Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Het vervoer van materieel naar het noorden zal onmiddellijk worden gestaakt. Wat betreft de gebeurtenissen op 1 Dec. legt de regeering een voorstel van abitrage voor. Zij vertrouwt dat de mogendheden op het besluit van de blokkade voort te zetten zullen terugkomen, daar deze de betrekkingen verscherpt en op de openbare meening on gunstiger indruk maakt. Aan het slot van de nota wordt gewezen op den wensch van regeering en volk om de goede traditioneele betrekkingen metde entente te herstellen, die gebasseerd zijn op weder- zijdsch vertrouwen. LONDEN, 15 Dec. (V. D.) Minister Hen derson, die tevens deel uitmaakt van den oorlogsraad van het Britsche kabinet, ver klaarde in een hedenavond gehouden rede voering dat, welke voorstellen ook door Duitsch- land worden gedaan, deze met de grootst mogelijke nauwgezetheid dienen te worden onderzocht. Hij voegde er echter aan toe, dat Engeland tot het einde toe getrouw aan zijn dappere bondgenooten moet verbonden blijven. ROME, 15 Dec. (V. D.) Baron Sonnino, de minister van Buitenlandsche Zaken, heeft langdurige besprekingen gehouden met de gezanten van de Vereenigde Staten, Grieken land, Frankrijk en Engeland. Over generaal Nivelle, aldus de N. R. C., die sedert eenige dagen over de Fransche legers op het Westelijk front het opperbevel yoert en onder wiens commando nu al dadelijk Tbij Verdun een aanmerkelijk succes is behaald, was, naar de Parijsche correspondent van de Times meldt, bij het begin van den oorlog kolonel. Als zoodanig onderscheidde hij zich bij den terugtocht van Charleroi en in den slag aan de Marne. Als rechterhand van generaal Pétain heeft hij meer dan iemand anders door zijn groote bekwaamheid in het gebruik van de artillerie, bijgedragen tot de gelukkige verdediging van den rechteroever van de Maas, tegen het offensief van den kroonprins. Toen generaal Pètain Verdun verliet om de centrale legergroep te commandeeren, volgde generaal Nivelle hem op. Generaal Gouraud, die het front van Cham pagne verlaat, keert als resident-generaal naar Marokko terug. LONDEN, 17 Dec. (Reuter. Part.) De Weekly Dispatch verneemt dd. 16 December uit New-YorkMen schrijft aan president Wilson de verwachting toe, dat in verband met het Duitsche vredesaanbod zich nog een gelegenheid kan voordoen om Amerika's goede diensten aan te bieden. Aan degenen, die zijn vertrouwen genieten, gaf Wilson te kennen, dat hij niet van plan is een stap voor bemiddeling te doen, voor hij er zeker van is, dat deze stap succes zal hebben. Daarom heeft hij Lansing opgedragen uit te zien naar feiten, die het psychologische moment zouden kunnen bewerken voor een aanbod van de goede diensten van Amerika. Bestuursambtenaren gelooven, dat dit moment spoedig zal aanbreken. (N. R. C.) KEULEN, 16 Dec. (Wolff.) De Kölnische Zeitung verneemt van haar betrouwbaren in Frankrijk, welke stemmingen heerschen in een kring van Fransche afgevaardigden uit de provincie over den eigenaardigen toestand van de regeering. Hoe Briand den moeilijk heden te boven is gekomen is gekomen, ver klaarde het oudste lid van den kring in enkele woorden overeenkomstig de inzichten van de meeste Franschen. Daarbij heette het dan Briand schijnt zijn vrienden onder de roos te hebben gezegd, dat het met Roemenië vóór het einde van het jaar gedaan zou zijn. Men kan niet meer hopen, dat Sarrail kan door breken of de middelrijken van het Zuidoosten afsnijden. Roques was in Athene om maat regelen te treffen voor het geval Roemenië de nederlaag zou lijden. De volkomen terug neming van de landingsmacht zou een der gelijke stoffelijke en zedelijke nederlaag be duiden, dat Frankrijk de moed zou ontbreken, zijn vergeefsche stormloopen uitentreure voort te zetten. De lichting 1918 zal inderdaad uitsluitend worden opgeroepen, om den Engelschen te toonen, dat men van goeden wille is. Aangaande Duitschland's zooge naamde uitputting mag men zich geen lucht- kasteelen bouwen, want in tegenstelling met Frankrijk worden de Duitsche lichtingen telkens beter. Als iemand ten gevolge van uitputting ten gronde gaat, is het Duitschland dus niet. Engeland maakt misbruik van den toestand op de markt en zal dit des te meer doen, wanneer het zijn bondgenooten ver zwakt ziet. Briand schijnt, als hij de lichting 1918 eerst in het voorjaar aan het front brengt, te hopen, dat de een of andere ge beurtenis dit onnoodig zal maken. Men kan zaggen, dat negen tienden van alle Franschen op iets overeenkomstigs hopen. PARIJS, 17 December (Havas.) Verdun verlatende, na het laatste roemrijke gevecht, heeft generaal Nivelle van generaal Petain en zijn staf afscheid genomen met de volgende woorden: „De jongste prachtige ervftring is opnieuw een bewijs voor de deugdelijkheid van onze methode. Het tweede leger heeft zijn zedelijke en stoffelijke meerderheid op den vijand getoond. De overwinning is zeker. Ik geef er u de verzekering van. Duitschland zal liet op zijn kósten gewaar worden". De balans van de overwinning bij Verdun is aanmerkelijk toegenomen, niet alieen door nieuwe terreinwinst, maar ook door vermeer dering van het aantal gevangenen en van het buitgemaakte materieel. De prachtige buit en de mislukking van, vooral op den Cote de Poivre (Peperheuvel) gerichte, zeer hevige tegenaanvollen hebben de beteekenis van het succes aanmerkelijk verboogd, en de houding van de onvergelijke troepen die het behaald hebben, moet het vertrouwen op de toekomst versterken. Volgens bolrouwbare inlichtingen, moeten de verliezen van de Duitschers 25,000 man bedragen. Uit de laatste berichten blijkt ook, hoe zorgvuldig de voorbereiding van de ar tillerie is geweest in een buitengewoon moei lijk terrein, dat krachtig versterkt was; toch belemmerde het slechte weer de actie van de artillerie en van den vliegdienst. Geen enkele hindernis, als draadversperringen, gangen van beton, redoutes, schuilplaatsen, steunpunten en de vesting die van de Cote de Poivre was gemaakt, kon de Fransche divisies tegenhou den. De vliegers vergezelden de aanvals- troepen en richtten wanorde aan in de ach terste linies van den vijand en verstrooiden troepenconcentraties en versterkingen. Tot het laatste oogenblik toe waren de Duitschers in het onzekere ten aanzien van het punt van den aanval. De geduchte artillerievoorb'e- reiding van de Franschen strekte zich namelijk ver naar het Westen uit op den linker oever van de Maas, waar de vijand zijn voornaamste afsluitingsvuur oprichtte, in de meening, dat de aanval zich op hoogte 304 zou richten. De aanval werd echter aan den rechrer vleu gel gedaan. In De Vlaamsche Gedachte schrijft L. Pi- card Mocht het waar zijn Mocht het gebeuren dat de regeeringen der entente mogendheden zich bereid verklaarden om op het aanbod der centralen in te gaan en het moorddadig gevecht te staken, om te trachten tot een overeenkomst te komen. Dat zulke overeenkomst nu nng te bereiken is, staat vast en het is slechts de meest vol komen miskenning van het karakter van het Duitsche rijk dié liet mogelijk maakt dat door velen wordt gevreesd dat Duitschland er op uit is een wereldheerschappij te vestigen. IntegendeelIn de overgroote meerderheid van het Duitsche volk. bij de beste geestelijke leiders van dit volk en stellig ook bij zijn huidige politieke aanvoerders leeft krachtig het besef dat liet rijk, zooals het in 1870 ge vormd werd, volkomen was en nog alleen van binnen versterkt moest worden, en dat men door den tegenwoordigen oorlog zich slechts de voorwaarden wil verzekeren in de eerste plaats erkenning van de macht die men in werkelijkheid vertegenwoordigt die noodig zijn tot een verdere vreedzame ontwikkeling. Tot die voorwaarden behoort de annexatie van België stellig niet en daarom moeten wij ons ook als Vlaamsche Belgen verheugen in de bereidwilligheid tot vredesonderhandelingen van Duitschland, omdat op dit oogenblik nog een vrede te maken is die aan het Belgische volksleven zijn vrijheid terugschenkt en meteen den groei van Vlaanderen dat slechts lang zaam tot kracht gedijen kan toelaat. Wanneer de oorlog echter nog lange maan den, wellicht nog meer dan één jaar moet worden voortgezet, dan krijgen ook de Bel gische en de Vlaamsche kwestie een heel ander aanzien de oorlog gaat dan tot het bitter einde en steeds meer haat wordt allerwege opgehoopt, in Duitschland winnen die elementen, die het nationale tot een eng nationalisme willen neerhalen, steeds aan invloed, in de Vlaamschgezinde middens triompheeren de meest radicale stroomingen die zich wen den naar den wensch van genoemde elementen in Duitschland, doch zich tot nog toe niet konden doen gelden. Al wie de toestanden kent en weet wat er in de laatste maanden in en over Vlaanderen is gebeurd, zal ons toegeven dat wij bij een verlenging van den oorlog weldra zullen staan voor het treurig dilemma: een Vlaanderen onder Duitsch toezicht of een verfranscht en verfranschend en vergroot België. Wie dit niet wenscht werkt voor den vrede en in 't bizonder op alle Vlamingen die kunnen spreken, rust nu een zware verantwoordelijk heid. Men schrijft aan de N. R. C. In een drukbezochte bijeenkomst van afge vaardigden voor de Inwendige Zending, dezer dagen te Osnabruck gehouden, voerde o. m. het woord de bekende redenaar P. Wolff uit Gr. Burgwedel over„Verloren kinderen van ons volk en hun redding." Spreker zeide, dat de nood in de kinderwereld van het Duitsche rijk groot is en nog voortdurend stijgt onder den invloed van den oorlog. Zeer groot is het getal der kinderen, wier vader in den oorlog gevallen is. Het aantal heele weezen is gelukkig veel minder talrijk en ook gelukkig noemde spr. het, dat deze ouderlooze stakkers zoo goed als algemeen een plaats hebben gekregen bij medelijdende familiën, waar ze een goede verzorging genieten. Maar onder de halve weezen zijn er zoovelen, wier moeder de zorg heeft voor het bedrijf, zoodat van de moederlijke zorg voor haar kroost al heel weinig terecht kan komen. Dan is er nog een groot aantal kinderen en hun getal zal na den oorlog nog veel grooter worden die halve of heele „weezen" zijn geworden door echtbreuk van hun vaders of van hun moeders, of van beiden. Deze kinderen zijn al zeer diep te beklagen en groeien vaak op in een atmosfeer van alcoholisme en onzede lijkheid. Zij in de eerste plaats gaan voor de maatschappij, voor Duitschland verloren, als aan deze stakkers niet de reddende hand wordt toegestoken. Spreker wenschte voor al die oorlogsweezen reddingshuizen, zooals er reeds te Ilunenberg (Hannover) en te Gr. Bnrgwedel zijn, waar in den loop dezer jaren reeds 2000 van dergelijke kinderen zijn opge nomen en met het beste succes 85 pet. dezer ongelukkigen kwam en bleef op den goeden weg. Spreker schetste ten slotte nog treffende tafereelen als gevolg van het verbreken der huwelijkstrouw door deu vader, die in het veld stond, of van de moeder, wier man de wepenen voor de verdediging van zijn vaderland had moeten opvatten en wier kinderen op de schandelijkste wijze aan hun lot, dus aan de publieke liefdadigheid waren overgelaten. Ook wees hij met klem op het meer en meer voortwoekerend kwaad der diefachtigheid onder de kinderen, zoo vaak een gevolg van het slechte voorbeeld der moeders, die de begrippen van het mijn en dijn niet meer schijnen te kennen. Zondag was onze gemeente door den mist niet van uit Vlissingen te bereiken. Een ganschen dag kwam niet één boot aan. De boot van hier naar Hansweert deed twee reizen heen en weer in den mist, en gaf dus verbinding met den overkant. Vrijdag a. s. zal alhier een vergadering van den gemeenteraad gehouden worden. Vrijdagavond zal alhier een openbare vergadering van de Antirev. kiesvereeniging plaats hebben. De Edelachtb. heer J. Huizinga zal een referaat houden overHet kiesrecht- vraagstuk. Voor de betrekking van agent van politie alhier hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Dezer dagen werd alhier onder voor zitterschap van mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg, in het Hotel des Pays Bas een vergadering gehouden ter be spreking van de eventueele tot standkoming van een waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaan- derèn en het vormen van een uitvoerend comité om verder de zaak voor te bereiden. Hiertoe waren uitgenoodigd de burgemeesters en leden van de Provinciale Staten in en om Z.-Vlaanderen. alsmede de leden der Tweede Kamer voor dat gewest. Ter vergadering was ook aanwezig de directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, de heer van 01- denborg, die zeer uitvoerige inlichtingen ver strekte. Als bestuursleden voor bovengenoemd comité werden gekozen de heeren mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland te Middelburg P. F. Fruijtier, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te HontenisseI). II. van Zuijen, burgemeester en lid der Staten van Zeeland te BreskensF. Q. C. Hombach, lid der Staten van Zeeland te HulstE. J. C. M. van Waesberghe, burgemeester en lid der Staten van Zeeland te IlulstM. A. Bleiker, lid der Staten van Zeeland te Schoondijke P. W. Maarleveld, burgemeester en lid der Staten van Zeeland te BiervlietIz. Erasmus, burgemeester te Cadzand en L. J. den Hol lander, burgemeester te Axel. (Het is iets bijzonders, dat de drie plaat selijke bladen dit bericht uit de N. Rott. Crt. of de Midd. Crt. konden overnemen en zelf eerst veel later ontvangen). Tot hoofd der school aan de Nieuwe Sluis, gemeente Breskens is benoemd de heer J. Risseeuw, hoofd der school te Sluiskil. De heer Risseeuw zal echter voor deze benoeming bedanken. Axel. Door notaris Drogmans werd ten verzoeke van den heer L. II. van den Akker verkocht een schuur en erf aan de Oosterstraat, groot 1 are 65 centiaren. Kooper werd de heer G. Wijna te Axel voor f1460. Voor den heer C. Swets een woonhuis en erf aan den Nieuwendijk, groot 1 are. Kooper werd de heer F. van Langevelde te Axel voor f1980, Koewacht. De Belg A. v. V. uit Stekene dezelfde die half November bij het overladen van bieten over de grens vluchtte - hield met een kar met wortelen stil voor de woning der zusters van de bijz. school. Toen hij wilde aanbellen werd hij plotseling aangegrepen door vier Duitsche soldaten die onder geleide van een officier vaji de ongeveer 20 meter daar vandaan gelegen grens naar hem toeliepen. Er volgde een hevige worsteling. De hoofd commies en de wachtmeester der marechaus see uit Koewacht beduidden den Duitschers in forsche termen dat zij daar niets te maken hadden, en hielpen v. V. om uit de handen der Duitschers te komen, die daarop terug keerden over de grens. De kleeren waren v. V. van het lijf getrokken. Het voorval verwekte heel wat ontroering in het dorp. Aardenburg. Een commissie heeft besloten ter nagedachtenis aan den heer G. A. Vor- sterman van Oyen, alhier een obelisk te plaatsen, waarop een medaillon met portret van den overledene. Vlissingen. Zondagmorgen is hier op 40-jarigen leeftijd overleden de heer A. A. Vermeer, predikant bij de Ned. Ilerv. kerk, alhier Kwart voor negen verzocht de stads omroeper te Zierikzee de burgerij Vrijdagavond nog inlichting omtrent een zesjarig meisje van de wed. den II., dat 's middags naar school was gegaan en waarvan elk spoor ontbrak. Het is kort daarna slapend aangetroffen in de school Geref. Kerken. Beroepen te Koudekerk (Z.-H)T. Gerber te 's Hertogenbosch te St. Pancras en Heer HugowaardS. G. de Graaf te Oosterzee: te Barendrecht: II. A. Munnik te Bunschoten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. AnnalandJ. Ronge te IIoog-Bloklandte Ivesteren A. Dekker te Giesendum-Hardinxveld te Wierden Anth. C Enkelaar te Jaarsveld te Woudsend F. M. van Oosten te Makkum. Aangenomen naar KamperveenA. Prins te Doornspijk. Op voorstel van de Geref. kerk A te Middelburg zullen Donderdag a. s. de drie kerken A, B en C elk in eigen kerkgebouw vergaderen, teneinde besprekingen te houden over de plaatselijke ineensmelting, aldaar. Voor het in aanbouw zijnde tweede kerk gebouw der Geref. Kerk te Amsterdam (Over toom) is een gift van f 15,000 ingekomen. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in het rijkstelefoonkantoor te 's Hage. De teiegraaf- afdeeling stond geheel onder water, alle telefouische en telegrafische verbinding met den Haag was \erbroken. De telegrammen werden verzonden over Scheveningen. De directeur" heeft zich onmiddellijk in verbinding gesteld met de militaire autoriteiten om zoo spoedig mogelijk noodverbindingen tot stand te brengen. De telefooncentrale is afgebrand en het telegraafkantoor heeft ernstige schade geleden. De lijn van een der Ilaagsche bijkantoren is bestemd voor de regeeringstelegramfnen. De telegraafdienst zal met elke gelegenheid, die zich aanbiedt, de aangeboden telegrammen als expresbestelling naar Amsterdam laten overbrengen en voor zoover mogelijk ook telegrammen naar Rotterdam laten brengen om ze vandaar naar Amsterdam over te seinen. Al het mogelijke zal worden gedaan om de storing zoo spoedig mogelijk te doen ophouden, wat echter wegens den onvoldoenden voorraad reservemateriaal heel moeilijk zal gaan. Omtrent de oorzaak van den brand meldt men Zaterdagochtend even over 7 uur brak er brand uit op de oude telefoonzaal van het rijksfelegraafkantoor in Den Haag, doordat de soldeerlamp van een monteur niettegen staande de genomen voorzorgsmaatregelen in aanraking kwam met de zoldering, welke voor demping van het geluid met jute was bekleed. Onmiddellijk sloegen de vlammen uit, die weldra bestreden werden met 13 slangen op de waterleiding door de met groot materiaal uitgerukte brandweer. Door brand- en waterschade in de beneden de telefoonzaal gelegen seinzaal is het tele foonverkeer voorloopig geheel onrnogenlijk en het telegraafverkeer zeer ernstig gestoord. De minister van waterstaat en andere au toriteiten waren bij den brand tegenwoordig die in een uur tijds was gebluscht. Een smokkelaar uit een dorp bij Roermond die door de rijksambtenaren op heeterdaad betrapt was bij zijn pogingen om smokkelwaar over de grens te brengen, werd voorloopig in de gevangenis opgesloten, omdat hij halsstarig weigerde den naam van den winkelier op te geven, bij wien hij de smokkelwaar gekocht had. Wel was de waar gedeeltelijk geborgen in groote papieren zakken met het adres van den leverancier er op, maar dit was op de een of andere wijze onleesbaar gemaakt. Ten einde het adres van den leverancier te weten te komen, verzonnen de ambtenaren den volgenden slimmen truc. Aan verschillende winkeliers werd bericht gezonden van uit Roermond, dat zij, die nog geld te vorderen hadden van X. (den gesnapten smokkelaar) zich op een aangegeven datum op een aangegeven plaats in Roermond moesten vervoegen, waar zij tegen overgifte hunner rekening het hun verschuldigde in ontvangst konden nemen. Op den bepaalden dag kwam een winkelier uit het dorp Roggel opdagen, die op het aan gewezen kantoor aan een vriendelijken lieer een lange rekening overhandigde wegens door hem aan voornoemden X. geleverd meel, zeep enz. Deze meneer ontpopte zich als rijks ambtenaar, maakte tegen den dorpswinkelier proces verbaal op, wiens winkel ook nog boven- De vredesvoorstellen. Generaal Nivelle. Het vredesaanbod. Uit Frankrijk via Duitschland. Nabetrachting op het Fransche succes bij Verdun. „Mocht het waar zijn Oorlogsweezen. TER NEUZEN, 19 December 1916. Brand in het telegraaf- en telefoonkantoor te 's Hage. Een ambtenaarstruc.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2