i Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. FEUILLETON. Binnenland. No. 1371. Zaterdag 14 October 1916- 14" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1, Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOU Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 7ï^5Ü~nten en advertentiën te BEZOROEM bu pen uitoever. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. daad De torpedeering van de „Blommersdijk." Omtrent deze onverantwoordelijke schrijft de N. R. C. o. a. „De berichten zijn nog verre van duidelijk. Wat ons door Reuter geseind wordt en Reuter behoort niet tot degenen, die do voor de Duitsche oorlogsleiding gunstigste uitlegging snel aanvaarden maakt den indruk, dat bij de torpedeering op groote schaal van neutrale en vijandelijke schepen, die gisteren plaats heeft gehad, de regelen van de laatste duik- bootnota aan Amerika gevolgd zijn Doch de feiten te onzen aanzien deden zich aanstonus anders voor. De Blommersdijk, het groote schip van de Holland-Amerikalijn, dat mede als slachtoffer van de duikbootrazernij is gevallen, had geen contrabande aan booru, geen lading voor Engeland zelfs. Zes zevenden van de lading bestond uit graan voor onzo Rcgeering, en de kleine rest was stukgoed, dat voor Nederland was bestemd. Dit kon onmiddellijk uit de scheepspapieren gebleken zijn. Deze moesten dus of niet onderzocht zjj het schip moest derhalve zonder onder zoek zijn getorpedeerd, hetgeen met de aan genomen regelen van duikbootoorlogvoering in strijd zoude zijn, öf het schip moest na onderzoek, hoe men liet ook wendt of keert absoluut onrechtmatig getorpedeerd zijn. Aan vergissing kon moeilijk worden gedacht. De Blommersdijk was een schip van heel bijzonder type, dat op verren afstand kon worden herkend de nationaliteit van het schip was zeer duidelijk op het schip aangegeven. Tien dagen lang ronddrijvende torpedo's zullen daarginds op de Amerikaansche kust ook wel niet zijn Daar komt nu zooeven het verbluffende bericht van den kapitein van de Blommersdijk, dat de kapitein van de duikboot naar zijn zeggen instructie had -het is ten minste niet aan te nemen, dat hij in zoo n ernstige Uit jonge Jaren. Na Bertus' relaas twijfelde niemand meer aan Henks schuld, maar bewezen was ze nog niet. „Nu, Henk", zei meester opnieuw. „Zeg eerlijk de waarheid. Heb je het geld helpen wegnemen? Denk er aan, dat delleeieonze woorden hoort en dat Hij den leugen haat!" „Ik heb niks gedaanhield Henk vol. Meester ledigde de portemonuaie telde liet geld. „Een gulden, twee en dertig," zei hij. „Hoe kom je aan zooveel geld, jongen ,,'k Moest boodschappen doen", loog Henk. „Zoo, nu, dat is te onderzoeken. Vanavond maar, wat hebben we hier Meester hield een cent omhoog, op twee plaatsen in liet midden doorboord. Henk verbleekte nu toch. „Ken jullie dien cent?" vroeg meester Raamsma aan de klas. „Ja, meester," riepen enkelen, „'t Is Bertus' cent." Toen Bertus indertijd den cent gegeven had, had meester hem eerst uit de grap geweigerd en gezegd, dat hij zulke Wegdorpsche centen niet kon gebruiken. De kinderen herinnerden het zich nu nog heel goed. zaak op eigen verantwoordelijkheid zal hebben gehandeld - alle schepen f torpe- dee ren, die een Engelse he haven moeten aandoen. Dit is een gansch nieuwe schrikbarende regel van oorlogvoering die m strijd is met alle tot nu toe geldend en met alle tot nu toe door de oorlogvoerenden op eigen gezag geldend gemaakt recht. En hiermede is wel in eens zonneklaar vast komen te staan zóó vast, dat zelfs de heer alter van De Toekomst, die voor geen kleintje vervaard is het niet weg zal kunnen redeneeren dat er opnieuw tegenover ons land eene daad van verregaand en verbijsterend onrecht gepleegd is Ondanks de scheepspapieren m orde be vonden moeten zijn, is de Blommersdijk ver- Ee°ne uiterst domme daad bovendien. Het geval van de Tubantia was juist geregeld. Er begon hier te lande, schoon het mysterieuze vergaan van de Palembang onopgehelderd bleef, eenige grootere gerustheid te komen, te meer omdat uit de practijk van den duik bootoorlog in de laatste maanden was gebleken, dat er inderdaad verzachting was ingetreden. Nu zullen de discussion over den duikboot- oorlog niet alleen met Amerika, doch met alle landen, die de vaart op Amerika onderhouden, moeten worden heropend, en de stemming daarbij zal voor Duitschland verre van gunstig zijn. De Rijkskanselier zal bij die discussion heel zwak staan, omdat hij daarbij geen vasten grond onder de voeten lieeft, daar de vooi- naamste voorwaarde, door hem zelf geteld: dat de torpedeering een „den oorlog werkelijk verkortend strijdmiddel" zou zijn, ten eenen- male wordt gemist, Daarom is deze torpe deering, die hier te lande en zeker ook in Amerika opnieuw verontwaardiging opwekken moet, vóór alles politiek dom. Doch dit zijn onze zorgen niet. Wat ons aangaat is liet onbetwistbaar onrecht, dat jegens ons land is gepleegd. En dat hersteld worden moet op meer coulante manier, dan van Duitsche zijde tot nu toe in dergelijke aangelegenheden betracht is. Er moet volledige schadevergoeding worden gegeven, niet alleen voor de lading, doch ook voor liet schip, en deze laatste niet naar den theoretisclien maatstaf, dien Duitschland pleegt tfr-gebrmken, doch naar dien, volgens welken.in dezen tijd de waarde van schepen in de practijk wordt bepaald. Daarnaast behoort zekerheid te worden gegeven, dat de beginselen, in de „Hou-je nóg vol, dat je er niets van weet?" drong meester aan. „Ik heb niks gedaan", hield Henk staande. „Hoe kom je aan dien cent Die is uit liet doosje. Heb je dien van Bram gekregen „Ik weet van niks; ik heb niks gedaan! „Goed, vanavond zal ik de zaak verder onderzoeken. De portemonnaie houd ik zoolang." „Ik moet hem hebben," dreinde Henk. „Ga zitten" zei meester Raamsma. „Houd je stil 1" Mokkend zette Henk zich op zijn plaats; de ellebogen onder het hoofd. Meester keek niet meer naar hem om. De klas ging met het werk voort, maar de gedachten waren er liet eerste half uur niet bij. Eindelijk, eindelijk ging de school uit. Reeds in het portaal werd liet gebeurde druk besproken en op straat raakten de jongens er haast niet over uitgepraat. Henk Dorsman was nauwelijks buiten, of hij zette liet op een loopen en was in enkele minuten alle anderen vooruit. „Centendiefriepen sommigen. Maar boe vechtlustig Henk anders ook was, thans had hij niet terug. o— „Kijk eens, daar staat een rijtuig bij jullie voor 'de deur," zei Kees van Wal tegen Bertus, toen ze dicht bij juffrouw Van der Steens huis waren. „Het rijdt al weer weg ook." 't Reed hun al voorbij. 't Is leeg", zei Kees. Hij had gauw even door liet portierraampje gekeken. duikbootnota a3n Amerika neergelegd, opnieuw en ook jegens ons land zullen toegepast worden. Het is onduldbaar, dat in deze zaak- van recht een klein land als Nedeiland op anderen voet zal worden behandeld, dan het machtige Amerika. En de nieuwe regel is onder geen voorwaarde te aanvaarden. Wenscht Duitschland de Engelsclie havens van het verkeer af te snijden, dan heeft liet daartoe de sinds meer dan een halve eeuw geldende, en algemeen aanvaarde, blokkade- regelen te volgen. door Benham en de te DE BLOMMERSDIJK. De directie van de Holland Aroerika-ljju beeft van den kapitein van de Blommersdijk bericht ontvangen, dat liet schip Zondagavond om half acht 3 mijlen van Nantucket.is ge torpedeerd. De bemanning is- gered Amerikaansche torpedoboot Newport geland. D c kapitein van de Duitsche duikboot deelde den kapitein van de Blo m m e r s d ij k mede, d a t li ij alle schepen zou doen zinken, die een Engelse he haven aan hadden te doen. De waarde van de Blommersdijk was ge taxeerd op 2V4 millioen gulden, en ongevoel de helft van de waarde was tegen molest verzekerd. De graanlading voor de Nederlandsclie re geering was niet tegen molest verzekerd de rcgeering loopt met haar graanladingen steeds eigen risico. ONZE SCHEPEN OP INDIË. Het Ilbld. verneemt, dat sinds verleden weck de naar Ned.-Indië bestemde Hollandsche schepen te Port Said aangehouden en genoopt worden een deel vau de uitgaande lading te lossen. ONGEREGELDHEDEN OP JAVA. De correspondent der N. R. C. te Soerabnja seint Hier loopen geruchten over ongeregeldheden in Ngadiloewi, Toeloengagoeng en Bodjonegoro, vooral over Ngadiloewi, waar de Sarekat Islam zeer sterk is. 100 man zijn onder leiding van drie hoofden door de dorpen getrokken en hebben een heilige uitgeroepen. De politie wist door snel optreden opstand te voorkomen en de drie hoofden zijn gevangen genomen. In het binnenland zijn sedert die dagen vele Europeanen gemolesteerd, maar dit waien uitingen van persoonlijken haat bij de ïnlanueis. REORGANISATIE ANTIR. PARTIJ. De A. R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Gorinchem heeft volgens de Rott. na breedvoerige bespreking besloten aan het Centraal Comité mede te deelen dat zjj aan de herziening van het „Program van Begin selen" tot haar leedwezen niet mede kan werken, daar h. i. de tijd van voorbereiding daartoe veel te kort is. VERVROEGD VOORSCHOT SCHOLEN. BIJZONDERE Bij Kon. besluit is bepaald, dat aan besturen van bijzondere lagere scholen, die dringend behoefte aan kasgeld hebben, een vervroegd voorschot op de jaarlijksche bijdrage over 191b kan worden verleend tot, een bedrag van ten hoogste 00 pet. van de laatstelijk toegekende bijdrage. KAMERVERKIEZINGEN. Bij de gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer (vacature-Schim van der Loeff) zijn 2534 geldige stemmen uitgebracht (liet aantal kiezers is 10,940). Hiervan ver kreeg de lieer P. J. de Kanter (U.L.) 2116 en en de heer D. Wijnkoop (S.D.P.) 418 stemmen. Zoodat gekozen is de lieer de Kanter. HET NIEUWE POSTTARIEF. Reeds nieuwe 16 October o s 11 a r i e f treedt het werking. „Wie zou er gekomen zijn? Jö, misschien je vader, zèg Even flitste die heerlijke gedachte door Bertus' breineven maar. „Vader is immers in Amerika. Denk je, dat vader dat niet eerst schrijven zou „Je kan niet weten", hield Kees vol. „Wat jij, Cor ,,'k Weet het niet," zei Cor droogjes. Toch was Bertus nieuwsgierig, welk bezoek er bij tante zou zijn, want het moest iets bijzonders zijn. Haastig stapte liij binnen. Was datvaders stem Hij sid derde van blijdschap. Neen, daarin kón hij zich niet bedriegen. Dat rods vader In twee sprongen was hij de gang door bijna rende hij Pietje onderstboven, die mei een allerzuurst gezicht juist uitging om een boodschap te doen maar wat bekreunde hij zich om een zuur gezicht, waaraan hij trouwens al lang gewoon wasIlij stormde de kamer binnen en vloog zijn vader 0111 den hals en pakte hem, alsof hij van plan was, hem nóóit weer los te laten „Malle jongen", zei Vader, die er wel wat bleek, maar overigens toch gezond uitzag „malle jongen, moet je nu huilen Maar vader poogde zélf te vergeefs de lastige water landers terug te dringen. „En zou je je tante niet eens groeten Bertus was uitgelaten en met Bertlia danste hij eenige malen de kamer rond, lachend en huilend tegelijk Toen de eerste blijdschap wat bezonken Ter herinnering zij nog eens vermeld, dat liet port der briefkaarten voor binnenlandsch verkeer is gebracht op 3 cent en dat der briefkaarten, te bestellen binnen de kring van het postkantoor, waar die ter post zijn bezorgd, op 2 cent. Bij liet publiek nog voorradige ongeschonden Rijksbriefkaarten niet zegelopdrnk van 1'3 en 2V2 cent kunnen zonder bijbetaling tegen briefkaarten met zegelopdruk van 2, resp. 3 cent worden ingewisseld. Desgewenscht kun nen de bestaande briefkaarten worden opge bruikt met bijplakking van een frankeerzegel van V" cent. Geschiedt dit niet dan worden de kaarten belast met liet port ider ontoe reikend gefrankeerde briefkaarten. was, vroeg Bertus „Bent U nu weer lieelemaal beter, vader En waarom hebt U toch niet geschreven „Gode zij dank, ik ben weer de oude, jongen. 'tWas anders maar leelijk aangekomen. En geschreven Ja, daar sta ik ook van op te kijken. Ik heb een week vóór mijn vertrek geschreven stellig „Ik begrijp liet niet," zei tante, „nooit raakte er een brief weg. Maar, je bént er nu, en dat is liet voornaamste, hé Bertus?" Vader moest vertellenBertlia zette zich, schoon Pietje liet „flauw" vond, op ooms knie en Bertus schoof zijn stoel vlak naast dien van Vader en leunde met het hoofd tegen Vaders schouder. Vader was gelukkig spoediger opgeknapt, dan lig bad durven verwachten, en daardoor had Ilij de reis ook eerder kunnen ondernemen En vader vertelde van zijn reizen in de Oost en naar Japan en de kinderen en tante luister den, luisterden; zelfs Pietje, die ecu mooi Japansch werkdoosje kreeg, waarmee ze héél blij was en dal haar tocli een weinigje van schaamte deed blozen, als ze aan haar 011- lieuseh gedrag tegen Bertus dacht en haar stekelige woorden. „Ben U in.Japan geweest, vader, in Voko- haraa?" vioeg Bertus, ook wel cenigszins, om Vader te laten hooren, dat hij op de kaart thuis was. „Ja, jongen wacht, ik heb daar nog mooie „ansichten" van. 'k Zal ze jullie eens laten zien. Ze zitteu in m'n portefeuille". Hij haalde die uit zijn binnenzak en opende ze. lOil lL°»LL(> Q Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ~nünc7nNHF.N STUKKEN TE RICHTEN AAN l)E Kj^ACTll^ DOOR ZELANDIA. u

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1