nieuws- en fldDcmmieblad Zeeland. Antirevolutionair voor FEUILLETON. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1359. Zaterdag 2 September 1916 I4e Jaargang. Uit jonge Jaren. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle teuren en Brievengaarders. Boekhandelaars, Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te ThR NELZEN. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10.. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V De .Volkswaan. Bij de gratie van „het volk" te leven, is geen benijdenswaardige positie. Dat hebben de bestuurders der Diamant- bewerkersbond ervaren. Tot tweemalen toe weigerde deze socialis tische, nog wel naar hun eigen getuigenis, de best georganiseerde, vereeniging aan haar bestuurders een goede rechtspositie. Neen, was het en Neen bleef het. Maar Het bestuur zou heengaan En toen begon de „massa" terug te krab belen. De vrouwen der leden gingen er zich mee bemoeien. Op de laatste vergadering trad mej. Each op, om de bestuurders te vermurwen. Eerst was in „Het Volk" een ingezonden stuk verschenen van den volgenden inhoud Aan de vrouwen van de leden van den A. N. D. B. „Vrouwen, hebt gij u al afgevraagd, water op"het oogenblik staat te gebeuren? Weet ge wat het beteekent: het Bondsbe- stuur gaat heen? Wat dat ten gevolge hebben 'lDat er binnen een maand, twee maanden misschien, een warboel is als nooit te voren Dat er een inzinking plaats heeft in de gezinnen van ons allen. Dat de looneu niet meer gehandhaafd zullen blijven. Dat onze mannen weer overgeleverd zijn aan de willekeur van eiken juwelier, als voor 22 jaar, toen er nog geen A.N.D.B. bestond. Dus, vrouwen, komt hedenavond in zoo groot mogelijken getale om acht uur voor het Concertgebouw. Het is in uw aller belang. Geen uitvluchten Geen maren of maal tjes die wil, die kan. Daarom vrouwen, allen getrouw op uw post, in 't belang van u en uw gezin Toon door een groote demonstratie, dat wij de belangen van onze gezinnen nog beter be grijpen dan onze mannen." Aldus voorbereid kon de vertooning plaats vinden. Mej. Pach droeg een groene sjerp op de borst gespeld, waarop met witte letters stond „De trots der Nederlandsche Vakbeweging zal nooit verloren gaan." lust te hebben, haar Pietje schijnt weinig moeder te roepen. „Toe gauw dan," dringt Kees aan. „Nou, nou, wat een haast. Verbeel-je Kees is niet van plan langer te wachten. Hij zet de handen als een trompet aan den mond en roept de gang in: „Juffrouw van der Stéén „Hou je muil," bestraft Pietje minzaam. Maar Kees' optreden heeft het door hem gewenschte gevolg. Juffrouw Van der Steen komt uit de achter kamer naar voren. „Ze vermoedt al, dat Pietje verkeerd is te werk gegaan. „Wel, Kees?" vraagt ze. Kees neemt de pet af. „Juffrouw, Henk Dorsman is in het kanaal gevallen en haast verdronken, en Bertus „Wat, wat is er met Bertus?" valt juffrouw Van der Steen ontdaan hem in de rede. Toen kwam het slotstukde apotheose Volgens een persverslag in de N. R. C. deed spreekster namens de vrouwen der diamant bewerkers een ernstig beroep op bet bestuur om van zijn besluit terug te komen en reikte daarna den voorzitter de sjerp met opschrift over, opdat de bestuurders zich dat opschrift mogen herinneren zoolang deze crisis duurt. (Langdurig applaus.) De voorzitter nam daarna het woord. Als iets mij de laatste weken getroffen heeft, zoo sprak hij, dan is het deze daad der vrouwen, en als iéts ons besluit aan het wankelen zoude kunnen brengen, dan zoude het wellicht deze daad zijn. Toen de heer Polak deze woorden gesproken had, ging een geweldige storm van toejuichin gen op, die minuten lang aanhield. De bestuursleden waren allen van hun stoelen opgestaan en eenigen hunner werd de aan doening te machtig. Overal in de zaal waren de leden op hun stoelen geklommen en zwaai den met hun hoeden en zakdoeken. Het applaus van de 2500 aanwezigen groeide tot een waren orkaan, die zich ten slotte op loste in de geestdriftig gezongen internationale. Dat klinkt nu heel mooi en gemoedelijk, maar doet toch niets af aan het feit, dat op deze wijze de bestuurders overgeleverd zijn aan den willekeur der leden. Aan den waan van den dag. Aan de luim van bet oogenblik. Het Bestuur gaf dan ook, boezeor onder den indruk, nog geenerlei tegemoetkomende toezegging. De voorzitter zei terecht„Tot tweemaal toe heeft het bestuur ondervonden, dat de leden de bestuursleden niet beschouwen als billijke menschen, maar als mannen, wien liet erom te doen is hunne zakken te spekken." De heel loop der zaken wijst uit, dat ook de schoonste socialistische theorie in de prac- tijk fiasco lijdt. Niet door de kapitalisten, maar door de proletaren zélf. Wat niet kan verwonderen. Steeds is door de leiders een geest van wantrouwen gekweekt togen ieder die liooger positie inneemt. Elk „niet arbeider" gold als een uitbuiter, bloedzuiger, enz. enz. Hier zijn nu de vruchten. In Anti-papisme. „De Rotterdammerlezen we V Voor de anti papisten. Over de brochure van Mr. van de Laar tegen het Nieuw-Malthusianisme handelden wij reeds. „Zeker weer in het water zitten morsen en er in gevallen," teemt Pietje er hatelijk tusschen in. Juffrouw Van der Steen duwt haar de gang in en legt haar het zwijgen op. „Is Bertus „Nee, juffrouw", autwoordt Kees, want het schijnt, dat hij haar angstig vermoeden raadt. „Bertus is hem nagesprongen en heeft hem er uit gehaald. Hij moest er diep naar duiken", voegt hij er met groote bewondering in zijn stem aan toe; „maar hij heeft hem gekregen. De dokter zegt, dat hij Henk liet leven heeft gered." Juffrouw Van der Steen haalt verruimd adem. „En waar is vraagt ze. „Bertus komt daar aan," licht Kees in. „Hij is doornat natuurlijk en de dokter heeft gezegd, dat we hard met liern naar huis moesten loopen, en dat lnj dadelijk onder de wol moest, want hij rilt en is zoo bleek." „Oók wat lekkers, zoo'n natte knullijmt Pietje. VVat niet vaak gebeurde, had nu plaats. Haar moeder keerde zich driftig om en gaf haar een geduchten klap om de ooren. „Voort, nest", zei ze boos, „en zet water op, voor een lieete kruik. Vlug 1" Pietje droop, ten diepste verontwaardigd, en Met treffende cijfers wordt aangetoond hoe in Roomsch-Kathólieke landen de zonde dei- kunstmatige kinderbeperking veel minder doordrong dan in de protestantsche. In ons eigen laud nemen de roomsclie streken oneindig veel gunstiger positie in dan de protestantsche. Onweerlegbaar geldt zoo constateert hij dat het toenemende Neo Malthusianisme bij het niet katholieke volksdeel de macht van Rome voortdurend versterkt. De heer Van de Laar wensclit hierop vollen nadruk te laten vallen. Op allerlei wijze tracht men het protestant sche te sterken, maar dé fraaiste brochure vermag niets. Redding is alleen te verwachten van een krachtig en beslist tegenstaan van de zonde der kinderbeperking. En met sprekende letters drukt Mr. van de Laar liet af„Ieder protestant, die zijn gezin kunstmatig beperkt, is, hoe hij ook zoogenaamd voor het protestantisme moge opkomen, dat protessantisme ten vijand. De Neo-Malthusi- aansche protestanten zijn voor Rome de mach tigste bontgenoot". Opmerkelijk nu is, wat hierop van roomsch- katholieke zijde geantwoord wordt. Het dagblad Het Huisgezin schrijft „Indien de heer Van de Laar het een bond genoot wil noemen, dan is het er toch een, dien wij niet wenschen. Want liever dan een door het Neo Malthu sianisme verzwakt en uitgeput protestantisme dat in zijn geloof de kracht vindt en uit dat geloof de kracht put om aan de volkszonde te weerstaan, ook al is het protestantisme dan numeriek sterker." Is dit niet een voor vele antipapisten be schamend bescheid, dat van de diepere eenheid tusschen de Roomsclie Christenen en ons een kloek getuigenis geeft Volgens REGEN. de opgave van het filiaal van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Rotterdam is sedert 15 Juli 1913 niet zooveel regenwater gevallen als Dinsdag. Wees toen de regen watermeter een hoogte aan van 45 mM., Dins dag haalde hij zelfs 52,3 millimeters of ruim 5 cM. Te Vlissingen bedroeg de regenval zelfs 6ff mM. GEEN PAKKETPOSTBESTELLING OP ZONDAG. De P. T. T. deelt mede, dat het in de be doeling ligt om met ingang van 1 October a. s. de pakketpostbestelling op Zondag op te heffen. hevig mopperend, af. „Die arme jongen," verzucht juffrouw Van der Steen, 't moet hem toch wel treffen. Als hij zich maar geen ziekte op den hals heeft gehaald, 'k Zou geen raad weten voor zijn vader En waar zijn ze nu vervolgt ze tegen Kees. „Ze zullen wel begiut Kees. Daar stormt Bertha, zoo wit als krijt de deur binnen. „O moe, o moe, ze zeggen, dat Bertus ver dronken is „Is 't waar, Kees?" hikt ze. Moeder stelt haar gerust. „Nee kind, zóó erg is't gelukkig niet. Kijk, daar komt-ie al aan." Als gewoonlijk loopt een troep jongens achter Bertus en Cor Brand aan. Juffrouw Van der Steen loodst Bertus gauw binnen, bedankt Cor en Kees voor hun moeite en sluit de deur voor de nieuwsgierigen. Bertus kan bijna niet meer. In weinige oogenblikken is hij ontkleed, verschoond en ligt hij met warme kruiken aan de voeten en aan de zijden onder de wol. De dokter komt even aanloopen. „Er goed onder houden, 'k Kom van avond nog wel eens kijken." DE OORLOG. In „Le Journal" beschrijft Charles Humbert een bezoek aan Verdun „Ik heb Verdun willen terugzien, mijn arme en dierbare Verdun. In de zesde maand van den afschuwèlijken veldslag heb ik het contact willen herstellen met onze dappere strijders, een oogenblik naast hen willen leven, hen bezig zién aan hun heldhaftig werk, uit hun mond hun indrukken, hun overtuiging en hun hoop willen liooren. Zij allen, bevolking, soldaten en chefs, vormen slechts één lichaam, zij allen liebbon mij gezegd „Ze zullen Verdun niét hebben 1" Evenals op mijn vorige reizen heb ik op nieuw, in lange rijen, de zware vrachtwagens ontmoet, die naar de vuurlinie gaan of er van terugkomen ik heb weer de ploegen oude territorialen gezien, bezig om de wegen op te lioogen, om ze onophoudelijk te herstellen. Ik heb de orde en de discipline bewonderd, die overal heerschen. de toewijding en den ernstigen ijver van die mannen, automobilisten en militaire weg-arbeiders, uitsluitend bezorgd om liet beste hun plicht te vervullen, en vroolijk bezig aan hun zwaren arbeid onder de lieete zon, in het verstikkende stof. Ik heb de verwoeste dorpen weergezien, de velden bezaaid met graven. Te midden van die beelden van vernieling heeft de burger bevolking, ouden van dagen, vrouwen en kinderen het werk hervat en is zij reeds bezig de ruïnen weder op te bouwen, alzoo de wonderbare vitaliteit aantoonende van ons ras, dat geen oukele beproeving ter neder slaat en dat geen enkele poging ontmoedigt van het oogenblik af aan, dat zijn geweten het zegt, niet te wijken en den eerbied van de wereld te verdienen. Ik ben vrachtwagens tegengekomen, die troepen uit de loopgraven terugbrachten mannen in hemdsmouwen of met naakt boven lijf, het gezicht bedekt met zweet en stof, maar allen vroolijk, vol vuur, zingende om hun vermoeienis te vergeten. Ik heb den indruk gekregen, dat het moreel van onze dapperen nog beter was dan toen ik ze laatst bezocht. Men voelt, dat een chef het bevel voert en dat hij liet vertrouwen en de liefde geniet van wie hem gehoorzamen. Een officier van lioogen rang, na mij voor- loopig op te hoogte te hebben gebracht van den loop der operaties, heeft mij de reden gezegd van zijn vertrouwen en zijn hoop. Zonder twijfel 'heeft Duitschland seen enkel man -van het leger van den Kroonprins afge nomen, en liet "heeft waarschijnlijk niet de artillerie verminderd, die Verdun bedreigt. Hou vastNiet loslaten Nog dieper, toe anders Hè, wat zwemt dat moei lijk Waar, waar? LinksRechtsNog dieper Daar neen, dat is daar dan grijp vasthoud vastniet loslaten nu omhoog... naar boven! Water, overal water onder, boven Waar is Henknu Henk Alles benauwtademhalen kan niet... omhoog dan! omhoog! mét Henk... daar heerlijk bóven Luchtmaar laat niet lós hij zal zinken zinken Bertus slaat wijd de armen uit, trappelt de dekens weg. „Hij heeft een harde koorts," zegt tante, die met Bertha aan zijn bed zit. Ze legt een doek met ijskoud water op zijn hoofd. Dat verkoelt. Maakt weer wat rustiger. Toch maar voor een poosje. „Schei-je nou uit. llou-je nou terug plaaggeestmijn daar valt-ie Help!" Bertha wordt bang bij het aanhooren van Bertus' ijlen. 't Zal wel beteren, als de troost haar moeder. Voorloopig geduld hebben. nou op viscli Geef o, o, koorts af is,' Wachten! (Wordt vervolgd.) w Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. DOOR ZELANDIA. 47) Een bezoek aan Verdun.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1