Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. a 40 cent, FEUILLETON. OMHOOG! Binnenland. Buitenland. No. 1392 Donderdag 28 December 1916. 14° Jaargang. J ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco ner post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postd.rec- teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. UTTOOU Az. te TER NEUZEN. inzending van advertentiën vóór uren op den dag der INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. I plaatsen Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Het eerstvolgend nummer van dit blad verschijnt Maandag (Nieuwjaars)morgen. Zij, die een NIEUWJAARS-ADVER TENTIE in dit blad wenschen te worden beleefd verzocht hiervan, liefst spoedig, opgave te doen bij den Uitgever, doch uiterlijk tot Zaterdagmiddag 2 uur. liet Nieuwjaarsnunmier wordt in extra groote opgave verspreid. O God, wie geeft der wereld vrede O God, wie geeft der wereld vrede Kn xBtnt liet woeden van het beest. Dat opkomt uit de zee der volken En vol is van der draken geest Het oorlogsbeest, dat woedt cn lastert, Dat moordt en slaat en teek'nen doet, Dat d'aard doorgraaft en stijgt ten hemel, Als water uitgiet 't menschenbloed. O God, wie geeft der wereld vrede, Hergeeft den volk'ren hun verstand? Leert lien in ootmoed nederknielen Voor Uw gestrekte, slaande Hand? Thans overstemd het volk elkander Met wild geroep „Bij ons geen schuld De vijand heeft het zwaard getrokken Zoo blijft elks hart met wraak vervuld. O God, wie geeft der wereld vrede, Verlost ons van het bruut geweld, Dat al wat edel is verplettert, Aan moord- noch geldzucht palen stelt, Dat meerd'ren in den krijg wil lokken Tot gruvvb'reti, snooden, woesten kamp, Dat honger zaait in vruchtb're beemden, Vernietiging en rouw en ramp. O God, wie geeft der wereld vrede, Wie breekt van 't beest zijn sterken hoorn Gij snoeit den wijngaard van deez' aarde En treedt den wijnpers van Uw toorn. Het bloed stijgt tot der paarden toornen, Er heerschte eenige oogenhlikken stilte. „Ik kwam eens met je spreken over Karei. Je man is eenige dagen geleden bij me geweest. Ik wou er met joü ook wel eens over praten.' „U is wel vriendelijk, er zooveel moeite voor te willen nemen. We weten waarlijk niet, wat met den jongen aan te vangen. „Maar ik begrijp heel goed, dat het voor u al heel moeilijk gaat, ons hierin van raad te dienen." „Ik zal je eens wat zeggen, Lena. Ik mag wel vrijuit met je spreken ik ken je genoeg, om teweten, dat je het me niet ten kwade zult duiden, als ik heel openhartig mijn meening zeg." „U zal me een plezier doen, ronduit er over te spreken, meester. Ik verwachtte van u ook niet anders." „Karei is een jongen met goede vermogens daarmee wil ik nu niet zeggen, dat ik een genie in hem zieer zijn er honderden als hijmaar hij heeft iets, dat vele van die Het menschenbloed vloeit mijlen vei, Ons oog aanschouwt 't begin van t eind, Wanneer verschijnt de vredesster? O God, wie geeft der wereld vrede? Zijt Gij liet niet, o Menschenzoon, Het Vieeschgeworden Woord, dat neerkwam En weglei eer en koningskroon, Geboren werd in Betlems kribbe, Lam Gods, dat eenmaal wederkomt, Voor Wien de volken zullen heven, Het zondig menschenkind verstomt? Ja Heiland, Gij scheukt ons den vrede, Gij stilt het woeden van den krijg. Gij komt en niemand zal U keeren. Dat ieder hoofd zich biddend nijg'. Gij, Kerstkind, van Wien de eng'len zongen, Gij'zijt en blijft de Vredevorst. Gij kunt bestraffen wind en wolken En komt in 't hart dat naar U dorsU O God, wie geeft der wereld vrede? Wie schenkt Europa ruste weer? Gij, Gij alleen kunt rotsen klieven Dat ieders hart zich tot U keer'. Onthoudt Gij ons den dierb'ren vrede Geef dan een hart, dat naar U vraagt, Dat lichaams- en dat zielsontbering In diepen ootmoed, biddend draagt. JOHANNA I3REEVOORT. Dec. 1916. („De Rotterdammer.") DE STORM. Het Kon. Ned. Meteor. Inst, meldt: De storm, die over ons land heeft gewoed, bereikte een buitengewone lievigheid. Terwijl de luchtdruk verschillen nog toenemende waren, werd uit Vlissingen te 2 uur reeds Z.Z.W wind met de kracht 12 geseind. Dit is volle orkaanskracht. In De Bildt was tc 8 uur de wind tot kracht 10 met stoot van orkaan kracht toegenomen. Daarbij is de tempera tuur tot 12 graden gestegen, wat sinds 13 November niet meer was bereikt. SYMPATHIEBETUIGINGEN AAN PRESIDENT WILSON. Aan president Wilson zijn nog de volgende telegrafische sympathiebetuigingen verzonden Het internationaal comité van vrouwen voor een duurzamen vrede dankt president Wilson voor de ondernomen bemiddelingspogingen voor den vrede en wensclit hem een volkomen De Nederlandsclie Protestantenbond smeekt anderen missen: een wil om door te zetten. Daardoor acht ik liet voor hem mogelijk, zich door studie een fiinke positie te verwerven. Dat is de ééue kant van de kwestie. Er is nog een andere zijde. Af en toe heb ik b\j Karei een karaktertrek kunnen opmerken, die me gevaarlijk lijkt en die aan zijn zucht naar studie niet geheel en al vreemd moet zijn. Karei is, houd het me ten goede, Lena, wel ietwat trotscli. Je hebt dat zelf misschien wel reeds kunnen merken, ofschoon eeu moeder niet zoo spoedig er toe komt, gebreken in haar kinderen te erkennen. Ik vrees, dat liet Kareis bedoeling is, zich op te werken boven den stand, waarin hij geboren ishij wenscht een heer te worden, geen arbeider hij wil liooger op, en om dat doel te hereiken, is zijn begeerte naar de studie al te zeer slechts middel. Of liet hem geestelijk ten voordeel zou zijn, of liet zijn karakter ten goede zou komen, indien hij zijn zin krijgt, betwijfel ik. Meester veegde zich met den zakdoek het zweet van het voorhoofd 't was warm in het niet te ruime vertrek en zijn redevoering had hem heel wat inspanning gekost. Hij wou de moeder niet onnoodig kwetsen, en evenwel meende hij openhartig te moeten spreken. Weer trad een pauze in van enkele oogen hlikken. Gods zegen en liet meest volledig succes vooi de edelmoedige poging van den president. Het Nederl. Werkliedenverbond Patnmo nium God zegene uw pogen en scheuke liet succes ten bate van heel de menschheid. De Remonstrantsche broederschap diepbe wogen door uw edelmoedig pogen tot bevor dering van den vrede, bidt God het te be kronen met een goeden uitslag. Moge spoedig een hechte federatie de vnj- heid der volkeren onder de heerschappij van het recht duurzaam verzekeren. Namens liet comité van den Europeesclieu Statenbond Nico van Suchtelen. De algemeene Nederl. Bond V rede dooi Recht dankt u voor den pacifistischen geest van uw boodschap cn hoopt hartelijk, dat u moge volharden tot een succesvol einde, in spijt van aanvankelijke ontmoediging. Het genootschap Si Vis Pacem Para I acem drukt zijn sympathie uit met liet initiatief van president Wilson om een heldere definitie te verkrijgen van de doeleinden der ooi log- voerenden. ASSISTENT VERMOORD. De N. R. C. correspondent te Soerabaja seint d.d. 22 dezer De assistent Lan, van de onderneming Soengei Rarnpah, nabij Tebiugtinggi (Dell), is urmoord. I)e onderneming Soengei Rarnpah behoort aan de Sungei Rubber Company Ltd., die de onderneming Soengei Rarnpah (Soengei Rarn pah I en TI) exploiteert. De genoemde maatschappij heeft haar zetel te Hongkong. Volgens eens telegram dd. 23 dezer van onzen correspondent te Soerabaja, is er brand uitgebroken in de opslagplaats van de rubber- onderneming Blankalian in Deli. Er is 10,000 pond caoutchouc verloren gegaan. De onderneming Blankalian (Blankalian A en B) ligt in het district Langkat, afdecling Langkat van het gouvernement Oostkust van Sumatra. Zij behoort aan de Langkat Sumatra Rubber Co. Ltd. te Londen. DE OORLOG. Duitschiands antwoord op de nota van Wilson. BERLIJN, 26 December (Wolff.) De mi nister van buitenlandsche zaken heeft lieden den gezant van de Vereenigde Staten, ter beantwoording van den brief van den 21en dezer, de volgende nota overhandigd „De Keizerlijke regeering heeft het ruim hartige denkbeeld van den heer president der Vereenigde Staten van Amerika, om een „U hebt gelijk, meester", zei vrouw Randers eindelijk. „U 'hebt gelijk ik heb er met mijn man al evenzoo over gesproken. Van jongs af heeft Karei dat eigenaardige, aanmatigende gehad," (meester knikte eenige keeren), „en ofschoon ik hem daarin altijd tegenga en liern andere gedachten tracht in te prenten, ik moet bekennen, dat ik weinig verandering bespeuren kan. Het is me vaak een oorzaak van ver driet en een voortdurende aansporing tot gebcd. Ze zweeg na deze pijnlijke bekentenis. „Je kind is een kind des verbonds, Lena wanhoop niet. Houd aan, tijdig en ontijdig pleit op de beloften, mijn kind," bemoedigde de oude. Ze zag liern aan met een dankbaren blik ze wist, meester Voortman had niet zoo ge sproken uit bedilzuchten elke gedachte aan leedvermaak was hier volmaakt uitgesloten. „Ik vraag me zelf toch af, meester, wat te doen. Hem zijn zin te geven, is wellicht be denkelijk hem tegen te staan en zijn begeerte lijkt me ook niet lieelemaal verstandig en op zichzelf is toch de studie niet verkeerd „Verre van daarze is schriftuurlijk en Gods Woord wekt zoo herhaaldelijk op tot onderzoek en wetenschap". „En we kunnen wellicht ook tè bezorgd zijn", pleitte Lena verder, „liet zou toch niet grondslag voor de stichting van een blijvende vrede te leggen, ontvangen en overwogen in den vriendschappelijken geest, die in de me- dedeeling van den heer president tot uiting komt. De heer president wijst het doel aan, dat liern aan het hart ligt, en iaat de keuze van den weg opeu. Aan de keizerlijke re geering komt een onmiddellijke ged ach ten- wisseling de geschikste weg voor, om tot het gewensclite gevolg te geraken. Zij heeft mits dien de eer, in den geest van haar vei klai ing van den 12en dezer, die tot vredesonderhan delingen de hand bood, voor te stellen, dat afgevaardigden der oorlogvoerende staten spoe dig op een onzijdige plaats bijeen komen. Ook de"' keizerlijke regeering is van meening. dat het groote'werk van toekomstige oorlogen te verhoeden, eerst na het einde van de tegen woordige volkenworsteling kan worden aan gevat. Zij zal, wanneer dat oogenblik gekomen is, met vreugde bereid zijn, samen met de Vereenigde Staten van Amerika, aan die ver heven taak mede te werken". Een rijksconferentie te Londen. LONDEN, 26 Dec. (Reuter). De Times deelt mede, dat alle eerste ministers van de overzcesche gewesten tot een conferentie tc Londen zijn uitgenojdigd. In deze samen komsten zullen de oorlogsorgamsatie en de vraagstukken na den oorlog worden besproken. Misschien zullen de eerste ministers ook geraadpleegd worden over de vredesvoor waarden. LONDEN, 26 Dec. (Reuter). In verband met de uitnoodigiug aan de zelfbesturende gewesten, om een rijksconferentie hij te wonen, heeft do minister van koloniën hun een nader telegram gezonden, luidendeDe regeering beoogt geen gewone rijksconferentie, maar een bizondere ooi logsconferontie. Daarom noodigt zij uw eersten minister uit, een reeks ver gaderingen van liet oorlogskabinet hij te wonen, teneinde dringende aangelegenheden, die verhand houden met liet voortzetten van den oorlog, de voorwaarden waarop wij, in overleg met onze bondgenooten er eventueel in zouden kunnen toestemmen een einde aan den oorlog te maken, en de vraagstukken die zich dan onmiddellijk zullen voordoen, te hespreken. Uit licofde van de buitengewone urgentie en het belang van de punten van behandeling, hoopt de regeering dat het uw eersten minister mogelijk zal zijn, niet later dan einde Fehiu- ari"ter conferentie aanwezig te zijn. Vredesmogelijkheid. Met betrekking tot het voorstel der Centrale Mogendheden om formeele vredesonderhande- onniogelijk zijn, dat de Heere onze vrees beschaamde". Zeker, met Karei botweg zijn verlangen te weigeren, zullen we het niet beter maken en als ik kiezen moest, ik zou dan ook den jongen zijn begeerte maar inwilligen, doch „Meester ziet op de kostenik weet er weikelijk ook niets op. 't Schoolgeld zal wel aardig hoog zijn „Och, 't schoolgeld zou nog niet het ergste wezen, schoon het je heel wat zorg zou baren maar de jongen moet ook in de kost en dat schat ik zot) alles en alles saam wel op een vijfhonderd gulden 's jaars. „Daar is geen denken aan voor ons men schel)'., zuchtte vrouw Rauders. „Heb je geen goeden kennis, die je liet geld zou kunnen voorschieten waagde Voortman. „Al was het zoo, wat zou liet haten. v\ e zouden immers nooit kunnen terugbetalen „Er zijn gevallen, dat lui, die studeeren, later, als ze zich een positie hebben verworven, jaarlijks van hun salaris aflossen. Dat is ook wel bezwaarlijk, maar toch niet onmogelijk. Maar dan zou je iemand moeten hebben, die overtuigd is, dat zijn geleende geld ook tot bereiking van het doel zou leiden. Ken je zoo niet niet iemand (Wordt vervolgd). 0 fi DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden. SUCC6S.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1