Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. EEN JAPANNER IN INDIË GE ARRESTEERD. In Indië werd een Japanner, zekere Minami, gearresteerd. De Japansche consul, die zich voor dit geval interesseerde, heeft nu, naar aan de Tel. bericht werd, erkend dat een der redenen der inhechtenisneming was, dat bij een huiszoeking bij Minami brieven gevonden werden, die zijn betrekkingen bewezen tot lieden, gevaarlijk voor de rust in Indië. De gemeenteraad van Amsterdam keurde het voorstel van B. en W. goed om een leening voor deze stad aan te gaan groot 10.000.000 gulden. DE OORLOG. Engelsche verliezen. De Daily Telegraph heeft de Engelsche verlieslijsten van de maand September bijeen- geteld en komt tot deze som Gesneuveld 991 officieren en 16,082 man aan wonden bezweken 229 officieren en 5854 mangestorven 24 officieren en 1154 man verongelukt 4 officieren en 93 man. Gewond 3817 officieren en 81,282 man verwond en vermist 34 officieren en 344 man vermist, vermoedelijk gesneveld. 47 officieren en 86 manvermist 265 officieren en 9765 mankrijgsgevangen 6 officieren en 89 man. Daarvan konden worden afgetrokken 14 officieren en 469 man, die als gesneuveld, gewond of vermist waren opgegeven en het later bleken niet te zijn. Waardoor de verliezen worden 5403 officie ren en 113,780 man, tegen 7071 officieren en 52,001 man, in Juli en 4693 officieren en 123,097 man. in Augustus opgegeven. In die drie maanden dus opgegeven 17;167 officieren en 288,878 man. De verliezen bij de marine bedroegen in September bovendien 58officieren en 329 man, waarvan gesneuveld 12 officieren en 114 man. De luchtaanval op Essen. PARIJS. (Havas.) Het volgende is een uit voerig verslag van den aanval met vliegtuigen op Essen ten uitvoer gebracht op 22 Sept. Daar het weder bestendig scheen, besloten kapitein Beauchamps en luitenant Dancourt den volgenden dag naar Essen te gaan. Zij besteedden den nacht aan het perfectionneeren van hun toebereidselen. Om kwart over elf zet kapitein Beauchamps den motor in beweging, terwijl luitenant Dan court de laatste hand legt aan zijn machine geweer. Het vliegtuig stijgt, zonder dat iemand, behalve Beauchamp's makker, de bestemming weet. Luitenant Dancourt volgt. Zij vliegen over de linies in noordelijke richting. Om twaalf uur volgt het paar vliegers de Moezel. Zij zien Aken en laten Koblentz rechts liggen. Zij vermijden de groote steden, waar zij zouden kunnen worden gesignaleerd. Iets ten noorden van Remagen gaan zij den Rijn over. De vliegers hadden afgesproken, dat zij indien zij Essen niet zouden kunnen halen hun bommen zouden hebben geworpen op het station van Keulen. Maar alles ging goed. Zij zien de monding van de Ruhr en de ontelbare schoorsteenen zij zijn boven Essen. In 1 uur 45 minuten hebben zij den 350 K.M. langen weg afgelegdzij hebben dus gevlogen met een snelheid van 200 K.M. in het uur. Het weer is helder geblevenzij hebben op een hoogte van 4000 M. vliegend, steeds verband met elkaar gehouden. De vliegers volgen in de richting oost-west de hoofdstraat van de stad, die op de plattegrond van de plaats duidelijk is aangeduid. Kapitein Beauchamp kwam het eerst aan boven de stad van Krupp, waar aan alle kanten-een woud van schoorsteenen omhoog rijst, en overal fabrieksloodsen, werkplaatsen en hoogovens staan. Er is geen twijfel mogelijk. Hier is het. Met vaste hand laat hij de slagveer werken. Een voor een, met korte tusschen- poozen en zonder overhaasting doen de knallen zich hooren en flikkert het. Beauchamp voert een draaiing uit op het oogenblik, dat zijn makker op zijn beurt zijn projectielen laat vallen. Uit een fabriek stijgt een groote, blauwe rookwolk op. De beide vliegers aanvaarden den terug tocht zij kiezen hun weg door zich op de zon te oriënteeren. Daar zien zij een stad. Het is Luik zij zijn dus op den goeden weg. Ook het overblijvende gedeelte van den weg wordt zonder ongeval afgelegd. Bovendien is deze prachtige verrichting vol belofte voor de toe komst. Wij weten thans, dat wij in 't volle daglicht, wanneer wij het willen, Duitschland met een talrijk vliegtuigeneskader kunnen treffen op de plek, die wij daartoe zullen kiezen. Essen is niet meer onkwetsbaar. Wij kennen thans den weg en wij zullen dien niet vergeten. Auto-mitrailleurs. De Matin geeft een beschrijving van de automitrailleurs, nu in gebruik in het Fransche leger. Een juist verschenen Engelsch bericht spreekt over het geblindeerde materiaal der Engelsche automobiel-afdeeling. Er is alle reden om ook te wijzen op de Fransche auto mitrailleurs. De ondervinding, in den oorlog opgedaan, heeft reeds lang bewezen, dat de cavalerie, hoe vermetel deze ook moge zijn, er slechts zelden in slagen zal, om dwars door het sper vuur heen te gaan, dat de vijandelijke infanterie, door middel van zijn mitrailleurs, op hem richt. Het eenige middel om deze taktiek te beant woorden isde vijand in zijn eigen stellingen bestrijden met een nog heviger vuur. In het begin der vijandelijkheden stuurden de Duit schers de weinige geblindeerde auto's, die zij van het type Benz bezaten, dwars door België en het noorden van Frankrijk heen. De Franschen bezaten toen slechts vier auto mitrailleurs, en die waren nog in Marokko. Op de gewone toerwagens plaatste men toen mitrailleurs en de Franschen wisten er wonde ren mede te doen. Deze afdeeling is nu uitstekend in orde ook is er een centrum van opleiding gesticht. Het personeel van die strijdauto's heeft reeds aan de gevechten deelgenomen van den Yser, bij Eparges en Hertzwiller, in Servië, waar het den moeilijken terugtocht over den Vardar beschermde. Ook aan de Somme hadden zij meer dan eens gelegenheid tusschenbeide te komen. „Als eindelijk het groote uur zal geslagen zijn, zullen zij zich werpen op den grooten en den vrijen weg naar den Rijn Frankrijk's handelsvloot. In een rapport over de werkzaamheid der Fransche handelsvloot, 't welk het Noorsche gezantschap te Parijs aan zijn regeering uit bracht, leest men, dat 43,5 dus bijna de helft der gcheele Fransche handelsvloot, gebruikt wordt voor oorlogsdoeleinden. Daar verder meer dan 20 °/o moet gereserveerd blijven voor de post, blijft er slechts één derde van de handelsvloot over voor het vracht vervoer. De Fransche handelsvloot neemt tegenover de andere Geallieerden en bijna alle neutralen ook ten opzichte van de rentabiliteit een bijzondere plaats in. Terwijl, zooals bekend is, de Engelsche scheepvaart een winst van soms honderd procent behaalt, zijn de resul taten van de Fransche maatschappijen uiterst mager. De groote reederijen hebben gemiddeld niet meer dan 3 of 4°/0 dividend kunnen uitdeelen. Zeer bedenkelijk wordt in het bericht ge noemd de kwaliteits-verslechtering der Fran sche handelsschepen, daar de dienst van het grootste deel der schepen voor troepentrans porten en dergelijke bijzonder slijtend en inspannend is, en voor reparaties geen tijd over blijit. Nieuwe schepen worden zoogoed als niet op stapel gezet, daar de werven geen gelegenheid voor afwerking hebben. Het rapport besluit met de klacht, dat Frankrijk na den oorlog genoodzaakt zal zijn, op groote schaal tot vreemde schepen zijn toevlucht te nemen, om zijn import te kunnen dekken. Daarmee zal de vroeger reeds slechte positie van de Fransche vloot in den Franschen handel met het buitenland (Frankrijk kon slechts 30 pCt. van zijn buitenlandschen handel met eigen schepen vervoeren en was voor de rest op vreemde tonnage aangewezen) nog zeer veel verergeren. De duikboot- en mijnoorlog. BERLIJN, 3 October. (Wolff.) Van 20 tot 29 September zijn in de Noordzee en het Kanaal, behalve de reeds bekend gemaakte, 11 Engelsche stoomtreilers, 4 Belgische zee lichters en 35 andere vijandelijke vaartuigen, w.o. 27 visschersschepen, tezamen metende rond 14,600 ton, door onze duikbooten tot zinken gebracht. Daarbij zijn 31 gevangenen gemaakt. TER NEUZEN, 6 October 1916. Woensdagmorgen hadden een tweetal amb tenaren der secretarie alhier zich verdekt aldaar opgesteld, omdat er de laatste maanden vermissingen plaats hadden. De werkvrouw C. de R. wist sleutels te vinden en daardoor f 6,50 zich toe te eigenen. De marechaussee's inmiddels gewaarschuwd, hielden haar aan, waarop eene bekentenis volgde. Door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij is de uitvoering van bestek 23, het maken van de aardenbaan en van de kunstwerken en het leggen der sporen en wissels met alle bijkomende werken van de lijn PhilippineHoek—Ter Neuzen, gegund aan de laagste inschrijvers, de aannemers Balkenstein v. d. Straaten alhier voor de som van f 65,000. IJzendijke. Alhier heeft in de herberg van de weduwe De Bruijcker een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen zekeren P., die vroeger verkeering had met de dochter van genoemde weduwe, en N., die thans met bedoelde dochter is verloofd. Toen P. Zondag avond in de herberg kwam, ontstond een woordenwisseling, spoedig gevolgd door een worsteling tusschen beide jonge mannen, waarbij P. spoedig een mes trok en N., door vijf sneden aan hoofd en hals. verwond bloedend neerzeeg. De ontboden geneesheer kon slechts met moeite algeheele verbloeding voorkomen. De dader werd spoedig aangehouden hij had ook een diepe wonde op het hoofd en hem waren de spieren van de vijf vingers der linkerhand doorgesneden. Hij werd naar het verploeghuis te Middelburg overgebracht, waar hij ter beschikking der justitie blijft. De kommandant der stellingen van de monden der Maas en der Schelde heeft bij verordening vastgesteld dat gedurende dé maanden October, November en December van het jaar 1916 het verboden is langs den weg AardenburgSt. Kruis, voor zoover deze ligt op den St. Pietersdijk, te rijden met af zonderlijke of aanééngekoppelde wagens, welke zwaarder bevracht zijn dan met 3000 K.G. ieder. Aardenburg. Onze soldaat-commiezen hebben Zondagavond weer een goeden slag geslagen. Onder den rook van Aardenburg ontdekten ze een paar personen die in de richting van Eede trokken. Zich gesnapt ziende gingen deze er van door, doch nadat de ambtenaren een paar maal op hen gevuurd hadden lieten ze de smokkelwaar vallen. In beslag kon dan ook genomen worden een groote partij koffie benevens een partij kaarsen. Dezer dagen werd door de activiteit van den commies-dienstgelfiider te Breskens ook nog de hand gelegd op iemand uit Vlissingen, die bij visitatie om zijn lichaam een breeden gordel bleek te hebben, waarin zich 70 stukjes zeep bevonden. Het verdacht dik zijn van den aangehoudene had argwaan gewekt. (M. Crt.) Ten verzoeke van den heer P. W. Wou- tersen te Hoedekenskerke werd in het openbaai- verkocht 8 II.A. 36 A. 70 cA. bouwland in den Willem Annapolder, gemeente Kapelle. Kooper werd de heer P. Balkenende te Bieze- linge voor f 1760 per H.A., zijnde voor den geheelen koop f 14.725.92 onverminderd f185 voor accessoiren en 87a procent voor onkosten. Vlissingen. B. en W. stellen den Raad voor de verkrijgbaarstelling van goedkoope cokes voort te zetten tot 31 Dec. a. s. In verband met uitvoering der distributiewet stellen B. en W. den Raad voor hun een crediet te verleenen van f 20,000. Ned.- Herv. Kerk. Beroepente St. PancrasJ. Post, to Sexbierum te St. Annaland II. Ewoldt te Aalburg en Heesbeen. Geref. Kerken. Beroepen: te ZvveelooM. Meindertsma, te De Leekte Oud-VossemeerG. de Jager te Wolfaartsdijk te UrkS. Idema tejWorkum. Bedankt: voor WestmaasK. Veen te Meliskerke. Geref. Gemeenten. Bedanktvoor KampenW. den Hengst, te Amsterdam. Districtsvergadering van den Schoolraad. De districtsvergadering van den Schoolraad zal D. V. gehouden worden te Middelburg op Woensdag 18 October a. s., des voormiddags te 10 uur, in het Gebouw van de Christelijke Kweekschool aan de Heerengracht. De Bond v. Ned. o n d e r w. en de Bevredigingscommissie. Onder de voorstellen is ook opgenomen de volgende motie van 't hoofdbestuur De Algemeene Vergadering, kennis genomen hebbende van het Rapport der „Bevredigingscommissie, enz., kennis genomen hebbende van het Rapport, omtrent dit wetsvoorstel, uitgebracht door het H. B. gehoord de besprekingen spreekt als haar meening uit, dat dit wetsontwerp, ofschoon 't in vele opzichten belangrijke verbeteringen aanbrengt, niet voldoet aan de eischen, welke aan een onderwijswet mogen worden gesteld, en draagt het H. B. op, wat betreftopleiding, salari- eering, schooltoezicht, omvang der leerstof, kosteloos onderwijs, zelfstandigheid van den klasse-onderwijzer, wachtgelden en voorbe reidend onderwijs, vast te houden aan de ten dezen opzichte' door den Bond genomen besluiten, en. daarvoor bij de te verwachten wetsvoorziening krachtig te blijven propageeren. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 77a ure> in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Van een „spion." Het lokaaltreintje ratelt op Coevorden aan. In een tweede-klasse-coupé zit een heer, met een spionnengezicht, althans in 't oog der con ducteurs. De heer bestudeert aandachtig op z'n knieën uitgespreide kaarten en kijkt af en toe uit het raampje De argwanende conducteur deelt den stationschef in llarden- berg zijn vermoeden mee en deze telefoneert naar Coevorden. De trein komt daar aan, de „spion" stapt uit en wordt door vier onzer landsverdedigers onder bevel van een sergeant gearresteerd. Mee naar de wachtDaar bleek het de directeur van de belastingen te zijn. Tableau Te Lunteren zijn de scholen wegens het heerschen van diph'terie gesloten, 4 kinderen zijn overleden. Een ongeluksdag te Loosduinen. Te Loosduinen hadden Dinsdagmiddag tal van ongelukken plaats. Te Halfweg werd de man die altijd oud papier ophaalt met zijn kar door een auto over den weg geslingerd, waardoor hij kneuzingen bekwam. Bij Gevers- brug reed de tram tegen een schipper die van het jaagpad kwam en den weg wilde over steken. De man werd zwaar aan arm en been verwond. Bij een nieuwe bleekerij viel een opperman van een steiger. Met eenige ge broken ribben en een gat in het hoofd werd hij per rijtuig naar den Eerste Hulpdienst in Den Haag gebracht. Bij de tramremise slipte een jongen met zijn rijwiel op de rails. Een wagen die vlak achter hem kwam reed hem over de borst. Ernstig verwond en inwendig zwaar gekneusd werd hij met een wagen naar zijn ouders vervoerd. De benzinenood. Het gebrek aan benzine begint steeds nij pender te wordenzoo lezen we in de Tel. Er zijn nu reeds verschillende bedrijven en particulieren, die de benoodigde hoeveelheid voor bedrijf of auto niet meer kunnen krijgen. Deze benzine-schaarschte komt niet voort uit inbeslagnemingen door de militaire autoriteiten, zooals eenigen tijd geleden verkeerdelijk werd gemeld, maar is eenvoudig het gevolg van het vasthouden der benzine-schepen door En geland. Zoo waren er twee schepen voor de „Koninklijke" en één voor de „Automaat" onderweg, die nog steeds worden opgehouden. Het motief voor deze handelwijze vindt de Engelsche regeering in het meerdere benzine verbruik in ons land gedurende 1916. Hieruit zou dan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat er benzine het land uitgaat en wel naar Duitschland. De N. V. „Acetylena" heeft onmiddellijk getracht de Éngelsche regeering te doen in zien, dat deze gevolgtrekking onjuist is. Wel is het benzineverbruik toegenomen, doch dit is op rekening te stellen van het aanvullen van voorraden voor oorlogsgebrulk door het leger, van den watersnood, waarbij zeer vele motoren hebben gedraaid, van de steeds meer in zwang komende dorsch- en aanhangmotoreu. Er gaan thans hoeveelheden benzine naar de landbouwstreken, die vroeger geen druppel afnamen. Het is zoo goed als uitgesloten, dat er benzine naar Duitschland is gegaan, behoudens natuurlijk kleine hoeveelheden, die over de grens zijn gesmokkeld. De „Acetylena" heeft bijv. hare afnemers, ook de particulieren, als dokters enz. een verklaring naast die van de N. O. T., laten teekenen, dat de afgeleverde benzine uitsluitend zal worden gebezigd voor het opgegeven doel. Dit nu is steeds gebeurd, zoodat waarschijn lijk de Engelsche regeering zich zal laten overtuigen, dat haar standpunt in dezen op een onjuiste conclusie is gebasseerd. Men heeft goede hoop, dat weldra de drie schepen zullen worden vrijgelaten zekerheid bestaat echter geenszins. Gelukt het echter de schepen vrij te krijgen, dan zullen de automobilisten en andere benzine-verbruikers weer voor onbeperkten tijd geholpen zijn. f 1000 koper gestolen. Ten nadeele van de N. V. Philips gloei lampenfabriek te Eindhoven is voor pl.m. f 1000 aan koper ontvreemd. De daders zijn in arrest gesteld. Van de grens. Te St. Laureijns zijn thans alle materialen aangevoerd tot het maken van beton. Ver ondersteld wordt, dat betonplaten gemaakt zullen worden om daarop kanonnen te plaatsen. (M. Crt.) Goudsmokkelaar. Men meldt uit Arnhem Men zal zich herinneren, dat onlangs te Zevenaar een Duitscher is aangehouden, die poogde een groote hoeveelheid goud uit te voeren. De zaak tegen dezen goudsmokkejaar, die den typischen naam van Goldwurm draagt, werd Dinsdag voor de Rechtbank bij verstek behandeld. De commies-verifiateur V. verklaarde, dat hij in den avond van 24 Aug. den trein Arnhem-Elten te Zevenaar uitklaarde en toen in een le klas-coupé den heer G. vond, die verklaarde geen verboden waar bij zich te hebben. Toen V. hem langs 't lichaam streek voelde hij duidelijk dat de Duitschers een dikken harden gordel droeg. V. vroeg wat dat was, waarop de ander antwoordde, dat hij dien gordel voor zijn gezondheid droeg. V. drong aan om den gordel te mogen zien, waarop de ander hem f 100 bood als hij hem liet doorgaan. „Wat zit er in vroeg V. „Goud". Meteen drukte de heer G. hem een lapje van 100 mark in de hand. V. waarschuwde zijn chef, den heer K. en de Duitscher moest den trein verlaten en werd gevisiteerd. Daarbij vond men op hem 32,700 frs. aan Fransche 10 en 20 frs. stukken. Naar G. beweerde had hij dat goud mee gebracht uit Weenen om koffie te koopen. Daarin was hij niet geslaagd en nu wilde hij te Zevenaar rijst koopen. Toen hem gevraagd werd als bewijs hiervoor zijn spoorkaartje over te leggen, bleek dit toevallig zoek geraakt te zijn. Wegens poging tot uitvoer van goud werü tegen G. 6 weken gevangenisstraf geëischt met verbeurdverklaring der 32,700 frs.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2