Antirevolutionair voor nieuws» en Advertentieblad Zeeland. V' a 40 cent, Kerstnacht. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1391. Zaterdag 23 December 1916 Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. INGEZONDEN STUKKEN TE Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LIT'. 90IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. "Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. IGCMTl:N~~AAN ÏmI redactie; abonnementen en advertentiën te bezorgen bij den uitgever. plaatsen Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Lmergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uui op den dag der uitgave. Wegens het Kerstfeest zal de volgende week alleen DON DERDAGAVOND een nummervan dit blad verschijnen. Zij, die een NIEUWJAARS-ADVER TENTIE in dit blad wenschen te worden beleefd verzocht hiervan, liefst spoedig, opgave te doen bij don Uitgever. Het Nieuwjaarsnummer wordt in extra groote opgave verspreid. Hoog koepelt zich, met sterren dicht bezet, 't Azuur gewelf, vol diamantgeflonker. Rust lieerscht alom op d'aard, die stil zich hult In nacht'lijke gewaden, dicht en donker. Bij Bethlems oude poort, op 't zachtkens [glooiend veld, Toeft horderschaar, als nachtwacht bij de [schapen Rust gunt hun 't rustend veehet mijmrend jlmrt Peinst Gods beloften na geen oog luikt zich [tot slapen. Een schier bezweken Vrouw keert in tot [leêgen stal Met haren vriend, die liefdevol Haar schraagde Hier wacht Geloof, dat biddend hoopt en [beidt, 't Voldragen Woord, naar 'tgeen Haar God [behaagde. Thans naakt de bange stond, die smarten [brengt en wee Die eeuwge Vreugd en hemeljubel baarde Een zwakke kinderstem ontroert heel 't [Englendom En op des Hoogsten wenk daalt hemel neer [op aarde Hier wikkelt moedermin den eerstgeboren [zoon, Den lïëwgeborenein d'armelijke doeken! Hier schenkt de Rijke God der aard Zijn [diêrsten schat, Aan wie in Zijn gebrek hun eeuwgen Rijkdom i [zoeken. Daar scheurt het koepeldak en 't glanzend [sterlicht wijkt Gods lichtend Englenheir drijft 't duister voor [zich henen Op gouden harpetoon ruischt hemelmelodie Hoort, Ilerdren, menschdom hoort, wat heil [U is verschenen. Het loflied is voleindde boodschap werd [verstaan Spoedt Herdren, spoedt U voort. Richt naar [den stal uw schreden Bidt aan Het Christuskind, dat Englen woord [U wees Neen, zondaar, blijf niet staan, maar laat ons met hen treden. Zelandia De vredeskansen. In „De Standaard" schrijft Dr. Kuyper Toch wel indruk. Hoe meer de opiniën over het Vredesaanbod der Midden-Staten loskomen, hoe meer men toch ontwaart,, dat het loos gesnap ertegen niet op zichzelf staat. Trepov, Briand en zelfs Lloyd George om kleedden hun uitlatingen met weinig anders dan met zekeren schijn althans der voorzich tigheid, en vooral hun ruwe Pers stiet elke gedachte aan een heulen met het V redesaanbod van zich af. Doch van ter zijde, en uit hun oeconomische kringen, verneemt men dan toch almeer een loon, die duidelijk verraadt, hoe men welbezien in de klingen van handel en scheepvaart toch eigenlijk niets liever zag, dan dat er althans eenigermate op liet voorstel, zij 't dan ook slechts zijdelings, werd ingegaan. 'Het lijden, dat ter oorzake van den oorlog geleden wordt, is zoo nameloos bang, dat de enkele gedachte van een einde dat er aan komen kon, de harten reeds ontspant en er, als ware het een verboden vrucht, toch reeds naar grijpen doet. Zooals liet er nu toe ligt, voelt men zich nog gebonden. Men wil zijn vaderland niet in den steek laten. Men wil voor geen lafaard te boek staan. Nog altoos droomt men van een succes in 1917, waarbij vergeleken do kleine successen van 1916 als niets zijn. Kon 't over een jaar heusch tot vrede komen, doch dan met een niet te kwade kans voor liet eigen land, men zou voor heden zeggen, laat ons dan den harden strijd nog één bang jaar doorworstelen. Mits dit dan ook zoo goed als vast staat, dat 't dan voor goed uit zal zijn. Mits men allerwegen toegeeft, dat liet in 1917 dan ook de finale beslissing zal worden. En dat, zoo 't ook dan misliep, geen tweede poging zal gewaagd worden, om het volk opnieuw voor liet slagveld te eiectriseeren. Men hangt tusschen twee gedachten. Kon liet nog keeren, zoodat we in in 1917 van de overwinning zeker waren, dan in den naam van vaderland en volk nog een jaar doorgevochten. Doch dan moet 't vanzelf ook uit zijn. Langer kan in geen geval de jammer en ellende duren. Vandaar, dat men in de oeconomische kringen veelal gretig naar liet Vredesaanbod luistert. Immers men ziet 't voor oogen, in land na land week reeds liet eenstemmig dwepen met den oorlog. Er komt reeds meer bezonnenheid op. Het staat enkelNu of in 1917. En de victoriakraaiers, die roepen „Des noods nog tien jaar", ze vangen bijna geen echo meer op. COMITE-GENERA AL. Het comité-generaal der Tweede Kamer, dat Woensdag werd gehouden duurde ruim twee en een half uur. Het was door den lieer Van der Voort van Zijp, en negen andere leden aangevraagd ter bespreking van liet vraagstuk van den ammunitie-aanmaak. DE GRONDWETSHERZIENING. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de grondwetsherzieningsvoorstellen inzake het kiesrecht en het onderwijs aange nomen. KAMERVERKIEZINGEN IN 1917. Naar wij vernemen, heeft in den Haag een bijeenkomst plaats gehad van de leiders der verschillende politieke partijen, ter bespreking, op uitnoodiging van de quaestie van uitstel der periodieke verkiezingen in 1917. ONZE REGEERING EN DE BEWAPENING DER ENGELSCHE KOOPVAAR DIJSCHEPEN. Het Handelsblad verneemt uit Londen Lord Robert Cecil deelde Maandag in het Lagerhuis mede, dat de Britsche regeering van de regeeringen van alle neutrale staten de verzekering had gekregen dat schepen, die alleen ter verdediging gewapend zijn, in de havens zouden worden toegelaten. Slechts de Nederlandsclie regeering heeft lot nutoe geweigerd. Dit heeft hier een onaangenamen indruk gemaakt, te meer, zoo merkte Lord Robert Cecil op, daar de Nederlandsclie re geering nooit de wettigheid heeft betwist dat koopvaardijschepen voor zelfverdediging ge wapend zouden zijn. 11ij hoopte daarom dat niet geweigerd zou worden dergelijke schepen in Nederlandsclie havens too te laten, vooral met het oog op liet feit, dat het nieuwe En- gelsche kabinet niet weer zal dulden, dat En- gelsche stoomschepen, zonder een poging tot verdedeging, door vijandelijke duikbooten tot zinken worden gebracht. DE ZEEUWSCHE SPIONNAGEAFFAIRE. l)e Nieuwe Courant meldt, dat do spionnagc in Zeeland, in verhand Waarmede een aantal arrestaties hebben plaats gehad, ziefi niet al leen heeft gericht tegen de Duitschers. De zeer groote organisatie, die m Vlissingen, Middelburg. Breskens en Ter Neuzen werkte ging ton deele ook tegen Nederland. Het viel op, dat eeilige Belgen, die vroeger in Zeeland en in Rotterdam verblijf hadden gehouden, na een reisje naar Londen, in veel beteren doen bleken te zijn. Bij informatie verklaarden zij, dat zij in Londen hun spaar penningen hadden kunnen touclieeren. Bij deze terugkeerende Belgen waren twee Belgische loodsen, die hun intrek nu namen in liet Belgische loodshuis (in liet Lloyds bu reau, welks beheerder P. F. (vroeger althans) tot de Britsche marine behoorde). De post voor deze heeren kwam ten deele per koerier. De leden der organisatie ver keerden weinig met elkaar. De ontdekking der organisatie moet liet gevolg geweest zijn van de omstandigheid, dat F. in de Middelburgsclie traui een porte feuille achterliet, waaruit bleek, dat liem op helderingen over een 20-tal punten werden gevraagd. De meeste dezer punten, de eerste 14, hadden betrekking op de Belgische Noord zeekust, maar voorts waren er vragen omtrent Nederlandscliegrensversterkingen in Zeeuwsch- Vlaanderen en liet mijnenveld in de Schelde. In verhand met deze vonds waren tot 27 November 27 personen gearresteerd, ouder wie bovengenoemde F., die Engelschman is, 1 majoor, 1 kapitein en 1 luitenant en 2 lood sen en 21 andere Belgen, vanwie 4 vrouwen. Verdenking was gewekt door lichtsignalen, die uit een hotel op den Zeeboulevard waren gegeven en die door de politie des nachts te ongeveer liolfeen gedurende een tiental mi nuten waren waargenomen. Een inval in liet hotel leidde toen tot de arrestatie van 6 per sonen de in de tram gevonden portefeuille werd oorzaak van de andere gevangenne mingen. DE KED1RI. Kapitein Smit, de gezagvoerder van de Kediri, is Dinsdagavond met zijn gelieele bemanning, 43 personen, te R'dam thuisgevaren aan boprd van liet van Java gekomen stoomschip Rindjani, van den Rotterdamsclien Lloyd. Halfnegen lag de Rindjani aan de Lloydkade voor den wal' Wat opvarenden verteld hebben, komt op liet volgende neer, zegt de N. R. C. Den 30sten November 's morgens omstreeks 8 uur was liet stoomschip Kediri van den Rotterdamsclien Lloyd nog ongeveer 15 of 20 mijl van Las Palmas af. Zoowat een maand te voren had liet schip, afgeladen met coprah, arak, peper, tin, kruidnagelen, enz. Pudang verlaten de deklast bestond onder meer uit kisten met gasoline. Dat er ook suiker onder de lading was, daarvan was onzen zegslieden niets hekend. Van Padang ging liet rond Kaap de Goede Hoop naar Las Palmas, waar vruchten bij geladen moesten worden. Heel de lading was bestemd voor Marseille en vandaar zou men na lossing in hallast naar Buenos Ayres stoomen om een lading regeeringsgraan te halen, De Kediri was niet vau draadlooze tele grafie voorzien. Op bovengemeld uur kreeg liet schip een schot voor langs den boeg. Dit schot viel van een groote Duitsche duikboot, bewapend met twee kanonnen. De Kediri draaide bij, en haar eerste officier begaf zich met vier matrozen naar de duikboot van waar zij met met een officier en drie manschappen van de duikboot terugkeerden. Aan boord van de Kediri werden de papieren onderzochter werd in de ruimen gekeken en na een korte bespreking kregen allen hevel in de booten te gaan. Er werd een kwartier tijd gegeven om de kleeding hijeen te zoeken. In vier reddingbooten verliet de bemanning het schip. De duikboot sleepte deze booten tot op een afstand van ongeveer drie mijl van den vuurtoren van Punta de Mas Palotnas van daar roeide de bemanning naar den wal. De zee was kalm. Bij liet op strand loopen stootte een der reddingbooten lek. 's Morgens 11 uur had men de Kediri verlaten en 's na middags ongeveer 3 uur had men land onder de voeten. Heel de bemanning kreeg op don vuurtoren onderdak. Kapitein Smit is toen, vergezeld van een gids, op een ezel gereden naar een telefoon station een tochtje van 4 uur van waar naar Las Palmas kon worden getelefoneerd. Inmiddels was de Rindjani in liet zicht van de Kediri gekomen. Ook dit stoomschip werd door een Duitsche duikboot aangehouden. Er hielden zich daar ter plaatse toen drie duikbooten op. Het eerst, waarnaar de Duitschers op de Rindjani vroegen, was, of men ook liet stoom schip Lombok gezien had, met contrabande op weg naar Londen. De Kediri is door de Duitschers in den grond geschoten eerst werd er aan stuurboord en toen aan bakboord op geschoten, wat van de Rindjani af waargenomen werd. De Rindjani is daarop doorgestoomd naar Las Palmas, van waar een Spaansclie sleepboot, met een van de officieren van de Rindjani aan boord, op zoek is gegaan naar de schepelingen van de Kediri. Den volgenden dag in den namiddag trof men dezen op den vuurtoren Punta de Mas Palomas aan, waar zij bijna 24 uren door brachten. Dienzelfden dag vervolgde de Rindjari de thuisreis. Den nacht voor men te Falmouth binnenliep, werden in de Golf van Biscaye nog twee sloepen opgepikt, waarin zicli de uit 24 personen bestaande bemanning van liet Spaansclie stoomschip Gerona bevond. Dit schip, dat voor Cardiff was bestemd, was ook door een Duitsche duikboot in den grond gehoord. De deklast van de Gerona bestond uit hout. De bemanning van de Gerona verliet te Falmouth de Rindjani. DE OORLOG. Voortgaand succes in Roemenië. 16000 gevangenen.. BERLIJN, 20 December. (Wolff) Over de inneming van de Buzeu linie komen thans nadere berichten In een schitterenden nachtelijken aanval braken de Duitsche troepen door de verdedi gingslinie en verzekerden zicli daardoor de snelle voortzetting van hun opmarsch meer dan 16000 Roemeniërs werden gevangen ge nomen. Onder dezen bevindt zich ook een aantal Russen. Herhaaldelijk slaagden de samenwerkende aanvalskolonnes er in, de Roemeensche spoorweglijnen vóór de volledige ontruiming van liet land af te snijden: 25 per post: voor Nederland ƒ1,10. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. Als men zich eens vrij uitspreken kon en dorst, het volksplebisciet zou een gruwen van den oorlog openbaren, dat voor een niet gering deel het Vredesaanbod in het gevlij kwam.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1