Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. Buitenland. Boekbeoordeeling. 1398. Zaterdag 20 Januari 1917. Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver* tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Dr. KUYPER. De Stand, deelt mede, dat dr. A. Kuypev, door een aanval van influenza buiten staat is zijn gewone redactie werkzaamheden te ver richten.* Volgens de Tel. heeft dr. Kuyper een long aandoening gehad. VLUCHTOORD EDE. Men schrijft aan de Ned. De kosten van overbrenging tfan liet Vlucht oord Ede naar Nunspeet, zijn niet f 60,000, ook niet f 100,000, maar f 300,000. Deze be rekening hangt maar niet zoo in de lucht maar is op last van de directie van het vluchtoord te Ede door onderscheidene des kundige vakmenschen opgemaakt. De wer kelijke som bedroeg f285,000. De in sommige berichten genoemde som van f60,000 is direct te weerleggen met het feit dat al de dakbedekkingen van 40 loodsen deor afbraak reddeloos verloren zijn. Elke loods heeft een oppervlakte van 1500 M3. Elke M- kost f 1. dus alleen voor dat werk is f60,000 noodig. Bovendien zijn geheel verloren de cement vloeren in de groote keukens, die men toch moeilijk overbrengen kan. Gedeeltelijk ver loren is de prachtbadinrichting met 40 ka mertjes, meest van cement gemaakt, gekost hebbende f 12.000. Verloren zijn bijna alle houten vloeren, die nu nog zitten, doch doordat ze op de hei zijn gelegd, bij opbreken zullen blijken vergaan te zijn, evenals de stijlen der barakgeraamten. Dat er dus nu geen sprake meer kan zijn van f60,000, doch dat het overbrengen van dit luxe kamp naar Nunspeet f300,000 kost, staat als een paal boven water. Is dit nu geen geld weggooien DE WEGGEVOERDE BELGEN. Naar ons ter oore kwam, hebben een twintigtal, in wetenschappelijke kringen alom geroemde, hoogleeraren van onze vier universi teiten en de Hoogeschool te Delft dezer dagen een dringend beroep op de Duitsche regeering gedaan, om de naar Duitschland weggevoerde Belgen weder naar hun land te laten terug- keeren. (N. R. C.) De cchtgcnoote van den voorzitter der Tweede Kamer, mevrouw Goeman Borgesius, is na een korte ongesteldheid overleden. Gisterenavond is ook mr. Goeman Borgesius overleden. DE OORLOG. Toch spoedig vrede De Avanti, het socialistisch hoofdorgaan in Italië zegt overtuigd te zijn, ondanks allen schijn van het tegendeel, dat het Europeesche conflict binnenkort door onderling overleg zal worden beslecht. Na de openbaar making der ententenota aan Wilson zijn, volgens de Avanti, de heftigste nationalisten met hun orgaan, de Idea Nazionale, heel tam geworden en hebben hun imperialistisch program opge borgen. Zij, die straks nog niet alleen Trente en Triest, doch ook Dalmatië, Albanië, Epirus en de Grieksche eilanden voor Italië opeischten en zelfs van Smirna, Syrië en Jenien spraken, zweren nu bij het nationaliteitsbeginsel. Deze ommekeer wettigt, meent de Avanti, de optimistische opvatting, dat het einde van don oorlog dichter bij is, dan het schijnt. Represaille-maatregel. BERLIJN, 16 Januari. (Wolff.) Officieel: Onlangs is melding gemaakt van de omvaar- dige behandeling van Duitsche krijgsgevange nen, die in de vuurzone van het Eransche operatieterrein werden ondergebracht. Tege lijkertijd is toen meegedeeld, dat de Duitsche regeering maatregelen had getroffen, om in deze ergerlijke toestanden verandering te brengen. Zij had van de Fransche regeering bij nota, waarin een bepaalde termijn was gesteld, geëischt, alle krijgsgevangenen uit het operatiegebied weg te voeren, tot ten minste 30 K.M. achter de vuurlijn, ze in goed inge richte kampen bijeen te brengen en ze, wat het postverkeer en bezoeken door vertegen woordigers van onzijdige gezantschappen be treft, met de in Duitschland als krijgsgevange nen vertoevende Franschen gelijk te stellen. Daarbij werd aangekondigd, dat ingeval van weigering, verscheidene duizenden Fransche krijgsgevangenen naar de vuurzone achter het Duitsche front zouden worden overgebracht en aan dezelfde behandeling onderworpen als de Duitsche krijgsgevangenen achter het Fransche front. Aangezien do Fransche regeering binnen den gestelden termijn, 15 Jan. 1917, niet heeft geantwoord op dezen eisch, is de aangekon digde ti gen maatregel nu in werking getreden en zal eerst worden opgeheven, als Frankrijk den eisch van Duitschland inwilligt. De Balkan-expeditie. Naar uit Parijs gemeld wordt heeft de Kamerkommissie voor buitenlandsche zaken drie leden der Kamer naar Saloniki gezonden, om een nauwkeurig onderzoek in te stellen aangaande den militairen en politiekcn toe stand. Japansche kruiser verbrand. Reuter meldt uit Tokio, dat aan boord van den Japanschen linie-kruiser Tsoekoeba in de haven van Jokosoeka een ontploffing heeft plaats gehad, waardoor het schip in brand geraakte. Volgens de eerste berichten zijn er 400 dooden. De Tsoekoeba was twaalf jaar geleden gebouwd en had een waterverplaatsing van 13,750 ton. De bemanning telde 817 koppen. „Pruisisch Militairisme." De nota, waarmede de entente op het voor stel van president Wilson heeft geantwoordt, spreekt weer van de bevrijding van Europa van de brutale aanmatiging van het Pruisische militairisme en herhaalt den ouden dood doener, die reeds alle Engelsche ministers, laatstelijk nog Henderson, hebben afgekloven, zegt een Wolff-bericht. Laatstelijk heeft nog het Amerikaansche militaire blad Army and Navy de zinneloos heid van de uitdrukking „Pruisisch militai risme" gekenschetst. „Het militairisme wordt oogenschijnlijk door verschillende volken tot den zondenbok voor dezen oorlog gemaakt. Het Duitsche mili tairisme moet toch een heel bizonder ding zijn, geheel verschillend van het militairisme der Franschen en Engnlschen,- want anders zou een algemeenen stormloop daartegen geen zin hebben. Wie echter, zooals wij, de ontwik keling van de militaire staten in Europa ge durende de laatste vijftig jaar nauwkeurig heeft gevolgd, moet het voor onmogelijk ver klaren, in het Duitsche militairisme iets te ontdekken, wat afwijkt van de militaire in richting van andere landen." Lloyd George, thans de fanatiekste tegen stander van Duitschland, heeft op Nieuwjaars dag van 1914 in zijn bekend artikel in de Daily Chronicle de noodzakelijkheid van een sterk Duitsch leger toegegeven. Geheel anders klinkt wat Repington in de November-aflevering van de London Magazine over het Engelsche marinisme en militairisme verklaart. Repington schrijft: „Wij hebben de leiding in het bondgenootschap op ons genomen en de leiding van Europa komt ons rechtens toe. Ons rijk zal voortaan den aardbol omvatten en wij zullen ons niet meer aan den waan overgeven, dat, de zeemacht alles is. Ons volk had en heeft den wil om te veroveren. Daar is alles in opgesloten. „Vooruit, mannen 1" Een correspondent van de Libertó in Noord- Frankrijk geeft, naar Reuter meldt, een be schrijving van een indrukwekkende plechtig heid bij het front aan de Somme, waarin generaal W. de militaire medalje en het oor- logskruis met de palmen aan'een Engelschen soldaat heeft uitgereikt. Deze soldaat heeft door zijn koelbloedigheid een aanval van de Duitschers verijdeld. De correspondent, die den soldaat Jack noemt, zegt, dat hij behoorde tot een bataljon, dat twee Fransche bataljons in de loopgraven moest aflossen. Toen de troepen weggingen, lieten de Duitschers een half bataljon voor den aanval aanrukken. Jack was in een vooruitgeschoven post, van waar hij de Duitsche linie in het oog moest houden. Jack gaf een sein, ten einde alarm te maken en maakte zich góreed zijn leven duur te verkoopen, weggekropen achter de borstwering met zijn geweer. Toen de aan vallers op ruim 25 meter afstands waren, opende hij het vuur en doodde zes Duitschers. De golf brak, maar een tweede naderde, waar Jack er drie van doodde. Daar hij nu om singeld was, speng Jack, onder hot geroep van „vooruit mannen" alsof hij troepen ten aanval aanvoerde uit zijn schuilplaats en de Duitschers trokken overhaast terug. Toen zij zagen, dat zij bedot waren, kwamen zij tot den aanval terug, maar zij werden neergc- maaid door ons geschut Jack werd gevonden met een schot in do borsthij is nu echter goed op weg om beter te worden. Duurte in Amerika. Volgens oen bericht van de „Corrierc della Sera" uit New-York stijgen tengevolge van den slechten oogst en den overgroof.cn uitvoer' de prijzen der levensmiddelen voortdurend. Onder de arbeidersbevolking en de lagere klassen heerscht groote verbittering, daar zij van meening zijn dat do regeering in deze niet krachtig genoeg ingrijpt. Russisch optimisme. De Parijscho Matin bevat een artikel van admiraal Fournier, die uit Roemenië en Rusland terug is. Hij werpt een geruststellend licht op de kracht en de plannen van do legers des Tsaren. Fournier deelt mede, dat de Russische Keizer hem de verzekering gegeven heeft, dat het meest dreigende gevaar nu be zworen is en dat de militaire toestand op den Balkan binnen enkele weken zou veranderen. Fournier geeft dan een uiteenzetting van de moeilijkheden, waarmede de Russen te kampen hadden bij hun pogingen om Roe menië te helpen, en van de noodzakelijkheid om wijziging in het front te brengen, terwijl de strijd aan den gang was en zij met groote verkeersmoeilijkheden te worstelen hadden. Hij schrijft o.m. Het Russische leger; verrast door de snelle opeenvolging der gebeurtenissen in Roemenië, moest zijn offensief staken, terwijl Broessilof, die versterkingen naar Roemenië zou zenden, de troepen in Walachije en de Dobroedsja niet,spoedig genoeg ter hulp kon komen, om 's vijands opmarsch te stuiten. Aan de Sereth wisten de Russen tegenstand te bieden met behulp van het eerste corps van 't leger van generaal Sakharof. De tegen stand, die hier thans geboden wordt en de voortdurende aanvoer van versterkingen doen vermoeden, dat het ergste gevaar is afge wend In ieder geval, de tsaar en de staf zijn bezield met liet verlangen, om te overwinnen tot eiken prijs. Aan de legers van den vijand zal nu over 't geheele front beter het hoofd geboden kunnen worden. Zij zullen door het vuur, door koude en vermoeienis aanzienlijke verliezen te lijden hebben, waardoor ze ver lamd zullen worden in hun poging om Saloniki te bereiken. Zij zullen zich uitputten tegen de Russische troepen, die onophoudelijk ver nieuwd worden. Admiraal Fournier spreekt ten slotte kon men anders van hem verwachten de overtuiging uit, dat de Duitsche stier in't eind door de slagen van de Frauschen en de Engelschen overwonnen zal worden. Brief uit de Loopgraven. In de Interpreter, het Engelsche nationa listische weekblad van Kaapstad, van 16 November, vinden wij den volgenden brief uit de loopgraven (wij vertalen) „Hoi? bitter het is, zal ik de waarlijk wijs- geerige opvatting huldigen, dat het maar goed was, dat ik de slagen kreeg met de anderen, die het misschien.nog minder verdienen dan ik. Over weinige weken zullen allen uwer, die genoeg verbeeldingskracht hebben om de monsterachtige tragedie die wordt vertoond te begrijpen, gelegenheid hebben voor vrede te pleiten. Wat nu volgt is geschreven in de hoop dat het daartoe kan bijdragen, hoe weinig het zij. „Ik heb letterlijk met duizenden soldaten gesproken, in dozijnen verschillende regimen ten. Mannen uit Frankrijk en Egypte, van de Da'rdanellen en Malta. Er is er' niet een van de twintig, die wil dat de oorlog zal doorduren. Als de regeeringen konden hoeren wat de mannen in khaki met elkaar spreken en niet wat ze zeggen voor het openbaar, zouden ze uit hun welbehagelijkheid opschrikken. Alleen de hoop weerhoudt nog een machtige beweginghet ijzer brandt diep in. Wel verre van de Duitschers te haten, spreekt niemand in onvriendelijkcn geest over hen. Men ziet heel duidelijk in, dat allo, of bijna alle de bloedorstige menschen uit do ver schillende landen nu dood of gewond zijn do Duitscher die nu vecht wordt eenvoudig ter slachting gedreven. We schijnen allen te zijn gegrepen door een verschrikkelijke ma chine, die niemand kan of durft regelen. „De oorlog die nu woedt is niets dan het blindelings deroden van menschen in de hoop, dat een van de partijen zal verzwakken. Be halve militaire families en een bevolking, die door vrees is gehypnotiseerd, wat men soms haat noemt, gelooft niemand dat de oorlog door jle wapenen zal eindigen. „In hei algemeen is de toestand zoo, dat de oorlog voortduurt, omdat geen regeering den zedelijken moed heeft om den eersten stap te doen hetzij voor een wapenstilstand hetzij voor vrede." (Men bedenke, dat de brief al een paar maanden oud is.)- „Elke regeering denkt, dat haar goeden naam er van afhangt wie het langst haat kan uitschreeuwen. Ik weet, dat het publiek de menschen die om vrede vragen zal negeren, maar in den grond van het hart zal danken Dë kreet gaat op Hoe lang nog Kan niemand ons helpen De Interpreter teekent hierbij aan, dat kapitein Simpson, een Nieuw-Zeelander, die, gewond van den oorlog, in Zuid-Afrika was teruggekomen, hetzelfde getuigde als de brief schrijver en daarmede zeer de verontwaardi ging opwekte van den burgemeester van Jo hannesburg, dezelfde man wien de koningin vau de Swazies onlangs vroeg, waarom hij, zooi^ flinke kerel, niet aan het front wcs. Daarentegen heeft de Anglikaansche bisschop van Kimberley openlijk verzoenend over de Duitschers durven spreken. N. R. C. De Gezondheid, all. 1 en 2 van den 2den jaarg. Per jg. f3 (2 X P- ni. een afl.) Uitgave MORKS, Den Haag. Deze afleveringen openen op waardige wijze den nieuwen jaargang. Een interessant art. over Mazelen komt voor in afl. 1 die tevens bevat een zeer leerzaam opstel over: Een kijkje in de Microben wereld, benevens ver schillende kleinere bijdragen. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1