Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. krachtsinspanning der geallieerden schijnt niet meer zoo groot te zijn. Daarentegen valt niet te ontkennen dat de Duitschers er weer krach tiger tegenaanvallen doen, wat op een ver sterking van hun troepenmacht schijnt te duiden. Men moet hierbij ook niet vergeten, dat de Duitschers gedurende het standhouden tegen dit offensief, tijd hebben gehad hun linie hier artilleristisch geducht te versterken, want het is niet aan te nemen, dat die bij het be gin de aanvallen der geallieerden, toen hun eigen offensief bij Verdun nog woedde, reeds zoo sterk was ais thans. We vernamen dan ook pas nog uit een Engelsch bericht, dat het aantal Duitsche kanonnen aan het Sommefront thans niet veel minder bedraagt dan dat, het welk bij Verdun voor het offensief gebruikt werd. Op het Oostelijk front is er van vorderingen der Russen geen sprake. Hoe hevig zjj hebben aangevallen en nóg aanvallen, de centralen houden over het geheele front thans onwrik baar stand. Oostelijk front. WEENEN, 17 Oct. (Wolff). OfficieelFront Leopold v. Beieren De slageu aan de Nara- jofka en in Wolhyr.ië duren voort. De vijand heeft iu beide vakken andermaal een zware nederlaag geleden. Ten zuiden van Lipnica Dolna hebben sterke Russische strijdkrachten tot in den nacht stormgeloopen tegen de stel lingen der Duitsche troepen, doch zonder eenig succes te kunnen behalen. De Duitsche garde bataljons hebben den teruggeslagen vijand tot in zijn loopgraven vervolgd en zich daar ge nesteld. De Russen hebben 36 officieren, 1900 man en 10 machinegeweren in handen onder bondgenooten gelaten. In Wolhynië waren de vijandelijke aanvallen weer gericht tegen de Duitsche en O.-H. strijd krachten van generaal Terstyansky. Op som mige plaatsen \verd de stormloop, ondanks de ontzaglijke verliezen der Russen, driemaal herhaald, ten noorden van Zaturcy zelfs tien maal, maar ook deze krachtsinspanning van overmachtige strijdkrachten was niet in staat de dappere verdedigers te schokken. De vijand is nergens door onze versperringen heenge drongen en onze troepen hebben een volkomen succes bevochten. Hoe staat het met het Roemeensche Leger? Een Wolffs bericht meldt: Een in Duitsche handen gevallen dagorder van den bevelhebber van de elfde Roemeen sche divisie, van 23 September 1916, no. 630, werpt een schril licht op den toestand in het Roemeensche leger. Woordelijk leest men daarin1. Het verkeer over de wegen is jammerlijk kolonnes zijn zonder aanvoerder, wagens rijden onordelijk en versperren der mate de wegen, dat zelfs enkele ruiters niet passeeren kunnen. Gendarmen heb ik genoeg gezien, maar orde niet. 2. Alle soldaten, van wie vastgesteld wordt, dat zij zich zelf door handen en voeten ge schoten hebben, moeten dag dijks in de voorste linies geplaatst worden, ongewapend, ten einde door den vijand doodgeschoten te worden. 3. Alle offiiêren, die zich in de achterhoede bevinden, moeten de gendarmen helpen bij het tegenhouden van vluchtelingen en hen naar de voorste linie terug brengen. 4. het wegvoeren van de gewonden ge schiedt dikwijls op een volkomen onbehoorlijke manier. Zwaargewonden moesten te voet loopen en verwekten door hun luid geschreeuw en gejammer verwarring en angst onder de strijdenden5. in een dal achter het front vond ik vier gegradueerden, die zich met schrijfwerk bezighouden. Op den Franschen kapitein, die mij vergezelde, heeft deze wijze van oorlogvoering een zeer pijnlijken indruk gemaakt. Aan den slag moeten alle gegra dueerden deelnemen; 6. nogmaals vestig ik er de aandacht van alle aanvoerders op, dat hot onvoorwaardelijk noodig is, voortdurend zelf mede te werken aan de opbeuring van den moed bij officieren en manschappen. De vijand die wij tegenover ons hebben, heeft slechte infanterie en maar weinig artillerie. Met 20,000 man en veel artillerie, die tot onze beschikking staat, kunnen wij onze schande van vroegere dagen weer afwisschen. Kolonel Cocorezcu, commandant van de 11de divisie, luitenant kolonel van den staf Mar- culescu. Als De New Statsman vat in een vijfde artikel over de vredesvoorwaarden in geval van een volledige overwinning van de entente zijn betoog samen. Die voorwaarden zouden zijn 1. Duitschland stemt er in «toe, zijn toe rustingen te land en ter zee voor een aantal jaren aanzienlijk te beperken, opdat ook de entente staten het kunnen doen. 2. De grenzen worden zooveel mogelijk naar ethnografische gegevens gewijzigd. Elzas-Lotha ringen gaat aan Frankrijk overIstrië en Trentino aan Italië Oostenrijk Hongarije wordt opgelost in zijn nationale bestanddeelen Konstantinopel beheerd door Rusland Polen een halfzelfstandige staat in het Russische rijk, met inbegrip van Posen en Galicië, maar zonder Dantzig. 3. De Duitsche kolonies blijven in bezit van de entente, met bepaling, dat alle landen, die niet door blanken zullen worden gekoloniseerd in de eerste plaats bestuurd zullen worden in het belang van de inwoners, met gelijke han delsrechten voor alle nationaliteiten. 4. België wordt volledig hersteld en door Duitschland schadeloos gesteld, ook voor „ver storing". 5. De entente krijgt verder schadeloostelling, echter alleen voor werkelijke schade. Schade, door de scheepvaart geleden, wordt met sche pen vergoed. Mevrouw Generaal Joubert. f De Zuid-Afrikaansche bladen melden het overlijden van mevrouw generaal Joubert. In Ons, Land lezen wij over haar Al hield zij zich op den achtergrond ter gelegenheid van de groote vrouwenbetooging, nu ongeveer een jaar geleden, alle deelneem sters voelden, dat zij de ziel van die gansche beweging was en dat ieder het tot een eer mocht rekenen haar te volgen. Nimmer is zij bitter geweest tegen de Regeering, al kon zij zich meer dan eenmaal niet vereenigen met haar politiek beleid ten opzichte van de Hollandsche Afrikaners. Zij was in alles een waardige tegenstandster, die zich nooit heeft ingelaten met minderwaardige scheldpartijen, waartoe vele politici al te vaak meenen hun toevlucht te moeten nemen. Toen Jopie Fourie zou worden terechtgesteld, heeft zij heel den Zaterdagmiddag rondgereden om alles aan te wenden ten einde genade voor hem te verkrijgen, zelfs 's avonds had zij geen rust en weer heeft zij haar krachten ingespannen. En wie haar wilde tegenhouden en beletten, dat zij zich te veel vermoeide, verklaarde zij dat ze geen vermoeidheid kende, nooit gekend had als zij iets voor haar volk kon doen. Van rusten wilde zij niet weten. Heel den nacht heeft zij op de stoep van het nu historische huis gezeten, biddend en wakend en wachtend op het schot, dat zij wilde hooren. Geen traan heeft zij geweend, tranen kende zij niet, maar haar hart heeft gebloed. En wie haar sprak over Jopie Fourie, die ze als kind al had gekend, mocht geen oordeel uiten over de houding der Regeering. Zij beschouwde zijn dood als een Godsbeschikking, en wat Gcd doet, is wel gedaan. Haar hart had geleden, omdat een dappere en oprechte Afrikaner zoo jong het leven had moeten laten. Zij beoordeelde niemands daden, wist steeds verontschuldigingen voor alles te vinden. Uiterst streng voor zich zelf, was zij zacht en toegevend als een moeder voor anderen. Strak en streng was haar uiterlijk en onge naakbaar kon zij zijn, maar wie de sleutel tot haar hart had gevonden en dit was wer kelijk niet zoo moeilijk, men moest slechts eerlijk zijn gevoelde dat achter dat strenge uiterlijk een innig gevoelige ziel woonde, een hart zoo week als was, maar tevens onver welkbaar jong en krachtig." Ons Land deelt dan mede, hoe uit alle deelen der Unie telegrammen van rouwbeklag bij de familie zijn ingekomen, waaronder ook een hartelijk telegram van generaal Botha. TER NEUZEN, 20 October 1916. Met 1 November tot en met 18 November zullen er maar drie reizen gemaakt worden van Vlissingen naar Ter Neuzen en omgekeerd. Van Vlissingen om 9.20, 12.10 en 3.43. Van Ter Neuzen om 7.30, 10.40 en 2 uur. De verandering zit dus hierin, dat men om half elf voor de eerste maal in Ter Neuzen pas aankomt en om half 8 voor het eerst Ter Neuzen verlaten kan per Prov. boot. Na 18 November zal waarschijnlijk de laatste boot uit Vlissingen naar Ter Neuzen en Breskens, van 3.43 nog vervroegen. Een geluk dat men 's avonds om half 7 nog over Hansweert heen en weer kan. Koewacht. Dinsdagmiddag wisten vier jonge lingen van Belgisch Koewacht nabij het dorp over de electrische versperring te komen naar het Hollandsch grondgebied op een oogenblik dat er geen stroom op de geleiding was, het geen hun te voren bekend was. Geslaagd voor de acte vrije en ordeoe feningen de dames K. M. van Houte te Axel, E. E. M. Waelput te Zuiddorpe, M. F. Dees te Aardenburg, S. M. Goedhals te IJzendijke, 0, Aarnoutse te Groede en de heerJ. P. Ants te IJzendijke. Notaris James van James van Sluis veilde ten huize van E. Blondeel te Sint Kruis 9 ge meten 161 roeden bouwland, gelegen in den Beooster Eedepolder. Ingezet op f 3000. Her- veiling 30 Oct.. Nabij Retranchement zijn twee Dnitsche soldaten in burger kleeding over de electrische versperring naar Nederland gekomen. Van het gezin to Wolphaartsdijk, dat blijk baar vergiftigd was door het eten van bedor ven spinazie, is ook de man gestorven. Middelburg. Alhier zijn regeeringsaardappelen ontvangen, welke voor den prijs van 20 cent per vijfkop gekocht kunnen worden bij de gewone leveranciers. De vergadering van den School raad te Middelburg. Woensdag had alhier in de Chr. Kweek school een districtsvergadering van den School raad in Zeeland plaats. De heer Mr. P. Dieleman opende deze ver gadering met gebed en pakkend openingswoord. De spreker voor de morgenvergadering was de heer Ds. M. van Empel, Ned. Herv. pred. te Middelburg. Z.Eerw. sprak over„De noodzakelijkheid van de opvoeding der op voeders". Een levendige bespreking volgde hierop. In de middagvergadering sprak Jhr. Mr. W. II. de Savornin Lohman over: „Het Be vredigingsrapport". In het volgende nummer hopen we het voornaamste van deze beide redevoeringen af te drukken, wat nu wegens plaatsgebrek niet kan. Met dezen spreker kwamen in debat de heer J. F. Heemskerk van Middelburg en Ds. Bramer, Geref. pred. te Heinkenszand. De heer Mr. Dieleman sloot dezen welge slaagden dag met de mededeeling, dat hij wegens drukke bezigheden bedankte als ge delegeerde van den Schoolraad. Ds. De Ligt, Ned. Ilerv. pred. te Middelburg ging voor in dankgebed. Van verschillende plaatsen aan de Z. Vlaamsche grens ontvingen we bericht dat de Duitschers druk bezig zijn met het aanbrengen van geduchte versterkingen. Behalve reeds geruimen tijd bestaande prikkeldraadversper ringen, komen er nu bouwwerken in beton in den grond, een soort kamers vormende, die een vrij groote ruimte bieden. Dergelijke betonwerken zijn van afstand tot afstand aangelegd. De grondstoffen, grint, zand, ce ment, ijzer, voor het bouwen, worden aange voerd vanaf de hoofdwegen naar de juiste punten langs smalspoor door het land gelegd. De kipkarren worden getrokken door paarden. Het vermoeden ligt voor de hand dat deze werken voorzorgsmaatregelen zijn tegen een eventueele landing. M. C. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich iu deze gemeente gevestigd: G. Bakker, commissaris Belgisch loodswezen, Westkolkstr. 44, uit Velsen. J. H. Brakman, werkman, Kazernestr. 8, uit Rotterdam. J. J. Guequierre, timmerman, Vlooswijkstr. 7, uit Dordrecht. J. de Feijter. landbouwer, P 38, uit Hoek. M. J. de Zeeuw, dienstbode, P 7, uit Sas van Gent. M. J. Verbrugge, zonder beroep, Baandijk 3c, uit Texei. J. de Kimpe, werkman, Tholensstr. 115, uit Clinge. V. D. Montay, werkman, Dekkerstr., uit Sas van Gent. Vertrokken. B. J. Schelstraete, werkman, Q 152, naar Oisterwijk. J. P. Kögeler, boekhouder, Noordstr. 25, naar Axel. J. de Braai, zonder beroep, P 32, naar Kampen. A. de Bree, werkman, P 36, naar Hoek. F. J. Oostdijk, zonder beroep. Noordstr. 93, naar Oosterhout. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Wierden: A. II. J. G. v. Voorthuizen te Zegveld. Bedanktvoor de RijpC' J. F. Hopster, te Mildwoud. Geref. Kerken. Beroepente AmerongenA. Voogel te Puttershoek te Ilollum (Ameland)A. Dek kers te Zevenhuizen (Gr.)te Genderen C. A. van Nood te Lopik. Aangenomennaar Bunschoten (A)Joh. 11. Rietberg te Koudekerk a. d. Rijn. Chr. Geref. Kerk. Beroepente Den Helder (als pred.)G. Molenaar, leerend ouder], aldaar. Unie-Collecte. De secr. der Unie deelt mede dat tot heden bt] 400 locale comité's is ingekopien f 73,818,371/S!. Dat de hoogere opbrengst der Uniecollecte blijft voortgaan, blijkt uit het bedrag van de 400 gepubliceerde Locale Comité's. Dit bedrag is acht duizend acht honderd gulden hooger dan bij die zelfde Locale Comité's in het vorige jaar. Do Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Ileeren" vergadert a. s. Zondagavond om 7Va ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 19 October 1916. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, It. Scbeele, Eijke, Van Borssum Waalkes. D. Scheele, Van Nes, Nolson en later nog de heer Van Hasselt. Afwezig de heeren Dees, De Jager, De Bruijne en Lensen, één vacature. Na opening der vergadering worden de notulen van de vergadering van 28 September na een kleine opmerking van den heer Nolson vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. De Voorzitter deelt mede, dat van de heeren Dees, De Jager en Lensen bericht is gekomen dat zij wegens uitstedigheid de vergadering niet kunnen bijwonen. b. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring suppletoir kohier hondenbelasting. c. Idem, berichtende goedkeuring kohier van het Mulo. d. Proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. Ontvangen was over 1915 f 17810871 '/a en over 1916 f95774.40 en uitgegeven over 1915 f 143098.68 en over 1916 f9Ö20197'/a, zoodat meer ontvangen is dan uitgegeven een bedrag van f40582.46. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. e. Een uitvoerige brief van den heer J. C. Jansen, hoofd der Chr. school te Driewegen, waarin hij in herinnering brengt de kwestie van de trambaan, die in den Haad in betrekking tot enkele voorwaarden die aan de Z. V. T. M. gesteld werden, nog al druk besproken is en waarover de heer Jansen destijds een ingezonden stuk plaatste in de Tern. Crt., omdat de verwondering was te kennen gegeven, dat van de bewoners van Drie wegen zelf niets werd gehoord. Thans deelt schrijver mede, dat nu aan alle bezwaren is tege moet gekomen, zelfs het gevaar van de veelbe sproken bocht is geweken, daar de toestand aldaar thans beter is dan voorheen. Kortom, men is op Driewegen hoogst voldaan over hetgeen de Maat schappij bewerkstelligde. Daarom was het schrijver een behoefte om op deze wijze de gevoelens in het openbaar te uiten. De Voorzitter stelt voor dezen brief in de notulen te doen opnemen. Aldus besloten. f. Schrijven van de Schoolcommissie, waarin zij te kennen geeft, dat zij niet begrijpen kan, dat dé Raad geen kennis droeg van haar advies inzake bezoldiging directeur van de H." B. S. voor het geven van les in Aardrijkskunde. Aangenomen voor kennisgeving. g. Adres van A. Tholens Dz., gemeente-ontvan ger, waarin hij bericht, dat hij een jaarwedde geniet van f 1100, doch hiervan moet missen f40 voor pensioenbijdrage, f 84 voor borgstellig en ruim f150 voor hulp bij zijn werkzaamheden, zoodat hij f826 overhoudt. Adressant vraagt verhooging en durft dit met des te meer vrijmoedigheid doen omdat hem van zeer bevriende zijde is medegedeeld dat zijn jaar wedde beneden het gestelde minimum is, in ver band met de verhoogde inkomsten en ook dewijl de salarissen van B. en W. zijn verhoogd en van al de gemeente-ambtenaren. Op voorstel van B. en W. wordt dit adres naar dat college teruggezonden om bericht en raad en het later bij de begrooting te behandelen. 3. Benoeming van een hoofdcontroleur-boek houder. De Voorzitter deelt mede, dat aanvankelijk be doeld was om aan het hoofd van het Levensmid delenbureau te stellen een Directeur, doch daar het gebleken is dat een dergelijk persoon niet te krijgen was, hebben B. en W. in overleg met de commissie van bijstand besloten om de titulatuur te veranderen iu een hoofdcontroleur-boekhouder. Een oproeping als zoodanig is geschiedt op een jaarwedde van f 1200 en later nog eens herhaald met het gevolg dat twee sollicitanten zich aange meld hebben nl. L. W. Rijnberg en M. v. d. Hoek. Deze laatste heeft zich echter gisteren terugge trokken, zoodat er één sollicitant is. Overgaande tot stemming wordt de heer Rijnberg met alle stemmen gekozen. De instructie zal nader worden vastgesteld en de indiensttreding bepaald op 23 October a. s. 4. Benoeming van een controleur. Hiervoor waren ingekomen 5 sollicitaties, nl. van J. F. de Cooker, J. Buurman, M. van Luik, P. Versluijs [van Hansweert] en G. Drabbe. B. en W. met de Commissie hadden een aanbe veling gemaakt bestaande uit de eerste drie. De uitslag van de gehouden stemming was dat J. F. de Cooker 5 stemmen verkreeg en J. Buurman 2 stemmen. Alzoo gekozen de heer J. F. de Cooker. Jaarwedde bedraagt f750. Indiensttreding 23 October. De Voorzitter deelt nog mede dat men de vol gende week hoopt klaar te komen met de jaar- wedde-regeling voor de klerken. Voorts dat binnenkort rapport kan verwacht worden over de samenwerking met naburige gemeenten. De Voorzitter wil thans nog afdoen het adres van vijf hier bestaande werkliedenvereenigingen inzake het in 't leven roepen van een commissie in betrekking tot de naleving van de distributiewet. Hij stelt voor hierop afwijzend te beschikken. De heer D. Scheele is van meening dat het wel z'u nut hebben zou, dat een commissie van bijstand werd benoemd uit den boezem dier vereenigingen. De Voorzitter wil natuurlijk de vereenigingen niet het recht ontnemen om zelf een commissie te benoemen welke alsdan critiek zou kunnen uit oefenen, doch vindt het niet wenschelijk een officieel cachet daaraan te geven, daar we dan genoodzaakt zijn naar hen te luisteren. De heer D. Scheele gelooft dat het advies van dergelijke vereenigingen toch wel van beteekenis is. Afgevaardigden uit hun midden zijn vaak bekend met omstandigheden, die aan B. en W. nimmer bekend zijn. De Voorzitter zegt, dat hun standpunt was, dat ze het niet verstandig vonden om zich in dezen te laten beïnvloeden door menschen die buiten den Raad staan. Indien een dergelijke commissie werd benoemd, dienen we naar hen te luisteren en -kan men ze zoo maar niet met een kluitje in 't riet sturen. Daarom vonden B. en W. het wenschelljker afwijzend te beschikken. Aldus z. h. s. besloten. De heer Van Hasselt komt ter vergadering. 5. Goedkeuring van een plan van stratenaanleg. De Voorzitter deelt mede, dat vastgesteld wordt een plan van uitleg buiten de vestingwal, benevens een plan van rioleering. De Gezondheidscommissie heeft gunstig geadvi seerd. Met algemeene stemmen wordt het plan voor- loopig goedgekeurd. 6. Vaststelling suppletoir kohier H. O. voor 1916. Dit punt wordt verschoven tot het eind der ver gadering om het dan commissoriaal te behandelen. 7. Vaststelling kohier van het schoolgeld voor 1. o. over het 3e tijdvak van 1916. De Voorzitter zegt dat dit punt thans nog niet in behandeling kan komen met betrekking tot de vele reclames die zijn ingekomen en wordt derhalve van het agenda afgevoerd. 8. Verzoek van P. J. Visser om vergunning tot aansluiting op het gemeenteriool. Dit verzoek wordt ingewilligd. 9. Idem om vergunning tot het bouwen van een erker.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2