if nieuws- en Jldvcrtcntieblad Zeeland. I FEUILLETON. Binnenland. Lit de Pers. No. 1369. Zaterdag 7 October 1916 [4e Jaargang. Uit jonge Jaren. Franco ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ner nost* voor Nederland 1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postd.rec- teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. UTTPOU At. te TER NEUZEN. van advertentiS" vóór uren op den dag der nibjave. REDACTIE; RICHTEN STUKKEN INGEZONDEN abonnementen en ADVERTENTIËN ADVERTENTIËN: Van 1-4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave V Art 192. Het nieuw jvoorgestelde art. 192 brengt in de kringen der vrijzinnigen heel wat tongen U1 De^vrfj-liberalen en de vrijzinnig-democraten hielden vergaderingen ter bespreking van de q'Merkwaardig is het, te hooren hoe thans het goed recht der bijzondere school wordt verdedigd door liberfden zelf. Een paar staaltjes. On de vergadering van de vnjz democi kiesvereniging in Den Haag tradendeheeren Koster (het Kamerlid voor Assen) en M.ir- Cl'Volgens een verslag in de N. R. C. zegt de heer Koster, dat de katholieke en antirev. ouders niet alleen het recht, maar ook den p 11 c li t hebben om hun kinderen dogmatisch onderwijs te doen volgen. Overigens gaat het wet om een uurtje godsdienstonderwijs, maar om de richting, die door het geheele onderwijs loopt. Een bestuurslid Christelijke sommen De heer Koster komt tegen deze interruptie op, die hij geheel onjuist acht. Spr. wijst op de liooge beteekems, dat het rapport is gemaakt door twee leiders van elk der verschillende partijen. Het gaat dus met aan te zeggen het is een uiting van een paar fatsoenlijke, knappe politieke menschen. De heer Marchant wijst er tegenover den heer v. Lelyveld op, dat het bijzonder onder wijs niet isopenbaar onderwijs plus een uur godsdienstonderwijs." We hebben enkele zinnen onderstreept. De herhaalde uiteenzetting van ons beginsel begint toch eindelijk vrucht te dragen. Uitingen als bovengemeld doen weldadig aan tegegonover het fanatiek optreden van mannen als Prof. Eerdmans. V De distributie-wet. De distributie-wet brengt eigenaardige moei lijkheden mee. De bepaling dat V10 der kosten voor reke- nin°- der gemeente komt, is vaak bezwarend. Sommige gemeenten zullen dit als \oo wendsel gebruiken, geen goedkoope levens middelen beschikbaar te stellen. Daarvan wordt de burgerij de dupe. De eene gemeente helpt haar ingezetene de andere genabuurdc, niet. Controle, dat de gemeente in werkelijkheid niet bijdraagt voor een andere, die weigert van de bepalingen der distributie-wet gebruik te maken, is moeilijk te treffen Een ander bezwaar is, dat bij 011001 deel- kundige behandeling door de gemeente, de handel wordt uitgeschakeld. Er is soms een streven merkbaar, gemeente lijke winkels op te richten, wat, behalve dat daardoor do neringdoenden noodoloos worden geschaad, tevens extra-kosten meebrengt voor de gemeente. Ook bij de uitvoering der distributie-wet komt liet er op aan, liet gemeenschappelijk verkeer zooveel mogelijk intact te laten. Door bepaling van maximum prijzen en strenge handhaving daarvan is veel te bereiken. Het idee is geopperd, de 10% om te s aan over alle gemeenten. Daar schijnt inderdaad veel voor te zeggen. Zoo zou ook de eene gemeente met kunnen profiteeren van de geldelijke opofferingen der Het is te hopen, dat de verschillende ge meenten, ook in onze streken, één lijn zullen trekken. Zooals het op het oogenblik gaat, is het niet naar belmoren. wetsartikel reeds geleerd, hoeveel verschil van inzicht er mogelijk is over de beteekems van zijne inhoud, dat in het belang van alle partijen geacht mag worden, dat de hoofdbe ginselen van de uitvoerings-wet 111 de grond wet zelf in de additioneele artikelen worden vastgelegd. Wordt eenmaal het compromis aangenomen, dan zou het doel ten eenen male worden gemist, indien bij de uitvoering dan opnieuw de partijstrijd ontbrandde. Dit nu kan men op deze wijze op doel treffende wijze afsnijden. E11 dat liet dan daarnaast gewensclit was om de thans voorgestelde gedetailleerde uit werking van het kiesrecht terug te brengen tot de vaststelling van enkele hoofdbeginselen, zal men het blad tevens moeten toegeven. Wat op dit punt thans werd voorgesteld gaat alle proportie te buiten. 't Is te hopen, dat deze dubbele voorslag bijval mag vinden ook bij andere partijen. reed en de ontvanger (geadresseerde) heeft eenvoudig langs de perforatie de gegomdo strookjes te verwijderen. Ook voor zakeumenschen zijn postbladen zeer wel als z. g. memo's (memorandums) te ge bruiken, daar ze ongeveer denzeifdon vorm (zonder klep) hebben. De postbladen zijn verkrijgbaar 111soorten nl van 3% cent (met 3 cents postzegel), van 'Va cent (met Scents postzegel) en van 55) Zou bij tante laten zien, wat hij bad ge vonden? Wel, waarom niet? Hij had liet toch eeilijk gevonden en hij was toch ook niet voornemens liet zich toe te eigenen Na tuurlijk zou hij het tante laten zien. Hij vond liet alleen maar akelig, dat Pietje er dan ook haar neus in zou steken hij kon bant niet best zetten. Nee, dat was toch eigenlijk óók niet goed ze was alijd wel heel onvrien delijk ja, maar hij was ook niet altijd de vriendelijkheid in persoon hij voelde, dat hij er verkeerd aan deed een hekel te hebben aan zijn nichtje. Hij mocht daar niet aan toegeven liij moest probeeren haar hatelijk heden te verdragen ja, dat moésteigenlijk moest er nog veel meer, hij wist het welniet te haten, te verdragen alleen is nog niet vol- doondemaar Hij stond voor tantes huis en ging binnen. Er was visiteeen paar juffrouwen, die hij amper kende. Hij zou maar gauw naar zijn Geen kat in den zak koopen. Omtrent Dr. Kuyper's voorslag schrijft Rotterdammer Waarborgen voor de toekomst. Het komt ons een uitnemende gedachte voor, die „De Standaard" opperde, 0111 in enkele additioneele artikelen in de Grondwet de hoofdbeginselen van de wettelijke uitvoering van het onderwijsartikel, indien dit wordt aangenomen, vast te leggen. Aan een twijfel aan wederzijdsclie goede trouw behoeft daarbij niet te worden gedacht. Men mag zelfs gerust aannemen, dat bij aan neming van liet aitikel zoowel links als iccbts de oprechte bedoeling voorzit, om het artikel uit te voeren in den zin, waarin het is aan genomen. Toch heeft do ervaring bij zoo menig grond- kamertje gaan, dan zat hij heel gemakkelijker en kon hij zijn werk voor de school afmaken daar kon 'beneden onder de drukke gesprekken der dames toch niets van komen. Toen hij boven was en de lamp had aan gestoken, moest hij eerst de portemonnaie eens nauwkeuriger bekijken en den inhoud onderzoeken. Er zat toch nog heel wat in, al waren het geen guldens. Eenige dubbeltjes, een paar kwartjes en tamelijk wat „losse" centen. Hij lei ze alle op tafel, om te tellen. Hé! wat was dat? Dat leek die cent wel, die hem had toebehoord. Voor het lezen van een boek uit de schoolbibliotheek moest eiken keer een cent betaald en bij herinnerde zich nog zeer goed, hoe hij verleden winter éénmaal een cent' had gegeven, die twee gaatjes in liet midden had. 't Kon haast niet andersdan waren dit waarschijnlijk de gestolen penningen van de kas der bibliotheek en dan werd het al zeer waarschijnlijk, dat Henk de eigenaar der portemonnaie en een dief wasen van avond den ouden Pieterse had lastig gevallen. Ouden Pieterse, hoe zou liet met hem zijn Zou zijn oog nog pijn doen Zou hij morgen maar eens even gaan hooren En hoe te doen met zijn vondst Eén gulden twee en dertig bevatte de portemonnaie. Nee, hij wilde dat geld volstrekt niet voor zich Bij kon. besluit is bepaald, dat in verband met' de huidige bijzondere tijdsomstandigheden, in dit jaar geen verlofgangers van de landweei zullen worden onderworpen aan het in art.-O der Landweerwet vermelde onderzoek. KAMERVERKIEZING DORDRECHT. De Liberale Kiesvereeniging te Dordrecht heeft Woensdagavond het oud-Kamerlid den lieer P. J. de Kanter candidaat gesteld in de vacature-Schim van der Loeff. POSTBLADEN. Zij, die weinig brieven te schrijven hebben, beschikken in den regal niet over „postgerci Vooral de kleine man betaalt, als hij te schrij ven heeft naar verhouding een te groot be drag voor de benoodigdheden. In een buurt- winkeltje haalt hij een velletje papier, een enveloppe en, laat ons zeggen, een 5-cents postzegel. Hij betaalt dan te zamen 1 1 4- 5Va cent 71/» cent. Het is alweer niet algemeen bekend, dat liet met 5Va cent af zou kunnen door liet koopen van een post blad; een dubbel te vouwen, van geperforeerde, gegomde randen voorzien papier met een 5-cents postzegel bedrukt. Dat is dus eigenlijk een combinatie van papier, enveloppe en postzegel. Nadat liet beschreven is, wordt liet met de gegomde strookjes dicht geplakt en vanjadres voorzien. Dan is bet voor de verzending ge- behoudenhij wilde nietlieelemaal niet maar... boe raakte bij er van af? Moest lijj het meester Raamsma vertellen, of... nu bij zou morgen wel zien. Hij moest nu zijn werk gaan maken, anders kreeg hij het niet af, en vader had hem zoo op liet gemoed gedrukt, altijd zorgvuldig zijn schooltaak te maken Vader.... waar zou bij zijn? Toch lang, dat hij niets hoorde Hé, als vader nou morgen eens onverwacht met de boot uit Amerika aankwam? Morgen? Vader was. immers ziek; wat een dwa2é gedachte; maar vader beterde tochdat vader nu ook heelemaal niets meer liet hooren Hij werd weer geheel ter neergeslagen, maakte lusteloos zijn schoolwerk en ging mistroostig te bed. De portemonnaie had hij achteloos weer in den zak gestoken. HOOFDSTUK XI. Den anderen morgen ontwaakte bij later dan anders. Hij had zieh leelijk verslapen haast-je, rep-je moest lijj zich wasschen, kleeden, eten en naar school. Hij haalde zijn makkers nog net in, die al vooruit gegaan waren. Hè, hoe jammerhij had nu niet eens tijd meer gehad, om oven bij Pietersen te gaan vragen, hoe liet hem ging. Zou hij Kees en de anderen vertellen, wat er gisterenavond cent (met 1'2%-cents postzegel). Kennismaking met de postbladen is zeer aan te bevelen. 1400 ARBEIDERS WERKLOOS. De jutefabrieken te Rijssen, van de firma Ter Horst Co., die 1400 arbeiders te werk houdt, staan wegens gebrek aan grondstot Een deputatie uit de werklieden, - hoofden van huisgezinnen, heeft Woensdag te s- Gravcnliage aan liet Kon. Nat. Steuncomité en aan de Nijverheidscommissie een adres aangeboden, waarin hulp wordt gevraagd, o.a. door vrijlating der grondstoffen. MAXIMUMPRIJZEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de gemeentebesturen de vol gende circulaire gericht Tk heb de eer er uw aandacht op te vestigen, dat van de artikelen, genoemd in mijn be schikking van 28 September, betreffende de maximumprijzen, ingaande 1 October, d'e vol gende bereids geregeld aan de gemeenten, die daarom hebben gevraagd, worden afgeleverd en dus in die gemeenten voor de verbruikers verkrijgbaar zijn, met inachtneming van dein bovengenoemde beschikking aangegeven maxi mum-prijzen, te weten ongebuild tarwemeel, rogge, varkensvleesch, margarine, boter, kaas, eieren, melk, suiker en zeevisch. De overige artikelen zullen eerst worden afgeleverd met ingang van een nader 11 mede te deelen datum, zoodat zij eerst na dien datum in de gemeenten, welke om de meerbedoelde artikelen hebben gevraagd, ingevolge de be schikbaarstelling van rijkswege en met inacht neming van de maximumprijzen verkrijgbaar zullen zijn. Ter vermijding van misverstand gelieve 11 hiervan aan 'het publiek mededeeling te doen. (Stct.) DEPUTATEN VERGADERING. Naar wij vernemen is in verband met de ingebrachte bezwaren tegen liet houden van de Deputatenvergadering op 1 November e.k., besloten, dat deze vergadering op Donderdag 2 November zal plaats hebben. had plaats gegrepen En de portemonnaie waar was die? O, in zijn zak. Zou bij? Neen, nog maar eens afwachtendat was beter. Kijk, ginds liep Henk Dorsman ook. Zou die weten, dat bij, Bertus, gisterenavond bij Pietersen was geweest Haast wel zeker, want hij had in de deuropening in het volle licht gestaan. Maar Henk keek hem niet eens aan. I11 de school ging alles den gewonen gang. De morgenschooltijd was voorbij. Tussclien den middag werd druk gespeeld. Dikwijls liad Bertus op liet punt gestaan, zijn makkers van de portemonnaie te vertellen, tocli deed hij 't niet. Zou bij maar eens aan Henk vragen of liet de zijne was? Of zou bij ze aan den meester, als gevonden goed, overgeven Ja, dat was misschien het beste. Vanmiddag dan maar, als de school uitging. De tniddagschooltijd ving aan. De jongens waren aan het schrijven. ,,'t Is October", zei opeens meester Raamsma. „Aanstaanden Vrijdag wordt onze schoolbiblio theek weer geopend. Kom, we zullen onzen spaarpot eens nazien." Onwillekeurig keek Bertus bij deze woorden Bram Blinkert aan, die van kleur verschoot en een snellen blik wisselde met Henk Dorsman. (Wordt vervolgd.) v ciu 2 „De DOOR ZELAND1A. 11

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1