Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. Burgerlijke S t a n d. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Telegrafische Berichten. kwajongensstreken en gezwets van ?ntoerf^® baren te doen heeft, valt moeilijk uit te maken. Een ,gast" die door dergelijke uitingen ziju erkentelijkheid betuigt voor de hier |®noten gastvrijheid is zeker een minderwaardig wezen in het' bevuilen of afscheuren van aangeplakte publicaties door kwajongens, beschonkenen of ontoerekenbaren, komt overal v?or- De zaak heeft dan ook alleen in zoovene belang als er uit. blijkt, dat de propaganda van de groep Belgische imperialisten te Havre die in de XXe Siècle haar orgaan heeft, reeds doorgedrongen schijnt tot zekere volkslagen, die niet te hoog staan aangeschreven. Wel is waar heeft de Belgische regeering het streven van die groep open1)ijk gedesavou- eerd en afgekeurd, maar de geschiedenis der Vlaamsche Hoogeschool is bewijs genoe0, d een afkeuring door de Belgische regeering, bij sommigen harer onderdanen helaas geen reden is om het afgekeurde na te ate"\ In deze omstandigheden schijnt het t beste het te Hulst voorgevallene in de eerste plaats niet te hoog op te nemen, en verder de afdoening door het militaire gezag af te wachten (Zeeuwsch-Vlaanderen is in staat van beleg), indien het gebeurde tenminste inderdaad van eenig belang is, iets waaromtrent wij nog volstrekt niet zeker zijn. (Het Vaderland). Sas van Gent. Aan de glasfabriek werd een werkman, die een machine wilde smeren en door een riemschijf gegrepen, werd een onder arm zoo goed als afgerukt. Het lichaamsdeel viel als afgesneden op den grond. Zijn vrouw die hem juist zijn middageten kwam brengen, was daardoor bij het vreeselijk ongeval tegen- woordig. De ongelukkige is naar net zieken- huis te Vlissingen overgebracht. Aardenburg Binnen zeer korten Hid zal van uit deze streek weder brood naar Belgie ui - gevoerd mogen worden. Er zal maande ij vs 100 000 KG. meel naar Vlaanderen gaan, waarvan 30.000 K.G. door de bakkers alhier zal worden verwerkt. Biervliet. Alhier zijn door notaris Beuningh ingesteld de 14.8600 H.A. of 33 gem. 177 r. landerijen, aaneengelegen in den Grooten Jonkvrouwpolder, gemeente l.Jzendijke, vooi de familie Van den Driessen Ma reeuw. Bij combinatie was het hoogste bod 1 33,iuu. De definitieve veiling volgt later. Sluis. Notaris L. G. James veilde alhier IS gem. 225 r. bouwland gelegen te Retranche- ment, op f 10.100; It gem. 34 r. bouw and te Sluis op f9300 6 gem. 16G r. bouwland te Retrancnement op f2525; een woonhuis te Retrancheinent op f75. Hoofdplaat. Het uitvoeren van werken voor de Zeeuwsch Vlaamsche tramweg-maatschappij, waarvan reeds eene aanbesteding plaats had, en eene herbesteding werd aangekondigd doch weer teruggetrokken, is voorloopig uitgesteld. Door de afdeeling Oostburg der V. P. N. zijn Zaterdag meer dan 1700 oude kippen en jonge hanen onder consent naar t buitenland verzonden. Vrijdag, bij den vliegeraanval op de Bel gische kust, kwamen aan deze zijde der Zeeuwsch-Vlaamsche grens bommen terecht en wachtposten moesten zelfs wijken om deze te ontgaan. Vlissingen. Twee winkeliers zijn verbaliseerd wegens overtreding der distributiewet, in casu het verkoopen van suiker en zout boven de door den Minister vastgestelde -maximum- prijzen. Vlissingen. Zondagochtend tegen twaalf uur was bijzonder zwaar kanongebulder hoorbaar, komende uit W. Z. W. richting. Door den nevel was echter niets te onderscheiden. Ook 's middags werd herhaaldelijk zwaar kanon gebulder gehoord. Belgische kinderen. De 135 Belgische kinderen die door de zorgen van de afdeeling Vlissingen van de Vereeniging Gezondheid voor het Kind geheel zijn opge beurd en versterkt, zullen Zaterdag 30 Septem- aaar België terugkeeren. Dinsdag 3 October zullen weder ongeveer 200 kinderen uit België te Vlissingen aankomen. degelijk, ernstig en hartelijk woord, zeer ge schikt óm den studenten liefde m te boezemen voor de beoefening der H. Godgeleerdheid, en hen op te wekken tot ijverige en biddende Ds. Westerbeek van Eerten, een der pastores loei sloot deze samenkomst met, dankzegging die'door prof. Ridderbos met gebed was aan gevangen. De veldprediker Ds. Jansen, Chr. Geref. predikant te Leiden, is de vorige jyee^a" zijn gemeente aldaar los gemaakt, omdat Z Eerw. meende veldprediker gedurende dezen oorlog te moeten blijven. Zulks geschiedde echter op eervolle wijze. Geref. Kerken. Beroepen: te Hoogeveen F. W.H. Bramer te Heinkenszand. Bedanktvoor Alphen a/d Rijn en voor Bos koop: R. E. v. Arkel te Soest. Ned. Herv. Kerk. Beroepente HasseltS. Ronner te Wad- diuxveen te Sleen D. van Peursum te Eind hoven en Woensel. Theologische School der Geref. Kerken. Vrijdag 22 dezer had de opening der lessen aan de Theol. School te Kampen plaats, onder leiding van den pro-rector, prof. dr. J. Ridder bos. De H.H. studenten, thans 34 in getal, werden door Z.H.G. welkom geheeten. Aan de hand van het Schriftwoord Matth. 13 51 en 52 werden de aanwezigen bepaald bij het karakter onzer studiën. Ware en valsche schriftgeleerdheid, de ware en de afgedoolde theologie, werden kostelijk geschetst, zoowel onderwerpelijk als voorwerpelijk. 't Was een Rubberdiefstal. Te Deventer is een belangrijke diefstal met inbraak gepleegd, waarbij voor een waarde van f30.000 gestolen is. Zekere F. te Lochem had in t begin van den oorlog in Engeland een groote partij rubber gekocht. De kooper had de bedoehng die naar Duitschland uit te voeren, doch dit mis lukte daar inmiddels de N. O. I .•bepalingen ter zake van kracht werden. Op bevel van de militaire autoriteit moest later de te Lochem geborgen partij rubber uit het in staat van beleg verklaarde gebied verwijderd worden. Ze werd toen opgeslagen in den kelder van den caféhouder Th. J., aan het Groote Kerkhof te Deventer. Woensdag ontdekte men, dat een slot van den kelder verwijderd was. Bij onderzoek bleek verder, dat het grootste deel der rubber uit den kelder verdwenen was. Het onderzoek van de politie wees uit, dat Dinsdagavond in een stalling aan de Noorden bergstraat te Deventer een groote groene wa<»en uit Nijmegen was ondergebracht. Uit verdere nasporingen bleek, dat Dinsdagnacht op dien wagen de ontvreemde rubber is ge laden en vervoerd naar Nijmegen. De Deventersche politie heeft daarop te Nijmegen met behulp van de politie aldaai 't onderzoek voortgezet. De koetsier, die met zijn makkers de rubber heeft geladen, werd opgespoord en ook de rubber werd gevonden. Deze is in beslag genomen. De rubber was, naar nog gebleken is, vervoerd op last van een Duitscher, zekeren K., die inmiddels over de grens is gekomen. (N. R. Ct Het plezier van een winkelier. Als kruidenier kan je nu je plezier best aan Nu de regeering aan het distribueeren van [de suiker is gegaan Lijsten en formulieren invullen bij de vleet F.ii oüizeven of je het suiker-verbruik voor het [volgend jaar al weet. Als er gezinsvermeerdering onder je klanten [heeft gewoed, Moeten de overigen zich behelpen met wat i [minder zoet, Want het rijk geeft je niet meer dan je hebt [opgegeven En komt de een of andeie klant om het leven, Dan houdt je over en wordt de voeding van [de overlevenden wat puiker De één zijn dood is dus den ander zijn suiker. Als je op het Oosteinde en op de Keizersgracht, De noodige formulieren hebt gehaald, ingevuld [en weer teruggebracht, Dan heb je bij elkaar een stapel beschreven Waarvoor Lierens zelf zou beven, Raakte er een zoek of vergat je er een te [halen of te beschrijven, Dan heb je kans je van suiker nuchter zult [blijven. Volgens kennisgeving van den Burgervader, Waren we deze week een stapje nader, Eerst eergisteren, toen gisteren, daarna vandaag [en nu weer overmorgen Zou men zijn klanten weer het verlangde [kunnen bezorgen Gisteren en vandaag moest men wachten in [de rij, Juist alsof je een twintigje gaat halen voor [de loterij. Alleen zij, die geen enkelen dag hun tocht [naar de kantoren hebben verzaakt, En uit de verschillende formulieren-poespas [zijn wijs geraakt, Krijgen V# deel van 'iun wekelijksch debiet En eenzelfde kwantum voor de volgende week [in het verschiet. Per pond mag men nu berekenen den maximum- [prijs, het schikt nogal, d.w.z. den inkoopsprijs onkosten niemen dal, De kosten zijnabonnement op een blad, Om te weten, welke formulieren men eiken [dag en waar, te halen had, Dan je slijtage aan zolen en hakken en de zakken om de zoetigheid in te pakken, Je tijdverlies en het staan in den regen Je gewichtsverlies bij het wegen. De eenigeu, die met deze distributie hunnen [kost ophalen, Zijn zij, aan wie de regeering de salarissen [kan uitbetalen. Zeven huizen vernield. Vrijdagavond is de gemeente Sliedrecht door een zwaren brand geteisterd. Zeven huizen werden in de asch gelegd. Omtrent het begin van den brand verneemt De Tel., dat om even over halfacht brand werd ontdekt in de arbeiderswoning van Vink. Dit huis bevindt zich in een arbeiderwoningen- complex in Wijk B. De huizen zijn alle met riet gedekt en uit heele lichte materie opge trokken. Daartegenover staan huizen van de heeren B. N. de Jong en M. Verhaafte. Natuurlijk had de vlam vrij spel in de lichte huizen. Tn 'n oogwenk kwam zij naar buiten en spoedig daarna brandde het perceel van Vink als een fakkel. De rietdaken van de be lendende perceelen werden aangetast.. Huizen hoog sloegen de vlammen op en de vrijwillige brandweer stond voor een zwaar werk. Met acht stralen op de waterleiding werd de strijd aangevangen. De wind was echter gunstig, zoodat de beide huizen van De Jong en Ver haafte gespaard bleven. Om halfnegen was i het gevaar voor uitbreiding geweken. De zeven huizen liggen echter in puin. Zes der families waren, ofschoon laag, ver zekerd. De weduwe Kaljé is niet verzekerd. De heerenhuizen kregen een weinig schade, doordat de verf door de hitte blakerde. Den geheelen nacht werd nog op de ruines water gegeven en werden de muren, waarvan nog enkele stonden, omvergehaald. Een 12-jarig landverhuizer. Te Dinxperlo kwam een 12-jarige knaap uit Bocholt aan, welke zelfstandig de reis naar Holland had ondernomen, omdat de maag hem zoo jeukte. Infanterie te paard. Een medewerker van de Germania schrijft over de Russische dragonders, die bij den I opmarsch een groote rol hebben gespeeld en die hij infanterie te paard noemt. Feitelijk deelen zij in het lot van alle cavaleristen in dezen oorlog, die nu eens te paard dienst doen en dan weer als voetsoldaten. De Russische dragonder echter is reeds door vorming en bewapening voor dezen tweeledigen dienst voorbeschikt. Officieel wordt hij dan ook als infanterist te paard beschouwd. Wel beweren de werkelijke infanteristen van hem, dat hij misschien een heel goede ruiter is, maar dat als voetsoldaat niet deugt, en vindt de wer kelijke cavalerist, ds huzaar en ulaan dus, een genoegen er in deze grap om te keeren. Voor beide wapenen echter ligt deze opmer king al te zeer voor de hand. Toch hebben zij misschien niet geheel ongelijk. De echte Rus is geen bijzonder goede ruiter. Als hij een tegenover 'gestelde reputatie geniet, dan hebbeif Tartaren, Mongolen, Kiergiezen, Ko zakken enz. hem die bezorgd. Als regel kan 1 men zeggen wie van echt Moscovitisch bloed is, presteert als infanterist aanzienlijk meer dan te paard. De dragonders van den tsaar prestoeren echter als ruiters volstrekt niet minder dan hun kameraden van de werkelijke cavalerie. Bij den dienst te voet zijn zij echter niet met den'cehten infanterist te vergelijken. Wel is de dragonder met een geweer in plaats van met een karabijn gewapend en draagt hij aan de sabelschede een bajonet, ook is hij vrij van het dragen van een lans en eischt liet voorschrift, dat hij met alle kracht als infanterist moet opgeleid worden, maar juist in dit laatste punt steekt do moeilijkheid. De dragonder officieren willen geen kanthazen zijn. Daarom oefenen zij hun soldaten slechts met tegenzin in den dienst te voet. Dit heeft natuurlijk grooten invloed op de waarde van den Russischen dragonder. Ilij is een middel matig ruiter, zij het ook niet slechter dan de overige zuiver Russische cavalerie, in den dienst te voet echter kan hij niet met de infanteristen vergeleken worden. Noorden van de Somme heeft de hevige slag aan de Somme voortgeduurd. De Engelsche en Fransche infanterie viel om 12 uur gelijktijdig de Duitsche stellingen aan tusschen Combles en Rancourt. De aan vallen hebben de verdediging der Duitschers te hoop gedreven tusschen Rancourt en de Somme. De Franschen breidden hunne linies ten Zuiden van het gehucht Fregicourt uit en vermeesterden al het terrein tusschen Fregi court en de hoogte 148. Zij namen het dorp Rancourt en breidden hunne stelling een kilo meter diep uit, op den weg van Combles naar Bouchavesnes. Zij bezetten verder de hoogten van Boucha vesnes en hoogte 130. Meer naar het Zuiden vermeesterden de Franschen verscheidene linies loopgraafstelsels tusschen Bapaume en de Somme. Het aantal ongewonde gevangenen overtreft totdusverre de vierhonderd. Londen, 26 Sept. (Reuter.) Officieel. Ten Zuiden van de Ancre hebben de Engelschen met succes de Duitsche stellingen aangevallen. De Engelschen bestormden het Duitsche front over een breedte van 9100 meter en tot een diepte van 1600 meter tusschen Combles en Martenpuich. De versterkingen der Duit schers Morval en Lesboeuf zijn genomen, eveneens vermeesterden zij een loopgraaf. Het dorp Morval ligt op eene hoogte en vormden met onderaardsche steengroeven, loopgraven en draadversperringen een ge duchte vesting. Het bezit van beide dorpen heeft een groot militair belang. Het snijdt de verbinding ten zuiden van Combles zoo goed als geheel af, Een aantal geweren, machine-geweren en ander oorlogstuig is genomen. De Duitschers leden zware verliezen. De verliezen der Engelschen zijn in vergelijking tot het verkregen succes klein te noemen. Zes Duitsche luchtschepen zijn gisteren bij een luchtgevecht neergeschoten, drie andere Duitsche vliegtuigen werden tot dalen ge dwongen. Drie Engelsche vliegtuigen worden vermist. Londen, 26 September (Reuter). Officieel. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn op nieuw verscheidene Difitsche vliegtuigen tus schen half elf en middernacht de oostelijke en de Noordoostelijke kust overgevlogen en hebben bommen geworpen in de Noordelijke en Noirdmidlandsche graafschappen. Andere Duitsche vliegtuigen zijn op de Zuidkust waargenomen. De totdusvere ontvangen berichten maken geen melding van het aanbrengen van schade of het verlies van menschenlevens. Londen. 26 Sept. (Reuter.) Officieel. Onge veer zes Duitsche luchtschepen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag een aanval gedaan op de Noordoostelijke graafschappen. Vastgesteld is het verlies van eenige menschen levens en het aanbrengen van betrekkelijk geringe schade. Telegraaf). Belangrijke inschrijving. Te Rotterdam is aanbesteedhet bouwen van een fabrieksgebouw aan den Oostzeedijk voor rekening van de Koninki. Tapijtfabriek „Werklust", firma W. Stevens en Zonen. Ingeleverd waren 14 biljetten. Hoogste N. Stulemeyer, Breda, voor f 146.600, laagste G. Meyer, Rotterdam, voor f112.900. Parijs, 26 September. (Havas). Officieel. Ten DAGEN. W oensdag 27 Sept. Donderdag 28 Vrijdag 29 Zaterdag Zondag 30 1 Oct. Maandag 2 Dinsdag 3 Voorm. Nam. 2.36 2.51 3.7 3.20 3.35 3.50 4.9 4.22 3,39 3.55 4.15 4,35 4.57 5.22 of MM 10 TER NEUZEN. 22 Sept. Adriaan Koster, oud 26 j., jm. en Anna Maria de Putter, oud 22 j jd. Mrtrinus Pieter Meeusen, oud 24 jjtn. en Neeltje Servaas, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Sept. Gelein Durink, oud 32 j-, jm. en Wilhelmina de Feijter, oud 26 j.. jd. Edumondus Aloijsius Sijs, oud 25 j jm. en Dina Elve, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Sept. Jan, z. van Jacobus Wil- lejnsen en van Cornelia Helena Meijer. 18 Sept. Jacobus, z. van Willem van Doeselaar en van Maria van Maele. Maria Philomena, d. van Alphonsius- Petrus de Mulder en van Louisa Maria de Smit- 19 Sept. Cornelis Janus, z. van Laurens Cornelis Verliage en van Francina Wilhelmina Maria van Langevelde. Anthonie, z- van Jacobus Wisse en van Anna van Fraeijenhove. Janna Elisabeth, d. van Maarten Adriaan van Dixhoorn en van Pieter- nelle Elisabeth Dubbeldam. Adrianus, z. van Gerard Adrianus van der Straaten en van Francisca Ariette Verkalk. 20 Sept. Joseph Alphonsius, z. van Petrus Hippolitus van Cleemputte en van Corolia Augustina van Hecke. Pieternella, d. vau David Jacob de Blaaij en van Suzauua Hamelink. 21 Sept. Anthonina, d. veto Jan Andriessen en van Dingena Johanna Maria Jansen. 23 Sept. Sara Pieternella, d. van Levinus Gerardus Molegraaf en van Pieter nella Riddering. Overlijden. 23 Sept. Isodorus Serapliinus Stan- daert, oud 60 j., wedn. van Anna Maria van Rijs wijk, echtg. van Pelagia van den Neste. Hulst, 25 Sept. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe £23,a f24, erwten f35,— a f36,—, lijnzaad f36,— a f38,—, aardappels f5,— a f6,—. Koolzaad per zak van 106 liters f37,—a f38, IJ z e n d ij k e, 23 Sept. Ter graanmarkt was de aanvoer nihil, van no teering geen sprake. Wegens drukte in hooi en haver marktbezoek gering. Rotterdam, 18 Sept. Binnenl. Granen. Prijzen zeer afwisselend. Er valt geen noteering op te maken. Vet vee. Runderprijzen 105 a 125, ossen 100 a 122, stieren 90 a 105, kalveren 100 a 160, schapen 60 a 68, varkens 92 a 105, licht soort 80 a 82 cents, alles per kilo. Mager Vee. Melkkoeien f245 a f 395, kalf koeien f265 a f425, stieren f145 a f425, vaarzen f140 a f 200, pinken f 95 a f 130, graskalveren f 45 a f 80, vette kalveren f 90 a f 100, fokkalveren f20 a f28, nuchtere f 12 a f 11, biggen f8 a f 13, slacht- paarden f 150 a f 185 alles per stuk. n n w n

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3