Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. belangrijke havenstad den centralen het ge bruik van den waterweg waarborgt, zoowel voor militaire als andere transporten. Dat liet bezit van deze haven voor liet succes van verdere operaties tegen de Serethlinie derhalve de grootste beteekenis heeft, hoeft wel geen vorder betoog. In aansluiting met de verovering van Braïla, waar de centralen naar het schijnt gelijktijdig van het Oosten en het Zuiden in binnen gedrongen zijn, hebben zij ook verder naar het Noordwesten en ook in het gebergte vooruitgang in de richting van de Sereth gemaakt. Door den val van Braïla en den verderen vooruitgang, die de centralen in de laatste dagen in Roemenië hebben gemaakt, is nu wel zeker geworden, dat er in de eerstvolgende weken zich een zeer interessante slag aan de Sereth zal ontwikkelen, waarin het eind oogmerk der centralen zal zijn den Zuidelijken Russischen vleugel op te rollen. In verband daarmee zal men ook moeten uitzien naar alle teekenen, die als een aan kondiging van verhoogde gevechtswerkzaam heid in liet Noorden kunnen worden opgevat. De strijd in het Oosten is toch voortdurend een strijd op de vleugels geweest. (R. R. C.) BBRLIJN. (Wolff.) Even vergeefsch als het groote offensief van de Engelschen en Frauschen in het Westen zijn in het jaar 1916 vier groote aanvallen, door drommen Russen in het Oosten uitgevoerd, gebleven. Het offensief, in Maart benoorden de Pripet ondernomen, smoorde reeds 30 Maart na slechts 14 dagen te hebben aangehouden met een verlies van 100,000 man in bloed en modder. Broessilof's offensief, dat begin Juni inzette en als onderdeel van het gemeenschappelijk offensief der entente was gedacht, slaagde binnen plaatselijke grenzen tot op zekere hoogte. Ondernomen ter ontlasting van Italië en om een moreelen druk op Roemenië uit te oefenen, werd het over een breedte van 350 K.M. met geweldige middelen ingezet en tot stand gebracht. Het drong de bondge- nooten in het gebied van den vestingdriehoek Rowno-Dubno-Luck ongeveer 30 K.M. tot aan de Stochod terug. In het Zuiden konden de Russen de Boekowina tot aan de Karpathen bezetten. In het centrum drukten ze het front over de Stypa tegen de Zlota Lipa terug. Daar echter werd hun begin Augustus een halt toegeroepen. Den 24sten Augustus noch 16 September trachtten groote strijdkrachten van hen geregeld aan te vallen. Bewesten Luck brachten ze het verder zoo min tot hun strategische oogmerken als in Oost-Galicië of in de richting van de Karpathen. Brest- Litofsk, Kowel noch Leinberg konden de Russen bereiken. De doorbraakpoging was ofschoon meer dan een miljoen man aan dooden en gewonden daarvoor geofferd was mislukt. Aan het derde offensief, dat de Russen in September tezamen met Roemenië in ^even- bergen volvoerden, is door een tegenaanval snel een deerniswaardig einde gemaakt. De Russische verlichtingspogingen in het Gvergvo- gebergte vermochten zoo min als de inspan ning van Sachorof tegen de linie Cernavoda Constanza te verhinderen, dat den Roemeniörs reeds in begin November in weerwil van hun taaien tegenstand de gewichtigste pashoogten van Zevenbergen ontrukt waren. Het buiten gewoon heftige ontlastingsoffensief, dat de Russen 28 November in de Woudkarpathen en de grensgebergten van Moldavië over een frontbreedte van 300 K.M. begonnen, kon het lot van Roemenië evenmin keeren. Tegen het einde des jaars hadden de middelrijken na de Roemeensche legers vernietigd te hebben het offensief weer genomen. De Russen werden gedwongen om hun front aan de Zwarte Zee te verlengen. Als uitvloeisel van het laatste oorlogsjaar zien ze hun Zuidelijken vleugel ernstig bedreigd, toestand, waarin de Russen, welke in de Noordwestelijke punt van de Dobroedzja zijn opeengedrongen, zich bevinden, biedt dag na dag minder kans op uitredding. De vereenigde Bulgaarsche, Ottomaansche en Duitsche strijd krachten werpen den vijand uit de eene stelling na de andere. Uit de hardnekkigheid van het Russische verweer blijkt voldoende het gewicht van het bruggehoofd Macin. De Donau-bochten vormen iiier een driekwart cirkel, waaraan Macin, Braïla, Galatz, Reni en Rachel liggen. De grond is daar grootendeels moerassig Diep in het moerasgebied dringen echter de landtongen Orliga (110 M. hoogte) en Bugecu (86 M. hoogte). De Orliga-hoogte beheerscht Braïla in den rug, de Bugecu-hoogte ligt maar 5 K.M. van Galatz. Vijftien K.M. vandaar ligt het Russische spoorwegkruispunt Reni. Nu ze 1 Januari op Macin teruggeworpen zijn, staan den Russen behalve een paar waar- delooze moeraspaden, alleen nog maar de over een dam leidende straatweg naar Bralla en over den moerasgrond de straatweg over de hoogte van Bugecu naar Araclau ter beschikking. In verband met het vredesvraagstuk is belangrijk het 7olgend bericht uit Berlijn De Keizer heeft de volgende legerorder uitgevaardigd „Aan mijn leger en vloot In overleg mot de met mij verbonden heerschers, had ik onzen vijanden voorgesteld, ton spoedigste vredesonderhandelingen aan te vangen. De vijand heeft echter mijn voorstel geweigerd. Zijn machtshonger wil do ver nietiging van Duitschland. De oorlog wordt voortgezet. De zware verantwoordelijk voor alle verdere vreeselijke offers, welke ik U wilde besparen, treft thans alleen voor God en de menschheid den vijand. In gerechtvaardigde gramschap over den aanmatigenden moedwil van den vijand en met den wil onze heiligste goederen te verdedigen en ons vaderland een gelukkige toekomst te verzekeren, zult gij worden gelijk staal. Onze vijanden hebben de door mij aange boden hand ter verzoening afgewezen onze wapenen zullen hen echter met Gods hulp daartoe dwingen." De centralen vechten dus door, aldus „De Nederlander", geven geen nader antwoord meer op de nota der geallieerden. Maar dat wil daarom nog niet zeggen, dat alle hoop op den vrede vervlogen is. Voor ont moediging is o. i. nog geen reden, zoolang de entente niet geantwoord heeft op "Wilson's notanog steeds houdt de president van Amerika zijn voet tusschen de deur, die even wijd open heeft gestaan. De legerorder van den Duitschen keizer verwondert ons niet. Na het. antwoord der geallieerden kan men moeilijk iets anders verwachten, maar het feit, dat Wilson de voorwaarden van de centralen kent, naar wij dezer dagen immers vernamen, is van te groote beteekenis, om nu te gelooven, dat het laatste woord gesproken is. Vermoedelijk is de legerorder van den Duitschen keizer een rechtstreeksch gevolg van de samensprekingen, die hij gehad heeft in zijn hoofdkwartier met de legerchefs van Oostenrijk, Bulgarije en Duitschland zelf. Het is nu natuurlijk van het hoogste belang, wat er verder tusschen Wilson en de Entente zal plaats hebben. Een bericht uit Washington wil, dat Wilson geen tweede nota zal zenden, maar o. i. behoeft dat ook niet, de entente heeft nu te antwoorden en natuurlijk hangt daarvan af, of Wilson verdere pogingen aan wenden zal. BERN, 4 Januari (Havas). Het Intelligenz- blatt beweert uit Duitschland belangrijke be richten over de voornemens van de regeering ontvangen te hebben. Binnenkort, als de Rijksdag weer bijeenkomt, zou de rijkskanse lier verklaren, dat Duitschland tegenover de nota van dé Entente besloten heeft tot een voudige inlijving van het veroverde gebied in België en Noord-Frankrijk. Dat gebied zou in een enkele provincie onder een zelfde be stuur vereenigd worden. Servië en Roemenië zouden een staat vormen, geregeerd door een Oostenrijksch aartshertog en aan Midden- Europa toegevoegd worden. Hier volgt een Engelsche voorstelling van zaken Reuter's agentschap verneemt uit gezag hebbende bron, dat in de laatste weken zoo wel uit ofticieele als uit particuliere bronnen in vijandelijke en onzijdige landen berichten zijn ontvangen, uit welke blijkt, dat er in geen enkel tijdperk van den oorlog zulke treffende bewijzen zijn geweest van den snel toenemenden economischen achteruitgang in de landen van den vijand als in de jongste twee maanden. Er zijn overvloedige bewijzen, dat men in Duitschland en Oostenrijk-Honga- rije nu inziet, dat de verlichting, die men voor de levensmiddelvoorziening van de krijgs verrichtingen in Roemeuië verwachtte, niet is ingetreden. De grondige en stelselmatige wijze, waarop het grootste gedeelte van den graan- en petroleum voorraad in Roemenië vernietigd is, heeft den vijand volmaakt te leurgesteld en dit in verband met de misluk king van den aardappeloogst heeft den bin- nenlandschen nood in Duitschland op zulk een peil gebracht, dat de toestand schier niet te herstellen lijkt. In elk geval is het niet waarschijnlijk, dat Duitschland genoeg leeftocht gekregen zal hebben, om het tekort, dat door den mislukten aardappeloogst ontstaan is, goed te maken of dat het zich evenveel graan en veevoeder uit Roemenië zal verzekeren, als het in de maanden van het vorige jaar, voorafgaande aan Roemenië's deelneming aan den oorlog, gekregen heeft. Er zou een gevaar (voor de Entente) zijn te vreezen, als bezetting van Wallachije door Duitschland lang genoeg voortduurde, om het in staat te stellen winterkoren uit te zaaien. Daar de oogst in Roemenië twee maanden vroeger is dan in Duitschland, zou dit laatste land dan slechts behoeven te zorgen, dat het tien maanden met zijn eigen oogst toekomt. De voordeelen die Duitschland uit den buit in Roemenië kan trekken, moeten echter ver minderd worden door het feit, dat Duitsch- land's bondgenooten er ook aanspraken op lateu gelden. Inlichtingen, welke uit verschillende bron nen komen, bevestigen het toenemende gebrek in Duitschland. Het staat boven twijfel vast, dat de bevolking in vele deelen van het land nood lijdt ten gevolge van het gebrek aan aardappelen, en onzijdigen, die onlangs te Berlijn zijn geweest, verklaren allen, dat er werkelijk geen voldoende voedsel is. Een van hen zeide, dat geen ander volk dan het Duit sche zich den toestand op het gebied van de levensmiddelenvoorziening zou laten welge vallen, waarin de Duitschers leven en een ander erkende, dat sommige districten dicht aan hongersnood toe waren. Te Hamburg, zoo deelde een ander neutraal mede, is de toestand verschrikkelijk. De men- schen zien er zeer zwak uit en er zijn voort durend hongeropstootjes. In zijn eigen hotel was er geen boter, kaas, melk en suiker, en hij betaalde zeven mark voor een klein stuk smakeloos ganzevleesch, dat zonder vet ge kookt was. Andere reizigers, dat dit gebrek aan vet zijn stempel op alle maatregelen van do overheid ten aanzien van de levensmiddel voorziening drukt. In Saksen, Wurtemburg en Beieren meent men, dat de bevolking het niet veel langer kan uithouden, Uit brieven aan krijgsgevan genen klinkt voortdurend een wanhopige toon. De brieven, die de gevangenen van huis krij gen, gewagen van toestanden, die niet ver van hongersnood af zijn, terwijl de brieven, geschreven door den vijand aan liet westelijke front, een geest van steeds grooter wanhoop ademen. Uit bijna al deze brieven klinkt een kreet om vrede. Ongetwijfeld veroorzaakt de geleidelijke uitputting van den voorraad vethoudend voedsel de ernstigste schade. Te Berlijn kan een gewoon burger zelfs geen taptemelk koopen. Inderdaad verbruikt Duitschland dan ook snel zijn reserves aan voedsel, het vooruit zicht is somber en tot den komenden herfst zullen de economische toestanden stellig ge stadig ernstiger worden. De uitwerking van de blokkade doet zich steeds meer gevoelen. Hoe slecht de toestand echter ook is, 'toch zou het een misleiding zijn om te spreken van 's vijands onmiddellijk op handen zijnde uitputting of te zeggen, dat hij op het punt van verhongeren ,is of op den rand van bankroet of van een revolutie. Hij heeft nog genoeg leeftocht om vele weken voort te kuunen gaan en tot dusver zijn er geen teekenen van re volutie. Gegeven de karaktereigenaardigheden van het Duitsche volk, kunnen de jongste vredes voorstellen slechts een ding beteekenen, na melijk de erkenning van het feit door de cen tralen, dat zij den oorlog niet kunnen winnen. De geallieerden beseffen echter, dat de vrede, op welken .zij het oog hebben, slechts een gevolg kan zijn van Duitschland's nederlaag te velde. We verwijzen naar de advertentie die in dit nummer van ons blad voorkomt, betref fende eventucele stichting eener ambachts school in onze gemeente. Een plaats als Ter Neuzen heeft reeds lang behoefte aan een dergelijke inrichting van onderwijs. Het is te hopen dat de aan te wenden pogingingen met succes zullen be kroond worden. De laatste tram van half negen 's avonds uit Ter Neuzen naar Zaamslag en Axel is sinds 8 Januari jl. vervallen. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel alhier werden benoemd tot Voorzitter de heer M. C. Blan kets, tot vice-voorzitter H. Kramer, tot se cretaris N. J. Harte en tot bode G. A. Ha mel ink. In onze gemeente is de bevolking toege nomen met 70 personen. Zij bestond op 1 Jan. 1917 uit 4768 m., 4880 vr., totaal 9648. Hoek. De bevolking vermeerderde met 2 m. en 13 vr. De bevolking bestond op 1 Januari 1.1. uit 1395 m. en 1399 vr. totaal 2794 personen. Zaamslag. Door gebrek aan materiaal schiet, het bieten vervoer van af de losplaatsen van do nieuwe tram naar de fabrieken zeer sloclit op. Men is nu begonnen met de bieten die nog aan de losplaats in den Willem III polder liggen, circa 800,000 K.G. ook per as te bren gen naar de halte Kijkuit vau de spoorlijn Mechelen—Ter Neuzen, ongetwijfeld eenduur zaakje maar als de fabrieken niet geregeld kunnen doorwerken, loopt dat nog meer in de papieren. „Nederland en Oranje" te Axel. Maandagavond vergaderde alhier de Anti revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Hoewel het eene jaarvergadering was, was de opkomst der leden niet groot. Het kort verslag van den secretaris gaf ons een kijkje in het verleden, dat nu juist niet schitterend kon genoemd worden. Als bestuursleden werden herkozen F. van Langcvelde, F. Dieleman en J. de Feijter Lz Een verzonden schrijven aan en een ingekomen antwoord van de Centrale gaf tot een eer.igs- zins breede bespreking aanleiding. Algemeen was men van oordeel, dat aan sluiting bij bovengenoemde eiscli is, mits art 6 van het Reglement der Centrale zoude gewijzigd worden. Pogingen zouden in het werk worden gesteld óm een spreker te krijgen, die ons duidelijk uiteen zou willen zetten De reorga nisatie der anti-revolutionnaire partij in Neder land. De vergadering die door den voorzitter met gebed was geopend, werd door een der leden met dankzegging gesloten. (Corresp.) Axel. Op de Zaterdag gehouden markt van Zeeuvvsch-Jlelgische paarden waren aange voerd 21 paarden. Er waren vier prijzen van vijf gulden beschikbaar gesteld, welke prijzen bij loting ten deel vielen aan de navolgende eigenaars der aangevoerde paaidenJ. van de Wege te AxelJacobus Dekker te Bosch- kapellc (2 prijzen) en J. de Maat te Honte- nisse. Er was weinig handel. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam een bende smokkelaars, die een partij runderen nabij Koewacht (dorp) frauduleus in België wilde drijven, in botsing met aldaar dienst doende ambtenaren. Deze maakten zich van twee runderen en vijf smokkelaars meester. Tegen de laatsten, die verplicht werden, de dieren naar het dorp te brengen, werd proces-verbaal opgemaakt. Den nacht te voren werd aldaar één rund eveneens bij een smokkelpartij in beslag genomen. Te Hoofdplaat is een mijn aangespoeld in de beschoeiing van de zeewering. De mijn komt met hoog water drijvende. liet om liggende terrein is afgezet. Een indrukwekkende begrafenis. Zaterdagmorgen had te Aardenburg de ter aardebestelling plaats van den heer Harsveld, in leven 2e stuurman aan boord van het Nederlandsche schip „Oldanibt". Zooals bekend zal zijn is in 't begin van dit jaar door de Duitschers beslag op dit schip gelegd, daar het contrabande vervoerde naar Engeland. Door een ongelukkig toeval is nadat op de „Oldanibt" de Duitsche oorlogsvlag was ge- heschen door een ander Duitsch schip op het schip geschoten, waardoor eenige der opvaren den gewond werden. Bij het overgaan in de sloepen schijnt de heer Harsveld over boord geslagen te zijn en is aan de gevolgen daarvan te Brugge overleden. Op verzoek der familie werd hij Vrijdag door de Duitsche militaire overheid te Middel burg (B.) aan de Hollandsche overheid aldaar overgegeven. Dit geschiedde door de Duit schers met veel militaire eer. Kransen van de Hollandsche kolonie uit Brugge, van de Duitsche marine, van de bemanning van de „Oldambt" en van den Nederlandschen consul dekten de baar. Gedragen door Nederlandsche militairen werd hij Zaterdagmorgen ter aarde besteld onder zeer groote belangstelling. De predikant ds. J. N. Pattist hield daarbij een rede, die op allen een zeer diepen indruk maakte. (M. Crt.) Aardenburg. Het mocht 2 soldaat commiezen weer gelukken beslag te leggen op 2 runderen, die men trachtte België in te voeren. De beesten zijn voorloopig in Aardenburg gestald. Donderdagavond is op de schorren even voorbij de Noordnol te Borssele, aangespoeld een groote roeiboot of sloep, van buiten rood en van binnen wit geschilderd. In de boot waren aanwezig een paar laarzen, 4 roeiriemen en een viertal petten, waaronder een officiers pet. Uit de kleur der boot en het model der officierspet is op te maken, dat een en ander van Nederlandschen oorsprong is. Van af gisteren vervallen twee sneltreinen nl. die 's morgens vau Roosendaal vertrekt te 9.10 en te Vlissingen aankomt 10.37, en voorts die welke van Vlissingen te 6.10 's avonds vertrekt en te 7.12 in Roosendaal aankomt. Voorts zullen op Zondag vervallen de halfzes- sneltrein (4.16 uit Roosendaal en 5.35 in Vlis singen) en de halftwee-trein (1.27 uit Vlissingen, aankomst in Roosemlaal 2.46). Geref. Kerken. Beroepen te Wapenvelde: G. II. de Jonge te Spijkenisse. Aangenomen naat St. Pancras en Heerliu- gowaardS. G. de Graaf te Oosterzcenaar Ooenkerk T..Gerber te 's Bosch. Bedankt voor Midwolde E. van der Laan, te Onstweddevoor SleenA. Scheele te Veere. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Pingjum en Zurich de heer Hoekstra, cand. te 's Gravenhagevoor Res teren A. Dekker, te Giesendam c. a.voor WierdenA. C. Enkelaar te Jaarsveld voor St. Annaland J. Ronge, te Hoogblokland. De volkziel in Frieslands ZUID-OOSTHOEK. Een briefschrijver in „De Rotterdammer vermeldt o. m. Ten slotte nu ter illustratie van de bewering dat de massa met de religie ten eenenmale brak, en van den Bijbel eenvoudig geen flauwe notitie meor heeft, enkele dingen uit eigen ervaring. Een gehuwde vrouw geeft de begeerte te kennen belijdenis te doen. „Graag nog vóór Paschen". Eu men schreef al Februari. Ze zal dan eens ter (privatecatechisatie komen Op de eerste catechisatie wil en moet ik weten wat „er in" zit, en ik tracht 't er „uit De balans der centralen in het Oosten. De legerorder van den Duitschen Keizer. Geruchten over plannen der Centralen. De voedselvoorziening in Duitschland. TER NEUZEN, 9 Januari 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2