Buitenland. Uit Stad en Provincie. K e r k en S c h o o 1. Laiidboiiwberichten. onder de Bataks aan liet werk, en vond er een vruchtbaren bodem voor de christelijke leer. Op de hoogvlakte van Toba heeft de Rheinische Missions Gesellschaft (gevestigd te Barmen) talrijke zcndingsposten. Volgens het laatste Koloniale Verslag, dat dus loopt over 1915, was er, doordat er o. a. in de onder afdeling Baroes der afdeeling Bataklanden een Sarekat-Islam-afdeeling werd gesticht, een opgewekter 'godsdienstig leven onder de Mohammedanen aldaar waar te nemen, en dan komt het licht tot botsing met de zending. Hoewel sommige Batakstammen betrekkelijk lang kannibalen zijn geweest, meenden wij dat er de laatste jaren nooit meer iets van menscheneters daar gehoord werd. Blijkens het nu ontvangen bericht schijnen echter de Bataks nog niet geheel het kannibalisme af- te hebben. N. R. C. in den slag bij Focsani het heeft moeten afleggen, hebben, partij trekkend van hun overwinning, de Putna bereikt, op welker linkeroever de Russen opnieuw stand schijnen te willen houden. De vijand heeft de laatste twee gevechtsdagen 99 officieren en 5400 man aan gevangenen, 3 kanonnen en 10 machine geweren verloren. Op den zuidvleugel van het front van aartshertog Jozef hebben de troepen van luitenant-veldmaarschalk von Ruiz bij Iresci en Campurile op moeiiijk terrein en bij sneeuw en vorst nieuwe voordeelen behaald. VAN NISPEN TOT SEVENAER f gezworen Jhr. J. W Op 55-jarigen leeftijd is Dinsdagnacht in Den Haag overleden het Tweede Kamerlid voor Rheden jhr. J. W. Nispen tot Sevenaer, directeur-hoofdredacteur van de „Residentie bode". Dnidelijk de entente een nieuw bijgezet. DE OORLOG. Volgens de Associated Press, aldus de N. R. C., heeft de heer Dijkc, de vertrekkende gezant van de Vereenigde Staten in Den Haag, gezegd, dat de entente mogendheden reeds met „eenige duidelijkheid" hun voorwaarden hadden bekend gemaakt, zulks in tegenstelling met-Me centrale mogendheden. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat de ge zant zich aldus heeft uitgelaten. Als wij de nota van de centraler) naast het antwoord van de entente liggen, kunnen wij ons niet begrijpen, dat iemand in het eene document meer duidelijkheid over de voorwaarden ont waart, dan in het andere. Wij zien in beide slechts vage aanduidingen, waarvan de dui delijkheid precies even groot, te weten gelijk nu] is. daarentegen zijn de eischen van aan Oriekenlnnd, waaraan door ultimatum op tijd nieuwe kracht Is dit het eerste resultaat van den krijgsraad in Rome dan is een krachtig optreden van de entente op den Balkan te verwachten. Een lezer schrijftAls men de behandeling, die Griekenland ondervh dt, ongeveer gelijk waardig acht aan die, die België ondervond, toen het bekende Duitsche ultimatum ont ving, moet men niet vergeten, dat in België niemand, in Griekenland de Venizelisten de komsr van de vreemde troepen wenschten. Ja. maar dan moet men ook niet vergeten, dat dit ultimatum, dat de opsluiting van het Grieksche leger op een eiland en gebruikma king van den Griekschen bodem op grond van „militaire" noodzakelijkheid eisdht, niet gerisht is tot gedeeltelijk Venizelistische Grie kenland, maar tot het Griekenland, dat aan zijn Koning trouw geblevon is. De Venize listen hebben zich daarvan afgescheiden en hebben, zich scharend aan de zijde van de entente, het oorlogspad ingeslagen. Van het gevechtsterrein geen nieuws van beteekenis. De Russen zijn over de Sereth en de Putna teruggetrokken. In Rusland weer eens minister crisis. Dat Trepof, de man die het verdrag aangaande Konstantinopel heeft ogenbaar gemaakt, is gevalleu, is niet verrrssend. Hij heeft het tegen de meerderheid van de Doema niet kunnen bolwerken. Deze heeft met dezen minister, die met behoud van het oude stelsel concessies aan den nieuwen geest wilde doen, geen genoegen willen nemen. Het wekelijksche overzicht van de krijgs verrichtingen op het Belgische front luidt In het algemeen heeft de week van 1 tot 7 Januari zich gekenmerkt door een grootere bedrij zigheid van den vijand. Niet alleen heeft de Duitsche infanterie een heviger vuur dan gewoonlijk onderhouden, maar zij heeft ook meer verkenningstochten ondernomen naar onze loopgraven, die telkens teruggeslagen zijn, met name in de omstreken van Oud Stuyvekenskerke waar de vijand met verliezen is afgeslagen. Belgische patrouilles brachten buit terug. Gedurende de afgeloopen week heeft de Duitsche artillerie ook meer bedrij vigheid aan den dag gelegd tegen het geheele Belgische front. Steenstraete, Het Sas en Lizerne zijn door haar onder vuur genomen. Boesinghe, Noordschoote, de omstreken van Gaeskerke en Ramskapelle zijn beschoten De Belgische batterijen hebben de Duitsche hevig beantwoord en hebben de vijandelijke verdedigingswerken doeltreffend beschoten. Bomgevechten hebben zich vooral afgespeeld in den omtrek van Het Sas en Steenstraete. IJet weer heeft de bedrijvigheid onzer vliegers geheel onmogelijk gemaakt. WEENEN, 9 Jan. (Korr. Bureau). Officieel: In het vak ten ZO. van Focsani is de vijand tot aan de uitmonding van de Rimnicu Sarat (in de Sereth) teruggeworpen. De O.-H. en Duitsche strijdkrachten waartegen de vijand Dr. II. van Dijke, de vertrekkende gezant van Amerika te 's Gravenhage, heeft de vol gende verklaring afgelegd aan de Associated Press of America De mededeeling van den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, dat presi dent Wilson's nota van 13 December, aan hem noor mij werd overhandigd, zonder eenig ver zoek of wensch tot ondersteuning ervan dooi de Nederlandsche regeering, is volkomen juist. Ik deed zulks, omdat door mijne regecring mij aldus was bevolen. Mijne opdracht luidde, de nota van den president eenvoudig als ken nisgeving te overhandigen. Er was geenerlei verzoek bij. De reden hiervan is, dat Amerika de delicate en moei lijke positie van de Nederlandsche regeering te midden van dezen oorlog begrijpt en er niet bij haar op aandrong, zelfs haar niet verzoeken wilde, iets te doen, dat door haar niet raadzaam, voorzichtig en nuttig zou wor den geacht. Ik heb mijn best gedaan, dit juiste begrip van de Nederlandsche positie in de Vereenigde Staten te bevorderen, en zal ook daarmede voortgaan. Aangaande instructies uit Washington be treffende do wijze van het overhandigen der Nota van den President te Madrid is mij niets bekend. Wat ik mij niet kan verklaren is, dat die Nota zoo algemeen verkeerd is begrepen. Er wordt uitdrukkelijk verklaard, dat zij geen aanbod van bemiddeling, noch een vredes voorstel behelst. Zij was enkel een voorstel, dat de oorlogvoerende van beide zijden de voorwaarden te kennen zouden geven, waarop zij bereid zullen zijn, den vrede in overweging te nemen en te bespreken. De Ententemo- gendheden hebben zulks reeds met eenige duidelijkheid gedaan, en zullen het waarschijn lijk eerlang zelfs op nog duidelijker wijze doen. De Centrale mogendheden hebben op beleefde, zelfs vriendelijke, doch zeer zakelijke wijze de uitnoodiging van den President, om hunue voorwaarden bekend te maken, van de hand gewezen. Dit maakt, dat de vredesdiscussies zich op het oogenblik op 't doode punt be vinden. Zoodra beide partijen zich gelijkelijk openhartig betoonen, zal de wereld kunnen oordeelen, of de vrede, waarnaar ieder recht schapen mensch verlangt, nabij dan wel veraf is. De Kölnische Zeitung sehrijft onder den titel „de oorlog duurt voort" Weekhartige menschen hebben in het ant woord van de entente op ons vredesaanbod een achterdeurtje trachten te vinden, waar door men misschien nog tot vredesonderhan delingen zou kunnen komen. Dergelijke men schen vergeten, dat het in strijd is met de waardigheid van het Duitsche volk en de rechtvaardigheid van onze zaak om naar ach terdeuren om te zien. Wij hebben niet uit zwakheid, maar in het belang van de lijdende mensschheid en de bedreigde beschaving open lijk voor de geheele wereld een vredesaanbod gedaan. Dit aanbod is onder smaad en laster voor de middelrijken van de hand gewezen. Wij halen nu den vrede dien de vijanden, op roof belust, ons niet willen toestaan. Zij kun nen er van op aan, dat het nu een geheel en al Duitsche vrede wordt. Wel zal er totdat oogenblik nog veel nieuwe nood en nieuwe ellende over de wereld komen, maar dat is niet onze schuld. Voor God en het mensch- dom, naar de keizer zegt, valt de zware ver antwoordelijkheid voor alle verdere schrikke lijke offers alleen op de vijandelijke regeerin gen. Willen de vijanden aan de bekommering van het menschdom een einde maken, dan kunnen ze naar ons toekomen en om vrede vrahen. Wij zlulen alle offers dragen, die de toekomst ons oplegt, daarvan kan de wereld verzekerd zijn, hoe zwaar ze ook mogen zijn, want ze gelden het eene, waarvoor geer. offer ons te veel ishet vaderland. „Het Volk" schrijft Tegenover de uitingen van de „Vorwarts" die zouden doen besluiten dat do Duitsche poging niets anders bedoelde dan de verslapte geestdrift voor den oorlog opnieuw aan te wakkeren, staat o.m. de beschouwing door de redactie van het Oostenrijksche centrale sociaal-democratische orgaan, dat het antwoord van de Bondgenooten als een vredesantwoord toejuicht, afgezien van de begrijpelijke ver schilpunten over de schuld aan, en den tot heden verkregen uitslag van den oorlog betoogt de „Wiener Arbeiter-Zeitung", bevat deze nota de aanwijzing van voorwaarden, wel niet anders dan in algemeene bewoor dingen gesteld, maar over welke toch, althans door bemiddeling van neutralen, te spreken valt. Dat uitvoerig over België wordt gerede neerd, geeft ook, meent het blad, te denken. Wil men misschien dat België ontruimd zal worden als een bewijs dat de Gentralen hun verzoek ernstig meenen De „Arbeiter Zei tung" dringt er ten slotte op aan, dat met bezonnenheid en oprechte vredelievendheid de zaken verder zullen worden behandeld. Opmerkelijk is zeker dat dit artikel geen enkel spoor' van besnoeiing door de censuur vertoont, en dus met goedkeuring van de autoriteiten is verschenen. LONDEN, 9 Jan. (N. R. C.) Uit New-York dd. Dinsdag aan de Daily Telegraph Tot tijd en wijle de officiecle tekst van Gerard's rede te Berlijn over de betrekkingen tussehen Duitschland en Amerika is ontvangen, zal het departement van staat te Washington het draadlooze Duitsche bericht daaromtrent niet als juist aanvaarden. Een dergelijke uitlating als hem daarin in den mond wordt gelegd acht men hier niet in overeenstemming met Gerard's juist inzicht, vooral nu Wilson nog tracht aan alle oorlog voerenden hetzelfde vertrouwen in te boeze men. Lansing, die heel karig is in zijn uitlatingen sedert zijn opmerking, dat Amerika steeds meer aan den rand van den oorlog kwam te staan, heeft vandaag aan vrienden te kennen gegeven, dat Gerard alleen voor zichzelf kan hebben gesproken en dat het Duitsche draad looze bericht over zijn woorden geen juist beeld geeft van de betrekkingen tussehen Duitschland en de Ver. Stalen, daar deze tot brekens toe gespannen zijn door den duik bootoorlog. De bladen spreken hun voldoening uit over de conferentie te Rome. De algemeene indruk is zeer gunstig en bemoedigend. Zij zijn van oordeel, dat de resultaten der conferentie van uiterst groot belang zullen zijn voor den loop van den oorlog op elk gebied. Het schijnt hun toe, dat de openbare meening in de landen der entente (er ten volle door zal worden bevredigd en dat op de genomen besluiten onverwijld daden zullen volgen, zegt een Havas-bericht. Optimisme genoeg. - Toen men zich bij den landbouwer P. Dieleman in den Bontepolder pnder deze ge meente, Maandagmorgen om ongeveer half negen aan tafel bevond werd men plotseling opgeschrikt door een hevigen knal en een slag op de achterdeur. Toen men ging kijken bemerkte men dat een geweerkogel liet slot van de achterdeur doorboord had en bij nader onderzoek bleek, dat ook in de voordeur een kogelgat was, zoodat de kogel door de voor deur de gang was door gevlogen en terecht was gekomen in hot slot der achterdeur. Was het schot even vroeger gevallen dan was waarschijnlijk de huisvrouw getroffen geweest, daar die nauwelijks uit den gang was. Het kogelgat bevond zich op ongeveer 1.25 M. hoogte. Door wien en \vaar het schot gelost is, ligt nog in het duister. Alleen is door de politie, die het onderzoek (leidt, geconstateerd, dat de kogel uit een militair geweer ten is. schij n B. dende gesclio- Bij de heden gehouden verkiezing voor twee leden van de Kamer van Koophandel alhier, werden 140 stemmen uitgebracht. De heeren J. A. van Ilompu en P. J. Scheele, beiden afgetreden leden, kregen elk G6 stem men. Gekozen werden de heeren M. J. van Dixhoorn met 69 en F. L. Rijnberg met 70 stemmen. Zaamslag. De bevolking alhier bestond op 31 December 1916 uit 1740 m., 1845 vr., totaal 3585 personen. Eene vermeerdering met 5 personen uitmakende. De St.ct. bevat de statuten derVereeni- ging tot verbetering der Volkshuisvesting te Axel. Nabij hot douanenkantoor te Sas van Gent is aan boord van de rijnschepen „Katharina" en „Rheinsch" door de visitecrende ambte naren een belangrijke hoeveelheid smokkel waar ontdekt. Onder de buikdelling van eerstgenoemd schip vond men een totaal van 1170 K.G. zeep (groene, gele eu Karnemelk- zeep), terwijl uit het .tweede werden te voor gehaald, 1200 K.G. zeep, een partij K.-vet en 3 bussen lijnolie, elk inliou- 10 liter. Te Biervliet zal een R.-K. school gebouwd worden. Dinsdag is een Belgische school geopend voor de kinderen der Belgische vluchtelingen. Als onderwijzeres treedt op inej. C. Nees er zijn 17 leerlingen. Dinsdagnacht zijn te Biervliet door de soldaten.commiezen nabij de grens vier koeien, een zak zeep en een dito kwatta in beslag genomen. Men is de gevluchte smokkelaars op het spoor, deels Belgische vluchtelingen, deels Biervlietsche medehelpers. Bij den caféhouder De K. in de Zand straat te Breskens is een groote partij zeep door de ambtenaren in beslag genomen. Wegens het niet verhoogen van de vrachtprijzen voor reizigers door de Stoom tram Maatschappij BreskensMaldeghem wor den door de Staatsspoorwegen geen plaats bewijzen meer rechtstreeks afgegeven naar de stations dier maatschappij. Tet inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Doetinchem, is benoemd J. A. van Bendegom, inspecteur dier middelen te Oostburg. Aardenburg. Een deel der landerijen van het Burger Gasthuis werd verpacht, liggende in de gemeente Eede, St. Kruis en Aardenburg. De landerijen in Aardenburg en St. Kruis werden duur verpacht; zelfs werd een perceel verpacht voor f59 per geniet. De landerijen in Eede waren belangrijk lager dan 9 jaar geleden gemiddeld werd het land f 13 a f 14 lager verpacht. De totale opbrengst bedroeg f 1831,45 tegen f2199,52 in 1908. Dinsdagmiddag werd door de politie te Rilland-Bath in den Damespolder aangehouden de aldaar wonende C. V. en zijn zoon P. V., welke in het oogloopend dik waren. Bij visitatie bleek, dat beiden om hun lichaam waren opgevuld met Triumphzeep. De zeep, ongeveer 20 K.G werd in beslag genomen en tegen de verdachten proces verbaal opge maakt. Des avonds werd aangehouden F. Vermeulen uit Westdorpe, welken het verblijf in Zeeland was ontzegd 1 deze werd Woensdag voor den officier van justitie geleid. Tot kassier bij de Boerenleenbank in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is benoemd de heer Joz. Rissceuw, gemeente-ontvanger te Zuidzande. van werd door den vico-admi- commandant in Zeeland, inderdaad uit- bevat o. m. onderstaand Burgemeester van Philippine. Doze burgemeester raai, gezet. De minister deed zijnerzijds nopens de tegen den burgemeester ingebrachte beschul digingen een onderzoek instellen, terwijl den betrokkene in afwachting van de te nemen beslissing verlof werd verleend. Dat onderzoek leverde naar het oordeel van den minister geen positief bewijs op van schuld of medeplichtigheid van den burge meester aan de feiten op grond van welke zijn uitzetting had plaats gevonden, zoodat er geen voldoende termen waren om hem ontslag te verleenen. üp verzoek van den minister heeft de minister van oorlog toegezegd aan de militaire autoriteiten, belast met het militair gezag een instructie te geven, waardoor verzekerd wordt dat door die autoriteiten reeds, alvorens over te gaan tot toepassing van art. 33 der wet op den staat van oorlog en beleg ten aanzien van rijks-, provincie- of gemeenteambtenaar, overleg wordt gepleegd met het betrokken burgerlijk bestuur. Door den commandant der stelling van de monden der Maas en de Schelde, commando Zeeland, is aan de volgende personen, die vroeger werden uitgewezen, voorwaardelijk vergunning verleend in zijn ambtsgebied terug te koeren Julia van Kerckvoorde, Philippine J. F. Volckaert en C. de Vleeschhouwer, beiden te AxelF. J. Begijn, F. Vermeulen en C. Vermeulen, allen te Westdorpe. Te Schoondijke brandde een hoop mosterd zaad af van den landbouwer Van Roosendaal. Nod. Herv. Kerk. te IJmuiden (toez.) L. W. Erd- Beroepen mann te Brielle. Aangenomen naar Schoonebeek A. Altema te Nieuw-Weerdingc. Bedankt; voor Eillaarshoek Joh. v. d. Spek, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. te AlfenJ. II. Telkamp, te Beroepen Ter Aar. Bedankt Enumatil Putten. voor Oldeboorn voor ElburgG. II. Ubbens Veenendaal te te Te Stadskanaal wordt een nieuwe Clir zal weldra kerken A en de B ineen- plaats school geopend. Aan giften is reeds f 10.000 bijeen. Te Scheveningi smelting der Geref. vinden. Dr. A. Kuyper is ongesteld. Te Groningen is een comité opgericht om de bewoners van die provincie op de hoogte te brengen met het onderwijs te Suriname. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 71/3 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Kunstmestcommissie maakt bekend aanvang zal worden gemaakt met een De dat de 2c distributie van de bestelde Chilisalpeter, ten behoeve van de bemesting voor den oogst 1916/17 en wel tot een hoeveelheid van 30 is DE TOESTAND. Van het Belgische front. Het Roemeensche gevechtsterrein. De nota van Wilson. De oorlog duurt voort. Het antwoord der Entente. De rede van Gerard. Da conferentie te Rome. TER NEUZEN, 12 Januari 1917. De Memorie van Antwoord Chilisalpeter.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2