Boekbeoordeeliiig. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. Bovenstaande verordening van den heer Generalquartiermeister, wordt voor het ge- heele gebied van het vierde leger in werking gesteld. Zij slaat niet op zulke personen die, in staat zijnde te werken, vrijwillig volgens de overeengekomen loonsbepaling een werk- verdrag aangaan of zich reeds in een dergelijke betrekking bevinden. Der Oberbefehlshaber, Herzog Albrecht von Wiirttenberg. Maar stemmen mag je 1 De volksstemming over invoering van dienst plicht in Australië was Zaterdag nog niet afgeloopen. De stand der stemming was toen tegen 1,016,806 stemmen, voor 939,228 stemmen. Er is dus alle kans dat het volk zich tegen dienstplicht verklaart, maar zegt de Times wat ook de uitslag moge zijn, de gedwongen africhting van opgeroepen manschappen duurt voort. Reims. André Glarner van de United Press schrijft het volgende over een bezoek, dat hij aan Reims gebracht heeft De wijk rondom de kathedraal is bijna vol komen verwoest. Vóór den oorlog waren de twee groote industrieën van Reimsde we verij en de productie van champagne. De Duitschers hebben het grootste gedeelte van den voorraad champagne niet kunnen plun deren, noch hebben zij de onmetelijke kelders, die zich onder heel deze kalksteenhoudende streek van Frankrijk uitstrekken, kunnen ver nielen, eenvoudig, omdat deze grootendeels verborgen lagen, en omdat zij slecht den weg kenden in deze onderaardsclie doolhoven. Met de weverijen is het helaas anders ge steld. Door de Duitsche spionnage, onder leiding van een lid der firma Mumm, waren de Duitschers bekend me"t de ligging van alle weverijen. Wandelt men door de industrieele wijk van Reims, die zich achter de kathedraal uitstrekt, en waar men slechts ruïnes vindt, dan dringt zich onwillekeurig de gedachte op aan San Francisco, zooals dit er uitzag onmiddellijk na de aardbeving. Hier, in deze wijk van Reims, vindt men geen sporen van brand, noch ver koold hout, noch zwart geblakerde muren. Men vindt er slechts massa's puin en monster achtige gaten door ontploffingen geslagen. Maar ook vindt men bij eiken voetstap bewijzen van den moed en de vastberadenheid der beproefde bevolking. Hoewel het bombarde ment elk oogenblik kan worden hervat, leven de gezinnen tusschen de ruïnes en driemaal per week wordt er markt gehouden op het zelfde uur als eertijds. Van tijd tot tijd vallen er, terwijl de markt aan den gang is, granaten tusschen de karren en de uitstallingen der verkoopers. Dan trekt ieder zich terug in een der naastbijzijnde kelders om er na enkele minuten weer uit te voorschijn te komen en zijn oude plaats weer in te nemen. De ge sprekken, de discussies, het loven en bieden beginnen opnieuw. De inkoop van visch of van een dozijn eieren gaat weer kalm zijn gang, en de huismoeders keeren naar huis terug, zeer voldaan als zij onder de tegen woordige omstandigheden maar kunnen zijn, terwijl de kooplui zich bereidwillig met nieuwe klanten gaan bezighouden. In dergelijke omstandigheden kan men de Fransche vróuw op haar juiste waarde leeren schatten. Zij onderscheidt zich niet alleen door haar moedige blijgeestigheid, maar ook door haar ernstig en onversaagd inzicht in alles wat op het spel staat bij den wereldstrijd tegen de barbaarschheid. En zij isheelemaal niet veranderd. Want zij is altijd zoo geweest in de oogenblikken van groot gevaar en van ernstige beproeving. in de tank. Omtrent het uiterlijk der tanks en hun vechtwijze is reeds zoo een en ander bekend geworden. De Manchester Guardian geeft nu echter bladzijden uit het dagboek van een dei- leden der bemanning van een dier landschepen. „Maandag. Voor den eersten keer uit. Vreemd geval. Erger dan in een onderzeeër kon eerst niets zien, maar verbeeldde mij des te meer. Eerst sloegen de kogels tegen onze tank aan als hagelsteenen op een gegalvani seerd ijzeren dak, toen kwamen ze als een reeks hamerslagen. Kwamen daar zonder letsel doorheen. Plotseling een geweldigen schok. Uitkijk zegt, dat we dwars^ over een vijandelijke loopgraaf zitten. uur", zegt de officier. En we gaven vuur. Onze kanonnen bestreken de loopgraven naar rechts en links. Kon nu de verschrikte Duitschers zien. Een somber grappig gezicht. Trachten in hun schuilplaatsen weg te komen als konijnen, maar velen bereiken ze niet. De vijand brengt machinegeweren naar voren. Kwaadaardig geratel op onze huid. Hoegenaamd geen averij. Nu beginnen er slirapnells boven ons uiteen te springen. Rijden voort en ontmoeten nog meer Duitsche soldaten. Snijden hun gelederen aan flarden. Zij vluchten in paniek. Officier tracht hen bijeen te houden. Zij wachten ons een oogenblik af. Dan vuren onze kanonnen weer en slaan zij weer op de vlucht. Onze infanterie jaagt hen bijeen en neemt de overlevenden gevangen. Gevangenen kijken nieuwsgierig en verbaasd naar ons. Ritje in de tank is bepaald niet aangenaam. Ben „tankziek", wat net zoo erg is als zeeziek, tot je eraan gewend bent. Dinsdag. Weer er op uit. Een kogelregen om in te verdrinken, maar spoedig afgeloopen. Duitschers probeeren een aanval als op een fort. Komen van alle zijden aanstormen. Vuren van vlakbij op hen. Toch verscheidene dappere kerels bij. De overgeblevenen wagen het opnieuw. Wij blijven vuren. Er vallen nog meer. Onze oude tobbe schokt hevig. Waarlijk, dacht ik, 't is afgeloopen, maar dat was niet waar. 't Is niets, een eindje muur of zoo iets. Geweervuur gaat door. Dan iets als een donderslag op het dak, kijken elkaar aan. Daar gaat onze tank. Neen, toch niet, nog heel. Was bijna uit mijn vel gesprongen. Het was alleen maar weer een loopgraaf, waar we overheen ge reden waren. Wilson of Hughes gekozen? NEW-York, 8 Nov. (Reuter). Terwijl gister avond de overwinning van Hughes zoo stellig was en zelfs door de bladen van Wilson werd toegegeven, maken de jongste verkie- zingsbericliten uit het Verre Westen en andere staten den uitslag eenigszins onzeker, zoodat nu beide partijen aanspraak maken op de overwinning. NEW-YORK, 8 Nov. (Reuter). De Nevv- Yorksche bladen meldende voorzitter dei- democratische partij heeft de afdeelings- voorzitters der partij in alle staten en dis tricten geseind: Wilson is herkozen. Gij moet er persoonlijk voor zorgen, dat de stembussen worden bewaakt. Onze tegenstanders zijn wanhopig. 1. Oude Paden. Weekblad voor de ver breiding der Geref. beginselen. Redacteur Ds. J. J. Knap. Uitgever J. H. KOK te Kampen. We ontvingen de nos. 5457. De inhoud is belangwekkend genoeg. Ds. Knap weet helder, verfrisschend water te putten „Uit de Fontein des Heils". De reeks over „het publieke gebed" is ongetwijfeld actueel, „Uit het rijke leven" wordt het neo-Malthusianisme besproken. Ook de andere rubrieken zijn goed verzorgd. Zelfs de Jeugd heeft haar afdeeling. Jan Veltman schrijft het feuilleton „Verschoppelingen". Gaarne bevelen we dit alleszins degelijke tijdschrift aan. 2. „Filippus" Scheurkalender en Premieboek. We herinneren aan onze aankondiging van den kalender, om hem nogmaals aan te prijzen. Het premieboek is een werk van bijzondere waardij. „De Kerkhervorming", aldus is de titel, levert ons bijdragen van Dr. Bavinck, Dr. H. H. Kuyper, Dr. Bouwman, Ds. Land- wehr, Ds. Rullmann. Een boek van 173 bladzijden. Het is gewis een zeldzaamheid een dergelijk werk voor zoo weinig geld te bekomen. Dat vliegt weg. 3. De Gezondheid, afl. 21. Uitgave MORKS, Den Haag. Deze afl. bevat de volgende artikelen Neusaandoeningen, Tropische ziekten, De strijd tegen tandbederf, Drinkwatervoorzieningen, Ceresit. Voorts recepten, vragenbus enz. In het stukske „De eerste mensch" blijft de redactie niet getrouw aan de in den aanvang gegeven belofte. TER NEUZEN, 10 November 1916. In de op Donderdag 23 November 1916, des voormiddags 10 uur, alhier te houden ver gadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming der leden en plaatsvervan gende leden van de stembureaux voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad. 4. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van A. II. Donze. 5. Voorstel tot het stichten van een ver zamelplaats voor faecaliën. 6. Voorstel tot het verleenen van vergun ning aan G. Klaassen voor het hebben van deuren boven gemeentegrond. 7. Voorstel tot verkoop van bouwgrond aan R. G. E. Nolson. 8. Behandeling van een verzoek van den Gemeente-Ontvanger aan Gedeputeerde Staten, om verhooging van jaarwedde. 9. Voorstel tot verhooging van de aan nemingssom voor de straatverlichting te Baandijk. 10. Behandeling van een verzoek van J. A. Adriaansen en E. J. Bakker, om een duurte- toeslag. 11. Opnieuw vaststellen van de verordening, regelende de jaarwedden van de hoofden der O. L. Scholen enz. 12. Voorstel tot toekenning van een bijdrage aan de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren. 13. Ontheffing diverse belastingen. 14. Behandeling van een gedeelte reclames Hoofdelijken Omslag. 15. Behandeling reclames tegen aanslagen schoolgeld L. O. Men verzoekt ons opname van onder staand Toen onlangs in den Raad dezer gemeente behandeld werd de kwestie van den woning bouw, waren er tal van bezwaren en o.m. ook dat de gemeente nadeel zou hebben. Elders oordeelt men blijkbaar anders. Over de maanden Aug.Sept. 1916 zijn de volgende voorschotten verstrekt Boxmeer voor 12 woningen f25500.—, Den Haag voor 48 woningen f117600.Leeuwar- deradeel voor 25 woningen f62250.Maas tricht voor 56 woningen op grond van de ge meente in erfpacht f 108000.—, Rotterdam voor 142 woningen met een volksbadhuis f296192.Valburg voor 4 woningen f 9300. Vlaardingen voor 74 boven- en benedenwo ningen op grond van de gemeente in erfpacht f 142500.en te Vlissingen voor 200 wo ningen f520000.—. Over dat zelfde tijdvak werden 20 vereeni- gingen tot woningbouw toegelaten. Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van den naamdag van Z. M. Koning Albert van België, op Woensdag 15 November, dek voormiddags ten Kfl/s ure, in de R. K. kerk te Ter Neuzen eene plechtige 11. Mis met „Te Deum" worden opgedragen. Tijdens den dienst zal eene collecte worden gehouden voor de noodlijdende Belgische militairen. Naar we vernemen moet er op de Schelde in de omgeving van den Othenepolder bij Ter Neuzen, een mijn gezien zijn. De mijnenlegger is daar ter plaatse om de mijn op te sporen. Naar vernomen wordt is de heer Nolson voornemens de benoeming voor lid van de Kamer van Koophandel alhier niet aan te nemen. Axel. Dezer dagen is op de bovenzaal bij den heer Koole een vergadering belegd van molenaars uit onze omgeving. Waren er in den loop van dit jaar reeds pogingen in het werk gesteld om eene afdeeling van den Nederlandschen Molenaarsbond op te richten, thans is die poging geslaagd. Een voorloopig bestuur is gekozen, dat de verdere werk zaamheden, verbonden aan eene pas opgerichte vereeniging, ten uitvoer zal brengen. Te Hulst is pl.m. 750 Kg. suiker bij een winkelier in beslag genomen, die verkocht werden boven den maximumprijs. Eenige vlashandelaren te Sas van Gent en in die omgeving hebben het plan opgevat de oxygeenfabriek in den Canisvlietpolder in te richten als vlasfabriek. Ook nabij het station Philippine zal een nieuwe fabriek verrijzen. Koewacht. De gemeenteraad zal eens over straatverlichting gaan spreken. Er zijn hier in het dorp vier lantaarns, die meestal uit zijn des avonds. Men zakt in het donker tot over de enkels in de modder, dus het zal wel tijd worden. Door de politie is uit het bezet gebied geleid de koopman C. de B. uit Aardenburg. Hij meende, dat zijn tijd om was en kwam in zijne woonplaats, zonder een officieel bewijs te hebben. Gedurende al dien tijd verbleef hij op het door de Duitschers prijsgegeven gebied. We vernemen, dat het Kamerlid van Oostburg jhr. R. de Muralt, voornemens is binnenkort eene bespreking te geven van de hangende grondwetsherziening in een der voornaamste plaatsen van zijn district. (Midd. Crt.) Hoofdplaat. In het belang van de handelaars en van andere personen is aan het telefoon kantoor alhier een voor het publiek bestemde spreekcel ingericht. Eenige ingezetenen dezer gemeente hebben reeds aansluiting gekregen. Wel is het dorp door het plaatsen van eenige palen ontsierd, maar hier dient het schoone voor het nuttige te wijken. „Zei." Smokkelen. Men schrijft aan de Midd. Crt. uit een grensplaats van Oostelijk Z.-Vlaanderen Het Rijk hoeft tegenwoordig vooral aan de grenzen een leger van ambtenaren, en als zoodanig fungeerende soldaten, in dienst, ten einde den smokkelhandel in levensmiddelen en andere artikelen te keer te gaan. Een massa voorschriften en bepalingen, die het den grensbewoners ongelooflijk lastig maken, hebben zij daarbij in acht te nemen. De winkeliers'o. a. dienen zorgvuldig alles aan te teekenen, wat hun klanten en anderen bij hen komen halen, hetgeen geregeld wordt gecontroleerd. Nu gebeurt het wel eens dat een winkelier in plaats van 1 K.G. bloem of rijst b.v. 2 K.G. noteertdat te veel, waarvoor hij bij een smokkelaar een tweemaal hoogeren prijs bedingen kan, gaat dan nog met eenige K.G. van anderen over de grens. Wordt zooiets toevallig ontdekt, dan moet de winkelier voor die fraude boeten. Op straat worden wel eens personen van allerlei stand en leeftijd met en zonder een pakje bij zich, aangesproken en gefouilleerd, hetgeen nu juist niet zoo erg prettig moet zijnde waren, die gedragen en vervoerd worden, worden aangeteekend. Van de bestemming van alle levensmiddelen en andere artikelen, die van Hulst en Axel op een grensdorp worden aangevoerd, wordt aanteekening gehouden de wegen naar ge- noemde en andere plaatsen waar men bij inkoop van grootere en kleinere hoeveelheden niet zooveel moeilijkheden ondervindt, worden door wachten behoorlijk bewaakt en afgezet en toch wordt er nog geregeld gesmokkeld, hoewel niet met zulke kolossale hoeveelheden als vroeger. Hoe de smokkelaars aan die verschillende waren weten te komen Daar over staat men eenvoudig paf en ten hoogste verbaasd als een loslippig smokkelaar soms eens iets loslaat van zijn nachtelijke avonturen en van de wijze waarop hij aan zijn waren komt en ze aan den man brengt. Nu werken de Duitschers door het besteden van fabelachtige hooge prijzen voor alles en nog wat ten zeerste in de hand. Het is geen zeldzaamheid als een smokkelaar in één nacht 20 tot 30 gulden verdient met de verlangde artikelen even over te reiken. De ambtenaren kunnen ook niet overal tegelijk zijn, hunne gangen worden nauwkeurig bespied, misschien wel eens verklapt en voor geld en goede woorden krijgt men veel gedaan. Eon arbeider te Borssele gaf Woensdag avond kennis aan den commandant van het detachement aldaar, dat hij meende een torpodo te hebben zien liggen öp de Kaloot. Bij onderzoek bleek het bedoelde voorwerp een geladen Nederlaudsche torpedo te zijn. Er is een wacht bij geplaatst en men heeft bericht gezonden aan de marine-autoriteiten te Vlis singen. In verband met het heerschen der mazelen zijn te Heinkenszand gisteren gesloten de o. 1. school en de bijz. school. Bijna geen enkel gezin met schoolgaande kinderen is vrij gebleven. Middelburg. Bij de begrooting werd liet cijfer van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f246,000 (vorig jaar f182.000). Vlissingen. Het Duitsche stoomschip „Atto" van de Rolandlijn te Bremen, dat hier Maandag van Antwerpen aankwam en naar Rotterdam zou vertrekken, is weder naar Antwerpen teruggekeerd. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: S. Th. de Wit, dienstbode, Nieuwstraat 60, uit Hontenisse. M. S. de Wit, dienstbode, Nieuwstraat 56, uit Hontenisse. A. Gijselinck, veldarbeider, Baandijk 36, uit Anna Paulona. J. B. Standaert, winkelbediende, L Kerk straat 76, uit Vlissingen. D. L. E. Pieters, dienstbode, Dijkstraat 2, uit Hontenisse. C. Th. Dhanis, Landbouwersknecht, Q 220, uit Zaamslag. E. L. Geers, zonder beroep, Lange Kerk straat 29, uit Stoppeldijk. J. H. A. Smits, zonder beroep, Noordstraat 70, uit Nijmegen. A. J. Michielsen, landbouwersknecht, Klaas- senstraat 2, uit Hoek. M. C. Lafeber, dienstbode, P, uit Stoppeldijk. Vertrokken. M. V. Jansen, z. b., Westkolkstraat 52, naar Amersfoort. K. Vening, ziekenverpleegster, 8 N, naar Hengelo. C. de Vos, grondwerker Baandijk, naar Clinge. M. F. Smet, z. b., O 128, naar Sas van Gent. L. van Cadzand, jager, Baandijk, naar Axel. B. Koole, z. b., Grenulaan, naar Amsterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te SleenC. Brinkerink, cand. te Bovenkarspelte Woudsend A. van Kooten to Steenwijkte Nieuw-VosmeerJoh. A. Verhoog, cand. te Leiden; te Vriezenveen: G. Venema, te Koudum te MonsterG. Lans te Ooltgensplaat; te GroedcM. A. J. de Zwaan te Batenburg (Geld.) Bedankt voor OldehoveE. A. Snijdelaar te Peperga. Geref. Kerken. Tweetal te Nieuw-DordrechtJ. H. Broek Roelofs te Schildwolde en G. de Jager te Wolfaartsdijk. Bedankt voor Genderen (N.-B.)C. A. van Nood, te Lopik voor llollum (op Ameland) A. Dekkers te Zevenhuizen (Gron.) Inbraak. Men schrijft uit Groningen In den laatsten tijd werd hier ter stede op verschillende plaatsen ingebroken, zonder dat dat het de politie gelukken mocht de(n) da- der(s) op het spoor te komen. Men scheen het vooral op kantoren gemunt te hebben. 's Avonds te ongeveer 12 uur wilde de heer W. nog even naar zijn kantoor in de mine- raalvvaterfabriek in de Soephuisstraat. Tot zijn verbazing vond hij de deur open, en on middellijk daarop vluchtte een persoon uit het pakhuis. De heer W. achtervolgde hem en riep de hulp in van de voorbijgangers. De jacht feing door de Zwanenstraat, Bote- ringestraat, over het Academieplein tot in de Guichardsgang, waar men plotseling het spoor kwijt was. Een politieagent verscheen ter plaatse en vond den inbreker, den 21-jarigen H. II., wonende te Groningen, onder een kar. De persoon werd in het bezit gevonden van valsche sleutels en breekijzers. Do politie gelooft met dezen jongeman een goede vangst gedaan te hebben, omdat hij verdacht wordt zich schuldig te hebben ge maakt aan de verschillende inbrakeu in den laatsten tijd in deze gemeente gepleegd. PRED IKBE U R T E N. ZONDAG 12 NOVEMBER 1916. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/i en 2 uur, Dhr. C. Huizenga, beroepen pred. te Hoogersmilde.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2