Kerk en School. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzeii. IJzendijke. B. en W. kwamen met het voor stel den hoofdehjken omslag op te voeren van f15.000 tot f20.000. Dit werd aangenomen. Een tweede voorstel van B. en W. behelsde den aankoop van 16000 keien ter vernieuwing van een eind weg in de richting van Biervliet. De raming van aankoop en aanleg bedraagt f 1500. Na eenige discussie gaat de raad met dit voorstel mee. Met het oog op mogelijk gebrek aan steen kolen wordt een tijdelijke verordening op de winkel- en herbergsluiting vastgesteld. Deze zaak wordt aldus geregeld voor één proef- maand Winkels door de week open van 's morgens 6 tot 8 uur 's avonds. Zondags open van 's morgens half zes. Herbergen open des Maandags tot en met Vrijdags tot 9 uur 's avonds. Zaterdag- en Zondagavond open tot half elf. Te Aardenburg kwam dezer dagen aan het adres van een soldaat een postpakket, bevattende 200 pakjes Sunlightzeep. Het pakket is in beslag genomen door de kom miezen, die de pakjes ten postkantore visi teerden. Middelburg. Met ingang van 6 December is verboden om 's avonds na 8 uur de winkels en winkelkasten en kapperssalons te verlichten door middel van gas of electriciteit. Op Zater dagen treedt het verbod om 9 uur in werking. Voorts zullen alle voor het publiek toegan kelijke lokalen 's avonds na 11 uur niet meer door middel van gas of electriciteit verlicht mogen worden. Zij die dit verbod overtreden, zullen van de gas- of electriciteitsleidingen worden afge sneden. Dure hazen. Men meldt uit Zeeland aan het Hand. In onze vruchtbare kleigronden wemelt het soms van hazen de terreinen belmoren veelal tot de een of andere Ambachtsheerlijkheid, warrvan de gerechtigde meestal o. m. het jachtrecht bezit en dit aan een club van jagers verhuurt. Zelden krijgen de omwonenden een haas in handen, zelfs niet tegen goeden prijs of het moet van den een of anderen wildstrooper zijn. Thans is de prijs per haas gestegen tot f8,50 a f4 per exemplaar, naar men beweert voor Duitsche monden, en zoo zullen de Zeeuwen zelf zich voorloopig wel van hazebout moeten spenen. Ds. Sybesma te Axel. J.l. Woensdagavond trad Ds. Sybesma van Zierikzee voor de Geref. Jongelingsvereeniging alhier op om te spreken over„Daniël aan het hof van Nebucadnezar. Nadat de vergadering door den Voorzitter op gebruikelijke wijze was geopend, ving spre ker zijne rede aan. In zijne inleiding betoogde Spreker, dat God altijd iiet instrument, dat Hij gebruiken wil voor Zijn doel, van te voren bereidt. Een Mozes en een Paulus werden reeds te voren bekwaamd. Ook Daniël. Reeds op jeugdigen leeftijd kwam hij aan het hof van den grooten koning van Babel om onderricht te worden in de boeken der Chaldeën. Het hof van Nebucadnezar was van groote beteekenis voor de wereld. Reeds vroeg toonde Daniël een standvastig karakter te bezitten. Dit toonde hij in het weigeren van des konings spijs en drank. Ook was hij, hoewel zeer in kennis toegeno men, nederig. Dit kwam zeer sterk uit toen Daniël tot Nebucadnezar zeidedat niet hij maar wel zijn God de droom zoude uitleggen, die den koning zoo zeer had verschrikt. Daariu toonde ook Daniël zijne roeping te kennen. Hij was een gezant van Israels God bij den koning van Babel. Menschen vrees kende Daniël niet. Als God hem riep of hem een last ter volbrengen op leide, dan was Daniël gereed. Dit werd duidelijk gemaakt toen hij den grooten koning, die meende boven alle goden te staan, moest%anzeggen, dat hij als ëen beest des velds zeven jaren lang leven zoude. Terug komende op den eersten droom van Nebucadnezar, waarin hij een beeld had gezien met een gouden hoofd, zilveren borst, koperen dijen en voeten van ijzer en leem, wees Ds. Sybesma op Daniëls optreden als voor de wereld van het allergrootste belang. Nooit, zoo zeide Spr., zal er meer een koning zoo groot in macht opstaan als Nebucadnezar eens is geweest. De historie heeft dit maar al te duidelijk geleerd. Wij leven thans in den tijd, waarin de koninkrijken van ijzer en leem zijn. Geen aardsch koninkrijk wordt ooit weer opper machtig. Doch de steen, die mede in den droom van Nebucadnezar werd gezien, die het ijzer en het leem vermaalde, was aan het rollen. Wanneer dat zal zijn vervuld, dan zal er een wereldkoninkrijk komen, waaraan geen einde zal komen. Het is het Koninkrijk van den Zoon des menschen. Uit heel de historie ons van Daniël opge- teekend, vond spreker gereede aanknoopings- punten om de Geref. Jongelingen aan te sporen om lid van de Jongelingsvereeniging te worden. Met stille aandacht werd deze begaafde spreker, die op pakkende wijze het door de Jongelingsvereeniging alhier opgegeven onder werp behandelde, gevolgd. Ds, A. Thielen was dan ook de tolk niet alleen van de Jongelingsvereeniging, maar ook van de talrijke opgekomene schare, toen ZEerw. Ds. Sybesma hartelijk dankte voor de keurige lezing, die hij gehoord had. Tevens spoorde Ds. Thielen de jongelingen van Gereformeerde levens opvatting aan om lid te worden van de Jongelingsvereeniging alhier. Daarna dankte Ds. Thielen de Heere met gebed. Ter afwisseling waren er toepasselijke Psalmen gezongen. Ambachtsschool Hulst. Men verzoekt ons opname van liet volgende verslag Verschenen Donderdag, 30 November, was het 10 jaar geleden dat de Ambachtsschool voor Hulst en omstreken officieel" werd ge opend door den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, den HoogEdelGestr. Heer H. J. de Groot, als vertegenwoordiger van Z.Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken. Op bescheiden schaal begonnen met 33 leer lingen en een exploitatierekening van f 8595. breidde de school zich in den loop der jaren gestadig uit. De loopende cursus, waarvoor zich 34 leerlingen lieten inschrijven, begon met 64 leerlingen, terwijl de exploitatiereke ning tot een bedrag van f 12120.is gestegen. Het snel toenemen van het aantal leerlingen in het timmeren maakte het vormen eener parallelklasse noodzakelijk, zoodat in April 1908 een tweede leeraar in dat vak werd benoemd. Ook de afdeeling smeden en bankwerken ontwikkelde zich vrij snel. In 1906 telde zij slechts 5 leerlingen, welk aantal reeds in 1912 zijn maximum, zijnde 29 leerlingen, bereikte. Een geheel nieuwe smederij-installatie moest toen worden ingericht, en in November 1913 werd deze in gebruik genomen. Door de aan schaffing van een draaibank kon toen ook het vak metaaldraaien worden onderwezen. Gedurende de laatste drie jaren is het aantal aanvragen tot plaatsing in laatstgenoemde af deeling dermate toegenomen, dat om aan deze aanvragen te kunnen voldoen en in het belang van een geregelden gang van het onderwijs, door het Bestuur thans plannen zijn gevormd voor eene belangrijke uitbreiding, terwijl een tweede leeraar in de metaalbewerking zal moeten worden aangesteld. Het Bestuur hoopt, dat het niet alleen van Rijk, provincie en gemeenten, die thans de school subsidiëeren, maar ook van belang stellende particulieren, vooral van hen, die nog geen lid der vereeniging zijn, den daarvoor zoo hoog noodigen finantiëelen steun zal mogen ontvangen. Sinds de oprichting hebben 134 leerlingen de school met getuigschrift verlaten. Bijna allen vonden spoedig eene goede betrekking en velen van hen hebben zich reeds eene eervolle positie in de maatschappij verworven, dank zij het aan de Ambachtsschool genoten vakonderwijs, waarover Inspecteur de Groot, die nog dezer dagen de school inspecteerde, zijn hooge tevredenheid uitsprak. Men behoeft dan ook slechts de tentoon stellingen van de door de leerlingen vervaar digde werkstukken en teekeningen te bezoeken om overtuigd te worden van de uitstekende resultaten, die thans worden bereikt, ook aan de aan de Ambachtsschool verbonden Avond- vakteekenschool, die op 11 December a. s. eveneens 10 jaar zal hebben bestaan, en van het groote nut van degelijk, practisch en theo retisch vakonderwijs. Ook een bezoek aan de school gedurende de schooluren is zeer zeker wel de moeite waardvoor menig belangstellend bezoeker zou het stellig eene aanleiding zijn om zich te doen inschrijven als lid van de „Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Am bachtsschool te Hulst", die blijkbaar ten volle aan haar doel beantwoordt en die zeer zeker zal trachten de door haar gestichte scholen tot nog hoogeren bloei te brengen in de toe komst, ten zegen voor de leerlingen niet alleen, maar ook voor de gansche streek. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week zijn uit deze ge meente vertrokken F. Kaan, zonder beroep, Van Bovenstraat 38, naar Grands Rapids. J. Tollenaar, bankwerker, Rosegracht II, naar 's Gravenhage. A. E. Balkenstein, zonder beroep, Noord straat 89, naar Nijkerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam B. C. Rijnders te Doorn. Aangenomennaar GroedeM. A. J. de Zwaan te Batenburg; naar Abbekerk (N.I1.) J. G. Steenbeek te IJzendijke. Geref. Kerken. Aangenomennaar KlundertD. Sikkel te Leidschendam. Salarieering van Onderwijzers. De afdeeling „Zwartsluis en Omstreken" der Vereeniging van Christ. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Over- zeesche Bezittingen, in buitengewone vergadering bijeen op Vrijdag 24 November 1916 ter bespreking van de nieuwe salarisregeling, voorgesteld door de Heeren Van der Molen c.s., gehoord het enorme verschil, dat gemaakt wordt tusschen de steden en het platteland, gehoord het onderscheid in salarieering tusschen boofden van scholen boven en be neden de 200 leerlingen, protesteert tegen een dergelijke achteruit zetting van het platteland, waarbij de hoofden van plattehmdsscholen ongeveer evenveel of minder salaris zullen ontvangen dan de onder wijzers zonder hoofdacte in de steden. De Afdeeling heeft over deze zaak een uitvoerig schrijven met een voorbeeld van eene eventneele regeling, gericht aan de Antirevolutionaire en Christelijk-Historische Kamerclub en hoopt, dat meerdere Afdeelingen zoo spoedig mogelijk in dezen geest zullen bezig zijn. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 772 ure> 'n de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Wegens lichtbeperking is het 's avonds te Leeuwarden vooral in de buitenwijken erg donker. Ds. Heesen, de oudste dienstdoende predikant, stapte door de duisternis mis, en brak zijn been. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Mijnheer de Redacteur. Mag ik een klein plaatsje in uw geacht blad, dan zou ik willen vragen of het valsche draai orgel, met z'n„We gaan naar Zaudvoort" enz., dat eiken Woensdag Ter Neuzen vergast, vandaag Dankdagz'n akelige muziek onder kerktijd niet achterwege had kunnen laten op last van den burgemeester. Het was heden in drie kerken dienst, en onder kerktijd speelde in die straten waar die kerkgebouwen staan, dat orgel dat verheven lied, zéér tot ergernis van velen die meenden rustig in de kerk te kunnen zitten. Bij voorbaat dank voor de opname. UW GETROUWE LEZER. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 3 DECEMBER 1916. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. S. Groeneveld. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. II. Z. de Mildfc vau Oostburg 2 uur, Ds. A. Thielen, voorber. II. Avondm. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. A- Thielen en 2 uur, Ds. II. Z. de Mildt. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. II. P. M. G. de Walle. Iloek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Vrijdagmiddag 2'/» uur Huwelijksin zegening. Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/ï en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 57i uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/ï uur, Evangelisatie. UITSLAG der stemming voor een lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen op 1 December 1916. District I (Raadzaal): Uitgebrachte stemmen 615 Van onwaarde22 P. de Bakker 96 L. J. Geelhoedt 327 A. Wieland170 District II (Sluiskil): Uitgebrachte stemmen 191 Van onwaarde 3 P. de Bakker60 L. J. Geelhoedt 56 A. Wieland72 District III (Java): Uitgebrachte stemmen 310 Van onwaarde 11 P. de Bakker41 L. J. Geelhoedt 152 A. Wieland106 Totaal: Uitgebrachte stemmen .1116 Van onwaarde36 P. de Bakker197 L. J. Geelhoedt 535 A. Wieland348 Volstrekte meerderheid 541 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren L. J. GEELHOEDT en A. WIELAND. Door de Arr. rechtbank te Middelburg werden heden veroordeelt wegens mishande ling F. D. 19 jaar veldarbeider te Axel tot f 10 boete of 10 dagen hechteniswegens diefstal P. O. 41 jaar schippersknecht te Ter Neuzen en wegens wederspannigheid E. E. 31 jaar visscher tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis A. C. V., 26 jaar, tot 1 week hech tenis en F. P. de R., 27 jaar, visscher, tot f 15 boete of 15 dagen, alle drie wonende te Ter Neuzen. Vrijgesproken A. H. d. V., 55 jaar, scheepsbevrachter te Ter Neuzen met bevesti ging van het vonnis van den kantonrechter, beklaagd van overtreding van een militaire verordening. De afgevaardigde voor Goes. Het Kamerlid jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman moet wegens lichte ongesteldheid eenige dagen zijn kamer houden. Een cycloon. BOMBAY, 30 Nov. (Reuter.) Door een cycloon zijn in Pondicherry 300 menschen ge dood, terwijl zware materieele schade werd aangericht. Men seint ons uit 's Gravenhage Thans kan worden medegedeeld, dat de Minister van Financiën, de heer Van Gijn. ontslag aan H.M. de Koningin heeft verzocht, TWEEDE KAMER. Heden begon de Tweede Kamer met de behandeling der additioneele artikelen, in verband met de Grondwetsherzieniug. De heer Ilugenholtz (soc.) verdedigde een amendement om de schorsing van het kies recht van militairen in werkelijken dienst als dienstplichtigen geheel of ten* deele builen gevaar onder de wapenen gehouden, facultatief te stellen en ook mogelijk te maken voor slechts een deel van het land. Het amendement werd met 31 togen 25 stemmen aangenomen. De heer Schaper (soc.) stelde een amende ment voor om schadevergoeding te geven aan on- en minvermogende kiezers die zonder geldelijk nadeel niet aan de stemplicht kunnen voldoen. Het amendement werd bestroden door de heeren Limburg en De Meester en door den Minister, die het principieel bedenkelijk achten de kiezers te betalen voor het uitbrengen van hue stem en liet amendement practisch niet goed uitvoerbaar achten. LONDEN, 1 Dec. (Reuter). De Daily Tele graph verneemt uit AtheneDe koning heeft het eerste Grieksche legercorps bevel gegeven zich te verzetten tegen eene bezetting der stad door de troepen der geallieerden. De voornaamste gebouwen zijn reeds door de Grieksche troepen bezet. SOFIA, 1 Dec. (Ag. Buig.) Het s.s. „Bul garije" is in een hospitaalschip veranderd. De Bulgaarsche regeering heeft dit der oorlog voerende landen, inzonderheid Rusland, met deze verandering in kennis gesteld. Op deze mededeeling heeft de Russische regeering geantwoord, dat zij weigert de „Bulgaria" als hospitaalschip te erkennen. De Bulgaarsche regeering heeft tegen deze weigering een scherp protest nitgebracht en zij zal tegenmaatregelen nemen in het geval de Bulgaria door de Russen wordt aangevallen. Middelburg, 30 Nov. Ter graanmarkt was de aanvoer redelijk. Het artikel witte boonen, zijnde een vrij artikel, werd alleen genoteerd. De prijzen daarvan zijn heden een gulden hooger. Witte boonen f 35 a f38. Boter f 0,98 a f 1,—voor particulieren fl,— per */2 kilo. Eieren f 10,—, voor particulieren f 10,per 100 stuks. Door gebrek aan aanvoer worden van de week markten Goes en Oostburg geen noteeringen op gemaakt. DAGEN Voorm Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 2 3 4 5 6 7 8 Dec. 6.51 8.4 9.16 10.25 11.23 Ü36 7.25 8.40 9.51 10.56 11..50 0 13 0.57

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2