Sifa baf'at? jsürtaüfS Sïïïï iNS&xsts Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. predikbeurten. VOOR DE JEUGD. XdrMiHngS-h^^genzoo^rtm^lgk Nu met 1 October a. s. de normale tijd we. der in eere wordt hersteld", moeten alle uurwerken een uur worden teruggezet. De Nederlandsche Bond van Horlogemakers geeft, iu verband biermede, eenige praktische wen ken die voor dan lezer van nut kunnen zijn. Wii laten ze hieronder volgen lo Alle uurwerken die niet slaan, mogen een uur worden teruggedraaid o0 Voor uurwerken mat- slaagwei'k en da- tumaanwiizing is het eenvoudigste deze aan staanden'Zondag een uur te laten stilstaan, welk »ur van stilstand men kan kontroleeren on een te vooren een uur achteruitgezet horloge. 8o. uurwerken met slagwerk en geen da- tumaanwiiziug kan men elf uur vooruit zetten, waarbij in acht moet worden genomen elk heel en lialf uur te laten slaan 4o. voor klokken met electnsche beweeg kracht geldt eveneens liet voorschrift van een uur stilstand door den slinger van de hoofd- of moederklok vast te houden een uur later weer voorzichtig aan den gang te stooten. Teneinde verwarring in het dubbele uur te voorkomen, geven de Ministers van Justitie en Binn. Zaken den ambtenaren van den Bur gerlijken stand in overweging, bij de vermei- din" van het uur in de door ben op te ma ken akten de uitdrukking „zomertijd te be zigen indien moet worden aangeduid dat de gebeurtenissen hebben plaats gegrepen in het eerste uur tusschen 11 en 12 's^achts I)e overgang van den Zomer naar den Am- sterdamschen tijd zal op de Nederlandsche spoorwegen plaats hebben in den nacht van Zaterdag 30 September op Zondag 1 Octobei, te 2 uur. Op dit uur zullen alle uurwerken on de stations een uur worden teruggezet. De tijdsaanwijzing 2 uur 's nachts komt dan tweemaal voor en zal worden aangeduid door 2 uur Z. T. (zomertijd), en 2 uur A. T. (Amsterd. Op een der Zuid-Limburgsche tusschen- stations stopt de trein. De reusachtige loco motief draagt den naam van llohenzollern. Wie bekommert zich om den naam van een TócOVfiotief? In gewone tijden niemand; in dezeoorlogs- tijden een heéle troep van personen, die er niets mede te maken hebben. Een beer van middelbaren leeftijd, wien de verontwaardiging op bet gezicht te lezen staat, begeeft zich met afgemeten stappen naar'den machinist, die zich van niets kwaads bewust is. Waarom draagt dio locomotief een Duitschen naam brult bij den onthutsten ambtenaar toe. Even' een blik op den manometer, reeds fluit de booldconducteur, dat. men vertrekken «aat. Maar nog vind de stoker tijd, den be schermer van de Hollandsche neutraliteit toe te schreeuwen: „Hij is geïnterneerd!" (Ned.) Te Koewacht is een Duitsch soldaat in biir^erkleeding tezamen met een dienstplichtige Belgische jongeling over de grens gekomen. Naar wij vernemen, zal op Woensdag 1 Nov a.s. in bet gebouw Tivoli te Ltrecht een groote deputatenvergadering worden ge houden, waarin aan de orde zullen komen de aanhangige reorganisatievoorstellen der A.-K. BERLIJN, 28 Sept. (W. B.) Ooggetuigen, die uit Londen in Bergen zijn aangekomen, deelen omtrent .de jongste Zeppelin aanvallen mede, dat deze ontzettende verwoestingen hebben aangericht. Meer dan honderd ge houwen zouden in Londen zwaar beschadigd zijn De schade zou met 50 milhoen Kr. eerder te laag dan te hoog zijn gaschat. Driehonderd personen zouden gewond, dertig gedood zijn. Tegen een grossier op Cliarlois en eenige winkeliers te Rotterdam is proces-verhaal opgemaakt terzake van overtreding van de door de regcering vastgestelde maximum prijzen. Door den grossier werd per haal van 10Ó Kg. suiker f 13 meer berekend dan de vastgestelde grossiersprijs bedraagt. Msb. Jongens en Meisjes. Vorige week kon er van ons praatje niets komen. De raadsels moesten uitgesteld en daarmee in verhand ook de uitslag van den wedstrijd. Ditmaal geef ik derhalve de laatste Septemberraadsels op. Ieder kent de voor waarden Misschien hebben jullie er geen spijt over gevoeld, dat onze rubriek ontbrak, want het is tegenwoordig zulk prachtig weer, dat ieder een zich baast nog zooveel mogelijk te profi- teeren van Gods schoone natuur, voordat de dagen met weinig zon, veel wind, overvloodigen regen komen Ik lioop nu a. s. Woensdag een flink aantal inzendingen te ontvangen. Ziehier de laatste Septemberraadsels. 9. Met m niet gierig. Met g bekend uit de Middeleeuwen. Met sch een middel ter afwering. 10. Twee muzieknoten en 3/ö deel van bet licht vormen een groote stad. Welke 11. Zeven verborgen plaatsnamen! Wie ziet ze Zusje schreitbaar lepel is op den grond gevallen. Ten Noorden van het dorp was een diepe putten Zuiden een bosch. Ik wachtte op Jo, uren lang. Wij kwamen in den donker aandijk noch weg waren te onderkennen. Jan is kameraad met Cornelis sedert verleden jaar. Links van ons graast bet veerechts arbeiden de maaiers. Een ooievaar wordt ook wel eiber ge noemd. ZONDAG 1 OCTOBER 1916. 12. Waf bén ik Mij beeft de Heer geschapen, En alles ook uit mij. De dieren en de menschen, Hoe boog ook in waardij, Zij zullen wederkeeren Tot 't geen bun 't aanzijn gaf. Want ik bedek ten laatste Ook 's'menscben zwijgend graf. Gij vindt mij allerwegen 'k Dring tot uw kamers door Maar om mij steeds te weren, Daar strijdt'de buisvrouw voor. o Hier volgen nog een paar inzendingen van vriendjes en vriendinnetjes In d'aptheek zag 'k een flescb met ecu stop En bet beeld van 'n doodshoofd er op. En dat teeken vertolkte den zin „Wees vooorzichtig, want gif is bier in. En ik dacht: van des tappers karaf Blijft geregeld die waarschuwing af, LONDEN, 29 Sept. (Reuter). Officieel. Generaal Haig meldt, dat de Engelscben lieden de Scbwadden-redoute hebben aangevallen, waarvan het grootste gedeelte in hunne banden is. In bet afgeloopen etmaal zijn in dit ook biina 600 gevangenen binnengetracht. De redoute staat ongeveer 4o0 M. ten Noorden van Thièpval op bet hoogste punt, welke door de uitloopen van Ihièpval ge- vormd worden, met bet volle uitzicht op bet Noordelijke gedeelte van bet dal van de Ancre. Do Engelscben hebben hunne voorste linies ten Noordoosten van Courcelette ietwat vooi- uitgeschoven. De Engelsche vliegers hebben 111 de laatste dagen schitterend samengewerkt met de infanterie en aan dc batterijen der Duitschers belangrijke schade toegebracht. In vele ge- vallen vallen de Engelsche vliegers troepen transporten op den beganen grond met machinegeweervuur aan. De Engelscben hebben bet rapport buitge maakt van den commandant van een Duitsch legercorps, die deel beeft genomen aan de Somme. Het rapport bevat een hulde aan dc hard nekkigheid der aanvallen van de Engelsche troepen. De Engelsche infanterie, zegt hij, valt krachtig aan, voornamelijk wegens bet ontzaggelijk vertrouwen dat zij stelt in de overmacht der Engelsche artillerie. Hij roemt de bekwaamheid, waarmede zij stellingen weten te nemen en pasgenomen stellingen weet te versterken. Zij toont een hardnekkig heid, welke lof verdient. Heeft zij eenmaal een gedeelte van een bosch of een hoop buizen genomen, dan kost bet heel wat moeite de Engelscben er uit te krijgen. Zij weerstaat onverschrokken de werking van bet artillerie vuur. Tot dusverre waren onze instructies op grond van ervaring bij verdediging en aanval "cliecl gebaseerd op een nauwkeurig aangelegd stelsel van loopgraven. De troepen aan het Sommefront vonden er feitelijk in bet geheel geen loopgraven. Londen, 29 Sept. De bijzondere correspondent van Reuter aan bet front in Frankrijk meldt, dat de aanvallen der Engelscben, heden ge daan, ten Noordoosten van Tbiepval nieuwe terreinwinst en gevangenen hebben opgeleverd. In tegenspraak met een Duitsche bericht meldt de Engelsche staf, dat de Engelseben nergens zijn teruggeslagen. Dit is bet gevolg der ontmoediging, welke op de achterhoede der Duitschers heersebt, waar men meende, eat hunne linies onwrik baar waren. Want ook daarop zou voegen de les: Pas toch op voor den dood in de flesch (Laurillard). Laatst droomde Avaar, dat bij een gastmaal [had gegeven Ontwaakt, gevoelde bij daarover groot berouw, En zwoer toen, dat bij van zijn leven Nooit weet' zoo kostbaar droomen zou. 1. De oplossingen moeten ingezonden vóór a. s. Woensdagavond 8 uur. 4 October is dus de laatste dag van inzending. 2. De inzending gaat onder een schuilnaampje (óók werkelijken naam vermelden, benevens leeftijd, en woonplaats). 3. Ik wacht veel nieuwe raadsels, bijdragen (versjes, auecdoten, kunstjes enz.). 4. Volgende week D.V. uitslag van den wed strijd. Gegroet van de JEUGD-RED ACTIE. iï l,et voorstelhij vindt too'n v.rorden.ng Do" toef'Nolson is in principe niet tegen het voorstel, doch zou gaarne zien hoe lang die slui ing 7'°DeTeer Van Nes vraagt welk recht wij hebben om de zaak van zekere Pe—n f^gev^^ herbergiers 'top petten, dau tonen 'we nog wel schadevergoeding te govern De Voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers, en geeft inlichtingen omtrent hetgeen de -STatordt de verordenin te doen plaats hebben, vastgesteld met 0 - De toeren Van Nes en Visser stemmen tegen. 4. Adres van de Vereeniging voor VolIkshuis- besloten tot wijziging begrooting vesting, houdende verzoek "tot onteigening van grond in het belang der volkshuisvesting. De Voorzitter veronderstelt dat de ^ak na conferentie, die zij straks hadden met den I p Umr der volksgezondheid, thans ruimschoots is besproken en overgegaan kan worden om besluit te nemen. t v»ap vrnPÊrere De heer Waalkes vraagt of dan het vr0^e^ besluit ingetrokken moet worden, waarop de Vo< ter ontkennend antwoordt. vorige De toer de Jager ontkent evenals in een vong vergadering, dat door de Vereeniging der volkshuis vesting besloten is om nogmaals tot den raad te komen met het verzoek. _y, Dit veroorzaakt een kleine woordenstrijd tusschen deze en den Voorzitter, die trachten zal te onder zoeken, wie van hen beiden gelijk h^elt. De lieer Lensen zet thans in den bixede uiteen, dat hii na al het gehoorde van den Inspecteur tot de conclusie getomen is, dat het z.i. raadzaam s nog niet lot handelen over te gaan. daar het te voorzien is dat de gemeentebegrooting ongekend bezwaard zal worden, ziende op al de regeermgs- maatregelen die getroffen dienen te worden en nu weer op de uitvoering der distributievvet en wat nog zal volgen, is spr. van meemng dat de be lastingschroef steeds vaster wordt ^ngezet en_ dienen we meer voorzichtig te zijn. Voorts be spreekt spreker de verschillende onderdeelen va het plan. O.a. gelooft hij niet dat de woningnood zoo groot is, dat we thans moeten overgaan tot verwezenlijking van een plan dat zwaar op de gemeenteiinanoiën drukken zal, daar hij v001jV dat als de exploitatie niet rendeert, dit tennadee der gemeente komen zal. bpreker vindt gee vrijheid op het voorstel in te gaan. Mochten de normale tijden intreden, dan wil hp gaarne mee werken om als proef een 10 a 20-tal woniiige bouwen in den geest van de volkshuisvesting. De heer D. Selieele zegt dat na het getooide van den Inspecteur, liet niet verplichtend is, als de gemeente zelf koopt, dat teirein vol e ion De toer Nolson bevestigt dit en meent dat de gemeente met die grond doen kan wat zij wil. Te ontkennen is het niet, dat de gemeente tegen f2 per M5. toch goedkoop bouwterrein zou hebben. Z- i- 'S er woningnood en gelooit dat liet weuschelijk is iets te wagen. De toer de Jager merkt op dat gewezen wordt op goedkoope grond, doch men mag niet vergeten dat de bouwkosten zéér gestegen zijn. Volgens berekening zou de huur f2,95 bedragen en wie is in staat die huur op te breugen wat betrelt die menschen, die in aanmerking komen voor volks huisvesting. Spr. wijst ook nog op het advies der Gezondheidscommissie, nl. onder de gegeven tijds omstandigheden niet ingaan op het voorstel. Door verschillende besprekingen is thans ge bleken dat de zaak een andere periode is ingetreden, nl. niet in te gaan op het voorstel tot onteige ning ten behoeve der vereeniging, doch de grond, te doen overgaan aan de gemeente liet voorstel [punt 4] wordt thans verworpen. De heer Lensen zegt, zich niet te kunnen uit- spreken over een voorstel betreffende liet koopen van grond door de gemeente hij zou dan eerst een belijnd voorstel van B. en W. willen hebben. De heer Nolson stelt thans voor B. en W. uit te noodigen om in een volgende vergadering met een volledig voorstel te komen betreffende het koopen van bedoelde gronden. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Aanvraag van de vereeniging voor volkshuis vesting van een voorschot uit de gemeentekas. Dit wordt met algemeene stemmen, op die van den heer Eijke na, verworpen. G Z. h. s. voor 1915. 9 Voorstel verleenen eervol ontslag aandhr A. P. de Vos als secretaris-penningmeester van het Burgerhjk Aimbestuur een wijziging is ge komen in bun voorspel door de omstandigheid, dat komen' waarin'zijTdïifeerenfto-hee'fdT Vos niet tinDeeheêr Dees verdedigt dat idéé, daar hij van meening is dat dit een zaak betreft die met gelijk T!? met andere daar het hier gaat over een bedrag van 5 a f 6000 dat de gemeente subsidieert en ten tweede dat de heer de Vos iemand was die intiem in de zaken van het armbestuur was inge- .leld? zoodat zijn plaats niet gemakkelijk te ver- VUDenheeren Nolson, D. Scheele en Waalkes wijzen op het besluit in betrekking tot bijbetrekkingen en wenschen dat besluit consequent door te voeren. lipt voorstel nl. eervol ontslaan van den heer de Vos in genoemde functie, wordt met algemeene hierbij nog op, dot het ontslag op meest eervolle wijze kan verleend worden daar de heer de Vos altijd met nauwgezetheid zijn taak vervulde. 10. Voorstel tot stichting van een verzamelplaats Va]j 'en'W. stellen voor aan Ged. Staten te vragen toestemming tot stichting op een gedeelte grond gelegen bij de toekomstige begraafplaats. De Gezondheidscommissie stelt voor met in gaan op dat voorstel, daar die verzamelplaats een stank zal verspreiden voor omwonenden, in t bij zonder voor het Ziekenhuis. De heer Lensen zou het wenschelijk vinden dat een dergelijke verzamelplaats aangebracht we verder van de gemeente af, anders vreest hl, dat de omwonenden daar telkens begiftigd zullen worden met reukgolven die niet aangenaam zijn vooral daar tegenwoordig ook geprofiteerd word van de in den omtrek zijnde vlassenj. Na eenige bespreking wordt besloten dit pun nog eens aan te houden; intusschen zullen B. en W? trachten naar iets anders uit te zien. 13. Plan van stratenaanleg. Van Domeinen was een plan inge werken voor het slechten van de voormaligei ves- tinggronden van Bastion 4, het afbreken van de zoogenaamde cavaliers-kazerne .en bet maken van rioleerings- en bestratingswerken. [In de buurt Dit nlan wordt z. h. s. goedgekeuid. Voor de commissie van bijstand tot uitvoering der distributiewet worden benoemd de toeren Len sen, Nolson en De Jager, die de benoeming aan- n6Niets meer te verhandelen zijnde sluit de \oor- zitter de vergadering- Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/ï en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9Va en 2 uur, Dhr. L^Dek. Axel 9'/j en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. TT0„k 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal „Eben=Haëzer" (Kerkhoflaan\ Ter Neuzen 5</i uur, Evangelisatie. Aansluiting gemeenteriool. Aan K. Hamelink, Nieuwediep, wordt vergunning verleend aan te sluiten op tot gemeenteriool. 7. Voorstel verleenen vergunning voor het hebben van een erker boven gemeentegrond. Door P. Kaan wordt gevraagd te mogen be schikken over een gedeelte gemeentegrond ten be hoeve van een erker aan zijn te verbouwen woning hoek Havenstraat. Wordt verleend. 1.1. Ontheffing belastingen. „,,0iQ0. Betreffende schoolgeld en hoofdelijke onnlag worden verschillende ontheffingen verleend. 12. Beschikbaarstelling van een crediet tot uit voering van de distributiewet. R en W. stellen voor le een commissie ad hoe vin 3 leden te benoemen teneinde hen bij te staan in de hun opgedragen uitvoering van de distribu- Hewet 1916 en 2e vast te stellen een verordening regelende samenstelling en werkkring van een bu reau voor distributie vau levensmiddelen. Naar aanleiding van een vraag van den lieer U. Scheele hoe B. en W. zich die distributie voor stellen geeft de voorzitter breedvoerige inlichtingen betreffende artikelen die nu reeds gedistnbueeid worden, zooals brood, spek enz. en over artikelen die nu nog volgen zullen. Hij stelt op den vooi- o-rond dat zij niet van plan zijn winkeltje te spelen, doch zooveel mogelijk via grossiers en winkeliers ti> doen distribneeren. De beer De Jager wijst op Ter Neuzen als een zeer eigenaardige plaats, wat betreft het verkoopen aan tal van gemeenten rondom ons, in verban 1 met de controle op in- en verkoop. De heer Van Hasselt vraagt wie bepaalt ei waaraan behoefte van een of ander is voorts vindt snrekor het niet wenschelijk dat de buitengemeenten meer zouden moeten betalen in de kosten, daar het hier-inkoopen toch ook weet voordeelig is voor '''im'toer D. Scheele gaat hiermee niet accoord en merkt op dat de gemeente geen instelling van weldadigheid is. Al het werk dat gedaan moet worden, kan niet gratis geschieden. De heer Van Hasselt zou geheel de zaak aan B en W. willen overdragen, waarop de oorzitter antwoordt dat er geld bij te pas komt,..derhalve moet de Raad beslissen. levens geeft hij alle ge wenschte inlichtingen op de gestelde vragen. O.a. wordt nog meegedeeld dat vele kosten verhaald worden op de consumenten. Nog worden enkele ciifers genoemd wat b.v. per 3 maanden bijgepast moet worden door de gemeente, waaruit blijkt., dat met een crediet van 25000 a f3000 vooi do eerste 3 maanden kan volstaan worden- Hierna wordt de verordening artikelsgewijs be- Bepaald wordt dat aan het hoofd van hel bureau zal komen te staan een directeur, bijgestaan door een of meer controleurs en klerken, benevens werklieden. De salarissen zullen later bepaald worden Van den directeur zal een borgstelling gevraagu worden van f4000. De verordening wordt met enkele wijzigingen VaNogSwordt .besloten B. en W. te machtigen tot het aanvragen van een subsidie aan het Rijk van b. v. f 10000 ter gemoetkoming in de kosten van uitvoering der wet. Van Zomertijd naar normalen tijd. Geïnterneerd. De Zeppelin-aanvallen. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. S. Groeneveld. Axel Kerkdreef "9 uur, Ds. A. Tliielen en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de W alle. Hoek 9 én 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Puntdicht. Droom van een gierigaard. o leder weet

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3