m Jltitirmlutionai voor en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. Binnenland. Zaterdag 16 September 1916. [4e Jaargang. No. 1363. ƒ1,Franco ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen per post: voor Nederland 1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op ï-eestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TTÜ0IJ Az. te TER NELZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Orootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN 'Tan de"redactieABONNEMENTEN en advertentiën te bezorgen bij den uitgever. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emcrgo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op don da<f der uitgave. V Het Koninklijk Bezoek. Ofschoon slechts een militaire inspectie-tocht op het program stond, heeft het Oranjelievend Zeeuvvsch Vlaanderen gretig deze gelegenheid aangegrepen, om van zijn trouw en gehechtheid blijk te geven. In de korte spanne tijds waarin het Koninklijk bezoek van j.l. Dinsdag en Woensdag afliep, heeft Hare Majesteit de ondubbelzinnige bewijzen van aanhankelijkheid van Hare Zeeuwsch-Vlaamsche onderdanen kunnen zien. Om het voorrecht te genieten onze hooge Landsvrouwe zij het ook slechts één enkel oogenblik te kunnen zien, hebben duizenden en duizenden uren gewacht tot liet moment gekomen was, dat de Koninklijke auto voorbij- gleed. .1, Hartelijk en welgemeend daverde de jubel langs weg en plein, waar de Veelgeliefde Vorstin zich vertoonde. Het waren verheffende oogenblikken. Het was de vrije, ongedwongen uiting van de opreiifce liefde, die woont in her hart vau het overgroote deel van II. M. s oudeidanen in het land, bezuiden de Schelde. Oók hier kloppen de harten van geestdrift voor ons aloud Oranjehuis. De vreemdelingen in onze streken hebben zich er van kunnen overtuigen, dat Koningin Wilhelmina hier Haar trouwe onderdanen heeft. Mogen spoedig de tijden aanbreken, dat geen militaire inspectie tocht onze geëerbiedig de Soevereine hierheen roept, maar dat Zij in rustigen vredestijd Haar bezoek herhaalt aan de gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen. God behoede de Koningin V Twee passages. De Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag inzake de voorgestelde wijziging van art. 192 der Grondwet bevat merkwaardige passages. Op twee ervan vestigen we thans even do aandacht. De eerste is deze. „De openbare school is niet neutraal, omdat neutraliteit de beste vorm van ohderwijs is, Uit jonge Jaren. 50) Einde September is het nu Sommige dagen lijkt het al heel en al herfst. Op een echten regendag staan Bertus en zijn makkers met nog eenige andere jongens vcor het hek van de school, 't Is nog een uur vóór tijd maar zij hebben hun twaalfuurtje al wezen nuttigen en nu hopen ze maar, dat de school spoedig zal beginnen. Voor spelen leent zich het weer nietde regen gutst letterlijk op straat en plein. Kees voedt een stille hoop, (en hij niet alleen dat de „boven meester" hen straks wat vroeger binnen zal laten. Dat gebeurt wel eens vaker. De „buitenjongens" profiteeren daar graag van. Zoo met een jongen of vier, vijf alleen in de klas te zitten, en heelemaal vrij te zijn in je doen, naar verkiezen te lezen of te teekenen, o! niets te doen, languit in je bank te liggen met de voeten op het zitvlak, je ellebogen lui onder je hoofd, zonder dat je vermaand wordt „recht èp van lijf" te wezen, 'tis heerlijk, het ditmaal lukken Meester Raamsma's woning staat naast de maar omdat de openbare school geen ander dan neutraal onderwijs kan geven." Legt daarnaast nu het geschetter van de heeren frontmakers. Alle godsdienstig onderricht uit den booze Verderfelijk Tweedracht zaaiend De dierbare volkseenheid in gevaar brengend De verdraagzaamheid doodend En hier, uit onverwacht vrijzinnigen mond de bekentenis, dat de neutraliteit van hot onderwijs eigenlijk een noodgedwoagen iets is. Waar blijft men nu Een tweede zinsnede luidt: „De openbare school mag niet ontaarden in een propaganda-middeï tegen het confessioneel onderwijs." Een zachte wenk Zoo iets van een zijdelingsche erkenning, dat liet er af en toe,'en hier en daar, toch wel op gelijkt, dat de openbare school is do sectie-school der modernen. De booze bewering der voorstanders der vrije school is toch niet geheel en al ongegrond V Scholenbond „Land van Axel", Dinsdag a. s. vergadert de Scholenbond „Het Land van Axel", te Ter Nenzen. Lang heeft het geduurd, eer van eenige organisatie van ons Christelijk onderwijs in deze streken sprake was. Thans is een poging beproefd in de vorming van een Scholenbond. De agenda brengt belangrijke vraagpunten naar voren. Laten alle bestuursleden cn onderwijzers dor aangesloten scholen nu aanwezig zijn. Toone ieder zijn belangstelling. Elk, die eenigszins kan, kome Dinsdagavond ter vergadering. EEN PROEF-MOBILISATIE In den laatsten tijd loopen geruchten over het houden van eon „proef-mobilisatie". Het, „Centrum" verneemt daaromtrent liet volgende „Een besluit, er toe is nog niet genomen, wol bestaan er zeer ernstige plannen. Worden de plannen verwezenlijkt, dan zal een proef-mo bilisatie worden gehouden, welke plus minus vier dagen zal duren. Deze proef-mobilisatie zou dan vóór 20 September worden gehouden. „De reden er van is, dat de opperbevel hebber van land- en zeemacht, generaal Snij ders, niet tevreden is met de theoretische school. Heimelijk houden ze de deur in't oog. Eens hebben ze meester al eens door de ramen zien kijken naar hen, en naar de lucht, zou het gaan Daar wordt de deur der woning geopend en meester verschijnt in de opening. Hij wenkt ze. Ze komen. „Jullie kunt wel naar binnenje weet, ordelijk en stil zijn öf „Ja meester." Ze weten, wie zich onordelijk gedraagt, wordt onverbiddelijk verder de toegang vóór schooltijd geweigerd. „Meester Blinkert is binnen; de deur is dus open. Ga maar!" De jongens stooten elkaar aan. „Meester" Blinkertzoo noemt mijnheer Raamsma zijn kweekeling altijd voor de jongens. Zy noemen hem altijd Bggam. Ze gaan de school binnen bergen pet en jas en zoeken hun schoollokaal op. Bertus is het eerste boven. Zijn plaats is in de hoogste klasse op de bovenverdieping. Kees en „de anderen zijn nog beneden. Wie is daar in liet hoogste lokaal O, 't zal Bram Blinkert wezen. Juistmaar wat voert die uit? Bertus ontstelt ervan. Duidelijk ziet hij, hoe Bram uit een doosje geld neemt en het, op liet gerucht van Bertus' naderen, in den zak steekt. Als Bertns binnentreedt, heeft Bram de zekerheid, dat een mobilisatie van het, naar huis gezonden gedeelte in zeer korten tijd kan geschieden. Een besliste zekerheid, gegrond op ondervinding, zou daarom moeten ver kregen worden door het houden van een proef- mobilisatie, waarbij dan tevens zou blijken, in hoever spoor- en tramwegen, booten en andere middelen van vervoer in staat zijn, de taliijke militairen te vervoeren. „Het reizigersverkeer zou daarbij niet geheel worden stopgezet, maar aanmerkelijk bekort DE UITVOERING DER DISTRLBUTIEWET. Vanwege liet ministerie van LandbouWi Nijverheid en Handel, is de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht Ik heb de eer u te doen toekomen mijn beschikking van lieden (9 Sept.) houdende aan wijzing van artikelen ingevolge artikel 1 \an de Distributiewet 1916. Ik voeg hieraan toe, dat deze artikelen verkrijgbaar zullen zijn voor gemeentebesturen, die vóór 24 dezer aan mij zullen hebben opgegeven, welke hoeveel heden zij behoeven. Mocht voor uwe gemeente door der, burge meester in antwoord op mijn circulaire van 23 Mei 11., opgave zijn verstrekt, dan zult u kunnen volstaan met naar die opgave te verwijzen, doch ik stel u hierbij in de gelegen heid, die ojTgave alsnog aan te vullen of te wijzigen. Deze opgave of verwijzing gelieve u 'te richten tot hot Rijks Centraal Admini stratiekantoor voor de distributie van levens middelen. Ik herinner u er aan, dat tengevolge van artikel 1, tweede lid van de Distributiewet 1916, de gemeentebesturen thans zorg hebben te dragen, dat van de goedeien, genoemd in mijne hierboven vermelde beschikking, steeds voldoende hoeveelheden in de gemeenten aanwezig en verkrijgbaar zijn, tenzij de ge meentebesturen tijdig aan mij beschikbaar stelling hebben gevraagd en aan deze aanvrage niet of niet geheel is kunnen worden voldaan. De minister \an Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden, te bepalen, dat door hein worden aangewezen, overeenkomstig artikel 1 van de Distributiewet 1916, de na te noemen artikelen A. Levensmiddelen: 1. Ongebuild tarwemeel, voor zoover dit dient voor het bakken van Regeeringsbruin- brood. 2. Rogge, voor zoover deze dient voor het bakken van Regeeringsroggebrood. 3. Aardappelen, t. w. Eigenheimers, Gronin ger Kroonen, Roode Stars en daarmede door den minister gelijk te stellen soorten. kast reeds weer gesloten. Hij kijkt Bertus onbeschaamd aan, alsof er niets is voorgevallen. Bertus en de andere jongens, die binnen gekomen zijn, zetten zich op hun plaats en houden zicii met een en ander bezig. Maar Bertus' gedachten zijn bij hetgeen luj zooeven heeft gezien. Want ja, liet had slechts een oogenblikje geduurd, maar héél duidelijk had hij toch gezien, wat Bram deed. Zou Bram gestolen hebben. Bertus weet zeer goed, welk doosje het was. In den winter lazen de jongens boeken uit de schoolbiblio theek ze moesten daarvoor per week cén cent meebrengenin het bewuste doosje werden die centen bewaard. Zou Bram gestolen hebben Er kon soms een aardig duitje inzitten. Tegen dat de leestijd weer begon, begin Oc tober, telde meester den inhoud na en voor liet geld werden dan weer nieuwe boeken aangeschaft. Zou Bram Eu tegelijkertijd flitste een andere gedachte door Bertus' brein. Een week geleden had hij, bij een gelegenheid als nu, gezien, hoe Bram aan Henk Dorsman centen had gegeven heel stikum, in een hoek van de gang, waar het tamelijk donker was, en toen ze Bertus opgemerkt hadden, hadden ze juist gedaan, alsof ze elkaar bij toeval ontmoeten en niets met elkaar hadden te maken. 4. Groenten, t. w. de volgende stapel groenten Roode kool, gele kool, uien, Friesche peen, Flakkeesche of Hillegomsclie peen, knolrapen, en de volgende vatgroenten Pronksnijboonen, enkele en dubbele sperzie- boonen, zuurkool, andijvie. 5. Peulvruchten, t. w. bruine boonen en groene erwten. 6. Rundvet. 7. Spek, t. w. inlandszh en Amcrikaansch. 8. Varkcnsvleescli. 9. Rijst, (t. w. Voorloop Rangoon of Bassein). 10. Gort (gewone soort). 11. Havermout (inlandsche of Amerikaau- sclic). 12. Margarine (t. w. Normaal-Margarine). 13. Boter. 14. Kaas, t. w. de soorten, genoemd in de lijst van maximumprijzen voor do maand September 1916. 15. Eieren. 16. Melk. 17. Suiker. 18. Zeevisch. B. Brandstoffen. 19. Turf. C. Huishoudelijke artikelen. 20. Zachte zeep (groene of gelo). TARWE VOOR ZELFBAKKERS. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft een rondschrijven gericht, waar in er op gewezen wordt, dat aan landbouwers of anderen, die gewoon zijn hun eigen tarwe brood te bakken, eene hoeveelheid tarwe kan worden gelaten, noodig voor het bakken van deze broodsoort voor zich en hun gezin. Zij zijn dan van liet verkrijgen van brood(mcel)- kaarten en van rogge om daarvan zelf brood te bakken uitgesloten. De hoeveelheid tarwe, welke lnin zal kun nen worden toegewezen, bedraagt 1 tot l1/» ILL. per jaar voor ieder gezinslid boven de twee jaar, welke hoeveelheid is te bepalen in overleg met de provinciale bioodcommissie naar mate van de plaatselijke omstandigheden. LICHTING 1909. Bijzondere omstandigheden uitgesloten, zullen de dienstplichtigen der militielichting 1909 op 20 Nov. a.s. van liet veldleger worden over geplaatst bij de landweer. HARING VOOR DUITSCHLAND. De „Vereinigung Westdeutscher Handels- vertreter in Lebensmitteln" heeft met betrek king tot den haringhandel haren leden gead- Zouden Bram en Henk Sinds eenige dagen was Henk, die er anders steeds op uit was. Bram te plagen en nijdig te maken, tegenover Bram heel kalm geweest. Zouden Bram en Henk samen Die gedachte legde zoozeer beslag op zijn geest, dat hij, ofschoon zijn atlas voor hem lag, geen enkelen naam of kleur onderscheidde. Zonden die twee waarlijk zóó slecht zijn Hij zou het maar aan geen der andere jongens zeggen. Ook niet aan meester Raamsma Mócht hij het zwijgen? Maar hij wist immers niet eens zéker, of het stelen was geweest. Misschien was Bram belast een of ander te halen Daar schoot hem een nieuwe ge dachte door het hoofd het moest dan natuurlijk uitkomen. En als liet uitkwam, en meester vroeg, wie er iets van wist, dan, ja dan zou hij wel móeten zeggen, wat hij gezien had. Maarmocht hij zoolang zwijgen. En zouden die twee dan niet voortgaan met hun verkeerde dingen Bertus besloot den loop der zaken af te wachten. Voor verklikker te gaan spelen, stuitte hem zeer tegen de borstvooral nu Henk er in gemoeid was. Hij merkte allang, dat Henk eigenlijk in zijn hart een hekel had aan lièmwaarom kon Bertus wel niet be grijpen maar 't was toch zoo. (Wordt vervolgd.) DOOll ZELANDIA. Nadruk verboden.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1