en Advertentieblad Zeeland. nieuws Antirevolutionair voor Uit de Pers. FEUILLETON. Binnenland. Buitenland. So. 1381 Zaterdag 18 November 1916 Jaargang. Een Engelsch soldaat den oorlog. over ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle teuren en Brievengaarders. blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. Boekhandelaars, Postdirec- bij den Uitgever ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACT IE; "abonnementen EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Wie is de schuldige Wie is de veroorzaker van den wereldkrijg In het om o. i. De Standaardgeeft Dr. Kuyper daarop volgende antwoord V -Vw geen twijfel meer. Van maand tot maand hield nu tusschen Londen en Berlijn bet geredetwist aan over de netelige vraag, van waaruit de vonk in het kruit gespat isVan uit Grey's lippen of uit de pen van Von Bethmann llollweg. Uit Serajewo kwam de aanloop van het booze kwaad. De moord van den Oosten- rijkschen troonopvolger bracht ons de ellende. l)ie moord werd te Weenen verstaan als uit Belgrado aangestookt. Weenen vroeg toen schuldbekentenis. Rusland prikkelde Servië die schuldbekentenis te weigeren. En al te overhaast riep Oostenrijk toen zijn gezant terug. Zoo brak de oorlog uit. Vari uit Weenen zond men zijn divisies op Belgrado af, en Rusland stelde zijn divisies daartegen- over. De vraag was nu maar, kon Duitschland zijn bondgenoot laten verpletteren. Vanzelf niet. Er was derhalve waarborg noodig. Die werd deels te Petrograd, deels te Londen gezocht. Maar beiderzijds bleef of bet ant woord, of 't bleek teleurstellend. De vraag werd toen, moest men zijn leger reeds op den voet van oorlog brengen Natuurlijk moestzoo de één het deed, ook de ander het doen. En toen scheen het een oogenblik alsof Duitschland er meê begon. In de Lokal Anzeiger, extra-blad, stond toch een onrustwekkend bericht. Doch binnen het uur heeft de Regeering te Berlijn dit bericht, als geheel onjuist en valsch, weersproken. Weersproken bij de Gezanten en weersproken te Petrograd en te Londen. Doch niets hielp. Desalniettemin is toen Rusland aanstonds tot algeheele mobilisatie 2) Minder dan de burger aan nieuwen geeste lijken invloed blootgesteld, zal de soldaat licht de indrukken, die hem aanvankelijk, dikwijls met tegenzin, tot soldaat hebben gemaakt, stevig vast houden en zelfs verdiepen. Hij is als een steen, die in weerwil van voortdu rende wrijving, den vorm bewaart, die oor spronkelijk in het vuur van een vulkanische uitbarsting is ontstaan. Hoe dikwijls keert hij niet, in schier onverdragelijkc afmatting of over zijn eigen daden ontzet, om steun en troost naar die denkbeelden terug„Het is bet waard, want„Het is vreeslijk, maar ik hoef me niet te verafschuwen, want. Wij zien dingen, die gij u alleen kunt ver beelden. Wij worden gesterkt door overwe gingen die gij hebt laten varen. Onze geest verschilt van den uwen, zoowel omdat hij meer aan verandering is blootgesteld als omdat hij minder veranderlijk is. Terwijl gij vergeef me als ik ruw ben uw geloof hebt prijsgegeven met het zenuwachtige gemak van een Tudor ambtenaar, is onze achtergrond dezelfde gebleven, al is onze voorgrond anders geworden. Het is de achtergrond van Au gustus tot November 1914. Wij zijn uw schimmen. Het kontrast openbaart zich niet minder in kleine dan in groote dingen. Het vertoont overgegaan, en van uit Londen heeft men dit niet gestuit. Zoo kwam te Berlijn het bericht in, dat Rusland zich met alle kracht opmaakte, niet enkel om morgen den dag reeds Oostenrijk aan te vallen, maar om tegelijk Koningsbergen en Oost-Pruisen te bestormen. In die grensprovincie is Pruissen dan ook den dag daarop reeds overvallen, en zóó overvallen, dat nu nog de schade in dit gewest niet geheel kon hersteld worden. Lord Grey heeft derhalve met zich op Lokal Anzeiger te beroepen, zich zelf in vingers gesneden. In den diplomatieken beker is ons nu klare wijn ingeschonken. De Historie is nu als getuige opgetreden, en op Rusland rust de schuld. We zeggen dit niet om Oostenrijk geheel vrij te pleiten. Gelijk we van meet af constateerden, bad Oostenrijk te Belgrado met minder overhaasting kunnen optreden. Doch dit beklonk het geding niet. Petrograd gaf het stormsignaal. de de GESCHOTEN OP IJMUIDER TREILERS. Uit IJmuiden meldt men: Gisterenmorgen te half twaalf heeft een Duitsche duikboot in het gezicht van de Neder- landsche kust tusschen Kijkduin en het eiland Texel, op eenigen afstand van een Nederland- scheu kruiser en een aantal Nederlandsclie torpedobooten, buiten het territoriale gebied, eenige schoten gelost op thuis stoomende IJmuider stoomtreilers, die alle de natievlag- gen voerden. Enkele schoten gingen op zeer die geringen afstand voorbij een der treilers, zich haastte een boot uit te zetten. Toen men zich met roepen verstaanbaar kon maken en riep, dat het een Hollandsch schip was, kon de scheepsboot naar de treiler terug- keeren. Behalve de gewone nationale vlag, voerden alle treilers ook een ijzeren driekleurige vlag. DE KONINGIN-REGENTES. Naar wordt vernomen, behoorden tot hen, die bij het opbrengen van de Koningin-Regentes der Maatschappij Zeeland zijn aangehouden, de koeriers der gezantschappen te 's Graven- zich evenzeer in de manier, waarop gij u de gebeurtenissen van den oorlog voor oogen stelt en u de plichten en stemmingen van uw soldaten verklaart, als in uw opvatting van de beginselen, waarvoor wij vechten, en van de soort harmonie, nationaal en supernationaal, waarin de wereld weer in evenwicht kan komen. Maar ik heb ongelijk, van kleine en groote dingen te spreken. Een heldere blik en een gevoelig oordeel zijn geen dingen, die men zoo aanstonds verkrijgt. De vatbaarheid van de menschen, om die tot hun beschikking te hebben, wanneer zij ze het noodigst hebben, hangt af van den ernst, waarmede zij zich gewend hebben, naderbij gelegen en hun meer vertrouwde dingen te beschouwen. Daarom kan ik niet als van weinig belang het beeld, dat gij u van den oorlog maakt, en de stemming, waarin gij dat kunstwerk beziet, op zij schuiven. Ze zijn een aanwijzing van den geest, waarin gij de vraagstukken van den vrede zult aan vatten. De oorlog staat u aldoor voor oogen. Gij leest en praat er over, ik zou zeggen meer dan over iets anders. Gij verlangt er naar, een betrouwbaar relaas te krijgen, niet van de strategie of van andere dingen die lerecht verborgen worden gehouden, maar van zijn dagelijksche loop en kleur, de plichten en moeilijkheden, de gevaren en ontberingen, het gezwoeg en de rust nu en dan, die liet leven van den soldaat aan het front uitmaken. Gij zoudt in zijn innerlijk leven willen treden, zoover menschelijke wezens daarin kunnen treden, om te weten, wat hij vindt van de taak, die hem wordt opgelegd, hoe hij zijn verhouding tot den vijand en tot u opvat, uit welke bronnen hij zijn aanmoediging en troost liage van De koerier der Engeland en van België. Amcrikaansche legatie, die ook aan boord werd aangetroffen, is weder vrijgelaten. DE „KONINGIN REGENTES". In den Haag is bericht ontvangen, dat do „Koningin Regentes" Zeebrugge verlaten heeft koersende om de West. Bij informatie bij de directie van de Maat schappij Zeeland deelde men aan dejMidd. Crt mee dat b e t w ij f e 1 d werd of de „Konin gin Regentes" werkelijk is vrijgelaten. Men achte het daar niet uitgesloten dat het schip slechts naar een andere plaats werd gebracht. DE STEENKOLENNOOI). Ten einde zooveel mogelijk te voorzien in den steenkolennood, is door den Opperbevel hebber opgave gevraagd van militairen, die van beroep mijnwerker zijn, ten einde hen werkzaam te kunnen stellen in de Staats mijnen, om zoodoende de Nederlandsche steen- kolenproductie zooveel mogelijk te verhoogen. Volgens het ^Tbld. zal de Min. van Landbouw een circulaire aan de gemeentebesturen ver zenden met het verzoek om bij het publiek aan te dringen op liet in acht nemen van de grootst mogelijke zuinigheid bij het steenkolen- verbruik en die zuinigheid ook zelf te betrach ten. Als middel om deze in de band te werken, geeft de Minister zelfs in overweging niet terug te deinzen voor verhooging van den gasprijs. DE OORLOG. Westelijk Front. Engelsch succes. PARIJS. (Havas). Na de schoone over winning van de Engelschen strekt zich liet Engelsclie front in een rechte lijn uit van een punt, ten Zuiden van Grandcourt naar een punt ten Zuiden van Hebuterne. Ze nadert de grens van de departementen van de Somme en Pas-de-Calais. De geallieerden hebben nu Grandcourt, Miraumont en de schildwachten de schansen van West-Bapaume onder Twee sterke Duitsche steunpunten, Serre in het Noorden en Grandcourt in liet Zuiden, zijn nu gescheiden en loopen gevaar put. Gij zoudt die dingen willen weten; wij willen wel, dat gij ze wist. Maar tusschen u en ons hangt er een gordijn. Gij hebt het grootendeels, onbewust, zelf gemaakt. Het is niet iets negatiefs, maar iets positiefs. Het is niet geestelijk, maar zedelijk. Het is geen onkunde (ik zou er anders niet van spreken). Het is onwaarheid. Ik lees uw kranten en luister naar uw gesprekken, en ik zie duidelijk, dat gij u van den oorlog een beeld hebt ver kiezen te scheppen, niet zooals hij is, maar van een soort die schilderachtig is en daarom uw lust in iets nieuws, in opwinding, in ge makkelijke bewondering vleit, zonder het u met hevige ontroering lastig te maken. Gij hebt, verkozen, zeg ik, u een beeld te scheppen, omdat gij niet van de waarheid houdt, haar niet kunt verdragen; omdat gij bang zijt voor wat er met uw ziel zou gebeuren, als gij haar blootstelde aan de onberekenbaarheid en de tegenspraak, den twijfel en de verbijstcrin die onder het oppervlak der dingen liggen. Gij wordt niet misleid over de feiten, want feiten van deze orde zijn geen oflïcieele leugen waard. Gij wordt misleid over de werkelijk heid. En wat dat betreft, is bet u, naar liet schijnt, wel toebetrouwd, u zelf „motu proprio et mera voluntate" voor te liegen. Misschien is dit oordeel hard. Hoewel, wanneer ik de beschrijvingen van den oorlog lees, die eiken dag in uw pers worden ge geven, geloof ik het niet. In sommige zie ik trekken die ik herken als niet in strijd met het leven. Maar de algemeene indruk, die er in wordt gegeven, is tragisch valsch. Ik kan u vergeven, dat gij den oorlog voorstelt als een schouwspel in plaats van als een bestaans van omsingeld te worden. In de streek van Grandcourt zijn de Engelschen drie kilometer vooruit gekomen. Volgens de Petit Parisien is liet aantal Duitsche gevangenen 6000. Al de verliezen de Engelschen bedragen niet zooveel. De verliezen der Duitschers worden op 15,000 geschat. De'meeste gevangenen zijn Sileziërs en Pomtneranen van 25 tot 40 jaar. De bladen geven hun levendige voldoening over het behaalde succes te kennen en zien er een waarborg in van belangrijker over winningen in de toekomst. Het offensief der geallieerden neemt in kracht toe, zeggen ze, en het verweer van den vijand verslapt. Duitsche beschouwing. De Lokal Anzeiger verneemt uit het groote hoofdkwartier: Sedert den laatsten grooten dag van 5 November, hadder. de Engelschen, behoudens kleine aanvallen en patrouillege- vechten, zich rustig gehouden. Er is echter nooit aan getwijfeld dat deze rust evenals alle tusschenpoozen van den Sommoslag een inleiding tot een voortgezet offensief betee- kende. De nieuwe aanval heeft dan ook op den 13en plaats gehad in een streek waar sedert den len Juli geen aanval in grooten stijl door de Engelschen werd ondernomen. Hun in den laatsten tijd versterkt artillerie vuur zoomede gasaanvallen en patrouillege vechten Maren niet onopgemerkt gebleven. Onze vooruitspringende stelling, welke natuur lijk een bizonder gevaar opleverde, daar ze van twee kanten door de tegenstanders omvat kon worden, is door de Engelschen op den 13en aangevallen. Zij werkten met al de macht van hun hier opgehoopt materiaal en bewerkten onze voorste stellingen uit beide richten met geschut van het zwaarste kaliber. Het vuur steeg steeds tot meer lievigheid, terwijl tusschendoor met gas werd gewerkt. Ten slotte ging de vijand tot den storm aanval over aan weerkanten van de Ancre over eeu zeer breep .front, dat uaar 't Noorden tot in den omtrek van Hébuterne reikte en naar 't Oosten zich uitstrekte van de Ancre Grandecourt. De aanval was bijzonder hevig en er werd geen menschenmateriaal gespaard. Onze mannen verdedigden hun stellingen, ofschoon deze door het overmachtig materiaal deerlijk waaren stukgeschoten, met de grootste verbittering. Ten noorden van den straatweg vorm, want ik vermoed, dat hij den corres pondent, die op een dag van vertooning naar een waarnemingspost is geleid, als een schouw spel moet voorkomen. Maar de voorstelling van de menschelijke wezens, die er bij be trekken zijn, is onvergeeflijk. Er is een soort conventioneele soldaat uitgevonden, wiens ge voelens en meeningen die zijn, welke gij het gemakkelijkst met uw koffie en marmelade in u kunt opnemen. En deze „Tommy" is een tegelijk belachelijk en weerzinwekkend schep sel. Hij wordt voorgesteld als on veranderlijk „blijmoedig", als genietende van de „opwin ding" van dezen oorlog, als er „sport" (ge noegen) in vindende, andere menschen te dooden, als „Duitschers uit holen jagende gelijk een terrier op ratten jaagt", als de ge vangenen van zijn boog en speer met, vrien delijkheid overstelpende. Deze laatste bizon- derheid is trouw naar de natuur gevolgd, maar de nadruk, die gij er op legt, is zoowel dom als bcleedigend. Verwacht gij soms van ons, dat wij ze zullen slaan of ze uithongeren Begrijpt gij niet, dat wij die mannen, die tegenover ons in do modder hebben gezeten, beschouwen als de slachtoffers van dezelfde ramp als wij, als onze makkers in de ellende, in waarheid meer dan gij het zijt? Denkt gij, dat wij zijn als sommigen uwer en op het hoofd van eiken rampzaligen tegenstandei de verontwaardiging stapelen, die voor de boos heid van een regeering, een maatschappelijk stelsel, of als gij wilt van een natie wordt gevoeld? (Slot volgt.) Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. in vuur.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1