Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. heele menschheid en van alles wat die mensch- heid dierbaar is. Een objectieve beoordeeling van de oorza ken zal nog langen tijd onmogelijk blijven, aangezien liet volledige feitenmateriaal nog lang onbereikbaar zal zijn. De redevoeringen van de elkander bestrijdende staatslieden wer pen daar geen nieuw licht op, integendeel, zij gebruiken in hun betoog niet alleen slechts een gedeelte van het feitenmaterieel in het algemeen, maar ook slechts een gedeelte van het feitenmaterieel, dat zij zelf hebben ge publiceerd. Zoo heeft Grey thans gezegd „Wij mogen nooit het aanbod vergeten om ons buiten den oorlog te houden. Duitschland vroeg ons op zekere voorwaarden onzijdig te blijven, de schending der onzijdigheid van België door de vingers te zien en Duitschland de vrije hand te laten om van de Fransche kolonies te nemen wat het wilde." Maar hij heeft weggelaten, dat (volgens Grey's eigen brief van 1 Augustus 1914 aan den Engelschen gezant te Berlijn, Engelsch Blauwboek No. 123) daarna de Duitsche ge zant te Londen aan hem (Grey) heeft gevraagd of.Engeland neutraal zou blijven, indienDuttsch- land beloofde de neutraliteit van België niet te schenden en de intregiteit van Frankrijk „en zijn koloniën" zou waarborgen en dat Grey daarop heeft geantwoord, dat hij niet kon beloven dat Engeland als aan de voor waarden werd voldaan Engeland neutraal zou blijven. Dit stuk werpt, naar onze meening, op deze zaak een ander licht. Een Engelsche vrouw over den oorlog. We lezen in de N. R. C. Emily Hobhouse, de Engelsche vrouw van goeden huize, die zich in den Boerenoorlog en daarna voor het Afrikaansche volk zulk een uitnemende vriendin heeft betoond, schrijft d.d. 12 October aan de Nation (wij geven den volledigen tekst) „Toen ik van den zomer in Duitschland was, waar ik reisde in het belanvan onze landgenooten in het kamp te Ruhleben, bood de gelegenheid zich aan, uit de eerste hand te hooren, hoe het Duitsche standpunt was. „In het algemeen gesproken, had het be- studeeren van het Duitsche volk wonderlijk veel van ons zelf in den spiegel te zienelke schakeering van politieke meening en elke faze van menschelijk gevoel, waarmede wij hier vertrouwd zijn, kan men daar weerspiegeld vinden. En de gedachte rijstwat lijken we op elkaar „Eén groote uitzondering scheen er echter te zijn, nl. dat terwijl de Engelschen schijnen te willen doorvechten, het meerendeel der Duitschers blijkbaar naar vrede verlangt. Uit alle gelederen en kringen hoorde ik hetzelfde Wij verlangen niet door te vechten, maar als het moet kunnen wij." „Ik hoorde dit zeer krachtig van de lippen van een hoog ambtenaar aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Hij zei mij, dat Duitschland vrede verlangde en bereid was te dien einde in onderhandelingen te treden, maar hij herhaalde, dat hij vreesde, dat er aan de zijde van Engelsche staatslieden daartoe geen neiging bestond. Hij kon zich niet voorstellen, zei hij, dat eenig land bij voort zetting van den oorlog iets zou winnen. „Hij herinnerde mij aan het feit zeer wezenlijk voor hen, zoo het hier al niet is begrepen dat Duitschland twee maal duide lijk aan de wereld heeft te kennen gegeven, dat het vrede verlangde. Het eenige antwoord op die verklaringen van zijn bereidwilligheid, zei hij, waren beleedigingen geweest. Hij vond, dat het onder die omstandigheden aan ons was om den volgenden stap te doen. „Hij toonde, dat er geen gedachte aan was, het vraagstuk van den vrede aan te vatten met Duitschland als overwinnaar, want hij zei deze woorden Wij weten, dat Engeland niet is verslagen. Weliswaar heeft Duitschland groote overwinningen behaald, maar het heeft ook groote nederlagen geleden Engeland moge geen groote overwinningen hebben behaald, maar het heeft evenmin groote nederlagen geleden. Wij weten best, dat Engeland niet is verslagen. „Dij zei, dat als de entente-bondgenooten niet van vrede willen spreken, Duitschland moet doorvechten. Dat kon het, aangezien zijn verlangen naar vrede niet berustte op zwakheid of tekort aan hulpmiddelen, maar op rede en menschelijkheid. Het kon zoo noodig nog jaren doorvechten. „Hij sprak openlijk over de levensmiddelen van Duitschland. Ofschoon onze blokkade den aanvoer ernstig benadeelt, is het tekort niet zoodanig, dat het op de kwestie van vrede invloed zal hebben. Het volk zou er tevreden mee zijn, zei hij, heel eenvoudig te leven als in den tijd vóór 1870. „Hij sprak van het afschuwelijke, dat, niet alleen voor Duitschland, maar voor heel Westelijk Europa, in deze uitroeiing van de jongelingschap is gelegen Hij sprak veel over de noodzakelijkheid voor Engeland en Duitsch land om in vriendschap met elkaar te leven ras, verwantschap, belang, alles eischt het. „Hij toonde me, dat ze bereid waren in hun voorstelen gematigd en redelijk te zijn, maar in zulke ingewikkelde zaken wil ik mij niet begeven. Dit en veel meer zei hij mij „Mijnheer de redacteur, lijkt het niet, dat er gemakkelijk onderhandelingen konden worden geopend Indien de zedelijke moed van de regeeringen den onsterfhjken krijgsmoed van hun soldaten evenaarde, zonden er tus- schen de ministers vertrouwelijke gesprekken kunnen beginnen, en voor een eervollen vrede zou er een grondslag kunnen worden gevonden op edeler en verstandiger wijze dan die op het oogenbjik de wereld schokt." TER NEUZEN, 27 October 1916. Bij Kon. Besluit van 25 dezer is benoémd tot dijkgraaf van den KI. Molenpoldor de heer H. J. v. d. Ouden alhier. Door Notaris Le Nobel alhier werd ge veild een woonhuis en aanhoorigheden, ge legen aan de Brouwerijstraat en de Markt. Kooper werd de heer P. J. Scheele qq., voor f 5100. Een woonhuis en erf in de Vischsteeg. Hier van werd kooper de heer A. J. Harte voor f500. Voorts 3 woonhuizen, gelegen in de Visch steeg, voor f 500, f 500 en f 450, aan deh heer M. van Kerkvoort, allen te Ter Neuzen. Woensdag vierde het echtpaar P. de Rijk in de buurt Baandijk alhier hun gouden bruiloft. Des avonds werd hun door het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" een serenade gebracht. Naar wij vernemen zal de alhier op te richten coöperatieve broodbakkerij in de Nieuwediepstraat gevestigd worden, in het perceel wat thans voor auto garage dienst doet. Woensdag 1 November a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer C. Cremer zijn dienst werk als conducteur op de Prov. boot van Vlissingen naar Neuzen en Breskens aan vaardde. In deze 25 jaar is genoemde heer trouw op zijn post geweest, hoewel hij een ernstige operatie moest ondergaan, waarvan hij na herstelling zijn werk weer kon her vatten. Tijdens zijn afwezigheid werd zijn gemis grootelijks gevoeld, want ieder komt gaarne met hem in aanraking, altijd voor komend en behulpzaam als hij is voor het publiek, wat niet van elke conducteur gezegd kan worden. 1 Februari a.s. hoopt conducteur Van Dijk den dag te beleven dat hij reeds 27 jaar die functie op de Prov. boot waarneemt. Ook van hem kan gezegd worden, dat hij beschaafd en hulpvaardig optreedt. De heer Cremer zal het voorzeker Woensdag niet aan belang stelling ontbreken, want vele reizigers zijn als 't ware zijn vrienden geworden, en met deze genoemde conducteurs vaart het publiek gaarne mee. Alhier is opgericht de N. V. Motorboot Henriëtte. In de N. V. is ingebracht de staalijzeren motorboot „Henriëtte", metende 124 scheeps- tonnen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 14000. Mcde-oprichtor is schipper A. L. de Meijer alhier. Naar wij vernemen, zal do 5e Schooldag, ditmaal georganiseerd door den Scholenbond „Land van Axel". D. V. in Januari 1917 wor den gehouden. Als plaats van vergadering is Zaamslag aangewezen. Axel. In de Dinsdag alhier gehouden ver gadering van den gemeenteraad, was ingeko men een schrijven van Ged. Staten, inhou dende, dat de burgemeester, zoolang hij te Neuzen woonachtig is, voor de ingezetenen zal (moeten te spreken zijn des Maandags, Woensdags en Zaterdags des voormiddags van lOVs12 uur en gedurende de maanden Mei en Juni 1917 bovendien des Donderdagavonds van §—7lU uur. Nog was ingekomen een brief van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij, waarin zij wijst op het ontbreken van ver lichting aan den Kinderdijk van af de eerste brug tot aan het emplacement te Drieschou- wen, waarvan het personeel, doch vooral het publiek, dat met den avondtrein aankomt of vertrekt, den last ondervindt. Zij ^verzoekt door het plaatsen van enkele gaslantaarns op bovenbedoelde weg hierin te willen voorzien. Op dit verzoek werd gunstig beschikt en zal nader overwogen worden. In het vaststellen der premiën voor de in November te houden veemarkt werden eenige wijzigingen gebracht: voor de veulens van 1 tot 2 jaar en van 2 tot 3 jaar werden pre mies vastgesteld van f 2,50 hierdoor vervallen de premies voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaar, le premie f4, 2e premie f2,50. Tot keurmeesters werden benoemd de heeren H. Wolfert, B. L. IJsebaert en J. de Regt. Het punt aangaan geldleening werd van de agenda afgevoerd, aangezien e* reeds voldoende kasgeld was. Bij de behandeling der begrooting van de gemeentelijke gasfabriek voor 1917 werd de jaarwedde van den boekhouder verhoogd met f 100 die van den gasfitter met f 1 per week. De gasprijzen werden voor 1917 als volgt vastgesteld: lichtgas f0,11muntgus f0,11 kookgas f0.10; industriegas 1—5000 kub. M. f0,085; boven de 5000 kub. M. fO.OSperkub. M. |De prijs van geklopte cokes werd vastge steld op f 1die van ongeklopte cokes op f 0,90 per H.L. Besloten werd voor 1916 den pri]s van het industriegas te bepalen als volgt1—5000 kub. M. f 0.075boven de 5000 kub. M. f0.07 por kub. M. Dit besluit heeft terugwerkende kracht vanaf 1 Oct.het teveel betaalde zal worden teruggegeven. De begrooting van het armsbestuur voor 1917 werd vastgesteld op f 6173,82 in ontvang en uitgaaf, met een post van onvoorziene uit gaven, groot f 129,82. Bij het vastellen der gemeente-begrooting voor 1917 werd de jaar wedde van den gemeente-ontvanger verhoogd met f 100; die van de vaste arbeiders met f 83 en die van den grafdelver met f25. Besloten werd eeu tweeden veldwachter aan te stellen op een jaarwedde van f625, benevens f75 voor kleeding en wapenen. Aan de vereeniging „Groene Kruis" werd een jaarlijksche subsidie verleendvan f 25. In zake wijziging der verordening op de hef fing van den hoofdelijken omslag werd bes loten te beginnen met 1 Jan. 1917 zal, ten behoeve van de gemeente jaarlijks worden ge heven een hoofdelijke omslag tot een max imum van f35.000, onverminderd met zooda nig bedrag, als verschuldigd zal zijn door hen, die op het suppletoir kohier moéten worden geplaatst. Midd. Crt. Hulst. Een 19 jarig jongeling, die Zondag had deelgenomen aan de zoogenaamde Man nekens-kermis, vluchte de straat op, omdat in een herberg, waarin hij zich bevond, een vechtpartij ontstond, waarbij hij echter niet betrokken was. Buiten gekomen viel hij na enkele minuten gaans plotseling neer en toen men hem in en herberg had binnengedragen, kon de ingeroepen geneeskundige hulp slechts den dood constateeren. Ilartverlaming was oorzaak van den dood. (Zei.) Woensdag had te Sas van Gent een ongeluk plaats bij het lossen van kolen uit een schip. Doordat er iets aan de kraan haperde, viel de bak naar beneden, waarmee de werkman H., wonende Dekkerstraat, Ter Neuzen, in aan raking kwam, met het gevolg, dat hij ernstig gekneusd werd, ook inwendig. Hij werd per trein naar zijn woning ver voerd en vandaar naar het Ziekenhuis ge bracht. Van de grens. Men schrijft aan de Midd. Crt. Het was ongeveer een maand geleden, dat we vliegmachines boven Zeeuwsch-Vlaanderen zagen. Dezer dagen kwamen er weer drie over en koersten in Zuidelijke richting naar Gent. Twintig minuten naderhand keerden zij terug. We vernemen, dat te Port Arthur Gent bommen zijn geworpen. Naar aanleiding van korte gesprekken tus- sclien twee familieleden aan weerszijden van de draadversperring, kan worden medegedeeld, dat Vrijdagavond ruim 400 jongelingen en mannen, inwoners der gemeente Stekene, door de Duitschers werden weggehaald en naar Duitschland zijn vervoerd om aldaar werkzaamheden te verrichten in steenkolen mijnen, aan spoorwegen enz. Een paar dagen te voren werden van de aangrenzende gemeente Moerbcke met het zelfde doel c.a. 200 mannen weggebracht. Kruiningen. De heer J. II. O. Dominions, burgemeester van Kruiningen, voorzitter der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, is zeer plotseling op zijne slaapkamer door gasvergif tiging overleden. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Blauwkapel J. A. van Boven te Eedevoor Polsbroek: B. v. d. Wal te Hoevelaken. Geref. Kerken. Bedanktvoor SelhngenM. Post te Gees. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 71/3 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 26 October 1916. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, De Jager, Eijke, van Borssum Waalkes, D. Scheele en Nolson. Afwezig de heeren R. Scheele, De Bruijne, Lenseu, Van Nes en Van Hasselt en een vacature. Na opening worden de notulen der vorige ver gadering aangehouden. De Voorzitter deelt mede dat bericht ingekomen is van de heeren Lensen, R. Scheele en Van Nes, dat zij de vergadering niet kunnen bijwonen. De heer Van Hasselt was tot 's avonds uitstedig en kon de vergadering ook niet bijwonen. Na mededeeling van een paar ingekomen stukkeu stelt de voorzitter aan de orde de begrooting voor 1917. Niemand wensebt algemeene beschouwingen te houden. De begrooting wordt thans artikelsgewijs be handeld. Uitgaven. Bij den post jaarwedde van den ontvanger komt in behandeling het adres van D. Tholens Az., waarin deze om verhooging vraagt. De Voorzitter deelt mede, dat in de vergadering van de tweede afdeeling de opmerking gemaakt is, dat het wel bevreemding wekte dat adessant, nog pas l'/ï jaar in dienst der gemeente, nu reeds om verhooging vraagt. B. en W. hadden geen voorstel dienaangaande. De post blijft fUOO. Een nieuwe post wordt aangebracht nl. f 20 voor verzekering van inbraak. De heer Waalkes vraagt of nu nog een veror dening verwacht kan worden regelende de bijbe trekkingen van de ambtenaren. De Voorzitter zegt, dat de instructies in gereed heid komen tegen Januari. Tot nutoe is er slechts een ambtenaar die ontslag aanvroeg van een bij betrekking nl. de heer de Vos als secretaris van het burgerlijk armbestuur. De anderen zullen aan geschreven worden eveneens ontslag te nemen. De heer De Jager vindt het wenschelijk, dat zooveel mogelijk die verschillende baantjes aan één titularis zullen toekomen, dan is het voor zoo'n persoon nog loonend. De Voorzitter zegt dat met dien wensch rekening zal gehouden worden. Onderhoud gemeentehuis- Do Voorzitter zegt dat in een der afdeelingen de aandacht gevestigd is op de stoelen in de raad zaal nl. om de leeren zittingen te veranderen in trype zittingen. Besloten wordt hiermee nog maar te wachten. Bij den post drukwerk stelt de Voorzitter voor het bedrag van f1200 to verhoogen met f300 met het oog op het vele drukwerk dat tegenwoordig noodig is. In verband hiermee zal gezorgd worden den (leden van den raad toe te zenden vóór de vergaderingen gedrukte stukken die aan de orde komen. De post kiezerslijsten enz. wordt met f 100 ver hoogd met het oog op de a. s. verkiezingen in 1917- Bij de post jaarwedde vaste arbeiders komt in bespreking het adres van W. H. van Doeselaar te Sluiskil, die vergoeding vraagt voor zijn verzekering voor pensioen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Destijds heeft adressant zich niet epgegeven om in aanmerking te komen voor vergoeding van pensioenbijdrage en nu is de termijn daarvoor ge sloten. De heer Scheele zou het billijk vinden hem even als de anderen eenzelfde bedrag toe te kennen. De heer Waalkes vindt dit ook wenschelijk. De Voorzitter zegt dat niet vergeten moet worden dat adressant particulier verzekerd is, dus zijn premie nogal hoog is. Besloten wordt hem evenals de andere ambtenaren 4 o/o van zijn jaarwedde toe te kennen als ver goeding. Jaarwedden beambten begraafplaats. Op het adres van P. A. de Rijk, grafdelver voor Roomscli-Katholieken, wordt afwijzend beschikt, omdat geacht wordt dat deze per graf ongeveer f2.60 genoeg ontvangt. Wat betreft zijn meer dere werkzaamheden indertijd voor vluchtelingen, dit zal in orde gebracht worden door het Belgisch vluchtelingen-comité. Onderhoud straten enz. De heer Waalkes vraagt hoe het komt dat er thans in de gemeente op verschillende gedeelten zooveel klinkers opgestapeld zijn. Zijn die reeds gekocht en is dit dan geen renteverlies wanneer deze niet verwerkt worden. De Voorzitter zegt dat deze dienen moeten voor de bestrating van verschillende straten die in slechten toestand verkeeren en daar gebleken is dat het nu het voordeeligst was om te koopen, is men daartoe overgegaan. De heer Nolson wil deze post met f 2000 ver minderen omdat hij het thans niet dringend nood zakelijk vindt en de begrooting toch al zwaar genoeg belast is. Dit voorstel wordt verworpen en derhalve zal met de bestrating geleidelijk worden voortgegaan. Onderhoud wegen enz. De post ad f300 voor 50 M3 quenastslag voor de wegen te Sluiskil, wordt met f150 verminderd omdat hiervoor grint zal gebruikt worden, daar quenast zoo moeilijk te krijgen is. Bij de afdeeling aanleg of vernieuwing wordt een nieuw punt gevoegd nl. kosten voor het in stellen van een onderzoek naar een kookgas-in- richting hiervoor wordt een post geraamd van f 50. Middelbaar onderwijs. Deze post wordt verhoogd met f 50 ten behoeve van den leeraar Unger daar deze met Januari een vaste aanstelling krijgt. De Voorzitter deelt mede, dat van den directeur van de H. B. S. een brief ingekomen is met het verzoek de post leermiddelen met f 500 te verhoogen met het oog op het aanschaffen van nieuwe in strumenten. Op voorstel van den heer Dees wordt dit verzoek nog aangehouden. Afdeeling lager onderwijsjaarwedden onder wijzers. In verband met het adres van de afd. Neuzen van den bond van onderwijzers die voor Mej. van der Heijden, onderwijzeres in nuttige handwerken, een salaris vraagt van f600 en voor Mej Nijssen, onderwijzeres in nuttige handwerken te Sluiskil, f 400, wordt besloten de jaarwedde van de eerste met f 50 te verhoogen, waardoor haar salaris met inbegrip van de f 60 duurtetoeslag f 450 wordt en wat de laatste betreft afwijzend te beschikken. Jaarwedden geneesheeren ad f1200. Naar aanleiding van een opmerking in een af deeling zegt de Voorzitter dat aan den van ge meentewege aangestelden geneesheer f600 wordt betaald en dat de andere helft voor een vacature is. De heer Nolson vraagt hoe dat nu met den ge neesheer Spruitenburg geregeld is, waarop de Voorzitter antwoordt dat deze geen recht heeftop de 2e f600 volgens de verordening. De heer Nolson vindt het niet billijk dat aan dhr. Spruitenburg meerdere diensten opgedragen

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2