Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. IJit de Pers. Buitenland. No. 1365. Zaterdag 23 September 1916 I4e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. ADVERT ENT1EN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver- tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Adverlentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. DE TROONREDE. Een paar persstemmen. De Standaard „De Troonrede, waarmede de Koningin de nieuwe zitting der Staten-Generaal opende, droeg een ernstiger karakter dan die van bet voorafgaande jaar. Veeleer zette ze in gelijken toon in als de Troonrede van 15 September 1914. Zelfs mag niet verheeld, dal ze nóg bedenkelijker blik wierp op den toestand, waarin ons land te midden van den wereldoorlog verkeert. Zelfs tot in den stoet, waarmede Hare Majesteit zich uit het Koninklijk Paleis naar bet Binnenhof begaf, kondigde die nog hoogere ernst zich aan. De weelde was op 't uiterste beperkt, en reeds in die beperking van de Ilofweelde sprak bijna somber de ernst van bet oogenblik. De Troonrede zelve beantwoorde hieraan geheel. Er sprak in die rede een liefde van de Vorstin voor Land en Volk, om u het hart te stelenmaar vooral uit de vijftien eerste zinsneden viel onmiskenbaar de hoog ernstige overtuiging te beluisteren, dat men in 1915 zich had vergist en te licht over de positie waarin ons land verkeerde, was heengeloopen. Aan 1914 sloot wat nu te beluisteren viel, zich aan, maar de schier onbezorgde kalmte van 1915 maakte nu plaats voor een besef van 'tcritieke in den toestand, dat niet langer te ontkennen viel. Opmerkelijk is liet, dat, waar liet Kabinet in 1915 den oorlog ten deele zelfs op zij schoof, en de Staten-Generaal opriep, om zich weer aan de binnenlandsche wetgeving te gaan wijden, er ditmaal, nu 't zelfs op radicale Grondwetsherziening zou aangaan, van dit stoute ondernemen met geen woord gerept wordt." De Nederlander „De kern van de troonrede ligt naar ons gevoelen in de vierde en vijfde alinea „Ik zal ook in bet vervolg de plichten nakomen die eene neutrale natie door het volkenrecht zijn opgelegd. Maar Ik ben vast besloten onze onafhankelijkheid te verdedigen en naar vermogen, tegenover wien het ook zij, onze rechten te handhaven". Hier klinkt liet Je maintiendrai in den kloeken en onversaagd«n toon der Oranjes ons tegen, en niet alleen ons, maar een ieder die het zou onderstaan onze onafhankelijkheid te bedreigen. Deze toon zal weerklank vinden in liet hart van ieder Nederlander, dien het niet onverschillig is welke taal hij spreekt, onder welke wet hij leeft, door welken vorst hij geregeerd wordtdeze toon komt op uit liet hart van een volk dat in den strijd om de vrijheid tot een nationale eenheid, gelijk het ijzer in liet vuur tot staal, is gesmeed. Geve God dat liet mogelijk blijve ons land bij den vrede te bewaren, en moge de volgende troonrede niet alleen gewagen kunnen van onze vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden, maar ook van herstel dier betrekkingen tusschen de thans oorlogvoerende naties. Dat Nederland daartoe iets zal kunnen mjdragen, blijven wij hopen, ook al wordt iedere zinspeling daarop in het jongste staats- lj dan ook ten ceuenmale gemist, hetgeen velen niet leedwezen zullen constateeren. TWEEDE KAMER. Nominatie voorzitterschap. Eerste candid a at wordt mr. H. Goe man Borgesius, met 48 van de 79 stemmen (de heeren Duys, Ter Spill, Lobman, Kleero- koper en Lieftinek elk 1 stem, de lieer De Geer 6 stemmen.) Tweede candidaat de heer J. H. Schaper, met 48 van de 80 stemmen. Verder verkregen de heeren De Geer 4, Ruys de Beerenbrouck 3, Loeff en Lobman elk 1 stem blanco 23 stemmen. Derde candidaat wordt met 58 van de 80 stemmen de heer Ruys de Beerenbrouck blanco 13 en voorts op de heeren Loeff 10, De Geer en Kolkman elk 1 stem. De Commissie tot aanbieding der nominatie aan H. M. de Koningin bestaat uit de heeren Patijn, De Geer, Van Wijnbergen en Drion. De e.v. vergadering zal worden gehouden Woensdagmiddag te 3 uur. DISTRIBUTIEWET. De distributieregelingen en de prijszettingen voor de verschillende artikelen zullen binnen kort worden vastgesteld en voor zoover noodig medegedeeld. Waar door de vergadering, bestaande uit de gemeentebesturen der drie grootste steden en liet bestuur van de Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten, den minister werd verzocht zooveel mogelijk in zake distributie en prijszetting leiding te geven naar welke leiding de gemeentebesturen ter wille van de uniformiteit zich zouden richten, zal hij, naast de maximumprijzen van artikel 2 der Distri- butiewet 1916 en de inkoopprijzen van artikel 3 dier wet, ook de verkoopprijzen, bedoeld in artikel 3, aangeven. Bij den verkoop van die artiken, ten aan zien van welke een nadeelig verschil tusschen in- en verkoop bestaat en dus krachtens art. 3, sub 2, van gemeentewege 1/10 van het na deelig saldo moet worden betaald, zullen voor die gemeenten, waar door bewoners van na burige plaatsen inkoopen worden gedaan, moeilijkheden kunnen ontstaan, aangezien aldus uit de gemeentekas wordt betaald over wat door inwoners van andere gemeenten wordt geconsumeerd. Deze moeilijkheden dienen dadelijk onder de oogen te worden gezien en zoo mogelijk te worden ondervangen. Daarom adviseert de minister gemeentebesturen van centrum gemeenten, waaronder hij verstaat markt plaatsen, of gemeenten van waaruit de om geving hare levensmiddelen gewoonlijk betrekt, met de gemeentebesturen der omliggende ge meenten in overleg te treden om tot een voor beide partijen bevredigende regeling te geraken. Eenerzijds toch lijkt liet hem in het belang der centrum gemeenten, dat zij zorg dragen zich als zoodanig te handhaven, terwijl ander zijds voor de omliggende gemeenten liet in voorraad houden van de hij Art. 1 aangegeven artikelen eigenaardige bezwaren kan mede brengen. Een schikking ter zake bovengenoemd lijkt hem derhalve voor heide partijen gewensclit. Mocht echter een centrumgemeente het noodig oordeelen krachtens een verordening welke zij volgens Art. 8, sub 4, der Distribu tievvet 1816 kan ontwerpen, den uitvoer van de levensmiddelen bovenbedoeld uit hare ge meente te verbieden, dan zal, nadat de minister gebleken is dat overleg heeft plaats gehad, eenerzijds door hem, aan zulk een verordening de goedkeuring niet worden onthouden, ander zijds zal aan omliggende gemeenten dan ook de plicht worden opgelegd tot het organiseeren van een eigen levensmiddelenvoorziening. Ook om deze redenen meent de minister niet genoog op onderling overleg in dezen bij gemeentebesturen te kunnen aandringen. Ten slotte deelt de minister mee, van oor deel te zijn, dat niet anders dan in de uiterste noodzakelijkheid moet worden overgegaan tot liet inrichten van gemecntewinkels en tot rechtstreeksclie distributie van gemeentewege. De grossiers en winkelstand dienen zooveel mogelijk de plaats te behouden, welke zij in normale tijden innemen. INLIJVING LICHTING 1917. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der Koningin in overleg met zijn ambtgenoot van oorlog medegedeeld, dat de dienstplichtigen der lichting 1917 ver moedelijk zal geschieden in de gewone hij de wet vastgestelde tijdvakken. Daar liet echter niet onmogelijk is, dat de inlijving vervroegd moet geschieden, behoeven de aanvragen om vrijstelling wegens kostwinner schap, wegens opleiding tot een geestelijk ambt, of wegens woonplaats of toekomstige woonplaats in de koloniën, dit jaar niet in November, doch in October te worden gedaan. GEEN POSTPAKKETTEN OP ZONDAG. Met ingang van 1 October 1916 wordt de bestelling van postpakketten, met uitzondering van expresse zendingen, des Zondags opgeheven. In verband hiermee zal het aanbeveling ver dienen om pakketten, inhoudende aan bederf onderhevige waren; op een zoodanig tijdstip aan de kantoren der posterijen aan te bieden dat de hestelling vóór den Zondag kan geschie den, of bij twijfel daaraan expresse bestelling te verlangen. HOE NEUTRAAL DEN IIAAG IS. De H. Crt. schrijft In liet Augustusnummer van de Revue des Deux Mondes wordt door den hekenden Fransclien journalist Maurice Gandolphe, denzelfde die onlangs een kenschets gaf van bekende Nederlandsche staatslieden en kun stenaars, als een bewijs van de angstvallige neutraliteit, welke hier ter stede in uitgaande kringen wordt betracht, liet volgende aange haald In sommige salons van Den Haag worden de Geallieerden 's Maandags, Woensdags en Vrijdags ontvangen, de Donderdagen en Zater dagen zijn gereserveerd voor de Austro- Duitschers. Deze drie dagen tegen twee baarden ongerustheidmen verklaarde de ongelijkheid door de numerieke en globale meerderheid der geallieerde gezantschappen, maar de interventie van Bulgarije heeft toen de kwestie weer doen opleven VROUWEN-KIESRECHT. Ter gelegenheid van de opening der Staten- Generaal werd door eenige dames aan II. M. de Koningin een bloemstuk aangeboden in de vrouwenkiesreclitkleuren, wit en geel. Bij liet bloemstuk was een schrijven gevoegd betref fende de invoering van vrouwen-kiesrecht. DJAMBI. Men seint uit Soerabaja aan de N. R. C. De stad Djambi is rustig, de bevolking van Saroelangoen begint weer in haar huizen terug te keeren. Nabij Bangko hebben onze troepen een aanval afgeslagen en 1500 opstandelingen, die 40 dooden en 60 gewonden kregen. AARDBEVING OP JAVA. Men seint uit Soerabaja aan de N. R. C. Het officioele rapport over de aardbeving meldt, dat te Banjoemas 400 inlundsche huizen zijn ingestort en 500 beschadigd, in Maos 70 ingestort en 200 beschadigd. ONTSLAG ALS KAMERLID. De lieer Mr. M. M. Schim van dor Loeff, Kamerlid voor liet districtrict Dordrecht, be noemd tot lid der commissie van bijstand i.z. de uitvoering der distributiewet 1916, treedt deswege af als lid dor Tweede Kamer, artikel 96 der Grondwet. Mr. Schim van der Loeff is terstond herkiesbaar en bereid een hem eventueel aangeboden candidaluur te aan vaarden. TELEGRAMMEN POLDERBESTUREN. De directeur generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat aan de telegram men, welke worden verzonden eji aan de gesprekken, welke worden aangevraagd door waterscliaps- of polderbesturen of door de voorzitters dier besturen in geval van waters nood of dergelijke algemeene onheilen, tijdelijk de rang van regeeringsgesprek is toegekend. (St. Ct.) DE OORLOG. Onder het vuur van den vijand. De Times bevat een artikel, waarin de ge varen omschreven worden, waaraan de „leger- geestelijken" op liet front zijn blootgesteld. „Er doet thans een treffend verhaal de ronde omtrent de wijze, waarop na zeker verbitterd gevecht de Presbyteriaansclie dominee en die der Eugelsche Kerk gezamenlijk uitgingen om de dooden te begraven. Het was niet alleen moeilijk, maar ook ge vaarlijk werk, want terwijl zij aan het graven waren, werd er op hen geschoten en was er machinegeweer op lastig kleinen afstand aan het werk. Toen de arbeid afgeloopen was en de tijd voor de Presbyterianen gekomen, om den dienst te beginnen, was de dag reeds bijna aangebroken. De kapelaan der Engelsche Kerk, die den ernstigen aard van zijn Schot- schen ambtsbroeder kende, waagde de op merking: „Nu, broeder, ik hoop dat ge den dienst niet langer zult maken dan noodig is." De Schot wendde zich in liet donker tot hein en zeide„Broeder, wij hebben lang werk gehad om dit graf te graven, en al de Duit- sellers ter wereld zullen mij er niet toe dwingen, om den lijkdienst in te korten." En hij haastte zich ook volstrekt niet, maar deed zijn plicht nog zorgvuldiger dan anders. Gelukkigerwijze werden zij niet getroffen. Beiden ontvingen later liet Militaire Kruis. Het begraven der dooden, dikwijls onder liet vijandelijk vuur, het aanbrengen van kentee- kener. en het opmaken van registers waarin de ligging der graven vermeld wordt, is slechts een deel van het gevaarlijke werk, dat de kapelaans aan het front verrichten. In de loopgraven zijn zij natuurlijk in de zelfde mate als de soldaten aan gevaren bloot gesteld. De gelegenheid om dienst te honden vóór de actie begint, komt thans veel minder voor dan vroeger, in den tijd toen er groote veldslagen werden geleverd. Tegenwoordig begint de strijd zoo dikwijls zonder de minste waarschuwing van den vijand; en zelfs als de Engelsclien zelf tot den aanval overgaan, is er niet altoos tijd om een for- meelen dienst te houden. Er blijft den kapelaan dus niets anders over, dan voor ieder soldaat afzonderlijk in de loopgraven zooveel mogelijk te doen. Tot dusverre zijn er in liet geheel gedurende den oorlog zes kapelaans gedood, een aantal anderen ernstig en een zeer groot aantal licht gewond." In verhand met liet officieel bericht uit Berlijn inzake de resultaten van den duikboot- oorlog in de laatste week komt Wolff nog met een aanvulling: „Behalve de Dinsdag bekend gemaakte vijandelijke en ouzijdige koopvaarders hebben onze duikbooten in het Engelsch Kanaal tusschen 3 en 13 Sept. nog XL0 Inzending van adverlentiën vóór uren op den dag der uitgave. De minister van landbouw beeft den ge meentebesturen meegedeeld, dat de distributie der door hem krachtens artikel 1 der Distri- butiewet 1916 aangewezen artikelen, uitge zonderd ongehuild tarwemeel, rogge en var- kensvleesch, waarvan de distributie reeds volgens de wet geschiedt, zal aanvangen op 1 October. De aanwijzing in de beschikking dd. 9 September 1.1. had plaats, opdat de ge meentebesturen de benoodigde hoeveelheden tijdig kunnen opgeven en hun maatregelen voor de plaatselijke distributie kunnen treffen. De duikbootoorlog.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1