Buitenland. Uit Stad en Provincie. naar Engeland vertrokken. Er werden 64 van de 98 passagiers aangehouden. TEGEN HUUROPDRIJVING. Volgens „Het Volk" heeft de regeering een wetsontwerp gereed tegen ongemotiveerde huuropdrijving. BATAVIERBOOT OPGEBRACHT. Zondagmorgen is de Batavier II naar Zee- brugge opgebracht. DE PRINS HENDRIK. Wolff seint uit Berlijn De Nederlandsche mailboot Prins Hendrik is 23 dezer des morgens om 8 uur, op weg van Vlissingen naar de Theems, door onze marine ter hoogte van de kust van Vlaanderen aangehouden en doorzocht. Een groot aantal Russische en Fransche krijgsgevangenen, uit Duitsche kampen ont vlucht, alsmede in Nederland geïnterneerd geweest zijnde en thans klaarblijkelijk met verlof geweest zijnde Engelsche soldaten en ook eenige vijandelijke koeriers met zendingen zijn gevangen genomen. Denzelfden dag, des middag om twaalf uur, is het stoomschip met zijn neutrale passagiers, vrouwen en kinderen weer vrijgelaten. Toen de mailboot weer uit liep werd de begeleidende Duitsche torpedo boot door drie vijandelijke vliegtuigen met bommen aangevallen. Hierbij werd het stoomschip licht beschadigd en werden drie leden der bemanning verwond. De torpedoboot bleef onbeschadigd. De Prins Hendrik zette de reis voort. De N. R. C.-correspondent te Londen seint aan dat blad De Prins Hendrik is Zaterdagochtend te Gravesend aangekomen. De heer A. Nolen, uit Den Haag, vertelde aan een correspondent van het Exchange- bureau Wij bevonden ons niet ver van de Nederland sche territoriale wateren, toen wij 6 of 7 torpedobooten zagen. Wij wisten toen nog niet of dit Duitsche waren, totdat wij bevel kregen om te stoppen en er Duitsche zeelieden en officieren aan boord kwamen, die de pas poorten onderzochten en ons naar beneden zonden. De Duitsche officieren vroegen on middellijk naar hut no. 7, waar zich een Eransch officier in bevond. Nadat wij langen tijd beneden gebleven waren, kregen de dames bevel naar boven te gaan en werden de heeren naar een ander gedeelte van het dek gestuurd, waar ieder ondervraagd werd. Het kostte den heer Nolen eenige moeite de Duitsche officier te overtuigen, dat lnj geen Belg was. Hierop werd wederom bevoien naar beneden te gaan, behalve de kapitein en de hofmeester. De Duitschers behandelden ons met onder scheiding, behalve in één geval. Terwijl de Prins Hendrik door een Duitsche torpedoboot begeleid werd, werden er uit een Frnnsch vliegtuig bommen geworpen naar de torpedoboot. Echter is één bom op de brug van de Prins Hendrik terecht gekomen, waar door aan den binnenwand een scheur veroor zaakt en een Hollander aan den neus gewond werd. DE MILITAIRE GROET. De commandeerende officieren zijn, volgens de Maasbode, door den opperbevelhebber van land en zeemacht aangeschreven om maatre gelen te nemen om de krijgstusht meer dan tot nu toe geschiede bij hun ondergeschikten te doen handhaven. Tot instandhouding van den goeden geest in het leger behoord in de eerste plaats het brengen van de militairen groet, wanneer zij zich met verlof bevinden, de hand moet wor den gehouden. Van de meerdere wordt geëissht dat de mindere zich aan deze krijgskundige beleefd heid stipt houd. Behalve de opgelegde straffen, zullen van den schuldige ook het periodiek verlof en het bijzondere verlof worden geschorst. DJ AM BI. De correspondent der N. R. C. te Soerabaja seint dd. 23 dezer Gisteravond werd er in de stad Djambi alarm geblazen. Dit veroorzaakt een paniek. De Europeesche ingezetenen stelden zich in veiligheid in de benteng en aan boord van schepen. De landingsdivisie van H. Ms. Koningin Regentes bezette de verschillende etablisse menten en de wegen. De opstandelingen zijn de stad zeer dicht genaderd. En later Op last van den commandant van het leger vertrokken er Maandag (d.i. dus gisteren) twee compagnieën van het 16e bataljon naar Djambi. De opstand breidt zich nabij de stad op ernstige wijze uit. DE OORLOG. BERLIJN, 24 September. (Wolff). Officieel. Legergroep kroonprins Rupprecht van Bei eren De slag aan de Soinme is weer in vollen gang. De geschutstrijd is tusschen de Ancre en de Somme van zelden bereikte hevigheid. Nachtelijke aanvallen van den vijand bij Courcelette, Rancourt en Bouchavesnes zijn mislukt. Legergroep Duitsche kroonprinsIn het Maasgebied is de wisseling van vuur op den linkeroever, zoomede in eenige vakken op den reöhteroever toegenomen. Op het geheele front is de vliegdienst hoogst bedrijvig. Verscheidene, voor ons gun stig afgeloopeu gevechten zijn boven onze en aan gene zijde van de vijandelijke linies ge leverd. Wij hebben 24 vliegtuigen neerge schoten, waarvan 20 aan de Somme. Eerste- luitenant Buddecke en de luitenants Wintgens en Hochdorf hebben zich bizonder onderschei den. Onze verliezen bedragen zes vliegtuigen. Aan de Somme zijn volgens den Parijschen correspondent van de Secoio thans drie vijfden van het Engelsche en Fransche leger samengetrokken. De Times wijdt een hoofdartikel aan den slag aan de Somme. Duitschland bloedt uit alle poriën, zegt het blad, maar het blijft een nog machtig tegenstander, die niet licht ver slagen zal worden. Niettemin is het over de gebeurtenissen aan de Somme wezenlijk be zorgd, hetgeen door niets kan verborgen worden. De pogingen om die zorg te ver bloemen, maken haar slechts duidelijker. De Duitsche pers weet haar niet te verhelen. De officieele Duitsche berichten stelleu de feiten verkeerd voor. Nederlagen worden verzwegen of eerst erkend, als verder zwijgen onmogelijk is. De verliezen van de entente worden buitensporig overdreven. De meeste Duitsche bladen onthouden zich van redactio- neele beschouwingen over het initiatief van de entente. De zaak is, meent de Times, dat Duitschland eindelijk met de zich ontwikkelende kracht van het Britsche Rijk zoowel als van Frankrijk te maken heeft. Daarom vermeesteren de geallieerden stelling na stelling, die onaan tastbaar heetten. BERLIJN, 24 September. (Wolff). Officieel Front prins Leopold v. Beieren Met sterke strijdkrachten hebben de Russen weer vijf aanvallen gedaan tusschen de Sereth en de Strypa ten noorden van Zborow. Bij Manajow wist de vijand onze linies te binnen te dringen hij is door een tegenaanval weer verdreven en heeft meer dan 700 gevangenen en 7 ma chinegeweren in onze handen gelaten, Verder naar het zuiden zijn alle aanvallen met zware verliezen yoor den vijand nog vóór onze linies gebroken. Front aartshertog KareiIn de Karpathen hebben wij tusschen Ludowa en Baba Ludowa zoomede op de oostelijke hellingen van de Cimbroslawa de in vroegere gevechten ver loren gegane gedeelten onzer stelling hernomen. Ten N. O. van Kirli Baba zijn hardnekkige gevechten gaande. LONDEN, 24 September. (Reuter.) Officieel Veeitien a 15 bestuurbare luchtschepen hebben vannacht deelgenomen aan den aanval op Engeland. Plaatsen in het Z.O., oosten en midden-oosten en in Lincolnshire zijn voor namelijk het doelwit van den aanval geweest. De aanval op Londen is tusschen een en twee uur uitgevoerd door twee luchtschepen die uit Z.O. richting kwamen, en door een luchtschip, dat uit Oostelijke richting kwam, tusschen middernacht en een uur. Dadelijk stegen vliegtuigen op en het afweergeschut opende het vuur, waardoor de luchtschepen werden verdreven, nadat zij intusschen bommen hadden geworpen op zuidelijke en Z.O. buiten wijken. 28 menschen zijn gedood, 99 gewond. Twee luchtschepen zijn in Essex neerge schoten, beide groote en nieuwe luchtvaar tuigen. Een is brandende neergestort en ver nield de geheele bemanning is omgekomen. Van het tweede luchtschip is de bemanniug, bestaande uit 22 officieren en manschappen, gevangen genomen. Uitvoerige berichten over het aantal slacht offers en de aangerichte schade zijn nog niet ontvangen LONDEN, 24 September. (Reuter). Een officieel bericht, vanavond om 5 u. 20 uitge geven, zegtUit nadere berichten blijkt dat vermoedelijk niet meer dan 12 luchtschepen aan den aanval hebben deelgenomen. De rapporten der politie uit de provincie zeggen dat de aangerichte schade gering is. Intusschen zijn in een stad in de oostelijke Midlnads een aantal bommen geworpen, waar door twee menschen zijn gedood en 11 gewond. Men vreest dat er in deze stad nog twee lijken ouder puin liggen. In een spoorwegstation is eenige schade aangericht en ongeveer een dozijn huizen en winkels ingestort of beschadigd. Een kapel en een pakhuis zijn in brand geraakt. Andere verliezen worden buiten het gebied van de hoofdstad niet vermeld en ofschoon een groot aantal bommen zijn geworpen is in de districten die bezoek hebben gehad van de luchtschepen, de schade onbeteekenend. Tal van bommmen zijn in zee gevallen. In In het gebied van Londen zijn 17 mannen, 8 vrouwen en 3 kinderen gedood, 45 mannen, 37 vrouwen en 17 kinderen gewond. Een aanzienlijk aantal kleine woonhuizen en winkels zijn vernield of beschadigd en een aantal branden gesticht. Twee fabrieken hebben schade beloopen, eenige leege goede renwagens zijn vernield en op twee punten zijn spoorlijnen licht beschadigd. Er zijn geen berichten ontvangen over mili taire schade. BERLIJN, 14 Stptember. (Wolff.) Officieel In den nacht van 23 op 24 dezer hebben verscheiden eskaders marineluchtschepen Lon den en uit militair oogpunt belangrijke plaat sen aan de Humber en in de graafschappen van midden Engeland, w. o. Nottingham en Sheffjeld, rijkelijk met bommen bestrooid De resulaten konden overal waargenomen worden in den vorm van groote branden, welke nog lang zichtbaar bleven. De luchtschepen werden op de uitreis voor het oversteken van de Engelsche kust duor bewakingsvaartuigen en bij den aanval zelf door talrijke verdedigingsbatterijen buitenge woon hevig met brandverwekkende grana ten onder vuur genomen zij brachten eenige batterijen door goedgerichte salvo's tot zwijgen. Twee luchtschepen vielen boven Londen ten offer aan het vijandelijk vuur. Alle overige zijn onbeschadigd teruggekeerd. De Frankfurter Ztg. meldt, dat volgens Amerikaansche officieele gegevens de lading van de handelsduikboot Deutschland op de thuisreis heeft bestaan uit 802,037 pond ruwe rubber, 762,674 pond nikkel en 181,049 pond tin. Op de reis naar Amerika had de Deutsch land 3042 kisten met 125 ton kleurstoffen aan boord. Door de Vereenigde Staten van Noord- Amerika is sedert het uitbreken van den wereldoorlog een totaal bedrag van 36 millioen dollar als hulp voor de door den oorlog ge teisterde bevolking van Europa verzonden. Het aandeel van België beloopt ruim 10,000,000 dollar, waaruit blijkt hoe groot de sympathie van het Noord-Amerikaansche volk voor het Belgenland is. Het Berl. Tageblatt verneemt eenige bijzon derheden over het doen zinken van de Fransche onderzeeboot Foncault, door een Oostenrijksch- Ilongaarsch marine vliegtuig. De. geheele bemanning, bestaande uit 29 koppen, werd met behulp van een tweede vliegtuig gered. De verdienste hiervan komt toe aan den frega-luitenant Zelczny, bestuurder, en den fregat-luitenant baron Klimburg, waarnemer, die de bommen wierp. De daaropvolgende redding der bemanning van het lekgeworden en zinkende schip was een even moedige als menschlievende daad van zelfverloochening. Wolff verneemt draadloos uit New-York, dat het Amerikaansche departement van Buiten- landsche Zaken in Engeland heeft geprotes teerd tegen de ongerechtvaardigde doorzoeking van de officieele post der marine van de Ver. Staten dpor den Britschen censor in Vancouver. De post was door Amerikaansche marine officieren in het oosten onder officieele cou verten naar het departement van Marine ge zonden. In een ander draadloos bericht verneemt Wolff, dat de Amerikaansche bladen het druk hebben over de nieuwe Engelsche blokkade verordening, welke de verschepingen van de Vereenigde Staten naar Nederland en de Scandinavische landen in omvang vermindert. Telegrammen uit Washington melden, dat het Amerikaansche gezantschap in Londen om ophelderingen over de werking der nieuwe verordening op den Amerikaanschen handel vroeg, waarbij medegedeeld werd, dat, als een ingrijpende uitbreiding der voorschriften zou geschieden of beperkende maatregelen mochten worden genomen, dit als een bedenkelijke ontwikkeling van het geschil omtrent de recht matigheid van het blokkadestelsel der gealli eerden zóu worden opgevat. In het „Journal des Débats" dringt de afgevaardigde Albert Petit in krachtige be woordingen aan op maatregelen ter beteugeling van de toenemende misdadigheid. Eiken dag, schrijft hij, neemt het aantal misdaden toe, waaruit blijkt, dat men in de misdadigerswereld geheel vergeten heeft, pat de Duitschers „nog altijd te Noyon staan." Ernstiger is, dat de slapheid der preventieve en repressieve maatregelen soms den indruk vestigt, dat de autoriteiten dat óók vergeten hebben. De lezing der „faits divers" en van de verslagen der terechtzittingen doet zien, dat in driëerlei richting krachtige maatregelen dringend noodig zijn. In de eerste plaats blijkt de rol van den alcohol meer en meer overwegend te zijn. Of zij jong of oud zijn alle beklaagden verontschuldigen zich met een beroep op dronkenschap, en hebben inderdaad ook gehandeld onder invloed van den drank. De kleinmoedigheid van de overheid tegenover dien kanker is een der smartelijke raadselen van den tegenwoordigen tijd. Niemand durft meer de doodelijke werking van den alcohol betwisten en de vermeerdering daardoor van de misdaden, de vermindering van de arbeids prestaties, de vernietiging van het gezinsleven ten gevolge van het feit, dat vele vrouwen van gemobiliseerden haar ondersteuning om zetten in drank en toch duurt dat alles voort tusschen de verontwaardiging der eerlijke, maar onmachtige lieden en de medeplichtigheid van den wetgever, die beeft voor de almacht van de drankslijters. Vervolgens wijst Albert Petit erop, dat de meeste misdadigers een leeftijd hebben, waarop zij onder de wapens behoorden te zijn. En die nog niet in de termen daarvoor vallen, worden gewoonlijk aangevoerd door deserteurs of vrijgestelden, die dan toch niet te zwak zijn om op nachtelijke rooftochten uit te gaan. De slapheid, welke men toont tegenover dit gespuis, wekt ten zeerste den wrevel op van hen, die hun leven aan het front wagen. En ten derde dient opgemerkt, dat een zeker aantal van de dagelijksche misdrijven begaan wordt door gemobiliseerde arbeiders in de munitiefabrieken. De schrijver meent, dat met de uiterste gestrengheid dient te worden opgetreden tegen deze lieden, die zoozeer hun plicht verzaken. Zoodra uit hun houding en handeling blijkt, dat zij niet het maximum rendement geven, dat van hen verwacht mag worden, moeten zij naar het front worden teruggezonden. „Zij, die daar hun plicht doen onder de moeilijkste omstandigheden, hebben recht te eischen, dat een ieder den zijnen doet." Is dit alles niet droevig En dan zijn er altijd nog menschen ook buiten Parijs en Frankrijk die hun oogen sluiten voor de verwoestingen van het alco holisme, en die slechts een onverschillig of dom-spottend woord over hebben voor drank bestrijding, zegt „De Stand." De nieuwe boot van hier naar Hansweert neemt post mede, zooals we reeds meedeelden. Echter tot nog toe geen postpaketten. 's Maandagsmorgens vroeg neemt ze daaren tegen de post niet mee. Het is raadzaam de poststukken voor deze verzending aan het Postkantoor in de bus te werpen, omdat de hulpbrievenbussen wat de lichtingen betreft, hier alsnog niet mede in verband schijnen te staan. Reeds Woensdag kwamen hier Zuid- Bevelandsche boeren en boerinnen, met de gedachte dat het kermis was. Zaterdagavond echter was het een drukte van belang, het was de z.g. laatste kermis-avond. De politie moest nog handelend optreden. Bij het examen voor officier aan den hoofdcursus te Kampen is o.m. geslaagd voor de infantcrio hier te lande, onze stadgenoot de heer J. II. Koole. De onlangs alhier opgerichte afdeeling van „Het Groene Kruis" telt thans reeds 317 leden, waaronder 12 in de buurt Driewegen en 16 te Sluiskil. De werken tot uitbreiding der haven werken alhier zijn gegund aan den heer H. J. te Siepe te Winterswijkhet eerste werk, het maken van betonmuren voor f 146.985 en het graven van de haven voor f 126.880. Door den architect Feij werd aanbesteed het bouwen van een inrichting voor vlasbe werking, op een perceel nabij „de Leeuwtjes", alhier. Behoudens het verkrijgen der vergunning voor het stichten dezer inrichting is het werk gegund aan de heeren Gebr. Kolijn, F. Romeijn- sen en P. J. Harte, als minste inschrijvers, respectievelijk voor f 1499,voor het metsel werk, voor f1872,— voor het timmerwerk, voor f 108fc— voor het schilderwerk. Driewegen. Door een bewoner van liet Zwaantje werd gezien, dat door eenige jongens, die niet te gunstig bekend staan, een partijtje kousen, die te dragen hingen, van een haag werden genomen. Een poosje later vermiste een buurman eveneens eenige kousen. Hij zette de jongens na en haalde zijn kousen uit een mand, die ze bij zich droegen. Daar de mand nog meer kousen bevatte en ook nog door anderen zulke kleedingstukken worden vermist, hebben deze jonge dieven zich waarschijnlijk ook nog elders vergrepen. Men zij dus op waschdag op z'n hoede Zaamslag. Bij den landbouwer C. de Putter zijn ongeveer 400 K.G. aardappelen ontvreemd, die in zakken geborgen, op het land stonden. Tegelijkertijd waren meegenomen een partij leege baalzakken, welke daar ook lagen, die thans f0,40 per stuk waard zijn. Zaamslag. Een arbeider plantte 50 roeden aardappels en oogstte omstreeks 150 K.G. Zijn buurman was minder fortuinig, want deze haalde van dezelfde oppervlakte eenige kilo's minder naar huis dan liij als plantgoed naai den akker had gebracht, aldus het Handelsblad. Hulst. Alhier zal door het gemeentebestuur haring, bokking, eieren, erwten, aardappelen en groenten vanwege de regeering worden verkrijgbaar gesteld. Volgens een bericht in een der kleinere Zeeuwsche bladen, de te Hulst verschijnende „Zelandia", zou de kennisgeving waarin de burgemeester mededeeling deed van een telegram, waarin II. M. de Koningin dank betuigde voor de blijken van trouw en aan hankelijkheid, bij haar bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen ondervonden, in den nacht op verschillende plaatsen zijn bemodderd of afge scheurd. Ook was het praatje verspreid, dat de Koningin Zeeuwsch-Vlaandereu had bezocht om afscheid te nemen van Hare Zeeuwsch- Vlaamsche onderdanen. Aanleiding tot dit praatje was de bewering van enkele „Belgische gasten", dat hot „niet lang meer zou duren of Zeeuwsch-Vlaanderen behoorde aan hen Iu hoeverre men hier al dan niet met Westelijk Front. Waar het spant De „Times" over den slag aan de Somme. Oostelijk front. Zeppelinaanval op Engeland. Twee Zeppelins neergeschoten. Wat had de „Deutschland" aan boord 7 De genegenheid voor België. In de Adriatische Zee. Amerika en de Entente. Toenemende misdadigheid. TER NEUZEN, 26 September 1916. Onhebbelijkheden.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2