Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en Schooi. Gemengd Nieuws. schrijving ontvangen, dat op Jast van den minister liet vermalen van voor de consumptie geschikte Eigenheimers en andere voor con sumptie geschikte variëteiten van aardappelen verboden is. DJAMBI. De N. R. C. correspondent te Soerabaja seint Na een hevigen strijd is Moeara Tambesi door onze troepen hernomen. De opstande lingen verloren 50 man. Nader werd Zaterdagnamiddag uit Soerabaja geseind Vandaag geen verder nieuws uit Djambi. Er zijn uitgebreide militaire maatregelen ge nomen. Van Zaterdagavond Een telegram van den militairen commandant van Moeara Tebo meldtDonderdag en Vrijdag hebben wij 18 opstandelingen gedood, 21 ge vangen gemaakt en veel wapens genomen. Een telegram van Donderdag van den resi dent van Djambi meldtDe opstandelingen trachten Telok Pandjang aan te vallen. Gisteravond zijn onze troepen waarschijnlijk te Kota Baroe aangekomen. (N. R. C.) DE ENGELSCHE BLOKKADE EN NEDERLAND. LONDEN, (Reuter.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat tot nadere kennisgeving geen faciliteiten meer zullen verleend worden voor den invoer in Nederland van biscuits, borstelwerk, eieren, eierdooiers, eiwitten, traan, vruchten, noten en pitten, gomstoflen, haar, honing, lucifers, pek, verduurzaamde en in blik bewaarde levensmiddelen, zwavel, spiri tualiën, speeerijen, stijfsel, rubber en balata, talkpoeder, plantaardige vezels en gist. DE OORLOG, (In de D o b r o e d s j a). BERLIJN; 10 September. (Wolff.) Officieel Selistria is gevallen. De verliezen aan dooden en gewonden van de Roemeniërs en Russen blijken in de laatste gevechten zeer aanmerkelijk te zijn geweest. Aan het Macedonische front geen gebeurte nissen van bijzondere beteekenis. In de Lokal-Anzeiger schrijft L R. over de Dobroedsja, die volgens hem de natuurlijke invalspoort is voor een uit het zuiden tegen Roemenië oprukkend leger. Hier is een open grens, niet door een rivier beschermd en een zich noordwaarts tot aan de Donau-delta uitstrekkend gebied, dat aan krijgsoperaties geen bgzondere hindernissen in den weg legt. Daarbij komt nog, dat een binnenvallen in de Dobroedsja de achterwaartsche verbin dingen van het Roemeensche leger tusschen den° Donau en de Transsylvanische Alpen ernstig bedreigt. Het zou bovendien niet voor de eerste maal zijn, dat in het Dobroedsja- gebied de Donau werd overgetrokken, en wat van het westen uit mogelijk was, is ook van het oosten uit niet onmogelijk. Het zuidelijk deel van de Dobroedsja tot aan de Zwarte Zee vertoont een vlakte met breede golvingen van hoogstens 150 meter hoogte. Deze heuvelruggen zijn arm aan boscli en water, en zeer dun bevolkt. In het noorden stijgt het terrein tot een 500 meter hoog heuvelland, met bosch en struikgewas bedekt. Het zuidelijkste deel is dus meer geschikt voor militaire operaties dan het noordelijk gedeelte. Een aanval van de Russen van de Zwarte-zeekust uit is nauwelijks te vreezen, hoewel die zeker wel beproefd zal woaden. De kust is n.l., behalve Constanza, Soelina en Maugalia, zonder havens en door een reeks strandmeertjes en moerassige ge deelten voor de landing van troepen nauwe lijks bruikbaar. Naar het noorden bezit de zuidelijke Dobroedsja een niet onbelangrijke dekking door een moerassige streek, die zich van den Donan uitstrekt langs Medzidie naar Constanza. SOFIA. (Officieel). Communiqué van den Gen era le n Staf: Gisteren om half drie viel na een hevigen strijd bij de tweede verdedi gingslinie ten zuiden van de stad Tutrakan dc als bruggehoofd uitgobouwde vesting in onze handen. Het garnizoen kapituleerde. Gevangen ge nomen werden liet 34e, 35e, 36e, 40e, /4e, 79e, 80e en 84e infanterie-regiment, tvvee bataljons van het gendarmerie-regiment, liet 5e houwitser en het 8e regiment zware artil lerie. Buit gemaakt werden de geheele vesting artillerie, veel munitie, geweren, machine geweren en ander oorlogsmateriaal. Het juiste aantal van de gevangenen en den buit moet nog worden vastgesteld, lot dusver werden geteld400 officieren, waar onder 3 brigade-kommandanten, en 21,000 ongewonde soldatenverder aan buit twee vaandels en meer dan 100 moderne kanonnen, waarbij zich twee in het jaar 1913 bjj de stad Ferdinand gestolen batterijen bevonden. De verliezen der Roemeniërs aan dooden en gewonden zijn enorm. Vele Roemeensche soldaten verdronken op hun ongeregelde vlucht in den Donau. In het Journal schrijft Joseph Voisin uit een op de Duitscliers veroverde loopgraaf liet volgende Onder de geweldige pressie der Zouaven en der tirailleurs hebben de Duitscliers de wijk moeten nemen. Onze troepen hebben nu de twee linies veroverde loopgraven bezet. Het schouwspel is schrikwekkend. Uit de diepe schuilplaatsen stijgt een afgrijselijke stank omhoogen bij iedere bocht van de loopgraaf vindt men nieuwe lijken. De wijde, trechter vormige gaten, door onze bommen uitgehold, zijn als het ware gevuld met vormlooze lappen vieesch, kleederen en gebroken wapens. Niets meer is er over van de verdedigingswerken. Netwerk, ijzerdraad, schietgaten, er zijn niets meer dan puinhoopen. Gedurende uren en uren is alles vermorzeld. Het is een knekelhuis van den grooten strijd. Er wordt niet meer geschoten, slechts zoo nu en dan springt er hier en daar een bom. Het veld, waar het bloedbad heeft plaats gehad, schijnt verlaten en toch komen en gaan er schaduwen maar onder een diep stilzwijgen. Zij dragen gereedschappen, zakken, ijzerdraad men gaat de ruïne herstellen. Binnen kort zal de nacht nederdalen en een oneindige weemoed sluipt aller zielen binnen. Men moet zich echter haasten het uur nadert, waarin de vijand tot een tegenaanval zal over gaan. In dé achterhoede zijn geniesoldaten bezig met het samenstellen van Spaansche Ruiters, die men op de borstwering der eerste loopgravenlinie werpen zal de schildwachten der vooruit geschoven posten waken. Een dezer zeer gevaarlijke posten is nog eenige meters verder naar voren geplaatst in de vroegere loopgraaf der Duitscliers. Het is een smalle weg en zeer gevaarlijk om er zich in te wagen. Men heeft er een ondoordring bare verschansing gemaakt van hout en prikkel draad en daarachter een versperring van zakken, waarin zich twee ijzeren schietgaten bevinden. Maar ziet, eenige Duitscliers, profiteerendc van den mist hebben op tien meters afstand in een hocht van een loopgraaf eenige zakken aarde opgestapeld. Zij zijn vermetel genoeg. Reeds tweemaal hebben de schildwachten geschoten, zij blijven echter aan den arbeid. Nu komen de granaten los. Van twee zijden regenen zij neer. Men werpt ze zonder op houden. Het ljjkt wel een kinderspelZij ontploffen van links, van rechts, en de brok stukken hagelen neer in de buurt der twee schildwachten, die zich zoo goed mogelijk achter de versperring verschuilen. In het eerst schenen zij wat angstig wat aarzelend te zijn, maar de strijd maakt hen als het ware dronken. De Duitscliers trekken af. Als ze nu zoo dadelijk ten minste niet in massa's terugkeeren. Want van die heeren is al het mogelijke te verwachten. Een der schild wachten kijkt onophoudelijk op zijn horloge, wat duren die uren lang Nog eenige minuten en danInderdaad, niets is pijnlijker en grijpt, de zenuwen meer aan dan de lange angstige minuten wachten te midden van het gevaar. Men voelt den dood langs zich gaan en zelfs de sterksten kunnen een huivering niet bedwingen. Ik heb onverschillige kerels gezien, die in die oogenblikken een gebed prevelden. De nacht daalt snel. Nog slechts vaag onderscheidt men het skelet van een boom ginds aan den rechter kant. Een licht- kogel wordt afgeschotenEerst is het een lichtende streep die door de ruimte schiet, dan barst hij uiteen met een dof geluidje en zijn parachute valt open. Nu balanceert zijn kleine vriendelijke lamp boven de vijandelijke loopgraven. Gedurende al dien tijd hebben de schild wachten die hoe langer hóe angstiger geworden zijn, het terrein in oogenschouw genomen, «erèed om bij het minste geluid, de minste verschijning allarm maken. Maar geen enkele'aanvallende beweging valt dien avond waar te nemen. Evenals wij houden de Duit- sclier zich bezig met het versterken van hun positie. De tegenaanval zal morgen plaats hebben bij hot aanbreken van den dag, daaraan valt niet 'te twijfelen. Een Amerikaan, die intiem bekend is met wat er omgaat in de regecringskringen te Washington, heeft volgens de Fortnightly Review, de verklaring gedaan, dat het in het geheel niet wonderlijk zou wezen, indien nog voor den afloop van den herfst door de Re geering van Washington krachtige pogingen worden gedaau om een einde te maken aan den oorlog door het bewerkstelligen van een wapenstilstand en daarna van den vrede. De president van de Vereenigde Staten zou zich aangewezen beschouwen voor dit optreden, omdat hij het hoofd is van de grootste on zijdige natie. Maar zijn beroep op de regee ringen der oorlogvoerende mogendheden zou niet voldoende kracht hebben, zoo het niet wordt ondersteund door de regeeringen van alle beschaafde, onzijdige landen, dus die van Nederland, Spanje, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Griekenland en de landen van midden- en Zuid-Amerika. Aan het beroep zou kracht kunnen worden bijgezet door de weigering van alle onzijdige landen, om voortaan andere dan diplomatieke betrekkinge met de oorlogvoerende landen te onderhouden, indien aan het beroep niet wordt voldaan. Inderdaad gelooveu vele Amerikanen, dat dit op het oogenblik de eenige practische wijze is, waarop door de onzijdige landen met goede hoop op succes kan worden tusschenbeide gekomen. Er is kwestie over, of de Geallieerden of wel de centrale mogendheden het meest door de bedreiging van het afbreken der betrekkingen zouden worden getroffen. Men zou kunnen denken, dat het de Geallieerden zijn, maar de Centrale mogendheden betrekken nog zoo veel voor hen noodzakelijke voorraden uit Holland, Noorwegen, Zweden en Denemarken, dat ook zij zeer onaangename gevolgen ervan zouden ondervinden. Het is aan Wilson daarom duidelijk dat de Vereenigde Staten, indien zij succes willen hebben, niet meer alleen kunnen ageeren voor den vrede. Toch zou de grootste tegenstand om bekende redenen van de zijde der Geallieerden komen, maar de overweging dat de thans te sluiten vrede ook een waarborg zou verschaffen tegen toekomstige oorlogen, zou hen tot andere gezindheid kunnen brengen. Een interventie zou op zijn minst drie millioen menschenlevens redden en nog aan veel meer ellende besparen. Zij zou ook de verspilling van nieuwe inilliarden voorkomen en den dag verhaasten, waarop alle volken hun gewone zakelijk en geestesleven kunnen hervatten. Het onzijdige land, dat het meest van den oorlog hóeft geleden, is Nederland, en ver tegenwoordigers van de Nederlandsche regee ring hebben reeds talrijke besprekingan ge houden met de regeering te Washington ten behoeve van een vereenigd optreden ter ver lichting van de oorlogslasten voor hen, die niet in den strijd zijn betrokken. Dit mag als het eerste uiterlijke teeken worden beschouwd om den wereldvrede op een vroeger oogenblik tot stand te brengen, dan thans waarschijnlijk lijkt. De wisseling der oorlogskansen veroor zaakt in Amerika niet veel opwinding meer het oorlogsnieuws is een gewone, rubriek ge worden op de wijze als het sportnieuws of de rubriek voor vrouwen en beslaat in den regel niet meer dau een bladzijde. Meer aandacht wordt gewijd aan de inbreuk op de rechten der neutralen, aan de schending van eigen dommen, den handel der onzijdigen en de in ternationale wetten. Daa>- de gang der ge beurtenissen steeds sterker duidt op een terug keer van den vrede en zoowel het geschreven als het gesproken woord in Europa zich meer en meer bezig houdt met de toekomst na den vrede, zou het de Geallieerden zeer veel goed doen, indien hun staatslieden de toekomstige lijn van hun politiek jegens de onzijdigen duidelijker willen uiteenzetten. Verkeerde indrukken worden dikwijls gewekt door halve waarheden en deze indrukken werkeu lang na. De aanstaande presidentsverkiezing in Amerika zal niet veel, wellicht lieelemaal niet, veran deren in de buitenlandscho politiek van dit plan, welke partij ook aan het roer komt. Hughes heeft tot' dusver nog niets gezegd, dat werkelijk zou duiden op veranderingen van ingrijpenden aard. Daarbij komt, dat oogenschijulijke verschillen in de opvattingen betreffende 'de buitenlandsche politiek, voor namelijk verkiezings-manoeuvres zijn, maar in werkelijk niet groot zijn. Morgen valt aan het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen de eer te beurt, hoewel zéér kort, II. M. de Koningin, te kunnen zien en begroeten. Wat een aangenaam oogenblik voor elke Oranjeklant zal dat zijn Getooid met Oranjelint of strik, gevlagd uit alle huizen, en misschien nog beschenen door de liefelijke September-zon. Natuurlijk krijgen al de schoolkinderen dien dag vacantie. De kinderen van de Chr. school uit de Jozinastraat, worden door de welwillende medewerking van den commandant en den burgemeester opgesteld in de Axelsche straat worden daardoor zeer goed in de gelegenheid gesteld om hun Koningin te zien en toe te juichen. H. M. komt met gevolg Woensdagvoormiddag omstreeks half tien ure in de r.ieuwe haven aan met een oorlogsbodem. Zij zal vervolgens per auto de reis maken langs Sluiskil, over Axel, Hulst en Zaamslag, om over Driewegen door Ter Neuzen naar de aanlegplaats terug te keeren. r Na het debarqueeren komt de Koningin naar de Markt,, voor het inspectiehouden van de militairen. Van af de nieuwe sluis zal daarvoor, de weg worden genomen door de Sassche poort, over de rolbrug, door de West- kolkstraat,, Nieuwstraat, Noordstraat, Kers straat. Markt. Na de inspectie wordt de tocht vervolgd, langs de De Jongestraat, Ileeren- gracht, Vlooswijkstraat, Grcnulaan, rolbrug, Sassche poort, langs het kanaal naar Sluiskil en verder naar Axel. Voorts over Drie Schouwen naar Hulst, en zoo naar Zaamslag om over Driewegen langs den Provincialen weg en door de Axelsche straat Ter Neuzen binnenkomende door de Noordstraat, Niéuw- straat en Westkolkstraat te rijden naar dc aanlegplaats in de nieuwe haven, vanwaar ongeveer om 12 uur wordt afgevaren naar Vlissingen, waar II. M. een vloot-revue hoopt bij te wonen. 'Vandaag is de Koningin te Middelburg en inspecteert Zij de militairen op het Molen water. Ook zal H. M. vandaag het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen bezoeken om van avond weder in de hoofdstad terug te keeren. Hoek. Vrijdag werd op het bij uitstek be kende rijwieldorp door de rijwiel[abrieken van de heeren Gebrs. Kaan, een rijwielfeest ge houden, dat goed slaagde. Prijzen werden uitgereikt. Zaterdagavond gaf do muziekver- eeniging nog een concert en maakte vei der een muzikale wandeling door het dorp. Zaamslag. Toen de vorige week de zoon van den landbouwer A. de K. het vliegennet in orde wilde leggen op den rug van een dei paarden, waarmee hij bezig was riet te mennen, en daartoe op den dissol klom, schrokken de paarden en liepen door. Hij viel er af, achter de paarden en werd met een gebroken been en bloedende hoofdwonden opgenomen. Een zijn oogen was deerlijk gehavend. Toch is het licht er niet uit. Axel. Bij het kort bezoek vau II. Majesteit de Koningin zullen de kinderen der ver schillende scholen aan weerszijden van den weg worden opgesteld, teneinde in de gelegen heid te zijn onze Vorstin te kunnen zien en toejuichen. De 41/? pCt. leening der stad Hulst ad f 7000 is geheel toegewezen aan de firma Ls. WacsbergheJanssens te Hulst. We vernemen, dat op 13 Sept. a.s. de eerste groote veiling in het gebouw „Avicul- tura" te Oostburg zal plaats hebben. Verder zal in het vervolg steeds groente geveild worden des Woensdags. M. Crt. In de Zaterdag te Groede gehouden raads zitting is benoemd tot wethouder en ambte naar van den burgerlijken stand de lieer P. Lombaard. Het raadslid Becu werd geïnstalleerd. Door den krijgsraad te 'sGravenhage is A. R., landstorm-infanterist uit Groede, veroor deeld tot t maand gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan diefstal van een stofbril en bellen. Aardenburg. Bij huiszoeking is door de com miezen beslag gelegd op 107 pak kaarsen, terwijl de hand is gelegd op 3 beruchte smok kelaars, die in 't bezit werden gevonden van een partij zeep, een partij kaarsen en een partijtje stijfsel. Eerst nadat op de smokkelaars was ge schoten gaven ze zich over en werden ze ge vankelijk naar Aardenburg overgebracht. Er circuleert in verschillende gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen een adres aan II. M. de Koningin, waarop handteekeningen van autoriteiten en ingezetenen verzameld worden, waarin verzocht wordt de totstandkoming" van den verbindingsweg tusschen do beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen, welke ook een rijks belang is, te willen bevorderen. Vlissingen. Twee Duitsche deserteurs zijn te Vlissingen aangekomen. Volgens hun verkla ringen waren zij met 20 man gedeserteerd, maar 18 bleven aaii den electrischen draad dood. De politie te Middelburg heeft in beslag genomen twee photoplaten, die door een lieer uit Nijmegen bij een photograaf ter ontwikke ling waren gegeven en die genomen waren van af den Abdijtoren en Middelburg in vogel vlucht te zien gaven. De kantonrechter te Middelburg bekrach tigde wegens het verstekvonnis tegen L. S., •burgemeester van en landbouwer te Bigge- kerke, wegens overtreding der Boterwet, en bekl. opnieuw veroordeelend tot f 50 boete of 20 dagen hechtenis. Geref. Kerken. Tweetalte SliedreclitF. W. H. Bramcr te Heinkenszand en J. H. Jonker te Voorburg, te BodegravenJoh. Dam, te Baarland en J. Waterink te Appelscha. Beroepen: te Wormerveer: K. Schilder te Ambt-Vollenhoven. Ned. Herv. Kerk. Aangenomennaar HogebeintumI'. G. Dijkema te Hoogwoud. Naar aanleiding van een verzoek van de Particuliere Synode der Geref. Kerken in Zeeland om op den dankdag en biddag de militairen van Gereformeerden huize in de gelenheid te stellen samen te komen met de gemeente, heeft de commandant van Zeeland aan adressante gemeld, dat zij het verzoek in October nog maar eens herhalen moet, met opgaaf van dc data waarop dankdag en biddag worden gehouden. Een inzender in de „Nederlander" schrijft 't Hoofdbestuur van den Bond voor Vrouwen kiesrecht wenscht 19 Sept. e.k. (dag van do opening der Kamerzittingen) propaganda te maken voor zijn beginsel. Daar steekt niets ongewoons in. Iedereen doet het. Deze tijd staat in 't teeken der propaganda. Doch de Bond wil bij die gelegenheid onze residentie en omstreken overstroomen met geel witte vrouwen, manifesteerend met ont plooide vlaggen, insignes, brochures, enz. Daartegen protesteer ik. Hoe komt men aan al die geel witte vrouwen? Die zijn niet inhcomsch. Onze Ilollandsche vrouwen zijn, van huis uit, blank, blond en blozend. Of werden che Nederland sche Panckhursten wit van spijt en geel van ijverzucht, omdat zij nog al niet belmoren tot de bevoorrechten, die op stemdagen hun papiertje in de bus mogen werpen Gevaarlijk eten. Te Finsterwolde (Gr.) hebben twee zoontjes van den handelaar II. Mulder zóóveel blauw maanzaad gegeten, dat ze in slaap vielen en ongeveer 36 uren achtereen sliepen. De „Bond van Pruisische vereenigingen voor Rumeensch-Bulgaarsch front. De Dobroedsja. De inneming van Tutrakan. Uit de Loopgraaf. Een Vredesplan TER NEUZEN, 12 September 1916. Geel-Witte Vrouwen-Kiesrecht-Dinsdag. Heidensch.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2