Binnenland. Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Landbouwberichten. aan grondstoffen, moesten stoppen, vermeer derde het aantal werkeloozen schrikbarend. In de kleine nijverheid werd hier en daar nogal gewerkt. In steden als Antwerpen, waar de werkeloosheid bij den oorlogsaanvang reeds groot was, werd de toestand onhoudbaar. Het havenverkeer lag stil. Er was vo#r die duizenden, voor de dokwerkers, geen werk. Het was vooral deze soort van menschen, die van af het ontstaan van het Nat. Comité tot die z.g. bevoorrechten behoorden, die op drie, vier plaatsen frauduleus onderstand ontvingen. En het zijn deze lieden plus de menschen, die in deze droeve tijden evengoed hun loon behouden hebben, zooals bedienden op handels kantoren en banken, regeerings- of gemeente ambtenaren, die mede de oorzaak zijn, dat men thans zooveel menschen naar Duitschland heeft moeten voeren. Zij waren de menschen- soort, die er zich toe leenden, om de werke loozen op te warmen om toch vooral niet naar Duitschland te gaan. Het is erg gemak kelijk om, zelf voldoende hebbende, tegen anderen te zeggen je moet niet gaan werken, het is beter honger te lijden. Jawel, dat is een prachttheorie. En hoe werd er opgetreden tegen de vrouwen en kinderen dier lieden Men trachtte ze zooveel mogelijk in eer en goeden naam te benadeelen. Ondanks deze propaganda nam toch het aantal werkwilligen toe. Men zocht naar krassere maatregelen, die dan ook bij geheim rondschrijven door het Nationaal Hulp en Voedingscomité ingevoerd werden. Er werd voorgeschreven, dat menschen, van wie een huisgenoot voor de Duitschers werkte, niet meer gesteund mochten worden en dat zij eerst vier weken na afloop van het dienst verband opnieuw steun mochten ontvangen. Ook had men reeds meer dan een jaar geleden z.g. zwarte lijsten gemaakt. Hierin werden de menschen ingeschreven, die in Duitsch dienstverband gewerkt hadden of nog werkten. Deze laatste maatregel was onder de werk lieden onbekend gebleven. Vertrouwens mannen van het Nat. Comité maakten haar bekend toen kwam de schrik onder de werklieden. Geen ondersteuning meer en dan later, na den oorlog, nog gestraft worden dan maar niet voor de Duitschers werken. Al die bedreigingen waren mede oorzaak, dat de werklieden, die door het grondstoffengebrek werkeloos werden en wier getal dagelijks aangroeide, zich niet meer durfden aanbieden om in Duitschland te gaan werken. Natuurlijk ziju er menschen, die om al die bedreigingen gelachen hebben en rustig door gegaan zijn. Een werkman schreef een dezer dagen nog zoo kernachttg aan Le Bruxellois, dat de staatsambtenaren wel met groote woorden konden schermen en zeker die van de/i spoorweg. Zij weigeren te werken en ontvangen van de Belgische regeering, door bemiddeling van het N. H. V. O., minstens zestig francs per maand, welk bedrag stijgt in verhouding tot de voorheen verdiende loonen deze zelfde categorie krijgt nu weder 2000 kilo steenkolen per huisgezin en wij zoo ver volgt hij bekomen niets. Zoo was dan het stichtelijk schouwspel te zien, dat er groote massa's menschen bezig waren zich moreel uit te putten en uit te hongeren dag in dag uit over de straat liepen en dat de openbare veiligheid hoe langer hoe meer verloren ging. Die lieden werden een gevaar èn voor zich zelf èn voor anderen. Oorspronkelijk moesten zij voor den ont vangen onderstand eenig werk verrichten. In de steden was dit niet mogelijk. In de dorpen gebruikte men hen om de wegen te verbeteren. Aanvankelijk ging dal goed. Toen zij echter hoorden, dat de stadsbewoners niet behoefden te werken, toen was het gedaan. Het werd een allerbedroevendste lijntrekkerij, zoodat verschillende gemeentebesturen den arbeid lieten staken, enkel»en alleen, omdat zij zich tegenover de Duitschers schaamden. Het was dan ook niet om aan te zien. Men zal nu toch wel moeten begrijpen, dat ingrijpen hier noodzakelijk was. Er moest iets gebeuren. En dan men schermt in Nederland alti]d met die Haagsclie conventie. Bestaat die soms uitsluitend om tegen de Duitschers uit gespeeld te worden Is de bezettende macht niet verplicht, om zooveel mogelijk de openbare orde en het openbaar leven in evenwicht te houden? Als men weet en ondervindt op welk een droevige wijze Belgische rechtbanken die natuurlijk uitsluitend uit Belgen-rechters zijn samengesteld tegenwoordig werken, dan is dat reeds genoeg om de gedwongen werk- neming van het volk goed te keuren. Er wordt niet meer gestraft, tenzij men van iemand weet, dat hij „Duitschgezind" is of voor de Duitschers gewerkt heeftja dan zijn alle middelen geoorloofd 'De Belgische burgerij zag met angst den winter naderen, bevreesd als zij was voor diefstallen en wat dies meer zij. DE STEENKOLENNOOD. Naar gemeld wordt zal in een nieuwe circulaire van de regeering aan de burge meesters krachtig op zuinigheid bij het steen- kolenverbruik worden aangedrongen. In over weging wordt gegeven over te gaan tot een vervroegde zitting van winkels en koffiehuizen en verder prijsverhooging van den gasprijs boven verbruik van een minimum. Aan de circulaire wordt de mededeeling toegevoegd, dat geen rekening kan worden gehouden met de aanvragen om steenkolen van gemeenten waar deze zuinigheidsmaatregelen niet worden toegepast. DE OORLOG. Roemeensche front. BERLIJN. Front aartshertog JozefIn hot Gyergyo-gebergte is een vijandelijke aanval bij den Datoa Neagra bloedig afgeslagen. Ten Z. van de plaats waar de Alt door de Trans- sylvaansche Alpen heenbeukt hebben ondanks hardnekkigen tegenstand Duitsche en Oosten- rijksche troepen den Roemeniërs verscheiden plaatsen afgenomen. Zij namen daarbij B offi eieren en 800 man gevangen. De tegenstand van den vijand in de laagte van den Beneden-Alt is gebroken. Wij zijn de rivier daar overgetrokken. De aan de westelijke grens van Roemenië van hun hoofdmacht afgesneden Roemeensche bataljons verdedigen zich nog hardnekkig in de woudbergen ten N.O. van Turn Severin. BERLIJN. (Wolff). De steden Orsova en Turnu Severinu, die in handen der centralen zijn gevallen, zijn belangrijke Donauhavens. Het zijn de graanhavens van Klein-Walachyc. Er zijn aanmerkelijke havenwerken en groote graansilo's in handen der overwinnaars ge vallen. In Craiova bevonden zich Roemeensche munitiefabrieken en zes opslagplaatsen van hout. Het wegvoeren der Belgen. DEN HAAG, 24 Nov. (V. D.) Van bevoegde Duitsche zijde wordt uit Brussel naar aanlei ding van de verwijdering van werkloozen uit België medegedeeld, dat principieel slechts zij, die zonder werk zijn, worden verwijderd, indien enkele vergissingen mochten voorkomen, dragen daarvan de schuld de Belgische ge meentebesturen wegens het nalaten eener samenstelling van lijsten van werkloozen. Desniettemin is er reeds voor gezorgd, dat in België werkzame arbeiders, die dientenge volge bij vergissing naar Duitschland waren overgebracht, naar België kunnen terugkeeren. De werkloozen worden in Duitschland niet tot oorlogsarbeid gedwongen. Wat betreft het door Reuter verspreid tele gram van Chicago uit de „Daily News" over de gebeurtenissen in België, valt op te merken, dat verhalen van bloedige botsingen met fa milieleden, die zich voor de treinen wierpen, verzonnen zijn. Duitsche strijdkracht ter zee voor de moot van de Theems. BERLIJN. 25 November. (Wolff.) De bla den stemmen overeen in hun verwondering over de houding der Engelsche vloot bij de jongsten aanval aan de Theems-monding- Het Berliner Tageblatt schrijft: Weder vielen Dnitsche projetielen op Engelschen bodem. Niemand stelde zich te weer. Zoo bereikten onze strijdkrachten onverlet weer haar haven. Onlangs 'vroeg de Daily MailWie beheerscht eigenlijk de Noordzee?" De vraag zal nu wel opnieuw in de Londensche pers worden gesteld. De Deutsche Tagezeitung noemd de omstan dige beschieting van een versterkte plaats aan de Engelsche kust en de onzichtbaarheid dea Engelsche vloot een bespottelijk geval, dat men voor dezen oorlog stellig niet mogelijk had geacht. De Vossische schrijftNiet zoozeer wat van Duitsche zijde gebeurde als wat van En gelsche zijde niet gebeurde, is voor Engeland beschamend. Wanneer niet eens het kanon gedonder aan de Engelsche kust in staat is de Engelsche oorlogsschepen uit hun muizen gaten te lokken, dan moet het toch met Al bion's zoogenaamde heerschappij ter zee veel erger zijn gesteld dan men had durven ver moeden. Ook de Lokal-Anzeiger schrijft in dezen geest. Onze Jantjee moeten zich met klein werk tevreden stellen. Id het Engelsche Ka naal tot aan den Theemsmond laat men hen ongestoord spelevaren. Men seint aan de Tel., dat de K I, de eerste onderzeeboot voor Indië, te Tandjong Priok is aangekomen. Er was groote belang stelling. Duurte in Amerika. De „Koln. Volksztg." wijst er op, dat sedert Aug. j.l. in de Amerikaansche bladen de berichten vermeerderen over een snelle stijging van de prijzen der levensmiddelen. Meel, brood, aardappels, melk en andere verbruiks- artikelen zijn tengevolge van de droogte dit jaar 10 tot-30°/o duurder dan in het voorjaar. Herhaaldelijk kon men lezen, dat de verbrui kers, met name de huisvrouw, en ook ver- eenigingen van alle soort in New-York, Chicago, en andere groote en kleine steden zich tot de stadsbesturen en ook wel aan de regeering te Washington hebben gewend met het verzoek tot verhelping van dit euvel. De ellende in Rusland. Het Russische volk is geduldig en kan veel verdragen. De indruk echter dien men nu krijgt, wanneer men de Russische couranten als „Novoje Vremja", „Ruskoje Slowo", „Bvi, schewija Wjedomosti", en andere leest, is wel, dat het met Ruslands economisch weerstands vermogen op zijn einde loopt. In de Docma en in de commissies van levens middelen-voorziening, zijn heftige tooneelen voorgevallen, en het Ministerie van Landbouw krijgt van alles de schuld (tout de comme chez nous). Maar ondanks al dat gepraat blijft het feit bestaan, dat aan alles gebrek is en dat het gebrek steeds grooter wordt. Voor een paar weken keerde reeds een reiziger hier te lande uit St. Petersburg terug met het bericht, dat daar ginds een paal schoenen thans honderd gulden kost. Als ze dan voor geld en goede woorden nog fe krijgen zijnMen begrijpt echter, wat de arbeiders door zulke abnormale prijzen moeten lijden. Het ergste is echter, dat de voorraad aan levensmiddelen in de groote steden absoluut onvoldoende is. Urenlang staan gansche drommen hongerige burgers voor de winkels, om meel boter, suiker, zout, petroleum, zeep en andere onontbeerlijke artikelen in te koopen maar meestal moesten ze onverrichter zake terugkeeren. Voegt men daarbij de ontzettende fmancieele crisis, die den Russischen staat en de Russi sche gemeenten bedreigt, dan komt men tot de conclusie dat deze lichamen de bevolking niet meer hulp kunnen bieden. Men weet geen ander middel dan steeds meer papiergeld te maken, maar dit heeft weder tengevolge, dat de roebelkoers in het buitenland tot een ongehoord laag peil daalt. Vau het buitenland kan dan ook niets meer komen. En het binnenland heeft niets meer. Verwacht wordt, dat de reeds ingevallen winter een ontzettende catastrophe zal brengen. TER NEUZEN, 28 November 1916. Vrijdagavond laat ontmoette een sergeant op de fiets gezeten een, drietal militairen bij de Axelsche brug alhier. Hij wees hen er op dat zij niet op hun post waren, waardoor zij den sergeant te lijf gingen en een hunner zijn flets in het kanaal gooide. De politie kwam ook ter plaatse en arresteerde den ergsten. Den volgenden morgen werd hij aan de militaire autoriteiten overgeleverd evenals zijn twee kameraden: Do fiets werd Zater dagmorgen uit het water gehaald. Nieuwe aansluitingen telefoon. 113. C. Bliek, café Westkolkstraat. 114. C. Verlinde, Jozinastraat 7. 115. A. C. A. Elzinga, automobielverhuurder, Nieuwediepstraat 35. 116. F. v. d. Ree, steenkolenhandelaar, Blokken 7. 117. Levensmiddelenbureau. 118. A. de Vree, Van Bovenstraat 39. Heden was het voor de jeugd een aardige herinnering aan heden over 8 dagen (5 Dec.) St. Nicolaas keurig gekleed op een wit paard gezeten vergezeld van liefst drie zwarte knechten, en muziek voorop reed door de stad tot het in ontvangst nemen van giften en gaven om op 5 December aan arme kin deren St. Nicolaas-versnaperingen aan te bie den. Hoewel koud-mistig waren er veel kin deren en ook volwassenen bij tegenwoordig. Het bestuur van de dezer dagen alhier opgerichte R.-Kath. Kiesvoreeniging bestaat uit J. van Rompu, voorzitter, P. de Bakker, secretaris, F. de Meijer. J. F. Koevoets, J. van Wel, H. Kramer en J. Hamerlinek. Tot ontvanger-griffier van den Oud- Zevenaarpolder en van den Kleine Zevenaar- polder werd benoemd de heer C. le Nobel, notaris alhier. In de laatst alhier gehouden algemeene vergadering van het Plaatselijk Steuncomité, werd door het bestuur mededeeling gedaan omtrent de verschaffing van klecren en schoei sel. Aan een klein getal wordt nog wekelijks steun verleend, man zal daar nog mee voort gaan. Geconstateerd werd, dat er de laatste tijden geen werkeloosheid hecrschtdat de werklieden zelfs over het algemeen meer ge regeld werk- hebben dan in normale tijden van het havenbedrijf. Tegen Nieuwjaar, als de drukte der bietencampagne over is, wordt (geringe echter) werkeloosheid verwacht. Men hoopt, dat het uitvoeren van de haven- en tramwerken die werkeloosheid tot een mini mum zal beperken. Het Steun-comité zal in elk geval werkzaam blijven. Voor de buitenbewoners. De postboden, alsmede de brieven- en de brieven-en-telegrambestellers, die belast zijn met de bestelling in de buitenwijken, zijn voortaan verplicht ter verzending gereed zijnde stukken, mits niet bij groote hoeveelheden, van het publiek aan te nemen en over te brengen naar het eerste post- of hulppost kantoor, waarlangs hun weg leidt. Voor het afgraven der voormalige vesting- gronden, het afbreken der cavaleriekazerne, in de buurt Java, alhier, waren 26 inschrijvers. De minste was Job Wolfert te Hoek voor f 14,990, aan wien, behoudens goedkeuring door den Minister van Financiën, het werk gegund is. De hoogste inschrijver schreef in voor f31,300. Axel. Op de gisteren alhier gehouden vee markt waren aangebracht 22 paarden. 110 stuks hoornvee, 37 varkens en 2 geiten. De uitgeloofde premies werden toegekend. De heer Ph. J. van Dixhoorn alhier ver kreeg een zestal hoofdpremies. De heer E. J. Pateer van Hontenisse is benoemd tot Hoofdinspecteur van politie te Amsterdam. Tusschen Oostburg en Zuidzande is Zater dag door het schrikken van het paard eon wagen door de goederentram aangereden met het gevolg dat de daarin zittende vrouw van J. C. te Cadzand en een aldaar vertoevende Belgische vluchteling uit den wagen geworpen werden. De vrouw werd op slag gedood, terwijl de man met ernstige hoofdwonden werd opgenomen. Oostburg. De smokkelaars hebben gister nacht over gedeelten van de grensstreek den telefoondraad doorgeknipt. Zelfs hadden zij de brutaliteit lange einden telefoondraad in hun zak te steken en de porceleinen koppen te rooven. Een onderzoek wordt ingesteld naar de daders. Door den ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg werden publiek a contant verkocht drie koeien en een os, die nabij Moershoofde door de soldaat-kommiezen wer den aangehouden. De vier dieren brachten samen 786 gulden op. Biervliet. Bij een gehouden verkooping van verschillende perceelen bouwland, werden er 2 gekocht door P. F. Mulder voor f 7610 een door M. T. de Kraker voor f 3810 een door L. C. de Kraker voor f3830 en twee door P. C. M. Maas voor f 8400. Alle koopers wonen te Biervliet. Sluis. Het schip „Rotterdam" is gelost, en er is in of onder de lading suikerbieten geenerlei contrabande gevonden. Alleen had den de douanen, zooals gemeld, eenige pakken zeep gevonden in het woonvertrek van den schipper. Deze hoeveelheid zeep bestond uit 11 pakken „Karnemelkzeep" samen wegende e1/» K.G. De maatregelen tegen fraude-plegen zijn verscherpt, sedert men aan boord van het met bieten geladen schip „Blanche" eenige dagen geleden, in beslag nam I2V2 K.G. zachte zeep, 4 K.G. kaas, 21/i K.G. Kwatta chocolade, U/s K.G. harde zeep en 1 K.G. koffie. De spionnage te Vlissingen. Een der Belgen, gearresteerd in verband met de reeds gemelde spionnagezaak te Vlis singen, is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Blijkbaar schijnt deze spionnagezaak wijd vertakt te zijn, althans de politie gaat nog steeds door met arrestaties en huiszoekingen. Weder is een Belg, tijdelijk te Aardenburg wonende, aan de politie te Vlissingen over gegeven. Men verneemt, dat nog meer arres taties te wachten zijn. lerseke was Vrijdag geheel zonder steen kolen, d.w.z. alle kolenhandelaars en de kolen- bond zijn totaal uitgeput en wachten met ongeduld al weken lang op hun bestellingen. Het groote kolenverbruik bij de mossel kokerij zal hierop wel invloed hebben. Men tracht zich te voorzien in naburige gomeenten. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. L. de Leeuw, arbeider, Noordstraat 22, uit II. L. Zwaluwe. D. v. d. Meulen, zonder beroep, v. Boven- str. 1, uit Everdingen. J. de Wit, schoenmaker, Dekkerstr. 42, uit Utrecht. C. v. d. Boomgaard, chauffeur, Dijkstr. 61, uit Kapelle. P. J. Fagel, verpleegster, Westkolkstr. 8/10, uit Goes. C. L. A. Cools, zonder beroep, Kazernestr. 10, uit Tilburg. A. Ph. J. Kolster, dienstbode, Nieuwediep 63, uit Wassenaar. M. P. de Zeeuw, dienstbode, Baandijk 33, uit Hoek. E. Pardon, dienstbode, Noordstr. 2, uit Hengstdijk. Vertrokken. A. J. Grootaert, werkman, P. 98, naar Hoofddorp. J. C. Meeusen, zonder beroep, Rosegracht 10, naar Sas van Gent. J. J. J. v. d. Molen, zonder beroep, Vloos- wijkstraat 69, uit 's Gravenhage. P. A. Jansen, werkman, O 193p, naar Axel. L. H. Gernaeij, industrieel, Schuttershof- weg 8, Breda. Geref. Kerken. Tweetal: te PurmerendDr. C. N. Impeta te Avereest en H. Ph. Ingwersen te Berlikum. Bedanktvoor Leeuwarden (3e pred.pl.) D. Hogenbirk te Charlois. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Lienden (2de pred.pl.)N. Wormolts Nzn. te Neerlangbroek te Boskoop B. Nieuwburg te Zuid-Zijpe te Leiden J. W. P. le Roy te Sloterdijk. De te Nieuw-Vosmeer gevestigde hengsten- vereeniging heeft met samenwerking van de landbouwers van het naburige de Heen be sloten een hengst aan te koopen van f 30.000 a f 40.000. Voorwaar geen peulschilletje Naar wij vernemen is door de Engelsche regeering vergunning verleend voor den uit-

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2