Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. te Neuzen, tusschen den overgang in den spoorweg Mechelen-Ter Neuzen en den weg langs den oostelijken dijk van het kanaal van Ter Neuzen, benevens laatstgenoemde weg tusschen den Baandijk en piket 121 (even be noorden de gebouwen der Staalfabriek) van 1 December 1916 af vöor het verkeer zullen worden gesloten. Woensdag werd aanbesteed het onderhoud gedurende 1917 van de straatweg van Ter Neuzen naar Axel. Eenige inschrijver was de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor f8787. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met ingang van lieden aan gewezen als personen bij wie beroep kan wor den ingesteld tegen nadere eischen, welke krachtens het stuwadoors-Veiligheidsbesluit uitvoering in een bepaald geval van het be paalde in de hoofdstukken I en II van dat besluit worden gesteld, zoomede tegen bevelen tot het staken van stuwadoorsarbeid, welke ingevolge art. 21 der Stuwadoorswet worden gegeven voor de gemeente Ter Neuzen W. J, H. Harmsen, ingenieur van den' Rijkswaterstaat aldaar. De Middenstands-credietbank alhier be sloot in het andere district van Z. Vlaanderen een bijkantoor te openen. Tot agent werd benoemd de heer C. Dieleman, boekdrukker te Breskens. Het aantal commissarissen werd vermeerderd met de heeren D. H. van Zuyen, burgemeester van Breskens. P. Zijlstra, notaris te IJzendijke, J. N. Pattist, predikant te Aardenburg, I. Erasmus, burgemeester van Cadzand, A. H. J. Beuningh, notaris te Groede, en M. G. Bleiker, secretaris te Schoondijke. Zaamslag. Wijl een laadplaats bij den Wil lem III polder niet meer gebruikt wordt, zijn bij het Sluisje van den polder „Eendracht" veel meer bieten verscheept dan vorige jaren. In het geheel zijn hier verladen 8,890,020 K.G., waarvan 1,490,530 K.G. voor Moerbeke, 1,224,950 K.G. voor Withouck en 1,177,540 K.G. voor de Coöperatieve te Sas van Gent. Zaamslag. In de Dinsdag alhier gehouden raadszitting werd, naar aanlpiding eener in formatie van Ged. Staten besloten, het maxi mum van den hoofdelijken omslag, dat reeds van f 11.000 tot f 15.000 verhoogd was, nog f8000 hooger te stellen, voor bestrijding der geraamde kosten van de distributiewet. In verband met de uitvoering dier wet werd ook vastgesteld een verordening krachtens art. 114bis der gemeentewet en besloten dat het distributiebureau zal bestaan uit een admini strateur met een salaris van f 300, een klerk ad f 100, een bode-werkman ad f 150 en een controleur op f 100 salaris. Tot onderwijzeres bij het herhalingsonder- wijs aan de school in den Grooten Huissens- polder werd benoemd mej. C. de Jong. Van de Zeeuwsch-VJaamsche tramwegmaat schappij was een schrijven ingekomen, waarin de gemeente alsnog wordt uitgenoodigd den eersten termijn van de subsidie ter beschik king van de maatschappij te stellen, daar deze onvoorwaardelijk is verleend, en de raad het recht mist, de uitbetaling afhankelijk te stellen van het uitvoeren van zekere werken aan de wegen in de gemeente, wat een kwestie is tusschen Ged. Staten en de Tramwegmaat schappij. De Raad besloot alvorens over te gaan tot het uitbetalen der subsidie, zich om raad te wenden tot Ged. Staten en aan dat college ook te verzoeken, de Tramwegmaat schappij aan te schrijven dat zij binnen een bepaalden termijn de werken die nog niet in orde zijn, heeft uit te voeren. Overigens werd ook betreurd, dat men van een maatschappij, die van gemeentewege wordt gesteund met subsidie, zoo weinig medewerking ondervindt, in een kwestie waarin de gemeente het volste recht heeft, en dat de subsidie onvoorwaardelijk is verleend, aldus de M. C. Maandagavond kwam de tram van Moer beke naar Roode, Sluis, nabij Koewacht, om bieten voor de beetwortelsuikerfabriek, welke tot hier per trein uit de richting Axel worden aangebracht. De trein uit Moerbeke bleef natuurlijk steeds aan het hek in de versperring staan. Ditmaal echter niet. De machine reed met kracht het hek in de versperring stuk en de trein stond op Nedurlandsch grondgebied en daar was het den machinist en den stoker juist om te doen geweestde list was ge slaagd. Zij, alsmede een derde persoon die zich vier uren onder de kolen op den tender verborgen had, verlieten den trein en waren op deze wijze uit hun vaderland gevlucht. M. Crt. Sluis. Toen een dezer dagen het schip „Rotterdam" met een lading bieten van ruim 300,000 K.G. van hier zou vertrekken, werd zulks door de douanen en den controleur ver hinderd, wijl men in het woonvertrek van den schipper een te groote hoeveelheid zeep (ee nige doozen) aantrof. Onder verdenking, dat onder de lading nog contrabande verborgen is, werd bevolen, dat het schip gelost zou worden, waarmee men sedert Maandag bezig is. De bieten worden direct overgeladen in een op zij liggend ander vaartuig. Vlissingen. In de Maandag te houden raads vergadering zullen aan de orde komen voor stellen tot het aangaan van een leening van f28.000; en van een tijdelijke leening voor f 100.000. Verleden week Vrijdag en Zaterdag heb ben honderden passagiers in dat ruwe weer in de nabijheid van de poulon te Vlissingen een kwartier tot een half uur moeten staan wachten voordat zij op een der booten konden gaan die naar Ter Neuzen of Breskens \oeren. De heer J. Th. tllendrikse van IJzendijke vraagt in de Midd. Crt. om verbetering in dezen toestand. Vlissiugen. De politie alhier is op het spoor gekomen van een uitgebreiden spionnagedienst en zijn in verband daarmede reeds meerdere Belgen, waaronder een tweetal dames, gear resteerd. Bij een huiszoeking moeten com- promitteerende stukken zijn gevonden en in beslag genomen. Met het stoomschip Batavier IV zijn op de reede alhier goed geslaagde proeven genomen met het anti-mijnennet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te ErnstH. K. Queré te Masten broek te Gouderak O. J. van Rootselaar te Berschenhoek. Aangenomen naar Schoonebeek A. Altena te N. Weerdingen. Geref. Kerken. Beroepen te Alphen (Z. II.): W. Veder te Zwolle. Tot ouderling van de Ned. Ilerv. Kerk te A x e 1 is herkozen de heer F, Diöleman en gekozen de heer W. Vercouteren, in plaats van den heer A. van 't Iloff, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Tot diaken zijn gekozen de heereu D. Dek ker en J. van Cadsand, in plaats van de heer- ren A. J. Hol en A. de Feyter, die' niet meer in aanmerking wenschten te komen. Allen hebben hunne benoeming aangenomen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Het weer van Zaterdag. De vorst, gepaard met ij zei, heeft in est Friesland groote schade aan de nog te velde staande gewassen toegebracht. Alleen aan bloemcool is voer tienduizenden guldens ver loren gegaan. In Nieuwediep begon hot, nadat het had geijzeld, te sneeuwen, waardoor de straten hiér en 'daar spiegelglad waren zoodat een tocht door de gemeente levensgevaarlijk was. Het is er dan ook niet zonder ongelukken afgeloopen. Op de terreinen van 's Rijkswerf toch vonden een paar adelborsten Zondag morgen het lijk van den sergeant-majoor bot telier De M., werkzaam aan het Koninklijk Instituut van de Marine. Het lijk had een wondje aan den slaap, waardoor de mogelijk- niet is buitengesloten, dat de overledene ten gevolge van den wind en de gladqeid is ge vallen. Wel was overal zand gestrooid, maar door den feilen wind woei dit weer spoedig weg. Verder is een 10-jongen, J., sinds Zater dagavond verdwenen. Men vermoedt, dat hij, toen hij een boodschap deed, door een wind vlaag te water is gewaaid. Maandag heeft men den geheelen middag gedregd, doch zon der resultaat. Een hofstede in den Grooten IJpoldor met 45 II.A. bouwland heeft de hooge som van f130,550 opgebracht. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 26 NOVEMBER 191(L Gereformeerde Kerk. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1916. (Dankdag). CORRESPONDENTIE. In [de heden gehouden zitting der Arrond. rechtbank te Middelburg werden behan deld de volgende zaken Op den avond van den 30 Sept. jl. ont moette A. van Drongelen te Zaamslag op den Kapelledijk te Axel, zekeren F. D., 19 jaar, veldarbeider, wonende te Axel. Deze had genoemden v. Drongelen niet onzacht bewerkt. De Officier van Justitie vondt dit zoo erg. dat hij de veroordeeling eischte van F. I). tot f 50 boete of 100 dagen hechtenis. De steenkolenhandelaar Hamerlinck te Ter Neuzen had bemerkt, dat zijne voorraad steen kolen op een raadselachtige wijze verminderde. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat zekere F. O., 41 jaar, schippersknecht wonende te Ter Neuzen, 500 K.G. steenkolen had weg gehaald, waarbij hij geholpen werd. De Officier van Justitie eischte tegen F. O. wegens diefstal f 10 boete of 10 dagen. In de Kerkstraat te Ter Neuzen zagen op 30 Sept- de agenten van politie Witte en v. Doorn, dat E. E. 31 jaar, visscher te Philip pine, die ni overtreding was, in gezelschap was van A. C. V., 26 jaar en F. P. de R., 27 jaar, beiden eveneens schippers uit Phi lippine. De politiemannen wilden E. E. arres teeren, doch hiertoe verzetten zich alle drie. Deswege werd geëischt tegen E. E. f 15 of 30 dagen hechtenis, tegen A. C. V. 14 dagen en tegen F. P. de R. een week gevangenisstraf. In hooger beroep werd behandeld de zaak van A. II. de V., 55 jaar, scheepsbevrachter te Ter Neuzen, op wiens schip op 7 Juni was bevonden 175 vaten cocosvet, 16 vaten lijnolie en een kist met zeeppoeder, alle goederen, waarvan de uitvoer verboden is. De kanton rechter had hem vrijgesproken. De eisch luidde opnieuw tot vrijspraak. Veroordeeld werden wegens bedreiging L. II, v. d. A., 40 jaar, leurder te Axel, tot 7 dagen gevangenisstraf en wegens diefstal C. d. R., 29 jaar, werkvrouw te Ter Neuzen tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden zcide de lieer Scheu ren (A.R.), dat hij het zou betreuren als de oplossing van het compromis werd gezocht in de richting van de amendementen van don heer Visser van IJzendoorn of van den heer van Raalte. Hij aanvaardt dankbaar wat door Art. 192 voor het Lager Onderwijs wordt geboden Zitting van Donderdag 23 Nov. 1916. Voorzitter de heer J. Huizinga, Burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Van Borssum Waalkes. Een vacature. Na opening der vergadering worden de notulen der 2 laatste vergaderingen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, waarin goedkeuring gevraagd wordt tot afschaffing van de veemarkt te Scherpenisse. b. Schrijven van W. S. Unger, waarin hij dank betuigt voor zijn definitieve benoeming als leeraar aan de H. B. S. en voor zijne salarisregeling. Beide voor ksnnisgeving aangenomen. c. Van de 'Vereeniging, bedoelende onderzoek bij aanstaande lfuwelijken, was ingekomen een .brochure, benevens een boekje dat daaromtrent handelt. De Voorzitter vraagt of de Raad genegen is een dergelijk boekje uit te reiken bij de te sluiten huwelijken. De heer Van Nes meent dat het streven van een dergelijke Vereeniging gesteund dient te worden, daar vooral de vrouw bij het aangaan van een huwelijk aan velerlei gevaren blootstaat. Het boekje dat erbij is vindt spreker echter geenszins geschikt, daar het z. i. een jammerkreet is en geen inlichtingen of goeden raad behelst. Wanneer er een boekje verschijnen mocht, dat een anderen toon bevat, zou hij wenscheu dit uit te reiken bij het sluiten van een huwelijk. In dien geest zal op het schrijven geantwoord worden. d. Verzoek van M. P. van Eerdenburg tot het in 't leven roepen van een belasting-verordening op publieke vermakelijkheden. Dit verzoek wordt teruggezonden naar B. enW. om bericht en raad. e Verzoek van de afdeeling Ter Neuzen van den Volksbond tegen Drankmisbruik, om bij ver ordening te bepalen, dat door B. en W. geen vergunningen ingevolge de Drankwet kunnen ver leend worden inlnieuw aan te leggen straten. Eveneens gerenvoveerd naar B. en W. f. Verzoek van J. P. Trijsburg, klerk ter secre tarie en deurwaarder bij de plaatselijke belastingen, waarin hij bericht, dat het bedrag uit deze laatste betrekking over de laatste drie jaar een f 300 be liep en zijn salaris daardoor gemiddeld f 750 bedroeg. Ónteemt men nu die bijbetrekking dan daalt zijn salaris weer tot f650. Adressant gelooft niet dat het met de nieuwe regeling de bedoeling geweest is iemaud in salaris achteruit te zetten. Adressant vraagt zijn bijbetrekking te mogen behouden of te bepalen dat hij in 1917 twee peri odieke verhoogingen krijgt. B. en W. hebben geen voorstel aangaande dit verzoek. De heer Nolson vindt heb jammer dat B. en W. indertijd niet op dezen toestand gewezen hebben. Ofschoon hij niet mee wil werken iemand in salaris te doen verminderen, is hij er toch tegen dat adressant die bijbetrekking blijft bekleeden. De Voorzitter zegt, naar aanleiding van de op merking van den heer Nolsou, dat zij indertijd niet wisten wat zij thans weten. Het is, zooals dat altijd gaat, wanneer men daar naar vraagt, wordt het wat laag opgegeven en zoodra er een nieuwe regeling op touw is, wordt alles een beetje ruimer genomen. B. en W. zouden het wenschelijk vinden als de raad goed kon vinden dat adressant zijn bijbetrekking nog aanhield tot volgend jaar half Juni en dan later een bepaling maken hoe in dezen te handelen- De heer Van Nes gelooft niet dat het op den weg ligt van den raad in dezen te schipperen. Z. i. zou men hem een geldelijke toelage kunnen geven tot zoolang hij bereikt heeft het salaris dat hij nu heeft. De Voorzitter vindt het dan wenschelijker de periodieke verhoogingen vroeger te stellen. De heer D. Scheele vindt het idee van B. en W. nog het bestein 1918 krijgt hij toch een periodieke verhooging van f75, dus veel nadeel beloopt hij dan niet. Anders wordt er weer een antecident geschapen. De heer de Jager vraagt of het niet mogelijk is in de verordening dan te spreken van een klerk- deurwaarder- Dit wordt ontraden. Het voorstel van B. en W. om adressant aan te houden tot Juni 1917 wordt voldoende gesteund, eveneens het voorstel van de heer Van Nes o*11 hem een geldelijke toelage te geven. Het eerste voorstel komt in stemming en wordt aangenomen met 8—3 stemmen. Tegen stemmen de heeren Nolson, Van Nes en Van Hasselt. g. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het suppletoir kohier H. O. h. Idem, berichtende goedkeuring van het sup pletoir kohier hondenbelasting. i. Idem, berichtende dat zij de beslissing omtrent de goedkeuring der verordening van de boekhouding voor het Levensmiddelenbnreau hebben verdaagd. Voor kennisgeving aangenomen. j. Een verzoek van Elfrink om bouwgrond achter de H. B. S. Dit verzoek wordt gesteld in handen van B. en W. k. Een verzoek van Ds. Timmerman, om in een lokaal van de H. B. S. aan de leerlingen van de Mulo-school en II. B. S. les te geven in Kerk geschiedenis. Dit verzoek is ongezegeld. De Voorzitter zegt dat hij hieromtrent met het hoofd der Mulo-school gesproken heeft, doch wat de leerlingen betreft der H. B. S., dit behoort tot de competentie van den Raad. De heer Lensen gelooft dat deze kwestie zoo maar niet ineens is opgelost. Hij waardeert het dat Ds. T. daar godsdienstonderwijs geven wil en hij zal dat doen naar zijn meening. Doch het ligt voor de hand dat ook anderen dit doen zullen naar hun meeninghij gelooft dat we ons hier op glad ijs begeven en vindt het niet wenschelijk hierop in te gaan. De heer Nolson zegt dat hij van 't zelfde ge voelen is als dhr. Lensen. Overigens is hij van meeuing dat met dit adres dient gehandeld te worden als met alle andere adressen welke onge zegeld zijn, nl. voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. 3. Benoeming leden stembureaux voor de ver kiezing van een lid van den gemeenteraad. Overeenkomstig de voordracht van B. en W. worden de volgende personen benoemd Stemdistrict I. Voorzitter [ambtsh.]Burge meester. Leden: J. J. de Jager, L. T. van Hasselt. PI. ledenA. C. Lensen, H. B. Moes, R. G. E. Nolson. Stemdistrict II. Voorzitter D. J. Dees. Leden A. Kooman, A. F. de Vos. Pl. ledenD. Scheele, J. Risseeuw, Th. M. Fermont. Stemdistrict III. VoorzitterM. Eijke. Leden S. van Rees, J. J. Huijssen. Pl. leden Jac- de Bruijne, A. J. Tazelaar, O- F. C. Hamerlinck. 4. Benoeming van een ambtenaar van den bur gerlijken stand ter voorziening in de vacature ont staan door het overlijden van den heer A. H. Donze. De voordracht bestaat uit de heeren M. Eijke en R. Scheele. Benoemd wordt de heer M. Eijke met 6 stemmen. Op de heer R. Scheele worden uitgebracht 5 stem men. Onder dankbetuiging aanvaardt de heer Eijke zijne benoeming. 5. Voorstel tot het stichten van een verzamel plaats van faecaliën. Zooals bekend stellen B. en W. voor, behoudens vergunning van Ged. Staten, een verzamelplaats van vuil [straatvuil en faecaliën] te stichten op een perceel bouwland nabij de toekomstige begraaf plaats gedurende den tijd dat verzamelde faecaliën niet naar België kunnen worden uitgevoerd of uiterlijk tot het oogenblik dat voormeld perceel hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk voor algemeene begraafplaats in gebruik wordt genomen. De Ge zondheidscommissie heeft geadviseerd niet op het plan in te gaan, daar vooral het vermengen der faecaliën voor omwonenden veel stank zal veroor zaken. De heer Van Nes is het met de Gezondheids commissie eens. De stank zal hoogst onaangenaam zijn voor degenen die vlakbij wonen. Bij gunstigen wind zegt de commissie bedoeld is zegt spreker bij ongunstigen wind zal het beslist ondragelijk zijn. Z. i. dient zoo'n verzamelplaats gedekt te worden wat o.a. zou kunnen met een kuil te graven, waarover balken en daarop planken met aarde. Voorts een opening te maken zooals bijv. bij een regenbak en deze dan met een steen af te sluiten. Op deze wijze was het stankvrij. De heer Eijke merkt op dat deze kuil dan toch een groot gedeelte van den dag open moet liggen in verband met het mengen der faecaliën. De heer Van Nes acht het dan gewenscht om maar niet te mgjjgen. De heer Lensen vraagt of er nog getracht is een andere plaats te krijgen of op andere wijze b.v. door te gaan met putten te vullen, het vuil kwijt te raken. De Voorzitter zegt dat alles geprobeerd is en om nu van hooger autoriteiten een verbaliseering te misloopen, zouden we hiertoe dienen te besluiten. Overigens is er kans dat we de faecaliën voor een jaar kunnen verkoopen, dus dan zijn de bezwaren weer opgelost voorloopig. Alleen wordt machtiging gevraagd door B. en W. In dien geest wordt het toegestaan. De heer Van Nes maakt nog de opmerking, dat voor een arbeider voor het sorteeren van straatvuil een post staat uitgetrokken van f600 per jaar; daar de arbeiders der gemeente beginnen met een salaris van f 650, zou hij dit bedrag ook liever gevoteerd zien. Na een korte toelichting van den Voorzitter kan de heer Van Nes zich met genoemde post ver eenigen. [Wegens plaatsgebrek volgt de rest van dit verslag in 't volgend nummer], Wi Neuzen 9'/2 uur, Ds. S. Groeneveld en 2 uur, Leeskerk. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. A. Thielen en 2 uur, Leeskerk. Axel Stationstraat 9 uur, Leeskerk en 2 uur Ds A Thielen. Zaamslag 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. S. Groeneveld. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d- Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Woensdag 29 Nov. 21/» uur en Donder dag 30 Nov. 23/i uur, Huwelijks inzegening. Sluiskil 9'/2 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 nur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en S'/j uur, Ds. D. c! Overduin. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhofiaan). Ter Neuzen 5uur, Evangelisatie. Gereformeerde Kerk. Tor Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. S. Groeneveld. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. Sybesma van Zierik- zee en 2 uur, Ds. A. Thielen. 'e Avonds 6 uur, Ds. J. Sybesma, Rede voor de Jongelings-Vereeniging. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. A. Thielen en 2 nur, Ds. J. Sybesma. Zaamslag 9 en uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds H. v. d. Wal. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. D. C. Overduin. In ons volgend nummer hopen wij een aan vang te maken met een nieuw feuilleton door ZELANDIA. Redactie.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2