n Hieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Uit de Pers. FEULLËT ÖX OMHOOG! Binnenland. Buitenland. Nlo. 1390. Woensdag 20 December 1916. I4e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco ner post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postd.rec- teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENT!ËN ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. „De Nederlanderschrijft: V redesonderhandelingen, zonder basis. Vredesonderhandelingen zijn aangeboden door de Centralen. Kan, waar alle basis voor onderhandelingen wegbleef, dit aanbod als ernstig, als oprecht gemeend worden beschouwd Naar onze meening zonder twijfel. Het maken van vrede schijnt ons, in de gegeven omstandigheden, een nog veel zwaar- der werk dan de voortzetting van den oorlog Uiterste zelfbeheersching, vastheid van wil en terzelfder tijd groote soepelheid zijn voor beide partijen onmisbare vereischten. De schuldvraag moet, waar beide partijen niet anders kunnen dan zich zelve gelijk geven, en een arbiter ontbreekt, buiten de quaestiu worden gehouden. Zij kan, zoo ooit, eerst na don vrede worden uitgemaakt. Eveneens de vraag of de belligerenten, m hun zucht tot zelfverdediging, de rechmatige grenzen hebben overscliredeu. De volken zijn niet geroepen om elkander te straffenwie zal, als onpartijdig rechter, de schuld vast stellen De eenige vraag, dunkt ons, is deze Wettigt, bij een der belligerenten, de kans op meer succes het voortzetten van den menschenmoord, het verwoesten van Europa, liet achteruitzetten van de beschaving over heel de wereld Zoo neen, dan moet er, hoe dan ook, vrede gemaakt worden, en belmoren de oorzaken die tot wereldoorlogen leiden worden wegge nomen. Daarvoor is allereerst overleg noodig bin nenskamers", d. w. z. buiten medewerking van het publiek, van de pers. Dat de pers zich uit, wie kan liet haar beletten En natuurlijk zullen de Regeeringen aan baar beschouwingen de noodige aandacht schenken. Maar wanneer heeft, in de groote landen althans, de pers ooit medegewerkt tot pacifi catie, tot waardeering, tot rustig overleg Worden de vredesvoorwaarden gepubliceerd vóórdat in hoofdzaak de regeeringen zelve weten wat zij willen, dan kan men verzekerd zijn dat, nu althans, van vrede geen sprake kan zijn. Nooit komt een compromis tot stand, dan door de saamwerking van enkelen. Men heeft, jaren en jaren lang, buiten medewerking der volken zelve, tal van trac- taten gesloten er, afspraken gemaakt, die ten slotte tot den wereldoorlog gevoerd hebben, waarna elke regeering aan haar eigen volk duidelijk gemaakt heeft, dat zij aan de catasti ofe part noch deel had niets liever verlangde dan vrede en rechtmaar dat de schuld enkel lag bij de tegenpartij. En alle volken hebben dat geloofd en gelooven het nog. De pers heeft de regeeringen daarbij trouw geholpen. Laten dan nu de Regeeringen eveneens onder elkander uitmaken, hoe een einde kan worden gemaakt aan de ellende, en als zij dat moeilijke werk tot stand hebben gebracht, aan haar volken, aantoonen, dat, hoe men over de vredesvoorwaarden denken moge, de voortzetting van den krijg voor hen het aller- verderfelijkste is. Het wil ons daarom voorkomen, dat de Centralen zoowel tegenover hun eigen volken als tegenover de Geallieerden verstandig handelden, toen zij in dit stadium niet met een basis voor de vredesonderhandelingen voor den dag kwamen. Zijn boeken waren zijn vrienden. Heerlijk, in een hoekje van het niet al te ruime vertrek, te zitten, de handen onder het hoofd, de ooren met de vingers toegestopt, opdat geen gepraat, gelach of gekibbel van broert jes en zusjes zou afleiden en elke kleine taak, hem soms op gedragen, achtte hij dan een lastig ding, slechts met weerzin verricht. Had vader soms zijn hulp noodig op het land, kón het heelemaal niet anders, dan was er heel wat toe noodig, eer hij zich schikte de bezwaren waren immer vele en groothet ruwe, soms vuile werk, stond hem schrikkelijk tegen en hij was er zoo onhandig in, dat de andere jongens hem vaak uitlachten en vader steeds dankbaar was, indien hij hem niet meer noodig had. Kwam hij dan 's avonds thuis, dan werden banden én gelaat terdege gewasschen, de kleeren zorgvuldig afgeschuierd en troost gezocht bij het boek. De jongens noemden hem al spoedig den „schoolmeester", want EEN COMITÉ-GENERAAL Het Nederl. Correspondentie-bureau in den Haag schrijft Naar aanleiding van de zinspeling, in de vergadering der Tweede Kamer van Vrijdag door den Voorzitter gemaakt op een mogelijk nog vóór Kerstreces te houden comitégeueraal der Kamer in verband met een bespreking over het bijeenhouden van de weermacht, vernemen wij uit parlementaire kringen, dat het hier slechts een zeer vaag plan tot het houden van zulk een besloten vergadering betreft. De quaestie is, dat de Voorzitter aanvan kelijk, met het oog op het tijdgebrek, onder de bij het houden van het algemeen debat over de Staatsbegrooting uit te schakelen onderwerpen, ook de bespreking van het vraagstuk der landsverdediging tot een latei- tijdstip wilde verschoven zien. Hiertegen werden echter uit de kringen der rechterzijde o. a. door den heer Duymaer van Twist en door den heer Snoeck Henkcmans en diens politieke vrienden, zooals uit de woorden van voor hen gold zoo iemand voor de verper soonlijkte geleerdheid. Moeder zag het gaarne, dat haar Karei zich zoo weetgierig betoonde en wenschte wel eens, dat de anderen in dit opzicht iets van hem haddenevenwel, een andere trek in zijn karakter begon haar hoe langer hoe meer te verontrusten. Karei begon zich het voorkomen te geven van iemand, voor wien elke gewone arbeid, met de handen verricht, te gering was hij ontweek allengs het gezelschap zijner kameradenkwam opzettelijk heel op het nippertje naar school, opdat hij geen deel zou behoeven te nemen aan hun spelen of hun uitnoodiging niet zou hebben af te slaan; waren de lessen afgeloopen, dan begaf hij zich meestal onmiddellijk huiswaarts Daarbij zorgde hij er voor, dat kleeren, gelaat en handen er steeds proper en helder uitzagen elk stofje van broek of buis werd zorgvuldig weggebórsteld, de handen vaak gewasschen, het haar voortdurend naar strenge scheiding verdeeld en gekamd. Schoon moeder netheid en zindelijkheid op hoogen prijs stelde, was er toch in dit doen iets, dat haar tegenstond en bezorgd maakte. Karei had nu reeds lang de klassen door- loopen, maar taalde er niet naar, de school te verlaten. Bij eenige hoofdelijke leiding van den hoofdonderwijzer maakte hij werkelijk den president zou zijn op te maken be zwaren kenbaar gemaakt, welke de Voorzitter nader deden afzien van een voorstel tot uit schakeling ook van dit punt. Bij de bespre kingen nu, die in verband met het boven staande plaats hadden, werd uitterraard de mogelijkheid geopperd van de eventueele noodzakelijkheid van een comité-generaal bij of tijdens het defensie-debat. Maar hierdoor staat het inderdaad plaats hebben van dat comité-generaal allerminst vast. DE „KONINGIN REGENTES". Aan de morgenbladen werd gemeld dat de „Koningin Regentes", die door de Duit- sellers was vrij gelaten, eerst Zondag avond te zes uur te Vlissingen aankwam, daar zij door den mist tusschen Westkapelle en Vlissingen een tijd lang voor anker moest liggen. De bemanning was Vrijdag over Essehen naar Ostende gereisd, van de grens af onder geleide van zes Duitsche militairen. Aan de Telegr. wordt gemeld dat men daar 's nachts aankwam, en dadelijk naar boord gebracht werd. Zaterdagmorgen werd de boot naar buiten gesleept en werd stoom gemaakt. Het was te laat geworden om dien dag te ver trekken. Zondagmorgen om 8 uur begon de reis. Torpedobooten geleidden de boot tot buiten de Belgische kust. Aan boord was alles wat men er gelaten had, tot de ledige vaten in de ruimen toe. Alleen was de naam op de zijden uitgewischt en waren de Hollandsche kleuren op den schoorsteen met geel overschilderd. STEENKOLEN. De militaire autoriteiten te Amsterdam stelden 200 wagons beschikbaar om kolen te halen uit Duitschland. DE OORLOG. PARIJS, IG December, fllavas.) Met een volledige overwinning bij Verdun hebben de Fransche soldaten en bevelhebbers een mooi en afdoend antwoord gegeven op de bewe ringen der Duitschcrs omtrent hun militaire superioriteit en de onwankelbaarheid van de linies aan het Westelijke front. Deze aanval heeft de laatste overwinning voltooid en de Fransche stellingen bij Vaux en Douaumont buiten het bereik eener beschieting gebracht. Deze nieuwe, krachtige slag voor den tegen stander, waardoor de vrucht van al zijn in goede vorderingen, doch, dit begreep moeder evengoed, of liever ruim zoo goed als haai man, er moest nu gekozen worden. Karei had zich in het hoofd gezet, te studeeren hij was er niet van af te brengen en eindelijk had Randers, in overleg met zijn vrouw, een bezoek gebracht bij meester Voortman. Wat zou het nu worden Het was Woensdagmiddag. Er werd geen school gehoudenKarei was er met een planteutrommel, die hij op lang aandringen in de naburige stad had mogen koopen, op uit. De andere kinderen speelden buiten. Het kleintje in de wieg sliep. Vrouw Randers handen waren niet ledig ijverig was ze bezig met het verstellen van verschillende kleedingstukken, waarbij ze al haar overleg noodig had. „Goeden dag, vrouw Randers." Ze keek eenigszins schichtig op ze had den binnentredende niet zien of liooren naderen, verdiept als ze was in haar werk. „Dag, meester, gaat u zitten"; ze was op gestaan en had een stoel aan de tafel ge schoven voor haar bezoeker. „Hoe gaat het u? „Dank je wel, Lena; 't schikt wel, maar de jaren beginnen te klimmen, kind." De oude man sprak haar graag toe als in den tijd, toen ze bij hem op de schoolbank zat. Hij zette den harden bolhoed af en spanning en onmetelijke verliezen op den rechter Maasoever te niet gedaan is, was door het weer vertraagd. Hij werd den 13en dezer aangekondigd door een bekwame en machtige voorbereiding der artillerie. Het offensief, links aangegeven door de Maas, rechts dooi de vlakte van Woëvre, begon om tien uur en eindigde om vijf uur. Het werd geleid door een groep van Mangin, die elk een front van twee kilometer dekken. Aangevoerd door Mand buy, bereikten de troepen links in volmaakte orde en ineens het eerste doel, den Peperheuvel, den buiten kanten van Vackezauville, in het midden de hoeve van Haudromont en heuvel 341Rechts kwamen zij aanmerkelijk vooruit langs den weg Douaiimont-Bezonvaux en zij deden het onder het zingen der Marseillaise. Een tweede stormloop maakte hem meester van de dorpen Vacherauville, waar de strijd vrij hevig was, Louvemont, Bezonvaux, Cham- brêttes. De veldwerken van Hardanmont, de versteikingen aan den weg Vaux-Bezonvaux alle kanonnen vóór de Fransche stellingen en het bosch werd eveneens genomen. Een groot aantal Duitschers, die verrast en gedeinora- lizeerd waren door de onstuimigheid van den aanval, gaven zich gemakkelijk over. Een divisie maakte alleen 1200 gevangenen. Veel materieel is den Franschen in handen gevallen zonder te rekenen de vele onbruikbaar gemaakte kanonnen, n.l. 29 in het Caurettes- bosch. De Petit Parisien zegt, dat er meer dan 80 kanonnen veroverd zijn. De bladen vieren de overwinning en wijzen er op, dat het bevelhebberschap van generaal Nivelle prachtig begint. Zij zien in de over winning het trotsc-he antwoord op de vredes voorstellen van den Duitschen rijkskanselier. Het te Sofia verschijnende blad „Ulro" deelt mede dat de Roemeensche regcering den 27sten November een nota heeft gezonden aan de g allieerden, waarin de oorzaken van den terugtocht van het Roemeensche leger worden uiteengezet en waarin wordt gewezen op de onvoldoende hulp van de zijde der verbonden staten. De nota is in geheel geluikluidendc tekst naar Parijs, Rome en Londen gezonden en met eenige wijzigingen naar St. Petersburg. ATHENE, 1G Dec. („Hbl.") De regeering willigde de cischen der geallieerden in en verklaart dat reeds bevelen zijn gegeven be treffende de troepenbewegingen en de over brenging van ooiïogsmatericel, welke maat regelen onmiddellijk zullen worden uitgevoerd. wischte zich het zweet van het hoofd. „En hoe maak jij liet, hè? Druk? Dat wil ik wel gelooven. En je gezondheid?" ,,'k Heb geen klagen, meesterGod geeft me waarlijk kracht naar mijn taak. 't Kon minder zijn. Als ik het maar óp kan houden, en alles zoo wat na kan loopen, mag ik het pj ijzen." IIij keek haar glimlachend aan. Zóó was zeklagen deed ze zeldenoveral vond ze neg een goeden kant aan. „Weet je, Lena, als ik jou zoo hoor en zie, moet ik altijd aan het doopsformulier denken." Ze keek een weinig verwonderd van het werk, dat ze weer ter hand genomen had, op. Meester kon altijd zoo eigenaardig uit den hoek komen. „Aan het doopsformulier? Aan mij?" „Ja, je kent toch die uitdrukking wel„het kruis vroolijk nadragen'?" „De uitdrukking wel, meester, de practijk ervan al te weinig". Het klonk als een kleine terechtwijzing. „Je weet, ook dat is genade, Lena," luidde zijn wederwoord, dat haar tegenwerping pas seerde. „Ach, ik", zuchtte ze. „Hoe weinig kan ik vroolijk mijn kruis dragen. Wat is er al veel, dat bezwaart (Wordt vervolgd). DOOK ZELANDIA. 4) I^Jadruk^erboden. Belangrijk Fransch succes bij Verdun. Ontevreden Roemenen. Griekenland in den knel.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1