Buitenland. Boekbeoordeeling. En toen, als op een sein, joeg eensklaps uit verschillende hoeken een storm van woede door de Kamer. Ontzettend was 't. Schande, schandewerd er geroepen. Hij moet er uit! schreeuwden een paar leden. U hadt den minister meeten beschermen riep men tot den voorzitter. Boven alles uit stond en schreeuwde de heer Troelstra. Hij was op een bank gaan staan, angstig-bleek, trillend over zijn gansche lijf. en beet den heer Nierstrasz vinnige verwijten toe. Gij, groot-kapitalist, die hier uw particuliere be langen behartigt. (Tubantia Oorlogswinst Stoomboot-maatschappijriep men er tusschen- door), wat durft gij over idealen spreken? Wat durft gij ons te beleedigen Men ging naar den heer Troelstra en trachtte hem te kalmeeren. De heer Duijs bracht hem een glas water, de heeren Scheurer en Van Veen spraken hem aan, maar hij was zijn evenwicht volkomen kwijt, en ieder oogenblik vreesden wij een ongeluk, als gevolg van de opwinding, waarin hij verkeerde. Ook anderen maakten zich angstig en de heer Duijs beet den heer Nierstrasz toe Pas op, als er wat met Troelstra gebeurt, zullen we 'tje inpeperen! De voor zitter, machteloos, schorste de vergadering. Snel werpen de tribunes schoongeveegd. Binnen bleef het een algemeene emotie. Dan na een half uur de heropening. De heer Nierstrasz was verdwenen, blijkbaar op advies van den voorzitter. Deze verklaarde, mirabile dictu dat hij door het rumoer van den heer Nierstrasz niet had kunnen volgen. Als hij hem gehoord had, zou hij hem tot de orde hebben geroepen. De heer Nierstrasz had hem verzocht zijn bedoeling te mogen ver duidelijken, maar zal dit nu liever Vrijdag morgen doen. Hij heeft dan een nacht om na te denken „over hetgeen hij jegèns Regee ring en Kamer misdreven had". En omdat er, in de diep-bewogen Kamer, aan vergaderen niet meer te denken viel, werd de bijeenkomst gesloten. Aldus de feiten. AARDAPPELEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft den maximum inkoopprijs, inge volge art. 8 der Distributiewet 1916, voor eigenheimers, Groninger Kronen, Roode Stars van zand- en veengrond en daarmede gelijk te stellen .soorten aardappelen, met ingang van 11 dezer, vastgesteld op f3.71 per H.L. of f585 per wagon van f 10,000 K.G. De verkoopprijs, welke aan de gemeenten in overweging wordt gegeven, blijft voor zoover betreft den verkoop aan grossiers, bepaald op f2.50 per H.L. en voor zoover betreft den verkoop aan detaillisten op f2.75 per H.L. (St.ct.) DE OORLOG. Westelijk Front. BERLIJN, 19 November. (Wolff.) Oflicieel Legergroep RupprechtHet dagen lang op onze stellingen aan weerszijden van de Ancre onderhouden vuur maakte daar een voortzet ting van den Engelschen aanval waarschijnlijk. De gisteren achter het vijandelijke front ver schijnende cavalerie en het vanochtend vroeg geweldig toenemende bombardement kondigden een nieuwe, groote doorbraakpoging aan. Zij is geëindigd met een bloedige nederlaag voor de Engelschen en heeft hen slechts op enkele plaatsen onbeduidende terreinwinst opgeleverd. De onder bevel van de generaals Fuclis, Fuhr en Marshall vechtende troepen hebben in een op korten afstand geboden tegenweer dien Engelschen stormloop getrotseerd. Wij zijn ten Zuidwesten van Serre, in Grandcourt en op enkele punten ten Zuiden van deze dorpen acliteruitgegedrongen en staan in een gereedgemaakte grendelstelling op den Zuidelijken oever van de Ancre. Alle andere stelfingen, herhaaldelijk aangevallen over een 12 K.M. breed front, zijn door onze dappere troepen gehandhaafd of in een tegenaanval teruggenomen. geen moordenaars, maar scherprechters. - Ik weet wel, hoe veel moeilijker het voor u is om niet te haten dan voor ons. Gij kunt de smart van uw verliezen niet lenigen door te voelen, als wij het voelen, dat elke dag uw eigen beurt kan komen. Eh het is goed, dat er een plechtige afschuw is voor de zonden van Duitschland, mits wij daardoor niet onz» eigen zonden vergeten. Maar het is niet onder hen, die het wreedst hebben geleden of waar het begrip van de tragedie het diepst is, dat ik den haat vindt waarvan ik ontstel. Want in het lijden gelijk in het kennen is er iets, dat de eigen ont roering te boven gaat en de ziel vereent met het lijden en de wijsheid van God. Ik vind hem veeleer onder hen, die, geen uitweg in lijden of werkzaamheid hebbende, in den haat de gewaarwording meenen te ontdekken van de werkzaamheid die ze elders hebben gemist. Ze zijn te beklagen, want ze zoeken ook een vereeniging met hun soort, hoewel langs een weg waarop zij niet te vinden is. Niettemin is de aanraking van hun geest doodelijk. Gij helpt u zelf niet, noch uw land, noch uw sol daten, door te haten, maar door lief te hebben en te trachten Levenswaardiger te zijn. „Pone te ipsum in pace, et turn poteris alios paci- ficare." Maak vrede binnen in u en gij zult anderen vrede kunnen geven. Krachtig vuur der Fransche artillerie in het vak ten Zuiden van Sailly-Saillisel leidde aan vallen in, die aan den Noordwestelijken zoom van het bosch St. Pierre Vaast met zware verliezen in elkaar zijn gezakt. Van het Roemeensche gevechtsterrein. WEENEN. Officieel Front aartshertog KareiTen westen van den Predealpasweg zijn O.-H. en Duitsche troepen door de vijan delijke linies heengebroken. Ook elders is de toestand in het Noorden van Walachije overal gunstig Vrijdag zijn daar weer meer dan 2000 gevangenen ingeleverd. Bij Soósmezö hebben Beiersche troepen den Runcul Mr genomen. De strijd om de hoogten ten Z.O. van den Toelgyespas duurt voort. BERLIJN. Officieel berichtNaar de troepen opnieuw melden, biedt de Roemeensche burger bevolking in Walachye gewapende tegenstand tegen ons oprukken. WEENEN, 19 Nov. (Wolff.) Officieel De zuidelijke vleugel van de onder het opperbevel van aartshertog Karei staande verbonden strijdkrachten heeft de laatste dagen een volkomen succes bevochten. Het leger van generaal Falkenhayn heeft zich in den slag bij Farfuyen den uitgang uit het gebergte gebaand en gisteren, tegelijk met de in het dal van de Metru (rechter-zijrivier van de Jin) oprukkende kolonne de spoorlijn van Vercioro- va (ten noorden van Orsova) naar Craiova bereikt. De buitengewoon taaie tegenstand der Roemeniërs, die verscheidene verbitterde tegenaanvallen deden, vooral ten oosten en ten Z.O. van Targu-Jiu, was vruchteloos. Ook de aan weerszijden van de Olt opruk kende O.-H. en Duitsche troepen hebben in voortdurend hevige gevechten den voet van het gebergte bereikt. Zij hebben gisteren de linie ColimanesciSuici overschreden. Hier, evenals ten noorden van Campolung zijn de aanvallen der Roemeniërs mislukt. Sedert den lsten Nov. zijn in Walachije 189 Roemeensche officieren en 19,338 man gevangen genomen, 26 kanonnen, 17 munitiewagens en 72 machinegeweren buit gemaakt. Aan het Zevenbergsche oostfront hebben Beiersche troepen van het leger van generaal Arz ten Z.O. van Toelgyes een aanval van Russische troepen afgeslagen. De Deutschland. NEW-LONDON, 17 November. (Reuter, N. R. C.) De persbarkas is teruggekeerd, na de Deutschland tot buitengaats te hebben gevolgd. De handelsduikboot is het laatst gezien, terwijl ze met een snelheid van 10 knoopen aan stuurde op Montauk Point, nog steeds door sleepbooten vergezeld. Haar bemanning beant woordde de herhaalde groeten niet. Het getij was bij uitstek gunstig. Tegen 2 uur naderde de Deutschland de monding van de haven, een sleepboot vporop, een tweede erachter aan. De Amerikaansche kruiser Columbia lag ter hoogte van Eastern Point voor anker en liet zijn zoeklicht spelen over de bujtenhaven, met het doel, denkt men, om de onzijdigheidsbe palingen te handhaven. De Deutschland voer den kruiser om kwart voor tweeën voorbij. De Columbia en andere, voorbijvarende sche pen lieten hun zoeklichten op haar spelen en gaven stooten op de stoomfluit. De waarde van de lading der Deutschland wordt op 2 millioen geschat. Ze bestaat hoofdzakelijk uit ruwe rubber, nikkel, zink, baren zilver en verschillende zakkon gezant- schapspost. NEW-LONDON, 17 November. (Reuter.) De Deutschland is vanochtend om kwart over vijven in de haven teruggekeerd. Zij heeft een aanvaring gehad met een der begeleidende sleepbooten, die gezonken is. Zeven man van de sleepboot zijn verdronken. Omtrent de schade van de Deutschland is niets bekend. Uit een brief van Hindenburg van 27 September. „Het is onmogelijk, dat onze arbeidersklasse op den duur zijn werkkracht behoudt, als het niet gelukt, haar een volgens billijke regelen verdeelde, voldoende hoeveelheid vet te ver schaffen. Zoowel uit het Roerkolenbekken, het Sieger Land als ook uit andere nijver heidsdistricten wordt mij bericht, dat het nog altijd niet gelukt is, een voldoende eenigszins billijke vetverdeeling te bewerken. In het Siegfr Land moet sedert twee maanden maar een geringe hoeveelheid vet beschikbaar zijn geweest. „Van deze dingen schijnt men in de zuiver landbouwende streken in Duitschland en in de kringen van de leidende mannen van onzen landbouw niet voldoende op de hoogte te zijn. De taak van den landbouw bestaat niet alleen in de van-zelf sprekende vermeerdering van de productie, maar ook hierin, dat zijn pro ducten, met name vet, in den ruimsten omvang vrijwillig voor het verbruik worden beschik baar gesteld. Met staatsdwang wordt, gelijk de ervaring leert, maar weinig bereikt, wel echter verwacht ik succes van een uitgebreide grootsch opgezette propaganda door de leiders van den landbouw ten behoeve van de voeding van de arbeiders van onze oorlogsnijverheid. Alle regeling van staatswege van het verbruik moet in gebreke blijven, als niet de vrijwillige medewerking van alle klassen van de bevolking in de steden en op het land te hulp komt, en ieder Duitscher niet in zijn binnenste ervan doordrongen is, dat die medewerking evenzeer vaderlandsche plicht is als het ten offer brengen van lijf en leven in den strijd aan het front." De wegvoering van Belgen. LONDEN, 19 November. Heden wordt uit Washington geseind: Het wegvoeren van menscheu uit België blijft hier groote belang stelling wekken. In ambtelijke kringen ziet men met spanning de uitwerking van het vertoog der regeering van de Vereenigde Sta ten bij Duitschland tegemoet. Officieren achten het mogelijk dat de maatregel de eerste stap is tot de ontruiming van België. Zij wijzen er op dat het wegvoeren van burgers gebrui kelijk is in een land dat op 't punt is om ontruimd te worden, daar het een maatregel is om te voorkomen dat het wegtrekkende leger wordt bestookt. N. R. C. Engeland en de neutrale handel. Het antwoord van lord Grey op de Ameri kaansche protest-nota tegen de zoogenaamde Engelsche zwarte lijst is verschenenwij ontleenen er het volgende aan „De Engelsche regeering, aldus Grey, be doelt, noch maakt aanspraak eenig verbod of eenige straf op te leggen aan onzijdige per sonen of aan den onzijdigen handel. De maatregel beveelt uitsluitend hen, die trouw verschuldigd zijn aan Engeland, om hun handelsbetrekkingen met personen, van wie gebleken is, dat zij den vijand helpen of diensten bewijzen, af te brekern" Nadat Grey heeft opgemerkt, dat dit recht voor Engeland als souvereinen staat onom- stootelijk vaststaat, gaat hij voort „Er schijnen in de Vereenigde Staten en elders personen te zijn, die het schier onmo gelijk is te overtuigen dat de maatregelen, die wij genomen hebben, maatregelen zijn tegen onze vijanden en niet louter berekend om onzen eigen handel te bevorderen ten koste van dien der onzijdige landen. Ik kan slechts herhalen wat reeds meermalen is uiteengezet. De Engelsche regeering heeft een dergelijk onwaardig doel niet op het oog. Wij hebben inderdaad de grootste nauwge- zot betracht ten einde den onzijdigen handel zoo min mogelijk te ontwrichten." Grey wijst er dan op, dat de Engelsche regeering er geen aanspraak op maakt om aan neutrale burgers voor te schrijven met wie zij wel en met wie zij niet mogen handel drijven. Zij behoudt zich nochtans het recht voor om de Engelsche gerieven te onthouden aan hen, die handel drijven ten voordeele van onze vijanden. De aanvaarding van waar borgen dienaangaande door Engeland, is volgens Grey niet in strijd met het volkeren recht. En welk ongerief voor onzijdige landen ook het gevolg moge zijn van de uitoefening van het recht der oorlogvoerenden, het valt niet te vergelijken met het lijden en de verliezen, aan de menschheid berokkend door de ver lenging van den oorlog met ook maar één enkele week. Hierna behandelt Grey Engeland's maat regel om bunkerkolen te weigeren aan schepen, die goederen vervoeren, welke toebchooren aan op do zwarte lijst geplaatste firma's. Welke wettige bedenking kan er tegen deze handeling bestaan? vraagt hij. Het is Engel sche steenkool. Waarom zou die gebruikt worden voor het vervoer van goederen van hen, die metterdaad onze vijanden helpen Men moet bovendien in gedachten honden, dat de Duitsche regeering door haar duikboot oorlog getracht heeft den tonneninhoud der wereldscheepvaart te verminderen. Zij hebben onwettiglijk, zonder waarschuwing, honderden vreedzame handelsschepen tot zinken gebracht, die niet alleen toebehooren aan entente- landen, doch ook aan onzijdigen. Grey geeft dan een overzicht, dat hij niet volledig noemt, van de aantellen in den grond geboorde schepen en wijst er voorts op, dat zelfs schepen met levensmiddelen voor België getorpedeerd zijn. „Moet men er'zich dan over verwonderen, zoo vraagt Grey dan, dat de Engelsche regeering er zorgvuldig voor waakt om de verstrekking van Engelsche steenkool in dien zin te beperken, dat ze zooveel mogelijk bewaard wordt voor schepen, die te goeder trouw deel nemen aan den handel der bondgenooten of aan den onzijdigen handel Tenslotte v.erklaart Grey, dat de Engelsche regeermg niet in gebreke blijft indachtig te zijn aan de verplichting van hen, die macht ter zee bezitten, noch aan de van ouds door het Britsche Rijk gevoerde politiek, volgens welke die macht ter zee beschouwd is als een zaak van vertrouwen en uitgeoefend in het belang der vrijheid. Vredesbemiddeling. Onze Keulsche correspondent seint ons de tegenspraak, die de Kölnische Zeitung geeft van een bericht in de Basler Nationaal Zeitung over pogingen tot vredesbemiddeling. Wat het Zwitsersche blad heeft bericht, is dit Naar wij uit onafhankelijke diplomatieke bron langs betrouwbaren weg vernemen, moet thans werkelijk een voorbereidende stap tot vredes bemiddeling door de onzijdige staten worden beoogd. De regeering te Washington moet zich bereid hebben verklaard, aan te sturen op het samenroepen van een conferentie in Noord-Amerika of in een onzijdig land van Europa. De oorlogvoerende mogendheden zouden worden uitgenoodigd, bij deze gelegen heid hun vredesvoorwaarden te formuleeren, waarna deze aan de tegenpartij ter onderzoek en bespreking zouden worden overhandigd. De onzijdige staten, die aan de conferentie deelnemen, zouden trachten ten aanzien van de geschillen tot een vergelijk te komen. Er moet op 't oogenblik tusschen verscheidene onzijdige regeeringen een gedachtenuitwisse- ling over dezen stap plaats vinden. De oorlog voerende staten zouden in geen geval een voorstel tot een wapenstilstand tijdens deze onderhandelingen aannemen. Zoodra echter een aanknoopingspunt werd gevonden, en de mogendheden eenigszins tot overeenstemming waren geraakt, zou een wapenstilstand in treden. Duitschland moet zich bereid hebben ver klaard België te ontruimen en het herstel van België als zelfstandigen staat te waarborgen, onder beding dat zekere onzijdigen tegenover Duitschland borg blijven, dat' België voortaan een welwillende en van eiken buitenlandschen invloed vrije politiek tegenover het Duitsche rijk in acht zal nemen. Duitschland moet cok bereid zijn, het geheele bezette gebied van Frankrijk te ontruimen, tegen zekere concessies in de koloniën. Men vermoedt dat de oplossing van het koloniale vraagstuk het moeilijkste zal zijn en verwacht hieromtrent ernstige meeningsver- schillen tusschen Engeland en Duitschland." Het Zwitsersche blad voegt hieraan toe, dat indien de pogingen van de bemiddelaars mochten mislukken, er wel een tegenspraak van het bericht zal komen. Het verzekert echter, dat daaraan boveu eiken twijfel zekere feiten ten grondslag liggen. (N. R. C.) De kalenders voor 1917 komen los. Er is keur genoeg. We ontvingen I. De Olijftak, onze kleine vertrooster. Uit gave Oosterbaan Le Cointre te Goes. We hebben dezen kalender reeds aange kondigd. Het vooral nu in oorlogstijd zoo aantrekkelijke schild, een paraphrase der tee- kenstift van Jesaja 9 6, bekoort het oog. De inhoud is degelijk. De voorzijde der blaad jes biedt, en dat is een groote deugd, korte pittige stukjes naar aanleiding van het tekst woord van den dag. De achterzijde geeft onderhoudende lectunr. Over het premieboek kunnen we niet oor- deelen, daar het ons niet werd toegezonden. 2. Geïllustreerde Chr. Soheurkalender voor 1917, Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Het schild is een lust voor de oogen de voorstelling der vrouwen, die het geopende graf naderen. Zachte, stemmige, dies passende kleuren. Het blok wordt geflankeerd door twee bij de voorstelling aansluitende spreuken, gevat in sierlijke omlijsting. De voorzijde der blaadjes geeft zéér duide lijk den datum aanónder een bijbeltekst, soms met korte toelichting of versje. De ach terkant geeft mede gezonde lectuur. Tusschen de blaadjes bevinden zich tal van inderdaad fraaie, zilveromlijste illustraties op karton, zeer geschikt1 om als prentbriefkaart verzonden te worden. Een zeer aanbevelenswaardige kalender. 3. Hierbij behoort als premieboek Wuildershoeve, door W. Schippers. Huib Witzer is de held van het verhaal. We leeren hem kennen als schooljongen, latei- als jongeling en man. Zijn onnadenkendheid brengt hem vaak in ongelegenheid. Hij valt telkens weer, ondanks zijn goede voornemens, in het kwaad. Als knecht op Wuildershoeve wint hij de genegenheid van den door her haalde sterfgevallen in zijn gezin, tegen God opstandigen Wuilders, komt hij ook in kennis met diens kleindochter Truitje. Zijn booze geest is Bram van Wingen, een rijkelui's zoontje, bedorven, verwend, die later tot ar moede en dronkenschap vervalt. Van Wingen tracht Wuilders te berooven, Truitje te ver moorden, ter rechter tijd komt Huib te hulp. Het boek eindigt zoo, dat lezers, die van een „goed einde" houden, ruimschoots voldaan kunnen zijn. Het boek is in pakkenden trant geschreven en zal ongetwijfeld boeien. De strekking is uitnemend. 4. De Blijde Boodschap, uitgave J. N. Voor hoeve. Zéér groote op fraai kunstdrukpapier uit gevoerde wandkalender in één blad. De treffende voorstelling van de terugkomst van den verloren zoon vormt het middenstuk. Daarbóven opgave van de Chr. feestdagen voor 1917, en de koninklijke verjaardagen er onder Lukjs 157. Aan beide zijden van het middenstuk de maanden, met opgave van de schijngestalten der maan. Bij eiken datum een kort schriftwoord. Deze keurig uitgevoerde, practische wand- kalender kost slechts 12 cents. 5. Kunstkalender van de rijwielfabriek Simplex. Een juweeltje van boekdrukkunst is de nieuwe kalender voor 1917, die wij van de rjjwielfabriek Simplex te Amsterdam ont vingen. Elk maandblad is voorzien van een prachtige toepasselijke photo uit ons land, groot formaat. De jeugdige Markers in nationale kleederdracht op het ijs in Januarieen wintergezicht bij Bloemendaal in Februarieen triestige Zon dagmorgen op den Singel te Amsterdam in Maart; gezicht op de Westertoren in April; groene specht met zijn jongen in Mei, enz., 't zijn alle met zorg gekozen en fraai uitge voerde photo's, die het oog aangenaam aandoen. Daarom heen groepeerde de bekende teeke naar Daan Hoeksema op geestige wijze de voortbrengselen uit de Simplexfabriek en daaronder is met duidelijke letter een maand- kalender aangebracht. In huiskamer of op kantoor is de kalender een waar sieraad. Hij wordt, zoolang de voorraad strekt, op aanvraag gratis toege zonden.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2