Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Laiidboiiwberichten. gelschen nieuwe vorderingen kunnen makeu- De Franschen schoven ten Noorden van de Somme, van het door hen veroverde Cléry uit, hun linies opnieuw vooruit in de richting van Péronne, en bezetten het gehucht Omie- courtten Z.O. van Cléry, ten N. van Cléry, rukten zij uit Le Forest op, namen o. a. de Hopital-lioeve, die ten Z.O. van dit plaatsje ligt, en reeds door hen ingesloten was, en een stuk van het bosch van Marrière en nestelden zich op den weg tusschen Clery en het noord oostelijk daarvan gelegen dorp Bouchavesnes. De Engelschen kwamen van hun kant ten O. en ten Z. van Guillemont in de richting van Combles vooruit, maar hebben nog niet de herovering van het dorp Ginchy kunnen melden. De strijd duurt daar voort. Alles te zamen genomen dus ditmaal geen groote vorderingen, hoe hard men er ook voor zal hebben moeten vechten, maar die toch blijk baar gehandhaafd zijn. De overmacht van de artillerie aan het Sommefrout wordt toegelicht door de erkenning in het telegram van v. Wïegand aan de New York World, dat de geallieerden 10 granaten afvuren tegen de Duitschers eén, waarbij dan nog komt dat de Franschen den Duitschers in 3 dagen tijds 36 kanonnen, waaronder 28 zware, af hebben kunnen nemen. Het veldgeschut kon natuurlijk gemakkelijker naar achteren gebracht worden. Met de zware stukken, waarvan er wel een gedeelte in de stellingen zullen geweest zijn, leverde dat natuurlijk grootere bezwaren op. waardoor verklaard wordt dat het meeren- deel van de geuomen kanonnen grof geschut waren. Op het Russisch-Oostenrijksche front blijven de centralen zich tot het defensief of het „retour offensif" (zooals bij Brzezany) bepalen, de Russén melden alleen vorderingen in het in het moeilijke terrein van de Woud-Karpa- tlien. Aangaande het Roemeensehe front is door Reuter een belangrijk bericht „van gezag hebbende Roemeensehe zijde" gemeld. Men leest erin dat Roemenië's doel aan Zevenberg- sche front, om voorloopig de strategische punten, die het daar in handen heeft gekregen, bezet te houden, „teneinde met goed gevolg het hoofd te kunnen bieden aan den aanval, dien de vijand niet zal nalaten te ondernemen. Dit zou zooveel als een aankondiging zijn, dat de Roemeniërs hun daar begonnen offen sief alweer opgaven, nu de Bulgaren en de Duitschers de Dobroedzja in zijn getrokken en de vijand in hun eigen land staat. Het Roemeensehe communiqé spreekt nu ook van den aanval van den vijand op het bruggehoofd Turtukai, dat ten N. van Roestsjock ruim 15 K.M. over de grens aan den zuidelijken oever van den Donau ligt, vlak tegenover de stad Oltenita aan den noordelijken oever. De Bulgaren melden reeds de vermeestering van vooruitgeschoven stellingen van Turtukai, de Roemeniërs zeggen dal tien aanvallen op het bruggehoofd zelf zijn afgeslagen. Het Roe meensehe bericht is echter een dag vroeger gedagteekend dan dat van de Duitsch-Bul- gaarsche zijde. Voor het eerst zijn nu de Russen en de Bulgaren in een voorhoede gevecht in de Dobroedzja met elkaar slaags geweest. Het is intusschen duidelijk geworden, dat de centralen in de Dobroedzja niet alleen, als hoofddoel, om den weg naar Konstantinopel strijden, maar ook tot verlichting van den druk, dien de Roemeniërs op de Oostenrijkers begonnen te oefenen. Zoo ziet men telkens een wisselwerking van de gebeurtenissen op de verschillende gevechtsterreinen. Trouwens, ook het met zooveel hevigheid hervatte offen sief van de geallieerden aan de Somme moet ten doel hebben, de krachtsontwikkeling der Duitschers aan het oostelijke front te belem meren. PARIJS, 5 September. (Havas.) Officieel be richt van hedenmiddag Aan het Somme-front heeft het slechte we der, dat den heelen nacht aanhield, de krijgs verrichtingen belemmerd. De Fransche troepen richten zich in op het ten noorden van de rivier vermeesterd terrein. De Duitschers hebben van het bosch van Anderlus uit een krachtigen tegenaanval ge daan op de Fransche stellingen tusschen Com bles en Le Forest. Onder vuur genomen door de Franche kanonnen en machinegeweren, raakten de aanvallende troepen verstrooid en keerden terug naar hun linies van uitgang, na zware verliezen te hebben geleden. De Duitschers hernieuwden hun poging niet. Ten zuiden van de Somme beproefden de Duitschers slechts op een enkel punt van het front een tegenbeweging, ten oosten van Belloye-en-Santerre, waar verscheidene aan vallen zijn afgeslagen door het Fransche vuur. De Duitschers lieten nog een honderdtal ge vangenen in Fransche handen. Een bericht uit Parijs aan Sociaaldemokraten van Stockholm meldt, dat de leiders der Fransche socialisten besloten hebben, de socialisten van alle landen der intente uit te noodigen tot een te Londen te houden confe rentie, om de vredesvoorwaarden te bespreken en maatregelen te overwegen, ten einde geschillen te voorkomen, die tengevolge van den oorlog zouden kunnen rijzen. Het internationale bureau in Den Haag heeft de voorbereiding der conferentie op zich genomen. Wolff's vertegenwoordiger te New-York seint draadloos uit New-York De Associated Press verneemt uit Sjanghai dat de kooplieden daar verbitterd zijn over het feit dat de Engelschen 147 Amerikaansche postzakken, van Vancouver te Sjanghai aangekomen, aan censuur hebben onderworpen. Zelfs de ambtelijke post voor het Amerikaansche consulaat werd gesensu- reerd. Te midden der bouwvall e,n. Dr. Paul Reiss, predikant bij de Waalsche gemeente hier te Rotterdam, schrijft aan de N. R. Ct. Wij rusten uit, daar waar de slag aan de Marne gewoed heeft. Er is gevochten voor het dorp, in het bosch. Alles is verwoest, maar het is niet het bombardement, dat aldus de huizen heeft platgeschoteneen geheele wijk van een naburig dorp staat nog ongeschonden overeind in geen enkele muur is een gat, geen dak is beschadigdde dorpen zijn niet beschoten. Deze bouwvallen zijn niet het werk van granaten, die althans eenige muren overeind laten. Wat deze dorpen met den grond gelijk heeft gemaakt is brand, brand, dien men gewild en stelselmatig' gesticht heeft. De bewoners kunnen het u vertellen. De onderwijzer, met wien ik spreek, vertelt mij het geval Toen de Duitschers van den kroonprins op Parijs aanrukten, hebben zij alles geëerbiedigd zij hadden haast. Hun troepenmassa's zijn als een stortvloed voorbij gedaverd, onafge broken zij hebben zich slechts enkele uren opgehouden om op adem te komen. Maar toen ze terugkwamen! Welk een haast ze toen haddenen de laatsten, die hier door trokken, hebben den brand gesticht„Kijk, zeide mijn gastheer, dit is een brandbom. liet is een linnen zakje, met kleine zwarte stukjes gevulder zijn er verscheidene in de om streken gevonden. De Duitschers kwamen daar uit dat bosch, zij trokken achter de huizen langs, schuren en stallen in brand stekend, zij verjoegen de bewoners, doodden het vee en namen de vlucht." Hij neemt mij mee om te zien, naar een kaal terrein, waar de ingang van een kelder te vinden is. Twee jaar geleden schijnt deze opening zich onder een trap bevonden te hebben, in het midden van een groote boerderij alles is verdwenen er is niet één steen op een ander blijven staan. Een oude vrouw en kinderen zijn er gedood en verbrand. Mannen, die vluchten wilden, zijn daar doodgeschoten. Van het gemeentehuis, een soliede gebouw, staat geen muur meer overeind, groote Dorische zuilen, die aan het vuur weerstand geboden hebben, zijn alles wat nog overeind staat. Zij wekken de herinnering op aan antieke bouw vallen. De kerk staat nog overeind. Maar van den klokketoren is alleen het steenen geraamte overgeblevenhet schip heeft men tijdelijk toegedekt; het dak was verteerd en nu is er, achter de groote klok, die op de treden van het bordes is neergesmakt, een politiepost ingericht. „Toen de Duitschers alles in brand gestoken hadden, waren ze verder getrokken. Maar de kerk hadden ze vergeten. Maar na verloop van een half uur kwam er een onder officier aan galoppeeren. Hij heeft zijn paard aan het hek van het kerkhof vastgelegd en is in den toren opgeklommen, heeft hem in brand gestoken en is gevlucht. Dat is de laatste Duitscher, dien wij gezien hebben Er is niets meer overalles is met den grond gelijkhet dorp is een woestijn van steenen, de grond is bedekt met verpulverde steenengapende kelderopeningen, stukken roestig en vervrongen ijzer; alles wat erover is van kinderbedjes, en hekken van tuintjes, brokstukken van landbouw-instrumenten. Er is geen muur over, hoog genoeg om er eenige beschutting achter te vinden. Vuur vernietigt beter dan de zwaarste granaten. Ik heb Avocourt gezien, de buitenposten van Verdun, niets geeft zoozeer een indruk van volstrekte verwoesting als een afgebrand dorp. De inwoners zijn gevlucht, zij hebben een wijkplaats gezocht op de eenzaam liggende hoeven, die aan de vernietiging ontsnapt zijn en een jaar lang zijn zij eiken dag in hun platgebrande dorp teruggekeerd om er wat van hun velden te bebouwen, de voorkeur gevend aan dit bestaan van ellende bij hun landerijen, boven het voortsleepen van hun ellende langs 's heerenwegen en naar vreemde streken. De Pall Mall Gazette vertelt de volgende stoute daad van een Fransch soldaat De sappeur Louis V had opdracht ge kregen naar een soort platform op palen boven een moeras, dat de Duitschers daar gebouwd hadden en als stelling voor eenige stukken licht geschut gebruikten, te gaan en het met dynamiet in de lucht te laten springen. Het was natuurlijk een uitgezocht man. Het is lang niet ieders werk om zichzelf en een zwaren zak met ontploffingsmiddelen door stroomend water, door modder en over prikkel draad te sleepen, over een terrein, waar allerlei mijnen lagen, schildwachten op den loer liggen en' zoeklichten van tijd tot tijd de duisternis doorboren. Noch de officier die de opdracht gaf, noch V. zelf spraken over terugkomen. Het zou al een wonder zijn er te komen, maar terug- keeren nadat het alarm zou gegeven zijn, daar viel niet aan te denken. V. nam dus afscheid van zijn kameraden en verdeelde al zijn bezittingen onder hen. Toen besmeerde hi] zijn lichaam met vet, deed een gummipak aan en kroop weg door de draadversperringen. Twee uren later was hij zoo gelukkig een diepe sloot te vinden, waardoor hij zwemmende en tastende tot dicht bij zijn doel kwam. Tenslotte was hij nog slechts door een met schuim bedekten poel van het platform ge scheiden. Hij schatte nauwkeurig den afstand, dook, en kwam precies onder het platform weer boven. Het zoeklicht kou hem hier niet meer treffen. Hij haalde vlug den zak met den bom naar zich toe, drukte op den knop, zoodat het werktuig na twintig minuten zou ontploffen en zwom zoo snel hij kon weg naar den ingang van de sloot, waardoor hij gekomen was. Nauwelijks had hij die bereikt, of een ont zettende ontploffing had plaats en enkele se conden later viel in de weder ontstane stilte een hagel van allerlei voorwerpen om den Franschman heen in het water. Dadelijk was de geheele linie in beweging en een regen van projectielen vloog in het rond. Lichten vlamden plotseling op en kanonnen dreunden. Door een wonder kwam de sappeur behouden terug, misschien juist gered, doordien hij onvoorzichtig was geworden en in volle vaart naar de Fransche loopgraven rende. Hij had slechts een vleeschwond in den arm opgeloopen, net een wondje voor een maand „vacantie in Parijs", zooals hij het uitdrukte. PEKING, 6 September. (Reuter.) De eischem door Japan aan China gesteld naar aanleiding van het gebeurde te Tsengtsjiatoeng, behelzen de politieposten in plaatsen in Zuid-Mands- joerije en Oostelijk Mongolië waar Japanners wonen de berisping van de kommandant der 28e divise, welker troepen in het voorval waren betrokken de bestraffing der onder geschikte officieren die voor het geval recht streeks verantwoordelijk zijn. Japan heeft geen schadeloosstelling geëischt, doch men veronderstelt dat Japan heeft te kennen gegeven dat het van China een aanbod tot schadeloosstelling verwacht als blijk van zijn goeden wil. Gisteren heeft de Prov. boot van hier naar Ilansweert voor het eerst de post voor Hol land meegenomen en medegebracht. Post- paketlen gaan voorloopig met deze boot nog niet mede. Zoodoende gaat des avonds met de boot van half 7 ure van hier nog post mede naar Holland en de boot die 's avonds om 10 uur hier aankomt, brengt dan ook weer post mede, die 's morgens om 7 uur besteld wordt. De reizigers naar en uit Holland maken al tamelijk veel gebruik van deze nieuwe boot verbinding. De heer A. P. de Vos, commies ter secretarie alhier heeft tegen l Januari ontslag aangevraagd als secretaris ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur, als secretaris der Kar mer van Koophandel en als ontvanger-griffie- van de polders Oud Zevenaar en Kleine Zeve- naarpolder. Door den commandant in Zeeland is be zwaar gemaakt de kermis alhier overeenkom stig het raadsbesluit te laten doorgaan. Van wege de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram wegmaatschappij werd alhier aanbesteed het verleggen van den Oostelijken havendijk en van de Spuikom van duikers en verdere werken aan de haven te Hoofdplaat. Hiervoor was het laagst ingeschreven dooi de heeren G. J. Balkenstein G. A. van dér Straate te Ter Neuzen voor f60.050. Bij het op 4 en 5 Sept. jl. te 's Bosch gehouden examen voor de hoofdacte slaagde II. Hangelbroek, onderwijzer te Graauw. In een weide van den landbouwer C. Barbè Philippine werd een paard doodgevonden. Het dier vertoonde een wonde aan de borst. Of hier.aan een ongeluk dan wel aan kwaad willigheid moet gedacht worden De -land bouwer had het paard slechts een week in zijn bezit en het gekocht tegen een vrij Imo gen prijs. Voor de betrekking van hoofd der school (vacature P. Rijkse) te Aardenburg heeft zich één sollicitant aapgemeld. Woensdagmorgen had te Groede een on geval plaats dat ernstige gevolgen had kun nen hebben. Er waren nieuwe legerpaarden aangekomen. Een dezer door een wachtmees ter bereden, werd woest, wierp zijn berijder van zich en stoof als een pijl uit een boog het dorp door, recht op de openstaande deur van het gemeentehuis aan, waarin veel wach tend publiek stond. Juist bijtijds wist men deze te sluiten en erger te voorkomen. Voor het gemeentehuis viel het beest neer. Toen men het weer op pooten bracht was het ge heel scheef ten gevolge vaneen heupverzakking (M. Crt.) Woensdagavond kwamen te Vlissingen weder een tiental geïnterneerde burgers uit Ruhleben aan, die naar Engeland mochten terugkeeren. Zij waren tot Boxtel met hun elven geweest, maar één bleek een Amerikaan te zijn en werd toen naar Rotterdam gezonden naar den Amerikaanschen consul. De mannen die hier aankwamen, konden vertellen, dat het in het kamp er niet beter op wordt; het aantal krankzinnigen neemt steeds toe en eveneens het aantal leiders aan hart en maagkwalen, waaraan ook meerderen sterven. Onder hen, die hier arriveerden, waren ook een drietal met zwakke geestvermogens. Het voedsel in het kamp bestaat uit aardappelen en tweemaal per week visch, althans dit krijgt men van de Duitschersdoch verder leeft men van den inhoud der pakjes, die uit Enge land worden gezonden, maar waarvan dikwijls de inhoud bedorven of slecht aankomt, daar zij dikwijls zeer lang onder weg zijn. Met denzelfden trein kwamen vier Duitsche vrouwen, die met Engelschen zijn gehuwd on 5 kinderen mede zij waren Duitschland ont vlucht omdat er geen voedsel meer is of wat er is haast niet te betalen valt. Allen ver trokken gisterenmorgen met de mailboot. M. Crt. Aan het Ministerie van Marine werd gisteren aanbesteed het maken van den onderbouw en gedeel telijken bovenbouw van een vliegtuigenloods te Veere, met enkele bijkomende werken, laagste inschrijverH. J. Keulemans, Middel burg, f 15,747 het maken van den ijzeren bovenbouw van de vliegtuigenluods te Veere, met enkele bij komende werken, eenige inschrjjfstcr N.V. C. Swarttouvv's Constructiewerk plaats en Ma chinefabriek te Schiedam f15,500; het maken van een helling voor watervlieg tuigen te Veere, met bijkomende werken, laagste inschrijver II. J. Keulemans, Middel burg, f11,365. Loop der bevolkiny van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich n deze gemeente gevestigd: A. de Caluwe, landbouwersknecht, O 186, van Zuiddorpe. F. J. Haarten, bakker, Noordstraat 80, van Colijnsplaat. J. Clowting, hofmeester, aan boord, van Vlissingen. A. A. de Zeeuw, schilder, Tholensstraat 5, van Wassenaar. J. Notebaard, stuurman, Donze Visserstraat 29, van Vlissingen. P. A. Rammeloo, visschcr, Tholensstraat 147, van Philippine. A. Speleman, werkman, O 220, van Hulst. J. F. Kriekaert, werkman, O 220, van Hulst. Vertrokken: C. Verbrugge, zonder beroep, Heerengracht 13, naar Zeist. A. W. C. Smits, zonder beroep, Noordstiaat 70, naar Arnhem. P. S. Pladdet, zonder beroep, Noordstraat 49, naar Delfzijl. F. C. Harms, zonder beroep, Dekkerstraat 13, naar Bergen op Zoom. C. Bakker, zonder beroep, Westkolkstraat 44, naar Bergen op Zoom. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nur.en dr. J. II. Gunning, em, pred. te Utrecht. Aangenomen naar Capelle a. d. IJssel (als hulppred.): Ant. J. W. Grolman, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Zestal te Zutfen C. Bouma, te Schoonebeek -, J. G. Kunst te BarendrechtJ. Koelewijn te DedemsvaartII. A. Munnik te Bunschoten, J. Sybcsma te Zierikzee en J. Waterink te Appelscha. Beroepen te Ileerjansdam F. Staal te Co lijnsplaat te Strijen P. E. van Schaik te Anna-Jacoba-Polder te Loenen-Vreeland C. J. de Kruijter te Oostkapelle. Ned. Herv. Kerk Iii de gisteren gehouden Provinciale kies- vergadering werden benoemd tot lid van het Prov. Coll. van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Hervormde gemeenten in Zeeland de heer D. J. Dees te Ter Neuzen in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. de Bree, en de heer mr. S. R. Bakker te Zierikzee in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. D. van der Vliet. Unie-Collecte. De 4e lijst loopt tot f 14.751.KR/g, d. i. f 1750 hooger dan de overeenkomstige lijsten van het vorige jaar. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 7]/a ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Hoofdbestuursvergadering der Zee uw s c lie Landbouw- Maatschappij. Dinsdag is te Goes een vergadering gehouden door het hoofdbestuur van do Zeeuvvsche Maatschappij van Landbouw, onder voorzitter schap van den heer J. H. O. Dominicus, burge meester van Kruiningen. Uit de besprekingen bleek, dat men ook na de jongste conferentie met den kapitein, belast met de hooivordering in Zeeland, nog niet met zekerheid weet, aan welke cijfers uien zich ten opzichte van de hoeveelheden, noodig voor eigen gebruik, mag houden. Westelijk Front. Socialistische conferentie inzake den vrede. De onzijdige post. Een brief van het Fransche front. Een dappere daad. Japan's nieuwe eischen aan China TER NEUZEN, 8 September 1916.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2