Buitenland. Bookbeoordeeliiig. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Burgerlijke Sta 11 d. DE OORLOG. Westelijk Front. PARIJS, 11 October. (Havas). Officieel be richt van hedenmiddag Ten Zuiden van de Somme hebben de Fran- sclien zich [op enkele punten der gisteren veroverde stellingen ingericht en hun terrein winst in handgranaatgevechten uitgebreid. Het aantal gevangenen is geklommen tot 1377, waarbij 26 officieren. Ten Noorden van de Somme geen voorvallen van belang. In Champagne en in het vak van Fleury aan de Maas zijn kleine Duitsche aanvallen afgeslagen, alvorens zij tot de Fransche loop graven waren genaderd. In de Vogezen hebben de Duitschers na een geweldig voorbereidend vuur een krach- tigen aanval gedaan op Schonholz. Enkele Duitsche afdeelingen bereikten de Fransche loopgraven, doch werden er alle met zware verliezen weder door de Fransche granaat werpers uit verjaagd. Duitsche vliegtuigen hebben bommen ge worpen op Gerardmer en Belfort en onbe- teekenende schade aangericht. Zevenbergen. BERLIJN. Aan het Oostelijke front gingen wij overal vooruit. De uitgang uit de Hargits- en Barolerbergen naar Beneden- en Boven- Csik (Alt-dal) is geforceerd. Aan weerszijden van Kroonstadt vervolgden de zegevierende troepen de verslagen Roemeniërs scherp. Totnogtoe zijn in den driedaagschen slag van Kroonstadt 1175 gevangenen binnengebracht, voorts 25 kanonnen, waaronder 13 zware, tal rijke munitiewagens en wapens. Bovendien zijn 2 locomotieven en ruim 800 meerendeels met verplegingsartikelen geladen waggons buit gemaakt. De vijand leed, volgens overeen stemmende berichten van alle groepen, zeer zware verliezen aan dooden en gewonden. Ten W. van den Vulkaan-pas is de grens- berg Negrului genomen. De Duitschers in België. De spoorweg Aken—Leuven moet vóór 1 Jaunari klaar zijn. Loopgraven zijn gemaakt in de Kempen. Op de Maas wordt druk ge arbeid. Onder dit opschrift geven Les Nouvelles, van Dinsdag een lang artikel, waarin de koorts achtige haast, waarmede de Duitschers aan de lijn Aken—Leuven werken, sedert de laatste maanden, zou bewijzen, dat ze die lijn binnen kort noodig denken te hebben, omdat hun eenige verbindingslijn tusschen den Yser en de Somme en Duitschland de spoorlijn van de Vesdre is en deze met haar tunnels en bruggen zooveel hinderlagen en onaangename verras singen kan bevatten. Maar zegt het blad er zijn nog andere onthullingen en het schrijft Er wordt meegedeeld, dat de Duitschers goed ingerichte loopgraven hebben aangelegd langs de noordgrens der provincies Antwerpen en Limburg. Waarom? Vreezen zij dan ernstig een oorlogsverklaring van Nederland? Wij denken het niet. Er is echter nog meer. Sedert eenige weken hebben de Duitschers aan den oever van de Maas op het grondgebied der Belgische gemeente Neerhaeren, een werk plaats, waar zij zeer ijverig pontons maken, gelijk aan die, welke in het begin van den inval in België gebruikt zijn en die dienen om spoedig bruggen over een rivier te slaan, opdat oprukkende legers er over kunnen trekken. Deze werkplaats is gebouwd bij een alleen staande kleine pachthoeve, waarvan de Duit schers bezit hebben genomen, juist op de plaats, waar de Maas het smalst en bijna zonder stroom is, tegenover de prachtige laag- „Nee maardie is goed", schaterde hij en sloeg zich met de vlakke hand op de knie. „Die is goed „Ja, die was goed Daar zat de brief, die Vader „stellig" had geschreven, maar ver beten had te postennog veilig en wel in de portefeuille, tusschen de „ansichten" van Japan! De avond vloog voorbij. Vader vertelde, Bertus verteldetanteBerthazélfs nam Pietje af en toe aan het gesprek deel. Toen Bertus van ouden Pietersen begon, herinnerde hij zich ineens weer hetgeen den vorigen avond en dezen middag was geschied, en hij moest ook dat vertellen in geuren en kleuren. Ging vader niet eens mee naar zijn ouden scheeps- kameraad stelde Bertus voor. Ja, dat kon moeilijk wachten ze moesten toch nog eens een luchtje scheppen en konden dan meteen even aanwippen. En oude Pieterse kreeg dien avond nog een bezoek van drie blije menschen, want Bertha was ook van de partij Zijn oog was gelukkig, dank zij het boorwater, haast weer normaal. Het was al laat, toen Bertus zich dien avond ter ruste begaf. Door het venster heen zag hij de rustig flonkerende sterren aan den helderen hemel. Zóó rustig was ook zijn hart. Stille dankbaarheid vervulde het. En zijn hartelijk dankgebed steeg voor al de zegeningen van dien dag, niet het minst voor Vaders behouden terugkeer, uit een ootmoedig hart, tot Hem, die Zijn troon ge vestigd heeft boven de sterren, daar, waar óók moeder was o (Slot volgt). gelegen weilanden der Nederlandsche gemeente Itteren. Daarbij hebben zij een weg van 10 meter breedte aangelegd, die hun werkplaats verbindt met den grooten weg van Lanaeken naar Maeseyck, waar de tram loopt, terwijl er van Itteren af uitstekende wegen naar Duitschland loopen. Op den berm van de Maas staan reeds 6 pontons klaar, ongeveer 10 meter lang. Een zevende wordt gebouwd, terwijl een tiental per trein is aangevoerd. Het artikel eindigt aldns Wij maken geen gevolgtrekkingen. Wij zullen er ons voor wachten. Maar, indien dé Duitschers de noodzakelijk voorzagen bij een terugtrekken van hun krachten uit België, door Nederlandsch Limburg te trekken, om, vóór hunne loopgraven in de Kempen, de Hollandsche legers, onmiddellijk gemobiliseerd tegen hen bij deze nieuwe schending der neutraliteit, tegen te houden, zouden zij dan anders handelen (N. K. C.j De nieuwe Duitsche duikboot-actie. Naar de Tijd uit een Duitsche bron, die haar reeds meer berichten verschafte, welker juistheid later werd bevestigd, verneemt, berust de Duitsche duikbootactie in de zeewegen naar Amerikaansclie havens op een nieuw stelsel van bevoorrading, Behalve groote duikbooten van een geheel nieuw type en die haar eigen voorraden kunnen medenemeu, voor weken lange reizen, kunnen ook duikbooten van het oude type ver van hare basis opereeren, dank zij het gebruik, dat thans van onderzeesche bevoorradingsvaartuigen (gebouwd in den vorm van handelsduikbooten) wordt gemaakt, die op afgesproken plaatsen en uren midden op zee de opereerende booten van al het noodige voorzien. De nieuw ingetreden actie is een gevolg van een compromis, hetwelk de Duit sche rijkskanselier heeft getroffen met de hem bestrijdende partijen in't binnenland. Er was reeds eerder toe besloten en hierop zinspeelde ook de heftige uitlating tegen Engeland in de jongste rede van den Rijkskanselier. Men verwacht in Duitschland veel van aanvallen op Amerikaansche munitie-verschepingen. N. R. C. De duikboot- en mijnoorlog. WASHINGTON, 10 October. (Keuter). Polk, de raadsman van het ministerie van buiten- landsche zaken, heeft meegedeeld dat de Ver- eenigde Staten geweigerd hebben de opvatting der entente te aanvaarden, dat de onzijdige staten het gebruik van hun havens aan alle duikbooten, hetzij handels- of oorlogsschepen, behooren te ontzeggen. NEW-YORK, 10 October. (Reuter). Het feit dat de presidentsverkiezing al over vier weken plaats vindt, doet zijn invloed gelden op de persbeoordeelingen van den Duitschen overval in de wateren. De mede standers der regeering nranen tot geduld. Haar tegenstanders bepleiten een krachtige buitenlandsche politiek. De World schrijftZoolang de Duitsche duikbootcommandanten hun orders gehoor zamen, het volkenrecht in acht nemen en de Amerikaansche vlag eerbiedigen, heeft de Engelsche vloot zich met de Duitsche duik booten te bemoeien, niet de regeering der Vereenigde Staten. 1. Bloei, leesboek voor de Clir. Scholen doop Lens en Van Wijen, 8c deeltje. Uitg. II. J. SPRUIJT, 's Gravenhage. Prijs f 0,45. Wat we in dit deeltje 't meest moeten prij zen tekst, illustratie of uitvoering, weten we niet. De tekst biedt keur van 'goede kinder lectuur, op 't peil van het 10e deeltje. De illustratie is eenig, voor de degelijke teeke- ningen van Isings geven we heel wat „moderne kunst", die ook allengs onze leesboeken be sluipt, present. En de uitvoering is solide. 2. De Gezondheid, afl. 19 bevat een Jprikkerig polemiekje met „Mole schott", voorts artikelen over Bloedvergifti ging Tuinsteden, Kwakzalverij, Geitonmelk, Strijd tegen Tandbederf en de school tand- verzorging Drinkwaterleidingen. 3. Oude Paden, 2e jaarg. afl. 1. Bij geregelde toezending zullen we af en toe op dit degelijk weeklad de aandacht ves tigen. TER NEUZEN, 13 October 1916. Gisterenavond vergaderde de Antirev. Kies- vereeniging alhier. De voorzitter II. Koelmans leidde in en zette uiteen de reorganisatie der Antirev. Partij. Een breede discussie ontspon zich over deze reorganisatie. Een lid diende een 2-tal voorstellen in. Het eerste was over het vrouwenvraagstuk en luidde aldus: Op economisch en wetenschap pelijk terrein late men de vrouw toe tot die beroepen, waavoor zij lichamelijk een intellec tueel geschiktheid bezit, doch waarvan de vervulling moet eindigen zoodra zij in het huwelijk treedt. Bij gelijke arbeidsprestatie moet de vrouw een even groot loon ontvangen als de man. Het tweede behelsde het bodem- vraagstuk Overmits krachtens de natuur der zaak de beschikking over den bodem niet aan hetzelfde recht mag onderworpen worden als de beschikking over roerend goed, dient in de wetgeving van ons land de mogelijkheid geopend te worden, de hoeveelheid grond die iemand bezitten mag, te beperken, teneinde een beteren toestand te bereiken' voor hen, die van den landbouw hun bedrijf maken. Na stemming werd besloten beiden aan te nemen. Deze voorstellen werden door de ver eeniging overgenomen na voor en tegen er over was uitgesproken, en zullen aan het Centraal Comité worden opgezonden. Omtrent contributie en contributieverhoo- ging, artikel 32 van den beschrijvingsbrief, werd besloten om tegen te stemmen. De kiesvereen. benoemde tot afgevaardigde naar de Depu- tatenvergadering de heer D. Scheele Az. en de heer J. Huizinga als plaatsvervanger. De heer J. J. de Jager eindigde deze vergadering met dankgebed. Verwijzende naar de advertentie hier omtrent in dit blad voorkomende, voldoen we gaarne aan het verzoek om de vrienden van het Christelijk onderwijs dringend op te wekken de districtsvergadering van de School raad op Woensdag a.s. te Middelburg bij te wonen. Er is sedert het uitbreken van den oorlog geen vergadering gehouden. Het is dus noodig en aangenaam dat men elkaar weer eens ontmoet en versterkt. De onder werpen zijn hoogst belangrijk. Na de pauze hoopt niemand minder dan Jhr. Mr. VV. H. de Savornin Lobman het belangrijke onder werp Het Bevredigingsrapport te behandelen. Na de diefstal van roode kooien in deze gemeente, is thans voorgekomen dat op klaar lichten dag van den uienhandelaar V. 2000 kilo uien zijn ontvreemd. De prijs was 8 cent de kilo, dus maakte die een schadepost van f 160. De afdeeling „Land van Axel" der Ver eeniging van Clir. oud. hield j.l. Dinsdagavond een vergadering. De heer Bruggeman leidde het onderwerp „Aanschouwingsouderwijs" in waarop bespreking volgde. In plaats van den heer Van Alten, die naar Vlissingen vertrekt werd tot bestuurslid gekozen de heer C. J. Nobels, li. d. Clir. school te Sluiskil. Woensdag werd te Hulst eene vergadering gehouden vanwege de vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, welke vergadering bij afwezigheid van den Voorzitter, de heer J. van Rompu, lid van Gedeputeerde Staten, werd gepresi deerd door den Wnd. Voorzitter den heer L. J. den Hollander, Burgemeester van Axel. Bijna alle leden waren tegenwoordig. Een ontwerp verordening werd opgemaakt rege lende de distributie in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, waarbij is bepaald, dat te Ter Neuzen, Axel, Hulst en Ilontenisse, centrale distributie-bureaux voor de omgeving zullen worden opgericht. Voor de betrekking van hoofd-controleur- boekhouder voor het di.xtributiebureau alhier heeft zich slechts 1 sollicitant aangemeld en voor controleur 5. Een nog pas kort in dienst zijnd be ambte te IJzendijke van de Zeeuwsch-Vlaam* sche Tramweg-Mij. had Woensdag het ongeluk bekneld te raken tusschen de buffers van twee tramwagens. Hierdoor beliep hij een armbreuk beneden den elleboog aan den linkerarm. Nadat de arm te IJzendijke gezet was, werd bi] naar zijn woning onder Biervliet vervoerd. Sint Kruis. Woensdahavond kwam hier een Duitsche tweedekker neer. De twee vliegers gedecoreerd met het ijzeren kruis, zijn geïn terneerd. Ze waren van de Somme komen vliegen en door den wind uit den koers ge raakt. Niets was beschadigd. Tengevolge van de stoornis in de elec- triciteitsvoorziening is de dienst in de Groote kerk te Vlissingen Zondagavond plotseling afgebroken. De gemeente was in 't midden van den slotzang, toen plotseling het kerk gebouw in duister werd gezet. De zang verstomde en het electrisch gedreven orgel weigerde zijn dienst. Na 't afgeven van den zegen trachtten de bezoekers tusschen de stoelen- en bankenrijen door, een goed heen komen te zoeken. Eenige staken hun sigaren aanstekers aan en zoo bereikten allen veilig de uitgangen. Bij bevelschrift van de arr. rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naai de Jterechtzitteng tegen P. de M., 26 jaar, commissionair wonende te Hoek, thans gede tineerd, beklaagd van terugkeer in het in staat van beleg verklaarde gebied, waarin hem het verblijf was ontzegd. Maandagnamiddag heeft een Belg, die met een zoon en een dochter van den land bouwer A. S. te Haamstede, bij wien hij in wonende was, op het land bezig was suiker bieten te rooien, de dochter verscheidene steken toegebracht met een mes, waardoor de dood spoedig intrad. De zoon, ter hulp willende snellen, bekwam nog eenige wonden aan de hand. De dader meldde zich inmiddels vrijwillig aan bij den burgemeester te Noord- weïle die hem terstond liet overbrengen naar Zierikzee. Omtrent de oorzaak van dezen moord verkeert men nog in het duister. M. Crt. Woensdag, 11 October, was het 50 jaar geleden dat het Kanaal door Zuid-Beveland op feestelijke wijze werd geopend. Het graven van dit kanaal is het nood zakelijk gevolg geweest van de plannen tot het aanleggen van een spoorweg naar Vlis sitigen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: C. J. L. Schoonenberd, zonder beroep, Baan- dijk 36, nit Breda. F. Rombouts, werkman, Baandijk 36, uit Breda. R. J. E. M. de Bie, kapelaan, Korte Kerkstraat 22, uit Hoeven. A. P. de Mulder, werkman, O 193d, uit Graauw. L. H. de Waerheyt, machinist, Dekkerstraat 13, uit Axel. P. G. van Fraaijenhove, zonder beroep, Noordstraat 48, uit Rotterdam. A. J. Jacobs, werkman, O ong., uit Westdorpe. J. A. But, fotograaf, Noordstraat 6, uit Vlis singen. D. Bracke, dienstbode, Nieuwediep 101, uit Clinge. M. J. Riemens, werkman, Kazernestraat 13, uit Zaamslag. Vertrokken. W. C. Hamelink, werkman, Dijkstraat 22, naar Rotterdam. J. de Ruijter, zonder beroep, Grenulaan 22, naar Amsterdam. P. Moes, werkman, Baandijk 42, naar Hoek. N. Smies, zonder beroep, Q 4, naar Axel. S. van Doese laar, dienstbode Q 138, naar Axel. C. de Meij, werkman, O 185, naar Zuiddorpe. M. van de Wege, werkman, le Kortestraat 6, naar Dor drecht. P. de Bokx, landbouwersknecht, O 48, naar Zaamslag. C. de Korte, adj. commies post. tel., Schoolplei/i 11, naar Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepente MonsterM. Jongebreur te Veenendaal. Bedankt: voor Urk C. Leeman te L. Vrou wenparochie voor VlielandC. Brinkerink te Bovenkarspelvoor Zierikzee A. J. Werner te Deventervoor Koudekerk a. d. RijnG. Verdoes Kleyn te Wageningen. Geref. Kerken. Beroepente SchoonoordH. Hasper te Schiermonnikoog te Siddeburen II. Enserink te Wilsumte OldekerkE. v. d. Laan te Onst wedde. Bedankt: voor Bodegraven: J. Waterink te Appelscha. Onder voorzitterschap van den duivel. Uit Dordrecht meldt men aan de N. R. C." De morgengodsdienst in de groote kerk alhier, waar ds. Keiler voorging, heeft gisteren een onverkwikkelijks vertooning te zien ge geven. Ds. Keiler heeft de gewoonte, de collecten, die gehouden worden, nooit aan te. bevelen hij kondigt die slechts aan met de woorden nu geef ik de gelegenheid tot het offeren van uw liefdegaven. Met het oog op den naderenden winter hadden diakenen den predikant nu schriftelijk verzocht, de collecte voor de armen bij de gemeente aan te bevelen. Toen het oogenblik van collecteeren was aan gebroken, heeft ds. Keiler dien brief aan de gemeente voorgelezen en daarbij o. a. gezegd, dat het college van diakenen had vergaderd onder voorzitterschap van den duivel. Hij heeft daarop den brief verscheurd cn de snippers van den kansel af in de kerk geworpen. Den collectanten heeft hij daarop toegevoegd gij kunt nu uw werk doen. Aan het eind van den dienst heeft de ouder ling Van Houwelingen den predikant en de gemeente toegesproken en de gemeente ver zocht, den predikant toe te zingenDat 's Heeren zegen op u daal'aan welk verzoek de aanwezigen met luider stem hebben vol daan. De afdeeling Land van Axel" der Ver eeniging van Clir. O. en O. in Ned. en O.I. verwierp met 13 tegen 3 stemmen en 1 blan co het voorstel van het Hoofdbestuur om zich terug te trekken uit het Comité voor ge meenschappelijke salaris-actie. Bestemd voor gratis verspreiding onder onze militairen, en ook onder de hier te lande geïnterneerde Vlamingen verscheen bij den uitgever J. II. Kok te Kampen een boekje „Jezus van Nazareth" gedrukt in zoo'n formaat dat het gemakkelijk in den borstzak gedragen kan worden, hoewel het 265 pag. telt. Het bevat het leven van Jezus zooals het uit de vier |Evangeliën blijkt. Drie duidelijke kaar ten en een plattegrond lichten dit wel-ver- zorgde boekje toe. Door de classis Assen is peremptoir ge ëxamineerd en met algemeene stemmen toe gelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten de heer C. M. Huizenga, theol. candidaat te Kampen, beroepen te Hooger- smilde. Deze ontwerp-verordeningen zullen aan do gemeenteraden ter vaststelling worden aan geboden. AXEL. Huwelijks-aangiften. 1 Sept. Levinus van Hoeve, oud 27 j jm. en Janneke van Hoeve, oud 25 j., jd. 4 Sept. Jacobus Johannes Jansen [van Genemuiden], oud 32 j., jm. en Maria Metje de Jonge, oud 24 j., jd. 15 Sept. Pieter de Jonge [van Zaamslag], oud 20 j jm. en Jacomina Maria Haak. oud 22 j., jd. 25 Sept. Jacobus Hamelink [van Zaamslag], oud 22 j., jm. en Maatje de Bruijne, oud 20 j.,. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Sept. Levinus van Hoeve, oud 27 j., jm. en Janneke van Hoeve, oud 25 j., jd. 21 Sept. Jacobus Johannes Jansen [van Genemuien], oud 82 j.. jm. en Maria Metje de Jonge, oud 24 j., jd. 28 Sept. Pieter de Jonge [van Zaamslag], óud 20 j., jm. en Jacomina Maria Haak, oud 22 j., jd.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2