Kerk en Schee 1. Gemengd Nieuws. Burgerlijke S t a 11 <1. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. H a n d e I s b e r i c h t e n. Hoogwatergetij te Terneuzen. was, bond den bloedsomloop af tot de ge, neeshcer tegenwoordig was. In bet liefdebuis te Groenenmjk werd het been afgezet. M- Lrt' Op 1 November a. s. wordt te Hoofdplaat een hulptelefoonkantoor geopend. Tot hoofd der openbare school te Aarden burg is 'Zaterdag door den gemeenteraad be noemd de heer M. A. de Man, hoofd van de school te Onst,wedde. Tot directeur der gasfabriek te Edam is benoemd de heer R. J. M. Payens, vroeger te Oostburg. Nabij Nieuw-Namen kwamen een '.8-tal Belgische mannen over de grens, die uit Kiel- drecht wisten te ontvluchten, toen een groot aantal mannen werd opeëischt om voor de Duitschers te werken. Zij schilderen den toestand in de grensdorpen ellendig at. Van de gelegenheid gebruik gemaakt. Dezer dagen waren de Duitschers ^e-jvf herstellingen te doen aan den draad. Dit werd opgemerkt door twee Belgische jongens van 11 a 12 jaar, die aardappels raapten op het door de Duitschers afgesloten land De gedachte kwam bij ben op om „Holland in te trekken. Het gelukte hun over de ver sperring heen te komen, te laat opgemer door den Duitschen schildwacht. Deze, een v.ware straf vreezende, (naar het frontvroeg den Hollandschen schildwacht dringend de jongens terug te sturen. Onze wacht kon en mocht zulks natuurlijk niet doen en liet ge beurde ook niet. O. In het jongste nummer van de Kampioen vestigt een Brabantsch bondslid de aandacht op Zeeuwsch-Vlaanderen waardoor luj een driedaagschen fietstocht heeft gemaakt, dien hij iedereen aanbeveelt. Een drietal Iraaie foto's van schilderachtige plekjes uit dit gewest zetten schrijvers woorden klem bij. Woensdagnacht zijn weer een drietal Belgische jongelingen, die weigerden arbeid te verrichten voor de Duitschers, over de grens gekomen. Naar wij vernemen zal door B. en W van Vlissingen aan den raad worden voorgesteld over te gaan tot een algemeene salarisherzie ning van de bij de gemeente in dienst zijnde ambtenaren enz. Kruiningen. Onder weer zeer groote belang stelling is Zatermiddag liet stoffelijk overschot van den heer H. J. E. Dominicus, burgemeester van Kruiningen en voorzitter van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, ter aarde besteld. De Minister van Landbouw en de Directeur van Landbouw waren vertegenwoordigd dooi den beer G. J. Kakebeeke. Verder waren vele autoriteiten op den doodenakker aanwezig. Een zestal sprekers huldigden de verdiensten van den overledene en stelden vooral in het licht hoe buitengewoon veel hij voor landbouw en veeteelt heeft gedaan. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: B. E. P. Govaert, dienstbode, Stationsweg 12, uit Sas van Gent. A. C. Gunter, dienstbode P, ongen., uit 's Hertogenbosch. II. I. C. de Lannee de Betrancourt, bakkers knecht, Q 233, uit Heerhugowaard. L. van Cadsand, jager, Baandijk, uit Axel. C. IJ. Schouten, schipper, Kazernestraat 44, uit Rotterdam. P. Wullaert, hotelknecht, Westkolkstraat 8/10, uit Hulst. Vertrokken. J. Wisse, werkman, C 14, naar Zuidzande. S. de Mul, dienstbode, Javastraat 42, naar Rotterdam. W. Jansen van Roscndaal, Q 79, naar Nieuw en St. Joosland. S F. Guilliet, zonder beroep, L. Kerkstraat 28, naar Hontenisse. Geref. Kerken. Beroepen te MoordrechtJ. B. Jansen te Zevenhuizen (Z.-H.) Aangenomennaar LTrk T. Rispens te Oude Pekelanaar ZutphenJ. Waterink te Appelscha. Bedanktvoor Oud-Vossemeer G. de Jager te Wolphaartsdijk. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor MontfoortB. v. d. Wal te Hoevelaken; voor Ter AaJ. G. Woelderink te Mijdrechtvoor Noordwijk-Binnen J. G. Haselaar te Warmond. Unie-Collecte. Door 500 locale Comité's is tot heden ont vangen f93.969.321/;! De secretaris der Unie schrijft: Met innige blijdschap kunnen wij mededcelen, dat het bedrag der Uniecollecte van de 500 gepubliceerde Locale Comité s reeds elfduizend driehonderd gulden (f 11.300) hooger is, dan bij dezelfde Locale Comités in 191o. Nieuwste nieuwigheid. Men schrijft aan de N. R- C. Te Zunderdorp (N.-H.) heeft men wegens den duren tijd en het lage traktement van den predikant (ongeveer f 1200 en vrije pastorie) een collecte langs de huizen gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is als duurtetoeslag voor den dominee. Dit is toch ook de goede weg niet. De heer S. J. Visser, te Apeldoorn overleden, heeft aan de Ned. Herv. Diaconie f5000 vermaakt, aen liet Oude-Mannen- en Vrouwenhuis f 1000 en aan ligt Meisjesweeshuis f3000, vrij van successie. (Kott.J Gemeenteraad van Ter Neuzen. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor OpheusdenH. Kievit te Veenendaal. Zondag deed Ds. J. H. Lammertsma van Axel, zijn intrede in zijn nieuwe gemeente te Appingedam, sprekende naar aanleiding van 2 Cor. 5 20, na bevestiging door Ds. S. O. Los van Leerdam, met de woorden uit 1 Cor. 3 11-15. Het gebouw der Geref. kerk was overvol. Men meldt aan de Tel. uit Ransdorp In de gehouden raadsvergadering is liet weer Spaanscli toegegaan. Bij de begrooting was het raadslid A. H. in de oppositie. Hel Lcmoed van het raadslid was zoo vol bitterheid tegen burgemeester en wethouders en de overige leden van den raad, dat hij het geheele college als „dievenzooi" kwalificeerde. Op een vraag van wethouder Dekker, om dat woord terug te nemen, verklaarde de 1 heer H. „zich liever te willen ophangen. De burgemeester wilde door heftig hameren het ontevreden raadslid tot de orde roepen, maar ook dat hielp niet. De vele toehoorders kregen te hooren„Al sla je me op mijn sm dan zwijg ik nog niet. Een eigenaardig geval. Voor de militie der lichting 1916 werd in de gemeente Veenendeel ingeschreven zekere C H. Tijdens zijne inschrijving vertoefde luj in de Weesinrichting te Neerbosch. Door het gemeentebestuur van Nijmegen werd aan dat te dezer plaatse bericht, dat hii niet behoorde te worden ingeschreven voor dê militie, omdat zijn beide ouders waren overleden en zijn-voogd woonplaats had in Veenendaal. Later bleek 't, dat hij met alleen in deze gemeente was ingeschreven, doch ook te Nij megen. Voor den keuringsraad te Lochem opgeroepen, werd hij aldaar afgekeurd en voor den keuringsraad te Utrecht verscheen hij niet, hoewel daarvoor ook opgeroepen. 'De militieplichtige werd in werkehjken,dienst opgeroepen en in dienst gesteld voor de, ge meente Veenendaal, niettegenstaande hij bij zijn inlijving het bewijs van afkeuring kon overleggen. De minister zal dus moeten uitmaken ot dit al dan niet ten onrechte heeft plaats gehad. (Officieel). De dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten der Landweerlichting 1916 D (de militielichting 1909) worden op 17 Nov. e.k. in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld. TWEEDE KAMER. Bij voortzetting der beraadslaging over de Grondwetsherziening bestreed de heer Van Raalte (U. L.) de meening van den heer Mar- chant dat het in de bewoordingen van de Grondwet het er niet zoozeer opaankomt. Niet de voorstellen der bevredigingscommissie zijn het compromis, doch art. 192 dat in de Grondwet zal word 11 geformuleerd. Hij erkent dat de Rechterzijde het maximum geeft van wat zij geven kan door van de feus „bijzondere school regel, openbare school aanvulling" te zwijgen. Wel mag echter ge- eischt worden dat de bedoeling duidelijk wordt uitgedrukt, (ook^ ten opzichte der openbare school, ten aanzien waarvan deze leemte be- staat, dat het niet vaststaat dat overal, waar noodig, voldoende openbare scholen zullen zijn. De lieer Brummelkamp (A.R.) moeilijk ver staanbaar, hield een rede ter bestrijding van het vrouwenkiesrecht. De Vloot stilgelegd. In tegenstelling met het bericht van Vrijdag jl. is gisteren in de zeeliedenvergadering te IJniLiiden met meerderheid van stemmen be sloten niet naar zee te gaan en Donderdag wederom een vergadering te beleggen. ROTTERDAM. De Gemeenteraad heeft, na dat wethouder Van der Molen zijn rode over openbaar onderwijs in antwoord op de grieven in vorige zitting geuit, geëindigd had en nadat nog enkele andere wenschen waren kenbaar gemaakt, als uitbreiding van het ambachts- onderwijs, betere arbeidsvoorwaarden voor verplegingspersoneel van de ziekenhuizen en verschillende verbeteringen bij den tramdienst gistermiddag de begrooting vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f 51.986.061, met een post onvoorziene luitgaven van f880.992.785. PARIJS, 28 October. (Havas.) De volgende dagorder van het le leger (dat van v. Bülow, hoofdkwartier Kanierijk) die gezonden werd, toont in tegenspraak met de beweringen der Duitsche bladen, dat het offensief van den vijand hem zeer veel kost, zoodat hij zijn tegenaanvallen tot de absoluut noodige moet De dagorder is van 29 Aug. 1916, luidt: De strijd, die zich ontwikkelt, veroorzaakt zooveel verliezen aan manschappen alleen voor de verdediging, dat ik genoodzaakt beu te verordenen, nooit zonder mijn bevel stelsel matige tegenaanvallen te doen, behalve weinig belangrijke, van een volkomen plaatselijk ka rakter. De groepeeringen zullen mij de noodige inlichtingen verschaffen, waarop ik mijn be slissing zal baseeren. Londen, 31 Oct. (Reuter). De gezagvoerder en 50 koppen der bemanning van het s.s. „Marina" zijn verdronken. Veertig geredden zijn aan land gebracht. Berlijn, 31 Oct. (Wolff). De avondbladen melden, dat met de bezetting van liet 1 rui- sische departement van oorlog tegehjx een nieuw oorlogsdepartement wordt opgelicht dat aan het ministerie van oorlog wordt Tot taak van dit nieuwe departement behoort de verschaffing en de voeding van munitie-arbeiders en tot aanschaffing van benoodisdheden voor den aanmaak van munitie. Berlijn, 31 Oct. (Wolff.) Fransche bladen jubelen er over dat adjudant Lebery van liet Amerikaansche vliegeskader op 12 Oct. bij Oberndorff aan de Neckar vijf Duitsehe vlieg tuigen zou hebben neergeschoten. In luchtgevechten in Zuid-Duitschland is geen enkele Duitsche vlieger gewond, laat staan neergeschoten. Daarentegen heeft een Fransch vliegeskader op den 12 dezer andere heldendaden verricht, die totdusverre nog niet door het I ransche legerbericht zijn vermeld. Op dien dag zijn zeven Fransche vliegers over de vreedzame stad Hülingen in Baden gevlogen en wierpen vier bommen op yeldarbeiders. Bg Schosseii- hofen vlogen zij zeer laag en wierpen drie bommen op een groep van 20 vrouwen en kinderen, die in een aardappelveld aan liet werk waren, waardoor een kind van acht jaar, twee meisjes en een vrouw licht gewond werden. Berlijn, 31 Oct. (Wolff.) Officieel. De Keizer heeft een telegram gezonden aan gene raal Von Mackenzen, om zijn dank aan de Duitsche troepen ovei te brengen voor de in Dobroedzja betoonde heldendaden. Odessa. 31 Oct. (Reuter). IJe Russisch- Servisch-Rumeensche troepen hebben het offensief hervat. Constantinopel, 31 Ocl. (Milli). Officieel. Op het front aan de Tygris zijn door de Turksche vrijwilligers den 27 dezer verschei dene aanvallen op de stellingen van den vijand uitgevoerd. Zij zijn tot aan de vijandelijke vliegloods doorgedrongen en keerden onverlet, terug, nadat zij een vijandelijk vliegtuig hadden vernield. De Engelschen hebben voor deze stoutmoe dige onderneming der Turken wraak genomen door kinderen en drie mcnschen uit de vreed zame bevolking met bommen te verwonden, die zij ten Noord-Westen van Koet el-Amara in het' wild uitstrooiden. Voorm. DAGEN. W oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 1 2 3 4 5 6 Nov. 4.50 5.20 5.49 6.24 7.5 7.48 8.33 9.16 9.56 1031 11.— 11.27 11.52 Zitting van Donderdag 26 October 1916. [S 1 o t.] Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, De Jageï, kijke, van Borssum Waalkes, D. Scheele en Nolson. Afwezig de heeren R. Scheele, De Brmjne, Leasen, Van Nes en Van Hasselt en een vacature. Inkomsten. Plaatselijke belastingen hoofdelijken omslag ad Voorgesteld wordt in verband met wat besproken .is in de afdeelingen, om de post te brengen op f75000, daar de uitgaven o a. voor de distributie en nlaatselijk steuncomité veilioogd zijn met 1 ÏOJUU. De Voorzitter zegt dat deze meerdere uitgaven dienen gevonden te wordeu uit de hoofdelijke om slag. Hierbij merkt spreker op, dat de toestand der landbouwers dermate gewijzigd is dat deze nu niet aangeslagen kunnen worden naar den maatstal van 't vorige jaar. De heer Scheele vindt het bezwaarlijk de som van f12000 te verhalen op de H. O. Wat betreft de landbouw, gebleken is dat de opbrengst zeer ongustigis, en wat de burgerij aangaat, bij de meesten is het inkomen gelijk gebleven, dus de slotsom zal zijn dat er opcenten zullen geheven moeten worden wil men het bedrag van f75000 binnenkrijgen. De Voorzitter zegt dat men in een der afdeelingen optimistischer was, daar men meende het zonder opcenten te krijgen. Wat betreft de uitgaven voor distributie merkt spr. op dat naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten gebleken is, dat men zeer moeilijk een geldleening goedgekeurd zal krijgen ten behoeve voor de distributie. De heer Dees wijst er nog op dat er toch wel bij do heffing van hoofdelijken omslag aan gedacht mag worden niet aan te slaan boven vermogen dat er vooral toch rekening gehouden moet worden met de landbouwers, daar die in omstandigheden verkeeren dat zij inplaats van liooger, lager worden aangeslagen. Belasting op de honden. De Voorzitter zegt dat de wenk gegeven is om deze belasting met 50% té verhoogen mocht dit gevoelen zich ook in de vergadering openbaren, dan zouden B. en W. later een verordening in dien geest ontwerpen. Hiervoor wordt weinig gevoeld, derhalve wordt een voorstel tot wijziging der verordening ver worpen. Opbrengst verkoop faecaliën. De Voorzitter herinnert er aan, dat er nog een voorstel aanhangig is omtrent een plaats voor berging der beer. De lieer De Jager zegt dat hij met den heer Nolson de plaats heeft opgenomen waar B. en W voorstelden een put te maken voor de compost en hun is gebleken dat daaraan nog niet zoo n groot bezwaar verbonden is, misschien kon de raad op dit besluit terugkomen. De Voorzitter dankt de heer De Jager voor de mededeeling en hoopt in een volgende vergadering met nadere voorstellen te komen. De begrooting is thans afgehandeld. De Voor zitter zegt dat het eindcijfer thans nog niet kan meegedeeld kan worden. Z. h. s. wordt de begrooting vastgesteld. In verband hiermee zijn goedgekeurd a. de be grooting voor 1917 van de brandweerb. de be grootingen van de commissiën tot wering van schoolverzuim voor 1917c. de begrooting voor 1917 van het burgerlijk armbestuur en toekenning eener subsidie aan dat bestuurd. de begrooting voor 1917 van de Kamer van Koophandel en'Fa brieken. De Voorzitter stelt nu nog voor een verordening te maken voor de boekhouding van den hoofdcon troleur-boekhouder van het distributiebureau en de redactie daarvan op te dragen aan B. en W. en de commissie van bijstand. Aldus besloten. Ten tweede stelt de Voorzitter voor machtiging te verleenen tot het aanstellen van een accountant inzake de reclames betreffende den hoofdelijken omslag. Na korte bespreking wordt dit punt geschorst om het straks commissioraal te behandelen. Ten derde vraagt de Voorzitter hoe hoog het salaris mag bedragen van een eventueel aan te stellen klerk voor het distributiebureau. Bepaald wordt een salaris van f5C0. Bij de rondvraag wijst de heer De Jager er nog op om bij de voorziening in de vacature voor het burgerlijk armbestuur rekening te houden met het idee om de verschillende bijbetrekkingen zooveel mogelijk door een persoon te laten bekleeden. Hierna wordt de openbare vergadering geschorst en gaat over in een commissiorale vergadering. Na opening dezer vergadering is niets meer aan de orde en sluit de Voorzitter de openbare verga- 1 dering. Een onparlementair raadslid. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 24 Oct. Gelein Koole, oud 26 j jm. en Cornelia den Dikken, oud 26 j., jd. 27 Oct. Arie Lambertus de Jong, oud 31 j jm- en Maria Sophia de Meijer, oud 25 i jd Adriaan Michielsen, oud 40 j weduwn. en Neeltje Verhage, oud 32 j jd. Krijn van Pien- bfoek, oud 43 j-, jm. en Adriana de Bruin, oud ^lluwcdijks-voltrekkingen. 26 Oct. Francois Cor nells Koole, oud 26 j, jm. en Maria Cornelia Johanna Cense, oud 25 jjd. Geboorten. 22 Oct. Marina, d. van Adriaan Gelein van Breen en van Pieternella 'eringa. Maria Snzanna, d. van Adriaan Gerard van Dnel en van Maria Snzanna Clarisse. 23 Oct. Maria Elisabeth, d. van Jan Hendrik van Doeselaar en van Francine de Kraker. 24 Oct. Jan Willem, z. van Jacob de Molenaar en van Maria Pieternella van Tatenhove. 27 Oct. Lidewij, d. van Jan Dieleman en van Elisabeth Loot. Overlijden. 22 Oct. Antlionius Mattheus van der Reit, oud 30 j., echtg. van Elisabeth Anna Moers. Pieter de Bruijne, oud 88 j., weduwn. van Adriana van der Pijl.' 26 Oct Dirk de Witte, oud 71 j., echtg. van. Reina Leunis. De begrooting is vastgesteld op een eindcijfer van f 150.23303'/!, met een post voor onvoorziene uitgaven van f114988. Legerorder Westfront. Hulst, 30 Oct. Per 100 K.G. Tarwe f 14,50 a f 15,—, wintergerst f 13,50 a f 14,zomergerst f 13,— a f 13.50, haver fa ferwten f33,a f40,witteboonen f38,— a f40,—, bruine boonen f38,— a f40,—, lijnzaad f36,— a f 43,—aardappels fa f Koolzaad pei zak van 106 liters f34, a f36, -. IJ z e n d ij k e, 28 October. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer klein. Kookerwten gingen f36 a f37 eu bruine boonen f39 a f40 van de hand. De kooplust was matig bij weinig aanbod, wijl er nog geen tijd is voor het dorschen. Rotterdam, 30 Oct. Graanmarkt stil. Verkoop in handen der Re geering. Veemarkt. Vet vee. Runderprijzen 110 a 12o, ossen 90 a 124, stieren 86 a 95, kalveren 115 a 165, schapen 50 a 65, varkens 90 a 108, licht soort 82 a 86 cents, alles per kilo. Mager Vee. Melkkoeien f240 a f 290, kalf koeien f 280 a f 400, stieren f 140 a f 425, vaarzen f 140 a f200, pinken f95 a f 110, graskalveren f 45 a f 90, fokkalveren f28 a f32, nuchtere f 15 a f 17, biggen f7 a f 12, slachtpaarden f 150 a f 285 per stuk.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3