Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Centralen-Convent. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. Uit Stad e» Provincie. No. 1383. Zaterdag 25 November 1916 Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postd.rec- teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT0 3IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN ABONNEMENTEN REDACTIE; RICHTEN STUKKEN INGEZONDEN ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Het Centraal-Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen brengt biermede ter kennis van de Centrale en Districtsbesturen, dat D. V. op Donderdag den 14den December e. k., dés namiddags te twee ure, in de Ceciha-zaal van bet gebouw voor Kunsten en Weten- schappen, Zwarteweg te s Gravenhage, de installatie zal plaats hebben van het Centralen- Convent en do benoeming van de leden voor het Gemeenteraads-College. Voor het eerste zie men Art. 28 der Statuten, le lid, en voor het tweede Artt. 11 en 12 der Statuten. Ingevolge Artikel 28, 2e lid der Statuten, kunnen de Provinciale Comité s elk (,en lid naar deze bijeenkomst afvaardigen. De Cen- trale en Districtsbesturen worden hiermede uitgenoodigd, voor de afvaardiging elk één lid naar deze vergadering zorg te willen dra gen en hun afgevaardigde van een lastbrief te willen voorzien. Dagbladen van Antirevo lutionaire richting, wier redactie zich officieel bij het Centraal Comité heeft aangesloten, kunnen zich doen vertegenwoordigen door één lid der redacties, die ingevolge Artikel 80 der Statuten een adviseerende stem kan uitbrengen. Tevens zal bepaald kunnen worden, op welken datum de eerste officieele vergadering van het Centralen Convent zal gehouden worden. Namens het Centraal ComitéDr. A. Kuy- per, Voorzitter; Mr. A. P. R. C. Baron van der Borch van Verwolde, AssessorC. van der Voort van Zijp, SecretarisL. F. Duymaer van Twist, Penningmeester. 's Gravenhage, 21 November 1916. Art. 192. „De Rotterdammer wekt op Heden vangt dan de behandeling van het onderwijsartikel in de Grondwet aan. Dagen van gewicht volgen nu. Al zal de hoofdstrijd bij de wetten tot uit voering van art. 192 worden bestreden, toch onderschatte men ook de beteekenis dezer Grondwetsherziening niet. Zeker de macht van een Grondwetsartikel is betrekkelijk gering en de wonderbaarlijke ontwikkelingsgang, dien liet tegenwoordige art. 192 doorliep, spreekt duidelijk van dien beperkten invloed. Toch staan thans de zaken anders Immers, de nieuwe redactie is ontworpen nadat de wettelijke bepalingen, in het Bevre digingsrapport neergelegd, waren geformuleerd. liet nieuwe Grondwetsartikel is dus de cristallisatie, de saamvatting van de hoofdge dachte in het Bevredigingsrapport ontwikkeld. Elke verandering in de redactie om de po sitie der openbare school te versterken zal dus weer leiden tot verslapping van hetgeen in de pacificatie-ontwerpen wordt geboden. En zelfs de meest minimale verslapping is hier uit den booze. EEN NIEUWE LEENING. Naar wij vernemen zal een wetsontwerp tot het aangaan eener geldleening van 125 nhllioen ten laste van den Staat naar de Tweede Kamer worden gezonden. MINISTER BOSBOOM GEEFT TOE. Men meldt uit Den Haag De opkomst der landstormplichtigen van de jaarklasse 1909, die zou plaats hebben in het tijdvak 16-20 December, wordt tot later uitgesteld. Nader wordt bekend gemaakt wanneer de opkomst der jaarklassen 1909 en 1908 moet geschieden. LANDSTORM 1906-1909. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Landstormplichtigen 1909, 1908, 1907 en 1. in Nederland, heeft, naar dezerzijds wordt medegedeeld, besloten naar aanleiding van de aanneming van de motie-Marchant bij diens interpellatie inzake de oproeping van den Landstorm 1909, wederom cen landelijke ver- nadering te beleggen, ditmaal te Amsterdam. Op deze vergadering zal het Hoofdbestuur versla» doen van zijne werkzaamheden en zullen" de in de Tweede Kamer gevoerde de batten en de aanneming van de motie Mar- chant nader worden besproken. Voorts zullen voorstellen voor de verdere actie in behandeling komen. NEDERLANDSCH SCHIP VERGAAN. Volgens bij de Scheepvaart- en Agentuur- Mij. te Rotterdam ontvangen telegraphisch bericht, is het s.s. „Tengbergen" (metende bruto 3026 ton, gebouwd in 1916) op de rotsen bij den ingang der haven van Brest geloopen. Het schip is verloren. De le stuurman wordt vermist. s De „Tengbergen' was op reis van Buenos Ayres naar Rotterdam en had een lading graan voor de Ned. regeering aan boord. TWEEDE KAMERVERKIEZING HAAR LEMMERMEER. Gisteren zijn in het district Haarlemmer meer candidaat gesteld mr. J. Bomaus (R.-K.), die gesteund zal worden door de anti-revolu tionairen en de heer S. W. de Clercq (Lib.). De stemming heeft 10 December plaats. MERKWAARDIGE SCHOOLCIJFERS. Het jongste school verslag 1914/15 bevat belangrijke gegevens. In de „numerieke samenvatting" op blz. 2 vl. vindt de „Tijd onder meer: Het getal scholen vermeerderde in 1914 met 69, waaronder 17 openbare en 52 bijzon dere. In 1914 werden 145 nieuwe schoollokalen gebouwd, nl. 66 voor openbaar en 79 voor bijzonder onderwijs. „Het getal scholen aldus letterlijk het verslag welke nog verbetering eischten, bedroeg 381, namelijk 304 openbare en 77 bijzondere." Het getal dagschoolleerlingen vermeerderde bij de 'openbare scholen met 6477, bij de bijzondere met 15.844. Het getal onderwijzers bij de openbare scholen, de hoofden medegedeeld, vermeerderde met 223 en bij de bijzondere met 610. VAN ONS PRINSESJE. Uit de hofkringen bereiken „De Nederl." de volgende aardige bijzonderheden uit de jeugd van Prinses Juliana: Zooals men weet is aan de kunstenaresse Catharina van Rennes het muziekonderwijs van de Prinses opgedragen, dat H. K. II. geniet mét andere kinderen. Nu had H. M. de Koningin aan mevrouw van Rennes verzocht ons Prinsesje geheel als een kind te beschouwen eu haar niet van andere te onderscheiden, haar dus „Juliaantje" t.e noemen en niet vóór de andere kinderen in de muziekzaal binnen te laten. Zoo ge schiedde. Prinses Juliana was niet de eerste die bij de les binnenkwam Catli. van Rennes deed alsof ze de Prinses niet kende en toen Prinsesje op de leermeesteresse toestapte en vriendelijk: „Dag Mevrouw!" zeide,antwoordde Mevr. van Rennes „Zoo kleintje, hoe heet je „Juliana, Mevrouw." „Juliana, eu hoe nog meer „Louise Emma Maria Wilhelmina,Mevrouw." „Ja, maar dat bedoel ik nietik bedoel je achternaam „O, van Oranje-Nassau, Mevrouw. Of ze ook al zingen kon, vroeg Catharina van Rennes verder. O zeker kan de Prinses zingen dan wel?" „O dierbaar plekje grond, Mevrouw. „N11, zing dan maar eens." En Prinses Juliana zong, en Mevrouw van Rennes knikte goedkeurend. „Maar ik ken er vier coupletjes van, Me vrouw," zei Prinsesje toen, en ze zong alle vier de coupletjes uit. „En ken je ook noten „O ja Mevrouw." Catharina van Rennes hield de Prinses een muziekboek voor en wees haar een noot „Weet je dan hoe die heet?" „O", zeide Juliana toen, „neen, die met, ik bedoel van die" en ze wees naar haar mond. Een andere maal bood men het Prinsesje, bij een der families die ten Hove komen, op bezoek, een glas limonade aan. „Hè", zeide ze, „die limonade is veel lekkerder dan van Grootmoeder op Soestdijk die is zoo ziiür DE OORLOG. WEENEN, 31 November. (Wolff.) Het leger bevel (lcelt officieel mede Craïowa, de hoofd stad vad westelijk Walachije is vanochtend ingenomen. (Craïowa is de zetelplaats van een hof van appèl en van het commando van het 1ste legerkorps, Verscheiden consuls en vice-con suis hebben er hun standplaats. De stad telde voor den oorlog tusschen de 40,000 en 50,000 inwoners. Vele instellingen waren ei- gevestigd een latijnsche school, een kweek school voor onderwijzers, een school voor vakonderwijs. Als centrum van het godsdienstig leven was Craïowa een oord van beteekenismen vindt er niet minder dan 29 kerken en 3 synagogen. Wat den handel aangaat, was vooral de graanhandel er druk.) N. R. C. WEENEN, 21 November. (Korr. Bur.) Een extra-editie van de ambtelijke Wiener Zeitung meldt, dat keizer-koning Frans Jozef vanavond om 9 uur in het kasteel te Schönbrunn zacht is ontslapen. Het wegvoeren van Belgen naar Duitschland Wij lezen in het Belgisch Dagblad (hoofd redacteur: L. du Castillon, bestuurdersdr. Terwagne en C. Herbiet) Eeu ontvluchte Belg uit Willebroek ver teldeZaterdag in den namiddag tegen 3 uur weid de bekende papierfabriek van „DeNaeyer" te Willebroek plotseling door Duitsche sol daten omsingeld. Een trein, samengesteld uit goederenwagens,' werd geplaatst voor den grooten uitgang van de fabriek op het ver bindingsspoor, dat de fabriek met liet gewone spoorwegnet verbindt. Niemand mocht in of uit de fabriek. Een Duitsch officier en enkele manschappen traden binnen, gingen de werk huizen af en gaven den bedienden, meester knechts en werklieden last te staken en zich op een groote plaats te verzamelen. Geen enkel protest hielpmen moest ge hoorzamen. In groepjes van twintig werden zij onder militair geleide buiten gebracht en in de beestenwagens gestopt. Het geheele personeel van de fabriek, op dat oogenblik werkzaam, ten getale van 250, werd aldus naar eene onbekende bestemming weggevoerd. Uitzondering werd er gemaakt voor twee oude stakkerds, die dit droevig nieuws in het dorp gingen bekend maken. De grootste verslagenheid heersehte in deze nijverige plaats. Het meerendeel dezer ar beiders beschikten alleen over hun blauwe werkpakje en mochten ondanks hun aan dringen, niet eens huiswaarts keeren om het onontbeerlijke te kunnen halen. Wij kunnen bovenstaande inlichtingen be vestigen, door liet relaas van een uit V\ illo- broek ontvluchten bakker, die recht over de fabriek De Naeyer woont. liet Belgisch Dagblad meldt verder: De Duitschers toonen zich toch nog met zoo geheel onverschillig voor de protesten, die in neutrale landen opgaan togen de wegvoering van Belgische burgers. Zij trachten zooveel mogelijk vrijwillige arbeiders te werven. Overal kan men plakkaten vinden, om de Belgen tot liet aangaan van arbeidscontracten te bewegen. Zij zullen dan in Duitschland een hoog loon verdienen. Doch uit goede bron vernemen wij, dat men in verschillende steden voortgaat met het aanleggen van lijsten van jongelingen uit alle standen, die binnen kort moeten vertrekken. Thans worden er aan de burgemeesters dei- Belgische gemeenten kennisgevingen gestuurd, waai in de magistraat met de strengste straffen bedreigd wordt, zoo hij weigert lijsten van de werkloozen aan de Duitsche overheid te ver strekken. Te Kortrijk, Bergen en elders, waai de burgemeesters weigerden dergelijke lijsten te geven, namen de Duitschers wraak door mannen uit alle standen op te lichten. Met dezelfde weerwraak worden in bovengenoemde kennisgeving de gemeenten bedreigd, indien zij de lijsten niet onmiddellijk overhandigd worden. In deze kennisgeving staat letterlijk De Duitsche administratie zal zelf de weg te voeren mannen uitkiezen. Maar zij heeft geen tijd noch voldoende middelen 0111 de omstandigheden van iederen persoon op zich zelf te onderzoeken." Dit dreigement is in vele plaatsen reeds ten uitvoer gebracht. Ilouderdsn mensclien. die wel werk hadden, werden ook weggevoerd. Wij hebben vluchtelingen gesproken, die reeds een aanzegging hadden ontvangen, maar zich nog bijtijds uit de voeten wisten te maken. Zij warenin het bezit van een vrij groot kapitaal en behoorden dus allerminst tot do ondersteunden. In de laatste dagen reden weer treinen met burgers uit Vlaanderen voorbij Gent. Verscheidene gemeenten hebben aanzegging, om de burgers op wegvoering op groote schaal voor te bereiden. Deze zelfde opdracht werd aan het gemeentebestuur van Brussel en de voorsteden gegeven. In een dergelijke kennis geving staat ook, dat de weggevoerden slechts in dringende gevallen naar België mogen terugkeeren. Heden werd op de Veiling als volgt geveild Uien f 13,20 a f 13,50 roode kool f6 a f 7 witte kool f 4,20 a f 4,85. Alles per 100 K.G. In de op 20 dezer gehouden vergadering van de kamer van koophandel alhier bestond deze vergadering uit de heeren Lensen, Kra mer, Waalkcs en Drost. De heer A. P. de Vos werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als secretaris. Een adres van J. Maljers en 20 anderen, omtrent liet op ongeregelde tijden open zijn van het kantoor van deu Rijks-havenmeester en wat daarmede in verband staat, werd uit voerig besproken. Met den Rijks-havenmeester zal hieromtrent eene samenspreking plaats hebben. De lieer C. Klaassen, inspecteur van politie alhier, herdacht zijn 30 jarige ambts- -ulling. Hem werd van wege den Neder- landschen politiebond de gouden medaille voor 30-jarige trouwe ambtsvervulling uitge reikt, terwijl door wege B. en W. een vulpenhouder werd geschonken. - Het stoomschip „Helena" van de reederij Lensen alhier is op reis van Rotterdam naar Zuid-Amerika op twee mijnen geloopen en gezonken. De bemanning werd gered. Het schip was geladen met stukgoederen. - De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat de weg op den Baandijk .„zending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. V Zelfs geen minimale verslapping. Van het Roemeensche gevechtsterrein. Keizer Frans Jozef overleden. TER NEUZEN, 24 November 1916.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1