Boekaankondiging. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Maar het heeft geen versche divisies in den strijd geworpen en het schijnt meer dan vroeger voorzichtig te zijn met het verbruik der munitie. Toen ik mijn wensch uitsprak om mijn pelgrimstocht tot het einde te volbrengen, en binnen de verwoeste muren van Verdun door te dringen, zeide mijn zegsman mij„Ik zal u iets beters voorstellen. U bent nu reeds drie keer overdag Verdun binnengekomen, een nieuw bezoek zou u niets meer kunnen leereu. U zult het alleen nog wat erger verwoest vinden, maar ik kan u vannacht tot aan het fort X. brengen, daar zult u een indruk krijgen van het ensemble van den veldslag". En wij zijn 's avonds vertrokken langs donkere wegen, waar, met gedoofde licbten, de convooien met nieuw proviand circuleeren, een lange processie van schaduwen, die elkan der zonder een geluid, zonder een stoot, zonder een weifeling opvolgen. Aan den rand van den weg lost een trein granaten, die snel door een munitie sectie worden weggevoerd. Verderop kom ik bagage wagens tegen, vrachtwagens, een batterij zware artillerie, die stelling gaat nemen. Overal om ons heen ontsteekt de hemel in brand van gloed, men zou zeggen een geducht onweer, waarvan de donder rommelt zonder ophouden. Thans naderen wij de vuurlinie. I)e bliksem stralen zijn brusk en duidelijk. Het geweld der knallen en der ontploffingen is dichtbij. En daar sta ik op de hoogte, die het fort domineert. Vóór mij, rechts van mij, links van mij, lichten snelle dwaallichtjes op. Schijn sels loopen over het donkere veld. Lichtende vuurpijlen stijgen op en werpen een hard licht over alles. Hier en daar ontploffende vuur ballen. Een oorverdoovend lawaai vervult de lucht. In het weifelend licht van dat sombere vuurwerk onderscheid ik al de gelieden van dat wijde slagveld, dat zich in een lialven cirkel uitstrekt van den linkeroever van de Maas tot aan de streek van Vaux. Plotseling stijgt aan den horizon eeu brand op, dooft uit, vlamt weer op en flikkert eenige oogenblikken, als een bengaalsch vuur, dat met schokken brandt. „Dat moet een Duitsch munitie-depót zijn dat springt", zegt mijn metgezel. En de artillerie-strijd gaat door, verwoed. Geen enkele kreet, geen enkel geluid van geweervuur, geen enkel geknetter vau een machinegeweerniets dan de groote stem van het kanon 01 zij, die zich den oorlog al bijna geëindigd denken moeten maar eens, evenals ik, dat onvergetelijke en verschrikkelijke schouwspel gaan zien Dat zij dit veld van slachting en verschrikking maar eens gaan bekijken, waar de wanhopige krachten van twee naties tegen elkaar aanbotsen." Zij zullen er de scherpe sensatie van mede- nemen van die geduchte poging van vernieling, waarheen al de middelen, al de wilsuitingen stormloopen van de volken, die elkaar het hoofd bieden. Roemenië, met een bevolking van onge veer 7,5 millioen, beeft een leger, dat volgens de nieuwste opgaven op 700.000 man wordt geschat. De diensttijd is 10 jaar bij liet ac tieve leger en 10 jaar bij de reserve, zoodat bet dus mannen heeft van 20 tot 40 jaar. Van alle Balkanstaten bezit dit rijk het langst een militaire organisatie in modernen zin zoodat deze nu als geheel gereed is te be schouwen. Het leger telt volgens betrouwbare gege vens, de laatste twee jaren niet minder dan 5,500 beroeps-officieren, waarvan bekend is, d'at ze een aangesloten goedgedisciphneerd korps vormen, bezield met een uitstekenden geest,. De gewone vredessterkte van het leger is 110.000 man. De lichting, die ieder jaar bij het leger wordt ingelijft en waartoe allen belmoren, die de wapens kunnen dragen zoodat alleen zij zijn uitgesloten, die physiek ongeschikt zijn bedroeg de laatste jaren 57—60.000 man. Een 2000 hiervan bekomen eenige vrijstelling, maar slechts zoodanig, dat zij in den loop van vier jaar toch ruim anderhalf jaar troepen- dienst verrichten. Deze 2000 worden inge deeld bij de Kolaraschregimcnten, waarvoor het een eisch is, dat zij een eigen paard met bijbeliooren medebrengen. Sedert 1912, toen een nieuw korps werd opgericht, bestaat het leger uit 6 legerkorpsen, die ruim van artillerie, volgens de eischen van den modernen oorlog, voorzien zijn. Bij ieder korps vindt men dan ook, behalve het groote aantal veld-, berg- en rijdende artillerie, de vereischte houwitser-afdeelingen en de bat terijen zware belegeringsartillerie. In het leger is in vredestijd een overcom pleet aan kader, die aangewezen is om bij mobilisatie de reserve te encadrecren. Deze reserveformatie, waarvoor dus het geraamte geheel klaar is, is op 1 April 1913 gebracht op 5 divisies, ieder van 16 bataljons. Behalve over cavalerie en andere hulpwagens, beschikt iedere reserve-divisie over 5 snelvuurbatterijen en een 12 c.M. houwitserbatterij. De mobilisatie van het Roemeensche leger tijdens den tweeden Balkanoorlog, die dit rijk op onbloedige wijze een gebiedsuitbreiding met de stad Silistria gaf, ten koste van Bul garije, leverde bovendien het bewijs van de schitterende militaire organisatie. Ook de destijds in de grootste orde en snelheid, in verschillende kolonnes, door het leger uitge voerde opmarschen naar de grenzen, toonden, dat de bevelvoering den toets der critiek kon doorstaan en ten volle voor haar taak be rekend was. De Kölmsche zegt, dat in oorlogstijd het veldleger, zonder aanvullings-, bezettingstroe pen en landstorm, bestaat uit: 250.000 man infanterie, 18.000 man ruiterij, 800 stukken geschut en ongeveer 300 machinegeweren. En schat dan de gezamenlijke sterkte op on geveer een half millioen. Maar dit lijkt ons wel wat laag, als men op het bevolkingscijfer van 7Vs millioen let. »St." In de Norddeutsche Allgemeine Zeitung vertelt Rolf Brandt een verhaal, dat hij van een Russischen krijgsgevangene heeft gehoord, over het ontstaan van het nieuwe Russische leger. Deze man, die in de heele wereld had rondgezworven, deelde dit alles mee, zoo schrijft hij, met de kalmte van een onparlijdigen waarnemer. Inderdaad zijn deze mededee- lingen belangwekkend en wij nemen er het volgende uit over. Een dozijn Russische onderofficieren zitten in een dekking aan het Rigafront. In eindeloozo hoeveelheden drinken zij thee. Zij hebben overvloed van suiker en warm water. „Generaal Koeropatkin heeft hier het bevel gevoerd", zegt er een. „Waarom is hij ge komen?" „Domkop, hij is gekomen om Riga aan de DhthsQhers over te geven 1" Door zijn tegenspoed in den veldtocht in Mantsjoerije hecR de generaal voor de front soldaten afgedaan. Deze gelooven niet aan tegenspoed, overwegen geen strategische po sities. Nederlaag is voor hen verraad en iedere aanvoerder, die geen succes heeft, is een verrader. Dat was een gevaarlijke ziekte geworden in het Russische leger, toen den vorigen zomer de vestingen vielen en een snelle terugtocht het eenige heil was. Toen was deze ziekte een epidemie geworden, vooral onder het korps beroepsofficieren. Warschau was verkocht Iwangorod was ver kocht. Van Kowno noemde men den prijs. Dit werkte demoraliseerend op het leger. Waar vechten wij om, als toch alles ver raden is?" Toen greep het Russische legerbestuur met ijzeren vuist toe en ontwikkelde een kracht die het Russische leger nog eens slagvaardig maakte. Er werd gewerkt, werkelijk en goed gewerkt in dezen nood. De beroepssoldaten werden bijna allen naar achter gehaald. De jonge troepen werden naar het front gebracht en uit deze versche troepen een nieuw onder officierscorps gevormd. Hen, die aangestoken waren, stopte men zonder genade in het achterland, en voor aan het front, regende het St. Joriskruisen voor de jonge dapperen. Aan dit kruis is, naar de klasse, een pensioen van 120 tot 30 roebel per jaar, aan een medaille een van 38 tot 6 roebel verbonden. Deze sommen werden ook uitbetaald. De straffen daarentegen werden, zoo mogelijk nog ver scherpt. De kleinste overtredingen van de tucht werd meedoogenloos vervolgd. Een man, die, naar de meening van zijn onder officier, een paar minuten te laat bi| het rapport kwam, kreeg reeds als straf, onder het gevVecr te staan, d. w. z. twee uur lang met hot geweer in den arm zich opstellen voor de loopgraaf. Het is een ontzettende straf, di® ook de sergeant-majoor kan uitdeelen. Het weinig ingewikkelde gevoel van de moesjik wordt op alle mogelijke manieren gevleid. Gehoorzaam, gehoorzaam altijd maar, dan zult ge het goed hebben. Er kwamen geschenken voor het heele leger van de Isa ritsa en dan speelde de regimentsniuziek. Op feestdagen was er bizonder goed eten. Er werden vlugschriften verspreid, die natuurlijk voorgelezen moesten worden, waarin stond dat de manschappen zich niet bezorgd moesten maken voor verwonding, men had voor allen kunstmatige ledematen, men had pensioen en het invalidenfonds. Tegelijkertijd gingen de Vereemging der Steden en het provinciaal bestuur er voor zorgen, dat het leger werkelijk goed werd gevoed. Zij trokken zich zij het ook niet met afdoend succes het lot der hospitalen Reeds in den winterveldtocht had men bij de bevordering, waren een van de vele middelen die men gebruikte om den geest van de troepen op te wekken. Toen het voorjaarsoffensief in het Noorden zoo droevig mislukte, schrok men. De ge havende divisies werden 80 kilometer achter het front teruggetrokken en opnieuw aangevuld en afgeëxerceerd. Toen kwam het zomer- offensief met zijn succes. Het was de eerste daad van het nieuwe Russische leger. Dit had een goede uitwerking op den geest. Door den strijd om Kowel is echter een nieuwe twijfel ontstaan. De Russische kritiekzucht is weer aan het groeien 1. De Olijftak, onze kleine vertrooster. Chr. Scheurkalender, prijs 50 cents; met premiewerk (Macduff: Druiven van Eskol) één gulden. We ontvingen een proefschild, dat een allego rische voorstelling bevat van Jasaja 11 6. Inderdaad passend, vertroostend. De uitvoe- ig in zachte tinten is een lust voor de oogeu. 2. Jaarboek ten dienste der Geref. Kerken, onder redactie van Ds. Doekes en Ds. Rullmann. Deze uitgave is een samensmelting der beide bekende uitgaven (Jaarboekje en Handboekje). Aan de uitgave wordt een kaart der Geref. Kerken in Nederland toegevoegd. De prijs wordt 50 ets. De premie bestaat in een werk van Ds. Doekes: Het ambt der geloovigen. 3. De Gezondheid, afl. 16, bevat als immers belangwekkende artikelen De voeding der kinderen, Menschen met 13 ribben, Radiuminrichtingen, Huwelijk en sterfte, Vetzucht, Het ontsmetten, Gezondheid en de Middenstand (zeer actueel), De stof bestrijding, Goedkoope Maaltijden, Wenken hoe men een kind moet bederven, Recepten, Vragenbus, Wetenswaardige zaken. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, werd bij stemming aangenomen om dit jaar de kermis te doen doorgaan. Zooals uit het verslag blijkt waren er tegen de heeren D. J. Dees. J. J. de Jager en R. Scheele (hoewel deze laatste verklaarde in beginsel vóór het houden van kermis te zijn). Vóór stemden de heeren A. Visser, E. T. van Hasselt, H. B. van Nes en M. Eijke. Afwezig waren de heeren D. Scheele Az., Jac. de Bruijne, A. C. Lensen, Van Borssum Waalkes, Nolson en Donze. Dhr. D. Scheele Az. wegens ambtsbezigheden, A. C. Lensen en Nolson wegens uitstedigheid. Dhr. Donze wegens zijn voortdurende ziekte. De heeren Jac. de Bruijne en Van Borsum Waalkes zonder opgave van redenen. Hieruit blijkt dat vele leden slecht ter vergadering komen, wat den laatsten tijd herhaaldelijk het geval is. Dus deze maand is het kermis in onze stad en geld om kermis te houden zal er dan óók wel zijn. Dinsdagavond was het noodweer. Regenen ontzettend. "Hoewel het onweer niet zwaar was, toch lichte het onophoudelijk. Van on gelukken vernamen we niet. Gelukjdg was het weder vóór de nacht bedaard. Dinsdagavond geraakte een vrouw, wo nende in de Verbindingstraat alhier op den Prov. weg onder een auto. Het voorwiel ging over haar been, waardoor zij inwendige kneu zing bekwam. Van verschillende gebouwen woei gisteren ter herdenking van de Koningin haar 36sten jaardag, de vlag. De schoolkinderen waren den ganschen dag feestelijk gestemd. In groote troepen trokken zij al zingende door de straten onzer gemeente, de meesten hunner voorzien van oranjesjerpen, 's avonds van lampions. Op de markt aan. dus een bijna nieuw leger en gedurende den winter werd het exerceeren en de pogingen om eerzucht te wekken in de jongelieden met alle kracht voorgezet. De jachtcommaudo's die voorgetrokken werden bij de voeding en en werd op de muziektent een concert gegeven waarbij een elftal nummers ten beste gegeven wérden. Het was een keurigen dag weer, en het Oranje zonnetje scheen vroolijk. De St.ct. no. 204 bevat de acte van op richting der N. V. Maatschappij Schoenerschip „Zwaluw" te Ter Neuzen, welker doel is de expolitatie van een stalen schoenerschip in den meest ruimen zin. Het kapitaal der ven nootschap bedrargt f 15.000. Oprichters zijn F. B. G. de Meijer, R. Cr E. Nolson en 11. S. A. de Meijer, allen carga doors wonede te Ter Neuzen. Dezelfde St.ct. bevat de acte van oprichting der N. V. Maatschappij Schocnerschip „Ber- endina" te Ter Neuzen, gesticht door dezelfde personen en met hetzelfde doel. Het kapitaal bedraagt f21.000 Hoek. Voor de door het waterschap Loven en Willemskerke gehouden besteding van werken tot oeververdediging was laagste in schrijver de heer Jac. van Drongelen te Hoek voor f 10,650. Zaamslag. Op verscheidene akkers ziet men veel geschoten graan ten gevolge van de veelvuldige regen der laatste dagen. Onge twijfeld een belangrijke schadepost vooi de eigenaars. Zaamslag. Wat er tegenwoordig met den vlashandel kan verdiend worden, als het mee Een onzer landbouwers, die eene hoeve heeft welke is belast met eene groote hypotheek van 51/, pCt., kreeg dezer dagen aanzoek van iemand uit eene grensgemeente van O. Z. 1 die de gelden wilde verschaffen als hypotheek a 2a/o pCt., om die van 57» pCt. af te lossen De aanbieder was een paar jaar geleden met geleend geld in den vlashandel gegaan/en had zoodanig gelukkige zaken kunnen doen, dat hij nu, volgens zijne verklaring, eigenlijk met al zijn geld geen raad wist. (Niet van onzen corresp.) In het perceel van den heer Cortvriendt te Zoute Spui zal, in aansluiting op het Rijks telefoonnet Neuzen een publiek telefoonstation worden gevestigd. Axel. Dinsdag had alhier eene vergadering van den gemeenteraad plaats. Bij de inge komen stukken was een adres van P. de Putter, gemeente-ontvanger, waarin hij ver zoekt, zijne jaarwedde te verhoogen met f 150. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld, om bericht en raad. Door de commissie, in wier handen de gemeenterekening over 1915 gesteld is, is de ekening nagezien en, behoudens eene aan merking van administratieven aard, die reeds gewijzigd is, in orde bevonden. De commissie adviseert de rekening goed te keuren in ont vangsten op f 61,912,067», in uitgaaf op f 50,227,60, en mitsdien met een voordeelig saldo van f 2684,467s De commissie voor het nazien der rekening van de gasfabriek over 1915 adviseert de rekening goed te keuren, in ontvangsten op f 28,943,56'2, in uitgaven op f34,283,69, mits dien met een nadeelig slot vnn f5,340,1273- Door de commissie, in wier handen de rekening van het Burg. Armbestuur over 1915 is gesteld, werden op de rekening geen aan merkingen gemaakt, en de commissie adviseert deze goed te keuren in ontvangst op f 5154,85, in uitgaaf op f 4946,03, mitsdien niet een goed slot van f 158,82. Door B. en W. wordt aangeboden de ge- meentebegrooting voor 1917, op een eindcijfer van f73.198,86 73, rae! een Posf voor onvoor ziene uitgaven ad f 1023,3573. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken op f35.000. (In 1915 werd daarvan ontvangen f 20.627,2873 en voor het loopende jaar geraamd op f 24.000). Deze begrooting wordt, voor het uitbrengen van een rapport, gesteld in handen van eene commissie. B. en W. stelden voor den gasprijs met ingang van 1 October te bepalen als volgt muntgas f0.ll lichtgas f 0,10 kookgas f 0.09 industriegas bij gebrnik van 1—5000 M3f0,08 van 5001—10000 kub. M. f0,076 per Ms. De gascommissie kon zich vereenigen met het voorstel van B. en W. voor wat betreft het muntgas, het lichtgas en het kookgas, doch zag den prijs van het industriegas, ongeacht het aantal M8. dat gebruikt wordt, gaarne gebracht op f 0,10 per M3. Besloten werd den gasprijs met ingang van 1 Sept. te verhoogen met i cent per M3. en het industriogas te brengen op 10 cent per M3. Omtrent de verhooging der jaarwedden van den directeur, de stokers en den hulpstoker der gasfabriek stelden B. en W. voor do jaarwedde van den directeur te verhoogen met f200 (deze bedraagt uu f900); die van de stokers te bepalen op f 13 en die van den hulpstoker op f 11 per week. Dit werd met één stem meerderheid aan genomen. IJzendijke. De vlasfabriek alhier geeft op het oogenblik werk aau 53 menschen, waar onder enkele jongens. Dorschen, braken en zwingelen, alles gebeurt machinaal, terwijl een electro motor het licht levert voor nacht werk. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg werd Woens dag aanbesteed het uitvoeren van een deel der werken tot havenuitbreiding te Terneuzen in twee perceelen. Eerste perceelhet maken van kaaimuren van gewapend beton met bijkomende werken, behooreude tot de werken tot uitbreiding van de los- en laadplaatsen te Terneuzen. Raming f139.000. Minste inschrijver, met uit het buitenland aangevoerd hout. E. Wienhoven te Utrecht voor f 138.890; met hout naar vrije keuze uit binnen- of buitenland L. G. Jansen te Baarle- Nassau voor f149,200. Tweede perceelhet maken van haven werken tot uitbreiding van de los- en laad plaatsen te Ter Neuzen met bijkomende werken. Raming f 125,500. Buitcnlandsch hout II. J. Teslepe te Win terswijk voor f126,880; vrij blijvend G. J. Balkenstein Jr. en G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor f 127,800. Middelburg. De lievige regenbuien, welke hier Dinsdag avond neervielen, hebben een verzakking veroorzaakt aan de muur van het dok Prins Hendrik alhier, toebehoorende aan de Kon. Mij. De Schelde. De muur is o ver een vrij grooten afstand naai de wateizijde uitgewéken, terwijl er verschillende schebren in zijn ontstaan. Ned. Herv. Kerk. Groede: J. Petri te cand. te naar BeesdR. Bartlema te Beroepen Haarlem. Aangenomen Ernst. Geref. Kerken. Tweetal te Strijen J. van Loo, te Mijdrecht en P. E. van Scliaik t,e Anna-Jacobapolder. Beroepen te ExmorraJ. van Ilenten te Wijckel en Balk; te Roden: H. Haspers te Niéuw-Weerdinge te Vlaardingen (A) (2e pred. pl.)K. Schilder te Ambt-Vollenhovente Nieüw-Dordrecht J. Voerman to Warns; te Wezep (G.): N. Postema, te Beilen. Oostenrijksch Roemeensch front. "WEENEN, 30 Augustus. [Korr. Bur.] Over de gevechten aan de Roemeensche grens melden de berichtgevers der bladen Van den Tollgyes-pas aan de Oostgrens van Hon garije tot aan de uitloopers van het Vulkaange bergte, heeft de Roemeensche infanterie getracht de bergpassen te forceeren. Groote gevechten ont stonden bij Oesova, aan den Rooden Toren-pas, aan den Törzburger-pas en aan den Tömöser-pas, ten Z. van Brasso, benevens in het Gyergyo-gebergte overal werden de Raemeniërs teruggeslagen. De strijd speelde zich bijna voortdurend af in bosch achtig terrein, vaak ter hoogte van 1500 tot 3000 M. De Roemeensche patrouille-afdeelingen poogden over bergpaden en jachtwegen de grens over te trekken, om-onze linies in den rug te vallen. Daar op enkele blootgestelde punten, waar het terrein, den vijand te hulp kwam, omtrekking onzer af- deelingeu zou kunnen slagen, is het noodig, naar omstandigheden enkele punten aan de grens te ontruimen, en op in gereedheid gebrachte linies terug te trekken, waardoor de samenhang tusschen de deelen van het front kan worden behouden. De Roemeniërs zullen natuurlijk, evenmin als in dertijd de Italianen, verzuimen deze vrijwillige stra tegische ontruimingen als overwinningen uit te schreeuwen en veroveringen aan te kondigen, als een deel van ons grensgebied, dat voor de verde diging minder geschikt is, hun wordt overgelaten. Turkije verklaart Roemenië den oorlog. KONSTANTTNOPEL, 30 Aug. Wolff. Blijkens een bericht van het agentschap Milli, heeft de misterraad gisteren besloten, Roemenië den oorlog te verklaren. Het Roemeensche leger. Het Russische leger. TER NEUZEN, I September 1916.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2