Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. bevreemding wekt, omdat de minister den boonenbouw wenscht te zien uitgebreid, naar bij den landbouwers heeft te kennen gegeven. WAT WORDT DAT Vlak tegenover het dorpje Itteren, op ruim een uur afstand van Maastricht, hebben de Duitschers, zoo vertelt het Vad„ een groote baggermachine in de Maas gelegd, die daar bij stukken en brokken is aangevoerd. Een zestal houten en ijzeren pontons liggen reeds geheel klaar aan den oever, terwijl Duitschers bezig zijn een zevende te monteeren. Iets meer naar achteren staan een dertigtal kip wagentjes voor klein spoor met een miniatuur locomotief. Wat ze van plan zijn te maken, weet niemand. Een Hollandsche soldatenpost is aan onze zijde der Maas opgericht, met de opdracht, die werkzaamheden gestadig te ob- serveeren. AMERIK. VLIEGMACHINES AFGEKEURD. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. geseind Er heerscht groote ontsteltenis aan het Departement van Oorlog over het deskundig rapport, waarbij alle Amerikaansche twee dekkers hier afgekeurd zijn wegens het te weeke materiaal, waarvan de cylinders ver vaardigd zijn. Deze waren na twee uur uit gesleten en de vliegproeven moesten gestaakt worden. De schuld wordt gegeven aan het Neder- landsche comité te San Francisco, dat na slechts oppervlakkig onderzoek de machines goedkeurde. ONZE ZEEVISSCHERIJ IN 1914. De Ned. Visscherijvloot telde in 1914 1327 vaartuigen (221 mechanisch voortbewogen en 1106 stoomvaartuigen) tegen 1323 in 1913. Deze schepen brachten op 103.067.217 K.fr., tot een bedrag van f 19.724.329. Het aantal visschers op de vloot beliep in 1914.12.146, tegen 11.927 in 1913. DE IJMUIDER VISCHHANDEL. Er was Maandag te IJmuiden geen aanvoer van visch slechts een tweetal botters brachten een weinig visch aan, terwijl nog eenige kleine consignatie-zendingen van de omliggende plaat sen verkocht werden. De anders zoo vol beweging zijnde vischhal leverde nu een treu- rigen aanblik, daar er een groot aantal kisten stonden opgestapeld, doch zonder visch. Er zullen echter nog wel meer dagen komen, voorspelt het Ilbld., dat men een dergelijk feit zal kunnen constateeren, daar in de heden gehouden vergadering van zeelieden met meer derheid van stemmen is besloten, voorloopig niet ter visscheri] uit te varen en Donderdag opnieuw te beraadslagen. Een tegenstelling dus met het besluit van Vrijdag j.l., toen er vóór gestemd werd, zee te kiezen. Intusschen ligt de geheele IJmuider stoom- visschersvloot werkloos in de haven en zijn eenige duizenden visschers zonder verdiensten. Een kapitaal van minstens 15 millioen gulden, vooral met de tegenwoordige hooge scheeps- prijzen, ligt renteloos, terwijl vele neringdoen den door het niet uitvaren groote schade lijden. ZONDAGSDIENST BIJ DE TELEGRAAF. Van hoe ingrijpend belang de Zondags diensten bij de Telegraaf zijn, schetst een telegrafist uit Amsterdam in liet Hbld. aldus „Om kwart voor tien roept Rotterdam en waarschuwt op de andere draden te ant woorden. De voorstelling neemt een aanvang. Eerst een nul-woorden voor de Sportredactie Telegraaf, een voetbalverslag, waarin heel wat over het „bruine monster", „keiharde schoten" en nog veel meer voetballatijn. Na dit bericht een reuzenverslag over een zwem wedstrijd. Rugzwemmen, buikzwemmen, snel- zwemmen, popduiken in twee afdeelingen, dames en heeren, dames no. 1 mejuffrouw Dorhout in 2 minuten 14 seconden, no. 2 die- en-die in zooveel minuten zooveel seconden. „Zitten we nu daarvoor 's Zondags op 't kantoor vraagt mijn colleur. „Ja, dat alles komt nu nog in 't ochtend blad". „En is dat in het avondblad dan niet vroeg genoeg „Stellig niet, want dan zouden de familie leden, vrienden en kennissen van mejuffrouw Drooghout, of hoe ze dan ook heeten mag, 's morgens bij het ontbijt niet weten, in hoe veel minuten en seconden de heldin van het feest pop gedoken heeft". Commentaar kan overbodig zijn. 'N PEULSCHILLETJE. Een handelaar in de gemeente Kollumerland had een partij cichoreiwortelen. Verleden jaar bood men hem daarvoor f60,000, een hoogen Erijs. De eigenaar ging echter niet op dat od in en besloot de partij nog een jaar te houden. Nu heeft hij ze verkocht voor f 175,000. „Ned." KOFFIE VRIJGEGEVEN. Dank zij de bemiddeling der N. O. T. zijn 24,732 zakken koffie van diverse herkomst vrijgegeven, w. o. 526 zakken die oorspronkelijk voor hot Prijzenhof te Londen zouden zijn gebracht. DE OORLOG. LONDEN, 31 Oct, (Part.) De Daily News meldt, dat zoowel de mijnwerkers uit Zuid- Wales als uit Schotland besloten hebben, een beweging tegen de prijsstijging van levens middelen op touw te zetten. De mijnwerkers in Zuid-Wales hebben gisteren te Cardiff vergaderd en besloten, de vakvereenigingen te bewegen tot een actie, ten einde de regeering te dwingen haar toe zicht op de prijzen van levensmiddelen te verscherpen. Andere vakvereenigingen zullen worden uitgenoodigd, zich bij de beweging aan te sluiten. Als de regeering niet onver wijld gevolg geeft, zal tegen 27 November een staking worden afgekondigd. Winstone, die de vergadering leidde, zeide dat de winsten van de scheepvaart en van de nijverheid in 1913 twintig millioen pond hebben bedragen en in 1916 tweehonderd vijftig millioen. N. R. C. De oude, adellijke familie v. d. Decken uit Kehdingen in Hannover heeft in dezen oorlog reeds 13 liarer zonen op het slagveld verloren, in den rang van regimentscommandant tot vrijwilliger. Bovendien is een zoon zwaar ewond en bevinden zich twee hnnner in Ingelsche krijgsgevangenschap. 24 van dev. d. Decken staan nog te velde. Uit Genève wordt aan den Lokal Anzeiger geseind dat volgens een bericht in de Matin de entente onmiddellijk na den uitval van Duitsche torpedojagers in het Kanaal met de vertegenwoordigers van Amerikaansche reede- rijen een overeenkomst heeft afgesloten voor een spoedlevering van tweehonderd patroelje- schepen van het meest moderne type met Diesel motoren van vijfhonderd paardekracht tot den prijs van 150,000 dollar per schip. De „Vorwarts" wijdt een artikel aan het gesprek van \on Hindenburg met een corres pondent van de „Neue Freie Presse", waarin zij schrijft: Hindenburg en Ludendorff hebben hun vertrouwen te kennen gegeven in den afloop van den oorlog. De overwinning is volgens hen zeker, terwijl het mogelijk is, dat zij in 1917 behaald zal worden. Niemand in Duitschland zou een vrede willen aannemen, die de nederlaag in zich sloot, maar het is de vraag, of de oorlog zal worden voortgezet, tot de vijand geheel is overwonnen, dan wel of hij zal worden geëindigd, als de veiligheid des Rijks is gewaarborgd en de vijanden bereid zijn vrede te sluiten. Deze achten zich ook nog zeker van de overwinning. De Franschen putten zich echter, naar Hindenburg verzekert, geheel uitals zij dus verstandig zijn, zullen zij niet langer den vrede willen verhinderen, vooral wanneer blijkt, dat wij dit zelf niet willen. Ten slotte zegt het blad: Wanneer deze Oorlog tot in het oneindige verlengd werd, zou hetzelfde, wat Hindenburg van de Fran schen zegt, voor allen gelden. Geheel Europa zou ten gronde gaan en Amerika en de ge heele wereld zouden de erfgenamen zijn. Wij jvillen echter dat Europa leeft, niet slechts het Duitsche volk, maar ook de andere volkeren, die zooveel hebben bijgedragen tot den vooruitgang der mensehelijke beschaving en daarvoor nog zooveel doen kunnen. Wij willen, dat ook Frankrijk leeft en zien met oprecht leedwezen dit land verbloeden, het welk wij nooit gehaat hebben. Voor Duitsch land, Frankrijk, Rusland en Engeland willen wij den vredevrede voor deze geheele bloedende wereld. Versche eieren zijn van de week te Londen voor 4 shilling per dozijn, d. i. 20 cent per stuk verkocht. Men verwacht dat de prijs voor Kerstmis tot 5 shilling het dozijn zal stijgen. Een dag of wat geleden heelt de koning van Engeland vijftien Victoria-kruisen toegokend aan officieren of minderen, die zich door hun moedig gedrag bijzonder hadden onderscheiden. Onder de gedecoreerden is de soldaat Thomas Alfred Jones. Deze bevond zich met zijn compagnie voor een dorp, terwijl die compagnie bezig was met het in orde brengen van het terrein voor de verdediging. Jones ontwaarde op een afstand van 200 M. een scherpschutter en ging er op af. Ofschoon hij een schot kreeg door zijn helm en een tweede door zijn jas, beantwoordde hij het vuur van den vijand en doodde hem. Nu zag hij twee andere vijanden, die op hem schoten, ofschoou zij een witte vlag vertoonden. Ook die twee werden door Jones neergeschoten. Toen hij de loop graven van den vijand had bereikt, vond hij daar verscheiden schuilholen, die vol menschen waren. In zijn eentje ontwapende hij 102 mannen, o. w! 3 of 4 officieren, en bracht hen door een sterk afsluitingsvuur heen in de Engelsche linie. Ofschoon men Jones de waarschuwing had gegeven, dat de vijand misbruik maakte kvan de w'Re vlag, had hij er op gestaan, er op af te gaan. Een andere nieuwe Victoriakruis-man is John Chipman Kerr, een Canadees. Deze deed bij een bomaanval dienst als bajonet-man. Be merkende dat de bommen opraakten, liep hij over open terrein en onder een zwaar vuur naar een plaats vanwaar hij den vijand van vlak-bij kon bestoken, en bracht hem zware verliezen toe. De vijand, in den waan om singeld te zijn, gaf zich over. Dit leverde 62 gevangenen open de Britten kwamen er door in het bezit van 250 M. loopgraaf van den vijand. Even vóór Kerr zijn kranige daad volvoerde was hem door een bom een vinger afgerukt. Na afloop van de affaire escorteerde Kerr met twee anderen de gevangenen naar de Brit8che linie, waarbij zij door het vijan delijke vuur heen moesten'. Pas daarna meldde hij zich bij den dokter aan om zijn wond te laten verzorgen. Ook luit. John Vincent kreeg het Victoria- krnis. Met een patrouille van 26 bommen- gooiers trok hij er op uit om schuilgaten van den vi;and te zuiveren. Tot dit doel moest de patrouille door Britsch afsperringsvuur. Een groot deel van een vijandelijk dorp werd door de patrouille „schoongemaakt", welke patrouille echter onder de bedrijven van 26 man tot 5 man was geslonken. Met die 5 man bracht Vincent ongeveer 50 gevangen terug. Kapitein William Barnsley Allen, officier van gezondheid, kreeg het kruis omdat hij ond^r granaatvuur op een open plek tal van gewonden had verbonden en verzorgd. Hij bleef zijn taak vervullen tot er voor hem niets meer te doen was en keerde toen onder dek king terug. Intusschen was hij vier maal zelf gewond, w. o. een kwetsuur van ernstigeri aard, nl. twee gebroken ribben. Toch was hij met zijn werk als dokter voortgegaan. De Groente- en Fruitveilingsvereeniging alhier veilde heden: roode kool ad f6, uien ad f 14, witte kool ad f5, Mei-rapen ad f3,50, per 100 K.G.de handel was vlug en Woens dag j.l. 130.000 K.G. uien ad f 14100.000 K.G. roode kool ad f6; 32.000 K.G. witte kool f5; 20.000 K.G. roode kool f7; 50.000 K.G. witte kool f 5, alles per 100 K.G. Zaamslag. In de Dinsdag alhier gehouden gemeenteraadszitting werd afwijzend beschikt op een adres van den bode-concierge om ver hooging van jaarwedde. Van wege de Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg maatschappij was een verzoek ingekomen tot uitbetaling van den eersten termijn der toe gezegde subsidie, daar de verbindingen met deze gemeente tot stand zijn gebracht. De raad verklaarde daartoe niet genegen te zijn, zoolang niet alle werken en wegen in de ge meente geheel in orde zijn gebracht. Aan de vereeniging van burgemeesters en secretarissen werd de gevraagde bijdrage van 10 cent per 100 inwoners tot wederopzeggens toegezegd. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school in den Grooten Huissenspolder werd benoemd mej. C. de Jong te Vlissingen. Axel. Woensdag werd in de Ned. Herv. Kerk het 100-jarig bestaan van de afdeeling „Zecuwsch-Vlaanderen" van het „Nederlaudsch Bijbelgenootschap" herdacht. Een tentoon stelling van de bijbelkist met verschillende voorwerpen en geschriften, welke op de kerk geschiedenis betrekking hebben, werd gehou den. Er was veel belangstelling. Breskens. Het onderhoud van de haven werken gedurende 1917 werd aanbesteed. Raming f 6000. Inschrijvers de heeren A. Duburg, Breskens, f7117; Th. Cambier, Bres kens, f6633; A. Lagasse, Cadzand, f6497 en J. M. II. van de Sande, Breskens, f 6253. Naar we vernemen bestaan er bij de Maatschappij tot Exploitatie van S.S. ernstige plannen tot uitbreiding van het station Vlake. Het is te hopen dat deze plannen uitgewerkt worden, want de wachtkamer, het perron, en 's avonds de slechto verlichting, is in één woord zéér primitief. En tegenwoordig is het een zeer druk slation, mede door dat de Prov. boot Neuzen-IIanswoert vele passagiers te Vlake doet aankomen. Dat te Domburg een gedeelte bossclien zal veran<?"ird worden in aardappelvelden meld den we reeds. Thans bereikt ons ,het bericht dat de 49prachtige Iepen boomen te Oost- kapelle en de rijen boomen op den Ouden Vlissingschen weg bij de Abeele ook uitgeroeid zullen worden. Het eiland Walcheren verliest dus veel aan natuurschoon. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Wittouck, landbouwersknecht, de Feijter- straat 43, uit Zaamslag. F. Janssens, loodgieter, de Feijterstraat 43, uit Zaamslag. D. E. Buijsse, landbouwersknecht, P 72, uit Sas van Gent. G. D. v. d. Peijl, onderwijzer, Vlooswijk- straat 49, uit Hontenisse. II. Vreeke, veldarbeider, Baandijk, uit Zaamslag. J. Bakker, onderwijzer, Nieuwediep, uit Zevenhuizen. J. Durinck, schipper, Nieuwediep 64, uit Graauw. W. Weeda, onderwijzer, Donze Visserstraat 109, uit Alblasserdam. P. van Doeselaar, zonder beroep, 2e Korte straat 3, uit Iloek. J. L. de Putter, landbouwersknecht, P 68 uit Hoek. Vertrokken. P. M. Pieters, zonder beroep, O 201a, naar Westdorpe. S. P. Pladdet, klerk, Tholensstraat 120, naar Krommenie. P. C. Scheele, zonder beroep, Kersstraat 9, naar 's Gravenhage. C. Bruggeman, onderwijzer, Baandijk 1, naar Yerseke. M. E. Aerts, dienstbode, K. Kerstraat 17, naar St. Jansteen, J. I. Meijer, bakker, Donze-Visserstraat 123, naar Middelburg. P. J. Pleunis, arbeider, 2e Kortestraat 3, naar Stoppeldijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen to MarssumD. Colenbrander te Zeddam. Aangenomen naar KamperveenA. Prins te Doornspijk. Geref. Kerken. Beroepen te MoordrechtJ. B. Jansen te Zevenhuizen te KoudekerkeSikkel te Leid- schendamte PoortugaalW. A. Willemse te Wilnis; te Eindhoven c. a.M. M. Horjus te Oud-Loosdrecht. Geref. Gemeenten. Tweetal te BruinisseW. den Hengst te Amsterdam en J. Neerbos te Meliskerke. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 77a ure. in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Een nieuwe Köpenick. Bij gelegenheid der groote manoeuvres in de buurt van Asperen, zou te Tricht inkwar tiering van militairen plaats hebben. Een reiziger van een firma in manufacturen te Arnhem trachtte zijn vrijen tijd te dooden met den kapitein van Köpenick na te doen. Hij ging 'n woning binnen, gaf voor officier te zijn in civiel, gaf op, hoeveel manschappen er gehuisvest zouden worden en verzocht de slaapgelegenheid te mogen zien. Mei een genadig knikje gaf hij daarna zijn goedkeuring te kennen en hij mocht zich verheugen in betooning van de grootste beleefdheid door de eenvoudige lieden, die met een bezoek van hem vereerd werden. Toen lirj genoeg van zijn grap had, meende hij Tricht te verlaten om zicli naar Geldcrmalsen te begeven, doch hij werd door de politie geknipt en in het arrestantenlokaal gebracht, waar hij den nacht moest doorbrengen. Den volgenden dag werd hij voor den burgemeester gebracht en na tuurlijk volgdo proces-verbaalU. D. In het interneeringskamp te Groningen is een toestel voor draadlooze telegrafie in beslag genomen. Op een der jongste, donkere Octoberavouden trekken een paar mannen met een koppigen stier in de richting onzer oostgrens, 't Beest toont af en toe zijn nukkige kuren door pal te blijven staan of achterwaarts te loopen. 't Geeft zijn geleider heel wat te doen. Eens klaps klinkt door de duisternis een donderend „halt". Kommies-soldaten komen uit hepstruik- gewas te voorschijn om hun „prooi" te be machtigen. Maar op 't zelfde oogenblik wordt liet woedende beest aan zijn lot overgelaten, zijn geleiders kiezen 't hazenpad. Onze kra nige grenswachters bedenken zich geen oogen blik en nemen het dier „in beslag." Maar de stier toont al weinig respect voor de militaire wacht; hulp van andere wachtposten moet worden ingeroepen. En terwijl men met man en macht het woedende beest in bedwang weet te houden, gaat er elders zoo verhaalt men een kleine veertig koeien „heel ge willig de grens over. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 5 NOVEMBER 1916. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. S. Groeneveld. Axel Kerkdreef 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. A. Thielen. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. A. Thielen en 2 uur, Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Bed. H. Avondm. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 97» uur, Ds. A. Timmerman, Ge denkuur Kerkhervorming en 2 uur, Ds. A. Timmerman, Dankuur v/d Sluiskil 2 uur, Dhr. L. Dek. Gedenkuur Kerkhervorming. Axel 9'/i en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Oemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 57» uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 57» uur, Evangelisatie. Mijnwerkers in Engeland dreigen met staking. Dertien Wakker. Een verstandig woord van de „Vorwarts." Dure eieren. Het Victoria-kruis. TER NEUZEN, 3 November 1916. Smokkelaarstruc. Gereformeerde Kerk. oogst. Chr. Qeref. Kerk.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2