Antirevolutionair voor No. 1385. Zaterdag 2 December 1916. Jaargang. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Binnenland. B ui tenia ml. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen per post: voor Nederland ƒ1,Franco ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, H. LIT TO OU Az. te TER NEUZEN. bij den Uitgever D. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE R^ITEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Art. 192. Aangenomen is nu art. 192, waarvan de tekst elders in ons blad te vinden is. De laatste wijzigingen van den minister b 'doelden aan de bijzondere school te ver zekeren de vrijheid van de keuze der lcei- middelen en dé aanstelling der onderwijzers. Het leerplan werd niet uitdrukkelijk ge noemd. De vrees is reeds geuit, name vrijstellen van deze dat juist het met twee zaken aan- dat later het leer- leiding zou kunnen geven, plan in het gedrang komt. De bedoeling des Ministers is, naar zijn verklaring, geenszins, 0111 de bijzondere school inzake haar paedogisclie vrijheid te knotten. Evenwel, ieder begrijpt, dat thans eerst recht de strijd aanvangt. De uitwerking der grondwet-gedachte in een lager-onderwijswet zal nog niet van een leien dakje gaan. Als art. 80 en art. 192 door beide Kamers zullen zijn aangenomen, wordt het pas volle ernst. Dan zal blijken, wat art. 192 in de praktijk heteekent. Er is thans reeds veel gewonnen. Maar nog in lang zijn we niet, waar we wezen moeten. V Kostelijk vermaakt Ook de lieer De Muralt heeft zijn laten schijnen over de schoolkwestie. In de Tweede Kamer hield Z.Ed. een rede, die blijk gaf, dat hij uiterst slecht op de hoogte was. Tóch luisterde de Kamer, want ze kon zich, (zooals de overzichtschrijver van De Standaard" zich uitliet) met hem amu- licht seeren Eerst boom bleek to zette op over de een weten. heer De Muralt eeu heelen zaak, waarvan hij niets af Minister Van Gijn. Nadat Minister Van Gijn de portefeuille- kwestie had gesteld, is in de Eerste Kamer het ontwerp tot wijziging van de Successiewet met 2218 stemmen verworpen. Op zijn verzoek werden de beraadslagingen over de andere belastingontwerpen geschorst Onmiddellijk 11a afloop van der Eerste Kamer heeft onderhoud gehad met den de vergadering minister Van Gijn tijdelijken den ministerraad, mr. Cort een voorzitter van van der Linden. Omtrent nadere door munster Van Gijn gedane stappen in verhand met liet votum, werd nog niets bekend. N. R. O. Het Nederl. Correspondentieburean in Den Haag meldt Wij meenen te weten, dat minister van Gijn de Eerste Kamer schriftelijk er mede in kennis zal stellen, dat hij de verdediging van de drie overige aan de orde gestelde belastingontwerpen niet meer op zich kan nemen. Hij vond liet erg, dat, waar aan de open bare onderwijzers verboden is, handel te drij ven of een nering toe te laten in hun woning, zulk een verbod niet geldt voor de bijzondere onderwijzers. „Maar, mijn goeie man", aldus moest de heer Ketelaar hem terecht wijzen, „zoo is het niet." Zoo'n verbod staat al sinds 1905 in de Wet Maar de lieer De Muralt is gewoon toch vol te houden, dat hij gelijk heeft, al blijkt zonneklaar het tegendeel. Zoo deed hij ook nu. Nu ja, zoo redeneerde hij, laat het dan in de Wet staan, dan kan immers straks de rechterzijde het schrappen Hij vergat, dat juist onder een rcclitscli ministerie die bepaling is opgenomen. Voorts vergelijkt hij openbaar en bijzonder onderwijs met vlakken. Het eene is rond, liet andere driehoekig. Een vergelijking, die de gansclie Kamer kostelijk amuseerde. In dien trant ging liet voort. De Kamer kwam door zijn „rede" in een „opgewekte stemming". Een lid die zulk een stemming weet te wekken heeft óók verdienste. Stonden den heer De Muralt de vergade ringen voor den geest uit den tijd van zijn verkiezing, gehouden op een of andere boven zaal, waar het ook zoo erg „amusant" toeging Het moest hem duidelijk zijn, dat men in de Tweede Kamer toch wat heter beslagen ten ijs dient te komen. Thans toonde hij zich al bijzonder slecht voor zijn taak.berekend te zijn. Intusschen, de Kamer heeft zich kostelijk vermaakt Met 1 stem tegen, die van den heer Lieftinck (1.) is art. 192 aangenomen. Het luidt thans aldus: 1. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. 2. Het geven van onderwijs is vrij, behou dens het toezicht der Overheid, en bovendien, voor zoover liet algemeen vormend zoowel lager als middelbaar onderwijs betreft, be houdens liet onderzoek naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van den onderwijzerliet een en ander door de wet te regelen. 3. Het openhaar onderwijs wordt, met eer biediging van ieders godsdienstige begrippen, door de wet geregeld. 4. In elke gemeente wordt van overheids wege voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs gegeven in een genoegzaam aantal scholen. 5. Volgens bij de wet te stellen regels kan afwijking van deze bepaling worden toegelaten, mits tot het ontvangen van zoodanig onderwijs gelegenheid wordt gegeven. 6. De eischen van deugdelijkheid, aan liet geheel of ten deele uit de openbare kas te bekostigen onderwijs te stellen, worden bij de wet geregeld, met inachtneming, voor zoover het bijzonder onderwijs betreft, van de vrijheid van richting. 7. Deze eischen worden voor het algemeen vormend lager onderwijs zoodanig geregeld, dat de deugdelijkheid van liet geheel uit de openbare kas bekostigd hijzonder onderwijs en van het openbaar onderwijs even afdoende wordt gewaarborgd. 8. Bij die regeling wordt de vrijheid van liet bijzonder onderwijs betreffende de keuze der leermiddelen en de wijzers geëerbiedigd. 9. Het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar denzelfden maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekostigd. De wet stelt de voor- wsarden vast, waarop voor liet bijzonder algemeen vormend middelbaar en voorberei dend liooger onderwijs bijdragen uit de open bare kas worden verleend. 10. De Koning doet jaarlijks van den staat van het onderwijs aan de Staten-Gcneraal verslag geven. heven. In verband hiermede zullen eenige treinen op andere stations stoppen, dan de officieele dienstiegeling aangeeft. Op de Zeeuwschei ij 11 valt geen enkele trein u i t eu heeft ook geen wij ziging in den treinenloop plaats. We brengen echter in herinnering dat de begonnen be perking nog slechts een voorloopige is De directies maken nog bekend, dat bij strenge koude de verwarming van lange rei zigerstreinen zal moeten beperkt blijven tot een deel der rijtuigen. Dit is dus liet gedeelte dat liet dichtst bij de machine staat. Het is dus geraden zoo mogelijk vóór in den trein plaats te nemen. ZUIDVRUCHTEN. Dank zij de bemoeiingen van de N. O. T. en de Zuidvruchtenvereeniging zijn de laatste dagen eenige belangrijke partijen zuidvruchten noodig vooral voor liet banketbakkersbe drijf vrij gelaten. Zoo o. m. 2000 balen (200,000 K.G.) amandelen uit liet stoomschip Adonis. Verder een partij abrikozenpitten (een surrogaat voor amandelen) en een hoe veelheid abrikozen. DE „KONINGIN REGENTES" VRIJ GELATEN. BERLUN, 30 Nov. Naar het Wolff-bureau verneemt, is liet stoomschip „Koningin Re gentes", dat 10 November aangehouden werd, weer vrijgelaten. Bij de directie der „Zeeland" was gisteren middag van de vrijlating der „Koningin Re gentes" nog geen bericht ingekomen. Oud-Minister A G. Ellis is te Amster dam op 70-jarigen leeftijd overleden aanstelling der onder- DE OORLOG. BERLIJN. (Wolff.) De slag aan de Somme slijk verloo^en. ver- DE BEPERKTE SPOORWEGDIENST. Ter beperking van het steenkolen verbruik zullen ingaande lieden bij de S.S., II. IJ. M. en N. C. S. een aantal treinen worden opge- is in slijk verioopen. In den hoek aan de Ancre zitten de Engelsclien in slijkerige loop graven, die door de Duitsche granaten stuk geschoten worden. Dat is liet resultaat van de met zooveel ophef aangekondigde over winning aan de Ancre. Het Duitsche front staat vastmaar Duitsch- land vergenoegd zicli niet met een passieve verdediging. Eiken dag wordt er over afzon derlijke ondernemingen bericht. Zelfs in liet Anciegebied, 0111 welks verovering zooveel Engelscli bloed gevloeid is, is een aanval op Engelsclie stellingen, ten Noordoosten van Beaumont gelukt. Daar zijn 4 officieren en 157 man, een machinegeweer buitgemaakt. Niet liet aantal gevangenen is van beteckenis, maar liet feit dat de Engelsclien niet eens op plaatsen, waar hun geheele aanvalskracht geconcentreerd is het slagen van Duitsche tegenaanval' - hinderen kunnen. BERLIJN, 28 Nov. (Wolff). Officieel: Van- nacht.liebben verscheidene marineluchtschepen de hoogovens en nijverheidsinrichtingen van midden-Engeland doeltreffend gebombardeerd In tal van plaatsen zijn branden waargenomen. Het verweer tegen den aanval was zeer krach tig; een luchtschip is daaraan ten offer ge vallen en bij Scarborough neergestort. Een tweede is niet teruggekeerd zoodat liet als verloren moet worden beschouwd. De overige luchtschepen zijn teruggekeerd en geborgen LONDEN, 28 Nov. (Reuter). Officieel. Een aantal vijandelijke lluclitschepen naderde gister avond tussclien 10 en II uur de Noord-Oost kust van Engeland. Bommen werden geworpen op verschillende plaatsen in Yorkshiere en Durham, doch naar men gelooft is de aangerichte schade gering. Een luchtschip werd door een vlieger van het koninklijk vliegcorps aangevallen en neer; geschoten. Het stortte brandend in zee bij de kust, van Durham. Een tweede luchtschip kruiste boven het Noordelijk gedeelte van de Midlandgraafschap- pen en wierp eenige bommen op verschillende plaatsen. Op den terugtocht werd het her haaldelijk aangevallen door vliegtuigen van het vliegcorps en bestookt door lipt geschut. Het luchtschip scheen beschadigd te zijn, want het laatste gedeelte van den tocht legde liet zeer langzaam af. Het was niet 111 staat de kust voor het aanbreken van den dag te bereiken. Bij de kust van Norfolk was de bemanning er blijkbaar in geslaagd herstel lingen aan te brengen, want liet luchtschip bewoog zicli met groote snelheid in Oostelijke richting voort op een hoogte van meer dan 8000 voet. Negen mijlen van de kust af werd het door vier vliegtuigen van den marine- luclitdienst en een gewapenden trcilcr aan gevallen en om kwart voor zevenen neerge schoten, liet luchtschip stortte in vlammen gehuld neer. De volledige rapporten over de geleden verliezen zijn nog niet ontvangen, doch men gelooft dat ze goring zijn. President Stcijn is te Bloemfontein op 59-jarigen leeftijd overleden. I11 den loop dezer maand zal alhier een vergadering gehouden van burgemeester uit Oostelijk en Westelijk Zecuwsch-Vlaanderen, ten einde te verkrijgen den aanleg van een drinkwaterleiding. Wat men in onze stad niet te vaak ziet, kan men thans in de Nieuwediepstraat waarnemen, dat twee huizen naast elkaar voorzien zijn van een groot bord met„onbe woonbaar verklaarde woning". Deze borden mochten echter nog wel op meerdere huisjes geplaatst worden. Dinsdag en Woensdag was liet voor Zeeuwsch-Vlaanderen treurig gesteld door do mist. Vertrekken en aankomen per Prov. boot ging bijna niet. We vernamen van een dame die van uit Middelburg naar Vlissingen ging om Ter Neu zen te bereiken, doch de boot lag bij Borsele voor anker. Deze was 12.15 uit Vlissingen vertrokken en om 11.25 de volgende middag te Ter Neuzen aangekomen. Zij ging daarop van Vlissingen fier trein naar Vlake en tram tot Hansweert, doch óók daar was geen boot aangekomen uit Ter Neuzen. Toen weder terug naar Middelburg, daar overnacht en de volgende middag gelukte liet (hoewel nog mistig) Ter Neuzen te bereiken. De Prov. boot die naar Brcskens voer, liep dichtbij de haven aldaar vast op een zandplaat, en de passagiers werden met roeibooten er afgehaald. Post en Telegrafie Do directeur van liet postkantoor te Ter Neuzen verzoekt onderstaande op te nemen In liet laatst van Januari 1917 zal te Amsterdam een examen worden gehouden voor de betrekking van telegrafist of kantoor bediende, bestemd voor den dienst der poste rijen en telegrafie te Amsterdam. Aanmelding behoort schriftelijk te geschieden bij liet Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie te's Gra- venliage vóór 20 December a. s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van liet post- en telegraafkantoor te dezer plaatse. Gisterennacht is een 18 jarige jongeling, van Koewacht, op weg van Axel naar Koe wacht met smokkelwaar, doodgeschoten. Sinds een dag of vier is te Koewacht gebrek aan petroleum. Vele inwoners waren genoodzaakt een paar uur vroeger dan gewoon lijk naar bed te gaan, terwijl anderen zich moesten behelpen met kaarslicht. Maandag avond konden aan een der openbare scholen aldaar de lessen in lierlialingsonderwijs niet. doorgaan wegens volslagen gemis aan olie. w De Portefeuille-quaestie gesteld. Het verloop van den Somme-slag. De Zeppelin-aanval op Engeland. TER NEUZEN, I December 1916.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1