Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Mailly-Serre Puisicux tot aan Ilébuterne vver den de ten deele binnengedrongen vijanden door onze troepen in een tegenaanval weder teruggeworpen. Hier is onze stelling behouden gebleven. Daarentegen is onze linie bij Beau mont-St. Pierre Divion verloren gegaan. Verder naar 't Oosten daarentegen, in den omtrek van Grandcourt, werd evenals b\j Hébuterne de aanvaller teruggeworpen en Grandcourt bleef in ons bezit. Het oude spelletje, een offensieve stoot, vergezeld van een ontzaglijke munitieverspil ling, zal altijd in staat zijn een loopgraaf- stelling met den grond gelijk te maken en onder den voet te loopen. Het blijft bij een plaatselijke, onbeduidende terreinwinst, die op den geheelen strategischen toestand geen invloed kan hebben. Het tot dusver gevoerde Somme offensief bewijst genoegzam dat ook na dit verlies de toestand geheel dezelfde is als tevoren. Roemeensch front. BERLIJN. Front aartshertog Karei Aan het oostelijke front van Zevenbergen heerschte maar geringe militaire bedrijvigheid. In voor ons voorspoedige gevechten in het woudge bergte langs den naar Walachize leidenden weg, verloren de Roemeniërs aan gevangenen 23 officieren en 1800 man, aan buit 4 kanonnen en verscheidene machinegeweren, De militaire toestand in Roemenië. De limes vat den militairen toestand in Roemenië aldus samen De aanval der Roe meniërs op het front in Moldavië, drie dagen geleden uit Boekarest aangekondigd, is niet voortgezet. Daarentegen weken ze in het Zuiden van alle belangrijke Zuidelijke passen langzaam terug. De centralen vallen afwisse lend dan in het ééne, dan in het andere dal aan en al de veranderingen van de laatste week en daarvóór zijn in het voordeel van den vijand geweest. Van het Westen naar het Oosten gaande, zijn de troepen van Falkenhayu 20 kilometer over de grens bij den Vulkanpas, 25,5 bij den Rooden Torenpas, 27 bij den Toerzburgpas en 8 bij den Predealpas, waar de tegenstand zeer hardnekkig is geweest. In hun commu niqué van den 14den November geven de Roemeniërs, behalve bij den laatstgenoemden, voor alle passen achteruitgang toe. Werkloosheid in België. BERLIJN, 15 Nov. (Wolff.) Het vraagstuk van de werkloosheid in België, dat de Duitsche overheid thans voor zoover mogelijk tracht op te lossen, is herhaaldelijk in de Belgische, Fransche en Nederlandsche pers ter sprake gebracht. De correspondent te Brussel van Het Vaderland, een Haagscli blad, wees er reeds op, dat de werkloozenondersteuning slechts de luiheid bevorderde. De correspon dent in België van de Maasbode meldde den 7n Juni, dat er, volgens een Duitsche opgave, in België 666,349 mannen, 552,000 vrouwen en 142,000 kinderen ondersteund werden. In het geheel was daarvoor toen 146,551,601.48 frank uitgegeven. Reeds den 30n Maart had „een arbeider, die niet luiert" aan het blad La Belgique een mededeeling gezonden, waaruit blijkt, dat het hem beter zou gaan wanneer hij werkloos was. Veel werkloozen toch hadden het zooveel beter dan tal van kleine burgers, staatsbeambten e.a. In het Gentsche blad Bien Public werd de opmerking gemaakt, dat veel werkloozen hun uitkeering verspeel den. Daarom had de gemeente Koekelberg het navolgenswaardige besluit genomen om in plaats van geld bons voor een tweeden maal tijd uit te reiken. Het Parijsche blad La Croix berekende den 20n Juli, dat een vijfde deel van de bevolking van het bezette België geregeld ondersteuningen ontving. De XXe Siècle berichtte in Augustus, dat het aantal direct ondersteunde personen in België meer dan een millioen driehonderd en zestig duizend bedroeg. De Belgische Standaard te La Panne deelde den 9en Augustus mede, dat er van 1.2 millioen Belgische arbeiders 700,000 wei gerden te arbeiden, omdat ze er de voorkeur aan gaven van ondersteuning te leven. Civiele dienstplicht. In Duitschland komt nu ook civiele dienst plicht Men is voornemens alle beschikbare arbeidskrachten óf vrijwillig óf, voorzoover dit bij mannen noodzakelijk blijkt, door invoering van arbeidsplicht dienstbaar te maken aaji den vaderlandschen hulpdienst voor aanmaak van oorlogsmateriaal. De bladen houden zich natuurlijk druk bezig met die voorgestelde invoering van den ci- vielen dienstplicht. De Rijksdag is weliswaar tot 13 Februari verdaagd, maar zal vermoe delijk weldra weer bijeenkomen om te spreken over een wetsvoorstel, waardoor arbeidsdwang wordt voorgeschreven voor personen, die tot bepaalde arbeidsklassen belmoren. Het wets voorstel, dat zich thans in voorbereiding be vindt, is, volgens de Frankfurter Zeitung, zeer kort en de uitwerking daarvan zal niet langen tijd in beslag nemen. De Rijksdag zal het vermoedelijk na een korte bespreking kunnen aanvaarden. Het is duidelijk, dat, indien zulk een arbeidsdwang of burgerlijke dienstplicht werkelijk noodzakelijk is, hij weldra ingevoerd moet worden. President Wilson en de vrede. LONDEN, 14 Nov. (Hbld.) De „Financial Times" meldt uit New-York, dat een drukken de invloed op de noteeringen van de effekten beurs werd geoefend door het bericht, dat president Wilson weldra definitieve stappen zou doen om te trachten vrede tot stand te brengen. Er wordt gezegd, dat hij de oor logvoerenden zal uitnoodigen vertegenwoor digers te zenden naar een conferentie te Was hington, waar iedere zijde haar minimum- eischen zou kunnen stellen, en zoo de weg geopend zou worden voor een latere konfe- rentie, waar vredes onderhandelingen konden worden overwogen. Het heet dat president Wilson niet .de bedoeling heeft een wapen stilstand voor te stellen. TER NEUZEN, 17 November 1916. In de gisterenavond alhier gehouden vergadering van de Antirev. kiesvereeniging werd tot candidaat voor den gemeenteraad gekozen de heer A. Wieland, brooder van het afgetreden raadslid Wieland. Tevens werd in deze vergadering besloten, dat in dezen winter een paar referaten zullen geleverd worden over belangrijke onderwerpen, die thans aan de orde zijn. Vrijdag 15 December a. s. zal een nieuwe verkiezing voor twee leden van de Kamer van Koophandel alhier plaats hebben. UITSLAG der openbare verkooping van onroerende goederende op den 16 November 1916 ten overstaan van Notaris Van der Moei te Ter Neuzen gehouden. Perceel 1. Dijk, bij het Veer. Zaamslag, groot 5 gem. 235 roeden. Koopers de heeren Adr. de Kraker te Zaamslag en J. van Hoeve te Axel voor f530 per of f3065,10. Perceelen 2 en 3. Bouw- en weiland, Zaam- slagpolder, Zaamslag, groot 22 gem. 63 roeden. Kooper de heer G. de Bokx te Zaamslag voor f 1220 per gemet of f 27099,50. Perceel 4. Bouw- en weiland, Kleine Ze- venaarpolder, Ter Neuzen, groot 5 gom. 277g roeden. Kooper de heer C. A. M. M. van Haelst te Ter Neuzen voor f 1580 per gemet of f8045,30. Perceel 5. Bouwland, Bontepolder, Ter Neu zen, groot 1 gem. 241 roeden. Kooper de heer Van Haelst voor f940 per gemet of f1696. Perceel 6. Bouw- en weiland, Lovenpolder, Hoek, groot 3 gem. 46^2 roeden. Kooper de heer L. Dieleman Mz. te Hoek voor f 1530 per gemet of f 4827,60. Perceeleu 7 en 8. Bonw- en weiland, Kou- depolder, Hoek, groot 24 gemeten 287 roeden. Kooper de heer Joz. de Kraker te Hoek, voor f1530 per gemet of f28947,90. De totale opbrengst is dus f73681,40 en met de boomen, welke niet door de koopers van perceel 1 zijn genaast en waarvoor is ingeschreven f3210, f76891,40. Alhier werd Woensdag voormiddag in de R. K. kerk een plechtig Te Deum opgedragen ter herinnering aan den naamdag van koning Albert. De kerk was overvol met Belgen, ook uit de omgeving. Aanwezig waren de Bel gische en Engelsche consul. Ter gelegenheid van de Woensdag alhier gehouden paarden- en veemarkt werden aan gevoerd 16 paarden, 66 stuks hoornvee, 5 sehapen en 72 varkens. De uitgeloofde premiën werden toegekend. De handel beteekende niet veel, alleen in viggens ging er nog al wat om. Er was veel volk uit 't land van Hulst. 's Middags en 's avonds was er dansmuziek. In de Dinsdag te Axel gehouden verga dering van den gemeenteraad werd een voor stel van B. en W. om de herbergen op de dagen van demobilisatie te sluiten, aange nomen; de heer L. Lamaitre stemde tegen. Herbenoemd werd als lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer A. J. Hol met 8 stemmenop den heer C. Dieleman werden 2 stemmen uitgebracht. Goedgekeurd werd een verordening over eenkomstig artikel 114bis der Gemeentewet; de heer J. M. Oggel stemde tegen. Behandeld werden in besloten vergadering 34 reclames inzake hoofdelijken omslag en 5 reclames inzake schoolgeld. Van de eerste werden 32 geheel of gedeeltelijk ingewilligd en 2 nietvan de laatste werden 4 geheel of gedeeltelijk ingewilligd en 1 niet. Op het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag werden 60 personen geplaatst. Onder verdenking van het vervoeren van contrabanda werden te Sas van Gent door Rijksambtenaren aangehouden de Rijnschepen „Carl Schrörs 62" en N. V. „Pieternella" van Rotterdam. Last werd gegeven terug te keeren naar Ter Neuzen voor onderzoek. De lading grintzand van de „Carl Schrörs" werd geheel gelost en in het laatste ruim werden even onder de lading grintzand aangetroffen 1500 kg. zeep, welke in beslag werden go- nomen. In de kom van het dorp te Koewacht hebben de Duitschers het aantal draden van de electrische afsluiting nog mot een paar vermeerderd die draden reiken daar nu tot een hoogte van c.a. 2 M., ook even onder den grond loopt een draad. Maandagmiddag kwam zekere v. V., een 25-jarig jongeling van even over de grens met een kar om bieten naar het dorp. De bieten werden tot aan den draad door een familielid of een vriend van Koewacht ook met een voertuig aangebracht. De Duitschers doen dan het hek in den draad open (de electrische geleiding is op die plaats op een 8 M. hoogte aangebracht) de voertuigen Ivorden tot vlak bij elkaar gereden en het overladen begint dit overladen van landbouwproducten hebben de Duitschers op sommige plaatsen aan de grens toegestaan. Toen v. V. daarmede aan den gang was, ging hij kwasi eens rond zijn kar, die juist even gedeeltelijk over de grens stond, kwam daarbij natuurlijk op Hollandsch grondgebied, hetwelk hij voor deze maal wenschte niet weder te verlaten en verwijderde zich van de grens. Van V. had de aanzegging gekregen zich Woensdag aan het station te Stekene te bevinden om aldaar te worden gekeurd, zijn vrees was dat hij dan naar Duitschland zou worden vervoerd. Midd. Crt. Te Koewacht zal binnenkort eene groote vlasfabriek gebouwd worden. Tot secretaris van Zuiddorpe is bmoemd de heer Jos. Moerdijk. Dr. Doijer te Aardenburg zal met 1 Jan. a.s. zijne praktijk neerleggen, doch blijven practiseeren aan het Burgergasthuis. Op den rijksweg te Oost burg werd dooi de commiezen een hengst in beslag genomen wegens ongedekt vervoer uit den 'stal van dhr. Aernoudts te Sluis. Woensdag waren aan de veiling te Oost burg pl. m. 100000 K.G. koolrapen aangevoerd. Uit het bezette gebied is gezet E. V., te IJzendijke, die in het bezit werd gevonden van een paar handschoenen en laarzen van caoutchouc om over de versperring te klimmen. Te Eede is een Belgisch jongeling plot seling krankzinnig geworden, toen hem de mededeeling gewerd van het consulaat, dat hij naar het front moest vertrekken. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Vanaf 30 October tot 16 November hebben zich in deze gemeente gevestigd: L. G. Imandt, P 163, van Borgerhout. E. Nuytrinck, Tholensstraat 53, van Hon- tenisse. E. J. Vincent, Spoorwegstation, van Hulst. C. J. F. de Vos, Oostsluis 16, van Rotter dam. F. J. Volkrijk, De Feijterstr. 25, van Ierseke. S. Donze, van Zaamslag. Vertrokken. J. van Vijven, Dijkstraat 92, naar Rotterdam. P. C. van Vijven, Tholensstraat 37, naar Rotterdam. R. vrn der Leij, Oostkant 3, naar Capelle. Ned. Herv. Kerk. Zestal te IJmuiden (nieuwe 2e predikants- plaats): G. J. Bal te Ilellendoorn II. C. Bins te Ellewoutsdijk L. W. Eerdmann te Brielle dr. J. Riemens te DedemsvaartM. J. A. de Vrijer te Odijk en dr. W. II. Weede te Oos- terland (Zl.) Beroepen te Abbekerk en Lambertschaag J. G. Steenbeek te IJzendijkete Utrecht S. Veen te Zutfen. Bedanktvoor HasseltS. van Dorp te Bodegraven voor Woubrugge A. C. Enkelaar te Jaarsveld; voor St. PancrasJ. M. Lam- mers te Rhenen. Geref. Kerken. Beroepen: te Loenen-VreelandH. Brink man te Glanerbrugte Hattemdr. C. N. Impefa te Avereestte Nicuw-Dordrecht G. de Jager te Wolphaartsdijk. Bedanktvoor Eede S. Doornbos te Doe- tinchem voor Sliedrecht J. D. Hecrsink te Nieuweroord. Door wijlen den heer L. Kloosterman te Ileinkenszand zijn drie legaten bemaakt van ieder f 1000, respectievelijk aan de Geref. kerk de Gereform. diaconie en de school met den Bijbel aldaar. De Geref. Jongelingsveroeniging „Onze lmlpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 71/3 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nicuwstraat, alhier. Bieten in België. Allo verbouwde bieten in België zullen dit jaar verwerkt worden in de fabrieken te Lilloo, Calloo, Beirendreeht, Moerbeke Waes, Sel- zacte I en II en Helchin. Andere fabrieken werken niet. Het voederen van bieten aan het vee is verboden. Op overtreding staat boete tot 50,000 Mark. Kaalscheren. Togen 40 personen te Moppel is al proces verbaal opgemaakt omdat ze niet voldaan hebben aan het bevel van B. en W. om hun kinderen niet anders dan met kaalgeschoron of geknipt hoofd de school te laten bezoeken. Deze nieuwe politie-verordening ter bestrijding van onreinheid in school, is den 3den Oct. in werking getreden en de ecnige van dien aard in ons land. De eerste zaak is al voor het kantongerecht geweest. Raak. Het nieuwe ministerie van landbouw op het Bezuidenhout te 's-Hage is langzamerhand ontdaan van houten steigers en ook de lappen, waarachter het beeldhouwwerk verborgen wasï zijn verdwenen. Dezer dagen verzamelde zich daarvoor een groepje nieuwsgierigen, want een-der voorbij gangers gaf uitlegging van de versiering. Óf hij de waarheid vertelde, weten we niet, maar een feit is het, dat zijn nuchter verhaal op allen diepen indruk maakte. Hij sprak ongeveer als volgtBoven in het gebouw ziet u aangebracht drie lauwerkransen. De grootste vormt een hulde van de boeren voor den minister, de kleinere rechts en links bedoelen een gelijke hulde respectievelijk van do tuinders en de veekoopers. Hierboven den ingang van het nieuwe mi nisterie ziet u vier levensgroote beelden, zij stellen voor het volk, hoofdzakelijk den middel stand. Zij hebben geen krans om hulde te brengen, zij zijn arm, niet alleen uitgekleed tot hun hemd, maar ook dat is hun ontnomen daarom staan zij hier naakt boven den ingang van dit nieuwe paleis van den landbouw. Ik behoor tot den stand, die daar is afgebeeld. Hierna groette hij en ging verder. Msb. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 19 NOVEMBER 1916. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/2 en 2 nur, Ds. S. Groeneveld. Axel Kerkdreef 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. A. Thielen. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. A. Thielen en 2 nur, Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/) en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Itaarns. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en B'/j uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. RECHTZAKEN. Op het stadhuis te Ter Neuzen werd van tijd tot tijd een en ander gemist. Men ver dacht daarvan de werkvrouw C. d. R. en ontdekte dat zij op 4 Oct. had weggenomen drie zilverbons van f 1,een van ?2,50 en een kwartje. Heden stond zij voor dit feit terecht voor de arr. rechtbank te Middelburg De officier van justitie eischte tegen haar 3 maanden voorwaardelijk. Terwijl te Axel op 1 Oct. de gemeente veldwachter A. Olijslager op surveillance was ontmoette hij in de Niemvstraat aldaar L. II. v. d. A., 40 jaar, leurder, wonende te Axel. Wijl v. d. A. zeer rumoerig was, raadde de veldwachter hem aan rustig te zijn. Deze goede raad viel niet op een goeden grond. Met een opgeheven hand, waarin hij een mes hield, kwam v. d. A. op den veldwachter toe en zeide tot'hem: „ik steek jou ook overhoop, Olijslager." De officier van justitie vorderde tegen v. d. A. wegens bedreiging 14 dagen gevangenis. De arr. rechtbank te Middelburg veroor deelde lieden wegens mishandeling D. R., 15 jaar, werkman te Ter Neuzen, tot f3.50 boete, subs, een week tuchtschoolwegens diefstal A. v. d. W., 9 jaar, te Axel tot een maand tuchtschool en inzake L. v. d. W., '8 jaar, te Axel, beklaagd van diefstal, is do terug gave aan zijn ouders zonder toepassing van straf bevolen. Men seint ons uit Vlissingen De mailboot Koningin Regentes is van Zee- brugge naar Ostendc gebracht. De bemanning is over Brussel en Roosendaal gisterenavond te Vlissingen aangekomen. Drie daarvan ver toeven nog te Brugge. TWEEDE KAMER. Heden was de Kamer bijna voltallig. Do Tribunes waren overvol. Op het incident van gisteren wordt niet teruggekomen. Bij de behandeling van art. 89 inzake ver hooging van 2 op 3000 gulden pensioenen, vergoeding reiskosten en presentiegeld, spraken do heeren Loef, De Meester, Van Limburg van IJ zendoorn en Rutgers, die in het pre sentiegeld geen middel zagen ter bestrijding van het absentisme. LONDEN, 17 Nov. (Reuter.) Bij de beraadsla ging voor het voorstel van Runciman betref fende het vraagstuk der levensmiddelenvoor- ziening, werd het plan algemeen goedgevonden. Runciman zeide dat de nieuwe controleur op de levensmiddelenvoorziening niet in staat

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2