m Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. FEUILLETON. In de Dobroedsja. Binnenland. Buitenland. de oorlog. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOU Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. NHRZONPEN stukken te richten aan Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Vernieuwde Agitatie. De openbare onderwijzers willen een nieuwe agitatie beginnen. Immers door de nieuwe redactie van artikel 192 wordt huns inziens de openbare school achteruitgezet, ja, met den ondergang bedreigd En daarom moet de groote trom geroerd. Ongetwijfeld komt er dan weer wat los. Nu de bevoorrechte positie van liet open- baar onderwijs wordt bedreigd, wordt het hun partijzucht te kras. Voelen deze mannen niets voor liet beginsel van recht en billijkheid 't Schijnt zoo. En hoe meer ze gevoelen te staan op een overwonnen standpunt, des te heftiger gaan ze te keer. Of het hun baten zal zal? Het moet voor ieder, die de Kamerdebatten heeft gevolgd, duidelijk zijn, dat, hetzrj vroeg of laat, de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs een feit worden zal. 'De ware bedoeling der vernieuwde agitatie te ageeren tegen het hijzonder onderwijs, zal wel worden bemanteld. Men zal schermen met verdraagzaamheid, dogma's, clericalismemen zal den eiscli stellen van waarborgen en nog eens waar borgen, maar voor wie niet ziende blind is, zal het zoo klaar zijn als de dag, dat slechts een reactionair conservatisme de yveraars drijft. Een oratio pro domo blijft het. Een pleiten voor liet eigen huisje. Gespeend aan elk besef van recht en ge rechtigheid. Het Centralen-Convent. Dr. Kuyper schrijft in „De Standaard Het Centralen Convent staat nu in de Sta tuten van onze partij, maar moet dan nu ook hoe eer hoe beter practisch optreden. Te meer is het zaak hierop aan te sturen, omdat we een stembusjaar tegengaan, en als regel aanvaard is, om het Centralen Convent juist enkel in de drie andere jaren op den voorgrond te laten treden, als er van een Depu- tatenvergadering geen sprake zal zijn, wijl er dan geen stembus komende is. Zoo echter zou 't Centralen Convent eerst in 1918 bijeen komen, en dit mag niet. Nu het'in de Statuten staat, moet het ook ^Vertwijfelen dan ook niet of het Centraal Comité zal zich haasten, om hiertoe hoe eer hoe heter het initiatief te nemen. Het ligt toch in den aard der zaak, dat een college dat geheel nieuw in het leven wordt geroepen, dan ook aanstonds zijn verschijning make. Het moet zich aandienen, het moet zich vertoonen, het moet een eerste teeken en openbaring van leven van zich doen uitgaan. Zelfs is er geen de minste aanleiding voor het Centraal Comité om zich te bepalen tot een officieele installatie. Veeleer wijst alles er op, dat het nieuw optredende College aan stonds aan den arbeid zal kunnen tijgen. Gelijk van zelf sprak, kon op de Deputaten- vergadering niet elk detail van de Statuten in volle breedte uitgesponnen. W el kreeg men een voorstel daartoe, maar hoe goed be doeld dit ook moge geweest zijn, het sprak toch van zelf, dat 't op geen manier aanvaard kon worden. Saamkomsten van een kleine twee duizend man uit heel het land, die nog nimmer langer dan één hal ven dag duurden, leenen zich tot zooiets niet. De controle en de kritiek die voor zulk een groote vergadering geldt, gaat aan de verga dering vooraf, gelijk dan ook ditmaal het geval was geweest. Dit neemt echter niet weg, dat er een goed werk zal verricht worden, indien men nu in den zooveel kleineren kring van het Genti alen Convent enkele gewichtige detailpunten nog eens ter toetse brengt. Zeer hopen we dan ook, dat het Centraal Comité gelegenheid zal vinden, om de instal latie van het Centralen Convent nog in Decem ber of in Januari te doen volgen en dat als dan aanstonds reeds de eerste samenkomst van dit Convent dienst zal kunnen doen, om twee' drie Statuten quaesties nogmaals onder de oogen te zien. Niet natuurlijk, alsof alsdan eerst dehmtiet de statuten werden vastgesteld. Die zijn vastgesteld. Edoch mèt een artikel, dat recht tot revisie geeft. Die revisie werd ook tot viermalen toe op het vorig statuut toegepast. En zoo zal t ook nu loopen. En juist daarvoor zal 't Centralen Convent dat we vroeger misten, thans aanstonds dienst kunnen doen. (S1 o t.) minister van landbouw het volgende telegi am verzonden In verband met eventueelen aanstaanden uitvoer van vee verzoeken wij u beleefd er voor te zorgen, dat de veehandel in Nederland blijve, dat zoowel de klein-als groothandelaar niet belemmerd worde in de vrije uitoefening van zijn beroep. Wij maken Uwe Exc. daarbij opmerkzaam, dat door de plotselinge stop zetting van den veeuitvoer een enorme schade is geleden en sedert Juni j.l. de veehandel als zoodanig met groote moeilijkheid en verlies gepaard gaat. Bij dien terugtocht hebben de Roemenen ook hier weer de dorpen, welke zij door kwamen (gelukkig maar zeven in getal) in brand gestoken en de inwoners, die ze konden te pakken krijgen, meedoogenloos vermoord, hetgeen door de hen achtervolgende Bulgaren dadelijk werd vastgesteld. Pardon is er bij die achtervolging niet gegeven. Tussclien drie vuren gekomen, werden de Roemenen, die den oever van de rivier niet hadden kunnen be reiken, bij heele gelederen tegelijk door de goedgerichte kartetssalvo's uit het geschut en door de machinegeweren weggemaaid, en wat nog was overgebleven is door de chargeerende cavalerie neergesabeld. Slechts een goede tweehonderd gevangenen zijn er gemaakt. Reeds in den vroegen morgen van den 3den October had de Roemeensche bevelhebber den 't BEGINT WEER. Het hoofdbestuur van de vereeniging van veehandelaren en exportslagers heeft aan den terugtocht over de rivier besloten, nadat men alle pogingen om de pontonbrug te herstellen en de andere zware artillerie aan den overkant te krijgen, had moeten prijsgeven. Met de lichters, waarmede de eerste paar duizend man in den nacht van den len October waren overgezet en de nog onverlette pontons aan den Bulgaarschen kant, werd eerst het veld geschut gered, waardoor echter de met de Bulgaren slaags zijnde achterhoeden van ar tillerie werden ontblootdaarna werden zoo veel mogelijk troepen naar Roemenië terug gebracht. Bij die gelegenheid zijn een lichter en twee pontons door patrouillebooten in den grond geschoten en de daarop ingescheepten, te zamen ten minste vijfhonderd man, ver dronken. In den nacht van 3 op 4 October werden nog hier en daar kleine afdeelingen Roemenen, die zich verborgen hadden, vernietigd, en op den middag van dien dag kon de Bulgaarsche bevelhebber het hoofdkwartier mcdedeelen, dat zich geen enkele Roemeensche soldaat meer op den Bulgaarschen oever bevond. Uit de telling van de gevallen Roemenen blijkt, dat hun inval hun ruim 4000 man heeft Het blad „Les Nouvelles" van Zaterdag bevat een brief uit Luik van 1 November waaraan het volgende ontleend is Hier te Luik wordt het leven droevig, vooral sedert de laatste week. De Duitschers hebben zich meester gemaakt van de belang rijke werkplaatsen van de Maas. Te Luik verwacht men troepen, ie ver- viers beeft men insgelijks bun komst aangezegd. Men steelt ons al onze paarden. Den J> October hebben zij al de paarden te Esneux opgeëischt. De volgende week zal liet mis schien onze beurt zijn. De haver kost 125 fr„ de klaver 32 fr., het stroo 100 fr. per 100 kilo. Men heeft verleden week voor een slagerij een ziek paard verkocht voor 700 fr., dat geen 100 fr. waard was. I)e eieren kosten 45 centimes per stuk, de boonen 4 fr. per kilo, aardappelen 1.25. Te Luik zijn al de machines van de Lom- pagnie Internationale d Llectricité, quai de Couroumeuse naar Duitscliland vervoerd verleden week hebben de Duitschers 200 booten uit het kanaal en de Maas opgevorderd en hen gedwongen kiezel naar het front van Verdun te vervoeren. Men zegt dat de 4 steden Gent, Doornik, Charleroi en Mouseron gesloten zijn. Niemand kan er vrij uit, maar aanhoudingen van jonge lieden hebben er herhaaldelijk plaatsdie worden naar Duitscliland gebracht. Dinsdag zijn er te Verviers 18 treinen voorbij gekomen voor de richting Aken, gevuld met burgers uit Brabant en Vlaanderen, die de Braban^onne en de Marseillaise zongen. Den- zelfden dag hebben we 23 Roode Kruistreinen geteld, die ledig naar Luik, Brussel en Vlaan deren gingen. De Globe van 21 October 1.1. schrijft „De uitlatingen van Churchill over de Duitsche vloot laten de conclusie toe, dat zij een nul in dezen oorlog vormt. Wij willen gekost, de 200 gevangenen inbegrepen. Er ziin alzoo ongeveer 11.000 man naar den Roemeenschen kant teruggekomen. Van dezen moeten er echter daarna ook nog een aantal zijn bezweken, daar men van Rjahovo uit ge durende de eerste dagen de Roemenen bezig kon zien met begraven, en nu langs den rivier kant ruim twintig grafheuvels duidelijk waar te nemen zijn. Voor de Bulgaren is deze inval bijgevolg goed afgeloopen ja, ze heeft hun een flink succes bezord, maar ze is \tevens een ernstige waarschuwing om langs den Donau zeer waak zaam te blijven, ten einde niet nogmaals te worden verrast. Doeltreffende maatregelen daartegen zijn dan ook zonder verwijl genomen, en als zoodanig moeten in de eerste plaats worden beschouwd de bezetting (op 9 October) van liet eiland Malak (klein) Kalafat, een K.M. beneden Widdin bij het tegenoverliggende Roemeensche Kalafat gelegen, waarover de Roemenen in 1913 over den Donau zijn ge komen, en vanwaar uit Kalafat wordt be- heerscht, en eveneens (den Sen October, met behulp van de wakkere Oostenrijksch-Hon- gaarsche flottielje) van het eiland Mesir bij daar eenige daden tegenover stellen, die de Duitsche marine volbracht heeft. „Zij heeft ons genoodzaakt, ouzo uitgaven voor de vloot te viervoudigen, 300.000 man in den dienst der Marine te onderhouden, honderden stoomschepen en handelsschepen en duizenden kleinere booten aan hun gewone bezigheid te onttrekken en voor marinedoel einden te requireeren, den bouw van handels schepen, trots onze groote verliezen, bijna geheel op te geven, om onze heerschappij ter zee te verzekeren, en 100.000 man bij de ma- rihe in te deelen, die anders in het leger zouden kunnen strijden. Vóór alles echter dwingt zij ons, de Duitsche kusten ongemoeid te laten. Wanneer mannen, die toch voor deskundigen in marine-aangelegenheden gelden moeten, de bewering uiten, dat de Duitsche vloot niets presteert, wat haar bestaan zou rechtvaar- kan men er zich dan over verwon deren, dat „de man van de straat" onze mari tieme ondernemingen niet weet te waardeeren Naar wordt vernomen luidt de volledige tekst der verordening aangaande het wegvoeren van Belgische arbeiders naar Duitschland als volst Verordening betreffende de beperking der openbare ondersteuningslasten en het uit den weg ruimen van algemeene noodlottige toe standen. Art. 1. Personen die in staat zijn te werken, kunnen tot werken ook buiten hun woon plaats gedwongen worden, zoover zij tenge volge van dronkenschap, ledigheid, vrijwillige of onvrijwillige werkloosheid, voor hun onder houd van degenen tot wier onderhoud zij ver plicht zijn, vreemde hulp verkrijgen of vragen. Art. 2. In geval van ongelukken, algemeen gevaar of om een alsremeene noodlottigen toe stand uit den weg te ruimen, is ieder inwoner verplicht volgens zijne krachten, ook buiten zijn woonplaats 'hulp te verleenen. Indien hij weigert, kan hij ertoe gedwongen worden. 'Art. 3. Met ten hoogste drie jaar gevan genisstraf en met een geldboete tot 10.000 M. of met een dezer straffen wordt gestraft voor zoover er volgens do bestaande wetten geen strengere straf toepasselijk is, dengene, die volgens artikel I of 2 tot werken opge roepen is en weigert het bevolen werk te aanvaarden of het werk, dat hij aanvaard heeft, voort te zetten. Is de daad door verschillenden, gemeen- schappelijken of volgens afspraak gepleegd, dan zal een gevangenisstraf van ten minste een week toegepast en iedereen, die er aan deelgenomen heeft, als dader gestraft worden. Art. 4. Zijn bevoegd de Duitsche militaire besturen en militaire rechtbanken. Der Generalquartiermeister, Yon Sauberzweig. Zimnitsa en Sistowa. Vooral deze verovering is van groot belang. Op dat punt, 6 K.M. stroomopwaarts van Sistowa, is de Donau in twee armen gesplitst, de eigenlijke rivier aan den Roemeenschen kant en het z.g.n. kanaal van Belena aan den Bulgaarschen kant. Die twee armen omspoelen het 14 K.M. lange eiland Persina. Daar waar de rivier en 'net kanaal weer te zamen komen, ongeveer 6 K.M. boven Zimnitsa, ligt het 5 K.M. lange eiland Mesir. Van den Roemeenschen oever tot Mesir meet de rivier nauwelijks 500 M., en ongeveer evenveel van daar tot aan den Bulgaarschen oever, liet is dan ook op dat punt dat de Russen in 1877 den Donau zijn overgetrokken, en ook de Roemenen in 1913 bij hun marsch naar Sofia. Op het eiland bevindt zich een fort met moderne bewapening, dat zich beeft pogen te verdedigen, doch na eenige welgerichte schoten van de monitors en de Bulgaarsche batterijen al spoedig de vlag heeft gestreken. De bezetting, 2 officieren en 150 man, gaf zich gevangen, en het fort en het eiland hebben nu een gemengd gar nizoen van het middenblok gekregen en worden verder versterkt. .„zending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. T^^TfnTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ PEN UITGEVER. 4) De toestand in België. Wat de Duitsche vloot presteert. De Duitschers in België.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1