Boekbeoordeling. Uit Stad en Provincie. Kerk en 8 c h o o 1. (jemeugd Nieuws. portaties dus dubbel afkeurenswaardig heeten, niet alleen omdat ze ons volk treffen, maar tevens omdat door den afkeer voor Ouitsch- land dien zij zullen verwekken, meteen het herstel dier neutraliteit moeilijker wordt ge maakt. Wellicht zijn de deportaties zelfs een teeken dat men in Duitschland van het herstel der neutraliteit niet meer weten wil, en dat de prediking van den haat te Le Havre, in de Belgische vluchtelingenpers en in de soci alistische Internationale reeds dit voor gevolg heeft gehad, dat de garantiën waarvan in Duitschland sprake is, meer en meer het karakter krijgen van een reëele possessie, en dat men b.v. de Maaslinie zou willen houden of het Koninkrijk Vlaanderen stichten. Wij geven echter allen moed niet op herstel der neutraliteit zal stellig zeer moeilijk zijn, maar elke andere oplossing der Belgische kwestie brengt zoo niet veel meer, dan toch evenveel moeilijkheden met zich. Wij weigeren dan ook beslist en elke flamingant moet o.i. beslist weigeren mee te doen aan, of zelfs maar zijn goedkeuring uit te spreken over een campagne, die niet ten doel heeft een in nood zijnd volk te helpen, maar slechts beoogt haat tegen Duitschland te verwekken. Wij willen echter geen haat tegen Duitsch land voeden, want in naam van dien haat komt men ons vragen Vlaanderen's toekomst op te offeren aan zoogezegd een grooter Euro- peesch doelDuitschland in bedwang te houden door een versterkt België. En tot dit offer zijn wij niet bereid. Waar blijft de Engelsche vloot In de Manchester Guardian vinden wij, zegt de N. R. C., het verslag van een vergadering, die de British Empire Union verleden week Vrijdag te Londen heeft gehouden onder leiding van Lord Leith of Tyvie. Het was een ver gadering belegd om bij de regeering aan te dringen op een krachtiger optreden ter zee. Zooals het nu gaat, zei Lord Beresford, naderen we langzaam maar zeker in dezen oorlog de nederlaag. De toestahd is onge ëvenaard ernstig. Het is nu de crisis van den oorlog. Wat de oud-admiraal verlangde was o. a. duizend vliegtuigen, die Zeebrugge zoo lang bestoken tot het uitgedelgd is. De weg tus- schen Engeland en Nederland is too waar niet veilig meerDuizenden tonnen goederen, die wachten om naar Engeland te worden ver zonden, gaan nu naar Duitschland. De regee ring is altijd te laat. Als Griekenland bijtijds was geblokkeerd, had Engeland niet zijn twee hospihialschepen (o. a. de Britannic, Engelands grootste schip) verloren. Alle koopvaardij schepen moesten flink bewapend zijn. Gibson Bowles hoopte, dat Jellicoe aan de admiraliteit zijn eigen medewerkers zou mogen kiezen. In Beatty had de vloot den Nelson van dezen oorlog gekregen. (Luide toejuiching). De vergadering nam besluiten aan, waarin van de admiraliteit werd verlangd, onmiddellijk maatregelen te nemen tegen het duikboot- en mijngevaar de koopvaarders te bewapenen de blokkade te verscherpen en geen aange houden schepen vrij te laten voor het prijshof uitspraak heeft gedaan, en de vloot de vrije hand te laten om haar wettige zeemacht ten volle te gebruiken. Fransch slagschip verloren. Het Fransche ministerie van marine maakt bekend, dat het slagschip Suffren op 24 No vember naar Lorient is vertrokken en daar niet is aangekomen. Men gelooft, dat het schip verloren is gegaan. Blokkade van Griekenland. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat blijkens mededeeling van de Fransche regeering door de geallieerde mogendheden een blokkade van Griekenland is afgekondigd. Deze blokkade strekt zich uit over de Grieksche kusten en de daarvoor gelegen eilanden. Zij omvat ook de overige eilanden, staande onder het Grieksche Konink lijke gezag. De blokkade is effectief verklaard van af 8 December, te 8 uur des morgens. Een termijn van 48 uur is toegestaan aan de vaar-, tuigen van derde mogendheden, ten einde de Grieksche havens te verlaten. (St.ct.) BERLIJN, 9 December. (Wolff.) Officieel Front aartshertog JozefTusschen Ivirli Baba en het Bistric-dal begonnen de Russen giste ren krachtige aanvallen. Totdusver mislukten zij met groote verliezen in ons vuur. Het ten N. van Dorna Vatra verloren ter rein is door de aanvallers duur gekocht. Ook bij in hoofdzaak mislukte aanvallen ten Z. van het Trotozul-dal behaalden de Russen, niettegenstaande aanzienlijke offers aan men- schenmateriaal, slechts gering plaatselijk suc ces. Front Mackensen De linkervleugel van het 9de leger heeft de Roemeensche divieies, die van de passen ten Z.O. vari Sinaia zich in Zuidoostelijke richting een doortocht trachten te banen, vernietigd. Verscheidene duizenden mannen zijn gevangen genomen en vele ka nonnen buitgemaakt, Voor den rechtervleugel van het leger en tegenover het snelle opruk ken van het Donau-leger is de vijand volko men in aftocht. Sedert 1 December verloren de Roemeniërs aan beide legers, voorzoover totdusver de op pervlakkige opruiming van de slagvelden om Boekarest heeft uitgewezen, ruim 70,000 man, 184 kanonnen en 120 machinegeweren. De groote van deze getallen geeft een goed over zicht van den omvang van de successen van de verbondenen en bewijst de mate van de ontreddering van het Roemeensche leger, welks verliezen aan dooden en gewonden aan het aantal gevangenen evenredig zijn. De buit aan veld- en oorlogsmaterieel is niet te overzien. Stomme Zonden, een waarschuwend woord voor onze jongelieden, door Johanna Breevoort. Uitgave KOK, Kampen. Prijs f 0,60. o De schrikkelijke zonde der zelfbevlekking wordt in dit geschrift op ernstige wijze be handeld. Het woord ter inleiding van Dr. Dupont wijst op de ontzaglijke algemeenheid van dit kwaad. Johanna Breevoort waagt in Stomme Zonden" een poging tot bestrijding en voorkoming dezer zonden. Ze noemt de zonde bij baar naam. Ze spreekt openhartig ze waarschuwt ten ernstigste, in waarachtig Christelijke zin ze wijst op de vergevende liefde des Heeren op het wapen desgebeds. Moge de roepstem tegen deze stomme zonden gehoor vinden, Gods zegen verzelle dit boekje. TER NEUZEN, 12 December 1916. In de op Donderdag 21 December 1916 des voormiddags 10 ure, alhier te houden open bare vergadering, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van 2 leden van de Com missie van toezicht op het Middelbaar onder wijs. 4. Idem van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 5. Benoeming van 3 leden van de commis sie van fabricage. 6. Benoeming van 3 leden van het burgerlijk armbestuur. 7. Benoeming van een secretaris van het burgerlijk armbestuur. 8. Benoeming van een penningmeester van het burgerlijk armbestuur. 9. Benoeming van een lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim voor de kom der gemeente. 10. Voorstel tot verkoop van grond. 11. Wijziging der begrooting voor 191G. 12. Verzoek van do afdeeling Ter Neuzen tot vaststelling van eene verordening als be doeld bij art. 7 alinea 1 sub lo der Drank wet. 13. Verzoek van mej. M. P. van Eerden burg tot invoering van eene belasting op het houden van publieke vermakelijkheden. 14. Verhuring van een voormalig kruit- magazijntje. 15. Verzoek van mej. Van der Heijden om verhooging van jaarwedde. 16. Voorstel in zake verbod van het be- kleeden van bijbetrekkingen van ambtenaren der gemeente. 17. Behandeling van een gedeelte van do reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag voor 1916. Op veler verzoek plaatsen we thans een volledige opgave van de dienstregelingen der booten, trams en treinen, zooals die op 't oogen- blik zijn vastgesteld. Naar we vernemen gaat de heer R. Drost, expediteur alhier, zich te Apeldoorn vestigen. Nog een naam van een cargadoor wordt vernoemd, die er over denkt onze gemeente te verlaten. Drankbestrijding. Gaarne wekken wij, onder verwijzing naar de in dit nonuner voorkomende advertentie op, tot bijwoning der vanwege de „Geref. Ver- eeniging voor Drankbestrijding" op a.s. Don derdag te houden openbare vergadering. Moge ook van de zijde der Gereformeerden krachtige actie worden gevoerd tegen het alcoholisme. Ouderavonden. Deze week worden weder in een tweetal scholen ouderavonden georganiseerd. Dinsdag in de Chr. school te SpuiDonderdag in die te Driewegen. Ongetwijfeld zullen ze op even druk bezoek mogen rekenen, als vorige jaren. Schooldag 1917. Naar wij vernemen, zal de 5e Schooldag, uitgaande van den Scholenbond „Het Land van Axol", gehouden worden op Dinsdag 30 Januari a. s. in het gebouw der Geref. Kerk te Zaamslag. Als sprekers hopen op le treden in de middagvergadering de Heer A. J. Drevves, hoofd eener Mulo-school te Amsterdam en redacteur van het Chr. Schoolbladin de avondvergadering Ds. H. J. Kouwenhoven, van Leiden. Sluiskil. Zondag trad in het Patronaatsge bouw de heer Vienings van Goes op als spre ker voor de Roomsch-Katholieken. Spreker betoogde, dat niet alleen voor de stemmingen van de Tweede Kamer en Prov. Staten, maar ook bij die voor den gemeenteraad de coalitie elkaar getrouw moet blijven, en spoorde daar om den kiezers aan te stemmen op den anti rev. candidaat. Zaamslag. Vrijdag werd alhier in het open baar verkocht de hofstede bewoond door den heer K. van Hoeve, groot 87 hektaren, 1 are, 10 centiaren, gelegen in Zaamslagpolder, na bij de buurtschap Othené" Kooper werd den heer D. Dekker voor f840 per gemet. De hofstede blijft nog vijf jaar in huur bij den héér K. van Hoeve. Axel. Voor de betrekking van tweedelige meenteveldwachter alhier hebben zich 31 sol licitanten aangemeld. Axel. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, was de hoofdzaak het punt omtrent bezuiniging gasverbruik. De voorzitter deelde mede, dat door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid bij circulaire van 15 en van 24 Nov. 1.1. wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen om te komen tot een besparing op het kolen- verbruik, waarvoor als middel wordt aange geven beperking van het gasverbruik. De Minister dringt er op aan, dat met ingang van 7 Dec., dat is dus heden, die maatregelen zouden in werking treden. Er is hierover nog geen bepaald voorstel van B. en W. en hij wenscht alvorens deze zaak af te handelen, hierover eerst in besloten vergadering een en ander mede te deelen. Na het weder openbaar worden der verga dering wordt, naar aanleiding van de hier- voren aangehaalde circulaires van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, door B. en W. voorgesteld, vast te stellen de vol gende verordening houdende bepalingen ter bezuiniging van steenkolen en gas, in de ge meente Axel. Art. 1. Het is verboden, behalve op Zater dag, ter verlichting van winkels of voor re clame-doeleinden gas te bezigen, voor 's mor gens 6 uur en na 's avonds 8 uur. Art. 2. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, voor een door hen te bepalen tijdvak of op enkele uren en aan te wijzen dagen al of niet voorwaardelijk dispensatie van deze bepaling te verleenen voor alle winkels. Van de door Burgemeester en Wethouders verleende dispensatie, geschiedt door hen openbare kennisgeving. Art. 3. Overtreding van een der bepalingen dezer verordening worden gestraft met een hechtenis van ten hoogste f 25. Art. 4. Deze verordening treedt in werking op heden. Deze verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Vervolgens stellen B. en W. voor de ver ordening op den prijs van liet gas aldus te wijzigen, dat met ingang van heden voor licht-, munt- en kookgas, voor alle verbruikers voor het verbruik boven 70% van hetgeen door hen in die maand van het jaar 1915 is ver bruikt, het dubbele moet worden betaald van het tarief door den Raad in zijne vergadering van 24 Nov. 1.1. vastgesteld. Voor personen die in 1915 geen gas ver bruikten, wordt als maatstaf aangenomen het verbruik van een gelijkwaardig perceel. Dit voorstel wordt ook aangenomen met algemeene stemmen. Sas van Gent. De Ned. Coöp. Suikerfabriek zal voorloopig uitbetalen f20 per 1000 K.G., bij een gehalte van 14 procent. Een mislukte Smokkel ar ij. Gisterennacht hoorde de zoon van den bur gemeester van Philippine, de lieer Cuelenaere, een ongewoon gerucht. Hij ging kijken en bemerkte dat uit de weide van zijn vader zeven runderen waren ontvreemd en door Hollandsche soldaten naar de richting van de grens werden geleid. Eenige soldaten zijn deswege reeds in arrest genomen. Tyvee dieren welke reeds over de grens waren, werden op aanroepen dat het gestolen goed was, door de Duitschers terug gejaagd. Oostburg. De ontvanger der registratie en domeinen verkocht aan contant geld het vleesch van de twee inbeslag genomen koeien, die aan de grens te Eede werden doodge schoten door de soldaat-kommiezen. De dieren brachten f273 op. Alleen van de huiden werd f81 gemaakt. De vrouw, die Disdagmorgen door de tram te Schoondijke werd aangereden, is Zater dag overleden. Over de Prov. booten. Najaarszitting Prov. Staten. De heer Maarleveld heeft vernomen van den heer Van Rompu, dat er in Vlissingen geen terrein is voor den bouw van een wacht lokaal hij meent echter dat er wel gewaar schuwd kan worden in de wachtkamer van het station. Spr. zag gaarne dat aangewezen werd welke boot het eerste aan de beurt van afvaart is, opdat passagiers niet als kudden vee door soldaten of door den directeur worden teruggedreven. De kosten van beide maat regelen zijn immers voor de provincie zoo klein. De heer Van Rompu voert tegen het waarschuwen in het station weer het meer geopperde bezwaar aan, dat verzuimd kan worden de boot af te roepen en dat dan de provincie in groote onaangenaamheden kan komen. Het wachten komt volgens spr. niet zoo bijzonder vaak voor, daar meestal de booten dadelijk na aankomst der treinen vertrekken of gereed liggen. Ged. Staten zullen echter de zaak nog eens onderzoeken om zooveel mogelijk het wachten in de tochtige hal te voorkomen. Tegen die bezwaren merkt de heer Maar leveld op, dat de provincie op de dienst regelingen kan vermelden, dat zij geen ver verantwoordelijkheid voor verzuimen op zich neemt en dat er soms geruimen tijd in de hal moet worden gewacht omdat de booten welis waar klaar liggen, doch de toegang tot de ponton door een schildwacht wordt versperd. De heer Hombach herhaalt de in de af- afdeelingen gemaakte opmerkingen over het verschaffen van spoorkaartjes op de boot van Ter Neuzen naar Ilansweert. Hij bepleit ook het instellen van een damescoupé in de tram VlakeHansweert en het instellen van een rook-coupé. De heer Van Rompu antwoordt, dat het uitgeven van spoorkaartjes op de nieuwe lijn reeds in bespreking is dat in de beide nieuwe wagens een afscheiding zal worden gemaakt, zoodat er een coupé voor dames kan worden ingericht. Het toelaten van rooken in een der rijtuigen zal worden overwogen. Gedep. Staten van Zeeland. De Provinciale Staten van Zeeland hebben tot lid van Gedeputeerde Staten gekozen, in de vacature-J. N. Elenbaas, Vrijzinnig, den heer P, F. Fruijtier, R.-K., oud-lid van Gede puteerde Staten, met 29 van de 40 stemmen. Onderwijzers-jaarwedden. Door de afdeeling Walcheren, van het Ned. Onderwijzersgenootschap, is besloten voor de geheele provincie een actie op touw te zetten tot het verkrijgen van salarisverbetering voor de onderwijzers. De afdeeling zal trachten samenwerking met andere afdeelingen te ver krijgen en Ged. Staten te verzoeken eene algemeene salarisherziening voor te bereiden. Geref. Kerken. Beroepen te Oude- en Nieuwe-Bildtzijl M. Post te Gees. Bedankt voor Loenen-Vreeland H. Brink man te Glanerbrug. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonhoven J. II. |F. Remme te Oud-Beijerland. Bedankt voor IlattemE. Warmolts te Nunspeet. Het bestuur der Hulpverceniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te B i g g e - kerke heeft aanbesteed het bouwen van een schoolgebouw met overdekte speelplaats en woonhuis voor den hoofdonderwijzer op het terrein aan den straatweg naar Koudekerke. Minste inschrijving f25950.—. De heer Fr. Tollenaar, candidaat in de Theologie te Zaamslag en beroepen predikant bij de Geref. kerk te Brouwershaven, slaagde dezer dagen voor zijn laatste examen. De steenkolennood. Men schrijft uit, Heerlen aan „Het Volk" Dat in Nederland gebrek aan steenkolen heerscht, is een penibel geval. Maar dat dit gebrek voor een deel is toe te schrijven aan de minder schitterende wijze waarop de Staats spoor hier in de mijnstreek voor het vervoer zorgt, is ergerniswekkend. De mijnen kunnen hier maar steeds niet genoeg wagens krijgen, ofschoon er genoeg spoorwegwagens in ons land zijn. Hoe dat nu eigenlijk mogelijk is, kan men hier van het spoorwegpersoneel vernemen. Ten eerste is hier te Heerlen op een reus achtig veld een rangeertrein zóó onpraktisch aangelegd, dat het uitrangeeren der wagens met niet meer dan één lokomotief kan plaats hebben. Vertreklijnen bestaan niet, zoodat aanhoudend de rangeerdienst onderbroken wordt. En dat rangeeren gebeurt met een lokomotief uit het jaar 1864, die niet alleen niet sterk genoeg is, doch ook heel wat tijd verloren doet gaan. Waar hier de beladen wagens zich dagelijks meer ophoopen en daarom geen ledige wagens kunnen worden aangevoerd, zou het wel wenschelijk zijn dat de regeering bij den thans heerschenden kolennood zich eens met de zaak bemoeide, en, waar het geheele terrein niet maar zoo te veranderen is, zorgde dat een sterke en moderne lokomotief wordt gebruikt. Door het op zij zetten van een beetje krenterigheid zal de kolenvoorziening van ons land heel wat beter marcheeren. Voor drie ton beboet. De firma Jufgens te Oss is door de N.O.T. wegens verboden uitvoer met f 300.000 beboot. firma was zelf onschuldig, maar een barer af- nemert had haar bedrogen en als verant woordelijke eerste-importeur heeft zij er voor moeten bloeden. Het geld is naar de „Limb. Koer, meldt, in de kas van het kon. Nat Steuncomitègestort.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2