Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. bedrag, ingevorderd door eenzelfde postkantoor, het recht verschuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag. De prijs van adres kaarten en douanever klaringen is nader bepaald op Va cent per stuk. De prijs der arbeidslijsten is vastgesteld op 7, resp. 8 cent, naargelang de aangehechte briefkaartformulieren zijn voorzzien van ze- gelopdrukken van 2 of van 3 cent. DE OORLOG. Westelijk Front. BERLIJN, 14 October. (Wolff.) Officieel: Aan het zuidelijke gedeelte van het bosch van St. Pierre Vaast zijn aan de Franschen de bij vroegere aanvallen behaalde voordeden weer ontnomen. 7 officieren en 227 man en verscheidene machine-geweren zijn binnenge bracht. Met bijzondere onderscheiding vochten het 36ste regiment fuseliers en het 48ste regiment infanterie en de divisies van de generaal- m.ajoors v. Bresier en Scharfenstein. Ten Zuiden van de Somme herleefde de strijd in Ablaincourt en bracht ons sucessen. Gedeelten van Saksische regimenten brachten door een kranigen overval het oostelijke ge deelte van het Ambos-bosch (ten N. van Chaulnes) weer in ons bezit en namen hierbij 6 officieren en 400 man gevangen. De Duitschers geven Genermont prijs. BERLIJN, 15 Oct. (W.B.) Duitsch staf- bericht. Legergroep Ruprecht van Beieren Aan beide zijden der Somme was de artillerie- strijd krachtig en breidde zich over de Ancre naar het Noorden uit. Tusschen Courcelette en Rancourt, alsmede op het front Barleux Ablaincourt verkreeg hij een groote heftigheid. De Engelsche aanvallen leidden ten Noorden van Thiepval tot een handgemeen in onze linies. Op één punt zette de vjjand zich vast. Overigens is hij met zware verhezen terugge worpen. In de streek van Les Boeufs werd de vijand afgeslagen. De Franschen deden aanvallen tusschen Barleux en Ablaincourt. Zij hebben in het dorp en in de suikerfabriek Genermont vasten voet gekregen. Overigens werden zij terug geslagen. liet Zuidelijk gedeelte van Ablain court is in ons bezit. Oostelijk front. BERLIJN, 15 October. (Wolff.) Officieel Aan het front ten Westen van Luck is de ver hoogde gevechtswerkzaamheid aangehouden. Het krachtige geschutvuur, dat zich ongeveer van het front van Siniofka (aan de Stochod) tot beoosten Gorochof uitstrekte, heeft Rus sische aanvallen ingeleid, die zich gisteren tot het boschterrein bezuiden Zaturcy en de streek van Doebnof bepaalden en afgeslagen zijn. Ook tusschen de spoorlijnen, die van Plochot en Rotah/n naar Tarnopol Ioopen, en aan de Marajofka is het levendiger ge worden. In de Karpathen hebben wij op 21 Sep tember de verloren hoogte Spotrec terugge nomen. In het vak van Kirlibaba hebben de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen bij hun aanval voordeelen behaald en 440 gevangenen ge maakt. ST. PETERSBURG, 15 October. (P. T. A.) Officieel. In den avond van 13 dezer heeft de vijand, na een beschieting van onze leger plaatsen in de streek van Skrobof, het offen sief ondernomen tegen onze voorste loop graven. Door een tegenaanval met de bajonet is hij met zware verliezen teruggeworpen. In het gebied ten Noorden van Korytnitza hebben onze troepen zich na een verwoed gevecht meester gemaakt van vijandelijke loopgraven, twee machinegeweren genomen en gevangenen gemaakt. Vijf achtereenvol gende hardnekkige tegenaanvallen zijn met de bajonet tot staan gebracht, waarbij de vij and gevoelige verliezen leed. Herhaalde vijandelijke pogingen om onze stellingen bij Kirlibaba en Dorna-Watra aan te vallen, zijn verijdeld. Griekenland. SALONIKI, 13 Oct. (Reuter, N. R. C.) Het banket, dat het nationale comité gisteravond ter eere van de voorloopige regeering gegeven heeft, is geestdriftig verloopen. Wenizelos zeide in zijn toespraak, dat het Grieksche volk door een gewetenlooze monarchie naar den rand van een afgrond gevoerd was, die het dwong zijn verplichtingen van zijn verbond met Servië te verzaken. Koning Konstatijn gelooft, volgens Pruisische opvattingen, dat hij koning is bij de gratie Gods. Onze grond wet laat door zijn historischen oorsprong en volgens haar letter en geest geen twijfel bestaan omtrent de ontwijfelbare souvereiniteit van het volk. En van het oogenblik, dat de grondwet geschonden is onder zulke kritieke omstandigheden wordt het noodig om na den oorlog een nationale vergadering bijeen te roepen met het doel een onkwetsbaar bolwerk op te werpen tegen schendingen in de toe komst door den vorst. Thans moeten wij ons zonder tijd te verliezen militair organiseeren ten einde den erfvijand van ons gebied te veojagen en onzen plicht te varvullen als bondgenoot jegens een bevriend volk, welks heldhaftigheid en ontembare volharding de bewondering van de geheele wereld hebben opgewekt. De redevoering van Wenizelos werd met toejuiching en kreten vanweg met de verraders, weg met den Koning! ont vangen. Uit Griekenland. LONDEN, 15 October. (N.R.C.) Aan het Exchange nieuwsbureau werd Zaterdag uit Athene gemeld, dat de Patris van betrouw bare zijde verneemt, dat nietegenstaande de nota der entente aanvaard is, het vervoeren van officiereu en levensmiddelen naar een of andere bestemming in Thessalië doorgaat, van verschillende spoorwegstations uit, in het bij zonder van Schimatari, van waar gisteravond aanzienlijke hoeveelheden goederen verzonden zijn. Vandaag zal er een detachement Fransche matrozen aan het station Dickorta geïnstal leerd worden. Een brief van een Duitschen sergeant aan zijn moeder. Telkens als ik het schrift van mijn moeder zie, verheug ik mij. Lief Moedertje, vat dat niet verkeerd op. Zeer zeker, wie met God is, hem overkomt mets. Een kogel kan mij elk oogenblik treffen, maar dat heeft toch niets met den Heiland te maken. Gesteld, dat de Russen mij dood schieten, dan moogt ge toch niet aannemen, dat God u verlaten heeft. Onlangs las ik in de loopgraaf een Duitsche courantachteraan stond een doodsbericht. Een vrouw berichtte den heldendood van haar man en wijdde hem een vers. Eén regel heb ik onthouden n.l.en al het bidden was te vergeefs. Dat klinkt als een beschuldiging, een aanklacht tegen de wijsheid en liefde van God. Dat is een echt oppervlakkig geloof al het bidden tevergeefs! Behoeft men alleen maar te bidden om eeuwig te blijven leven Neen, dat kan toch niet het ware zijn. Bidden en danken, danken en geen aanklachten doen. Of de vrouw weet, wat de doodaanbrengende kogel eigenlijk bracht? Het is te begrijpen, dat ze in haar smart het ontzettende niet vatten kan dat is menschelijk. Maar degeen die vast op God vertrouwt, zegt„Tot weer ziens in een betere wereld." Wat is de mensch Niets, nog minder dan stof, want hij blijft stof. Slechts zijn ziel maakt hem groot en niemand moet die in het stof vertreden. „AI het bidden tevergeefs F Ik heb er veel over nagedacht en heb er ook met mijn kame raden over gesproken. Wanneer ik niet terug zou komen, zou dan uw bidden tevergeefs geweest zijn, wanneer u weet, dat mijn ziel en de uwe elkaar eenmaal in Jezus gemeen schap zullen terugvinden? Ik geloof van niet. Zeer zeker is het wederzien op aarde heerlijk. Doch denken we meer aan den naderenden dood en tegelijk daarmee aan de eeuwigheid. Daarover zijn de menschen het thuis schijnbaar nog niet eens, anders zou men niet in een courant zoo openlijk do wanhoopskreet zetten al het bidden tevergeefsDie wanhoop kan volgens mij ook niet zoo groot zijn, anders zou men de kracht missen, zulk een meening. in dichtvorm te zetten. Is Duitschland uitgehongerd De hoer J. A. N., pas van een reis uit Duitschland teruggekeerd, schrijft in „De Stan daard" daarvan o.m. het volgende Wil men een juist beeld geven van den toestand, dan moet men, naar het mij voor komt, wel onderscheiden tusschen het platte land en de kleine steden eenerzijds en de in dustriegebieden en de groote steden anderzijds. Van het platteland heb ik van particuliere zijde de meest gunstige berichten omtrent de voorhanden levensmiddelen. Men heeft ook daar natuurlijk aan sommige artikelen gebrek, zooals b.v. aan zeep en koffie, maar levens middelen heeft men er in overvloed, ook vleesch en zuivelproducten. Fruit heeft men zelfs in buitengewone hoeveelheden, zooals met name in Zuid-Duitscldand ieder consta- teeren kan, die per spoor het platteland door kruist. De groote moeilijkheid is echter, dat de distributie zooveel bezwaren met zich brengt, zoodat de steden niet ten volle profi- teeren kunnen van de groote voorraden, die in den lande aanwezig zijn. De plattelanders nemen het er overigens eerst zelf heel royaal van, en zijn met het afgeven van hun over schotten niet te vlug. Vandaar, dat ik juist tijdens mijn reis in de Duitsche pers een cir culaire van Von Batocki vond, waarin deze eerst de Duitsche boerenvrouwen om haar energie prijst, maar ze dan aanmaant, om al wat eenigszins gemist kan worden, af te geven. Het is echter niet alleen het platteland, dat royaal rondkomt, want ook in de kleine steden gaat het best. In Ulm, een betrekkelijk kleine stad, merkte men in het hotel onmiddellijk, dat daar ter plaatse alles nog op ruime schaal te krijgen was. Zelfs wittebrood werd weer voorgezet en ge kondet nemen zooveel ge wildet. Ook met vleesch was men niet spaar zaam, als het maar geen „vleeschlooze" dag wasIn andere kleine steden was het niet veel minder. In Baden-Baden b.v. deelde mij de directeur van het levensmiddelenbureau mede, dat daar geregeld per dag en per hoofd U/a pond aardappels gegeven wordt. En vleesch had men er destijds zoo ruim nog, dat een gezin van 4 personen in een week 2Va pond kreeg. Overigens kan men in Baden- Baden herhaaldelijk gaan boven de Badische Landesvermittlungsstelle vastgestelde taxe Maar kom nu in de groote steden. In Stuttgart merkt ge al dadelijk, dat het daar met de levensmiddelen krapper toegemeten is dan in de kleinere plaatsen. Maar wilt ge de gevolgen van de economische omsingeling op haar ergst zien, ga dan naar het grootste Duitsche bevolkingscomplex namelijk r.aar Berlijn. Dan krijgt ge in een restaurant in uw kop Kaffee-Ersatz licht geen suiker, maar saccharine, en dan moet ge geen brood erbij vragen, tenzij ge het eventueel zonder boter belieft te nuttigen, terwijl uw middagmaal door schraalhans wordt toebereid, althans wat het vet betreft. Trouwens ook het Rijnsch-West- faalsche industriegebied is slecht voorzien, zooals wel vanzelf spreekt, omdat daar weinig landbouw is en dus schier alles van elders moet worden aangevoerd Ik herhaal, dat ik nergens, noch op het platteland of in de kleine steden, noch in de groote steden of de industriegebieden, iemand ontmoet heb, die ontkende, dat men veel ont beren moet. Maar evenmin heb ik ergens iemand ontmoet, die meende, dat men niet door de moeilijke dagen zou heenkomen. Het telkens weer uitdenken wat men toch wel eten zal baart den huisvrouwen ontzettend veel zorg en het bijeenhalen van wat noodig is veroorzaakt veel last en rooft veel tijd, doch men komt ten slotte eiken dag weer klaar. Het maal is dan wel wat schraal, maar dat heeft men gaarne voor het vaderland over, vooral omdatmen er zich wèl bij bevindt. Men heeft genoeg en meer verlangt thans niemand. TER NEUZEN, 17 October 1916. In de op a.s. Donderdag des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een hoofdcontroleur- boekhouder. 4. Benoeming van een controleur. 5. Goedkeuring van een plan van straten aanleg. 6. Vaststelling suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1916. 7. Vaststelling kohier van het schoolgeld voor 1. o. over het 3e tijdvak van 1916. Zaterdag jl. vergaderde Centr. A. R. Kiesv. in het district Oostburg, alhier in de Chr. Bewaarschool ter bespreking der Reor ganisatie-plannen. Een motie werd o. m. aan genomen, waarin het wordt betreurd, dat de behandeling dezer plannen op zoo korten ter mijn moet geschieden. Een deputaat voor de vergadering op 2 Nov. werd aangewezen, be nevens een secundus. Aan het einde der vergadering deelde de Voorzitter, de heer II. Koelmans mede, dat hij zijn functie neerlei, wat door de aanwezigen ten zeerste werd betreurd. De heer Koelmans is reeds sedert tal van jaren voorzitter der Centrale geweest en was steeds de ziel der politieke actie in ons district. Als een bewijs dat de vaststelling van maximumprijzen op levensbehoeften niet over bodig is, diene, dat men in onze gemeente een ingezetene voor blauwe aardappelen f 9.50 per 100 KG. vroeg. Driewegen. J.l." Maandag, toen de thermo meter op den middag slechts 7° C. aanwees, plukte het Hoofd der bijzondere school alhier in zijn tuin een schaaltje rijpe aardbeien. Sluiskil. Uit 't verslag over het eerste half jaar blijkt, dat de Belgenkring alhier goed werk verricht en flink vooruit gaat. Het getal eereleden is tot 22, dat der werkende leden tot 93 gestegen. De verzendingen naar het front bedroegen 668 pakken tabak 167 K.G. 4.250 sigaren van goede hoedanigheid. 8.050 sigaretten. 371 boekjes sigarettenpapier. 422 steenen pijpen. Zaamslag Notaris Van Dalsum te Hulst, eigenaar van de Poldersche kreet bij Reuzen- hoek, liet een tweetal duikers daarin aanleg gen, zonder kennis te geven aan het bestuur van den Grooten Huijssenspolder. Proces verbaal werd opgemaakt. Zondagavond ontspoorde de Z. VI. Tram nabij het station Drie Schouwen. De loco motief stond dwars op de rails. Hierdoor vertrok de laatste tram uit Ter Neuzen des avonds om half elf. Geen ongelukken. Oor zaak onbekend. Axel. J.l. Zondagavond was de ure daar, dat üs. Lammertsma afscheid nam van de Geref. kerk alhier. Reeds oen half uur voor den aanvang van den dienst was het kerk gebouw propvol. Ds. Lammertsma koos tot tekst voor dien avond: Hebr. 13: 2021. Thema: „De volmaking der Gemeente." Punten 1. Wie die gemeente volmaakt 2. Hoe ze wordt verworvenen 3. Het wezen dier volmaking. In zijn voorafspraak zeide Ds. L. dat hij nu ruim zeven jaren alhier gearbeid had. Hij was niet naar Axel gekomen om der gemeente wille, maar om Gods wil. Nu ga ik ook niet heen om uwentwille, maar om 's Ileeren wil, en daarom een bede nog voor deze gemeente, waarin vele banden waren gelegd. Met aan dacht werd naar deze laatste predikatie ge luisterd. Aan het einde sprak Ds. L. nog een woord tot den kerkeraad, tot Ds. Thielen, tot de Zendingscommissie, tot den burgemeester Huizinga (vroeger ouderling alhier), tot den heer Den Hollander, burgemeester van Axel. \oorts noemde hij nog verschillende corpera- ties, waarmede hij gedurende zijn verblijf ia aanraking was gekomen, om eindelijk nog de bede van I'aulus tot de zijne te maken en die toe te bidden aan de gansche gemeente. Hierna nam Ds. Thielen het woord en dankte namens den kerkeraad Ds. L. voor den velen arbeid onder Gods zegen verricht, waarvan wij allen de vruchten zien. Os de W alle van Zaamslag dankte namens de classis Axel. Hij zeide: dat een man als Ds. L., die heen ging uit de classis niet was te vervangen. Wij hebben van u geleerd Wij hebben aan uwe voeten gezeten. Gij zijt een man die in alles vraagtwat zegt Gods Woord Wij benijden de classis Appingedam. We wenschen l toch een goeden ingang in uwe nieuwe gemeente en de Heere stelle u daar weer tot een rijken zegen. Ook wenscht Ds. de Walle dit namens zijne eigen gemeente, waarvan Ds. L. consulent geweest was. Ouderling Ten Kate sprak een woord van dank voor den arbeid der Zending namens de Zendingscomissie. Ook de heer Den Hollander voerde nog een oogenblik liet woord om vooral (namens de militairen Ds. L, te danken voor wat hij aan lien had gedaan. Spreker wist, dat hij hoogere militaire autoriteiten die arbeid van Ds. L. op Imogen prijs was gesteld. Nog even nam nu Ds. L. het woord, om allen hartelijk dank te zeggen voor de vele waardeerende woorden tot hem gericht, maar wenscht al dien dank te brengen aan Hem, die hem hier gezonden had. Op verzoek werd Ds. L. toegezongen, slaande, Ps. 121 4, Ps. 134 3, en het eerste vers uit den avondzang, (het laatste niet staande), terwijl goëindi:d werd met Ps. 72 11. Er werd gelegenheid gegeven om Ds. L. en zijn gade voor het laatst de hand te drukken, waarvan door velen gebruik gemaakt werd. (Corr.) Axel. Dit jaar bracht de Unie-collecte alhier op de niet geringe som van f256.34. Aardenburg. Bij de hernieuwing van den brooduitvoer naar België, wordt gemeld, dat er maandelijks 100.000 Kilo meel naar Vlaan deren zal gaan, waarvan 30.000 Kilo door de bakkers alhier zal worden verwerkt. Zaterdagmorgen had onder groote be langstelling te IJzendijke de begrafenis plaats van den verongelukten jongeling B.( die aan de Pyramide op zoo jammerlijke wijze door de tram overreden werd. Het lijk werd door beambten van de Zeeuwsch Vlaamsche Tram weg-Mij. grafwaarts gedragen. Twee kransen werden in den lijkstoet meegedragen. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuid- dorpe aan den heer C. van Waes. Over de grens. Te Sluis is een Rus over de grens gekomen, terwijl een andere, die dit eveneens beproefde, aan den draad bleef hangen en onmiddellijk dood was. Te Sint Marguerite is een Duitsch soldaat over de grens gekomen. Te Waterland Oudeman kwam eveneens een Duitsch soldaat over de grens. Op de Schelde voor Vlissingen is Don derdag een mijn aangedreven, die door de marine vernietigd werd. Vergiftiging. Een aardappelkoopman te Wolfaartsdijk ge bruikte Donderdag ingemaakte groenteman, vrouw en dochter werden onwel. Zaterdag nacht is de vrouw overleden, Zondagavond de dochter. De toestand van den man is levens gevaarlijk. Geref. Kerken. Aangenomen naar ArnhemJ. G. Kunst te Barendrecht. Tweetalte SliedrechtJ. D. Heersink te Nieuweroord en J. Tholen te Nunspeet. Bedanktvoor OenkerkS. W. Bos te Koudum. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ovezande-Driewegen F. Jon ker te Garijp. Prof. L. Lindeboom. J.l. Zaterdag vierde Prof. L. Lindeboom, hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen, het reeds door ons aangekondigde jubileum. Een halve geleden aanvaardde hij liet ambt van Dienaar des Woords te 's Her togenbosch, na er door zijn leermeester Prof. II. de Cock, bevestigd te zijn. In zijn eerste gemeente had hij al dadelijk een zwaren arbeid. Vooral waar hij ook het werk der Evangelisatie ter hand nam. In 1873 deed hij zijn intrede te Zaandam. Nog heden spreekt nien er van den noesten arbeid van Prof. Lindeboom, die nimmer iets te veel vond en op allerlei terrein zich liet liooren. De socialisten zijn het nóg niet ver geten. Op 10 Januari 1883 aanvaardde hij het hoog-

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2