Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. I FEUILLETON. In de Dobroedsja. jsjo. 1376. Woensdag 1 November 1916 Jaargang. Franco ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. Lm dOU Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver* tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. re BEZORGEN BU UBN UITGEVER Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. het wel. Heeft misschien do heer Otto nog een nieuw gezichtspunt Zoo neen, dan is de openbare school thans van den ondergang gered. De echte Palstaander. Ook de heer Eerdmans heeft in de Tweede Kamer zijn licht doen schijnen omtrent art. 192. Ziehier, hoe de overzichtschrijver in „De Nederlander hem tracteert En eindelijk de heer Eerdmans Zijn rede het glanspunt Th e topic of the day? De geïncarneerde oppositie, de gekristalli seerde liefde voor de openbare school, zich uitend in een krachtig-bruischend, welsprekend woord, komende uit het hart Niets van dat alle^, niets... Het was „het kleine rivierke", dat leutigjes langs de kantjes van liet stille landschap kabbelt, het was het gemoedelijk, knus, niet ongezellig babbeltje, dat, herinnert aan van Alplien's Wij zaten laatst bij Saarlje Onze goede oude baker, Die sprookjes kan vertellen, En dronken chocolade. Het heeft tamelijk lang geduurd en toen de heer Eerdmans eindigde, wisten wij niet veel meer dan wat wij reeds lang wisten dat hij tegen het Onderwijs artikel is. Dat hij er geen pacificatie van verwacht, omdat hét de rechterzijde niet te doen is om den bloei van het volksonderwijs, maar om dien der bijzondere school, en om den ondergang der openbare. Pacificatie, zegt hij, moet van d i e zijde komen. Rechts beweert een offer te brengen, maar men denktgoed, ik offer, maar ik krijg de centen. En op grond der liberale verdraagzaamheid (ja. dat zei de heer Eerdmans heusch eischt rechts dat links (die centen?) zal geven, maar zij geven er niets voor terug. Zij spreken van recht, maar dat komt niet te pas. De Staat heeft te zeggen Zoo moet het, en dan hebben we met al die eischen van rechts niets te maken willen de heeren van rechts daar niet aan gelooven, dan moet de Minister zijn voorstel maar terugnemen, enz. flank u, mijnheer Eerdmans, nu weten wij i) Onderstaand is een schrijven van den Balkan correspondent der N. R. Cdat we, omdat het een duidelijken blik doet slaan in hetgeen thans in de Dobroedsja is voorgevallen, over nemen De overtocht van de Roemenen over den Dónau in den nacht van 30 September op 1 October en hun inval in Bulgarije tusschen Roestsjoek en Toetarakan met het kennelijk doel zoo in het operatieleger van den vijand in de Dobroedzja te komen, was ontegen zeggelijk een stout stuk, dat, wanneer het wa^ gelukt, vérstrekkende gevolgen had kunnen hebben. Door de ook bij deze gelegenheid weer aan den dag getreden snelheid, waarmede de Duitsche oorlogsleiding op den Balkan dadelijk afdoende maatregelen heeft genomen om dien verrassenden inval te keeren, en met naiiio ook in hooge mate door het krachtige en on versaagde optreden van de Oostenrijksch- Hongaarsche Donaufiottielje, is de onderneming voor de Roemenen op een bloedige nederlaag uitgeloopen, welke eene poging om den invul DISTRIBUTIEWET. De Minister heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat een voldoende hoeveelheid van de volgende artikelen ter beschikking kan woiden gesteld Stapelgroentenroode koolgele kool uienen Friesche en andere soorten fijne P Vatgroenten pronksnijboonen, enkele sper- cieboonen dubbele spercieboonen zuuikool, en andijvie. Met i November zullen de volgende goede ren ter beschikking staan rundvet; spek; rijst; gort; en havermout. BROODPRIJZEN. Door de vereenigde bakkerspatroons te Weesp werd besloten met ingang van Maandag de broodprijzen met 7 cent te verhoogen. W1TTE-BROODK AARTEN. Naar de N. Ct. meldt, zal bij de broodkaarten voor wittebrood een andere regeling worden getroffen dan thans voor brninbrood het geval iB. De bruinbroodkaarten zijn zoo ingericht, dat slechts van één bakker brood kan worden betrokken. Voor het wittebrood zal de kaart bestaan uit een kolom met coupons, voor elk half K.G. één, die door den bakker moet worden afgescheurd en ingeleverd. Zoodoende zal een broodverbruiker van meer dan één bakker brood kunnen betrekken en wordt voorkomen, dat tal van bakkers schade lijden. Er zijn toch tal van verbruikers, die er meer dan één bakker op nahouden. Het quantum wordt hoogstwaarschijnlijk 3 kilo witbrood per hoofd per week, behalve de kinderen onder 1 jaar. DE FORTUNA. Men meldt uit Vlissingen De muilboot kwam Zaterdag om zes uur binnen met 101 passagiers, waaronder 7 over levenden van de „Fortuna De eerste stuur man, W. Moerdijk bleef voor de schouwing van aangespoelde lijken, de tweede stuurman A. Verwaaien en de stuurmansleerling C. Hoogcn- kamp wegens lichte ongesteldheid in Engeland achter. Over de ramp mochten de mannen zich niet veel uitlaten, maar daarom vernamen wij toch nog, dat het ongeluk gebeurde bij Beathchyc te herhalen weinig waarschijnlijk maakt. Uit een krijgskundig oogpunt behoort dit krijgsbedrijf zeker tot een der belangwek kendste uit den grooten oorlog, al heeft het maar vier dagen geduurdpontonniers aan de eene zijde, en de marine in nauwe samen werking met de landmacht aan de andere zijde, hebben daarbij daden volbracht, gelijk er nog niet vele in de krijgsgeschiedenis vermeld zijn. Het punt waar de Roemenen den overgang hebben volbracht was daarvoor gewis niet kwaad gekozen. Tusschen Roestsjoek en Toe- trakan is ook de rechter (Zuidelijke) oever van den Donau vlak, terwijl langs den linkeroever, ongeveer tien kilometer verder naar het Noorden, een heuvelrug van om en bij de 100 M. hoogte loopt, en het land daarvoor tot aan de rivier (tusschen twee groote oever- meren, welke het moeraswater opzuigen en daardoor een droge strook van ruim tien kilo meter vrij laten) met dicht struikgewas is begroeid. In die streek verheffen zich twee heuvels van bij de 50 M. hoog, waarop het dorpje Gostin en de boerderij van Flamoenda zijn gelegen, van waaruit het heele terrein en de rivier bestreken kunnen worden. Da delijk stroomopwaarts van het dorpje Rjahovo, dat op den Bulgaarschen kant 300 M. van den oever ligt en waar de overgang heeft plaats gehad, bevinden zich in de rivier drie lang head en dat het schip in een minuut zonk. Sommigen hadden bij pikdonkercn nacht en storm en regen een kwartier in het water gelegen en toen 10 uur in de boot, alvorens door een Engelsch patrouillevaartuig naar Newhaven te "worden gebracht. Het schip verging in den nacht van 21 op 22 October te 1 uur. Allen vertrokken met den trein van 1.4b. De mailboot kreeg Vrijdag achtereenvolgens drie mijnen op zij van het schip. HERSTELLING AAN NOORSCHE SCHEPEN. Naar Wolff uit Berlijn seint, heeft het' verbod van Duitschland om in Nederland heistellingen aan Noorsche schepen uit te voeren met ijzer uit Duitschland af komstig welk bericht' wij dezer dagen gemeld hebben alleen betrekking op schepen, die voor Duitseh- land's vijanden in de vaart zijn. K. KATER, f Naar ons geseind wordt, is Zaterdagmorgen de heer Klaas Kater, de Eere-Voorzitter van Patrimonium, na een korte ongesteldheid ontslapen op 83-jarigen leeftijd. Geboren op 15 Oct. 1833 te Aalsmeer, werd Kater in 1847 verpleegde in lipt Amsterdamsche Weeshuis, vanwaar hij werd uitbesteed als boerenknecht. In 1857 werd hij Bijbelcolporteur, om na heit uitoefenen van nog andere beroepen, in 1867 aan de gasfabriek te komen. Ook hier bleef Kater niet lang, daar hij geen Zondagsarbeid wilde verrichten, en zoo werd hij in 1868 metselaar aan 's lands werf, totdat hij in 1874 aan de bierbrouwerij „De Gekroonde Valk" verbonden werd, waar hij tot 1903 arbeidde en toen gepensionneerd werd. In dien tijd heeft Kater „Patrimonium" opgericht en werd hij hoofdredacteur van het orgaan. Sedert zijn benoeming tot Eere-Voorzitter leefde de grijze voortrekker van Patrimonium stil te Amsterdam, wat echter niet zeggen wil, dat zijn geest niet werkzaam was. Tot in zijn hoogen ouderdom bleef hii, met jeugdig vuur bezield, belang stellen in den socialen en ook in zooveel anderen Chr. arbeid, totdat hij werd afgelost van zijn met zooveel liefde en energie betrokken post. „DeNederl." KAAS. De markt te Rotterdam was Vrijdagmorgen een puzzle. Toen de markt als gewoonlijk om half tien aanving, waren er wel boeren en stapels kaas, doch kooplieden waren nergens te zien. Zij waren in vergadering bijeen en hadden daartoe wel reden. Wel werden j.l. Maandag de consenten voor uitgestrekte eilanden, eveneens dicht begroeid. Deze eilanden verbergen voor de Bulgaren hetgeen daarachter geschied op de Roemeen- sche zijde. Op den Bulgaarschen oever is er alleen bij Rjahove een heuvel Van een 60 M. hoog, waarop zich een observatiepost van 30 man met een batterij van 4 stukken veldgeschut bevond, die zich, om niet omsingeld te worden, ua het afgeven van eenige salvo's heeft terug getrokken. Onmiddellijk achter den boven aangegeven heuvelrug op den Roemeenschen oever loopt de spoorweg van Boekarest naar Giorgevo. Het punt van overgang over den Donau is trouwens dat waar de rivier het meeste bij de hoofdstad is (nauwelijks 45 K M.) Zooals men ziet bood deze plaats inderdaad voor de Roemenen allerlei voordeelen om zooveel mogelijk ongemerkt den overgang voor te bereiden en met goed gevolg tebewerk- stelligcn, zoolang de tegenpartij daartegen geen maatregelen van afweer had getroffen. Van Roestsjoek en van Toetrakan is het 26 K.M. tot aan Rjahove, alzoo konden troepen van daar op zijn vlugst eerst in een etmaal ter plaatse verschijnen, en binnen dien tijd zou men zich reeds daar behoorlijk hebben kunnen verschansen en eene voldoende krijgsmacht en artillerie hebben kunnen overbrengen om die troepen terug te slaan, en in het binnenland op te rukken. uitvoer door de regeering weer verleend en behoefden de handelaren Dinsdag niet, zooals zij Vrijdag waren afgesproken, te bespreken, of zij al dan niet zouden staken met het koopen, doch heden stonden zij weer voor ernstiger zaken. Eenige leden der kaasvereenigmg waren deze week naar Engeland getrokken, om aldaar' te onderhandelen over het sinds Juni opgeloopen tekort, dat reeds tot 7,000,000 K G. gestegen is. Vrijdagmorgen werd in de vergadering medegedeeld, dat Engeland er genoegen mede had genomen om dit tekort tot 3,800,000 K.G. terug te brengen, doch dat men daarvan dan ook met de meeste spoed 300,000 K.G. direct tegen f70 per 50 K.G. moest leveren, voor het overige gedeelte werd een termijn toege- StDe kooplieden stelden evenwel de vraag van waar het geld te halen, dat er tegeneen levering voor die prijs bij moet, aangezien Duitschland tegen de 'hooge prijzen niet meer koopt en zelfs haar vertegenwoordigers reeds naar Nederland heeft gezonden om met de Kaasvereeniging en het Landbouw Export bureau besprekingen te voeren om voor elkander te brengen, dat Duitschland een gelijk percentage als Engeland van het export- vrije gedeelte legen denzelfden prijs als Engeland ontvangt. (N. R. C.) DE ZEPPELIN. (Officieel). Uit de ingekomen rapporten omtrent het overvliegen van Nederlandsch gebied door een Duitseh luchtschip op 22 dezer, is gebleken, dat liet luchtvaartuig nabij Vijlen (Zuid-Limburg) te 6 uur namiddags boven het Nederlandsch territoir is gekomen en daarop zijn weg in Noordwestelijke richting heeft genomen over Geulle, Bergeyk, Valkens. waard, Nieuwendijk en Werkendam, vanwaar het zijn koers hc'cft gewijzigd en Oostwaarts over Westervoort naar Duitschland is terug gekeerd. Het luchtschip is op verscheidene plaatsen beschoten. In de omstreken van Werkendam heeft het voorwerpen uitgeworpen of laten vallen. Het van regeeringswege ingestelde onderzoek van de gevonden stukken heeft aangetoond, dat deze vermoedelijk af komstig zijn van reservoirs. Met zekerheid kan worden vastgesteld, dat zij geen onder deden zijn van spring of brandprojectielen. De regeering heeft terstond den gezant te Berlijn opgedragen ter zake van deze nieuwe schending van het Nederlandsch gebied door een Duitseh luchtschip een ernstig vertoog tot de Duitsche regeering te richten. WINTERAARDAPPELEN. (Officieel). In verband met het onlangs Dat bij de vorige invallen op het Balkan schiereiland van het Noorden uit van dit gunstige punt geen gebruik is gemaakt, moet waarschijnlijk daaraan worden toegeschreven, dat die toen juist daar werden verwacht, en de Turken alzoo het gros van hun leger aldaar in de bekende vestingvierhoek Roestsjoek, Silistria, Sjoenha, Raszgrad hadden samenge trokken. In de geschiedenis van Turkije en de Beneden-Donau-landen komt namelijk twee malen een Donau-overgang bij Rjahovo voor, het laatst in 1595, toen onder de regeering van Sultan Mohammed III de Tinken daar Wala- chije binnengedrongen en bij Kaloegeren, half weg Boekarest, geheel verslagen werden door Michael den Dapperen, die deswege als een nationale held door de Roemenen wordt ver eerd. Ditmaal hebben de Roemenen gemeend den overgang hier met goed gevolg weer te kunnen probeeren. Zij geloofden zeker te zijn den vijand daar nu te verrassen, wat ook het geval is geweest, en dan zijn opmarsch in de Dobroedzja in de war te kunnen sturen. Hierin hebben ze zich echter misrekend, tengevolge van het doel treffende ingrijpen van de Oostenrijksch Hon- gaarsche Donau fiottielje, welke weer voor hen een noodlottige verrassing is geweest. (Wordt vervolgd). w ioilJioII r,on r inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1