Bericlit van Mi IA van Waesberffhe-Jaossens Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Iloogwatergetij te Ter neuzen. Handelsberichte 11. A d t e r t e u t i n. Telegrafische Berichten. Vereeniging tot Ziekenverzorging. Verblijf op Dinsdag 16 Januari 1917( pCt. van de door haar goedgekeurde aan vragen dat voorloopig deze distributie slechts zal geschieden in de provinciën Noord-Brabant (Oostel. deel), Limburg, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drenthe en Groningen. Men schrijft uit Waalwijk dd. 8 Januari Eenige kinderen vonden hedenmorgen in de Grootessraat een portefeuille, inhoudende een bedrag van f36.000. Door de politie is de portefeuille in bewaring genomen. Lichtbezuiniging door het vervroegde sluitingsuur. Er is gebrek aan steenkolen en het gebrek dreigt steeds nijpender te worden. Daarom zijn de gemeentebesturen door onze Regeering aangemaand, om maatregelen te nemen tot bezuiniging in het gebruik van gaslicht en electriciteit en zoo tot besparing van steen kolen. Dientengevolge is in vele gemeenten de vervroegde winkelsluiting ingevoerd. Doch ook nu openbaart zich de oude dwaasheid der alcoholistische drinkgewoonten en drink- denkbeelden: Terwijl alle neringdoenden hun lichten vroeg moeten uitdoen of hun winkels moeten sluiten, mogen de caféhouders open blijven en veelal „in volle glorie'' hun lichten laten branden. In één opzicht zijn de Amsterdamsche café houders gekortwiekt. Het sluitingsuur is daar volgens politieverordening 12 uur middernacht. Maar zeer velen hadden aparte permissie om dat sluitingsuur te overschrijden. Welnu, dooi den Burgemeester van Amsterdam zijn al die permissie's ingetrokken. Hij heeft ook ge waarschuwd' dat alle aanvragen om het sluitingsuur te mogen verlengen eenvoudig zullen worden terzijde gelegd. In Utrecht is het sluitingsuur vervroegd tot twaalf uur, in Maastricht zelfs tot tien uur. Op andere plaatsen is het sluitingsuur vervroegd óf althans het branden van gas of electriciteit, op één pit na, verboden. Deze maatregelen zijn thans genomen alleen omdat men bang is bij de distributie van steenkolen op de vingers te worden getikt, als die nachtpermissie en lichtverknoeiïng nog langer in stand worden gehouden. Wanneer zal men ook eens inzien, dat die late slui tingsuren ien nachtpermissie onnoodig, nutte loos, ja schadelijk zijn Vetgemeste varkens. De bewoners van de Belgische grensgemeen ten moeten hun vetgemeste varkens aan de Duitschers tegen een vastgestelden prijs ver- koopen. Hierdoor is de toestand der arbeiders en kleine landbouwers natuurlijk nog moei lijker geworden. In Westcapelle had iemand in stilte zonder kennisgeving zijn varken geslacht. Het lekte uit en de Duitschers eischten niet alleen het spek uit de kuip, doch legden hem nog een groote boete op. Uit Maastricht wordt aan de Tel. gemeld Voor de tweede maal is het een aantal Belgen gelukt per boot Nederland te bereiken. De vorige week Donderdagnacht hadden zich 96 dienstplichtige jonge Belgen op een passa giersboot De Atlas ingescheept. Dm 1 uur vertrokken zij uit Luik. Toen de Duitschers het bemerkten, schoten zij met een klein ka non en met een mitrailleur op de vluchtelin gen, echter zonder dat iemand gewond werd. Nabij de grens rameiden ze de afsluitketting en kwamen behouden te Eysden aan land. Een vrouw met twee kinderen en een ont vluchte Rus hadden den tocht meegemaakt, 's Morgens kwamen zij te Maastricht aan en begaven zich naar het Belgische consulaat. Uit Maastricht meldt men omtrent deze ontvluchting nader nog het volgende De sleepboot, waarin de ontvluchting plaats had, moest uitgeleverd worden aan de Duit schers. Zij lag te Luik aan te kade en van VOOR DE JEUGD. Jongens en Meisjes. Wat is een gelukkig jaar? Die vraag is door velen, maar telkens ver schillend beantwoord. Hier volgen de antwoorden. 1. Onder een gelukkig jaar versta ik, dat God ons nabij is en in alle opzichten zegent. 2. Een jaar, waarin je familie en je zelf geen engelukken jtrefïen en je werk voorspoedig gaat. 3. Een gelukkig jaar beteekentdat men tevreden mag zijn tot het oude jaar toe. 4. Een jaar van veel voorspoed en zegeningen op alle gebied. 5. Een gelukkig jaar betee kent dat wij nog gezondheid, eten, drinken, kleeren en deksel in overvloed ontvangen van onzen lieven Heere Jezus en dat mijn lieve ouders en mijn zus en mijn broertje voor mij gespaard blijven. 6. Als dit jaar de bloedige 3 uur af begon de inscheping der BelgenJ Om geen argwaan te wekken waren zij een voor een successievelijk aan boord gekomen. Te ongeveer 11 uur 's avonds waren allen prosent. De boot was onder stoom en de stuurman liet do boot eenigszins van den kant gaan. Op het geroep van do Duitschers, wat dit te beteekenen had, gaf hij ten antwoord, dat hij, alvorens de boot af te leveren, wilde beproeven of de machine goed werkte en even rond wilde stoomen. Maar nauwelijks van wal, werd volle stoom gegeven en ging het er vandoor. Telefonisch en telegrafisch werden de Duitschers in Visé gewaarschuwd, waar inderdaad met machinegeweren op hen ge schoten werd. De Maas was echter zóó vvoest en de stroom zóó sterk, dat de schoten misten. Zij {moesten onder de bruggen de Wandre, Argenteau en Visé en den spoorweg te Visé door en over de fermetten, wat een geweldi gen stoot gaf. De houten brug bij Visé voeren zij middendoor en brachten zelfs stukken mee. Te 121U uur waren zij te Eysden en trokken zingende, Maastricht binnen. Tegen de smokkelarij. Men schrijft aan het „Hbld." uit den Gel- derschen Achterhoek De kommiezen te Heurno onder Aalten, hebben in elf dagen 170 personen wegens poging tot verboden uitvoer geverbaliseerd. In dien tijd werd eene hoeveelheid van ruim 2300 pond aan allerhande artikelen in beslag genomen. Ook in Aalten lieten de kommiezen zich niet onbetuigd. In een paar dagen tijds hadden ze 40 beroepssmokkelaars te pakken die 1020 pond smokkelwaar, waaronder 80 pond sajet, bij zich hadden. Tot de aangehoudenen be hoorde iemand uit Varsseveld, die vroeger grenswachtsoldaat te Aalten was en do juiste paden goed kende. Onder Voorst (Gendringen) wilden 25 smok kelaars een partij van 3000 pond zeep, vet, spek, 4 balen koffieboonen enz. over de grens brengen, doch de kommiezen waren huil voor. Denzelfdeti dag werd een andere bende van smokkelaars in dezelfde buurt verrast, met het gevolg, dat circa 500 pond smokkelwaar werd buit gemaakt. In de buurt van Terborg werd een lieele bende gepakt met 700 pond smokkelwaar. Door de kommiezen te Almelo is bij den winkelier L. Rutgers op het Sluitersveld, 350 K.G. peper in beslag genomen, die onder hooi verborgen en voor uitvoer bestemd was. Nog wat op te knappen. De Lokal-Anzeiger verneemt twee eigen aardige voorbeelden van hoe het in Polen met de openbare reinheid en met overheids bemoeiingen is gesteld. Een verordening van den Oostenrijksch- Hongaarscher. districts-commandant te Chelm luidt als volgtAlle inwoners, met uitzonde ring van de zieken, moeten op zijn laatst om acht uur opstaan. Het beddegoed moet ter stond gelucht en geklopt en de vloer geveegd worden. Na 8 uur moeten alle inwoners gewasschen en gekleed zijn. 's Maandags moeten loopers en kleeden geklopt en de wanden schoongemaakt worden, Dinsdag schuren van den vloer, Woensdag glazen zeemen, Donderdag uitkloppen van stoel zittingen, Vrijdag de wasch doen en baden", enz. Verder heeft de Duitsche hoofdcommissaris van politie te Warschau bekend gemaakt, dat menschen, die daar in zoo vervuilden toestand op straat lonpen, dat ze in het openbaar ergernis wekken, voortaan in hechtenis ge nomen worden. Dan wordt hun hoofd- en baardhaar afgeschoren, reinigt men hun kleeren en brengt men die weer in behoor lijken staat. De hiertoe vereischte kosten worden gedekt door den arbeid, waartoe ze gedwongen zullen worden. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 14 JANUARI 1917. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. S. Groeneveld. Voorber. II. Avondm. strijd zou ophouden. 7. Een gezegend jaar. 8. Een jaar, waarin men zijn kruis gewillig kan dragen en men altijd Jezus voor oogen heeft. 9. De vrede met God. 10. Als we God liefhebben en weten dat Hij voor ons zorgt; als we altijd probeeren Zijn wil te doen. 10. Een jaar, waarin men den weg, dien Gud ons bepaald heeft, met stille tevredenheid wan delt. 11. Wanneer God zijn zegen geeft over al {wat wij beginnenzooveei mogelijk ons best doen om anderen gelukkig te maken en dan met een prijsje van „Luctor" gaan schuiven! 12. Een gezegend jaar; dit om vat allesd. i. te ontvangen de zegeningen des Heeren voor het tijdelijke en voor liet eeuwig bestaan. 13. Een jaar, waarin God Zijn goedertierenheid laat zien en Zijn zegen geeft. 14. Voorspoed, vrede, welvaart, geen ziekte en vooral in vrede met den Heere leven. 14. Idem. 15. Voorspoed, vrede,{wel vaart. 16. Een gelukkig jaar is het, als de Heere ons allemaal een z gen geeft. o Nu weet ik zelf (niet, welk antwoord het beste is. Ik geef aan no. 9, 8, 10 en 12 de voorkeur. Jullie moet het maar uitmaken. In je brief zet je, wie volgens je oordeel het beste antwoord heeft gegevenno. 9, of 8, of 10, of 12. Uit deze vier mag je kiezen. En die dan de meeste stemmen haalt, krijgt het prijsje. Goed Wegens medeplichtigheid aan diefstal ver oordeelde de rechtbank te Middelburg J. D. 46 jaar, werkman te Ter Neuzen, thans ge detineerd tot opzending naar een krankzinni gengesticht voor een proeftijd van ten hoogste een jaar. Wegens overtreding der rijksbelastingen werd C. M. M. 19 jaar, bakker te Axel tot f 10 of 10 dagen hechtenis veroordeeld. DAGEN. Voorin. Nam. Londen 12 Jan. (Reuter). Aan een feestmaal heeft admiraal JelleCoe verklaard datdedüik- booten en de mijnen hebben verhinderd een scherpe blokkade van Duitschland door te voeren. Berlijn, 12 Jan. (Wolff) De Duitsche re- geering heeft aan de te Berlijn geacrediteerde vertegenwoordigers een nota overhandigd, waarin aan het slot daarvan het volgende wordt gezegd Duitschland en zijne bondgenooten hebben eon eerlijk bedoelde poging gedaan om den oorlog te doen eindigen en om tot. een ver gelijk tusschen de {strijdende partijen te ge raken den weg willen openen. De Duitsche regeering merkt op dat liet enkel van hare tegenstanders afhing of den weg tot den vrede al dan niet zou worden betreden. De vijandelijke regeeringen hebben geweigerd dien weg op te gaan. Op hen rust derhalve geheel de verantwoordelijkheid, dat voortgegaan zal worden met bloedver gieten. De vier vrrbonden mogentheden zullen, Kalm steunend op hun goed recht, den oorlog voort zetten opdat met wapenen een vrede zal wor den verkregen, dat aan de eigen volken een bestaan en vrije ontwikkeling waarborgt, en bovendien aan alle staten van het vasteland van Europa een weldaad zal wezen, opdat zij met eerbiediging van elkanders rechten en onder gelijkberechtigheid gemeenschappelijk met elkander zullen kunnen arbeiden aan den bloei van het groote werk der beschaving. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 13 14 15 16 17 18 19 Jan. 4.31 5.5 5.41 6.24 7.15 8.19 9.36 4.48 5.22 6.2 6.48 7.44 8.56 10.16 De PRIJS der Regeerings=eieren is deze week 11% cent per stuk. De Burgemeester van Ter Neuzen. I)e oplossing van het vorig raadsel is Aan de vruchten kent men de boom. Goede oplosingen ontving ik van Catharina v, B Lelietje. Dat verblijdt me. Jan S. En hoe was het? Vergeet-me-nietje. Tanneke II. Nu toch wel? Maria II. Vrij buiter. Fooitjes geeft men aan zijn minderen, Jan Populierblad (Waar is Ch. Fijgtje B. Wel, dat is treurig. Beterschap. Dauwdrop pel. Viooltje. Er staat boven je brief8 Jan. 1916. Hortentia. Zélf gemaakt? Hagedoorn. 1. Zijns gelijke 2. Egel. 3. Theo sprak de waarheid. Nu heb ik eens schik. Spring in 't Veld. Die n was bepaald een tusschen werpsel in een raadsel onlangs! Maar anders nooit. Dank je. Lorretje. Is de bui al ge zakt? Kanarie. Dank je. Heidebloempje. Dank je wel voor de weuschcn. Meidoorn Batavier. Watergeus. Weer beter? Neeltje de P. Gezien Vandaag heb ik juist 26 kin deren, dus óf ik een gezin heb. Suzanna de P. Een rare titel hé Maria de P. Adriana C. Houd maar moed! Waar is Zonneschijn? o Hier volgt het 2e JANUARJ-RAADSEL. (Ingezonden door een dappere medehelpster) Het geheel bestaat uit 51 letters. 43 - 7 - 1 - 2 - 49 41 38 - 21 10 is een groote 5 -43-22-30-40-35-44 Ledenvergadering op Woensdag 17 Januari 1917, 's avonds acht ure, in Hotel des Pays-Bas, voor de Reglements herziening. HET BESTUUR. De ONROERENDE GOEDEREN in den Dullaertpoldur, gemeente Hontenisse en in den Absdalepolder, gemeente Sint Jansteen der Erven van wijlen den heer J. A. MI- CHIELSENSParmentier zijn ingesteld als volgt Gemeente Hontenisse. Koop 1. 1.19.60 II.A. Weiland op f 1635, Koop 2. 2.08 20 II.A'. Bouwland op 1875, Koop 3. 2.03.90 P.A, Bouwland op 1710, Koop 4. 1.95.40 II.A. Bouwlaud op 1725, Koop 5. 2.06 00 II.A. Weiland op 1400, Koop 6. 1.15.10 II.A. Weiland op 1510, Koop 7. 3.31.30 II.A. Bouwland en eenig Weiland op 3070, Koop 8. 71 aren 60 c.A. Erf, Tuin en Boomgaard op 710, Koop 9; 1.75 80 H.A. Bouw- en Weiland op 910, Gemeente Sint Jansteen. Koop 10. 2.66.20 H.A. Weiland en eenig Moeras op 3000,— des namiddags 2 nur, in het café van den heer Alphons Janssons in de Bierkaaistraat te Hulst. Notaris DUMOLEYN. Het gunstig gelegen CAFÉ met Stalling en Tuingrond aan het voorm. Stoppeldijkcrveer, nabij Rapenburg, gemeente Stoppeldijk, is ingesteld opf 8820, Verblijf op Woensdag 17 Januari 1917, om 2 uur, in het te vorkoopen café. Notaris DUMOLEYN. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, HULST en TER NEUZEN. Bezorgt alle soort van Assnrantiën, als Brand-, Levens-, Inbraak- en Casco-verzekering, enz. 44-15-43-8 aan de 44 - 13 - 48 3-35' 30 20 gelegen. 17 36 - 18 42 - 33 23 - 32 - 43 - 23 43 - 51 - 39 is een der grootste provincies van 26 - 4 30 - 9 42 - 35 - 43 - 10 33. 2 - 12 - 47 29 - 28 - 7 en 41 37 - 19 - 24 zijn de hoofdsteden van twee oorlogvoerende landen. 11 -25 - 50-41 31 is een vervallen stadje in Zeeland. De 23 16-46-45 - 44-1 - 21-41 is een drooggemaakt meer in 10 6 - 37 41 30 - 14 36 - 35 - 35 43 22 - 33. 27 en 34 zijn twee eendere klinkers. Zoo'n grappenmaker. Piet: „Vader, raad eens, wat ik in mijn zak heb Vader: „Een appel". Piet. „Mis, nog eens raden." Vader: „Een knikker of een mesje." Piet: „Alweer mis!" Vader: „Nu wat dan vent?" Piet„Een gat, vadertje (Ingezonden door Kanarie.) Gegroet van den JEUGD-REDACTEUR. f36.000 gevonden. Dienstplichtige Belgen ontvlucht. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. H. v. d. Wal van Hoek en 2 uur, Ds. A. Tliielen. Axel Stationstraat 9 nur, Ds. A. Thielen en 2 uur, Ds H. v. d. Wal. Zaamslag 9 en 2 nur. Ds. II. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/a «nr, Ds A. Timmerman, 2 uur, zendeling Schut en (i uur, Ds. Chris- peels van Brussel. Sluiskil 9'/i en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/j en 2 uur, Ds. J. T. B. Hngen- holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. D. de Brvijne. 's Woensdagavonds 6 uur, Ds. L. de Bruijnc. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/i uur, Leeskerk. Lokaal Eben=Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Geen dienst. O o s t b u r g, 10 Jan. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk, de omzet gering. Prijzen onveranderd. Erwten f31 a f32; bruine boonen f 32 a f33. Middelburg, 11 Jan. Ter graanmarkt was de aanvoer redelijk. Bruine- boonen, wittcboonon, kroonervvten werden ver handeld. Witte boonen f35,50 a f38,50, per mud. bruine boonen f31,— a f33,-, kroonerwteu f31 a f33, per 100 kilo. Boter f 0,95 a f 1,—, voor particulieren f 1,— per kilo. Eieren f 10, voor particulieren f 10,40 per 100 stuks. IQtMafc^illHIWIB I I' l'llll III I Will I MIMI III I B—

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3