Buitenland. Uit Stad en Provincie. gepubliceerde officieele communiqué inzake winteraardappelen wordt, in antwoord op de tot den minister van landbouw, nijverheid en handel gerichte vraag, welke soorten nu wel en welke niet vervoerd mogen worden, het volgende medegedeeld Vervoer naar buiten de gemeente is ver boden van alle kleiaardappelen. Terwijl dit vervoerverbod zich aanvankelijk bepaalde tot de meest duurzame soorten Bravo's, Blauwen, Bontblauwen, Roode Star, Frisia's, de Wetten en Industrie, is het thans uitgestrekt tot alle kleiaardappelen, dus ook tot de op klei verbouwde Eigenheimers en Borgers. De aardappelen van zand- en veengrond mogen alle worden vervoerd. Voor de con sumptie komen hiervan vooral in aanmerking Eigenheimers, Groninger Kroon en Roode Star. Met het oog op den slechten oogst van consumptieaardappelen op de kleigronden wordt het publiek nogmaals opgewekt, om, ter voorkoming van aardappelschaarschte in het aanstaande voorjaar, voor de eerstvolgende maanden vooral aardappels van zand en veengrond op te slaan. Doet het publiek zulks niet, maar volgt het den dezer dagen door den directeur eener coöperatieve vereeniging te Rotterdam gegeven raad, om in plaats van de goedkoope regee- ringsaardappelen te nemen, liever iets meer te besteden, dan kan men voor het bezwaar komen te staan, dat er in Méi 1917 hier te lande geen aardappelen meer te krijgen zullen zijn. UITVOERVERBODEN IN ENGELAND. Reuter seint uit Londen Officieel wordt meegedeeld, dat tot nader order geen vergunning in Groot Brittanje en Ierland noch in de Britsche overzeesche bezittingen meer gegeven wordt, voor den uitvoer naar Nederland van vlas, linnen garens en draad, linnen manufacturen, versche vruch ten met uitzondering van bananen, was met uitzondertng van parafine. ENGELAND EN HET VERKEER MET ONZE KOLONIËN. De Toekomst schrijft Een zuiver Nederlandsche vereeniging van wetenschappelijk socialen aard wilde een nuttige, hygiënische brochure naar Neder- landsch-Indië zenden ten behoeve van de Nederlandsche militairen aldaar. Let wel het geldt een Nederlandsche vereeniging, een Nederlandsche brochure, een Nederlandsche kolonie, Nederlandsche militairen. De ver zending kon niet geschieden, want de brochure was op papier gedrukt, afkomstig uit Duitschland. Dat papier w?s door Neder landsche kooplieden met Nederlaudsch geld voor de Nederlandsche industrie gekocht. De verzending door Nederlanders voor Nederlan ders op een Nederlaudsch schip naar een Nederlandsche kolonie mocht niet. Engeland verbood het. De Nederlandsche regeering, om hulp gevraagd, was niet bij machte iets aan de zaak te veranderen DE OORLOG. BERLIJN, 27 October. (Wolff.) Officieel. In den nacht van de 26 op den 27 October is een deel van onze torpedobootstrijdkrachten uit de Duitsche bocht door het kanaal van Do ver gevaren tot aan de linie Folkenstone Boulonge. Volgens een voorloopig bericht van commodore Michelsen zijn (voor een deel vlak voor de vijandelijke havens) op zijn minst elf voorpoststóombooten in den grond geboord. Voorts twee of drie torpedojagers of torpedo booten. Eenige leden van de bemanning kou den worden gered en als gevangenen worden meegenomen. Ten minste twee torpedojagers zijn door torpedoschoten en geschutvuur zwaar beschadigd. Ten slotte is de Engelsche post boot Queen ten Zuiden van Folkenstone in den grond geboord nadat de bemanning tijd had gekregen van boord te gaan. In het ka naal werd een levendig verkeer van hospitaal- schepen opgemerkt. Onze torpedobooten zijn alle behouden en zonder eenig verlies in de Duitsche wateren teruggekeerd. BERLIJN, 29 October. (Wolff.) Officieel Ten Z. van den pas van Tömösver is bij de aanvallende beweging Azuga bereikt. In weerwil van den taaien tegenstand van den vijand zijn in de richting van Campolung en ook verder westelijk vorderingen gemaakt. Bij de legergroep Mackensen is de toestand niet veranderd. BOEKAREST, 29 October. (Roemeensch agentschap.) Ten oosten van de Olt valt de vijand ons met sterke strijdkrachten aan. Het gevecht duurt voort. In het Jiu-dal zetten wij den aanval voort en vervolgen wij den terugtrekkenden vijand. Wij hebben weer 10 officieren en 250 Beiersche soldaten gevangen genomen. De tweede luitenant der reserve Patruscoin heeft met de afdeeling onder zijn bevel twee batterijen houwitsers van 10.5 c.M. van het 21ste Beier sche regiment artillerie genomen. Destukken zijn dadelijk tegen den vijand gebruikt en be wezen groote diensten. Wij namen verder 4 machine-geweren en vele caissons. In de streek van Orsowa heeft de vijand na een hevig bombardement in de richting van Varful en Cocosului aangevallen, maar is afgeslagen. Op bet Zuidelijke front is de toestand on veranderd. Boekarest moet een van de sterkste vestin gen ter wereld zijn. De Tagl. Rundschau zegt o.m. De gordel van de vesting werd tot op zes tot negen kilometer van de stad Boekarest vooruitgeschoven, om de stad zelf voor ar tillerie-aanvallen te beschermen. De geheele vestinggordel bestaat uit 36 werken, waarvan 18 forten zijn en 18 tusschenwerken. De vestinggordel heeft een omtrek van 75 kilo meter. Alle forten van de vestiug Boekarest zijn met gepantserde draaikoepels van Duitsch stelsel voorzien, die in Frankrijk gemaakt zijn. Brialmont had ook het plan een aautal Fran- sche draaikoepels aan te leggen. De Roe meensche regeering is bij het aanschaffen van deze verdedigingsmiddelen nog veel verder gegaan dan Brialmont voorgesteld had. Vol gens de plannen van den vestingbouwer moest de geheele vesting met 248 kanonnen worden uitgerust. Belangrijk is, dat niet minder dan 54 gepantserde waarnemingsposten zijn ge bouwd. Deze sterke vesting moet in de laatste maanden nog door tusschenwerken en flan- keeringsstellingen van alle mogelijke soort aanzienlijk zijn. uitgebreid. Men heeft hierbij gebruik gemaakt van de ervaringen, die bij de verdediging van vestingen in dezen oorlog zijn opgedaan. Het verdedigingsleger voor Boekarest onder generaal Bogdan vindt dus in de vesting een sterk steunpunt. De ves tinggordel is niet naar één richting bijzonder sterk aangebracht, maar de forten zijn vrij gelijkmatig over den geheelen gordel verdeeld. Zij dienen ook tot bescherming van het groote kruispunt van spoorwegen, dat zich in Boe karest bevindt. BERLIJN, 28 Oct. (Korr. N.) De Lokal Anzeiger ontleent aan de Stampa het bericht uit Londen, dat eerstdaags nieuwe berichten uit Amerika verwacht kunnen worden over het in den grond boren van schepen door Duitsche duikbooten. De aan de kust van Amerika kruisende drie Duitsche duikbooten, de U 53, de U 48 en de U 61 schijnen slechts het geschikte moment af te wachten om hun werkzaamheden te hervatten. Uit de te Londen ontvangen lijsten der in den grond geboorde schepen blijkt, dat de werkzaamheid van deze drie duikbooten inderdaad buiten gewoon is. Op de laatste lijst komen behalve enkele Noorsche schepen, die contrabande vervoerden, drie Engelsche schepen voor van gemiddeld 3500 ton inhoud. De Popoio d'Italia schrijft in een boos ar tikel, dat niets verder van haar af is dan onder de geallieerden tweedracht te stichten en in ernst te gelooven, dat een van hen zelf zuchtige doeleinden nastreeftmaar als de Entente voor België en voor Frankrijk ont zaglijke offers aan bloed en goed brengt, als een 'schadeloosstelling voor de offers van Italië in de Alpen uitblgft, en als men den plicht vergeet, om den Serviërs hun vaderland terug te geven, zegt het blad, zelfs op het gevaar af van het mishagen van Sonnino gaande te maken en in beslag genomen te worden, eens rondborstig worden. Het zcu wellicht beter geweest zijn, als, men Roemenië met vrede gelaten had, in plaats van het nu zonder voldoende wapens en manschappen aan een rampspoedig lot over te laten. Naar men uit onzijdige landen verneemt, is daar, wegens de houding tegenover Roemenië, het crediet van de Entente sterk aan het zakken, en de stemming grenst daar bijna aan minachting, een lot, dat niet onverdiend is, want het is niet voldoende, telkens weer te verkondigen, dat men zeker is van de overwinning. Men moet veeleer het bewijs leveren, dat men ook werkelijk weet te vechten en te zegevieren, anders komt alles ten slotte op een ontzag lijken* bluf neer en neemt datgene, wat men twee jaar geleden vreesde, de Duitsche hege monie in Europa, steeds vasteren vorm aan. Alle offers zouden dan nutteloos geweest zijn. Hetzelfde blad stelt de vraag wat de mede- deeling van het Duitsche hoofdkwartier heeft te beduiden, volgens welke de Russen aan het front van prins Leopold een infanterie- aanval zonder voorafgaande artillerie-voorbe reiding hebben gedaan. Het is te hopen, dat in die aanduiding slechts een vijandelijke boos aardigheid verborgen ligt en zij geen bevesti- f;ing is van de treurige berichten, dat in Rus and en Roemenië gebrek aan munitie heerscht. Mocht dat bericht bewaarheid worden, dan zou het een ontzaglijke draagkracht hebben en zou de doodsklok voor Roemenië luiden. Volgens een Havas-bericht aan hetzelfde blad zou Roemenië voor het geval, dat de centralen het zouden veroveren, aan dezen ten minste even groote voorraden aan graan leveren, als zij nu reeds hebben, nog daarge laten de mogelijkheid van een intensieve be planting van liet ontzaglijke graangebied voor den volgenden oogst. Feitelijk zou het verlies van Roemenië voor de Entente tegelijk het verlies van alle gedurende een economischen oorlog van twee jaar tegen de centralen be haalde voordeelen beteekenen. Wij geven onderstaande berichten zooals wij ze in de Köln. Ztg. aantreffen, zegt de N. R. C. In de Christliche Welt van 19 dezer komt een lied voor, dat de Evatig. gemeente te Villars in Karinthië gezongen heeft bij het afnemen van de klok. In een noot vvordt meegedeeld, dat thans in Oostenrijk veel kerkklokken tot kanonnen versmolten worden. De redacteur geeft in hetzelfde nummer den wenk om gouden avondmaalstellen, die geen kunstwaarde hebben, ten bate van het rijk te versmelten N. R. C. De „Manchester Guardian" geeft de volgende beschrijving van het „munitiemeisje". „Zij zijn niet roekeloos |verspilziek. Als zij in het begin wat geld uitgegeven hebben aan goedkoope sieraden och, waarom zonden zij het niet doen Het was een onschuldige weelde en [zij blijven maar niet steeds bij- koopen. Het was natuurlijk, dat zij in het begin er pleizier in hadden, geld uit te geven. Een merkwaardig resultaat van het werk der meisjes in de munitienijverheid was, dat terwijl hare vingers werkten, zij zich geestelijk snel ontwikkelen. Het zou nu moeilijk vallen een scherpzinniger stel meisjes te vinden dan te Woolwich. Zij behooren nu nog niet tot de „intellectueelen", maar hun denkvermogen is gescherpt, zij hebben een krachtig ontwik keld gevoel voor humor en kunnen snel en pittig antwoord vinden. Ook lichamelijk heeft het nieuwe werk een merkwaardigen invloed op haar gehad. Zij verdienen geld genoeg om zich goed en ver standig te kleeden en te voeden, zoodat zij goed gezond zijn. Het munitiewerk is een geluk geworden voor de Eugelsche vrouw, en nooit was vermoedelijk het Engelsche volk in het algemeen zoo flink als nu. Zij, die vreezen voor de toekomst van het ras, behooren te bedenken, dat het goed ge voede „munitiemeisje" en de krachtige, aan een gezond leven gewende soldaat na den oorlog waarschijnlijk een gezond kroost zullen hebben. Van groot nut voor de toekomst is ook de omgang in de werkplaatsen tusschen het ar- beidstertje en de meisjes uit den gegoeden stand geweest. Eerst kijkt het arbeidersdoch tertje met minachting naar de smettelooze werkkleeren en de nette mutsjes van hare collega, maar na een poosje begint zij in te zien, dat dat alles toch wel netjes staat en dat in de oogen der mannen die zindelijkheid iets aantrekkelijks is, terwijl het meisje uit de hoogere klassen de goede natuurlijke eigen schappen van het fabrieksmeisje ging waar- deeren en tot de ontdekking kwam, dat som mige dingen die zij vroeger terugstootend vond, het tenslotte toch niet zijn. Er is te Woolwich een groote verscheiden heid van werk, omdat daar iedere arbeid met de munitiefabricage in verband staat, behalve de eigenlijke fabricage der ontploffingsmiddelen zoodat alle typen van vrouwen die zich daar om werk aanmelden, de soort bezigheid kon den vinden, die met haar aanleg het meest overeen kwam. Niemand klaagt over de te Woolwich betaalde loonen. Het gemiddelde weekloon voor een vrouw is 2.10 pond per week aan stukwerk, terwijl voor de hoogere soorten werk tot 4 pond wordt betaald". Leeren behelpen, dat is de leuze in Duitsch land, en men slaagt er wonderwel in. „Stand." Morgenbladet, een der invloedrijkste bladen van Kristiania, had Maandag een artikel, waarin het over het in den grond boren van zooveel Noorsche schepen en het in brand steken van andere, die met hout naar Enge land voeren, niets zegt, maar zich voornamelijk keert tegen de Duitsche correspondenten in Noorwegen, die aan lmn bladen het Noorsche standpunt, volgens Morgenbladet, partijdig weergeven en de openbare meëning in Duitsch land tegen Noorwegen opzetten. Verder pole miseert het blad tegen een artikel in de Kölnische Zeitung Die Duitsche correspondenten, zegt Morgen bladet, stellen het voor alsof Engeland de Noorsche regeering heeft geprest om tegen Duitschland maatregelen te nemen, die in strijd zijn met het volkenrecht. Tegelijkertijd be weren de heeren, dat op een vertrouwelijke bijeenkomst tusschen den Noorschen minister van buitenlandsche zaken en eenige Noorsche persmannen, sommige van deze er bij de re geering op aandrongen om in de duikboot zaak tegen Duitschland forsche taal te ge bruiken en de regeering daaraan gehoor heeft gegeven. Maar, merkt Morgenbladet op, indien de Noorsche regeering heeft gehandeld onder invloed van die redacteurs, waar blijft dan het Engelsche bevel, waaraan zij heeft ge hoorzaamd En hoe kunnen de Duitschers meenen, vraagt het blad verder, dat het duikbootvoor schrift alleen tegen Duitschland is gericht, wanneer van hun kant wordt beweerd, dat zij zich in geen enkel opzicht aan een schending van Noorwegens onzijdigheid hebben schuldig gemaakt en dat ook niet zullen doen Zou iiet, met hun opvatting, niet meer voor de hand liggen, dat de maatregel gericht is tegen Engeland, dat, volgens hen, Noorwegen op alle manieren bedreigt en dwingt De redeneering dunkt ons eer vernuftig dan doeltreffend. Immers zegt men van Duitsche zijde, dat het duikbootvoorschrift tegen Duitsch land is gericht, aangezien alleen Duitsche duikbooten op de Noorsche kust werken, en geen Engelsche; en wel hebben Duitsche duik booten, zoo heet het van Duitschen kant, de Noorsche onzijdigheid niet geschonden en zijn zij niet van plan het te doen, maar het nieuwe voorschrift verbiedt aan de Duitsche duik booten dingen, die volgens het volkenrecht geen schending van de onzijdigheid zijn. De Kölnische Zeitung wordt terechtgewezen, omdat het gewraakte artikel onrechtvaardig tegen het Noorsche volk uitvalt en de Noorsche regeering bespot. Tidens Tegn van Maandag heeft geen be schouwing over bet geval. Wat wij den luatsten tijd van de Noorsche pers hebben gezien en wat er in Deensche bladen aan aanhalingen uit heeft gestaan, maakt op ons den indruk, dat de Noorsche minister van buitenlandsche zaken op de bijeenkomst, waarvan sprake is, de redacteurs op het hart heeft gedrukt, niet scherp tegen Duitschland te schrijven en het publiek kalm te houden. N. R. C. Bij het groot gebrek aan rubber reed men in Duitschland aanvankelijk op fietsen zonder- gummibanden. Het zwoegen op fietsen zonder banden, op de velgen, is echter ook over de gladde asfaltstraten geen genoegen. Er mogen dan jongens zijn, die hierin al een zekere virtuosi teit bereikt hebben, deze oplossing van het vraagstuk is de overgroote meerderheid toch te eenvoudig. Dunne houten „banden" zijn dan nog wel beter, maar ook deze remplagant is door zijn zwaarte en onsoliditeit niet ver kieselijk. Dus kwam* de industrie op de gedachte, in de velgen aan te brengen een doorloopende ijzereu spiraal. Zoo'n ding veert nog een beetje en is betrekkelijk sterk. De mededeeling, na de uitvinding van deze spiralen, dat in de toekomst gummi niet meer gebruikt zou worden voor fietsbanden, moet echter „cum grano salis" genomen worden. Zóó schitterend is een dergelijke „Ersatz" niet. Men zou er ten hoogste van kunnen zeggenhet gaat op die manier. Het gaat er zelfs zoo goed mee, dat men nu algemeen die dingen in de Berlijnsche straten ziet. Voor een pleiziertochlje buiteu, waar de wegen niet zoo glad zijn en niet zoo schoon, moet het genoegen échter nog twijfelachtig genoemd worden. Doch dat is ook niet de bedoeling. Evenzoo is het gesteld met de Berlijnsche auto's. Ze hebben eerst gereden tot de yellen hingen bij de banden, en, hoewel met ijzereu klammers weer in het fatsoen gebracht, den laatsten dienst weigerden. Toen kwamen de dikke vaste banden aan de beurt, die hier of daar nog wel te koop waren in voorwereld lijke winkels. Maar ook die versleten. Daarna paste men het ijzeren spiralen-systeem toe. Verticaal op het wiel werden stevige spiralen gezet en om deze spiralen weer een ijzeren band gelegd, de buitenband. Deze redder in den nood scheen beter te zijn dan auto-banden geheel uit hout, die men een paar maanden geleden wel zag, doch geen opgang gemaakt hebben. Met de ijzeren spiraal banden gaat het in de asfaltstad niet heel snel, en niet zonder af en toe een flinken schok. Maar het gaat dan toch. Dezer dagen zijn verschillende winkeliers in onze stad begonnen met 9 uur winkelslui ting des avonds, behalve des Zaterdags. Naar we vernemen zullen er nog meerdere dit voorbeeld volgen. Het is in velerlei op zicht een goede maatregel. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer G. J. Balkenstein Sr. is benoemd tot kerkvoogd der Ned. Ilerv. kerk de heer J. Vinke, alhier. Vrijdag a. s. hoopt de heer S. Griede voorheen Hoofd der Chr. school te Hoek, met de Prinses Juliana uit Amsterdam naar Batavia te vertrekken, om als onderwijzer aan de Holl.-Chin, school te Magalang te gaan arbeiden. Axel. Zaterdagavond geraakte een boeren jongen J. d. F. met het voorwiel van zijn fiets bekneld tusschen de tramrails, waardoor hij zoodanig kwam te vallen dat hij bewusteloos bij Dr Bom is binnengedragen. Later is hij per rijtuig naar zijne ouders, die in de buurt Schapenbout wonen, vervoerd. Axel. Naar we vernemen zijn er bij den kerkeraad der Geref. kerk alhier ernstige besprekingen gaande, om spoedig over te gaan tot het vergrooten van het kerkgebouw in de Kerkdreef. De architect den heer Kuypers was om nadere inlichtingen te geven daarvoor verleden week in Axel. Gelukkig is de ker- Jteraad zoo verstandig geweest om den heer Kuypers, die het plan voor dit gehouw inder tijd ontworpen heeft, weder te raadplegen, vvaardoor zal kunnen worden voorkomen, dat dit sierlijke gebouw wordt verknoeid. (Corr.) De 70-jarige P. Tr. te Hontenisse sprong in de Hengstdijksche straat op zij voor een paard, dat zich bang maakte voor de passee- rende tram. De grijsaard raakte onder de tram, zoodat hem een been bijna geheel werd afgereden. Iemand, die bij het ongeluk tegenwoordig Uitval van Duitsche torpedojagers naar het Kanaal. Van het Roemeensche gevechtsterrein. Boekarest als vesting. Do U-booten aan de Amerikaansche kust. Een boos artikel. Offers aan den Moloch. De munitiemeisjes. Moderne auto's en fietsen. Noorwegen en Duitschland. TER NEUZEN, I November 1916.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2