Boekbeoordeeliiig. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. locomotieven en meer dan 500 wagens, ge deeltelijk geladen, werden buit gemaakt. De Roemeniërs schrikken tot dusver terug voor de verwoesting van hun eigen land. Thans steken de kozakken, onder leiding van Russische en Engelsche genie-onderofficieren, den brand in graanschurenalle bruggen worden vernield, alle wissels op de spoor wegen verwoest. Ook particulier eigendom wordt door de Russische brandcommando's vernield, en alle gehuchten en dorpen op den terugtochtsweg, als indertijd in Polen, in brand gestoken, om dan de Duitschers voor hun gruwelijk vandalisme verantwoordelijk te stellen. De Duitsche en verbonden troepen zijn nog slechts 30 K.M. van de liju Braila Ismail verwijderd. De onlusten in Portugal. De Kölnische Zeitung verneemt aangaande de onlusten in Portugal uit Madrid: De berichten uit Portugal hebben welinge lichte menschen hier niet verrast. De militaire bladen hebben al maanden geleden bij de in scheping van troepen onlusten voorzien. Dat jnist Machado dos Santos, de held van de sttchting der republiek, zich tot aanvoerder van de beweging maakte, geeft veel te den ken. Hoe moeilijk de toestand was, bleek reeds uit het plan, een nationaal ministerie te vormen, waartoe zelfs monarchalen zouden belmoren. De voedselvoorziening werd ook bedenkelijk. Al steit nu de Portugeesche regeering het voor, Qlsof met de inhechtenisneming van Santos de opstand onderdrukt is, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat de censuur in Portugal buitengewoon streng is. Wat er van de geruchten, van de grens overgewaaid, over een aanslag op den Engelsclien gezant, den moord van den minister en een lid van de Engelsche militaire missie waar is, valt niet uit te maken. Uit gelijkluidende parti culiere berichten blijkt echter, dat het oprner Woensdag niet in Lissabon, maar in Thomar, Taneos en Abrantes is uitgebroken. Naast Santos schijnt Brito Camacho, de leider der unionisten, de voorman te zijn geweest. Men beweert ook, dat de artillerie, die tegen de infanterie en de cavalerie was opgesteld, bij de inscheping aan den oever van de Taag aan het muiten sloeg. De beweging, waarbij doo- den en gewonden vielen, trok de heele stad door. Naar het schijnt, zouden de troepen naar Marseille worden vervoerd. De grond wettelijke vrijheden zijn opgeheven en een aantal bladen mogen niet verschijnen. De treinverbinding met Spanje is hersteld, maar is tusschen Alfarellos en Entroncemento nog afgebroken. De inscheping schijnt voorloopig uitgesteld. Een Italiaansch blad over Engeland. BERLIJN, 19 Dec. (Wolff) Tegenover de bewering van de Secoio, als zou Engeland onvoorbereid door den oorlog verrast zijn, betoogt de Avanti, dat Engeland reeds in 1907 een deel van de entente is geworden e'n dat mitsdien zijn militaire voorbereidselen en zijn politiek niet afgescheiden van die van Rusland en Frankrijk mogen worden be schouwd. Men moet zich de geheime over eenkomsten over Marokko en Egypte zoomede de omsingelingsmanoeuvres van Delcasst en de oorlogszuchtige redevoeringen van Lloyd George en Churchill in de herinnering roepen. Het zou zijn nut hebben, een statistiek op te stellen van de landen, die de entente in de afgeloopen veertig jaar heeft ingepalmd en van die, welke Duitschland en Oostenrijk bij bun gebied hebben geveegd. Als België Engeland had genoopt, naar de wapens te grijpen, zou het document, genummerd 123, in'liet Engelsche Witboek, dat twee dagen ouder is dan de opmarsch in België, onwaar zijn. Ook de Times bracht in Maart 1915 geheel andere gronden voor Engeland's deel neming aan den oorlog te velde. Niet-Itali- aansche socialisten hebben het feit aan het licht gebracht, dat Grey 2 Augustus 1914, dus vóór de Duitschers de Belgische grens overschreden, de Fransche regeering ver zekerde, dat de Engelsche vloot, reeds sinds 20 Juli bij Portland samengetrokken, de Duitsche vloot zou vernietigen, wanneer deze een vijandelijke daad tegen de kust of vloot van Frankrijk mocht ondernemen. Deze be lofte werd den volgenden dag herhaald en toonde aan, dat Engeland zich reeds, voordat de Duitschers in België vielen, aan den kant van Frankrijk en Rusland had geschaard. Het zou de moeite waard zijn, als alle volkeren uit hoofde van de redevoeringen der entente ministers hun rechtmatige zelfstandigheid terugkregen, het moge Finland of Ierland, Polen of Roemenië, Griekenland, Bulgarije of Servië zijn. Verscheiden ministers hebben echter nog onlangs, ofschoon de Secoio het tegendeel beweert, de vernietiging, verscheu ring of oeconomische worging van Duitschland verlangd. Onder beschaafde natiën. Krijgsgevangen officieren. BERLIJN, 19 Dec, (Wolff). OfficieelDe Russische regeering had sinds geruimen tijd duizenden en duizenden krijgsgevangenen bij den aanleg van den Moermanspoorweg op het schiereiland Koma te werk gesteld. De treurige omstandigheden, waaronder de zich daar be vindende krijgsgevangenen hadden te lijden en tengevolge waarvan talloozen zijn omge komen, zijn algemeen bekend. Het Duitsche legerbestuur zag zich, toen na ingediende protesten geen verbetering intrad, gedwongen, ter wedervergelding 1000 Russische officieren bij de manschappen onder te brengen en hen daar een bijzonder strenge behandeling te doen ondergaan. De Russische regeering ant woordde hierop met den maatregel, 15 No vember alle krijgsgevangen Duitsche officieren in Rusland eveneens naar de kampen voor de minderen over te brengen en hen aan een behandeling te onderwerpen als die de Rus sische officieren in Duitschland ondergaan. Nog voordat de Duitsche regeering de tegen maatregelen heeft verscherpt, is nu door be middeling van de voorzitters van het Zweed- sche en het Deensche Roode Kruis en van de prinsen Karei van Zweden en Waldemar van Denemarken een schikking tot stand gebracht. Volgens meedeeling van den tsaar zal zich van 1 Jauuari a.s. af geen krijgsgevangene meer in de gebieden van den Moermanspoor weg op het schiereiland Kola bevinden. Te vens beval de tsaar met de toepassing van den weerwraak tegenover de Duitsche officieren op te houden. Tegelijkertijd beval de Duitsche keizer, de duizend Russische officieren terstond naar het gevangenenkamp voor officieren terug te brengen en hen weer in vollen omvang als officieren te behandelen. Engelands antwoord op de Duitsche vredes voorstellen. De rede van Lloyd George. Het vredesvoorstel. LONDEN, 19 December. (Reuter). In het Lagerhuis was heden de belangstelling voor Lloyd George.s rede buitengewoon groot. Er was geen plaats onbezet. De minister-president, die toen hij opstond luide werd toegejuicht, heeft gezegd „Ons antwoord op de Duitsche voorstellen zal in volkomen overeenstemming met onze bond- genooten worden gegeven. Wanneer iemand een conflict roekeloos verlengt, daadt hij een misdaad op zijn ziel, maar wanneer iemand een strijd opgeeft, zonder zijn doel te hebben bereikt, is hij daarvoor persoonlijk verant woordelijk. Als wij het voorstei van den Duitschen rijkskanselier aannamen, zouden wij ons met gebonden handen aan den vijand overgeven. Zonder genoegdoening is vréde onmogelijk. De geallieerden zijn ten oorlog gegaan om Enropa tegen aanvallen van de Pruisische militaire kaste te verdedigen. Zij moeten afdoende waarborgen eischen, opdat deze kaste nooit meer den vrede in Europa zal verstoren. Wij geven er de voorkeur aan ons vertrouwen te stellen in ons ongebroken leger dan in verbroken trouw (toejuichingen). De geallieerden zullen binnen enkele dagen een formeel antwoord geven. De misslagen in Roemenië zijn te bejam meren, maar zij kunnen ten hoogste den oorlog verlengen. Om te voorkomen dat de toestand inzake Roemenië verergert, hebben de geallieerden krachtige maatregelen tegen Griekenland genomen, die spr. als geslaagd beschouwde. Zij hebben besloten de agenten van Yeftizelos te erkennen. Lloyd George verklaarde zich overtuigd van de eindoverwinning, indien, het volk blijk gaf van denzelfden geest als de legers aan het front. Lloyd George is van meening, dat de koloniën op ruimer schaal belmoren te worden geraadpleegd over de ontwikkeling en den loop van den oorlog. Hij is voornemens binnenkort een conferentie van vertegenwoor digers uit verschillende deelen des rijks te beleggen, om de overzeesche gewesten daar over te hooren. Nopens de verhoudingen tusschen de ge allieerden zegt hij er moet meer onderling worden overlegd eu minder de indruk worden gewekt, dat elk land alleen voor zijn eigen front te zorgen heeft. Er behoort een politiek van het „gemeenschappelijke front" te zijn. Lloyd George is overtuigd, dat de wijze, waarop het kabinet is georganiseerd, het meest in de lijn van de oorlogsoogmerken ligt. De toestand maakte het noodig, dat snel een beslissing werd geveld. De gealli eerden (hebben ten gevolge van traagheid bij het nemen van besluiten bij herhaling ernsti- geu tegenslag geleden. Hij loochent, dat de nieuwe regeling het parlementaire toezicht zal verzwakken. Tijdens den oorlog is de scheepvaart, die een levensbelang voor ons is, in den waren zin des woords genationali seerd. De regeering hoopt, zeer spoedig in staat te zijn, niet alleen plannen te ontvou wen voor een doeltreffender gebruik van in de vaart zijnde schepen, maar ook voor den aanbouw van schepen om de oorlogsslijtage te herstellen. Over het voedingsvraagstuk deed Lloyd George een beroep op het volk om de regee ring te steunen bij een zoodaniga verdeeling dat niemand honger behoeft te lijden omdat anderen te veel krijgen. Laat het volk zeido spr. tijdens den oorlog een nationale vastentijd afkondigen. Tenzij het geheele volk een deel van den last der overwinning op zich neemt, zal het, al behalen wij ook de zege, daarvan geen voordeel trekken. De regeering stelt voor, onverwijld een di recteur van nationalen dienst te benoemen, belast zoowel met de regeling van de militai ren als met den burgerlijken dienst, die overi gens streng gescheiden zullen zijn. Ten aan zien van den burgerlijken dienst stelt de regeering voor te beginnen met een schifting van alle industriën en diensten, naar gelang zij onontbeerlijk zijn of niet. liet is twijfel achtig of zich voldoende arbeidskrachten zullen aanmelden, maar indien dit niet het geval mocht zijn, zou spr. niet aarzelen zich de noodige bevoegdheden (te verzekeren om het plan volkomen te doen slagen. De Gezondheid, afl. 24. Met deze aflevering is de eerste jaargang van dit degelijk tijdschrift compleet. De bij gevoegde inhoudsopgave biedt rijke verschei denheid. Ons dunkt, dat „De Gezondheid" onder het lezend publiek een vaste positie heeft verorerd. Deze aflevering bevat o. a. „Ongesteldheden, die in verband staan met het vochtige weder"„De rook- en roet- plaag", benevens kleinere bijdragen, alle zeer lezenswaard. TER NEUZEN, 22 December 1916. Geneesmiddelen. Wij wijzen onzeu lezers op de in dit num mer voorkomende annonce over de als deug delijk bekend staande geneesmiddelen der Pharmaceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. De St. crt. no. 290 bevat de acte van oprichting der N. V. Maatschappij Schoener schip „Zeehond" te Neuzen, ten doel hebben de de exploitatie van een stalen schoenerschip, zulks in den meest ruimen zin. Het kapitaal bedraagt f 15.000, terwijl in de N. V. is gebracht het stalen schoenerschip .„Zeehond", groot 187,80 ton. Oprichters der N. V. zijnS. van Dijk, schipper te Groningen, J. A. van Rompu, reeder te Neuzen. De werkzaamheden aan de tramiijn Phi- lippine-Ter Neuzen zijn begonnen. In aansluiting met -de lijn IJzendijke-Sas van Gent is men te Philippine begonnen met het grondwerk. Het plan moet wezen om de lijn met Mei a.s. in exploitatie te nemen. Verbouw van het kerkgebouw Kerkdreef. Axel. Nu sedert 3 jaar de plaatselijke in eensmelting alhier tot stand kwam, is er steeds behoefte gevoeld aan één kerkgebouw. In de laatste maanden is door den kerkeraad ijverig in die richting gewerkt. Tans zijn hare pogingen zoover gevorderd, dat Zaterdag de teekening van den verbouw aan de leden dier gemeente zal worden getoond. Ons werd reeds inzage verleend. Het front maakt een zeer gunstigen indruk, terwijl het binnenste gedeelte met gaanderijen plaats bieden zal voor duizend personen. A. s. week zal er eene ledenvergadering gehouden worden, waarin het plan definitief zal worden vast gesteld. Ring Zee uw sc h Vlaanderen. Axel. Woensdagmiddag, 3e Kerstdag, zal de Ring van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag te Axel in een der kerkgebouwen van de Geref. kerk een vergadering houden. Een tweetal onderwerpen zullen ingeleid worden en wel„Het materialisme" en „Op bouwende critiek." Wij hopen, dat deze vergadering door vele belangstellenden, in 't bijzonder jongelingen en ouders, zullen worden bezocht. De commandant in Zeeland heeft het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd aan Camiêl Viero, 26 jaar en aan Edmondus van Ilamme, 43 jaar, beiden van Belgische natio naliteit, wonende te IJ z e n d ij k e, wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. Toen Zaterdagavond de provinciale boot „Zeeuwsch Vlaanderen" te Hanswecrt voor vertrek gereed lag naar Ter Neuzen en ge meerd was naast de provinciale boot van de lijn Hansweert-Walzoorden, is plotseling de loopplank uitgegleden. Er bevonden zich toen juist 2 passagiers en een matroos met een postzak op den rug op de plank. Zij vielen allen te water, doch werden gelukkig spoedig gered, hoewel het frissche bad verre van aan genaam was. Vlissingen. Blijkens ter bevoegde plaatse ingewonnen inlichtingen, is het bericht in de Nieuwe Courant, betreffende spionnage in Zeeland gebeel onjuist. POSTER IJ EN. Op den 2den Kerstdag is het Post- en Telegraafkantoor ook wat postzaken betreft open tot 3 uren 's middags. Aangenomen zullen worden aangeteekende stukken en postpaketten, terwijl postwissels, postbewijzen en quitantiezaken zullen worden behandeld, Er zal op beide Kerstdagen eene pakketpost- bestelhng plaats hebben. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week zijn uit deze ge meente vertrokken S. M. Riemens, dienstbode, Donze-Visser- straat 23, naar Rotterdam. F. J. J. van de Ende, zonder beroep, Lange Kerkstraat 50, naar Oud-Vosmeer. S. R. de Pauw, dienstbode, Noordstraat 70, naar Amsterdam. L. Bol, dienstbode, Nieuwstraat G, naar Hoek. J. G. G. Laurens, zonder beroep, Lange Kerkstraat 94, naar Iluybergen. Ned. Herv. Kerk. 3-tal te Kruiningen J, H. Buinink te 's Hee- renhoekJ. G. Steenhoek, te LutjegastDr. L. Th. Wieten, te Zwaagwesteinde Bed voor Rotterdam B. J. C. Rijnders te Doorn. Geref. Kerken. Beroepen te BarendrechtII. A. Munnik Jr. te Bunschoten te Hattem dr. H. Brink man te Velp; te Elburg G. Veenendaal te Put ten te Oenkerk T. Gerber te 'sTIertogen- bosch te Mildam D. van Dijk te Knijpe te Nieuw-Lekkerland C. A. van Nood te Lo- pik te Oude-Pekeladr. C. N. Impeta te Avereest. Bedankt voor LandsmeerM. M. Horjus te Oud-Loosdreehtvoor 's-GravelandJ. II. Telkamp te Ter Aar. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 71/2 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Gemeenteraad van Ter Neuzen. In de vergadering die heden gehouden werd, waren aanwezig de heeren Visser, De Jager, R. Scheele, De Bruijne, Eijbe, D. Scheele Van Nes, Nolson, Van Hasselt en later ook de heeren Dees en Van Borssum Waalkes. Een vacature. Voorzitter de heer J. Huizinga, die de ver gadering opent. De notulen dd. 20 November worden onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen a. Bericht van het Burgerlijk armbestuur dat de heer R. J. Scheele benoemd is tot Voorzitterb. Bericht van den heer Lensen, dat hij wegens uitstedigheid de vergadering niet kan bijwonen; c. Missive van Ged. Sta ten, berichtende goedkeuring raadsbesluit ver hooging loon aan Bakker voor het aansteken lantaarns op den Baandijkd. Idem, berich tende goedkeuring schoolgelden e. Idem, be richtende goedkeuring verhooging jaarwedde onderwijzers; f. Verzoek van Ged. Staten welke beschikking genomen wordt inzake gelden verkoop grond aan den heer Nolson. Besloten wordt deze gelden te gebruiken voor aflossing geleende gelden inzake straat- aanleg. g. Verzoek van Ds. Timmerman betreffende het geven van onderwijs in de Bijbelsche en Kerkgeschiedenis. Wordt gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. Wegens periodieke aftreding van de heeren A. Spruitenburg en C. Ie Nobel in de com missie van toezicht op het lager en Middel baar onderwijs worden herbenoemd genoemde heeren. In de Commissie van bijstand worden her benoemd de heeren A. Visser, M. Eijke en J. J. de Jager. Tot leden van het burgerlijk armbestuur worden benoemd in de vacature van den heer A. H. Donze, A. Moggréin de vacature van den heer D. v. d. Ouden, L. Moes en wegens periodieke aftreding van den heer A. Kooman de heer A. Kooman. Voor secretaris-pi nningmeester van het burgerlijk armbestuur wordt benoemd de lieer A. J. Tazelaar. De borgstelling voor dien titularis zal nader worden geregeld. In de Commissie tot wering van school- veizuim wordt benoemd in de vacature van den heer D. v. d. Ouden, P. de Bakker. Besloten wordt aan den heer S. Elfrink te verkoopen 175 Ms a f5 en 160 M3 a f4 met bepaling dat de te bouwen woning een voor gevelhoogte moet hebben van 7 M. en dat de gelden beschikt worden voor aflos geleend kapitaal inzake stratenaanleg. Wijziging der begrooting voor 1916 wordt van de agenda afgevoerd en aangehouden voor een volgende vergadering. Een verzoek van het Bestuur der afdeeling Ter Neuzen van den Volksbond, om vaststeb ling van eene verordening bedoeld bij art. i al. 1 sub 1 der drankwet wordt na eenige discussie met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Een verzoek van Mej. M. P. van Eerdenburg tot vaststelling van een belastingverordening op de publieke vermakelijkheden wordt met algemeene stemmen afgewezen. Een verzoek van de firma Ribbeus om het voormalig kruitmagazijn gelegen nabij de aan legplaats der Provinciale boot wordt ingewil ligd voor een huurprijs van f2 per maand tot wederopzeggens. Het verzoek van Mej. A. E. v. d. Heijden om verhooging salaris voor de nuttige hand werken wordt ingewilligd en gebracht op f 450 per jaar. Het voorstel van B. en W. betreffende het verbod van het bekleeden van bijbetrekkingen wordt aangenomen, nadat daaraan is toege voegd „wanneer de betrokken ambtenaar geen ontslag vraagt, hem ontslag zal gegeven worden uit de hoofdbetrekking. De pensioengrondslag voor gemeente amb tenaren wordt vastgesteld. Dispensatie volgens art. 10 der bouwver ordening wordt verleend aan Mej. de wed. Bouchaute. Het kohier schoolgeld M. O. wordt vastge steld op f687.33. De heeren De Jager, Van Hasselt en Waal kes worden aangewezen voor het nazien dei- geloofsbrieven van het gekozen lid, den lieer L. J. Geelhoedt. De commissie aaviseert tot toelating, waarna met algemeene stemmen aldus wordt besloten.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2