te liiinr. Herveiling. Do Kalender „Filippus" voor 191? Voorlooii Bericlit. Bouw en Weiland Naamkaartjes, Scheurkalenders, Almanakken. VAND A LËN, Burgerlijke Sta» d. Handelsberichte». aitoToSf Hoogwaturgetij te Terneuzen. Advertentie». Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. P. J. VISSER. Ter Neuzen. Voor nitdeeling op Zon dagsscholen zeer voordeelige aanbieding. Woensdag 27 Dee. 1916. een Woonhuis Vrijdag 22 December 1916, 38 zware Wilgen, 4 Populieren, 3 beschadigde Olmen, 19 Steen-Olmen, 3 beschadigde Wilgeboompj es, 1 Esch, 83 Esschen, groote verscheidenheid in nieuwe soorten. nog ALLE soorten. Voorhanden in LITTOÖIJ's Boekhandel, Ter Neuzen. f 1,00, zonder premie f 0,40. Firma F. P. D'HUIJ, Uitgeefster, 24.88.04 H.A. (55 geniet 250 roeden) dien op last van het militair gezag voor den tijd van vier weken gesloten is. (tel.) Wie rijk wil worden ga naar Harlingen. De aanvoer van mosselen is kolosaal deze week, schrijft de Harlinger Ct. met minder dan 80.000 'balen het aantal motorvaartuigen, dat aan de vangst deel neemt, neemt steeds toe. Onze stad is in enkele weken het cen trum van den geheelen Nederlandschen mossel- handel geworden. Het is wel de omgekeerde wereld met een vischschuit wordt meer verdiend dan met een flinke vrachtboot in normale jaren. Een werk- man kan een burgerbestaan verdienen. Menig burger moest zich met. oen arbeiders-inkomen tevreden stellen. Handelaren verdienen som men gelds, die hen tot de hoogstaangeslagenen in de belastingen zullen maken. Zij zijn dan verkiesbaar voor de Eerste Kamer, welk ambt zij wel niet boven hun mosselhandel zullen aiubiëeren. Jongens verdienen evenveel als hun onderwijzers die zij pas in de steek lie ten. Dagmeisjes die hun dienst ontvloden, hebben een salaris waar naar een juffrouw met den zak vol diploma's watertanden zou. De schipper van T.X., W.R., W.D., E K.B.R., 110 zooveel meer dan een leeraar M.O., die iar'en lang moest blokken om zijn akten tot In met T te veroveren. Huishoudingen die in een woning van f 1.25 per week wonen, hebben een inkomen als zij zich nimmer ge droomd hadden. Een rijwielmagazijn is door de eigenaar ver anderd in een mossel kokerij. Hiermede is meer te verdienen dan met fietsen verkoopen. Een bakker bluschte zijn oven en verhuurde zijn geheele onderverdieping aan een mossel firma, de man behoeft nu niets te doen en verdient er meer mede dan met zijn alles behalve lucratief vak. Onze plaats heeft geen werkvolk genoeg meer om in verschillende bezigheden te voor zien. Uit den geheelen omtrek stroomen jongere werkkrachten naar hier om te „mos selen". De eerste tram brengt een lieele partij aan. De mosselpellerij als huisindustrie ontwik kelt zich op bevredigende wijze. Niet alleen zijn de armsten hiermede bezig, doch zelts kleine burgers met vast inkomen houden zich er mede onledig teneinde hun inkomen iets op te voeren. Wie de noodige hoedanigheid en ijver bezit kan het ver brengen. Zoo zagen we een werkstaatje van een 14 jarigen jongen, die 's Maandags begonnen, des Vrijdags de 12o K.G. reeds overschreden had, terwijl per KG. f) cents wordt betaald. Die knaap brengt f 12 thuis. Alles werpt zich op den mosselhandel en laat zijn betrekking in den steek. Den eenen dag heb je een dienstbode, een knec ht, den volgenden dag „foetsie in de mosselen. Menschen met kapitaal laten bun zaken aan anderen over en gaan denzelfden weg. De mosselenpellerij. De mosselenpellerij, die, vooral in Zeeland zulke groote winsten afwerpt, verlokte al velen een dergelijk bedrijf op te zetten en ook te Alkmaar stelde een combinatie het bedrijf in werking. Men laat daar de mosselen uit Den Helder komen. Wij lezen in de „Alkm. Crt", dat de be volking van de bedelaarslogementen een „ge zoehte" werkkracht is voor het mosselen-pellen. Smakelijk etenschrijft de Midd. Crt. Auto-bandieten. Eenige dagen geleden ontving de firma Groene veld to Winschoten een dreigbrief, onderteekend „Autobandieten", waarin werd medegedeeld, dat binnenkort de kantoren der firma zouden worden geplunderd. Er werd weinig acht op geslagen, maar uit voorzorg waren eenige revolvers in het kantoor gedepo neerd. Om kwart voor zes Woensdagmiddag kwam werkelijk een auto aan, waarin twee ban dieten zich bevonden. Een hunner was ge maskerd en droeg zwarte handschoenen. Hij drong het gebouw binnen, sloeg de gaslamp in de gang stuk on had in den mond een groot mes en in de rechterhand een geladen Browning. Onmiddellijk nadat hij het kantoor was binnengekomen, loste hij vier schoten, waarvan drie doel troffen. De' heer De Vries werd door twee schoten geraakt, een in de borst tusschen de ribben en het andere in de hart streek. Een derde schot trof den 19-jarigen bediende Terreegen in het onderlijf. Een vierde schot kwam in den muur terecht. Een der andere bedienden had de tegen woordigheid van geest op den bandiet al te komen en hem de revolver te onttrekken. Een collega nam de klaargelegde revolvers en loste daaruit twee schoten, waardoor de onverlaat twee schampschoten kreeg aan hoofd en schouder. De indringer vluchtte in een aangrenzend vertrek en werd daar overmees terd, Voorloopig werden de patiënten en ook de moordenaar verbonden. Beide getroffenen werden in den loop van den avond per zieken auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. De justitie te Winschoten was spoedig ter plaatse en nam den dader in het gebouw der lirma een verhoor af. Deze bekende en zeide het plan te hebben gehad zichzelf te dooden. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. De andere bandiet was intusschen met de auto gevlucht. De toestand van Terreegen is levensgevaar lijk. Nieuw Verbodsland. Bij de laatstgehouden volksstemmingen in de Vereenigde Staten hebben stemgerechtigden in vier Staten, en bovendien in het territorial Alaska, zich met groole meerderheid vèór drankverbod verklaard. Het zijn Michigan, Montana, Nebraska en Zuid Dakota. De ver schillende daardoor aangenomen verbodswetten treden in Januari 1918 en 1919 in werking. Dan woont 57 percent der bevolking der Noord Amerikaansche Unie in „droog gebied. Het aantal saloons (drankhuizen), dat tenge volge van deze stemmingen moet worden ge- slofen, bedraagt ruim zesduizend. Ook in Californië en Missouri werd een hevige strijd gevoerd, maar daar behaalde de drankverkóop de overwinning. San Francisco alleen gaf een meerderheid tegen het verbod van 76.000 stemmen. Kansas City daarentegen, de stad aan de Missouri op de grenzen van den verbodsstaat Kansas gelegen, verklaarde zich in meerderheid tegen drankverkoop. Van de vijftig Staten (en territories) in de Noord Amerikaansche Unie zijn er nu vier en twintig „droog". Van de zijde der opj30sitie werd in het bijzonder liét voorstel bestreden om den mi nister-president, graaf Tisza tot paladijn te benoemen, die met den primaat-aartsbisschop den koning de kroon moet opzetten. Graaf Andrassy verklaarde dat de minister president graaf Tisza veel te veel bij den par tijstrijd, welks het Hongaarsche volk verdeeld, is betrokken om benoemd te worden tot de waardigheid van paladijn, die de geheele na tie moet vertegenwoordigen. Hot kwam aan graaf Andrassy veel geschik ter voor om aartshartog Jozef tot paladijn te benoemen. De beradslaging wordt morgen voortgezet. Mevrouw KLAASSEN WILL, apo theek, Noordstraat 54 Ter Neuzen, vraagt tegen 15 Januari DAGEN. Woensdag 20 Dcc. Donderdag 21 Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 22 28 24 25 26 Voorm. Nam. 9.27 I 10.1 10.33 11.2 11.30 11.56 0.21 0.45 1.9 1.32 1.55 2.19 2.42 De Arr. rechtbank te Middelburg heeft we gens poging tot verboden uitvoer, vervoer en nederlage veroordeeld C. de N., 21 jaar, Axel, tot 1 week gevan genis. C. D., 30 jaar, Ter Neuzen, tot 14 dagen gevangenis. Ch. de P., 27 j., Ter Neuzen, tot 14 dagen gevangenis. P. F. de D.. 31 j., Axel, tot bekrachtiging van liet verstekvonnis. D. v. G., 37 j., Ter Neuzen, tot 10 dagen ge vangenis. P. F. de D., 31 j., Axel tot i week gevangenis. P. S., 28 jaar, huisvrouw van F. P. de D., Zaamslag, tot 3 dagen gevangenis. De Gareel- en Schoenmakerij alsmede Schoenhandel van wijlen J. V. d. SLOOT wordt onder degelijke leiding voortgezet. Beleefd aanbevelend, Wed. J. v. d. SLOOT. Brouwerijstraat, Ter Neuzen. Berlijn, 19 Dec. (Wolff.) Naar aanleiding van liet bericht van Keuter, ontleend aan de New York Tribune, dat vanwege president Wilson zou geweigerd zijn om liet vredes voorstel van Duitschland officieel te onder steunen, bij de Duitschers in Amerika groote teleurstelling zou hebben opgewekt, wordt in de Duitsche pers opgemerkt, dat aan president Wilson niet is verzocht om liet vredesvoorstel to steunen, doch dat hem enkel is verzócht liet willen doorzenden aan do Britsclie re geering. Het ligt dus voor de band, dat men te maken heeft met een politieke bron-vergif tiging. Londen, 19 Dec. (Reuter). Officieel. De Britsclie admiraliteit maakt bekend, dat het ledige Britsclie transportschip voor paarden- vervoer „Russian", dat in de Middellandsche zee in Westelijke richting terugkeerde, den 14 dezer door een Duitsche duikboot in den grond is geboord. Geheel de bemanning, waaronder 17 Ameri kaansche muilezeldrijvers, is omgekomen. Londen, 19 Dec. (Reuter). De „Times" verneemt uit Valpairiso, dat de aan Duitschers toebehoorende bark „Tinto", die een groote lading proviand en vee aan boord had, eene geheel uit Dnitscliers bestaande bemanning had. Aan boord van liet schip heeft men Duitsche marine-uniformen ontdekt. Het schip heeft de waakzaamheid der re- geering van Chili weten te verschalken en is met onbekende bestemming uit de haven van Calbuco vertrokken. Rome. (Stefani.) De kamer houdt zich sedert 14 daag bezig met de voorloopige vaststelling der begrooting. Nadat verschillende sprekers het woord gevoerd hadden over de buitenlandsche poli tiek, heeft Sonnino geantwoord, dat welke geruchten er ook omtrent vredesvoorstellen in omloop zjjn, hij geen enkele aanwijzing kent, dat betrekking heeft op vredesvoorstellen, behalve de woorden van de vijandelijke nota, waarvan hij in de kamer bij de beantwoor ding der interpellatie-Bassiiine den tekst vroeg voor te lezen. Buda-Pest. (Wolff.) In het Huis van afge vaardigden ontstond eene levendige beraad slaging omtrent het voorstel van den minister president tot het nemen van maatregelen in verband met de aanstaande kroningspleclitig- lieden. niet beneden de 16 jaar. De Notaris Mr. A. H. Lijdsman te Hulst, zal op verzoek van de Kinderen AN HIMMEte Selzaetc lierveilen op Vrijdag 22 December 1916, des namiddags om 4 uur, in het café van Mej. Wed. P. Verbiest te Zuiddorpe, TELEFOON 24. TANDARTS, Brouwerijstraat 3 (Hoek Havenstraat), Ter Neuzen TEL. 105, is dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 2 4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. met premie, getiteld „DE KERKHERVORMING". door Pror. Dr. II. BAVINCK, Prof. Dr. II. II. KUIJPER, Prof. Dr. II. BOUWMAN, Ds. J. II. LANDWEHR, Ds. J. G. RULLMANN, is tel verzending gereed. De prijs van dezen fraaien kalender met de zeer belangrijke premie is De Kalender, geb. als boek fo.75, met Premie f 1.25. Namens liet Geref. Tractaat- genootschap „Filippus": MIDDELBURG. te Sas van Gent, Canisvlietpolder, sectie D 110. 254, groot 2,41,60 H.A. (5 gem. 126 roeden). Ingesteld op Fl. 4600, Het vastgoed is terstond na de gunning te aanvaarden. Betaling 1 Januari 1917. Onkosten 81/* Gelag Va ü/?- Nadere inlichtingen ten kantore van voor noemden Notaris. De Notaris L. G. JAMES te Sluis is voornemens op ten verzoeke van Mejuffrouw Wed. P. VAN DEN AMEELE te Retrancliement, publiek te verkoopen A. des nam. ten U/a ure- 0 m contant geld, ten huize van de verzoekster Kabinet, Tafels, Stoelen, Kachels, Klokken, Hang-, Staande- en Looplampen, Kleer- kisten. Koperen- en andere Ketels, waar onder Koperen Ilangketel, groote IJzeren Pot, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, Email- en ander Keukengerief, Vleeschblok, Brand hout, 70 Kippen en Hanen, enz. B. des nam." ten 4 ure in het Hotel „De Zon" te Retranchement in ééne Zitting: met Schuurtje en Erf te Retran chement in den Polder Bewester ter hofstede kad. Sectie B nos 189 en 190 samen groot 10 A. 20 c.A. Te aanvaarden bij de betaling der koop penningen. Inmiddels uit de hand te knop. De Notaris L. G. JAMES te Sluis is voornemens op des nam. ten U/3 ure, ten verzoeke van de Erven van den Heer J. C. STERN, publiek te verkoopen metende 1,80—2 M. metende 1,601,90 M. metende 1,351,60 M. metende 1,201,40 M. staande op de hofstede Wilgenhorst te Sluis. metende tot 1,20 M. staande op den dijk van den Mariapolder. Te vergaderen op Wilgenhorst. De notarissen Mr. A. H. Lijdsman te Hulst en S. J. van den Bergh te 's Gravenhage zullen door tusschenkomst van notaris Raemdonck te Beveren Waes ten verzoeke van Ridder LEO W. P. R. J. M. Gh. DE SCIIOUTHEETE DE TERVARENT en consorten te Beveren Waes in den loop der maand Januari 1917 publiek verkoopen te Sint-Jansteen, Ferdinandpolder. Hulst, 18 Dec. Per 100 K.G. Tarwe f 14,75 a f 15,-, wintergerst f13 50 a f 14,zomergerst f 13,50 a f—,—, haver f 11,75 a f 13,-, erwten f30,— af 30,—witteboonen f30— a f32,—, bruine booneu f30,— a f32,—, lijnzaad f50,- a f58,-, aardappels f2,— a 12,50. Koolzaad pei zak van 106 liters f38, at 10, Rotterdam, 18 Dec. Veemarkt. Vet vee. Runderprijzen 100 a 124, ossen 90 a 122, stieren 85 a 95, kalveren 100 a 155, schapen 44 a 52, varkens 95 a 108, licht soort 80 a 84 cents, alles per kilo. Mager Vee. Melkkoeien f 230 a f 380, kalf koeien f250 a f400, stieren f140 a f425, vaarzen f140 a f 190, pinken f 100 a f 120, graskalveren f 45 a f 100, fokkalveren f22 a f28, nuchtere f 12 a f 14, biggen 15 a f 12,slachtpaarden f125 a f 185 per stuk. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Dec- Francois Johannes Stoffijn, oud 24 j., jm. en Francina Jacoba Johanna Kolijn, oud 22 j., jd. Pieter Jacobus Jannis Crince, oud 22 j., jm. en -- Geertruida Laurens, oud 22 j., jd. Geboorten. 11 Dec. Jacomina Adriana, d. van Cornelis Levinus Kaan en van Kriua Barbera de Doelder. 12 Dec. Germaine Magdalena, d. van Emiel Everaert en van Maria Rosalia de Roo. Overlijden. 10 Dec. Jozina van den Ouden, oud 76 j wed. van Michiel Abraham Harte. 12 Dec. Maria Cornelia de Vos, oud 48 j., echtg. van Jacobus Jan Bliek. 13 Dec. Cornelia Lensen, oud 75 j., wed. van Hendrik Wolfert. Jan van der Sloot, oud 74 j., echtg. van AdriaDa Waeijhaert. 14 Dec. Barbera Pladdet, oud 81 j., wed. van Pieter Haak en echtg. van Cornelis Vercouteren. Pieter Anthonie van Aalst, oud 17 j., z van Hendrik Willem en van Prancoise Reigel. 16 Dec. Jan Baptiste de Keijser, oud 73 j., echtg. van Maria Theresia Willems.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3