V, flniirmlHtionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. Buitenland. No. 1361. Zaterdag 9 September 1916. 14' Jaargang. Uit jonge Jaren. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOO'J Az. te TER NEUZEN. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. GRONDWETSHERZIENING. Zaterdagavond is verschenen de Memorie van Antwoord van minister Cort van dei- Linden in zake de wetsontwerpen tot her ziening der Grondwet. Veel belangrijks van concreten- aard brengt deze memorie niet. I)e minister weigert positief de revisie verder uit te strekken dan tot liet kiesrecht en liet onderwijs en bepaalt haar dus tot deze beide Zciksn. De Memorie gaat vergezeld ven twee nota's van wijziging. Behalve een aantal veiande- ringen van ondergeschikten aard en verschil lende verbeteringen in de uitwerking van het voorgestelde systeem van evenredige vertegen woordiging, werden de vijf volgende belangrijke wijzigingen voorgesteld Ten eerste Er wordt definitief stemplicht ingevoerd, door den gewonen wetgever nader te regelen j ten tweedeDe redactie van artikel 80 wordt aldus gewijzigd, dat duidelijk blijkt, dat het vrouwenkiesrecht niet direct wordt inge voerd. De gewone wetgever zal over die voering moeten beslissen, maar de ïegeering weigert thans met de invoering te beginnen. Zij ruimt alleen de grondwettelijke belemme- r"ten° derde De schadeloosstelling voor leden der Tweede Kamer wordt gebracht van f 2000 op f3000; ten vierdeDe leden der Tweede Kamer zullen voor het bijwonen van openbare en van commissie-vergaderingen vergoeding van reis kosten ontvangen, volgens door de wet te stellen regelen ten vijfdeDe leden der Tweede Kamer zullen pensioen ontvangen en wel f 100 voor ieder jaar dat zij zitting hebben gehad, tot een maximum van f2000. („Zei. VERBOD VAN UITVOER VAN APPELEN EN PEREN. Het St.bl. no. 430 bevat een Kon. besluit van den 2den dezer, waarbij de uitvoer van appelen en peren, ook in verduurzaamden toestand, wordt verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod 49) Er was bovendien iets anders, dat den laatsten tijd Bertus'hart vervulde. Vader zou immers binnenkort terugkeeren? De vijftien maanden waren reeds verstreken en de laatste brief van vader zinspeelde er op, dat hij spoedig weer in het vaderland zou zijn. En nu was het al een paar weken geleden, ennog altijd was vader niet gekomen ook had geen nader bericht hem bereikt. Met kloppend hart opende hij dan ook. den brief, die tante hem overreikte. Maar onder het lezen verdonkerde de vroo- lijke uitdrukking op zijn gezichttranen kwamen hem in de oogen de inhoud moest een groote teleurstelling voor hem zijn hem ernstig bezorgd maken. Toen de brief uit was, legde hij het hoofd op zijn armen op de tafel en snikte. Tante was bij hem komen staan en legde hefkoozend haar hand op zijn hoofd. Bertha wist niet hoe ze het had, maar vermoedde |°ph iets ergs en stond deelnemend toe te k'jken met een angstige uitdrukking in de °ogen. tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. DE UITVOERING DER DISTRIBUTIE WET. Door de burgemeesters van de gemeenten Eindhoven en Woensel worden pogingen in het werk gesteld om de kosten van de Distn- butiewet van de schouders der gemeenten af te wentelen, althans in die gemeenten, waar het geldelijk beheer door deze kosten dreigt te worden ontwricht. Deze kosten, welke zooals bekend is, voor 110 deel door de gemeenten en voor 9/10 door het Rijk worden gedragen, beloopen van Eindhoven en omliggende gemeenten ongeveer een halve ton gouds. De beide burgemeesters trachten voor hun streven de medewerking te verkrijgen van gemeenten die onder ongeveer gelijke omstan digheden verkeeren als Eindhoven, dat eén industriestad is en tevens het middelpunt van eenige gemeenten. Gisteren brachten zij een bezoek aan Zaan dam, terwijl zij van daar naar Enschedé gingen. Voor Zaandam en omstreken worden de distributiekosten welke voor rekening der gemeenten komen, op oegeveer f 100,000 be- groot. Een audiëntie bij de regeering werd bereids aangevraagd, met het doel met den minister van Landbouw te overleggen, op welke wijze de zwaarst getroffen gemeenten van den drukkenden last der distributiekosten kunnen bevrijd worden. In -verband hiermede kan nog worden mede gedeeld, dat eergisterenavond in den gemeente raad van Koog aan de Zaan een voorstel in behandeling kwam om den uitvoer uit de gemeente to verbieden van die artikelen, waarop de gemeente toelegt. Men schrijft aan „Het Volk" Aan het eind der gisteren gehouden verga dering van den Raad der gemeente Schiedam deelde de voorzitter mede, dat, nu onder de nieuwe Distributiewet ook de regeling der varkensvleesch-voorziening is gewijzigd, dit voor die eene week aan de gemeente f 360, en aan liet rijk f3200,— kost. Als dat straks met de andere levensmiddelen evenzoo zal gaan, ligt het voor de hand dat de draagkracht der gemeente tekort schiet. Waar de voor ziening totnogtoe zoomin aan de gemeente als aan het rijk iets gekost heeft, verklaarde de voorzitter niet te begrijpen, hoe de vroegere verhezen gedekt zijn of waar de tegenwoordige winsten blijven. „Kom Bertus, den moed niet laten zakken," troostte tante. „O tante, misschien komt vader nóóit en hij snikte nog harder. „Zóó erg is het niet, mijn jongen, kom, je moet eens goed nadenken. Vader heeft je immers zélf geschreven. Hij is wel heel ziek geweest, maar hij schrijft nu immers, dat hij weer aan de betere hand is Maar Bertus was niet gemakkelijk te troosten. Het viel ook zoo bitter tegenhet was ook zoo'n harde tegenslag. Al zijn gedachten waren den laatsten tijd gericht geweest op het heerlijke van vaders terugkomstop het weer-bij-vader-zijn, maanden lang! En nu? Kon de brief wel slechter tijding bevatten Daar schreef Vader, dat hij in New-York door zware koortsen was overvallen zóó, dat men hem in een ziekeninrichting had moeten op nemen liet schip was zónder hem vertrokken hij was nu, Gode zij dank, aan het herstellen, maar het zou, ging alles verder goed, nog zeker een paar maanden aanloopen, eer hij naar Holland terug mocht keeren. Nu was hij nog in het ziekenhuis Bertus was niet gerust. Vader in het ziekenhuis en... als hij nu eens verergerde; als Vader eens, net als moedero, hij durfde er niet aan denken, dan, dan was hij alles kwijt, dan was hij Tante trok hem naar zich toe. Ze sprak hem moed in. Ze had óók een brief ontvangen en ze verzekerde hem, dat vader werkelijk OORLOGSWINSTBELASTING. Naar vernomen wordt zal de oorlogswinst- belasting vermoedelijk ruim 400 millioen gulden opbrengen. DE OPLOSSING VAN DE VISSCHERIJ- KWESTIE. Economisch-statistisclie Berichten geeft een overzicht van de visscherij-kwestie en van de oplossing daarvan. Aan het einde van het artikel lezen wij: Naar verluidt zal ook van Duitsclie zqde geen bezwaar worden gemaakt tegen boven bedoelde overeenkomst, welke aan de centralen aanmerkelijk geringer hoeveelheden haring verschaft dan zij in normale jaren uit Neder land betrokken, en zijn dus alle moeilijkheden opgelost, voor zoover althans niet de bewoor dingen der overeenkomst zelf tot verschillende uitlegging aanleiding geven. De kans daartoe scliunt ons niet buitengesloten, waar het de clausule betreft, dat de Engelsche regeering het recht heeft 20 pet. der vangst op te vor deren tegen den prijs, dien de Nederlandsche regeering betaalt. Nu is het een feit, dat de Nederlandsche regeering in het geheel geen haring koopt; de hier te lande gedistribueerde z.g. „regeeringsharing" is door de Zeevisch- vereeniging tegen verlaagden prijs beschikbaar gestelde haring, die door haar op de open markt wordt aangekocht tegen dezelfde prijzen als b.v. Duitschland besteedt. Het verschil tusschen in- en verkkoopprijs wordt gevonden uit de opbrengst van een z.g. consentrocht, waarvoor de exporteurs de beschikbaarstelling van haring in natura afkoopen. De clausule zal van Engelsche zijde wel zoo bedoeld zijn, dat Engeland het recht heeft 20 pet. dei haring te vorderen tegen den prijs van de „beschikbaarstelling voor het Neder landsche publiek, dus tegen ca. f25 per tori, en niét tegen den inkoopprijs van ca. f60 op de open markt. Gaan beide partijen hiermede accoord, dan rijst nog de vraag, of bij den export de consentgelden (ca. f6 per ton van 150 K.G. bruto) komen ten laste van de En gelsche regeering of van de Nederlandsche reeders. DE VASTGEHOUDEN GRAANSCHEPEN. Wij lezen in de „N. Ct." Ons bericht, dat aan liggelden voor de vast gehouden graanschepen aan de Britsche haven autoriteiten ongeveer een half millioen moest worden betaald, blijkt tot ons leedwezen op een misverstand te berusten. Er is voor deze schepen geen liggeld betaale, maar de Nederlandsche Reedersvereeniging beterde en dat er zeker spoedig nog gunstiger berichten zouden komen. Het zou toch zoo héél lang niet meer durende brief had immers toch ook weer een dag of tien noodig gehad om hen te bereiken dié telden alvast af. En dan, als vader dan geheel hersteld weer- kwam, wat een vreugde zou dat wezen en hoe blij zou hij zijn, als hij hoorde van Bertus' dappere daad Zij wist Bertus toch wat op te monteren de tranen droogden maar toch zuchtte hij diep, toen hij opstond, om den brief boven nog eens stil te herlezen, eer hij hem in zijn koffertje zou wegsluiten bij al de andere Toen hij Pietje voorbij kwam zag hij, hoe ze hem mét iets als leedvermaak in de oogen aankeek. Het maakte hem boos hij zou haar wel een slag in het gezicht kunnen geven hij hield zich in, en deed of hij haar valscli lachen niet opmerkte. Toen hij boven op zijn kamertje zich neerzette om te lezen, werd de deur zachtjes geopend en schoorvoetend kwam Bert.ha binnen. „Erg hé, Bertus?" zei ze en ze zette zich naast hem neer. Ze voelde zijn verdriet en teleurstelling mee, en het deed Bertus zoo goed. „Maar je vader zal gauw beter zijn, en terug komen. Wie weet, hoe gauw al. Dat zal heerlijk zijn." Bertus keek haar dankbaar aan bij haar bemoedigende woorden. begroot de schade, door het oponthoud geleden, op een half millioen en heeft aan de Regeering een vergoeding tot dat bedrag verzocht. Onze zegmans, wien de mededeeling uit de eerste hand gewerd, blijkt haar verkeerd te hebben begrepen. SLUITING VAN DE KAMERS. De zitting der Staten-Generaal zal gesloten worden op 16 September om 3 uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken is ge machtigd de Kamer in naam der Koningin te sluiten. De Hangsche gemeenteraad koos in de vacature-De ilde (a.-r.) tot wethoudei den lieer Van Vuuren (r.-k.) met 26 stemmen^ tegen 16 op den soc.-dem. den heer Hoejenbos DJAMBI. De corresp. van de Tel. seint uit Welte vreden De opstand breidt zich uit. De controleur te Bangko heeft het volgende telegram uaar Batavia gezonden „Alle maatregelen ter verdediging zijn ge nomen. Alles is hier nog rustig. Ik viaag versterking aan voor Korinti". Men vreest, dat er een nachtelijke aanval op Moearaboengo zal worden gedaan. ONLUSTEN IN DJAMBI. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram heeft de Indische regeering reden te gelooven, dat de Europeanen te Moeratebo in de benting in veiligheid zijn. De uit Sumatra's Westkust gezonden compag nie kan Donderdag te genoemder plaatse aan komen. (St.ct.) Van den gouverneur generaal van Neder- landsch Indië werd een telegram ontvangen, inhoudende dat de resident van Djambi hem bericht heeft, dat Moeara Tambesi op twee dezer na een hevig gevecht werd bezet. Ver moed wordt, dat de familie van den vorigen sultan de hand in de onlusten heeft. DE OORLOG. DE TOESTAND. De slag aan de Somme duurt, aldus de N. R. C., met groote hevigheid voort. Hot slechte weer heeft, volgens het Fransche communiqué, eergisterenochtend de krijgsver richtingen aanmerkelijk belemmerd, maar later op den dag hebben de Franschen en de En- „En je moet om Pietje maar niets geven, hoor. Laat ze maar doen." Ze had ook haar zusters doen opgemerkt en het had haar medelijden met Bertus vergroot. Ze bleef nog een poosje haar rol van kleine vertroosteres vervullen en toen het haar eindelijk gehikt was, een lach op Bertus' gelaat te krijgen, ging ze weer heen. Haar hartje was weer eenigermate gerustgesteld. Bertus zette zich tot schrijven aan vader. Graag had hij zjjn hart vol droefheid in dien brief willen uitstorten, maar hij bedacht bijtijds, dat zulks vader zeker niet zou bemoedigen en zijn herstel niet zou bevorderen. En daarom deed hij zich geweld aan, heel gewoon te schrijven en al de narigheid maar weg te laten. Hij vertelde maar niets van de dagelijksche verdrietelijkheden, door Pietjes hatelijk gedrag. Hij vertelde van de vacantie en in eenvoudige bewoordingen verhaalde hij, onopgesmukt, hoe hij Henk het leven had gered. Hij vertelde van zijn vorderingen op school en sprak de hoop uit, dat „de Heere vader toch maar heel gauw weer beter mocht maken en hem terug mocht brengen." Het was een eenvoudige brief, waarvan het schrijven hem zelf opmon terde en met aanmerkelijk meer opgewektheid dan hij zooeven de trap was opgeklommen, ging hij ze thans weer af, om den brief te posten. 1 (Wordt vervolgd.) w Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. DOOR ZELAND1A.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1