Uit Stad en Provincie. Kerk en Sc li oo 1. Gemengd Nieuws. tegen Verdun waren samengetrokken en hun overbrenging naar meer bereikbare doelen aan het Oostelijk front. Roemenië kwam in den oorlog toen deze beweging al aan den gang was en werd terstond uitgekozen om er het slachtoffer van te worden. Doch was zij er niet in gekomen, dan was er ander wild te jagen geweest aan het Oostelijke front en nog wel grooter wild dan Boekarest. Ten slotte betoogt de New Statesman, ter bestrijding van de z.g. „Oosterlingen'' in de pers, degenen, die belangrijke versterkingen naar Sarrail willen zenden meerendeels menschen, die met Lloyd George en Churchill in verbinding staan dat het vraagstuk van het vervoer en de scheepsruimte zich tegen groote ondernemingen in het Oosten verzet. In hoeverre dan alle zending van troepen naar andere fronten dan het Fransche ver spilling van kracht beteekent, dit wil de New Statesman aan de verantwoordelijke generale staven ter beoordeeling laten. (N.R. C.) BERLIJN, 6 December. (Wolff). Officieel: Boekarest is genomen. De keizer heeft naar aanleiding hiervan in Pruisen en Elzas Lotharingen bevolen dat saluutschoten worden gelost, de vlaggen uit gestoken en de kerkklokken geluid. WEENEN, 6 December. (Wolff). Officieel Boekarest en Ploesci zijn genomen. BERLIJN, 6 December. (Wolff). Officieel: De keizer heeft aan de keizerin het volgende telegram gerichtBoekarest is genomen. Welk een heerlijke door Gods genade bereikte uitkomst op den weg van de volkomen over winning In snelle gevechten hebben onze onvergetelijke troepen, schouder aan schouder met onze dappere bondgenooten, den vijand verslagen waar hij tegenweer bood. De be proefde leiding wees hun den weg. God helpe ons verder. Wilhelm. De „Kölnische Volkszeitung" verneemt dat de katholieke leider Spahn op eene vergadering te Bonn aangaande den politieken toestand verklaarde: De uitspraak van Engeland, dat niet de oorlogskaart maar de legersterkte den doorslag moet geven bij het sluiten van den vrede, erkennen wij niet. Wij verlangen vredesvoorwaarden, die deels in gebiedsuit breidingen, deels in andere werkelijke garan- tien bestaan. Men zou zich Wilson nauwelijks als vredesbemiddelaar kunnen denken. Wij hebben veel belang bij aansluiting aan het Oostenrijksche volk eene overeenkomst daar mede op economisch gebied zal wel tot stand komen. LONDEN, 5 Dec. (Reuter). OfficieelAs- quith heeft aan den koning ontslag gevraagd. De koning heeft Bonar Law bij zich ont boden. LONDEN, 5 Dec. (Reuter). De Court Circular deelt mede, dat de koning het ontslag van Asquith heeft aanvaard. De politieke crisis in Engeland. LONDEN, 6 Dec. (Reuter) De koning heeft Lloyd George ontboden. LONDEN, 6 Dec. (Reuter). Op raad van Bonar Law heeft de koning Lloyd George verzocht, een ministerie te vormen. George heeft toegestemd en zal trachten een nationaal ministerie te vormen, zonder rekening te hou den met partij verschillen. LONDEN, 6 Dec. (Reuter). De Westminster Gazette zegtDe dampkring is nog lang niet gezuiverd. De geheele politieke toestan is nog onzeker, want volgens onze inlichtingen heeft Bonar Law de uitnoodiging van den koning om een kabinet te vormen, geweigerd, omdat hij niet in staat is het premierschap te aan v aarden Een medewerker van de Vossische Ztg heeft een onderhoud gehad met kolonel Sjukri bei, den Turkschen militairen attaché te Ber lijn', over de verklaring van Trepof. De ver kondiging van Rusland's oorlogsdoel, het bezit van Konstantinopel en de zeeëngten, achtte Sjnkri de beste rechtvaardiging der Turksche politiek van aansluiting bij de middenrijken. Hij bestempelde verder Trepofs verklaring als grootspraak, die te belachelijker is, nu het de entente op den Balkan zoo slecht gaat. Er ligt ook een krasse tegenspraak in de woorden van den Russischen eersten minister. Hij gewaagt van Rusland's oude plannen tot expansie ten koste van Turkije en zelfs van Rusland's rechten op Konstantinopel en de zeeëngten, maar ziet er geen been in, zijn hoorders tevens wijs te maken dat de entente alles heeft gedaan om Turkije van deelneming aan den oorlog terug te houden, door het in ruil voor onzijdigheid zijn onafhankelijkheid te garandeeren en het zelfs zekere voordeelen in uitzicht te stellen. Hoe is het recht, dat Rusland op Konstantinopel en de zeeëngten meent te hebben, daarmee te rijmen vroeg Sjukri. LONDEN, 2 Dec. (N. R. C.) Massingham schrijft in de Nation Er worden pogingen in het werk gesteld om afbreuk te doen aan het plan inzake een statenbond, en daardoor tevens aan Grey, ondor de leuze dat de aanval zich richt tegen een plan tot verkrijging van een onmiddellijken, eerloozen vrede. Men schijnt anderzijds in den lande al dergelijke plannen als pro-Duitsch te beschouwen. Beide opvattingen zijn verkeerd. Ons volk heeft nog uiet over de vredesvraagstukken nagedacht, doch men kan althans geen achterdocht koesteren tegen een plan om den vrede in Europa te waarborgen na den oorlog. Voor- loopig zal men zich hier te lande nog wel niet duidelijk uitspreken. liet schijnt mij toe vervolgt Massingham dat er twee partijen zijn. De eene ziet uit naar een spoedigen gematigden eervollen vrede, gegrond op stevige internationale overeenkomsten. De andere partij wil zich voor onbepaalden tijd in den oorlog dompelen. Ik merk op dat de eerste partij aan liet winnen is, de tweede aan het verliezen. De overwinning van de gematigden wordt van twee zijden tegengehouden, ten eerste door het sensationeele pessimisme van de pers, welke het moreele voordeel, door ons in het Westen behaald, verbloemt ten tweede door Duitschland's leelijke manier van oorlogvoeren. Tegenover dezen laatsten factor staat intus- schen het meer gematigde gevoelen van het leger, dat ervaren heeft hoe er wederkeerige achting ontstaat op de slagvelden. Graaf Reventlow verzekert in de Duitsche Tageszeitung dat Gerard bij zijn terugkeer naar Berlijn een voorstel tot vredesbemiddeling der Vereenigde Staten meebrengt, op een grondslag, die tevoren door Washington en Londen in hoofdzaken is overeengekomen. De Vorwarts merkt op, dat wanneer het waar is, Gerard stellig te Berlijn op een vriendelijk gehoor kan rekenen. Het blad maakt zich echter geen illusies. Wolff seint uit Berlijn In de Nederlandsche parlementaire kringen en pers is beweerd, dat het overbrengen van Belgische arbeiders naar Duitschland in tegen spraak is met de officieele Duitsche toezeggin gen, dat de Duitsche autoriteiten oppassende jongelieden niet gevangen nemen en naar Duitschland zouden brengen. De Nordd. Allg. Zeitung ontkent dat hier een tegenspraak zou bestaan. De toenmalige belofte gold slechts de bezorgdheid, dat uit Nederland terugkeerende Belgen, indien licha melijk geschikt, in het Duitsche leger konden worden ingelijfd of bij lichamelijke ongeschikt heid naar Duitschland zouden worden gebracht. Deze belofte is volkomen gehoudenthans worden slechts mannen, die sinds twee jaar werkloos zijn en openbare ondersteuning ge nieten, om sociale redenen naar Duitschland gebracht. Ten gevolge van de Engelsche blokkade krijgt de Belgische industrie haar onontbeerlijke grondstoffen niet, met het ge volg, dat honderdduizenden werkloos werden, ondersteuning noodig hadden, leegloopers wer den, degenereerden en gedeeltelijk hun ar beidersgeschiktheid verloren. Verstandige Belgen zelf wezen op dit ook voor de Belgische in de toekomst bedreigende gevaar. Alleen wie zonder voldoenden grond arbeid in over eenstemming met zijn bekwaamheden weigert, en openbare ondersteuning geniet, wordt naar Duitschland gebracht. Elke bepaling van liet volkenrecht wordt uitdrukkelijk erkend. Het vervoer van Belgische arbeiders heeft op de meest zachte en verschoononde wijze plaats, hetgeen in talrijke brieven, ook van Belgische zijde, wordt erkend. De ambtenaren zagen zich verplicht de beesten neer te schieten, aangezien ze gevaarlijk be gonnen te worden. Zeeuw sc he Landbouw M ij. In de te Middelburg gehouden vergadering van de Zeeuwsche landbouw Mij. werd tot voorzitter gekozen de heer jhr. J. van Vreden- burg, te Tholen en tot vice-voorzitter de heer W. Kakebeeke te Goes. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. B. Wijsbek, Commies bij de Post en Telegrafie, üonze Visserstr. 2 van Amsterdam. A. L. Dieleman, zonder beroep, Brouwerij straat 9, van Biervliet. D. H. J. Hendriks, Commies bij de Post- en Telegrafie, Donze Visserstr, 2 van Amsterdam. P. J. J. Crinse, varensgezel Q 218, van Middelburg. E. Oppeneer, landbouwersknecht, Kerkhof laan 2, van Zaamslag. J. Harms, machinist, Oostkant 5, van Mid delburg. J. B. Dekker, opzichter, Noordstraat 22, van Hontenisse. P. Moes, werkman, Pelmolongang 1, van Hoek. P. H. Hendrikse, opzichter, P 10, van Har- lingen. E. II. C. Janssen, opzichter, Zandstraat 1, van Arnhem. P. van de Voorde, zonder beroep O 90, van Zaamslag. J. Slym. machinist O 166, van Becklinghausen. M. Romein, landbouwersknech, Steenkamp- laan 18 van Zaamslag. J. IJ. Bosch, Kommies Rijksbelastingen, Van Bovenstraat 88, van Clinge. Vertrokken. I. P. Dierx, kommies Rijksbelastingen, Donze-Visserstraat 27, naar Naaldwijk. J. A. M. Geluk, zonder beroep, 0115, naar Oud-Vosmeer. M. M. Wieland, zonder beroep, de Jonge- straat 2, naar Sliedreeht. W. A. van der Ilooft, zonder beroep, de Feijterstraat 48, naar Axel. J. C. Wolfcrt, zonder beroep, Korte Kerk straat 1, naar Smilde. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: naar Oirschot.1. de Vries t.e Eextnaar Blauwkapel: L. Nugteren, cand. te Oud-Alblas. Gercf. Kerken. Beroepennaar Waarder (hij Woerden) II. v d. Zanden te Harmeien naar Tholen A. C. van Nood te Lopik. Door den commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde is het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd aan Cor nells Dieleman, arbeider geboren 17 Maart 1886 te Axel; wonende te Ter Neuzen, Chris- tiaan de Footer, arbeider, geboren 9 April 1889 te Zaamslag, wonende te Ter Neuzen, beiden van Nederlandsche nationaliteit en den Belg Edmond Joseph Neijt, geboren 29 April 1883 te Bouchaute, thans te Sas van Gent, allen wegens het betrokken zijn bij den smok kelhandel. Naar de Zeeuwsche Koerier meldt, zal te Sas van Gent de campagne in de suikerfa brieken dit jaar langer dan gewoonlijk duren. In de coöperatieve suikerfabriek denkt men niet vóór half Januari klaar te zijn. Andere jaren valt het einde der campagne gewoonlijk omstreeks Kerstmis. Nabij de Vrijstraat tusschen Philippine en Sas vaii Gent zijn twee Duitschers in burger over de grens gekomen. Philippine. Alhier zijn mosselkokerijen op gericht. Vele vrouwen verdienen hier flinke daggelden aan. De verzending van de gekookte mosselen geschiedt naar het buitenland. Naar beweerd wordt zijn echter de twee grootste kokerijen afgekeurd. Te Oostburg is de prijs van het gas per kub. meter gebracht op 14 ct. en voor munt en motorgas op 13 ct. Voor eiken kub. meter boven de 50 moet 6 ct. extra worden betaald. TeSchoondijke werd door de tram, die van Breskens kwam, in de kom der gemeente een vrouw aangereden, die waarschijnlijk te dicht bij de rails liep. Met een bloedende hoofdwonde werd zij naar den dokter gebracht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is het den rijksambtenaren te Aardenburg weer mogen gelukken beslag op 2 koeien te leggen, welke men over de grens trachtte te voeren. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Ileeren" vergadert a. s. Zondagavond om 77° ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. De rijksklerk tevens onbezoldigd rijksveld wachter Hannes Willen te Kerkrade-Rolduc begaf zich Zaterdagavond met. een soldaat grenswachter op surveillance naar de Groen straat. Beiden vatten post op het snijpunt van de Caangracht en den Groenstraterweg bij het kruis aldaar. 't Was omtrent 12 uur, toen ze in den over weg bij de grinthoevo van Mingersdorf ge ritsel hoorden. II. Willen zeide tot zijn ka meraad Ik ga er op los en de daad bij 't woord voegende, overschreed hij den grooten weg en riep halt. De soldaat Proostdij zag hoe een man uit de braamstruiken op den weg sprong en in den vuurschijn van een gelost schot den weg oprende. Tegelijk klonk tot hem het hulp geroep van zijn makker, die riep help, help I ik ben getroffen. Proostdij nam zijn makker die bloedend was neergezegen op en droeg hem vijf minuten ver in het huis van den heer Adr. Jacobs. Geestelijke hulp werd verleend door den kapelaan van Waubach. Dr. Carls, die even daarna aankwam, consta teerde, dat een kogel in de omgeving van het hart de long doorboord had en de toe stand zeer gevaarlijk was. Intusschen kwam de auto van het hospitaal om den getroffene op te nemen, die herhaaldelijk bloed opgaf. In het hospitaal is hij overleden. Wie het schot geiost heeft, daar is geen spoor van te bekennen, 't Schijnt een revol verschot te zijn. „Het Zuiden Woensdagavond lialf elf ontstond brand, vermoodelijk door het zoeken in een kleer kast op de eerste verdieping van een pand aan de Nieuwe Markt te Rotterdam. Op de vierde verdieping en den zolder slie pen vijf kinderen. De reddingsbrigade redde drie kinderen, die allen reeds brandwonden bekomen, en die, na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis werden gebracht. Twee kin deren, van 11 en 6 jaar, zijn echter verbrand- Woensdagmiddag heeft te Amsterdam de 35 jarige bankwerker G. zijn 35-jarige echtgenoo- te in de echtelijke woning aan de O. Z. Ach- terburgweg met twee bijlslagen gedood. G. was eerst kort geleden uit de gevangenis ont slagen hem was ter oore gekomen, dat zijn vrouw hem gedurende den tijd, dat hij zijn straf onderging, ontrouw was geweest. Herhaaldelijk had hij reeds gedreigd haar te zullen dooden, en dit dreigement heeft hij gis teren ten uitvoer gebracht. Hij heeft eerst de woning van binnen gegrendeld, en moet zijn vrouw daarna door het huis achtervolgd hebben, gelijk de buren uit het gegil opmaakten. Herhaaldelijk hoorden zij haar „moord roepen. Zij hebben de politie gewaarschuwd die met geweld zich toegang tot de woning heeft verschaft, en in de gang het vreeselijk verminkte lijk der vrouw heeft gevonden. De dader was aan de achterkant het huis ontvlucht. N. R. C. Men adverteerd, dat alhier gearriveerd is den vermaarden kies-tand en mond meester J. J. Goedman, met een habile zonder pijn verwekkende gezwindheyd die nooit gezien is, neemt uyt kiezen, tanden, brokjes of wortels, dezelve moge noch zo slegt staan, zonder de minste pijn, maakt de swarte tanden zo wit als yvoir, -zet de tanden der kinderen regt, zo dat dezelve regt moet groeyen, en zo de zelve een wynig los staan, zo heeft deze meester een tinctuur, om dezelve vast te doen groeyen, deze tinctuur is ook goed voor de swaarste onlijdelijke tandpijn te doen stillen, bij deze meester ook te bekoomen alderhande zoorten van parferyen en opregte maagelikser. Niet alleen soldaten, ook paarden probeeren door het voorwenden van ziekten zich van den militairen dienst te onttrekken. Een Fransch veearts doet over dit onderwerp de volgende interressante mededeelingen. „Hoe ongelooflijk het ook mag klinken", schrijft hij, „ik heb werkelijk ontdekt, dat onder de paarden van het front wezenlijk simulanten voorkomen. Ik merkte dit hoofdzakelijk op aan die doelen van het front, die voortdurend aan een hevig artillerievuur zijn blootgesteld. Sommige paarden sleepcn met hun poot, anderen laten hun kop tot op den grond zakken, alsof ze niet meer in staat, zijn hun last verder te dragen. Het is duidelijk, dat ze zich ziek houden, in do hoop naar een depot achter het front vervoerd te zullen worden. Bij de meeste gevallen bleek, dat er heelemaal van geen ziekte sprake was. Achter het front springen de simulanten weer vroolijk in het rond. Veldmaarschalk Blücher vertelde dikwijls van de slechte inrichting en behandeling van de hospitalen uit vroeger tijd. In den tijd van den 30-jarigen oo$cl!g bijv. kende men nog geen wetenschappelijk gevormde chirur gen alle operaties werden uitgevoerd door barbiers, van wie de meeste slechts bekend waren om hun onkunde. De soldaten hadden ze dan ook den naam van „Compagnie leed" gegeven. Blücher, toen nog luitenant, werd eens door een geweerkogel aan den voet verwond en moest ook in een hospitaal opgenomen worden. De chirurgen sneden hem links en rechts in het been, totdat het slachtoffer eindelijk de bedaarde opmerking maakte: „Wat moet er nu eigenlijk uit die snijderij worden. De opening is groot genoeg, dunkt me". „We zoeken den kogel", antwoordde «Ie chirurg beleedigd. Zoo, waarom hebt u dat dan niet dadelijk gezegd Die zit in mijn zak". En uit zijn broekzak haalde Blücher den kogel te voorschijn. Ilij had hem onmiddellijk na de verwonding uitgedrukt. „De Gezondheid PREDIKBEURTEN. ZONDAG 10 DECEMBER 1916. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/i en 2 uur, Leeskerk. Axel Kerkdreef 0 en 2 uur, Ds. A. Thielen, bed. II. Avondm. en Dankz. Axel Stationstraat 9 en 2 uur, Ds. S. Groeneveld van Ter Neuzen. Bed. II. Avondm. en Dankz. Zaamslag 9 en 2 unr, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 unr, Ds. II. v. d- Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 nur, Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L Dek. Axel 9'/i en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. jloek 9 ep 2 uur, Ds. E. Raams. Boekarest en Ploesci genomen. Een Duitsche uitspraak. De politieke krisis in Engeland. De verklaring van Trepof. Engeland en de Vrede. Gerard vredesbemiddelaar Het wegvoeren der Belgen. TER NEUZEN, 8 December 1916. Een slachtoffer van zijn plicht. Twee kinderen verbrand. Moord Een advertentie uit de Surinaamsche Nieuws- vertelder, Anno 1787. Simuleerende paarden. Blücher in het hospitaal.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2