Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. DE OORLOG. BERLIJN, 28 Aug. (Wolff.) De Roemeen- sclie regeering heeft gisteravond aan Oosten rijk-Hongarije den oorlog verklaard. De Bondsraad wordt onverwijld bijeenge roepen. BERLIJN, 27 Aug. (Wolff.) OfficieelDe Koninklijke Italiaansche regeering heeft dé Keizerlijke regeering, door bemiddeling van de Zwitsersclie regeering laten meedeelen, dat zij zich van den 28sten Augustus af als met Duitschland in oorlogstoestand beschouwt. De sterkte van de wederzijdsche troepen aan de Somme en bij Verdun. In een Fransch bericht is gezegd, dat de Duitschers in den loop van de gevechten aan de Somme 40 divisie in het vuur hebben gebracht en dat dat evenveel is als hetgeen 'de Franschen in den loop van de vijf maanden strijdens voor Verdun in het vuur hebben gestuurd. Het officieele antwoord van Duitsche zijde daarop is het volgende In het tijdperk van 21 Februari tot 20 Juli hebben dé Franschen bij Verdun niet 40, maar 66 divisie in het vuur gebracht. In den slag aan de Somme hebben de Franschen tot dusver 23 divisies, de Engelschen 37 divisies in het vuur gebracht. Te zamen zijn er dus 60 divisies in de voorste linie der bondgenooten in de eerste linie aaa de Somme geconstateerd. BERLIJN, 27 Aug. (Wolff.) Officieel. De Bulgaarsche strijdkrachten, die aan den Ooste lijken oever van de Stroema opereeren, naderen de uitmonding van die rivier (in de Egeische Zee). Op het Moglenafront mislukten aanvallen vrn de Serviërs op de Bulgaarsche stellingen aan de Boejoek Dere (zijriviertje van de Moglenitsa). Een telegram uit Rotterdam aan de Vos" sische Zietung meldt, dat de Engelsche re geering aan de Nederlandsche regeering heeft medegedeeld, dat van half Augustus af alle Engelsche koopvaardijschepen bewapend zijn. De kapiteins hebben'strikte opdracht van de admiraliteid, van hun wapenen tegen alle vijandelijke schepen gebruik te maken. De neutrale wateren zullen worden ontzien, f De Vossische Zeitung teckent hierbij aan, dat een en ander al lang het geval was, maar dat de Engelsche regeering door deze mede- deeling blijk geeft, er van af te zien, het verder nog te laten voorkomen of de door duikbooten aangevallen Engelsche schepen niet-weerbare, vredelievende vaartuigen zijn. Dit was lang zamerhand onmsgelijk geworden door de vele gevallen, waarin het omgekeerde aan den dag gekomen was. Koning Albert bezoekt dikwijls het front dat door zijn leger bezet is. Men mag zelfs zeggen dat 'niemand beter dan hij de veertig kilometers loopgraven kent, waarachter onze dappere troepen verscholen liggen. Zijne Ma jesteit houdt er bijzonder van de voorposten 'te bezoeken. Maar men mag zeggeu dat onze soldaten nooit geheel gerust zijn, als zij den koning met zijn groote gestalte zich zoo geheel ongedekt op de voetbruggetjes zien wagen, op slechts eenige honderden meters afstand van den vijand. Want de granaatkartetsen ont ploffen verraderlijk overal rond, overal fluiten de kogels en laten de machinegeweren hun akelig geklapper hooren. Onze piotten voelen zich eerst gerust als Zijne Majesteit weer veilig verdwenen is. Onlangs was de vorst een vooruitgeschoven post gaan bezoeken, die midden in de over strooming gelegen is. Natuurlijk wordt hij door een schildwacht tegengehouden. Na het wachtwoord te hebben gegeven, begint de koning den soldaat te ondervragen. Op een gegeven oogenblik zegt de vorst Geef mij uw geweer 1 Daar de soldaat deed alsof hij niet gehoord had, herhaalde koning Geef mij uw geweer! Ik geef mijn geweer niet, antwoordde de soldaat, een Vlaamsche buitenjongen. En daar Zijne Majesteit bleef aandringen, nam de schildwacht den grendel (monddeksel red. N. R. C.) van zijn geweer en terwijl hij het stevig met de twee handen bleef vast houden, bracht hij den loop onder het oog van den koning Gij moogt kijken of het goed proper is, maar u mijn geweer geven dat doe ik nooit Onnoodig te zeggen dat de flinke soldaat, die zoo goed het kosigne nakwam, beloond werd. (Belgische Legerbode) In een belangwekkend artikel vertelt Bern- hard Kellermann, van liet „Berl. Tagebl.". over den raadselachtigen draai, dien de Roemeen sche bevolking genomen heeft. Een Roemeensch politicus zeide dezer dagen tot hem: Onze scholen, spoorwegen, post, telegraaf, alles heeft zijn oorsprong in Duitsch land, Duitschland maakte ons tot wat wij zijn. Al onze groote staatslieden, Carp, Sturdza, Majorescu, Cogalniceanu, Resetti, Nequizzi hebben hun studie in Duitschland voltooid. En thans V Zullen thans wij, de Senegalnegers scheldnaam van de Roemeniërs te Parijs), voor de Russen optrekken en vechten voor de Russische beschaving? Tengevolge van een onbegrijpelijke domheid bevindt zich thans ons land in de handen van twee gekken Philippescu en Take Jonescu. Trots alles, vervolgt Kellermann. keerden zich de sympathieën naar Fransche zijde. Frankrijk was de opvoeder van vele zonen en dochteren uit de betere en beste kringen het leerde Roemenië leven en genieten. De overwinning van de Marne, die de Franschen pas 14 dagen na dato begrepen de Belgische „gruwelen", de knappe chanteuses, de tricolore, de Marseillaisewij verloren snel terrein. De Fransche cocotte won het van den Duitschen schoolmeester. Wij houden meer van hem, die ons pret geeft, dan van hem, die ons les geeft. De entente legde dadelijk op de helft van de meest gelezen bladen beslag. De roebel kwam over de Pruth, de louis d'or uit Parijs. Het regende geldmen pingelde niet, de kleine som is beleedigend, de groote heeft echter niets kwetsends. Men wist hetde louis d'or op de goede plaats heeft meer waarde dan het kanon op de verkeerde. Men vond in Parijs, Londen en Petersburg, dat het in dit geval zelfs niet op millioenen aan kwam, en men huurde couranten, politici, redenaars, kino's, regisseurs voor betoogingen en arrangeurs voor optochten. Men kon de ziel der Roemeniërs niet hals over kop nemen, maar wel een reusachtige frasen gramaphoon opstellen, om het volk er aan te herinneren, hoe het denken en handelen moest. Met geld en schoone woorden begon men de verovering van Roemenië's ziel. De bladen verkondigden dagelijks hun warme liefde voor Frankrijk, Italië en Rusland en hun diepe afschuw voor Duitschland, Oosten rijk en Turkije. Bij de Engelschen enkel overwinning, vrijheid, recht, eer en schoonheid, de Centralen moordenaars, Boches, Hunnen, Tartaren. De redenaars beklommen de tribunes en herhaalden wat de couranten schreven. De kino's gaven slechts Entente-films. De Fran sche dametjes zongen en declameerden, de Russinnen dansten. Optochten werden in elkaar gezet. Rome, Londen en Parijs klapten in de handen. De Roemeensche journalisten reisden de Entente-hoofdsteden af en men vierde hen op banketten en Poincaré noodigdc hen aan tafel. Kort en goed, de verbroedering was algemeen. De Russen, Engelschen en Franschen richtten openlijk hun bureaux te I^oekarest in en deze kantoren hadden altijd geld voor alles. Zij pachtten de Roemeensche molens, opdat de Turken geen meel zouden krijgen, of transporttreinen bleven plotseling stii staan en legden geen kilometer meer af. Zoo werd de baan gelegd aanvankelijk om Roemenië neutraal te houden maar het ging zoo goed, dat men thans veel hoop heeft, Roemenië voor zich te winnen. De Daily News weet te vertellen, overeen Duitsche amazone, die zonder hulp van eenigen anderen Europeaan, een aantal inboorlingen troepen aanvoert tegen de Engelschen in Oost- Afrika in het Kilima Nyato-gebied. Het wilde district, waarin de krijgsverrichtingen van deze wakkere dame plaats hebben, bevat het legendarische Maangebergte en zij moet vanuit haar schuilplaatsen een zeer scherpe guerilla- oorlog voeren tegen de Britsche troepen. Onder de krijgslieden en inwoners van Britsch- Oost-Afrika is deze blanke amazono bekend als de Bibi Sacharine, een naam, dien de in boorlingen haar hebben gegeven. De Askaris, de inlandsche soldaten, die aan de zijde der Britten vechten, er. ook de inlandsche soldaten, aan de zijde der Duitschers en de gevangenen, vertellen verbazingwekkende verhalen van hare daden. Men beweert, dat zij de vrouw is van een Duitschen commandant, die werd gedood in het gevecht, dat op 25 September 1914 plaats had te Longido. Het was na dit treffen, dat de inboorlingen verhalen begonnen te doen over het optreden van de Bibi Sacha rine. Zij zeiden, dat zij zóó groote smart had over den dood van haar echtgenoot, dat zij dol werd en zwoer, niet alleen oorlog te voeren tegen de Britten, maar in het bijzonder iederen Britsclien officier te zullen afmaken, die zoo ongelukkig was om in handen te vallen. Verscheiden Britsche officieren moeten haar door de kijkers hebben gezien, steeds omringd door haar' zwarte troepen. Zij zit schrijlings te paard, schiet bijzonder goed en is een zeer knappe stratege. Uit Washington heeft de „Kölnische Ztg." draadloos bericht ontvangen, dat het Congres in de wet op de koopvaardij een bepaling heeft opgenomen tegen de zwarte lijsten. Deze bepaling verleent machtiging om elk schip, dat Amerikaansche lading weigert om andere redenen dan gebrek aan laadruimte, uitklaring te weigeren. De Entente-gezanten zijn ontstemd over de bepaling en trachten aan te toonen dat zij in strijd is met overeenkomsten tusschen de Ver. Staten en de Entente-Staten. Ram Chandra, een Indisch schrijver en uitgever van het in Amerika verschijnende blad „Hindustan Gadar", doet in het laatste nummer van de Amerikaansche „North Ameri can Review" belangwekkende mededeelingen over de bevolking van Indië en haar verhou ding tot Engeland. Aanleiding daartoe had gegeven de omstan digheid, dat een vroeger in hetzelfde tijdschrift verschenen opstel van Sydney Brook aanneme lijk had willen maken, dat Indië gedurende den geheelen wereldoorlog zich volkomen loyaal tegenover Engeland zou gedragen hebben en de geruchten over onlusten zonder grond zouden zijn geweest. Het was gegaan om enkele samenzweringen van plaatselijken aard, die door in Californie wonende agitors waren op touw gezet. Deze beweringen worden nu door Ram Chandra als volkomen misleidend aangeduid. Welk een omvang de gisting in Indië heeft bereikt, blijkt aldus Ram Chandra uit het feit, dat de Regeering onder het masker van een in Maart 1915 uitgevaardigde „New Defensa of India Act" den staat van beleg in geheel Britsch-Indië heeft afgekondigd. Het proces in Lahore heeft onthuld, dat zich overal in het land samenzweringen verbreiden. Vele duizenden Indiërs worden in hechtenis genomen, en te Lahore, Amhala, Delhi, Meeruth Calcutta en Orissa zijn er 200 opgehangen of gefusilleerd. Vijf honderd werden voor levens lang verbannen en ongeveer 5000 beschaafde Indiërs, waarbij professoren, artsen, priesters, journalisten en sociale reformators, zitten sinds maanden gevangen, zonder dat zij wette lijk verhoord worden. Over de Indische troepen, die in Frankrijk strijden, zegt Ram Chandra, dat zij uit sol deniers bestaan, die zich lieten aanwerven om den honger te ontgaan. Zij vermoedden bij hun inscheping naar Europa niet, waarheen zij werden gevoerd of tegen wie zij vechten moesten. Van de ongeveer 700 Indische vorsten hadden zich in totaal vijf naar Europa begeven, gedwongen door hun volkomen af hankelijkheid van de Engelsche macht. Even eens gedwongen hadden zij geldelijk bijge dragen in de Engelsche oorlogskosten. Twee van de vijf vorsten bleven in Londen, door ziekte voor te wenden, en slechts drie kwamen er aan het front. Nu bevinden alle vijf zich weer in Indië. Een paar andere Indische vorsten zijn wegens verraad veroordeeld, de een tot levenslange deportatie, de ander tot twee jaar gevangenis straf. Tenslotte verklaart Ram Chandra, dat de tot nog toe stomme volksmassa's van Indië thans begonnen zijn, duidelijk hun ernstigen afkeer van de Engelsche tyrannie te kennen te geven, hoewel de Engelsche censuur ver hindert, dat daarover iets naar Europa en Amerika uitlekt. Het Berliner Tageblatt maakt liet slot open baar van het resultaat van zijn onderzoek naar den stand van den oogst in de onderscheiden deelen van het Duitsche rijk. In Saksen en Anhalt zijn volgens dit onder zoek de vooruitzichten van den beetwortel- oogst bevredigend. In Hannover biedt het graan goede voor uitzichten. Aardappelen beter dan gemiddeld. Bieten beter dan het vorige jaar, tusschen normaal en goed. Appelen goed. Veevoer het dubbele van het vorige jaar. In Hessen-Nassau zijn 182,734 morgen meer bebouwd dan het vorige jaar. De oogst biedt over het algemeen goede vooruitzichten. In de Rijn provincie is de oogst beter dan de drie voorafgaande jaren. In Baden zijn de verwachtingen overtroffen. In Beieren, waar de oogst van beteekenis voor heel Duitschland is, is deze over het geheel genomen, veel beter dan het vorihe jaar. In het heele rijk schijnt vooral de oogst aan veevoer zeer mee te vallen. Zooals uit de advertentie voorkomende in dit nummer blijkt, is het thans officieel dat de boot Neuzen—Hansweert Maandag a. s. haar dienst begint. Drie booten per dag zullen van bier afvaren nl. om 8, 12 en 6,30 uur. Des Maandags met het oog op de Rot- terdamsche markt des morgens om 10 min. vóór 6 uur. De reis zal ongeveer een uur duren. Elke boot legt te Hoedekenskerke aan. De passagierstarieven (zijn gelijk aan die van NeuzenVlissingen. Naar we vernamen zal ook de post, voor Holland met deze booten vervoerd worden. Een groote verbetering zal deze dienst aanbrengen. Met de lijn Neuzen Vlissingen—Breskens wordt het 15 September treuriger gesteld, doordat er dan maar vier booten per dag varen van Vlissingen naar Neuzen en omge keerd, waarvan de laatste boot uit Neuzen des middags om 3 uur reeds vertrekt. Deze dienst is tot 30 Sept. a. s. Daarna wordt de regeling nóg minder. Donderdagavond zal ter gelegenheid van den jaardag van II. M. de Koningin, een inu- ziekconcert gegeven worden vanaf de Muziek tempel op de markt alhier. Het is te hopen dat jongens en meisjes niet te veel loopen te schreeuwen en tieren. Verschillende geruchten en berichten deden sinds eenigen tijd de ronde over liet smokkelen door den heer consul van Duitsch land alhier. Omdat doorgaans zulke dingen sterk overdreven of onjuist zijn, meldden wij er niets van. De waarheid der zaak schijnt te zijn, dat genoemde heer één ham naar België wilde meevoeren, die te Clinge in beslag genomen werd. Weldra zal de aanbesteding plaats hebben voor de aanleg van de Z. Vlaamsche tram, traject Ter NeuzenHoekPhilippine. Hoek. Vrijdag had alhier een vergadering van den gemeenteraad plaats. Er werd besloten tot aanschaffing van een motor-brandspuit. Ook werd besloten een herhaalde oproeping te doen {voor een onderwijzer met verplichte hoofdakte en het traktement vast te stellen op 150 boven het wettelijk minnimum. Men verzoekt ons opgave van het volgende Blijkens een advertentie, in dit no. voor komende, zal de Heer Dr. Quanjer van Wage- ningen in het laatst van September te Axel voor de Vereeniging van Oudl. van Landb. cursussen aldaar zaaigerst met heet water behandelen, teneinde de sporen van don stuif- brand te dooden. Stuifbrand in de gerst treedt in sommige jaren zeer sterk op en veroorzaakt dan niet weinig schade. Het kan bekend zijn, dat deze ziekte door het zaaigraan met heet water te behandelen met zeer goed gevolg is te bestrijden en dat Dr. Quanjer voor deze behandeling in ons land de man is. We raden dan ook belanghebbenden ernstig aan, van deze gelegenheid gebruik te maken. De Vereeniging van Oudl. te Axel heeft met betrekkelijk groote kosten de noodige toe stellen aangeschaft. Voor het ontsmetten van zaaigerst zullen alleen berekend worden de noodzakelijke on kosten b.v. werkloon, steenkolen enz; die onkosten zullen natuurlijk ook afhangen van de totale hoeveelheid zaaigraan, die zal worden behandeld, maar kunnen nooit hoog zijn. Axel. Ds. J. II. Lannnertsma:, predikant bij de Gercf. kerk alhier, nam het beroep naar die kerk te Appingedam aan. Axel. J.l. Zaterdag viel de 17jarige timmer mansknecht K. van Sluiskil van een stelling af. Hoewel hij zich ernstig bezeerde, zal hij er, naar we vernemen, toch zonder verder letsel afkomen. Sas van Gent. Zondagnacht is in de nabijheid alhier een feldwebel van een der voor Verdun strijdende Beiersche regimenten over de grens gekomen, een jongmensch van 20 jaar, die 18 maanden dienst had, steeds aan het front. Gebrek aan eten had hem doen deserteeren. Van de gelegenheid dat hij met 2 soldaten werd uitgezonden om de stellingeu der Fran schen te verkennen, maakte hij gebruik om de plaat te poetsen. Die patrouille verwekte op den tocht door België geen argwaan. Zoo bereikte men na 16 dagen de grens. De twee soldaten hadden het ongeluk met den electri- schen draad in aanraking te komen en werden gedood hij zag hunne lichamen geheel zwart worden. Toen begon hij een gat te graven en na 4 uren vermoeienden arbeid, was het gat groot genoeg om hem doortocht te ver ghaffen. (M. Crt.) Philippine. Er schijnt in deze streken onder de varkens een gevaarlijke ziekte te heerschen. In den laatsten tijd toch werden verscheidene van deze dieren dood in het hok gevonden. Nu het varkensvleesch zoo hoog in prijs is, is dit voor de houders dier dieren een groote schadepost. Vlissingen. Zondagmorgen ontmoette de Frov. boot naar Breskens een mijn. Volgens oog getuigen was deze mijn slechts een meter van de boot af. Geref. Kerken. Tweetalte Strijen J. van Loo te Mijdrecht en P. A. van Schaick te Anna-Jacobapolder. Beroepen te GrijpskerkeH. Bouwman te Nederhorst den Berg. Aangenomen naar HeerdeP. II. de Jonge te Bunschoten (A). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oude-MirdumH. Leenmans te Schoonebeeke (Dr.) Aangenomen naar Noordwijk a. Zee L. C. W. Ekering te Woubrugge; naar Zuid-Beier land C. Vlasblom te St. Pancras. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar BunschotenK. Groen, cand. te Enschede. Te Delft wordt de Geref. kerk verbouwd, zoodat er 300 zitplaasen bijkomen. Elecirisch licht en heet waterver warming worden aan gebracht. Het zal een uitgave van f26500 bedragen. j In het N. v. d. D. lezen wij het volgende In de Ruyschstraat 85—89 te Amsterdam bevindt zich de fabriek van de Maatschappij voorheen D. van Dantzig Zn waar behalve enkele andere genotmiddelen in hoofdzaak een soort pudding bereid wordt, ,die naam van Humbeerpudding in den handel gebracht wordt. Er werken ongeveer 21 meisjes van 16 tot 20 jaren op de fabriek. Vrijdag in den namiddag vertoonden zich bij een dezer meisjes ziekteverschijnselen van Roemenië verklaart Oostenrijk-Hongarije den oorlog. Italië verklaart zich met Duitschland in oorlogstoestand. Balkan-front. Bewapende Engelsche Koopvaarders. Koning Albert en zijn piotten. De stemming in Roemenië. Een Duitsche amazone. Tegen de zwarte lijsten. De gisting in Engelsch-lndië. De oogst in Duitschland. TER NEUZEN, 29 Augustus 1916. Een vreemd geval. v

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2