Buitenland. Boekbeoordeling. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c li o o I. NAAR DE LANDWEER. De landstormplichtigen der jaarkl. 1911 zullen 26 September a. s. van de depots over gaan bij de landweerbataljons. DE OORLOG. Westelijk Front. LONDEN, 26 September. (Reuter.) Officieel Haig meldt, dat het gevecht van gisteren volkomen is geslaagd. Ruim 1500 gevangenen zijn reeds geteld. Er komen er meer binnen. Er is veel oorlogstuig buitgemaakt. Vannacht en vanmorgen zijn wij verder gevorderd. Een sterke redoute tusschen Lesboeufs en Gueude- court is genomen. Wij zijn Combles uit het Westen binnengerukt en komen daar het verzet van den vijand te boven. De verliezen van den vijand zijn zeer zwaar. De slag aan de Somme. PARIJS, 27 September. (Havas). Combles en Thiepval, vooruitgeschoven vestingen der Duitschers aan de Somme, zijn gevallen onder den druk van het voetvolk der bondgenooten. De twee Duitsche bataljons, belast met de verdediging van Combles, hadden tot het uiterste gestreden. De overlevenden der verdedigers waren weinig talrijk. Er werden ruim 1500 lijken in de straten gevonden, en honderden gewonden, die in de kelders waren achtergelaten. Er werden in de twee dagen van het gemeenschappelijke offensief 6000 gevangenen gemaakt. Op het oogenblik zijn er 46 plaatsen van den vijand verlost en 300 vierkante kilometer terrein heroverd. Een tank buitgemaakt. Scheuerman bericht d.d. 25 Sept. uit het Duitsche hoofdkwartier aan de Duitsche Tages- zeitung „Een van onze tegenaanvallen aan de Somme heeft ons een kostbaren buit opgeleverd, nl. een van de Engelsche loograaf-automobielén. Dit zijn de strijdwagens, aan welke de vijand een zoo grooten invloed toegeschreven heeft bij het offensief tegen Courcelettes en Fiers. Het zijn zwaar gepantserde wagens, die op eigenaardige wijze zoo zijn ingericht, dat zé over alle oneffenheden vau granaatkuilen en loopgraven heen komen, draadversperringen doorsnijden, en dan door hun bewapening voural machinegeweerstellingen in bedwang moeten houden. De wagen die wij veroverd hebben, is met zes machinegeweren bewapend. De Fransclien hadden beweerd, dat de Duit schers dit, technische wonder niet zouden kunnen namaken. Wij zijn daarom zeer er kentelijk, dat de Engelschen ons nu een model hebben geleverd." Engelsch munutiedepot in de lucht gevlogen De Norddeutsche Allgemeine Ztg. schrijft Blijkens een draadloos bericht van Wolff uit New-York van den 5den dezer heeft de New York Times een bericht van de Universal Press Association openbaar gemaakt, waarin op gezag van een brief van het Engelsche parlementslid King werd meegedeeld, dat kort voor den 16den Augustus de grootste ont ploffing, waarvan men ooit gehoord heeft, achter de Engelsche linies in Frankrijk was voorgekomen. Het verlies aan munitie werd op 25 millioen dollar geschat. De Norddeutsche is van officieele zijde in staat gesteld daarbij de volgende opheldering te gevenEen der grootste Engelsche opslag plaatsen van munitie was na maandenlangen arbeid 16 K.M. ten Z.O. van Calais aangelegd. Dozijnen magazijnen, loodsen, omvangrijke spoorweggebouwen, kaden en losplaatsen waren gebouwd. Onafgebroken kwamen munutietreinen aan om het reusachtige depot te vullen. Toen blijkens nauwgezette waar nemingen onzer vliegers de gebouwen klaar en met munitie gevuld waren, hebben in don nacht van 20 op 21 Juli onze luchteskaders er een aanval op gedaan en wel met een overweldigend succes. Het geheele munitie depot is tot op de laatste loods in de lucht gevlogen, zoodat alleen een diep gat in den grond en een groote wrakhoop de plaats aanwees waar het gestaan had. Ver in den omtrek zijn de woonhuizen en de loodsen voor de munitiebooten verbrand. Goed gelukte fotografische opnemingen van onze vliegers op den dag voor en op den dag na den geslaagden aanval laten over den omvang en de beteekenis van dit verwoestingswerk geen twijfel. King moge het tijdstip dezer ramp iets te laat opgeven, toch is het waarschijnlijk, dat hij de bovenbedoelde op het oog heeft. Als later nog een ernstige ontploffing achter het Engelsche front mocht hebben plaats gehad, dan zou het verlies voor de Engelschen dubbel zoo groot zijn. Was dat de oorzaak De Kölnische Volkszeitung verneemt uit onzijdige bron over de geheimzinnige stremming van het scheepvaartverkeer met Engeland in de vorige week Het schijnt den Engelschen te zijn gelukt een aantal nieuwe luchtschepen te bouwen volgens het halfstijve stelsel. Het aantal is niet groot, maar hun geschiktheid is beproefd in een op groote schaal ontworpen kustbeschermingsmanoeuvre van de geheele Engelsche luchtvloot. Om het aantal en den aard der luchtschepen geheim te houden, werd de volkomen afsluiting der Engelsche havens bevolen. De Bremen LONDEN, 26 September (Reuter.) Uit Westerley in den staat Rhode Island (Ver- eenigde Staten) wordt gemeldDe kapitein van een sleepboot heeft bevel gekregen zijn boot gereed te houden om naar Montauk Point te stoomen ten einde een handelsduiktoot naar New Londen te sleepen. Naar verluidt wacht de Duitsche duikboot onder water het donker af. Spanjes Houding. Een verslaggever van het Giornale d'Italia te Rome heeft een gesprek gehad met den Spaanschen gezant Pifia y Millet. Hij vroeg of Spanje vroeg of laat zijn onzijdigheid zou laten varen. De gezant antwoordde, dat Spanje's belangen door zijn onzijdigheid op geen manier in gevaar komen en dat derhalve een prijsgeven van de houding, die de Spaan- sche regeering tot nog toe heeft in acht ge nomen, niet is te verwachten. Onjuist noemde de gezant het, wat sommige bladen hadden beweerd, dat Spanje ongerust was over de hegemonie van Frankrijk in Ma rokko. Wel wilde hij openlijk verklaren, dat Frankrijk Spanje niet al te goed gezind is geweest, terwijl Spanje niets vuriger verlangde dan de banden, die de rasgemeenschap om de twee volken wond, vaster aan te halen. Daarbij moest Spanje echter verlangen, dat het evenmin als Italië als een minderwaardige 'zuster vau de overige Europeesche naties werd behandeld. Eindelijk verzekerde de gezant, dat het koning Alfons' vurigste wenscli is, zich Europa als vredesbemiddelaar nuttig te maken, maar dat hij te nauwgezet onzijdig is om eenigeu stap té doen voor de belanghebbenden er hem rechtstreeks om vragen. 1. Twaalfde Jaarverslag van de Vereeni- ging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Dit jaarverslag bevat een verhaal van de lotgevallen der vereeniging, die Vrederust" beheert, over 1915. Het bevat o.m. ook de toespraken van Ds. Van Selms en Ds. Sybesma, benevens de rede van Ds. Aalders over de geestelijke verzor ging van krankzinnigen, en bevat voorts alles wat een goed jaarverslag bieden moet. De lezing wekke liefde voor den gezegenden arbeid. 2. De Toekomst van den Zoon des menschen, door Ds. J. Kok te Bedum uit gave J. II. Kok, Kampen. Prijs f 0.35. Een alleszins beldere, leerzame en ernstige verhandeling over een onderwerp, 't welk on getwijfeld ieder Christen aantrekt. De behan deling is gelijk men van Ds. Kok mag ver wachten. Het geschrift leest gemakkelijk en biedt rijke stof tot overdenking. Zulke lectuur leert en sticht tegelijk. 3. De Gezondheid, populair geneeskundig blad voor het huisgezin, afl. 18. Deze aflevering van dit thans reeds zoo gunstig bekende tijdschrift bevat een artikel overbloedvergiftiging (met zeer duidelijke uiteenzetting); medische practijk in China; Een middel tegen de vliegenplaagslaap en slapeloosheidFrankrijks kinderrijkdom in vroeger tijd Waar blijft ons straatvuil Vogel harten en Menschenharten Het boste licht voor de oogen goedkoope maaltijden,Recepten, Wetenswaardige Zaker.Boekbespreking. De inhoud is als steeds zéér levenswaard. Men legt nimmer een no. van dit tijdschrift onvoldaan uit de hand. TER NEUZEN, 29 September 1916. Heden waait de vlag van de Electrische Centrale alhier bij gelegenheid der 500ste aansluiting. Vanaf October begint de dienst in de Geref. kerk alhier om half 10 en 2 uur, en zijn deze tijdstippen van aanvang nu gelijk niet die der Ned. Herv. kerk. Woensdagochtend om half 8 ongeveer zag men hier zeer duidelijk een tweetal vlieg machines. Een uur later kwamen zij weer terug en vlogen in westelijke richting verder. Het vermoeden wordt geopperd dat zij naar Antwerpen zijn geweest. Op Walcheren wei den zij om half negen waargenomen. Er werd toen door onze militairen op geschoten. Ook heden (Vrijdag)morgen vloog er een tweedekker boven onze stad. Alhier werd aanbesteed het maken van een aarden baan en kunstwerken, het leggen van sporen en wissels met bijzondere werken voor de Z.V1. Tramw.Mij, lijn Philippine— Ter Neuzen. Laagste inschrijvers waren de heeren G. J. Balkestein en G. A. van der Straaten, alhier, voor 65000 gulden. Aan de vereeniging voor ziekenverzorging alhier, die het ziekenhuis exploiteert, is voor die stichting van mej. de wed. J. C. Harte Lamaitre, dezer dagen overleden, een legaat toegekend van f500, vrij van sucsessierechten. Zaamslag. In deze gemeente wordt door ingezetenen getracht, dat het gemeentebestuur goedkoope levensmiddelen verkrijgbaar stelt, vooral regecringsspek. Axel. Jl. Dinsdag werden in de openbare school alhier, een paar schoolkinderen onder vraagd door de politie, in verband met een plaats gehad hebbende diefstal. Axel. Gisterenavond (Donderdag) liep de tram van halfacht nabij het station uit het spoor. Vermoedelijk door verkeerden wissel stand. Gelukkig liep een en ander af met slechts wat vertraging. Dat zulks niet nie'fer gebeurt is een wonder als men in oogenschouw neemt dat kinderen bijna ongehinderd met wagons rijden en soms door een wissel heen duwen. In Zelandialezen we het volgende leuke stukje In Neuzen uitgeplakt. Bij herhaling worden hier ter stede senrfatie- makende geruchten verspreid over het een of ander feit, dat op een der fronten zou zijn voorgevallen en altijd tot strekking heeft aan zekere zijde welgevallig te heeten. Altijd wordt dan dopr lien, die deze geruchten verspreiden, er bij gevoegd, dat het bepaald waar is, want zoo wordt beweerd, „Het is in Neuzen uitgeplakt." Enkele malen als ons een dergelijk gerucht ter oore kwam, hebben wij onmiddellijk langs telefonischen weg te Terneuzen een onderzoek ingesteld, maar telkens luidde het antwoord, dat niemand in Ter Neuzen iets afwist van het bericht, dat heette daar ter stede te zijn „uitgeplakt." Telkens bleek het, dat het geheele gerucht als zou er iets „in Neuzen zijn uitgeplakt" letterlijk uit den duim ge zien was. Stelde men bij hem, die het gerucht mede deelde, een onderzoek in naar de herkomst, dan had Chef het van Cies gehoord, deze had het weer vernomen van Wies, die het uit den mond van Miel had, die verklaarde dat hem het Nilles had verteld, die met den trein van half drie uit Neuzen naar Hulst was gekomen. Het heet dan dat Nilles het zélf in Neuzen gezien en gelezen had. Kon men Nilles opsporen, dan had hij het weer niet zelf gezien en gelezen, maar had het van Fons, die het weer had van Ward, deze weer van Gust, Gust van Charles, Charles van Door, Door van Ber, Ber van Kees, enz. enz. Ofschoon men nooit den persoon kon opsporen, die het bericht zelf gezien en gelezen had, houden toch allen voortdurend staande, dat het bericht „in Neuzen is uitgeplakt." De ondervinding, opgedaan met de berichten, waaraan wordt toegevoegd, dat ze „in Neuzen uitgeplakt" zijn, heeft geleerd, dat deze geruchten niet het minste geloof verdienen en men in den regel het tegenovergestelde voor waar kan houden van hetgeen verteld wordt, als „te Neuzen uitgeplakt". Nabij Maldeghem maken de Duitscbcrs groote versterkingen. Met machines worden loopgraven gemaakt. Bij Kleit worden de dennebosschen gerooid. Gedurig trekken troe pen door de stad in de richting naar Brugge. Het geraas der legerautomobielen is tot in Nederland te liooren. Te St. Marqueritc is over de grens gekomen naar Nederland een Nederlander met zijn gezin. Volgens zijn zeggen is het in deze grensplaats treurig met de bevolking gesteld. Er zijn daar ongeveer 250 soldaten op een bevolking van achthonderd zielen. Geregeld hebben elke week requisities plaats. Midd. Crt. Te Nieuw-Namen bleef een Rus aan den electrischen draad hangen. Hij was onmiddel lijk dood. Te Clinge zijn weer twee Duitschers over den draad in Nederland gekomen. Nabij Sint Marguerite bleef weer een rund van de F. aan de electrische versperring hangen. Dit is het tweede in veertien dagen tijd. M. Crt. Te Middelburg zijn wederom winkeliers verbaliseerd wegens overtreding der distri- butiewet. Een hunner verkocht namelijk re- geeringssuiker voor den maximumprijs van 55 cent, maar berekende 3 cent voor verpakking en bediening. De nog aanwezige 58 K.G. suiker werd in beslag genomen Ook te Ylissingen werd door de politie tegen sommige winkeliers procesverbaal opgemaakt om deze reden. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. J. H. Hendrickx, werkman, Kazerne straat 10, van Hulst. M. Chaudron, zonder beroep, Tholenstraat 93, van Leiden.' R. II. J. Willemse, machinist, Grenulaan 22, van Vlissingen. H. M. C. Beenhakker, werkman, Tholen straat 53, van Oost- en West-Souburg. Vertrokken: A. A. Heyens, dienstbode, Klaassenstraat 17, naar Vlissingen. S. !de Regt, varensgezel, Nieuwediep 75, naar Rotterdam. K. Rottier, werkman, Nieuwediep 77, naar Sas van Gent. J. A. M. van Hoof, kapelaan, Korte Kerk straat 22, naar Stoppeldijk. J. Verbrhgge, zonder beroep, Baandijk 3c, naar Cocksdorp. L. Wiersma, commissaris loodswezen, West- kolkstraat 44, naar Den Helder. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te TliolenA. Luteyn te IJsel. monde. Bedanktvoor Bleiswijk J. Bus te Enter. Geref. Kerken. Beroepen te Oenkerk S. Bos te Koudurn te Emmer-Compascuum L. 11. Duin te Nieuw- Lekkerland te Arnhem 1 J. G. Kunst te Baren- drccht te Ivamerik R. de Jager te Scherpen- zeel. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Opheusden A. Janse te Tliolen en II. Kievit Jz. te Veenendaal. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren." vergadert a. s. Zondagavond om 7'/2 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 28 Sept. 1916- Voorzitter de lieer J. Huizinga, Burgemeester. Alle leden aanwezig, behalve de heer Donze, die met kennisgeving wegens ongesteldheid afwezig was. 1. De-notulen van de vergaderingen van 18 en 31 Augustus worden vastgasteld. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek van de heer Nolson om een gedeelte grond te koopen aan de overzijde der te maken straat in het verlengde van zijn bouwterrein aan de Scheldekade ter breedte van 12,50 M. en diepte van 25 M. a f4 per MA en idem een gedeelte in het verlengde van het bouwterrein van ür. Van Nes. Wordt gesteld in handen van B. en W. b. Schrijven van J. Doorns, waarin hij bericht genoegen te nemen met de voorwaarden, betreffende het leggen van een riool in de Kazernestraat. Voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van het bestuur van het Ziekenhuis, vragende om een verhoogde subsidie van f 1000. B. en W. stellen voor dit te behandelen bij de begrooting. De heer Lensen maakt de opmerking, dat door het Ziekenhuis niet is voldaan aan de voorwaarde, dat B. en W. telken jare vóór 1 Mei in het bezit moet zijn van een winst- en verliesrekening en vindt het wenschelijk dat geen subsidie wordt uitgekeerd, vooraleer daaraan is voldaan. De Voorzitter zal het ter sprake brengen in bun college. d. Dankbetuigingen van den gemeente-bouw meester, benevens van de werklieden van den reini gingsdienst en de werkman Doeselaar te Sluiskil, voor de gunstige salarisregeling. Voor kennisgeving aangenomen. e. Schrijven van de schoolcommissie, waarin zij vragen wat de motieven zijn geweest om tegen haar advies aan den directeur II. B. S. voor bet geven van les in aardrijkskunde f 250 te geven, daar zij van meening zijn dat uit kracht der ver ordening dit zonder vergoeding dient te geschieden. Verschillende leden geven te kennen dat zij van geen advies afwisten, waarop de Voorzitter ver klaart dat B. en W. van meening waren dat bet bij de stukken heeft gelegen. De heer Van Hasselt zou gaarne zien dat die commissie officieel antwoord kroeg, hoe de zaak in elkaar zit. Besloten wordt, dat bericht zal worden dat baar schrijven niet ter kennis van den Baad is gekomen f. Adres van R. Groeneveld en nog 5 anderen, waarin zij berichten dat zij een cursus in de Fransche taal gevormd hebben en vragen voor bet volgen der lessen een lokaal aan van de II. B. S. De Voorzitter stelt voor dit in handen testellen van B. en W. De heer De Jager zou - wenschen dat het dan afgehandeld werd. De heer Lensen adviseert het adres in den zin te behandelen zooals dat geschiedt is bij de lessen van den landbouwcursus, die gebruik maken van bet lokaal op Java. De Voorzitter zegt dat B. en W. in dien zin tot een oplossing willen komen. g. Adres van de afdeeling Neuzen van den Bond van onderwijzers, waarin zij vragen om de sala rissen van de onderwijzeressen A. v. d. Ileyden en J. Nijssen respectievelijk te verhoogen tot f 600 en f 400. Wordt in handen van B. en W. gesteld. h. Een schrijven van J. F. Koevoets, keurder van visch. Daar dit nog niet bij B. en W. is geweest, wordt dit gerenvoyeerd. 1. Verslag van den toestand der gemeente over 1915. De Voorzitter brengt een woord van dank aan den secretaris, die ook nu weer getoond heeft, dat hij al het mogelijke gedaan heeft om het verslag zoo volledig mogelijk te maken; daar het geheel goed verzorgd was. 3. Voorstel tot vaststelling eener verordening betreffende bestrijding van drankmisbruik op dagen van demobilisatie. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. een concept-verordening hebben ontworpen naar aan leiding van een schrijven van den minister van Binnenl. Zaken. De heer Van Nes zegt dat hij hiertegen zal stemmen, omdat hij het een onrecht vindt tegenover een zekere rubriek ingezetenen. Z. i. is het onge oorloofd dat die menschen in hun rechten worden aangetast. Men kan op een gegeven oogenblik wel willen dat b.v. de doktoren een dag hun prak tijk stop zetten. Bovendien vindt hij het een be- leediging voor ons leger, daar hij van oordeel is dat onze soldaten zich uitstekend gedragen. De heer Waalkes dacht, dat zoo iets bij de militaire macht berustte. De heer D. Scheele merkt, ter illustreenng van het gezegde van de heer Van Nes, op, dat hij Maandag 1.1. getuige was van bet feit, dat van de enkele soldaten, die toen met klein verlof naar

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2