Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e S t a n d. PER TE1.EGRAAF. Opening der Tweede Kamer. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Iloogwatergetij te Terneiizen. Advertentie». Aangifte van Leerlingen Kost en Inwoning Christelijke Werklieden-Vereeniging Gent een troep schapen van 150 a 200 stuks over de grens zou gesmokkeld zijn- (M. C.) Staten van Zeeland. De tweede zitting der Staten van Zeeland zal, zooals door Ged. Staten is vastgesteld, worden geopend op Dinsdag 28 November a. s.( des avonds te half acht. Geref. Kerken. Beroepen te Schettens en Longerhou J. Post, cand. te Sexbierum te ZuilichemG. de Jager te Wolphaartsdijk. Aangenomen naar Anjum Tj. Petersen te Purmerend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Woudsend (toez.)J. Hoekstra te Burumte Grootegast en DalzumJ. Schuiringa te Hallum (Fr.). Ai ziet.... De Isr. Gem. te Dordrecht heeft Zaterdag het G0-jarig bestaan barer Synagoge herdacht. In de godsdienstoefening, die aanving met gezang door een Amsterdamsch kwartet, hield dr. Ritter, opperrabbijn te Rotterdam, de feest predikatie. De plechtigheid werd door autoriteiten en deputaten bijgewoond. Niet slechts het Ge meentebestuur van Dordrecht was vertegen woordigd, doch ook een oud-Kath. pastoor en predikanten waren aanwezig, nl. vier predi kanten der Ned. Herv. Kerk ds. J. L. N Zillinger Molenaar, dr. A. van Itersen, ds. R. Torenbeek en ds. C. L. van den Broek. („De Ned.") Maar hij was niet geneigd ze ons af te staan. De tolk' vond hem rustig in zijn studeervertrek in zijn pastorie zitten en zette beleefd het doel van zijn bezoek uiteen. De geestelijke trok zijn wenkbrauwen op en sloeg de handen boven het hoofd, „Neen, mijnheer, het is onmogelijk absoluut onmogelijk." „Maar, mijnheer pastoor, bedenkt u toch, dat zij móeten dienen om het leven van alle parochi anen te beschermen. De pastoor wees er op, dat het dorp tot dusverre ajs door een wonder gespaard was gebleven. De tolk antwoordde, dat het thans niet om kanonskogels, maar om gassen ging. Deze woordenstrijd duurde een poosje. De pastoor begon langzamerhand mededeelzaam te worden. Ziet u, ik kan die klokken met verkoopen of "leenen. Zij zijn niet te vervangen. Ze zijn even zwaar, maar ze zijn zoo knap gemaakt, dat de een een diepe, de andere een schrille toon aangeeft. De een roept^ de jongens, de ander de meisjes naar school." „Zoo? En hoeveel hebben ze wel gekost vroeg de tolk zoo onverschillig weg. In een oogenblik van onachtzaamheid liet de pastoor zich den prijs ontvallen. „Uitmuntend, mijnheer de pastoor, de re- geeringsofficier zal u onmiddellijk den vollen prijs betalen. Het spijt me, maar liet kan niet anders." Zoo kwam het, dat een uur later de klokken uit de schoolgebouwen werden weggehaald. Maar dienzelfden avond schilderde een genie soldaat den naam van den pastoor binnen in de klokken en daarbij een aanteekening, dat zij onmiddellijk na den vrede, of zoo mogelijk eerder teruggegeven zullen worden. Het dure papier. „De Middenstandsbond" schrijft „Dat dure papier treft niet alleen de uit gevers van dagbladen. Deze zijn er wel het meest de dupe van Ook wordt echter de winkelier het kind van de rekening. De banketbakkers te Leiden hebben er al iets op gevonden, door nl. de vouvv-bakjes voor de taartjes extra te laten betalen. Het aller nieuwst is echter wat de varkensslagers in Haarlem hebben bedacht. Wij lezen nl. in de „N. Ilaarl. Ct." een advertentie, waarin zij het publiek verzoeken bij het laten halen van varkensvleesch of bereide worst- en vleeschwaren een schaal of bord mede te geven, daar bij de huidige liooge prijzen zooveel inwikkelpapier er heusch niet op kan over schieten. Dat is werkelijk wel slim bedacht van de Haarlemsche varkensslagers Als echter de winkeliers met hun betrek kelijk zeer kleinen omzet papier de duurte al zoo erg zeggen te voelen hoe moet het dan met de uitgevers van dagbladen gesteld zijn. Maar we willen voor dezen nu geen mede lijden gaan wekken we maken slechts melding van het Haarlemsche idee, omdat de Leidsche winkeliers het misschien wel navol genswaardig zullen vinden." Kerkklokken in de loopgraven. De Manchester Guardian geeft de volgende beschrijving van de wijze, waarop een militaire tolk zich kerkklokken voor de loopgraven ver schafte. „De stafkapitein laat u roepen, mijnheer", zei een klerk, die uit een „grooten salon" in de kamer kwam, waar de tolk zijn schrijftafel had staan. „Zeg, ouwe jongen", zeide de stafkapitein, „wil je ons een paar klokken bezorgen „Klokken vroeg de tolk„hoe groot moeten die zijn, kerkklokken of deurbellen „O, zoo iets daartusschen in. Weet je zoo van die klokken van gemiddelde grootte, zoo'n 50 of 60 c.M. hoog. We hadden ze al twee dagen geleden moeten hebben. Ze moeten als alarm dienen bij gasaanvallen, om de land bewoners in de buurt te waarschuwen als de Duitschers gas gebruiken en de wind naar het dorp toewaait. Wilt u ons nou een paar klokken bezorgen nog al groote, zie je en een beetje vlug, hè Dan ben je een beste jongen. Dank je hartelijk bij voorbaat." Op deze zoetsappige, vriendelijke wijze kleedde een kapitein zijn bevel in den vorm van een verzoek. De tolk was evenzeer in zijn schik met de beleefde wijze waarop dit geschied was, als met het compliment aan zijn bekwaamheid om allerlei dingen in een oogen blik te kunnen verschaffen. Hij ging de straat op en keek naar den kerktoren, welks klokken ingevolge bevel van de overheid sedert het begin van den oorlog niet geluid waren. Vlak achter de kefk stonden twee lage gebouwen met een groote plaats daar tusschen, het waren de Katholieke scholen. Met ont roering zag de tolk boven het dak van ieder dier gebouwen, onder een afdakje, een bel „van gemiddelde grootte" hangen. Maar de veldambulance had de Katholieke scholen in gebruik genomen. Die had ongetwijfeld dezelfde orders als wij, wat de gasaanvallen betreft. De tolk ging de commandant van het veld hospitaal opzoeken en kreeg, met diplomatiek overleg vergunning, om de schoolklokken weg te halen, mits de eigenaar dat was de pastoor zijn toestemming gaf. „Dat is goed" zei (je tolk. „Ik zal het met hem wel '"p. maken." astoor Malassis was inderdaad de eigenaar va» de klokken, zoowel als van de scholen. H. M. de Koningin sprak heden de volgende rede uit Mijne Heer en. Ten derde male sedert de rampzalige oorlog uitbrak, die Europa verscheurt, ben Ik in Uw midden. Vervuld door de zorg voor de hoogste belangen van ons Vaderland, dat voor Mijn volk tot dusver de vrede kon behouden blijven, stemt Mij tot dankbaarheid. Gelukkig bleven onze betrekkingen met alle Mogendheden van vriendschappelijke!) aard. Ik zal ook in het vervolg de plichten na komen, die eene neutrale natie door het volken recht zijn opgelegd, maar Ik ben vast besloten onze onafhankelijkheid te verdedigen en naar vermogen tegenover wien het ook zij, onze rechten te handhaven. Bij de vervulling van die taak steun Ik behalve op ons goed recht en de eensgezind heid der natie, op onze Zee- en Landmacht, die op alleszins lofwaardige wijze den haar opgedragen last blijven dragen. De aflossing van onder de wapenen staande dienstplichtigen door nieuw opgeleide man schappen en de daaraan gepaard gaande be langrijke uitbreiding onzer levende strijdkrach ten worden geregeld voortgezet. De voorraden wapenen, munitie en ander materieel, zij worden, ondanks te overwinnen moeilijkheden, voortdurend vermeerderd. De mogelijkheid om met handhaving onzer weerbaarheid den druk der mobilisatie te ver lichten, wordt door Mij op nieuw overwogen. Het economische leven van ons land onder vindt meer en meer den invloed van de om standigheden, welke door den oorlog zijn in het leven geroepen. De toestand van land- en tuinbouw is over het algemeen niet ongunstig. Toch worden de moeilijkheden, bij de uitoefening van deze juist in de tegenwoordige omstandigheden voor de volkshuishouding zoo belangrijke be drijven ondervonden, steeds grooter en is bij enkele onderdeelen reeds een remmende in vloed op de producten merkbaar. Op het gebied van handel en nijverheid trachten, zoowel de Regeering als de belang hebbenden, de nadeelige gevolgen te beperken van de moeilijkheden, die maatregelen in het buitenland genomen in verband met den oorlogstoestand voor onzen aanvoer in den vreemde en voor onzen uitvoerhandel mede brengen. In toenemende mate was de Regeering genoodzaakt maatregelen te nemen in het belang der volksvoeding. In verband daar mede was beperking van den uitvoer en het ingrijpen in het binnenlandse!) economisch leven noodzakelijk. Het scheepvaartverkeer in de Nederlandsche havens bleef gering. De groote vrachtvaart leverde"- bij voortduring gunstige uitkomsten op, terwijl ook de toestand der kleine vaart eenige verbetering vertoonde. Ook de zeevisscherij gaf gunstige resultaten, doch ondervond in den laatsten tijd ernstige moeielijkheden, naar welker oplossing wordt gestreefd. De andere takken van visscherij gaven met enkele uitzondering ook betere uitkomsten. De maatregelen tot handhaving van de neutraliteit en tempering van nadeelige gevolgen van de crisis voor de economisch zwakkeren, blijven bij voorduring zeer hooge eischen stellen aan de schatkist. Voorhands zal kunnen worden afgewacht in hoeverre de opbrengst der bereids lot stand- gekomen buitengewone belastingen in de daar door ontstane behoeften voorziet. Een wetsontwerp tot nadere regeling en versterking van het leeningsfonds 1914 zal U worden aangeboden. De voorstellen tot versterking der middelen, teneinde, afgezien van de uitgaven in verband met den buitengewonen toestand, het fmanci eele evenwicht te herstellen, zullen Uwe aan dacht blijven vragen. Evenals die tot ver ruiming van het belastinggebied der gemeenten en tot heffing van opcenten, ten behoeve der gemeenten, op de belasting der naamloozo vennootschappen. Ook in Nederlandsch-Tndie wordt veel on gemak ondervonden van de belemmeringen in liet overzceschc verkeer als gevolg van den in Europa woedenden oorlog. De uitkomsten van handel en scheepvaart in alle kolonies geven niettemin reden tot tevredenheid. In Suriname mocht zoowel het klein als het groot landbouwbedrijf op niet onbevredigenden uitslag wijzen. De weldra verwachte voltooiing der haven verbetering op Curasao en de vestiging op het eiland van groote werken tot opslag en be reiding van aardolie voortbrengselen, die aan honderden arbeid zullen geven, verschaffen rechtvaardige hoop op beter toekomst. Het stemt mij tot erkentelijkheid, dat op tal van plaatsen in Nederlandsch-Indië, door in gezetenen van allerlei landaarden, betoogingen zijrf gehouden om de gehechtheid te betuigen aan het Nederlandsche gezag en de bereid vaardigheid om daarvoor persoonlijke en gelde lijke offers te brengen. De Regeering zal niet nalaten harerzijds datgene te doen wat gedaan kan worden tot versterking der levende strijdkrachten in Ne- derlandsch Indië en zoovei*.de uiterst bezwa rende omstandigheden het gedoogen, voortgaan met de uitbreiding der vloot en andere toe rusting tot krachtige verdediging ter zee. De te Tandjong, Priok, Soerabaia en Ma kasser aangelegde havenwerken zullen weldra in gebruik kunnen worden gesteld. Veel zal opnieuw van Uwe toewijding worden gevraagd. Belangrijke wetsontwerpen zullen ook in dit zittingsjaar Uwe aandacht vorderen. Ik verklaar, met de bede dat God ons ook in dezen zorgvollen tijd moge bijstaan, de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend. waarin hij mededeelt dat de keizer hem de orde „pour la mérité" geschonken heeft. De Kroonprins zegt, dat hij deze onderschei ding niet voor zich wil beschouwen, maar als aan iederen soldaat geschonken. Nog nooit is van een leger zooveel geëisclit als voor Verdun, maar ook nog nooit is van een leger zoo'n kracht uitgegaan. Goblenz. (Wolff.) De Reichsanzeiger meldt dat door een nog niet opgehelderde oorzaak het stellingwerk voor de afsluiting over een lengte van 80 meter en hoogte van 20 meter bezweken is, waardoor het Wiesendal is over stroomd. Tal van dorpen staan onder water. Ie middernacht waren 16 lijken gevonden. Overal ziet men puinhoopen van ingestorte huizen. Athene. (Reuter) Door de diplomatieke ver tegenwoordigers met uitzondering van die der Entente zijn bezoekeu afgelegd bij den nieu wen minister van buitenlandsche zaken om hem met zijn benoeming geluk te wenschen. New-York. (Reuter.) De oorlogscorrespon dent Carl Wiegand meldt aan de World dat de vermeestering van Combles en Péronne door de geallieerden zoo goed als zeker is. Londen, 17 Sept. (Reuter.) Uit het Engeische hoofdkwartier in Frankrijk wordt van 17 dezer gemeld, dat het kenmerkende feit der jongste gevechten is, dat de verliezen der Duitschers bij een slag van dergelijken duur, zonder wedergade is. De lijken liggen opgehoopt. De dapperheid der Duitschers was opmer kelijk. Berlijn, 17 Sept. (Wolff). De Duitsche Kroon prins heeft een legerorder uitgevaardigd, DAGEN. Voorm. W oensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Sept. V Heden overleed in den ouder dom van ruim 81 jaar, mijn geliefde Tante, Mejuffrouw Elisabeth Lamaïtre, Wed. van den WelEdelen Heer J. C. Hakte. Ter Neuzen, 16 September 1916. ADRIAAN WALRAVEN. te TER NEUZEN. Afd. Vakonderwijs. voor den cursus 1916/1917, vóór of op den 27 SEPTEMBER, bij ondergeteekeude. J. A. MEERTENS. Vlooswijkstr. No. 9. aan Voor twee onderwijzers, benoemd de Clir. school te Ter Neuzen, wordt gezocht. Reflecteerenden gelieven zich aan te melden bij den ondergeteekende. H. KOELMANS. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 15 Sept. Pieter Goossen, oud 26 j jm. en Oqtharina Cornelia Smallegang, oud24j.,jd. Govert Jacobus Kamerik, oud 27 j.. jm. eu Cornelia Maria van Maelsaeke, oud 26 j„ jd. Alouisius Franciscns Stofferis, oud 23 j., jm. en Helena Iluijssen, ond 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Sept. Petrus de Solenter, oud 27 j., jm. en Paulina Maria Pieters, oud 22 j., jd. Ferdinand FranCiscus Alleda, oud 29 j., jm. en Appollonia van der Vliet, oud 22 j., jd. Jan Meeusen, oud 22 j., jm. en Janna Dekker, oud 20 j., jd. Geboorten. 10 Sept. Rene, z. van Marie Laureijs. Louisa Stephanie, d. van Johannes Marinus van der Velden en van Lucia Rosalia Johannes Pieters. 12 Sept. Jan Willem, z. van Guillaam Pladdeten van Maria Francina Kielmaii. 16 Sept. Francois Florimond, z. van Albertus Franciscus Florimond van Meir en van Jozina Oppeneer. Overlijden. 14 Sept. Adriana Wiskerke, oud 44 j., echtg. van Chrisstoffel Meulbroek. 15 Sept, Dirk van Doezelaar, oud 8 j., z. van Jan en van Sara de Bree. 16 Sept. Elisabeth Lamaïtre, ond 81 j wed. van Jacobus Cornelis Harte. Hulst, 18 Sept. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe faf Haver f a f—erwten f37,— a f38,— lijnzaad f35,— a f40,—, aardappels f5,—a f6,—. Koolzaad per zak van 106 liters f37,—a f38, IJ z e n d ij k e, 16 Sept. Ter graanmarkt was de aanvoer gering en de omzet klein. Erwten ter markt werden niet ver kocht. Ze waren 1 a 2 gl. lager. Jarige tarwe f25,a f26,koolzaad f37, a f 88,—. Rotterdam, 11 Sept. Binnenl. Granen. Tarwe f27,— a f28,— per 100 kilo en per hectol. gerst f 18,50, haver f 13,75, groene erwten f28'/i a f36.Vale f 23'/j a f 32'/ï- Vet vee. Runderprijzeu 105 a 125, ossen 100 a 122, stieren 90 a 115, kalveren 95 a 140, schapen 60 a 70, varkens 90 a 101, licht soort 70 a 76 cents, alles per kilo. Mager Vee. Melkkoeien f245 a f 395, kalf koeien f265 a f410, stieren f145 a f425, vaarzen f140 a f 195, pinken f 100 a f 140, graskalveren f 45 a f 100, vette kalveren f 75 a f95, fokkalveren f20 a f28, nuchtere f 12 a f 17, biggen f7 a f 15, slacht- paarden f165 a f225 per stuk. i

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3