BSWi mm Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. 1 VOOR DE JEUGD. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. D, Voo^itw h.rl»u.rt a.t d. vo ,g_ Soeï' «r 1. ik», i- "t, taUS. V£lï'T,n°t ziel, nog niot rne. Flut er nog veel bijgeloof heersclit, daaiom treilt laten de staaltjes, die nu en dan daarover aan het licht komen, geen twijfel ovei. In het Limburgsche is thans weer een Z - gctinerin aan het werk geweest die door haai vroom gedoe verschillende slachtoffers heeft weten te maken, doch nu door den wacht meester der marechaussee Smolders is geknip cn in verzekerde bewaring gebracht In het begin van September belandde de Zigeunerin tnj een boel- te Obbicht om een aalmoes. Door haar kwezelachtig en vroom optreden geraakte zij in gesprek met den boer, die zich tegenover haar beklaagde over de sterfte onder zijn beesten en anderen tegen spoed. Met deelneming hoorde de bedelares liet verhaal van de rampspoeden en wist het vertrouwen van den boer te winnen, dien zij door haar geheimzinnigheid vooral inpalmde. Zij zou hem wel helpen indien hij haar geloof wilde schenken Vooral door novenen moest lui het kwaad op zijn erf bezweren, en daarom 'moest hij zestig dagen bidden en in zestig kerken een kleinigheid offeren. Een cent in elke kerk was al voldoende en zij zelt zou wel de moeite getroosten voor hem de zestig kerken af te reizen op haar tochten, omdat ze zoozeer met zijn lot was begaan en hij haar de aalmoes die zij had gevraagd, met had geweigerd. 'vit Gedurende die zestig dagen was hij verplicht een bedrag van een paar honderd gulden in een linnen zakje op zijn bloot lichaam te dragen zooveel mogelijk in papier met een paar munt stukken slechts. De man geloofde aan den poespas en vol bracht stiptclijk de voorschriften. liet bedrag werd door de vrome bezweerster van den boozen geest zelf in het linnen genaaid en haar eliënt overhandigd. Deze droeg het trouw en bad. Maar na een dertigtal dagen waren zijn contanten op en raakte bi) om geld verlegen! Uit nood zag hij zich ten slotte verphcht den schat in het linnen zakje aan te spreken. Maar o wee, het bankpapier bleek omge- tooverd in courantenpapier. Van de twee honderd gulden geen spoor meer. Onmiddellijk gaf hij kennis van de zaak bij de marechaussee, die de ophehtster heelt weten op te sporen. N. °- een stoomschip de Middellandsche zee over te steken en kwamen zg te Malaga aam I au troffen ze het Nederlandsche stoomschip Leda aan dat voor de reis naar Nederland gereed lag'en des nachts wisten zij zich ineen ruim te%erbergen tusschen een groot aantal kisten. Haar hebben ze acht dagen en nachten gelegen met geen ander voedsel of drank dan een paar meegenomen korsten brood en een fleschje WNear'dit langdurige verblijf in het donkere ruim van geen plaats of tijd meer wetende meenden ze wel de Hollandsche kust bereikt te zullen hebben en kwamen ze voor den dag toen de Leda juist Falmouth aandeed. Daar werden ze eenige malen door de havem politie verhoord en werd hun ten strengste verboden het sclnp te verlaten. Ze mochten met de Leda naar Holland vertrekken en verrichtten nu aan boord eenige d'ensten, waarvoor ze kost en l.ggrng kregen enwerdci een goede behandeling genoten. Ten slotte verdedigt hij do finantieele 0M(j stelling van het onderwijs. De gelijkstelling is een noodzakelijkheid in den zin van voor uitgang. Een Duitse!» blad heeft te doen niet de scholieren van 1920. „Ziezoo - laa ^den nnrlerwiizer zeggen „nu komen wij aan den IJuitsch-Oostenrijksch-Turksch-BulgaarschEn- gelsch-Russisch Fransch Japansch-Belgisch lta Haansch-Servisch Montenegrijnsch-Portugeesch -Roemeenschen oorlog. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 22 OCTOBER 1916. De oplossing van het vorige raadsel is Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen. De onderdeden laken, regen, Gideon, mijnen, regeeringsharingen, zeis, letters, klad. o Goede oplossingen ontving ik van: Naatje. Ben je ook weer present? Dat is goed. Jansje. Dank je voor de bijdragen. Zonneschijn. In eiken brief het schuilnaampje vermelden! Spying-in-'t Veld. Neen, nog geen 50, maar we naderen toch. Al krom Lorretje. O, bedoelde je dat? Dat was een episode uit de geschiedenis van het pachtersoproer, denk Met het Nederlandsche stoomschip Leda, van Malaga te IJmuiden binnengekomen, werden aangebracht twee HollandersSchei- ders van Amsterdam afkomstig, en Booneberg, een Arnhemmer, die in Marokko tut het Fransche vreemdelingenlegioen zijn gedeser- teerd Zij' vertelden, dat zij het kampement te Tisza in Zuid-Marokko waren ontvlucht en na drie dagen on drie nachten loopen de kustplaats Melilla luidden bereikt. Schneider is deserteur van het Nederlandsche stoomschip Megrez, waarvan hij in December 1912 wegliep Booneberg is een' jonge man, die de Neder landsche marine wegens desertie met rood paspoort heeft verlaten. Na drie en een half jaar hadden zij genoeg van den Franschen vreemdelingendienst. Ie Melilla. gaven zij zich voor Duitschers uit en werdeu zij in hun vlucht geholpen door een Duitschen consu- lairen agent aldaar, die hun ieder een oud burgerpakje bezorgde. Zoo wisten ze met ik. Ridderspoor. Je maakt me belust. Schiet er geen boutje voor me over? Sneeuwklokje. Nu°heb ik twee sneeuwklokjes. Wat daarmee te doen? Ik stel voor dat éen van jullie van naampje verandert. Goed? Dan moet T. de F. volgende week een ander schuilnaampje kiezen, hoor! Anders raak ik in de war. Dag sneeuw klokjes Lentebloesem. Daar heb ju je best nog eens op gedaanGoed zooCharlotte. Heel goed; liever maar niet veranderen, en toch stellig deze maand niet. Populierblad. Ben jij zoo beweeglijk als je schuilnaampje luidt? Hoe oud ben je? Kanarie. Zie je wel, dat ik gelijk had Heidebloempje. Heide bloempjes groeien hier niet veel. Je bent éénig. Dag o Zooals je ziet, is ons clubje al vergroot. Ik wacht er nog steeds meerdere die zullen wel komen. Let maar op. Over de regeerings haringen waren het sommgien niet met me eens. Ze zeiden regeeringsharingen hebben ook wel eens geen staart. Zonneschijn stuurde er zelfs een letterraadsel over in, dat ik hier plaats, als De arr -rechtbank te Middelburg veroordeelde heden C. J. V., 15 jaar, arbeider, wonende te Axel, tot f3,50 boete of een week tuchtschool wegens mishandeling en beschadiging. TWEEDE KAMER, Nadat de Kamer besloten had tot toelating van den heer P. J. de Kanter, het nieuwe lid voor Dordrecht, zette de heer T/deman zijn gisteren afgebroken rede voort. Hij en zijne politieke vrienden zijn ten volle bereid mode'; te werken tot het tot stand ko men van algemeen mannenkiesrecht, zijjaohten dit een plicht wegens de toenemende demo cratische ontwikkeling van ons staatsleven. Zij hechten daarbij 'niet meer aan eene ver sterkte positie der Eerste Kamer. Zij hebben bemerkt dat zulks verscherping van de ver houdingen zou medebrengen. Met de uitsluitingen dient echter verder gegaan te worden dan is voorgesteld. Van evenredige vertegenwoordiging is lnj een hartstochtelijke bewonderaar, echter aan vaardt hij het, omdat daardoor iedere uitge brachte stem tot zijn recht komt. Ook is hij voor stemplicht, vooral omdat dit stelsel deeineming aan de verkiezing tot ge woonte zal maken. Hij begroet de voorstellen tot wegneming der slagboomen, die het vrouwenkiesrecht tegenhouden. Het geheel bestaat uit 44 letters. In een 42 43 gaat men 's winters soms Hlden. Men 40 - 41 - 39 44 als het donker is. 22 - 23 33 35 - 20 - 30 34 zijn geen brave jongens. Een 21 - 31 32 38 is hard. Een 19-17-9 dient als afscheiding. I 2 is een muzieknoot. II - 12-13-14-15-16 wordt veel ge geten. Een 8 - 4 3 5 - 6 is zwart. Een 25 24 10 is Vs pond. Het geluid van sommige vogels noemt men 27 - 28 - 29 36 - 30 - 37 18. Wie slaap krijgt, ga naar 27 26 25 7. o (Zonneschijn, ik heb enkele veranderingen moeten aanbrengen zóó deugde het niet heelemaal. Voor oo en ee moeten telkens 2 cijfers aangenomen worden o Ojilossingen vóór as. Woensdagavond 8uur. Op de enveloppe, links beneden Jeugd. Schuil naampje kiezen Eigen naam, adres en leef tijd steeds vermelden. o Londen, 20 Oct. (Reuter) Officieel. Generaal llaigh geeft een overzicht der Krijgsverrich tingen van de laatste veertien dagen. Aan het Sommefront hebben de Engelschen gestadig vorderingen gemaakt, welke geleide- hik worden voortgezet. De Duitschers hebben hardnekkig weerstand geboden, totdat zij in de eene plaats na de andere worden omsingeld en een groot aantal gevangenen in de handen der Engelschen vielen. Gedurig deden de Duitschers krachtige tegenaanvallen, doch die steeds werden af- SeMatrn'in gevallen, waarin de Duitschers erin slaagden door het versperringsvuur der Engelschen heen te breken en de Engelsche linie te bereiken, werden de Duitschers dooi liét vnur der infanterie met zeer zware ver liezen teruggeslagen. 0i.iaa(jp„ ,1e Slechts m een paar gevallen daagden de Duitschers erin in de loopgraven dei Ln0 SCBulten liet"gevechtsterrein aan de.Sojnme hebben de Engelschen groote bedrijvigheid betoond tot aanvallen van loopgraven tusschen Yperen en Loos. Meer dan 60 van zulke aanvallen zijn uitgevoerd, waarbij de Ei.gel sclien gevangenen maakten. Het totaal aantal gevangenen aan liet Som mefront sedert 1 Juli gemaakt, is gestegen t0Nf^ttegenstaande liet vrij ongunstige weer voerden de Engelsche vliegers nuttige ver kenningen uit en herhaaldelijk deden zij aan vallen op de verbindingslijnen, munitiedepots en opslagplaatsen der Duitschers. Sofia. (Wolff.) Officieel. Tusschen het Pres- patmeer en den spoorweg Monastir—1' lorma gewoon artillerievuur. In den bocht van de Tzerna hevig artillerie vuur en infanteriegevechten. Een vijandelijke aanval, \Velke' op Laranouwa was gericht, werd atgeslagen. I Aan het Stroemafront bebrijvigheid van I l Een' vijandelijke kruischer heeft aan de Egeïsche Zee zonder schade toe te brengen de hoogte van Orfano beschoten. Salonlki, 20 Oct. (Reuter). Na verwoede gevechten zijn de Serviërs gisteren er in ge slaagd de Bulgaren op den Imkeroever van de Tzerna Reka te verslaan. Zij vermeester den het dorp Brod, dat sterk verdedigd werd en namen ook de versterkte hoogten ten Noorden van Brod en van Veliselo. Veel en hardnekkig wordt tusschen de Ser viërs en Bulgaren gevochten. De Serviërs maakten drie kanonnen, vier machinegeweren en veel oorlogsmateriaal buit. Ook vielen vele gevangenen in hunne handen, waarondei ook officieren. Eieren f 9;50, voor particulieren f 9,50 pei 100 stuks. Goes, 17 Oct. Graanmarkt. Kookerwten f 25 a f31, bruine boonen f28 a f32, beide per mudkoolzaad f30 a f34 per 100 K.G.Karweizaad f33, Maanzaad f32 per 60 K.G. Ten slotte nog een bijdrage van Kanarie. Brams opstel 1 Bram had (goed geluisterd bij de aardrijks kundeles over Egypte, en leverde het volgend opstel „Egypte ligt links van den evenaar waar onder men de grootste hitte verstaat. Het grenst ten Noorden en ten esten aan een Engelschen gezant en boven en onder grenst het niet, geloof ik. Het is er zoo heet, dat het geld er smelt. Egypts is zeer vruchtbaar, liet levert ge bakken aardappelen (door de hitte), krenten en rozijneboonien, pekelvleescli, en andere Zuidvruchten. Er zijn ook dieren, bijv.ooievaars, rupsen, mestkevers en andere roofdieren. De hyena's zorgen voor de begrafenissen. Als de Egyptenaars dood zijn, gaan ze in een pyramide zitten. Een dooie Egyptenaar verhuist naar Egyjite, waar hij aan een museum wordt verkocht. o Hartelijke groeten van den JEUGD REDACTEUR. Gevraagd wordt door adressant om een erker te mogen bouwen aan zijn in aanbouw zijnd huis p de Markt. i Ook hiertoe wordt vergunning verleend. 10. Verzoek van R. H Groeneveld e. a. om onbruik van een lokaal der H. B. o. ^Zooal"' de raad weet waren B en W. vanmtc- nine- afwiizend te moeten beschikken omdat de woning van de Java-school in den laatsten tijd disuonfbel gesteld is voor dergelijke zaken Daar echter bet plan bestaat het geheele levensmiddelen bureau aldaar in te richten kan d e woning met meer afgestaan worden. Daarom stellen B. voor le afwijzend te beschikken wat betreft een yf u jer H. B. S. en 2e aan B. en W. vrijheid te geven naar een ander schoollokaal uit te zien, waarin dan ook les gegeven kan worden door de landbouwcm- naakt de opmel.king dat een lagere school bezwaar oplevert nl. wat betreft de kleine bankjes, die door volwassenen met bezet kUDeeVorr°zhter meent dat dit bezwaar wel onder vangen kan worden en adviseert niet over te gaan om een lokaal der H. B. S. voor alle doeleinden De'J1 le'ig6"Van Nes begrijpt niet dat een lokaal der H. B. S. geweigerd wordt en een ander school D&eVoorzit 1 er egTdat noodgedwongen eeu ^W wordt voorgesteld omdat de gemeente geen andere gebouwen disponibel heeft, derhalve is de inconse quentie waarvan we verdacht worden, niet ge- re Het foorstel van burgem. en weth. wordt z.h.s. aangenomen. 11. Benoeming ïeéraar in Staathuishoudkunde aangesteld, was een verzoek ingekomen om hem definitief te benoemen en wel met ingang van Met 7 stemmen wordt de heer Unger benoemd, terwijl 1 stem in blanco was. 13. De Voorzitter deelt mede dat de afdoening van de verordening jaarwedde-regeling onderwijzers nog steeds is opgehouden, daar van (Ted. Staten een schrijven gekomen is, waarin nog een wijziging voorstellen omtrent de datum van ingang der ver hoogingen en voorts nog een administratieve op- m6\Vatgbetreft de eerste opmerking wordt besloten aan Ged. Staten te vragen, waarom zij deze wijziging verlangt. De 2e wijziging wordt goedgevonden. b.v. 50 jaar, waardoor goedkoop kapitaal te ver krijgen was, en mitsdien een huurprijs te bepalen 10 0 00 dan gelooft spr. dat er noö lldoe- Ho» krijgt 1.» prijs en zag men liefst daar grootere woningen veiry/.en. zitter van meening dat ondanks de verschillende meeningen, toch één doel beooS en wil het gaarne in het college overbrenge De' openbire vergadering wordt gesloten en gaat over in eene commissoriale vergadering. Bijgeloof. Rondvraag. De heer Waalkes vraagt, naar aan leiding van het ook hier drukker wordend verkeer van automobielen en motoren, of het niet wen- schelijk is een verordening in 't leven te roepen, waarin vastgelegd wordt de maximum-snelheid, met het oog op eventueele ongelukken. De Voorzitter dankt de heer Waalkes voor zijn wenk en deelt mee, dat ook B. en W. overtuigd zijn van een dergelijke maatregel en kan hieraan toevoegen, dat het in het voomemen ligt een dergelijke verordening te maken, daar B. en thans de vrije hand hebben dit te doen, wa zij vroeger in het begin der mobilisatie niet hadden. De heer Van Nes gaat ten zeerste mede met de wenk van de heer Waalkes, daar hij gaarne zien zou dat er een einde kwam aan het schandalig rennen door de straten met auto's en motoren. Daar spreker van meening was dat de Raad met gerechtigd was tot het vaststellen van een verorde ning, zoo lang wij in staat van beleg zijn, heelt hij het nog niet willen voorstellen. In de tweede plaats vraagt de heer Waalkes, nu de kwestie van de volkshuisvesting eigenlijk van de baan is, en het telkens meer en meer blijkt dat er werkelijk gebrek aan woningen is, ol het geen overweging verdiend dat de gemeente zeli trachten zal een 10 a 20-tal woningen te bouwen, b.v. op het terrein achter de H. B. S. Wanneer de gemeente dat eens op bescheiden schaal op zich nam, gelooft spr. wel dat er kans bestaat daar een reeks woningen te zetten, waarvan de huur beter verzekerd zal zijn dan in de burnt Java. De Voorzitter wil het gaarne aan B. en W. overbrengen. De heer Waalkes zou gaarne willen weten hoe de Raad er over denkt. De heer Nolson gaat wel mee met het ïdee- Waalkes wat betreft het voorzien in woningen, doch is van meening dat waar de prijs van den grond aan de H. B. S. f4 bedraagt tegenover 1 aan Java, dat men toch niet zoo goedkoop uit zal zijn. De Voorzitter vestigt de aandacht op een gedeelte grond achter de Smidswal ter grootte voor ongeveer een 8-tal woningen, type volkshuisvesting. Gesteld nu dat de gemeente dat tegen niet te hoogen prijs in erfpacht geeft aan de vereeniging volkshuis vesting en dan te sluiten een annuiteitsleening van In 1920. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/ï en 2 uur, Ds. S. Groeneveld. Bed H. Avondm. en Dankzegging. Axel Kerkdreef 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. A. Thielen. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. A. Thielen - uur, Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. t Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. W al. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/, en 2 uur, Ds At Timmerman. Sluiskil 9'/i en 2 uur, ^hr- L- Dek. ^xej 9'/-, en 2 uur, Ds. J. T. B. llugen holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Rnams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9.en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/* uur, Ds. D. C. Overduin Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie. Jongens en Meisjes. Avonturiers. nieuw Octoberraadsel. Oostbui g, 18 Oct. Ter graanmarkt was weinig aanvoer, omzet flink, priizen onveranderd. Oude tarwe f32,— a i.33, fn-uine boonen f36,- a f38,-; erwten f36 - a f38,koolzaad f36,a f38, Middelburg, 19 Oct. Ter graanmarkt was een ruime aanvoer van peulvruchten. Kroonerwten f 1 liooger. Kroonerwten f36 a f38 per 100 K.G.ronde bruineboonen f 36 a f39, lange dito fo0 a ftL, witteboonen f 37 a f 40 per mud, maanzaad f 32 a f34 per 50 K.G. Boter f 0,85 a f 0,95, voor panenheren f0,9o per '/j kilo. n.„ inn

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3