Uit Stad en Provincie. Kerk en S c li o o 1. deeling voor verdere overbrenging ter kennis van Uwe Exc. te brengen, met verzoek die aan uwe regeering te willen doorzenden." Een Italiaansch socialist over den oorlog. BERLIJN, 10 December. (Wolff.) Uit de Avanti blijkt, dat de socialist Treves in de Italiaansche Kamer èen scherpen aanval heeft gericht tegen Engeland. Hij zeide o. m.De heele wereld bloedt voor de Engelsche afgoden. Engeland heeft steeds gestookt, nu eens tegen Frankrijk, dan weer tegen Rusland of tegen Duitschland, om zijn heerschappij in Europa daardoor te handhaven. De onbuigzame heerschersdrang van Engeland stoort zich aan geen Europeesche vredes- of beschavingsbe- langen. Engeland heeft ons den oorlog opge drongen, want zoo kan men het noemen wanneer een staat verlangt dat een ieder, die zich niet aan de Engelsche heerschappij wenscht te onderwerpen, zijn vrijheid met de wapens moet koopen. Men beweert dat Engeland in 1914, toen de oorlog uitbrak, onvoorbereid is geweest. Engeland is echter niet door den oorlog verrast. Wat Engeland heeft verrast, dat is het bankroet van zijn evenwichtsstelsel, dat Duitschland heeft moeten bewerken uit vrees ten slotte zelf te worden verdrukt. Ten slotte gispte Treves zeer sterk de neiging der Italiaansche politiek naar Rusland. Een overwinning van de entente zou Europa aan den tsaar onderwerpen. Hij vond het een schande, dat Boselli Konstantinopel aan Rusland heeft kunnen beloven. De nieuwe Engelsche regeering. LONDEN, 10 Dec. (Reuter). Volgens de Weekly Dispatch staan op het regeerings- program van Lloyd Georgede bewapening van koopvaardijschepenvoorbereiding voor het voorjaarsoffensiefmobilisatie van burgers tusschen 16 en 60 jaar maatregelen om de blokkade doeltreffend te makenuitgifte van levensmiddelbons; verhooging van de inland- sche levensmiddelproductie verbod van werk dat ondienstig is voor den oorlogkrachtige toepassing van het verbod op weeldeartikelen invoering van vleeschlooze dagen. Vredesaanbod. BERLIJN, 12 December. (Wolff). Naar de rijkskanselier in den Rijksdag mededeelde, hebben de regeeringen van het Viervoudig Verbond heden aan de diplomatieke vertegen woordigers van de met de bescherming van hun onderdanen in de vijandelijke landen be laste staten ter doorzending aan de vijandelijke mogendheden een gelijk luidende nota gericht met het voorstel spoedig vredesonderhande lingen aan te knoopeu. In de nota's wordt gezegd: De voorstellen, die de verbonden staten ter onderhandeling meebrengen, vormen naar hnn overtuiging een gesehikten grondslag tot herstel van een duur- zamen vrede. Als ondanks dit aanbod de strijd voort zou duren, zijn de verbonden mogendheden besloten hem tot het zegevierende einde te voeren, zij weigeren echter plechtig elke verantwoorde lijkheid daarvoor. Hoe worden de vredesvoorstellen der Centralen in de Ententelanden ontvangen De correspondent der N. R. C. seint daar omtrent o. a. De Londensche correspondent van de Man chester Guardin meldt dat men in het parle ment het erover eens was, dat Lloyd George en zijn nieuwe regeering hun carrière begon nen zijn met een groote en drukkende ver antwoordelijkheid. Iedereen erkent, dat Lloyd George al dadelijk tegenover een toestand staat, die in elk geval een grooten diploma tieken zet noodig zal maken. De een of andere groote en vermetele daad wordt van hem als antwoord verwacht. Er bestaat volstrekt geen algemeene neiging om Duitschland van arglist te verdenken, nu het voorstelt om vredesonderhandelingen te beginnen, en evenmin ziet men er een erken ning van de nederlaag in. Maar men meent dat het beseft, dat het de grens van zijn mi litaire praestaties bereikt heeft en dat er nu in het gunstigste geval een uitputtingsoorlog zou kunnen volgen. Te oordeelen naar de berichten, die totdusver ontvangen zijn, biedt Duitschland geen vredesvoorwaarden van eeni- gen aard aan, maar stelt het eenvoudig vre desonderhandelingen voor. In diplomatiek op zicht en tegenover de neutralen is het een moeilijke zet om op te antwoorden en aller oogen zullen op Lloijd George en Balfour voor hun antwoord gericht zgn. Het hoofdartikel van de Manchester Guar dian stelt zich op hetzelfde standpunt als dat vrn de Daily News. Het is niet alleen een zet in het diplomatieke spel. De toestand is daar veel te ernstig voor. Daarom is het een oprecht aanbod van vrede en moet het door onze regeering en de verstandige openbare meening niet noodzakelijkerwijs behandeld worden als een aanbod tot een formeelen wapenstilstand of een voorstel tot tusschen- komst van een derde partij. Er moet onmid dellijk een gedachtenwisseling plaats hebben en een recbtstreeksche weigering van zulk een gedachtenwisseling zou de geallieerden hopeloos in het ongelijk stellen in de oggen van alle neutralen. Het aanlmoopen vaneen gedachtenwisseling zou de Duitsche vredes partij versterken. Het is niet noodzakelijk dat de regeering die het best toegerust is om oorlog te voeren, ook niet het best in staat zou zijn om vredes voorwaarden in te dienen. Van dat gezichtspunt uit zal de regeering meeten oordeelen. Zij moet de natie op haar hand hebben en zal slechts het onverantwoor- delijkste gedeelte met zich hebben als zij eenvoudig de deur toeslaat. Het is niet on waarschijnlijk, dat de voorwaarden, over welke de geallieerden het eens worden, door Duitsch land aanvaard zullen worden, maar zij moeten de verantwoordelijkheid voor de verwerping op Duitschland schuiven. PARIJS, 13 December. (Part.) Een algemeen artikel in de bladen behelst, dat Duitschlaud's voorstel om vredesonderhandelingen te openen zonder de vredesvoorwaarden aan te duiden, een strik is met het doel de vastberadenheid van de geallieerden te verzwakken, en de hoop, verdeeldheid onder hen te zaaien. Saint Brice schrijft in de JournaalDe geallieerden mogen zich niet in de kaart laten kijken, Duitschland tracht daarmee in binnen- en buitenland uitwerking te verkrijgen. Bin nen de grenzen wil het 't Duitsche ivolk over tuigen, dat de vijanden alleen verantwoordelijk zijn voor de voortzetting van den krijg, in den vreemde heeft men niet meer met tus- schenkomst te doen. Proef ballons hebben de onmogelijkheid van bemiddeling aangetoond. De onzijdigen beheerschen de toekomst, waar van zij ten minste één sleutel in handen heb ben, dien van de geldla. Saint Brice legt dan uit, dat Duitschland, matiging voorwendend, de neutralen gunstig wil stemmen en terzelfder tijd, terstond na de rede van Trepof, waarin hij Konstantinopel opeischte, de geallieerden tot verdeeldheid wil brengen. Saint Brice besluitDe Duitsche zet zal mislukken. Ik acht het besluit van de geal lieerden onwankelbaar, maar ter bevestiging van dezen tegenslag moeten de begeerten van de entente niet meer uitsluitend in woorden worden omgezet. De Matin spreekt van een doorzichtigen valstrik en van een verschijnsel van zwakte. Capus in de Figaro zegt, dat het bericht bij onze bondgenooten en ons zelf niet anders dan een spotlach van verachting heeft te voorschijn geroepen. De Petit Parisien gebruikt de woorden een grof lokmiddel. Evenement, het blad van de vooruitstrevende linkerzijde, rept van een misdadige huichel achtigheid en een ontzettenden leugen. De gewonde stier voelt zijn knieën wankelen, zijn bloed stroomt, hij raakt achter adem. Ons antwoord zal afdoende zijnWij wenschen geen vrede van eén dag, wij wenschen een eeuwigen vrede, wij wenschen Elzas-Lotha- ringen en de onafhankelijkheid van alle landen. De Echo de Paris spreekt van een manoeuvre om de geallieerden te verdeelen. Een oorlog voerende streeft nooit naar vrede, wanneer hij zich in staat acht dien af te dingen. Hutin zegt: Joffre is benoemd tot voorzitter van den raad der geallieerden, die te Parijs zal worden geïnstalleerd. Joffre zal den toe stand aan alle fronten der geallieerden nagaan. De buit in Roemenië. BERLIJN, 13 Dec. (Wolff.) Volgens de dagbladen worden te bevoegder plaatse over de in Walachije tot 10 December aangebrachte buit de volgende opgaven gedaan. Er waren tot dien datum 145,000 Roemeniërs gevangen genomen, onder wie 1600 officieren. Van de 800 veldkanonnen, die Roemenië bij het uit breken van den oorlog bezat, werden er 422 door de bondgenooten buit gemaaktvan de 60 zware veldstukken 24, van de ongeveer 500 machinegeweren 364, van de 400,000 ge weren 200,000. Da cijfers omtrent de buit te Boekarest zijn niet inbegrepen. Van de in totaal 137,902 vierk. K.M. Roe- meenschen bodem waren op 10 December 64,000 in handen der bondgenooten van de 3087 K.M. spoorwegen rond 2000 K.M.van de 700 locomotieven werden er 137, van de 18,000 wagons 4000 buit gemaakt. Van de stelselmatige vernietiging van de graanvoorraden in het land kan geen sprake zijn. Er werd betrekkelijk weinig verwoest. Zelfs de groote pakhuizen, waarin het door Engeland aangekochte graan van den oogst van het vorige jaar was opgeslagen, werden grootendeels onverlet bevonden. Antwerpen, Zeebrugge en De Katholieke „Kölnische Volkszeitung" bevat, naar V. D. meldt, een hoofdartikel onder het opschrift: „Geen invalspoorten meer in lipt Westen", waarin het volgende voorkomt „Voor het Westen van Duitschland en vooral de industrie is het een levenskwestie, dat de uitgang naar zee over Antwerpen niet weder versperd wordt. De oorlog heeft getoond, dat het gedijen der industrie evenzeer eene militaire aangelegenheid van den eersten rang is. Willen wij onze toekomst verzekeren, dan moet onze industrie al het noodige materiaal kunnen verschaffen, zoodat Antwerpen beslist moet worden gehouden. Tevens is dan het gevaar voor een overval afgewend. Antwerpen is door de Engelschen 6teeds als invalspoort gedacht, maar steeds hebben zij hun plan niet kunnen doorzetten vfegens dé vastberaden houding van Holland. Wij mogen het er niet op laten aankomen, dat later Holland door Engeland overweldigd wórdt, waardoor het een invalspoort zou verkrijgen. Ook Zeebrugge was zulk oen invalspoort voor Engeland. Hadden wij het bij het begin van den oorlog niet zoo spoedig bezet, dan zouden honderdduizenden Engelschen daar geland zijn om ons in den rug te vallen. Behalve Antwerpen moeten wij dus ook Zeebrugge behouden. Dit moet dan echter eveneens met Ostende geschieden. Beide plaatsen zijn zoo gelegen, (lat zij met het oog op onze veiligheid niet kunnen gescheiden worden en in Ostende zijn de omstandigheden om het als invalspoort te gebruiken, nog veel gunstiger dan in Zeebrugge. Wat voor deze steden is gezegd, geldt natuurlijk evenzeer voor de geheele Vlaamsche kust, alwaar anders op elke willekeurige plaats een haven zou kunnen gebouwd worden. Wij hebben, wat dft betreft, geen keus. Nooit zal onze industrie aan Rijn en Ruhr zich veilig kunnen •ontwikkelen wanneer voor de Engelschen de mogelijkheid bestaat van uit Antwerpen of Ostende in dit gebied door te dringen. Het Russische Klondyke. In een correspondentie in den Berliner Lokalanzeiger uit Stockholm deelt men aardige bijzonderheden ovér het leven in Archangel mede. Het gaat daar den menschen onge looflijk goed. Dé boer, die kort geleden nog met vijftig kopeken per dag een gelukkig mensch was, vindt thans bij een dagloon van twaalf roebel zijn finantieele positie onhoud baar. lederen dag willen de arbeiders opslag hebben en ze zijn niet met een paar kopeken tevreden, niet met een of twee roebel, het zijn steeds vijf roebel tegelijk, die het moeten zijn. Het geld verdienen in Archangel is ge makkelijk geworden, maar het uitgeven van geld kost nog minder hoofdbrekens. De boe renvrouwen hebben hoofddoek afgenomen en zetten zich reusachtige hoeden op met fan tastisch geverfde veeren. De winkeliers be leven gouden tijden. Alle oude waar gaat voor fabelachtige prijzen van de hand. In de modemagazijnen staan de oude boerenvrouwen lange rijen om witte glacé handschoenen te koopen, groote nummers, die de winkel bediende onmiddellijk over do gekloofde han den moet trekken. Die doe ik aan, als ik met de feestdagen naar het dorp ga, zegt de oude vrouw. Dan koopt ze nog een paar heeren handschoenen, naar de mode ten achter, voor haar man wat zij kosten, doet er niet toe. Geld is er genoeg. Men kan echter niet het geheele vermogen aan handschoenen en klee- ren verdoen. En de fantasie der boeren is in het uitvinden van elegante buitensporig heden niet bijzonder sterk. Een boer heeft een zekeren roem verworven, ómdat hij zich elke week wel drie maal laat fotografeeren, Dat doet geen pijn en kost ten minste geld. De vermaakzucht van de bewoners van Archangel wordt slechts in bescheiden mate bevredigd. Er zijn twee schouwburgen, waar een stoel in het zoogenaamde parket vijftien roebel kost. Kappersbedienden spelen de rol van helden en verdienen duizend roebel in de maand. Tot October was er ook een panopticum, maar toen de koude -inviel, zijn alle Cleopatra's gebarsten. Men moest ze snel in veiligheid brengen, want de bezoekers, die twee roebel entree betaald hadden, voelden zich bedrogen en wilden den boel kort" en klein slaan. TER NEUZEN, 15 December 1916. Bij de heden gehouden stemming voot- twee leden van de kamer van koophandel alhier, waren 111 stemmen uitgebracht. De heer J. A. v. Rompu verkreeg 45, de heer P. J. Scheele 40, de heer F. L. Rijnberg 46 en de heer M. van Dixhoorn 43 stemmen, al zoo herstemming. Op een 19-tal verschillen de heeren werden een of eenige stemmen uit gebracht. Hedenmiddag werd door een span paarden van den landbouwer Abr. v. Hoeve do groote winkelruit van den heer S. van Rees in de Kersstraat, bij het Stadhuis, geheel stuk ge reden. Behalve de ruit was er oök veel schade aan de deur en werd een gedeelte van den winkelinventaris verni.eld. Een der paarden was erg aan den kop verwond en- een der oogen hing er uit. De vrouw van den heer van R. was zoo ontsteld van schrik, dat zij geen geluid kon geven om te spreken. Gisterenavond had alhier de aangekon digde openbare vergadering plaats, waarin gesproken werd door dhr. Jansen van Vlis singeti over het onderwerp: „Waarom ijveren wij voor Geref. Drankbestrijding". Deze vergadering werd geopend met zingen van Ps. 2 4 en gebed door dhr. N. J. Acke, die daarna voorlas Rom. 13 en het woord gaf aan den spreker. Uiteengezet werd dat vooral onder de Geref. die rekenen met het Woord Gods, veel werd geschermd met teksten daaruit om zich aan den georganiseerden strijd te onttrekken. Met nadruk echter wees spreker er op, dat alhoewel de Bijbel niet mot teksten den weg in dezen aanwijzende, toch het Woord des Heeren oproept tot strijd tegen de zonde. De drankzonde, die volkszonde geworden is, werd daarna besproken en de hoorders op geroepen om aan den strijd daartegen deel te nemen. Na de rede van den spreker werd de ge legenheid gegeven tot het wisselen van ge dachten en het stellen van vragen, waarvan door een paar vrienden gebruik gemaaktjwerd Te betreuren was bet dat zoo weinigen waren opgekomen. Echter had de vergadering tot resultaat, dat één vriend zich opgaf als lid der Geref. Vereeniging voor Drankbestrij ding en éen abonné werd van haar orgaan Door dhr. Acke werd de vergadering ge sloten en Ds. Groeneveld verzocht voor te gaan in dankgebed. Het verlies van liets. s. „II e 1 e n a." Gisteren werd te Amsterdam voor den Raad vau Scheepvaart behandeld het door een mijn- ontploffing zinken van het s.s. „Helena" van den heer A. C. Lensen te Ter Neuzen, nabij het Crofsland-vuurschip op 21 Nov. Uit de verklaringen van kapitein R. Visser, te Ter Neuzen, bleek dat hij dadelijk na het vertrek uit Rotterdam geen volle stoom kon houden wegens gemengde kolen. Hij dreef door den storm naar de Engelsche kust en voer den volgenden dag Zuidelijk. Nabij het Crofsland-vuurschip ontplofte een mijn onder het achterschip, en kort daarna weer een. Men deelde hem later mee dat hij in een mijnenveld was geraakt. De Engelsche pa trouillevaartuigen hadden hem geen seinen gegeven en een loods had hij daar niet kunnen krijgen. Hoek. Het dames-comité alhier bracht bijeen f 242,58 voor de vreemde kinderen, die in Nederland verzorgd worden. Te Hoofdplaat is de bewaarschool tijdelijk gesloten wegens het veelvuldig voorkomen van mazelén en roodvonk. De buitengewone kommiezen te Biervliet namen van de op wacht trekkende soldaten, waaronder de wachtcommandant, in beslag 184 stuks kwatta, 67 stukken harde zeep en twee veldflesschen olie. Aan de grenzen in de Vlaamsche ge meenten heerschte groote blijdschap onder de Duitsche soldaten. Zij gaven door muziek en zang op vele plaatsen hiervan blijk. Velen meenen, dat het einde nabij is van den oorlog, terwijl de meesten ook meenen, dat zij het recht hebben te spreken als de overwinnaars. Nabij Sint-Marguerite bleef een 17-jarige Belg des avonds aan de electrische versperring hangen. Te Waterlandkerkje zijn door de soldaat- kommiezen in beslag genomen 115 K.G. koffie en 30 K.G. zachte zeep. Een inwoner van Schore kocht te Goes een boterletter. Toen hij, thuis gekomen, zich aan deze lekkernij wilde vergasten, en in dit heerlijke banket zijn grage tanden zette, beet hij tot zijn niet geringe verbazing op een gulden. (M. Crt.) Aan de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag betreffende de begrooting van Waterstaat, ontleent de Midd. Crt. het volgende „Voor den aanleg van een verbindingsweg tusschen Oost- en West-Z. Vlaanderen, bestaat, naar de Minister meent, geen voldoende aan leiding." We vermoeden echter dat hierin achter „voor den aanleg" de woorden „door het rijk" zijn weggevallen. Immers op de begrooting zelf komt een post van f 10.000 voor als „bijdrage aan de provincie Zeeland in de kosten van aanleg van een verbindingsweg tusschen Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen." Bij het afdeelingsonderzoek is echter door eenige leden de wensch uitgesproken dat deze verbindingsweg door het Rijk zou worden aangelegd, desnoods met een bijdrage van de provincie, maar zonder bijdrage van de belang hebbenden. En we vermoeden nu dat als antwoord daarop de bovenvermelde meedeeling aldus gelezen moet worden datvoor den aanleg door het Rijk" geen voldoende aanleiding bestaat. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Schieman, commissionnair, De Feijterstr. 43, uit Axel. Vertrokken. E. A. M. Moers, zonder beroep, L. Kerkstr. 84, naar Teteringen. J. v. d. Reit, znnder beroep, L. Kerkstr. 84, naar Goes. L. J. de Rijk, zonder beroep, Javastr. 18, naar Rotterdam, L. A. de Bree, zonder beroep, 2e Kortestr. 2, naar Amsterdam. - C. van 't Hof, schipper, aan boord, naar Stavenisse. J. J. Hamelink, werkman, Nieuwediep 85, naar Passaic. E. M. van Goethem, dienstbode, Heeren gracht 3, naar St. Jansteen. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Dedemsvaart: C. D. v. Noppen te N. Pekela en J. A. v. Selms te Grijpskerke. Geref. Kerken. Tweetal te OenkerkT. Gerber te Den Bosch en II. A. Kievits te Oldehove. Beroepen te Stellendam-Ouddorp J. Sybe- sma te Zierikzee. De heeren W. v. Oeveren te Wolfaarts- dijk en H. Visser te Doetinchem trachten ter verhooging van vele predikants-tractementen in de Ned. Herv. kerk een millioen gulden bijeen te brengen. Reeds is een bedrag van f24,000 bijeen. Zondag werd de heer C. M. Iluizenga als predikant der Geref. kerk te Iloogersmilde bevestigd door Ds. B. van Ilalsema» die tot tekst had Efeze 4 11-13. Ds. Iluizenga deed zijn intree met een predicatie overtoil. 1 28.'

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2