H. H. Landbouwers Kalizout 20 °/o, Patent=Kali 25 VAN DALEN, Gemengd Nieuws. B.ur ge r lij k e S a 11 <1. Landbouwberichten. Handelsberichten. Laatste Berichten. lioogwati*rgetij te Terneuzen. Telegrafische Berichten. Adverteutiën. Opgave van leeraarsambt aan de Theologische School met een rede„De Bijbelsche Geschiedenis de onomstootelijke Godsopenbaringen de onmis- bare sleutel tot de Wetenschap De theorie en de praktijk van de uitlegging des Nieuwen Testaments was vooral het vak, dat hï| had te onderwijzen. Later gaf hij nog.onderwijs in de Bijbelsche Geschiedenis, de Symboliek, Catechetiek en Polemiek. Zoo heeft hij mogen medewerken om een geslacht van predikanten te kweeken. Prof. Lindeboom is altijd een strijdbaar held geweest. Tallooze vlugschriften en artikelen 7iin van zijn hand verschenen. Hu heeft geschreven in de „Vredebond", de Kamper Volksvriend", de „Koeper de „Vrije Kerk, Tijdschr. v«»r Geref. Theologie en schrijf •""SS Imitatie ön een terrein waarop hij gaarne en voortdurend zich bewogen heeft met al de liefde van zijn hart. We Senken hierbij ook aan de Congressen voor Gcref. Evangelisatie en aan „Jachin "FInPden dienst der Barmhartigheid heeft hij echter nog meer mogen verrichten en to stand brengen. De krankzinnigengestichte „Veldwijk", „Blocmendaal Dennenooi d en Wolfheze", waar de arme zielszieken een Christelijke verzorging ontvangcH Zijii met zonder zijn naam te denken. Voorts zijn daar Salem" 'te Ermelo, „Bethesda te Hoflgeveen, de Kliniek aan 't Valeriusplein te Amsterdam en „Effatha" te Dordrecht, dm van zijn initiatief en zijn voortdurend toegewijde liefde spreken. De jubilaris zal gewis met aankbaai- lieid gedenken, (lat God hem heeft willen gebruiken om zooveel goeds en schoons to stand te brengen. En duizenden in den lande zijn bij dit gouden jubileum met 1 rof. Linde boom verheugd. Moge hij, indien 't kan, nog eemge jaren voor den arbeid die hem lief is, gespaard blijven. En zij zijn levensavond er een waarin hii de vriendelijke nabijheid des Ileeren rijkelijk mag ondervinden. („Rotterdammer). Bij de door de afdeeling Walcheren van C'nr. Onderwijs gehouden stemming over het voorstel van het Hoofdbestuur, om zich aan de gemeenschappeliike salarisactie te onttrek ken door den tot dusver bestaanden band met het' salaris-comité door te snijden, werden uitgebracht 38 stemmen, waarvan 6 voor liet voorstel, 29 tegen en 1 blanco. („Zeeuw Hij deed voor zijn gezondheid. 't Volgende vermakelijke voorval had eenige dagen geleden in Siebengewal, een Lim- burgsch dorpje, plaats. Eerste bedrijf'n Aartsvaderlijke wielrijder komt aangereden, richting naar de Duitsche grenzen. Twee dienstdoende ambtenaren som- meeren hem halt te houden. »Ja> ja> maai ik kan er niet af", stottert hij in 't voorbijgaan 'sMans kunst in de edele rijwielsport stond nu niet zoo bijzonder hoog; hij kon niet van z'n rijwiel afstappen, noch springen, maar als hij eenmaal aan 't draaien was, ging 't als een pijl uit een boog!" Enkele meters verder valt hij echter neer. Tweede bedrijfDe verdachte wordt gevi siteerd Niets bijzonders gevonden. „Maar waarom heb je zoo'n groote schoen aan zoo vraagt een der kommiezen, wijzend op het wel wat al te groote schoeisel van den man. „O, meneertje, die draag ik voor m n gezond lieidwas het wederantwoord. „Zoo, dan trek jij ze maar eens even voor je gezondheid uit 1" Aan die opdracht werd voldaan. En wat kwam aan 't licht Dat de man tusschen voet etr zool verborgen had een voor uitvoer verboden artikel, namelijk sajet. „Ja, maar," zoo verklaarde de man, „daar zul jullie toch niet aan kunnen doen, want dat moet ik in mijn schoenen hebben voor mijn gezondheid De ambtenaren rieden hem aan nu maar gauw voor zijn gezondheidnaar huis terug te fietsen daar zijn heele toeleg nu toch mis lukt was. L- K. Goed bedoeld. Gelezen te Arnhem voor een etalagekast „Sterke portemonnaie, zeer plat in den zak. Geschikt \oor H.H. officieren." De Koningin over dienstweigering. Een jong decoratieschilder te Hilversum, die als landstormplichtige van de jaarklasse 1910 begin Oct. onder de wapenen moet komen, schreef d.d. 27 Aug. een brief aan II.M. de Koningin, waarin hij H.M. vroeg hem voor te lichten bij de oplossing van een moeilijke gewetensvraag. Hij schreef dat twee figuren voor zijn geest staande Christus, die hem gebiedt zijn naasten lief te hebben en H. M. die van hem vergt, dat hij zich in den wapen handel zal oefenen en op bevel moorden zal op groote schaal. Nu zal ik dus moeten besluiten, schreef hij, in dienst van den één, of in dienst van den ander. Steeds als ik mij zelf in stilte voor deze keus plaats, dan is 't alsof alles mij toe fluistert het gesproken woord, dat op mij zoo'n machtigen indruk heeft gemaakt. Dit zweeft mij nu altijd voor den geest, daarvoor behoort moed in 'dezen tijd van moord. Ik heb op 'toog het woord, door Uwe Majesteit over de wereld geslingerd„Ie Christ avant tout"* Christus vóór alles, menscheltjkheid vooi a'Uwe Majesteit zelf spoort mij dus aan, Christus vóór alles te kiezen. Voor mij heeft dit te beteekenen, dat ik dus kort en goed den militairen dienst zal moeten weigeren in naam van Uwe Majesteit zelve, als zijnde in tegenstrijd met de leer van het waarachtig menscl. zijn, met Christus leer. De jonge man onving daarop, volgens de Telegraafdie dit mededeelt, het volgende schrijven Naar aanleiding van uw schrijven, van den 27en Aug. j.l., gericht tot Hare Majesteit de Koningin, ben ik gemachtigd u enkele woorden te antwoorden. Bij eenig nadenken moet het n duidelijk zijn, dat „dienstweigeren", onder welken vorm en om welke reden ook, nooit de goedkeuring van het Hoofd van den Staat kan hebben en dat het Hoofd van den Staat voor „dienstweigeren" nooit verzach tende omstandigheden k a n vinden. De door u aangehaalde woorden „Christ avant tout" zijn niet door H M. de Koningin uitgesproken of „de wereld mge- slin^erd", zooals u zegtmaar deze woorden werden door Hare Majesteit neergeschreven op een portret, dat II. M. schonk aan de Argentijnsche dame, die eene reproductie van het fraaie Christusbeeld uit de Andes aan het Vredespaleis ten geschenke gaf. Dus een geheel particuliere handeling. Mijns inziens is er volstrekt geen tegenstrijdigheid in deze woorden en het gereedmaken om zoonoodig de zijnen en huis en hof te kunnen verdedigen. Integen deel Mij dunkt dat men van liet begin af tot het einde uit de Bijbelsche geschiedenis moet leeren hoe de meest heilige plicht van den man is om vrouw en kii.deren, huis en haard te verdedigen, zooals zelfs elk dier is aangeboren door het hem door God gegeven instinct. De geheele natuur is daarop gegrond, Laat mij u een werkelijk goeden raad geven, jonge man Laat u niet afleiden door thea trale woorden en gedachten heb vertrouwen in lien die u hebben te leiden, al kunt gij het niet begrijpen denk u rustig en kalm in, in den plicht, dien niet alleen de regee ring, maar de geheele natuur, uw eigen mannelijk gevoel, u oplegt, om gereed te zijn de uwen te kunnen verdedigen. En klamp u daaraan alleen vast. Doe uw plicht en tracht Christus te dienen door in uwe naaste omgeving steeds zooveel mogelijk liefde, toewijding en zelf opoffering te betrachtenmaar niet door theatrale woorden of daden. Nogmaals luister naar mijn raad. Er is geen tegenstrijdigheid. (w.g.) De Particulier Secretaris van H.M. de Koningin, VAN GEEN. Van onzen Landbonw-medewerker). Had ik 't maar 1 Dezer dagen stapte de burgemeester eener gemeente in Maas en Waal een slagerswinkel binnen met de boodschap „Slager, u moet de prijslijst van het varkens- vleesch voor het raam hebben hangen." De slager „Maar, burgemeesjer, kijk eens, daar hangt al wat ik heb, niets meer dan nog 4 varkenspootjes. Met die lijst de menschen binnenlokken is gekheid, want ik kan hen toch niet bedienen 7 varkens voor de heele ge meente is veel te weinig." De burgemeester: „Doet er niet toe, de lijst moet toch voor het raam hangen. De slager: „Het zal gebeuren, burge- meester/' De burgemeester af om andere slagers te waarschuwen. De slager, niet begrijpend het nut van zulk een voorschrift, haalt de lijst voor den dag en overweegt intusschen, hoe hij, voldoende aan het hooge bevel, tevens de aantrekkingskracht van de lekkernijenlijst kan te niet doen, teneinde niet telkens weer iemand zijner clientèle, die niet van 1 of meer dier 4 varkenspootjes gediend is, voor teleur stelling te vrijwaren. Toevallig denkt hij terug aan de dagen, dat honderden onzer „veld- grauwen" door de straten zongen en joelden van „Hadt je me maarMet een breeden lach op het' welgedane gelaat, grijpt hij een potlood en schrijft met groote letters onder die lange lijst van allerlei varkensheer lijkheid de korte, maar welsprekende woorden „Had ik 't maar" Hij wijst den intusschen weer passeerenden burgemeester op de opgehangen lijst, met het zeer actueele onderschrift en vraagt„Of 't zoo goed is?" De burgemeester leest, knikt en vervolgt grinnikend zijn weg. Vad. Massa-aanhouden. Donderdag hield de politie en rijksambte naren te Venlo een razia op de Duitschers, die met honderden in de stad vertoefden om smokkelwaar te koopen en er mee over de grens te trekken. Niet minder dan 400 per. sonen werden op die manier aangehouden en vervolgens in de reviesiezaal aan het station opgesloten om later gezamehjk over de grens te worden getransporteerd. (L. Kr.) De schade, die de orkaan op de Deen- scho Antillen heeft aangericht, wordt op een millioen dollar geschat. Een viertal menschen zijn omgekomen. Kunstmestvoorziening. MWmn de landbouwers al wat geld ver dienen, ze hebben ook grootere uitgaven te doen dan in gewone tijden. De Kunstmest kost enorm en de voorziening ervan, vooral die door de Kunstmestcommissie is zeer ge- brekkig. Zoo "veten we bij ondervinding, dat er heel wat bestellingen op louter formeele gronden verminderd of geschrapt worden. En dan krijgen de menschen 15% van de beste de super en 10% van het ehilisalpeter. En dan voor wat prijzen Het zijn inderdaad om'lof prijzen ongehoorde prijzen worden b.v. betaald voor superphosphaaten zwavelzuren ammoniak. De prijzen en de levering van kalizouten heeft tot' heden daarop een uitzondering ge maakt. Op zeer regelmatige wijze, op den afgesproken tijd en tegen niet zulk een on- gehoorden prijs is het 20% kalizout geleverd alsook de patentkali. Er is dan ook verba zend veel kalizout in Nederland ingevoerd. Het kalisyndikaat heeft zich inderdaad goed gehouden en de boeren niet gevild. Sedert 15 Mei 1916 zijn meer dan 160Ö0 wagons 20 l0 kalizout ingevoerd a f 3.46 (op wagon Stasstm t.) De patentkali kost f 7.06 per 100 K.G. wagon Stassfurt. Die prijzen zijn, in aanmerking oeuomen de ongewone tijden, niet zoo hoog In elk geval, het zijn geen oorlogsprijzen. Ongelukkig zullen de prijzen omhoog gaan. Na l°December is de 20% kali zeker 30 ets. en de patentkali 60 ets. per 100 K.G.hooger. Daarenboven is de beschikbare vooraad ook verminderd. Na 15 Januari 1917 worden in het geheel geen bestellingen op kalizouten meer aangenomen. Ik waarschuw dus hierbij de landbouwers, dat ze zich moeten haasten. Voor 1 December gelden nog de oude prijzen Na 15 Januari is er niets meer. Wie dus nog 20% kalizout wil hebben of patentkali, vrage aanstonds kaarten bij zijn vereeniging of leverancier. Sofia. (Wolff.) Officieel. Uit nader ingeko men berichten blijkt, dat de aanvallen, welke de Franschen aan beide zijden van den spoor weg Monastic—Fiorina hebben ondernomen, met zeer groote verliezen voor hen zijn afge- hl Alleen voor het front van een der Bul- gaarsche bataillons werden met minder dan 485 gesneuvelde Franschen, waaronder vier officieren, begraven. In den loop van den 14 en den lo dezci hebben de Serviërs zich ongehoord ingespannen om door het Bulgaarsche front aan de lzeriia door te breken, maar hunne pogingen waren lGIn den nacht van den 15 op den 16 dezer deden de Serviërs op het zelfde front acht zeer ver bitterde aanvallen, maar elk daarvan werd met groote verliezen afgeslagen. De Bul gaarsche infanterie liet de Serviërs tot aan de draadversperring komen, zij werden <]aarop door een tegenaanval verdreven, welke de aanvallers naar hunne eigen loopgraven deed 1C Aan ChetnMachenitzoefront levendige weder- zijdsche werking der artillerie. 'Ten Westen van Wardar en ten Oosten van die rivier zwak artillerievuur. Vijandelijke vliegers wierpen zonder eenig succes bommen naar het station Demir Katu. Aan den voet van den Delovitzaplena we- derzijdsch artillerievuur. Aan het Srocmafront met tusschenpoozen scheamutselingen tusschen verkenners er. hier en daar artillerievuur. Aan de kust van de Egeïsche rust. De Bulgaren hebben een vijandclijken vlieger neergeschoten. Sofia. (Wolff.) Officieel. Van het gevechts terrein in Rumenië valt geen verandering van belang te vermelden. Constantinopel. (Millé). Officieel. Op liet Kati- kasische front, zijn schermutselingen geleverd, welke voor de Turken een gunstig verloop hadden. Op de andere fronten mets van belang. De onlusten in Djambi. Uit Weltevreden wordt nog aan de Tel. geseind In de Palembang zijn twee stations voor draadlooze telegrafiie opgericht. In Djambi zijn de politiesoldaten vervangen door de marechaussee. De communicatie met Bangko is hersteld. Er had geen aanval plaats. In de Tambiistreek neemt de bevolking een vijandige houding aan. De opstandelingen hebben de pasangrahan en het huis van den demang Djankat ver nield. DAGEN. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 18 19 20 21 22 23 24 Oct. Voorm. Nam. 5.38 6.5 6.38 7.17 8.4 8.52 9.38 10.16 10.47 11.14 11.36 11.56 1 0.15 Parijs, 17 Oct. (Havas). Eene mededeeling aan de pers geeft een overzicht van het ant woord dat de geallieerde regeeringen gegeven hebben op het memorandum van de Ameri- kaansche regeering van 24 Mei nopens het aanhouden der postcorrespondentie van en naar Amerika. Het stuk weerlegt punt voor punt de op merkingen door Amerika gedaan. TANDARTS, Brouwerijstraat 3 (Hoek Havenstraat), Ter Neuzen TEL. 105, is dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 2 4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. wordt van af heden opgenomen bij ondergeteekenden. Spoedige opgave gewenscht. Aanbevelend, P. J. SCHEELE. D. SCHEELE Az. TER NEUZEN, 13 October 1916. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 10 Oct- Francois Cornelis Koole, oud 26 J., jm. en Maria Cornelia Johanna Cense, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Oct. Cornells Rie- mens, oud 19 j., jm. en Tanneke Maria Leeman oud 21 j., jd. Adriaan Koster, oud 26 j jm. en Anna Maria de Putter, oud 22 j., jd. Geboorten. 11 Oct. Maria, Z f Wijck en van Maria Verhage. 12 Oct. Fredenkus, z. van Franciscns Benedictus Fredenk Schirns en van Cornelia van Denderen. 14 Oct. HerveJosepl Louis Jerome Julien Omer, z. van Omer Vital Clement Goebeert en van Bertha Maria Adtle Francois. 15 Oct. Anthonie Johannes, z. van Izaak Luteijn en van Maria WilheiminaJacoba de Meijer. Overlijden. 8 Oct. Maria de Bruijne, oud 8 j., echtg. van Jacobus de Ruiter. Hulst, 16 Oct. Per 100 K.G. Tarwe f 14,50 a f 15,-, wintergerst f 13,50 a f 1-4,zomergerst f 13,— a f 13,50, liaver f 12,a f 13, erwten f36,— a f37,—, witteboonen f35,— a f36,—, bruine booneu f36,— a f 37,—, lijnzaad f35,- a f40,-, aardappels f4,50 a f5,— Koolzaad pei zak van 106 liters f -j5, a 1 ->7, IJ z e n d ij k e, 14 Oct. Ter graanmarkt was de aanvoer wegens akker werk gering en de handel van weinig beteekenis. Jarige tarwe f29,— a f30,—, bruine boonen f36,— a f37,—. kroonerwten f33,— a f37,—. Rotterdam, 16 Oct. Granen geen noteering. Veemarkt. Vet vee. Runderprijzen 105 a 124, - ossen 100 a 122, stieren 88 a 95, kalveren 105 a 150, schapen 52 a 56, varkens 90 a 104, licht soort 80 a 82 cents, alles per kilo. Mager Vee. Melkkoeien f230 a f 395, kalf koeien f250 a f400, stieren f145 a f410, vaarzen f130 a f195, pinken f50 a f95, graskalveren f40 a f90, nuchtere f 12 a f 18, fokkalveren f20 a f30, biggen f5 a f2, slachtpaarden f 150 a f 276 per stuk.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3