i I I Ambachtsschool. tic Prijscouranten m TmkeDbnrg, Laiidboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. A d v e r t e ii t i n. Handels berichte h. Hoogwatergetij te Terneuzeii. alle werkdagen van 8 tot 12 en van 1.30 tot 5 uur; de marktdagen van 8 tot 5 uur. J. SCHEELE, Noordstraat 82, Ter Neuzen. Mevrouw de Wed. G. WIELAND Mevrouw JOHANNA WEIJKMAN, geopend zijn Heden ontvangen te halen". „Weet je wel wie de wereld heeft gcscha- pen 't Opperwezen", is het antwoord „Nou ja God, zullen we maar zeggen, hé? En wie was die man ook weer die een ark bouwde, zoo'n groot schip, toen de zond vloed kwam Stilte We zullen helpen. »No Zij, heel gewichtig„O ja, 't. is waar ook, No „En heb je wel eens van.de Israëlieten ge hoord „Nee, nooit". „Van de kinderen Israels dan wèl t Mocht eens aan de verkeerde uitdrukking liggen „Van de Joden dan wel eens?" Stilte, maar een lach van begrijpen komt. „Nou, hoe is 't, heb je wel eeus van de „Jenden" gehoord Gul is 't antwoord „Jawel nou op de Smilde woont ze weli Voordien had ik-zelf nooit gedacht dat t zóó erg wezen kón Bedoelde vrouw kwam nooit aan belijdenis-doen toe. Andere staaltjes zou ik kunnen verhalen. B.v. van een meisje dat niet naar de kerk durft, omdat ze niet weet ze er zeggen moet. Geen begrip van de beteekenis van een kerk gang dus'k Zou kunnen vertellen van een vrouw die haar kinderen dan maar naar de Zondagsschool zal sturen, maar er bijvoegt: „Maar zie, bidden, hoe ze dat doen moeten, dat weet ik niet, en kan ik ze dus ook niet leeren. 'k Heb hun al verteldoogen dicht, maar wat voor gedoe er meer bij komt En dit alles in een Christenland De Kerk, die deze streek verwaarloosde, heeft veel op haar geweten. Laat de Kerk nü althans, óók deze streek, verder aanpak ken gelijk ze begonnen is te doen. Superfosfaat. Naar het Ned. Landb. Weekbl. uit betrouw bare bron verneemt, heeft de Kuustmestcom- missie in Amerika 33.000 ton superfosfaat aangekocht en zich reeds van de noodige scheepsruimte verzekerd. De prijs zal ongeveer f 14 de 100 K.G. be. dragen met inbegrip van zakken en alle kosten Het „Handelsblad" heeft zich met een vraag hoe de toestand nu wel precies is, gewend tot „iemand die geacht kan worden daarvan volledig op de hoogte te zijn." Van hetgeen deze vertelde nemen we het volgende over Door de plotselinge vermindering van den Duitschen aanvoer van 450 tot 250,000 ton per maand, dreigde werkelijk een ernstige verstoring van heel ons maatschappelijk samenleven. Vergeet niet, dat alleen voor hot bunkeren van onze zeeschepen ongeveer 80,000 ton kolen per maand noodig zijn. Daar voor zijn wij nu vrijwel aangewezen op de Duitsche kolen, omdat Engeland geen kolen geeft aan schepen die in ballast uitvaren. En ook dat varen in ballast moet wel weer om ons graan zoo spoedig mogelijk van Amerika naar hier te krijgen, nog niet gesproken van de andere bezwaren die er bestaan om voor Engeland vracht te varen. Dan hebben we ons gasverbruik, waarvoor per jaar U/g millioen ton noodig zijn. Zeker, er is bespaard, maar die besparing bedroeg in deze wintermaand niet meer dan 35,006 ton. Voor het geheele jaar zou die besparing dus geschat mogen worden op 250,000 ton. Nu is de aanvoer van Engelsche kolen belangrijk toegenomen en opgevoerd van 100,000 tot 200,000 per maand. Behalve de llollandsche booten die gerequireerd worden, zijn niet minder dan zes booten, die hier te lande voor Noorsche rekening worden ge bouwd, door de Regeering opgevorderd, om eerst een half jaar lang kolen te varen voor ze er voor goed uit mogen om in het onverkort bezit te komen van haar eigenaars. De productie van de Limburgsche mijnen is thans opgevoerd van 180,000 tot 250,000 ton per maand. Maar deze kolen zijn niet te gebruiken als gaskolen of bunkerkolen. Ten slotte de hoofdvraag„hoe staat het er nu mee houden we, alles bij elkaar, aan voer en nationale productie, iets over, zoodat er nog een reserve gevormd kan worden, komen we precies toe of teren we nog op onzen voorraad in 1" Ziehier het antwoord Van overhouden is geen sprake. Het is,. door de stille voorraden' heel moeilijk van maand tot maand na te gaan of het verbruik precies gedekt wordt door aanvoer en pro ductie. Naar mijn zienswijze teren we eer nog iets in. In' ieder geval blijft de meest mogelijke zuinigheid geboden, speciaal wat de gaskolen betreft. De toestand is echter, voor het oogenblik althans, ook weder niet zóó zorgwekkend, dat tot een rantsoeneering van de industrie, welke aanvankelijk ernstig werd overwogen, behoeft te worden overgegaan. Militairen van den ordonnansendienst hebben in den afgeloopen nacht ontdekt, dat er was ingebroken op het bureau van den administra teur van de étappen-inspectie, gevestigd in een villa aan den Oudedijk te Rotterdam, nabij de Rozenburglaan. De daders hebben zich toegang tot de villa verschaft van de achterzijde afna het prikkeldraad bij den tuin vernield te hebben, zijn zij naar den kelder gc-gaan, waarvan de deur is opengebroken. Door den kelder zijn zij op het bureau van den administrateur gekomen, dat aan de tuinzijde gelijkvloers is gelegen. Daar hebben zij een brandkastje, wegende 135 kilogram, opgenomen en door den kelder naar den tuin gesleept, waar het vermoedelijk op een handwagen is geladen, en weggereden in de richting van den Oude dijk, zooals voet- en wagensporen aanduiden. De villa wordt aan de voorzijde door militairen bewaakt, die van de daders niets hebben gezien. De brandkast hield in 20 bankbiljetten van f 1000, 30 van f 100, 60 van f 60, 60 van f 40, 60 van f25, 100 van f 10, een ijzeren geldkisje met f 100 aan guldens en zilvetbons, drie blikken cigarettendoozen met f800 aan bank papier, een aangeteekenden brief, twee kwitan ties en een leeren geldtasch. De commissaris van politie de heer L. J. C. Vuyk heeft met den inspecteur den heer H. A. Klein en een paar rechercheurs dadelijk een onderzoek ingesteld. Tot nog toe is van het gestolene niets gevonden. Te vergeefs heeft men ook een politiehond aan het werk gesteld. Naar wij vernemen, bevond zich een paar dagen geleden ongeveer 3 ton in de gestolen brandkast. (N. R C.) De gestolen brandkast is uit de Schie op gehaald er was nog pl. m. f 1,25 in. De achterwand was er uitgebroken. De kast was in eeu kist gedaan. Van Oude- op Nieuwejaar werd, precies te 12 uur, de abonné der gemeente-telefoon no. 1917 te Amsterdam opgebeld door een hem onbekend mede-geabonneerde, die hem, met hartelijke gelukwenschen, zijn waardigheid overdroeg. Deze geabonneerde heeft 1916. (Tel.) Te Alkmaar is, naar de Alkm. CL meldt, een vereeniging gesticht van Duitsche deserteurs, genaamd Teutonia. De vereeniging stelt zich ten doel een bond onder de zich in ons land bevindende deserteurs te vormen om zoo mogelijk aan voorloopig geinterneerde deserteurs, die vrijgelaten worden, eenigen steun te verleenen. Te Selzaetc is, terugkeerende uit Gent, aangehouden het Rijnschip „Basalt 8", kapitein A. van Heel, aan boord waarvan zich 14 voor het meerendeel gegoede personen uit Gent bevonden, die zich onder de buikhelling hadden verstopt. Zij werden met alle op varenden door de Duitschers naar Gent teruggevoerd. Een eigenaardig staaltje van brutaliteit in de .smokkelaarswereld komt voor in „De Post" van 29 December. Daarin is opgeno men een advertentie van dezen inhoud „Antoon Som Vetnian Al mijn begunstigers Gelukkig Nieuwjaar Didam". De oningewijde veronderstelt dat de in zender iemand met twee namen is of den naam der echtgenoote als toevoeging gebruikt. Dat gebeurt wel meer. In het ondarhavige geval echter heeft A. Som te Didam zich bij zijn begunstigers, in casu smokkelaars en wat daarmede annex is, aangediend als „de man van het vet", bij verkorting „vetman". Bij informatie bleek onzen correspondent, dat te Didam eeuige gefortuneerde particulieren met winkeliers gecombineerd hebben om par tijen ten uitvoer verboden goederen op te siaan en vervolgens troepen smokkelaars aan te werven, nie zonder financieele risico den boel de grens over moesten brengen. Tot nadere inlichting diene nog, dat in den volks mond aan den grens leveranciers van smok kelwaren worden aangeduie als „sajetvrouw", „zeepman", „vetman" enz. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 5 Jan. Martinus Hamelink, oud 25 j.,jm. en Elizabeth Catharina de Doelder, oud 26 j., jd. Augustus Adolphus de Mette, oud 34 j., jm. en Scholas- tica Verras, oud 24 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen. 4 Jan. Eduardus Alphonsus Cortvriendt, oud 30 j., jm. en Florentina Verras, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Dina Eva, d. van Jan Meeuwsen en van Janna Dekker. 5 Jan. Karei Marinus, z. van Pieter Karei Kaijser en van Cornelia Franeina Riemens. HOEK. Huwelijks-aangiften. 6 Dec. Abra ham Johannes Waeijhaert, oud 29 j., jm. en Cornelia Johanna Platteeuw, oud 30 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Dec. Abraham Johannes Waeijhaert, oud 29 j., jm. en Cor nelia Johanna Platteeuw, oud 30 j., jd. Geboorten. 1 Dec. Wilhelmina Janna, d. van Daniël Abraham Riemens en van Janna Bareman. .Janna, d. van Johannes Jacobus 't Gilde en van Plcuntje Kempe. 13 Dec. Krijn, z. van Jan Bolleman en van Neeltje vaii Cadsand. 18 Dec. Francoise, z. van Jan Zegers en van Anna de Bruijne. 20 Dcc. Maurice Constant, d. van Desire August Bombelijn en van Mathilda van Acker. 24 Dec. Cornelia, d. van Karei Hamelink en van Pleuntje Jansen. 29 Dec. Adriaan, z. van Levinus Mechielsen en van Magdalena Bakker. Leendert, z. van Jacob Deij en van Catharina Adriana Vinke. Overlijden. 2 Dec. Hendrik van Tatenhove, oud 73 j., weduwn. van Maria Tollenaar. 18 Dec. Jacomina Pieternella Zegers, oud 52 j echtg. van Jan Ilamelink. 19 Dec. Een als levenloos aangegeven kind van het mannel. geslacht van Frederik de Bree en van Adriana Pladdet. 24 Dec. Maria de Groote, oud 51 j., echtg. van Adriaan Pladdet. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 7 Dec. Cornelis den Engelsman, oud 23 jjm. en Catharina Sehoonakker, oud 21 j., jd. 14 Dec. Cornelis Does, oud 24 j., jm. en Klazina Adri ana Stoffels, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Dec, Cornells den Engelsman, oud 23 j., jm. en Catharina Sehoonakker, oud 21 j., jd. 28 Dec. Cornelis Dees, oud 24 j., jm. en Klazina Adriana Stof fels, oud 23 j., jd. Geboorten. 2 Dec. Elizabeth, d. van Pieter Ilamelink en van Janna Ilamelink. Wilhelmina Maria, d. van Pieter Mattheus van dè Velde en van Jozina Geertruida van de Vrede. 8 Dec. Jacob, z. van Jan Dieleman en van Anna Jacomina Ilamelink. 13 Dec. Pieternella Le- vina, d. van Martinus Schieman en van Cor nelia Schieman. 17 Dec. Martha, d. van Din- genus Kempe en van Helena Dieleman. 24 Dec. Cornelis, z. van Marinus de Ruijter en van Ebrina Maas. 26 Dec. Janna Adriana, d. van Krin de Kraker en van Cornelia Janna Dieleman. 29 Dec. Krina Helena, d. van Krijn Hamelink en van Janna Herrebout. Overlijden. 1 Dec.'' Daniël van Drongelen, oud 83 j., weduwn. uit het le huwelijk van Elizabeth Kolijn en uit het 2de huwelijk van Pieternella Wolfert. 2 Dcc. Cornelis Dekker, oud 11 m., z. van Abraham Antheunis en van Cornelia Vinke. 9 Dec. Marinus de Rid der, oud 24 j., z. van Francois en van Maatje Riekwel. 1Ü Dec. Johanna Suzanna Stoffels, oud 82 j., weduwe van Jacobus Oppe, 11 Dec. Pieternella Dekker, oud 3 j., d. van Abraham Antheunis en van Cornelia Vinke. 30 Dec. Pieter Scheele, oud 4 m., z. van Marinus en van Maria Hamelink. DAGEN. Voorm. 1 Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 10 11 13 14 15 16 Jan. 2.55 3.27 3.58 4.31 5.5 5.41 6.24 3.12 3.43 4.15 4.48 5.22 6.2 6.48 Heden ontsliep te Ter Neuzen tot onze diepe droef beid onze geliefde Tante en Oud-Tante, (geb. Weijkman), in don ouderdom van ruim 73 jaar. Breskcns, 8 Januari 1917. J. C. SCHIPPERS—Weijkman, C. J. SCHIPPERS en Kinderen. J. II. WEIJKMAN. C. P. WEIJKMAN—Tazelaar en Kinderen. D. II. VAN ZUIJEN, A. C. VAN ZUIJEN—Roggeband. Nog treurende over het verlies van onzen geliefden Broeder trof ons andermaal een gevoelige slag, door het afsterven van onze geliefde jZuster en Behuwdzuster, Londen, 9 Jan. (Reuter). Naar men ver neemt, heqft het Amerikaansche departement van staat telegrafisch verzocht omtrent de woorden, welke de Amerikaansche gezant Gerard in een rede aan een feestmaaltijd, gegeven door de Amerikaansche Kamer van Koophandel, te Berlijn zou hebben gesproken en waarin Gerard zou gezegd hebben, dat de betrekkingen tussehen Duitsc.hland en Ame rika nog nooit zoo hartelijk zijn geweest. Sofia. (Wolff). Officieel. Een vijandelijke monitor heeft de stad Tulcea met tusschen- poozen onder vuur genomen. Overigens niets van belang. Wed. van den Heer G. Wieland, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Ter Neuzen. Wed. J. M. VERDONK Wieland. Axel. J. WIELAND. M. J. WIELAND— Oggel. Ter Neuzen. A. WIELAND. Ter Neuzen, 8 Januari 1917. Heden ontsliep zaclit en kalm onze geliefde Tante, in den ouderdom van ruim 73 jaar. K. WIELAND—Kolijn. Havenstraat. Ter Neuzen, 8 Januari 1917. Heden behaagde liet den Heere van ons weg te nemen onze geliefde Moeder, GEERTRUISCHEELE Wed. Pieter Faas, in den ouderdom van ruim 85 jaar. Namens de Familie, P. FAAS. Zaamslag, 9 Januari '17. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming, ontvangen gedurende de ziekte en overlijden van onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, J. v. d. S L O O T, betuigen wij bij dezen onzen hartelijken dank. Wed. J. v. d. SLOOT, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ter Neuzen, Jan. 1917. Allen, die belangstellen in en over tuigd zijn van het groote nut dat de vestiging eener dergelijke inrichting in onze gemeente voor vele jongelieden dezer|stad en omgeving zou afwerpen, worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener ALGEMEENE VER GADERING op Vrijdag 12 Januari, des avonds 8 ure, op de bovenzaal van hel Hotel „De Commerce" bij den heer A. de Vrikze op de Markt. Namens eene voorloopige commissie, J. 1IUIZINGA, Burgemeester. KANTOOR van Ls.VAN WAESBERGHE- JANSSENS, Wissel- en Effecten- bank te HULST, zal voortaan welke voor een ieder GRATIS verkrijgbaar zijn bij „Ook niet Hoe het staat met de steenkolen. Een brandkast met ruim f32,000 gestolen. Een origineele gelukwensch. Vereeniging van Duitsche deserteurs Mislukte vlucht. 12 Hulst, 3 Jan. Per 100 K.G. Tarwe f 14,50 a f 15,wintergerst f 13,75 a f 14,zomergerst f 13,a f 13,50, haver f 12,75 a f 13, erwten f30,af 32, witteboonen f30,a f32, bruine boonen f30,a f32, duivenboonen f 16.af 17,paardenboonen f 16, a f 17,—lijnzaad f50,a f60, aardappels f 0,- a f 0,— - Koolzaad pei zak van 106 liters f38,— a f 39, Rotterdam, 8 Jan. Veemarkt. Runderprijzen 95 a 124, stieren 88 a 102, kalveren 105 a 160, schapen 50 a 58, varkens 96 a 110 cents, alles per kilo. Melkkoeien en kalfkoeien f285 a f 400, vaarzen 150 a f210, kalveren f60 a f90, slac.htpaarden 140 a f200 per stuk. Mevr. de Wed. G. WIELAND WEIJKMAN,

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3